EICHMANN: van correcte robot tot fanaticus N INSCHRIJVING EMISSIE PLUVIER OP 8 MAART Weg vrij voor verbetering vrachtenmarkt „WIJ WILLEN BIJBLIJVEN" DE SPEURTOCHT VAN EEN MAN DIE VAN DE HAAT LEEFDE Laten advertenties U inlichten voordat U gaat kopen Zaterdag 25 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 10 Geen foto Opleiding Geen motief Naar Palestina „Ongedierte" Het doodvonnis over miljoenen Hebreeuws Directie K.N.S.M. optimistisch Amerikaanse dividenden Hogere omzet, weinig veranderd resultaat Directie Unilever uitgebreid Springstoffabrikanten Geen nieuwe crisis in België Massamoordenaar zonder motief De universiteit van Straatsburg gevoelde in het begin van 1942 behoefte aan uitbreiding van de anatomische collecties met een groot aantal skeletten van Oosteuropese joden. Op 9 februari van dat jaar schreef prof. dr. August Hirt daar over een brief aan Himmler. Hirt was niet alleen hoogleraar in de anatomie, maar ook Hauptsturmführer van de S.S. Himmler liet het verzoek doorgeven aan Obersturmbann- führer Eichmann van de S.S. Deze had ge makkelijk een partijtje lijken van een van de wT "'-L*, vele concentratiekam- SIMON pen naar het anatomi- WIESENTHAL sche laboratorium van de universiteit van Straatsburg kunnen sturen, waar dan de skeletten geprepareerd hadden kunnen worden. Eichmann had lijken genoeg, bij honderdduizenden. Dit was Eichmann niet subtiel genoeg. Hij liet in het concentratiekamp Ausch witz 109 gevangenen selecteren. De ongelukkigen werden naar het concen tratiekamp Struthof overgebracht en daar vergast. De lijken werden in 1943 in de snijkamers van de universiteit van Straatsburg tot skeletten verwerkt. De skelettenverzameling werd later ver nietigd, omstreeks het einde van 1944, toen de dag van de afrekening naderbij kwam. Deze afschuwelijke gebeurtenis staat, in dokumenten, opgetekend in deeltje 322 van de Fischer Bücherei, Medizin ohne Menschlichkeit. Simon Wiesen- thal noemt deze gruweldaad in zijn artikelenserie terloops. IETS was bij mijn jarenlange speurtocht moeilijker dan het verkrijgen van een ook maar vage voorstelling van de onmens Eichmann. Heel lang moest ik het stellen zonder er ook maar een idee van te hebben hoe hij er uitzag. Zelfs zijn silhouet zou ik niet kunnen herkennen. Foto's en nauwkeurige persoonsbeschrijvingen van hem waren niet te vin den toen ik mijn speurtocht begon. Op het eerste zionistencongres in Ba zel, in december 1948, ontmoette ik dr. Kastner, die persoonlijk in contact met Eichmann had gestaan. Hij was de eerste die mij een persoonsbeschrijving gat waaraan ik enige houvast had. Ik liet hem een foto zien waarop, naar ik vermoedde, ook Eichmann stond. Het was een foto uit de oorlog, van de groot-moefti van Jeruzalem, genomen toen die een S.S.-officier de hand schudde. Ik had het kiekje opgespoord nadat ik in mijn dossier het verhaal was tegengekomen over Eichmanns tocht met de groot-moefti langs de Duitse vernietigingskampen. Ik was er haast zeker van dat de foto tijdens die rondleiding was gemaakt. KASTNER meende in het gedeelte lijk verborgen gezicht van de S.S.- officier dat van Eichmann te herken nen, maar zeker was hij niet van zich zelf. Hij vertelde mij waarom hij dacht dat het mij wel heel moeilijk zou val len een foto van de gezochte te bemach- tigen. „Toen hij in Hongarije was", vertelde Kastner, „werd hij telkens wanneer ie mand hem probeerde te fotograferen dol van woede. Het is een paar keer gebeurd dat iemand hem een kiekje gaf dat van hem was gemaakt zonder dat hij het wist. Eichmann rukte de argeloze gever de foto dan uit de han den, en scheurde die aan snippers. Wie weet hoe vaak heeft hij films in be slag laten nemen en laten vernietigen wanneer hij het vermoeden had dat hij zonder het te weten gefotografeerd was. Hij moet ook nogal eens eigenhandig fototoestellen vernield hebben. Eich mann trad op als een man die alle sche pen achter zich had verbrand en voort durend bezig was alle sporen uit te wissen." Ik zal niet in bijzonderheden vertel len hoe ik er, na eindeloos zoeken en afdwalen op zijpaden in slaagde mij een beeld van Eichmann te vormen, een visueel beeld en een algemeen beeld. Ik zou gefaald