Hulde en gejubel terugkeer op schiphol voor Rudi Liebrechts Sam Loyd: begrip in schaakwereld wmm b Nietszeggend rapport zet de Nevobo in dichte mist twee jaar cel - ontzegging van vijf jaar KRYPTOGBAM LOELOEABURG BEZET Wereldrecord van Slibar: 141 m Zaterdag 25 februari 1961 ZIEUWSCH DAGBLAD Pag. 13 Vertraging Vlaardingen Volleybalbond moet zelf beslissen Blij EE Hoogtepunt Uitzending buitenland blijft op programma Snelle ontwikkeling oorzaak van alles. m m mm I& l a B SKISPRINGEN Prins Borghese raakte een functie kwijt GONZALES ONTTROOND IN PR0FTÖERN00I Sportfederatie keert half miljoen uit VAN DER GRIFT WON 1500 METER IN OSLO Nieuwe Franse dochter van Duitse olieconcerns Australische student zwom 100 meter in 55.9 Van een onzer verslaggevers Rudi Liebrechts zal zijn aankomst, gisteren in Nederland nimmer vergeten. Daarvoor is deze twintigjarige Vlaardingse tuinders knecht, die in Gotenburg derde werd bij het wereldkampioenschap hardrjjden op de schaats, te eenvoudig, te onopgesmukt, te oprecht. Daarvoor klonk gisteravond op de markt in Vlaardingen het gejuich uit honderden kindermonden te spontaan en enthousiast. Hij zal hei nimmer vergeten: de ontvangst 's middags op Schiphol noch dit glorieuze onthaal dat hem daarna in Vlaardingen deelachtig werd. LIET vliegtuig, waarmee Liebrechts, de trainer Piet Zwanenburg en de gefilmd. Je weet nooit wat daar de ge volgen van zullen zijnOf ik weer ga wielrennen?" Rudi Liebrechts lachte wat om die vraag. „Natuurlijk. Misschien wat kalmer aan, coach Klaas Schenk uit Scandinavië maar verder: schaatsen en wielrennen arriveerden, had twee uur vertraging, passen uitstekend bij elkaar. Door het Dat betekende vooral voor moeder Lie- en® e doen, train je jezelf voor het brechts twee uren extra wachten op an^j op het aanbod van Gerrit Schulte haar zoon. die zijeigenlijk veel liever in zal Jga^ die hem jn een voorlopige met de trein had zien komen. IVLe- amateurploeg wil hebben, weet hij nog vrouw Liebrechts moet niets hebben niet. van reizen per vliegtuig; toen het toe- „Overigens, binnenkort ga ik in dienst. stel van de SAS eindelijk om vier uur Ik heb enkele keren uitstel gehad. Dat is arriveerde straalde haar gezicht van geluk en opluchting. De trap werd nabij gerold en weldra kwam een breed lachende Rudi Lie brechts te voorschijn. Zijn ouders renden naar hem toe en omhelsden hem keer op keer. Pas daarna kregen andere familieleden en officials van de Konink lijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond 'KNSB) de kans hem de hand te schudden. In het restaurant was de heer K. van Diepeningen, voorzitter van het district Zuid-Holland van de KNSB, de eerste van de velen die gisteren het woord tot het jeugdige schaatsfenomeen richtten. nu afgelopen." NA de ontvangst op Schiphol volgde de intocht gisteravond om zeven uur in Vlaardingen. Op de verlichte markt ston den honderden kinderen en volwassenen. De eersten hadden een plaats gekregen direct voor het bordes van het stadhuis en droegen sportkleren. Dit immers was de dag van de jeugd. Dat bleek ook toen drie landauers, voorafgegaan door het muziekkorps IJ ROOS „Voorwaarts" tenslotte op de markt aan- v kwamen. Het gejuich van de kinderen „Wu tön trots op jou aldus de heer zw0]^ tot ongekende hoogte en een breed Van Diepeningen, die even later zowel jachende Liebrechts, die een grote ere- aan Liebrechts als aan de beren Schenk ^rans om zjjn schouders droeg, stapte en Zwanenburg een eremedaille van zijn met zijn ouders uit de voorste landauer gewest overhandigde^ Hij sprak tenslotte en ^ep naar trappen van het bordes. ,frtl Tri 111 Ho 111 t not /in Lr 1VT vol vuur de hoop uit dat ook in het district Zuid-Holland weldra een kunstijsbaan zal komen. Het gejubel steeg keer op keer op nieuw op tijdens toespraken van loco- burgemeester H. K. van Minnen („namens de gemeente krijg jij van ons een zil veren plaquette"), van de heer A. Pley- sier, voorzitter van de Vlaardingse Bond voor Lichamelijke Opvoeding en van de j'EN transpirerende Rudi Liebrechts heer H. Groeneveld, voorzitter van de nam daarna beschenen door de Vlaardingse IJsclub. Van de twee laatste felle televisielichten het woord sprekers kreeg Liebrechts respectievelijk „Ik ben erg blij. Ik had het niet ver- een reiskoffer en een vulpenhouder. Voor wacht. Het is eigenlijk te mooi om waar de trainer Zwanenburg was er een kist te zijn. Natuurlijk heb ik ook geluk ge- sigaren („omdat u zo goed voor hem hebt had. De rijders na mij moesten in de gezorgd"). Voor de ouders waren er mist rijden, ik had zon. Hoe het in het volgende seizoen zal gaan? Dat is moeilijk te voorspellen. De Russen hebben de stijl van Van der Grift en mij grondig bestudeerd. Ze hebben Eis na dronkemansrit Van onze correspondent DEN HAAG Twee jaar gevan genisstraf met aftrek, het dubbele van de straf die de rechtbank had op gelegd en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, heeft de procureur- generaal bij het Haagse gerechtshof geëist tegen de 22-jarige Leidse timmerman J.V. die in de nacht van 14 op 15 juni van het vorig jaar tijdens een dolle dronkemansrit vier voetgangers ernstig heeft verwond. V. was die avond naar een feest geweest, dat door de studenten voor de Leidse burgerij werd gegeven. Na afloop besloot hij een pas ver worven vriend thuis te brengen in zijn huurauto en hoewel zijn vrouw hem nog trachtte tegen te houden, klom hij achter het stuur. Met een krankzinnige vaart vloog V. midden door de menigte, die tegelijk met hem het feest verliet. Voordat hij honderd meter verder tegen een muur tot stilstand «wam, had hij vier mensen weggemaaid. Eén meisje zal nooit geheel van de gevolgen van dit ongeluk genezen Toen het publiek V. uit zijn auto haalde, was hij te dronken om te kunnen blijven staan. Liggend wachtte hij op de politie. De procureur-generaal vond het vonnis van de rechtbank te clement. Hij noemde het drama één van de ernstigste verkeersongelukken, die ooit een rechter zijn voorgelegd. Uit het oog punt van generale preventie wilde hij beslist een zwaardere straf zien opge legd. bloemen. DAARNA brak wel het hoogtepunt van deze dag aan voor de schor ge schreeuwde jeugdige inwoners van Vlaar dingen. In een lange rij trokken zij voorbij aan hün Rudi, die zij persoonlijk de hand mochten drukken. In het ge meentehuis werd de jonge schaatsen rijder daarna nog door vertegenwoor digers van andere sportinstellingen toegesproken en gehuldigd. Zijn gedach ten zullen daarbij af en toe zijn afgedwaald naar dat van gejuich trillende marktplein, voor het stadhuis. Naar de jeugd, die hem zo vol overgave, zo blij en spontaan steeds maar weer had toegejuicht. Eigen nieuwsdienst Bij de ontvangst van Rudi Lie brechts op Schiphol was ook de heer H. Roos, voorzitter van de technische