hebben indien het mij niet was gelukt te doorgronden wat hem dreef. Met andere woorden.' als ik er niet in was geslaagd mij in zijn plaats te stellen, in gedachten dan. Hoe zou ik gehandeld hebben als ik Eichmann geweest was? Waarhéen zou ik de wijk hebben genomen? Hoe zou ik. opgejaagd als een wild dier, mijn sporen hebben trachten uit te wissen? Dat waren sommige van de vragen die ik mij toen stelde om het raadsel van de verdwijning van Eichmann te kunnen oplossen. *TIT de vele stukken die ik had er- U zameld, voor het merendeel pa pieren die door hem waren onderte kend, rees het beeld op van een man die alle denkbare mensenrechten met voeten heeft getreden. Een van die documenten was de ambtelijke brief over de 115 ongeluk kigen die op last van Eichmann waren omgebracht nadat hij van de univer siteit van Straatsburg het verzoek had gekregen 115 menselijke skeletten te leveren. „Slechts" 115 van de vele mil joenen joden die op zijn bevel werden vermoord. (Hier begaat Wiesenthal een kleine vergissing. Uit de documenten, die men kan vinden in Medizin ohne Menschlichkeit, het rapport over het Neurenburger artsenproces, dat als deel 322 in de Fischer Bücherei is verschenen, kan men lezen dat het ging om 109 joden, onder wie 30 vrouwen, 2 Polen en 4 „Inner- asiaten". Red.) De universiteit van Straatsburg bleek de skeletten nodig te hebben voor het anatomische instituut aldaar. Eichmann gaf een medicus, dr. Bru no Beger, Hauptsturmführer van de S.S. opdracht naar het concentratiekamp Auschwitz te gaan en daar 115 slacht offers uit te kiezen. Dr. Beger moest rekening houden met de wensen van prof. Hirt, de directeur van het anato mische laboratorium van de universiteit van Straatsburg. Dr. Beger voerde die opdracht in Auschwitz „gründlich" uit. De geselecteerden werden naar het concentratiekamp Matzweiler gevoerd en kregen daar dodelijke injecties. (De commandant van dat kamp, Joseph Kramer, verklaarde indertijd dat hij de ongelukkigen had omge bracht in de gaskamer met gifgas dat hij van prof. Hirt had ontvan gen. Red.) Hoe, zo vroeg ik mü bij het door werken van al die gruwelijke paperas sen af, had Eichmann zover kunnen zinken tot een uiterste van onmense lijkheid? Hoe was het mogelijk dat hij ten slotte volkomen ongevoelig voor het afschuwelijkste menselijke lijden werd? in zijn eigen leven aan joden geweten had. Nergens vond ik enig spoor van rancune of wrokzucht. Wat ik vond was dit: Eichjnann sloot zich op 1 april 1932 aan bij de S.S. De N.S.D.A.P., de partij van Hitler, was toen nog verboden, evenals de S.A., de S.S. en alle andere partijorganen. In Linz woonden toen maar weinig joden. In geheel Opper-Oostenrijk woonden er toen trouwens maar nau welijks elfduizend. In die eerste tijd ondernamen de nazi's van Linz niets tegen de joden in hun woonplaats. Zij hadden het te druk met de opbouw van hun partij, tegen de verdrukking in. VOORAL deze vraag scheen onoplos baar: Hoe was het mogelijk dat deze man, toen zelfs Himmler en vele andere kopstukken van het Derde Rijk niet meer in de overwinning geloofden, zijn walgelijke beulswerk rustig voort- zette? In mijn pogingen, mij de onmens Eichmann voor de geest te stellen had ik een grote fout begaan. Tot het moment waarop het tot mij doordrong waaróm hij zo onmenselijk had gehan deld had ik mij op dwaalwegen be vonden. Ik was uitgegaan van de gedachte dat ik een motief moest zien te vinden, ongeveer zoals een detective te werk gaat bij het opsporen van een moor denaar Alles wat ik kon vinden, een motief niet. Ik speurde naar conflicten tussen Eichmann en joodse vrienden in zijn schooltijd en, later, in de tijd toen hij reiziger was in dienst van de Vacuum Oil Company. Geen SDOor vond ik van enige on heuse bejegening of beleding door een jood. Ook bleek mij uit niets dat een joodse collega Eichmann in zaken te slim af was geweest. Van alle mensen die hem kenden was er niet een die zich kon herinneren dat Eichmann ooit de schuld van wat ook IN 1933 zond Bolleek, de leider van de nazi's in Oostenrijk, Eichmann voor opleiding naar Duitsland. Eich mann kreeg die opleiding in de kam pen Lechfeld en Dachau. In laatstge noemd kamp kwam zijn