commissie hardrijden lange baan, aanwezig. Over de aan te leggen kunst ijsbanen in Deventer en Amster dam merkte hij op: „Vooral de jeugd zai hier profijt van trekken. Men moet immers reeds zeer jong met oefenen beginnen. Het leren van een goede sprint zal in de toekomst voor veie jongeren in eigen land mogelijk zijn. Ook mannen als Liebrechts en Van der Grift zullen kunnen pro fiteren van de nieuwe kunstijs banen, zij het in mindere mate. Voor hen verandert er in de toe komst niet zo veel. Zij kunnen weliswaar gebruik maken van de mogelijkheden in eigen land, maar een uitzending van enkele maan den naar Scandinavië blijft ver- ■eist. Daar immers worden talrijke wedstrijden gehouden, die nodig zijn om zich te prepareren op het Europese en wereldkampioen schap." door H. Kramer HET is honderdtwintig jaar geleden dat Sam Loyd, de koning van de probleemcomponisten, werd geboren en het is tevens vijftig jaar geleden dat hij gestorven is. Hoe groot de betekenis van Sam Lyod geweest is voor de schaakwereld blijkt wel over duidelijk uit het feit dat de Russische Schaakbond dit jaar, ter herinnering aan het leven van de Amerikaan Sam Loyd, een pro bleemwedstrijd houdt waaraan iedereen kan deelnemen. Zelfs nu, vijftig jaar na zijn dood, is de naam van Sam Loyd een begrip gebleven in de schaakwereld. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD Troepen uit Loemoemba's bolwerk Stanleystad zijn gisteren uit Oostprovincie het aangren zende Kasai binnengetrokken en heb ben bij verrassing de stad Loeloeaburg bezet. De commandant van het Congo lese garnizoen, trouw aan het regiem te Leopoldstad, heeft een toevlucht ge zocht op het hoofdkwartier van de Ghanese troepen der Verenigde Na ties in de stad. President Albert Kalonji van Mijn- staat in Zuid-Kasai vroeg onmiddellijk telegrafisch aan Leopoldstad om mili taire hulp op grond van een weder zijds bijstandsverdrag. Het blijkt dat de jongste resolutie van de Veiligheidsraad over reorgani satie van alle Congolese troepen, in de praktijk niets heeft te betekenen. Im mers ook in Katanga vinden alle troe penbewegingen, met name tegen de op standige Baloebastammen, nog gewoon doorgang. Jason Sendwe, leider van de Ba- loebakatpartij, heeft zich uitgeroepen tot president van de staat Loeataba in Noord-Katanga, die president Tsjombé heeft afgezworen. ROTTERDAM B. en W. van Rot terdam stellen de gemeenteraad voor de nodige gelden beschikbaar te stellen voor de contracttoelagen, die het Rot terdams Phiiharmonisch orkest wil ver lenen aan zijn musici. CAMUEL LOYD werd Op 30 janu- *0 1341 te Philadelphia geboren, als jongste van acht kinderen. Zijn vroegste herinneringen waren on verbrekelijk verbonden met herin neringen aan het schaakbord. Toch waren het niet alleen schaakproble men waarmee Sam Loyd zich heeft beziggehouden. DE JONGSTE Hij is de uitvinder van tal van puzz les, raadsels en grapjes. Loyd kon al les imiteren, van een toon van een willekeurig muziekinstrument tot alle mogelijk diergeluiden. Bovendien was hij een voortreffelijk goochelaar en had hij een bijzondere aanleg voor buikspreken. Men vertelt van Loyd dat hij later een ongeveer vijftienjarige zoon een blinddoek liet voordoen en hem dan een willekeurige speelkaart voorhield. Soms aarzelde de knaap met antwoor den, omdat het hem blijkbaar moeite kostte telepatisch contact met zijn va der te krijgen. Na de voorstelling kwam er een oudere heer vriendelijk op de jonge Loyd toe, legde hem de hand op de schouder en vermaande hem met nadruk met deze vertoningen op te houden. Een dergelijke geweldige inspanning moest hem vroeg of laat noodlottig worden. Vader Loyd heeft daarop het ge heim onthuld: zoonlief behoefde alleen maar zijn lippen te bewegen; vader Loyd zorgde dan door buikspreken voor het juiste an-twoord! RECLAMEBUREAU SAM LOYD noemde zich journalist; zijn werkzaamheden kwamen ech ter meer overeen met die, welke te genwoordig door een reclamebureau worden verricht. Hij was onuitputte lijk in het ontwerpen van raadsels op alle terreinen. Loyd speelde whist en biljart, las af en toe detectiveromans, maar als hij alleen was had hij ter verstrooiing niets anders nodig dan een schaakbord. Hij heeft in zijn werkzame leven meer dan zevenhonderd schaakproble men gecomponeerd. Moeite schijnt hij daarmee nooit gehad te hebben. Zo heeft hij zelf verklaard dat het probleem (wit: Kc7, Db2, Tg8, Pf2: zwart: Kg2, pionnen f4 en g3: mat in drie zetten door 1. Pg4t, Khl 2. Dh2i! of 1. Kh3 2. Ph2, of 1. Kf3, 2. Dc2, of 1Kfl, Ta8 enz.; hem plotseling inviel. Het probleem won later een eerste prijs en het is wereldberoemd gewor den. Loyd heeft zich ook met het partij- heeft hij daarmede nooit bereikt omdat hij er steeds op uit was, tijdens het spel problemen te componeren in de vorm van fantastische offercombina ties. Slechts éénmaal heeft Loyd aan een toernooi deelgenomen. In 1867 trad hij als vertegenwoordiger van de Verenig de Staten op in het toernooi te Parijs, waaraan beroemdheden als Steinitz en Winawer meededen. Het resultaat (zes gewonnen, zeventien verloren, een re mise) was matig, maar desondanks was het bord van Sam Loyd steeds omgeven door een haag van belang stellenden, omdat de Amerikaan steeds weer probeerde de strijd door offers in zijn voordeel te beslissen. Uit onderstaande stelling blijkt dat hem dit ook wel eens tegen de sterkste spelers van zijn tijd gelukte. GOLMAYO Rudi Liebrechtsderde in de strijd om de wereldtitel hardrijden op de schaats te Gotenburgis weer thuis. Gistermiddag kwam hij op Schiphol aan, waar hij, nog vóórdat hij de vliegtuigtrap was afgedaald, uitbundig begroet werd door zijn ouders. Met Liebrechts kwa men mee de coach van de Nederlandse schaatsenrijdersploeg Klaas Schenk (links) en de trainer Piet Zwanenburg, die ge deeltelijk achter Schenk schuil gaat. Van onze volleybalmedewerker AMSTERDAM Vandaag wordt tijdens een buitengewone bondsraad-' vergadering van de Nederlandse vol leybalbond (Nevobo) in Haarlem het rapport besproken, dat door de com missie werd uitgebracht welke tijdens de vergadering van 28 januari jl. in het leven werd geroepen. Deze commissie kreeg tot taak de achtergronden en de oorzaken te onderzoeken, die geleid hebben tot het heengaan van de trai ner-coach Cees van Zweeden en de daaraan voorafgaande affaire met de spelers van Reva. Volgens het rapport van deze com missie ad hoc is de snelle ontwikkeling van het volleybal in ons land te veel geweest voor het bestuur en de com missies van de Nevobo. Van het bonds- bestuur wordt gezegd, dat er geen kracht van uitgaat, terwijl de voorzitter de heer F. van der Heuvel Rijnders, wordt verweten ondoordacht gehandeld te heb ben door met de spelers van Reva te gaan praten. Ook ten aanzien van de keuze- en technische commissie