bevordering tot Unterscharführer af. Al gauw werd Eichmann Scharführer. Ten slotte kwam hij bij de beruchte S.D., de Sicherheits- dienst, terecht. De bevolkingsgroep die Eichmann bij de S.D. eerst voor zijn rekening kreeg waren de vrijmetselaars. Eichmann was eerzuchtig. Hij wilde zijn werk goed en degelijk doen. Daarom las hij alles wat hij over de vrijmetselarij in han den kon krijgen. Al spoedig was hij een expert. Volgens de nazileer was de vrijmetse larij een joodse organisatie. Het was dan ook geen wonder dat Eichmann belangstelling voor het joodse vraag stuk ging krijgen, al zou het alleen maar zijn omdat de nazi's het zo voor stelden dat de joden de vrijmetselarij gebruikten om hun wereldheerschappij te vestigen. Eigener beweging legde Eichmann een kaartsysteem aan van alle joden die vrijmetselaar waren. Geleidelijk verplaatste zijn belangstelling zich van de vrijmetselarij naar het joodse vraag stuk. Zozeer zelfs dat zijn streven er op gericht werd de leiding te krijgen van de afdeling joodse zaken van de S.D. In zijn vrije tijd studeerde Eichmann verder Hij verrijkte zijn kennis snel. Af en toe verbaasde hij zijn superieu ren daarmee. Die wilden van zijn nieuw-verworven kennis wel gebruik maken. Zij zonden hem als waarnemer van de Gestapo naar vergaderingen van joodse verenigingen en soortgelijke bijeenkomsten. Daar viel hij op door zijn pijnlijk correcte optreden, zozeer in tegenstelling met het brute gedrag van de meeste anderen. toen de Joodse godshuizen in Wenen in vlammen opgingen. in concentratiekampen was echter zeker niet de „Endlösung" (finale op lossing) van het joodse vraagstuk die de nazi's voor ogen stond. Voor de nazi's was het wereldjoden- dom een anonieme macht die de wereld overheerste. Dat wereldjodendom had de regeringen van vele landen in de macht. De leden van die regeringen waren alleen maar marionetten. Eichmanns leuze werd: Wie de vij and wil leren kennen, moet de joden leren kennen. Dat was niet de leuze van Eichmann alleen. Zijn superieuren hadden dezelfde opvatting. Gedreven door die leuze maakte Eichmann in 1937 een „studiereis" naar Palestina. Hij deed dat onder een valse naam, zogenaamd als correspondent van het Berliner Tageblatt. DE studiereis was maar van korte duur. Eichmann verbleef twee dagen in Palestina. Hij bezocht alleen maar Sarona, een Duitse nederzetting bij Tel Aviv, en een joodse kibboets. Na die twee dagen reisde hij door naar Kairo, waar hij de groot-moefti van Jeruzalem, Haj Amin el Hoesseini, be zocht. Van Kairo wilde hij teruggaan naar Palestina, maar de Engelse auto riteiten weigerden hem een inreis visum. Eichmann ging toen maar weer terug naar Berlijn. Wat Eichmann toen voor ogen stond was een uittocht van zoveel mogelijk joden naar Palestina Daarom trachtte hij er achter te komen hoeveel joden Palestina zou kunnen opnemen. Eichmann was zozeer van die ge dachte vervuld, dat hij er bij tal van gelegenheden met anderen over sprak. Een van zijn broers moet zich eens in Linz hebben laten ontvallen, dat hij dacht, dat Adolf een zionist was. Hij zaagde altijd maar door over emigra tie van joden naar Palestina. Eichmann had op het laatst de idée- fixe, dat hij kenner bij uitstek van het joodse vraagstuk en van het Pales tijnse vraagstuk was. Bij sommige van de joden, met wie hij veel later onder handelde over de uitwisseling van de Hongaarse joden, wekte hij de indruk, dat hij in Palestina was geboren en begrip had voor de moeilijkheden van het vervolgde jodendom. Er waren er die ervan overtuigd waren, dat hij theologie had gestudeerd. Al zoekend en speurend vroeg ik mij af of er in zijn leven een keerpunt kon zijn geweest, een punt waar hij was begonnen een psychopatische massamoordenaar t.e worden. Het moest wel zo zijn gegaan, dacht ik: zijn toetreding tot de nazipartij bracht mee, dat hij zich met toewijding de nazileer eigen maakte en zich er, alle scrupules opzij zettend, mee ging vereenzelvigen. Eichmann begon als een ijverige, toegewijde leerling en hij eindigde als een blindelings gehoor zamende automaat, als een vernieti gingsrobot. Aanvankelijk was hij alleen maar bezeten door de gedachte, dat de joden, hoe dan ook, uit