is het rapport niet mals. Er werd gerapporteerd, dat in deze commissies personen zitting hebben, die niet de verantwoordelijkheid tonen wel ke bij een dergelijke functie geboden is. Voorts kwam de commissie tot de conclu sie. dat de bondstrainer te weinig gele genheid werd geboden om op verantwoor de wijze de nationale ploeg voor te be reiden. Zij ziet het als dringende noodzaak, dat de frequentie van de trainingsbijeen komsten sterk wordt opgevoerd, terwijl er op de noodzaak wordt gewezen om de leden van de N.T.C. en de bonds trainer contact te laten zoeken met de vooraanstaande (Oosteuropese) volley- baltechmici en clubs. Aan het slot van het rapport meldt deze commissie van onderzoek, dat de geschetste tekortkomingen hebben geleid tot de affaire-Reva; dat de leden van de Amsterdamse vereniging een ultimatieve ,.J§ érn aDCdefgh SAM LOYD Wit won op de volgende briljante wijze: 1. Ta7—a8t! Ta6xa8: 2. Ddl—g4t Kc8—b8; 3. Pf6—d7ï Kb8—c8: 4. Pd7—bGï> Kc8b85. D»4—c8ü Th8xc8; 6. Pb6—d7t Kb8—a7: 7. Tfl—al? Db4—a4; 8. Talxa4 mat. Het ijshockeyteam van de Verenigde Staten verloor te Warschau met 21 van Polen (0—1 1—0 1—0). Voor de tweede divisie van de En gelse league won de voetbalclub Luton met 41 van Stoke De Nederlandse Henny van Rijn won met de Frangaise Bellini als partner in een tennistoernooi te Cannes van de dames Leyrer en Schuster (Oost.) met 63 6—2. De Europese bokskampioen in het vedergewicht Lamperti (Frankrijk) ver dedigt op 24 maart te Rome zijn kam- OBERSTDORF (ANP) De Zuidslaaf Joze Slibar heeft gistermiddag onder ideale weersomstandigheden te Oberst- dorf (W.-Dld.) het officieuze wereld record skispringen verbeterd. Tijdens de tweede dag van de internationale ski- springweek kwam Slibar tot 141 meter, waardoor hij het legendarische record van de jong gestorven Fin Tauno Luiro, die op 2 maart 1951 op dezelfde reuze schans tot 139 meter kwam, met twee meter verbeterde. Ruim 15.000 toeschouwers waren ge tuige van de recordverbetering van Sli bar. Opmerkelijk is, dat de Zuidslaaf niet van het hoogste punt var. de schans startte, doch van een lager platform. Slibar heeft zijn fantastische prestatie mede te danken aan een windvlaag die hem, kort voor de landing, iets omhoog dreef waardoor hij zeker enkele meters verder kwam dan aanvankelijk ver wacht werd. Des te opmerkelijker is de verrichting van de Zuidslaaf, wanneer men weet dat Slibar oorspronkelijk van plan was niet te starten, omdat hij last had van een ernstige bloeduitstorting aan de linker enkel Otto Leodoltei', winnaar van een bron zen medaille Ie Squaw Valley, kwam tot 134 meter. Olympisch kampioen Helmut Recknagel haalde „slechts" 130 meter. Slibar zwevend als een vogel in de luclit tijdens zijn sprongdie hem een nieuw wereldrecord opleverde. handelswijze hebben gevolgd, welke als onjuist betiteld wordt, want hierdoor degradeerden de goed bedoelde activi teiten. Onze volleybalmedeiverker tekent hier bij aan: Het is maar goed, dat de commissie, die vandaag de bondsraad van de Ne vobo het rapport voorlegt, zelf al tot de conclusie is gekomen, dat zij zich niet beroept op volledigheid. Immers, naar aanleiding van het ge publiceerde kunnen wij slechts tot de conclusie komen, dat er voor de Ne vobo nodeloos vier weken van wach ten zijn voorbij gegaan. Nergens is dit rapport namelijk con creet en zo er een waas hangt over sommige gebeurtenissen in de Nevobo dan is deze dichtgetrokken als de mist die begin deze week ons land in zijn macht had. Met veel nietszeggende regels wordt de bondsraad vandaag namelijk gecon fronteerd, regels van een college, dat overigens al in opspraak is gekomen, doordat het dit rapport heeft vrijgege ven en het niet zoals op de vorige bondsraadvergadering werd bepaald, de pers tot de bijeenkomsten van he den heeft onthouden. Nu de commissie duidelijk gefaald heeft, verzuimd heeft stelling te ne men en nauwelijks ingaat op de ge schiedenis Van Zweeden-Reva, noch positief is over de te volgen gedrags lijn welke de Nevobo in de toekomst moet voeren, zal de bondsraad zelf moeten beslissen. Dat reisjes leerzaam zijn en wed strijden tegen sterke tegenstanders vruchtdragend zijn behoefde niet in een rapport tot uiting te worden ge bracht. Neen, onder leiding van de voorzit ter Van der Heuvel Rijnders zal de Nevobo zelf de wijsheid moeten vin den om uit de impasse te geraken. DEN HAAG (ANP). De Milanees ir. Giuseppe Ghillini is prins Steno Bor ghese, de president van de Europese honkbalbond (FEB), opgevolgd als voor zitter van de Italiaanse honkbalbond. Prins Borghese werd niet in zijn functie herkozen. Of deze mutatie ook gevolgen zal heb ben voor het bestuur van de FEB is niet bekend. De beslissing hierover valt op het over enkele weken in Parijs te hou den congres van de FEB. De Engelse voetbalclub Arsenal heeft zes spelers op de transferlijst geplaatst. Tot de spelers behoort spil Dogin, voor wie de Londenaren zeventigduizend gul den vragen. Op verzoek van enkele prominente spelers zoals Fraser, Laver en Emerson zijn de Australische tenniskampioen schappen harde banen, die van 2 tot 12 maart te Sydney zouden worden gehou- data in oktober. De Australische tennis- den, versohoven naar nader te bepalen federatie besloot hiertoe in verband met de wereldtoernee van genoemde spelers, die in maart begint. De strijd om de Europese bridge- titeis wordt van 24 september tot 5 ok tober in Torquay (Engeland) gehouden. Eigen nieuwsdienst BRUSSEL Voor het eerst sinds jaren is de tennisspeler Gonzales niet als eerste uit een proftoernooi-in-serie te voorschijn gekomen. Wat niemand had voorzien, ook Kramer niet, de win naar van die serie wedstrijden in Ame rika, Nieuw-Zeeland, Japan en Indië gespeeld, werd de jonge Spanjaard Gi- nieno, terwijl toch onder de deelne mers aan hét toernooi spelers waren als Hoad, Olmedo en de nieuwbakken profs Mackay en Buchholz. De eindstand werd: 1. Gimeno met veertien overwinningen (twee op Gonza les en twee op Hoad) en negen nederla gen; 2 Gonzales met dertien overwinnin gen en tien nederlagen; 3-4 Hoad en Ol medo 12-11; 5. Mackay 11-12 en 6. Buch holz 7—16. Gonzales heeft zijn onttroning toege schreven aan de lange rust, die hij heeft gehad, meer dan een half jaar; boven dien aan zijn conflicten en processen met zijn „baas" Kramer. Nu zijn de ruzies met Kramer bijge legd. Gonzales heeft een nieuw contract getekend voor niet minder dan zeven jaar. Als dat contract afloopt, is hij bij na veertig jaar. Er begint nu, woensdag 1 en donderdag 2 maart, een nieuwe toer, om de grote Prijs van Europa. Het is geen kleinig heid wat de profs moeten verwerken. Niet minder dan twintig wedstrijdavon den of -middagen in precies een maand. Kris-kras door Europa. De toer begint te Brussel; daarna ko men achter elkaar de volgende steden aan de beurt: Parijs, San Remo, Nice, Luik, Berlijn, Oporto, Madrid, Barcelona, Stockholm, Wembley, Brighton, Glasgow en Nottingham. Kramer heeft een nieuw systeem inge voerd, ni. het spelen van één set, welke dan echter niet gaat om zes doch om tien gewonnen games, met dien verstande dat het verschil altijd, twee games moet zijn, dus niet 10—9, doch 119, 1210 enz. Alleen te Wembley, en misschien ook in andere Engelse steden, zal het ge wone systeem worden gevolgd omdat de Engelsen reeds te kennen hebben gege ven van dat nieuwe niet gediend te zijn. Kramers bedoeling is op één avond méér partijen en dus méér spelers in het veld te kunnen brengen. De profs vinden alles goed wat de „baas" beveelt. Als het maar publiek trekt. DEN HAAG (ANP) De Nederland se Sportfederatie heeft in de afgelopen week 512.000 uitgekeerd op aanvra gen, die de aangesloten sportorganisaties voor het jaar 1961 hebben ingediend. De gelden zijn beschikbaar gekomen uit de baten van de sporttotalisator. De specificatie ziet er als volgt uit: katholieke gymnastiekbond 30.000; bond van handboogschutterijen 2.000; schaatsenrijdersbond 25.000; culturele sportbond 25.000; kaatsbond ƒ900; atletiekunie 29.000; rolschaatsbond 1600taf eltennisbond 8000golfco- mité 4000; korfbalbond 40.000; roei- bond 12.000; biljartbond ƒ3.000; stu denten-sportstichting 5000; jiu-jitsu en judobond 5000; kanobond 10.000; da- messoftballbond 900; motorrijdersver- eniging ƒ3100; handbaiverbond ƒ40.000; zwembond 55.000; lawntennisbond 19.000; wielrënüniè ƒ9.000; honbalver- bond 10.000; sportbond 50.000; wan delsportbond 7000; Federatief bureau voor medische sportkeuring ƒ10.000: basketbalbond 7.000; cricketbond 3000; boksbond 5000; vereniging voor luchtvaart 4000; gymnastiekverbond ƒ60.000; amateur-judo-assoeiatie 5000; badmintonbond 3500; volleybalbond 15.000; amateurschermbond 5000 OSLO (A.P.) Tijdens de revanche- wedstrijden van het wereldkampioen schap schaatsenrijden in het Bislet- stadion te Oslo heeft Van der Grift even de gloed van zondag gehad. De wereldkampioen won namelijk in grootse stijl het nummer 1500 meter, in 2.19,5, waarin verder de Fransman Kouprianoft (2.20,5) de derde en onze landgenoot Liebrechts de vierde plaats bezette in 2.20.6. Van der Grift besloot daarna, evenals een groot aantal andere rijders, niet meer aan de 5000 meter deel te nemen. Van hen, die slechts op drie afstanden uitkwamen, bezette de Nederlander op deze afstanden waarvan de 500 en 3000 meter woensdag verreden waren de eerste plaats. Liebrechts waagde zich nog wel aan de 5000 meter. Hij werd in 8.37,6 vierde, achter winnaar johannesen (8.31,1), de Oostenrijker Strutz en Kouprianoff. In het algemeen klassement over vier afstanden, gewonnen door de Chinees Sjin Sjoe, werd Liebrechts vijfde. spel bezig gehouden. Grote resultaten pioenschap tegen de Italiaan Nobile. PARIJS (Reuter). Twee Westduitse petroleummaatschappijen, Wintershall en Preusische Bergwerks Hutten A.G.. die belangen hebben bij de olie in de Sahara, zullen een Franse doch teronderneming stichten, de Union pour la recherche et 1'exploitation pétrolières Sahariennes Unipétrol met een kapitaal van tien miljoen nieuwe frank. De twee maatschappijen zullen hun rechten in de concessie, die zij met de twee Franse concerns Safrep en Fran- carep hebben nn hun nieuwe dochter overdragen. Horizontaal: 1. De fat verbeeldde zich Amor te zien gaan (11) 8. In de era van de mode gaat scha mel bezit schuil (7) 10. Jas eerst de piepers, ga dan lanter fanten en je vindt hem (7) 11. Wat een leut in zulk weefsel! (4) 12. Au, riep de man, de kwaal is een lelijke rem (5) 13. Ook deze tijd kent gewoonte (4) 16. Geef hieraan gehoor om een streep onder iets te zetten (7) 17. Op de gis zegt ons dit iets over alle diepere kennis (6) 19. Niet morsen hoor, als je een pijp wil roken (6) 21. Ziedaar een korte beschrijving en een vluchtige tekening (8) 25. Deer anderen niet met wat u zegt (4) 26. De droom van de misdaad (5) 27. Ha, ga daarheen en houdt een ser moen (4) 30. Al nopen de omstandigheden hiertoe, het kan verkeren (7) 31. Een kei van een kerel die zijn roer recht houdt (7) 32. In de teelt gaat veel schuil dat geen honderd procent is (11) Verticaal: 1. Mia-lief is het toonbeeld van het gezin (7) 2. Zo zwart als roet, een kunststuk wie dat veranderen doet (4) 3. Ook zelfs een mus moet fatsoen ken nen, dat is onze korte samenvatting (6) 4. Pas op met deze drank, dat is niet mis (4) 5. Pa en ma's aartsvader? (7) 6. Geen stroman, geen stropa. maar hij heeft er de wind onder (6) 7. Een kus kan een les voor hem zijn (6) 9. En zo'n viervoeter weet wat hard werken is (6) 14. Waar Elisa altijd onderdak en be scherming kon vinden (5) 15. Waarmee een Spaans heer uit vis sen gaat (5) 18. Die dit verspreidt wekt ontsteltenis (6) 19. De schone verleidster laat u de vre de zien (6) 20. Een rijk doel Wanneer het zo toe gaat (7) 22. Bij het carnaval ging zij in stola en zilverpapier (7) 23. Gij, Nero, kwam niet in zuik een gehucht (6) 24. De kap maakt hem niet, zei de non (6) 28. Heb je vrede met duiten alleen? (4) 29. Op voet van eenzijdig verbod: een dracht in de samenleving (4) KRUISWOORDRAADSEL OPLOSSING Horizontaal: 1. den; 4. mis; 6. tol; 9. mol; 12. oratie; 15. finale; 17. ribes: 18. ook; 20. gelijk; 21. N.O.; 22. esp; 24. era; 26. ik; 28. B.B.; 30. tetra; 32. de; 34. er; 36. eg; 38. nok; 39. dij; 40. te; 41 kennel; 44. makker; 46. Eva; 47. zetelen; 48. ode: 49. rappel; 51. nik ker; 53. el; 54. al; 55. vel; 57. gij; 58. re; 59. V. S.; 60. belet; 62. K.K.; 64. o.a.65. wijn; 66. eed; 68. om; 70. klaar; 72. tak; 74. renet; 77. eilaas; 79. getijde; 80. iet; 81. kas; 82. viig; 83. nel. Verticaal: 1. dor; 2. Erin; 3. nabob; 4. mise; 5. i.e.; 7. of; 8. liga; 9. malie; 10. olijk; 11. lek; 13. te; 14. zo; 16. Ne; 18. open; 19. kerk; 23. St; 25. Ra; 27. bekeren; 29. ben; 31. totebel; 32. dijk; 33. vereren; 35. Reval; 37. gezel; 39. danig; 40. teder: 42. nap; 43. lel; 44. men; 45. kok; 50. das; 52. kijk; 55. vent; 56. leek; 59. vaalt; 60. bij; 61. te; 63. konijn; 64. olie; 65. wrak; 67. dreg; 69. mede; 70. kei; 71. Aa; 73. af; 75. et; 76. tel. 78 S.A.; 79. gij. BRISBANE (A.N.P.) Een onbekende achttienjarige student, Anthony Strahan, heeft gistermiddag tijdens de series van de honderd meter vrije slag van de Australische zwemkam-pioenschappen te Brisbane de uitstekende tijd van 55,9 sec. gemaakt. Hij is daardoor met één slag de grote favoriet voor de finale geworden. Voor John Konrads werd een tijd van 57,9 afgedrukt. Ook in de series van de honderd meter vlinderslag deed zich een verras- sing voor. De vijftienjarige junior Kevin Berry was alle senioren te snel af en werd eerste in 1 min. 02,2 sec.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 13