Duitsland weg moes ten. Aan massale vernietiging dachten de nazi's toen nog niet. GELEIDELIJK echter kregen de be lijders van de Duitse rassenwaan de overhand. Eichmann evolueerde met hen en kwam er met hen ten slotte toe de joden te beschouwen als onge dierte, dat „rücksichtslos" uitgeroeid diende te worden. In één opzicht verschilde Eichmann van de fanatici. Hij liet zich niet mee slepen door hun hysterie Hij bleef zijn werk nauwgezet en serieus, in vol maakte plichtsbetrachting, doen. Nee, emotioneel werd Eichmann niet. Toen Eichmann na de annexatie van Oostenrijk naar Wenen werd gestuurd, had hij het besluit genomen zijn plan nen voor de massale deportatie van de Duitse en Oostenrijkse joden met ijze ren vuist uit te voeren. Hij zou voor geen enkel compromis te vinden zijn. Mensen die hem toen in Wenen had den meegemaakt, vertelden mü na de oorlog over hem. Eichmann was steeds correct geweest, maar ook steeds „rücksichtslos". Ook hoorde ik, dat voor hem het keerpunt was gekomen in de „Kristallnacht", de grote anti- semietische uitspatting in Oostenrijk die op bevel van Heydrich was geor ganiseerd. Met de correctheid van Eichmann was het van die dag af gedaan. Heydrich had per telexboodsohap opdracht gegeven, dat alle synagoges in brand gestoken moesten worden en de suggestie gedaan Eichmann met de uitvoering van die opdracht te belasten. Eichmann kwam toen pas goed als jodenvervolger in actie. Nu was dan zijn tijd gekomen. Hij ijlde van syna goge naar synagoge om zich er per soonlijk van te overtuigen, dat de joodse godshuizen in vlammen opgin gen. Hij moet zelfs geholpen hebben bij het stichten van brand in sommige van de acht synagoges van Wenen. Eichmann schepte zowaar plezier in zijn werk. Ja, dat was het keerpunt. VOLGENDE KEER: ÏN Neurenberg ontdekte ik een docu ment waaruit bleek dat Eichmann in die eerste tijd vergunning had ge vraagd voor het nemen van lessen in het Hebreeuws bij een rabbijn. Dat verzoek werd afgewezen. Eichmann zette zijn zin toch door. Hij ging thuis Hebreeuws studeren. Hij vorderde maar heel langzaam. Toch kon hij na enige tijd al een paar eenvoudige zinnetjes in het Hebreeuws zeggen. Zijn superieuren waren daarvan zo onder de indruk dat zij hem Duitslands grootste expert op het gebied van het joodse vraagstuk noemden. In die jaren, omstreeks 1935, was het nog niet duidelijk wat de nazi's met de joden wilden doen. Zij moesten uit Duitsland verdreven worden, dat stond wel vast. en de Duitsers zouden al het mogelijke doen om het de verdreven joden overal in de wereld zo zuur mogelijk te maken. De concentratiekampen waren toen al propvol joden. De gedwongen aan wezigheid van al die duizenden joden AMSTERDAM. Er is weinig voor nodig om de charter- en vrachtprijzen te doen stijgen omdat de thans opge legde tonnage voor droge lading minder is dan een procent van de totale ton nage. Dit deelde de directie van de K.N.S.M. mee in de aandeelhouders vergadering. In het lijnbedrijf begint de atmosfeer op te klaren. Hier en daar moeten echter nog zeer noodzakelijke prijsverhogingen komen. In het Euro pese verkeer kwamen in 1960 al ver scheidene kleine verbeteringen tot stand. In de Atlantische vaart en de vaart tussen het Caraïbische gebied en de Verenigde Staten zijn de charterprijzen wat aangetrokken waardoor de uitga ven van de K.N.S.M. zijn toegenomen. Een verhoging van de vrachtprijzen is wenselijk doch kan pas dit jaar wor den gerealiseerd. Ook de tankvrachtenmarkt trekt de laatste tijd aan. De opgelegde tonnage is aanzienlijk verminderd waardoor een obstakel voor een verdere verbetering van de markt is weggenomen. BIJGECÏIARTERD Ondanks de uitbreiding van de vloot heeft de K.N.S.M. in 19G0 weer tonnage bijgecharterd. Ook in 1961 ligt de ge charterde tonnage op ongeveer hetzelf de niveau, hetgeen wijst op een nog steeds groeiend vervoer. De door de Amerikaanse regering be vorderde politiek om goederen zoveel mogelijk met Amerikaanse schepen te laten vervoeren vervult de directie met enige zorg. Zij zou het vooral betreuren als dit voorbeeld in andere landen school zou maken. Dit zou leiden tot zekere discriminatore maatregelen ten gunste van de eigen scheepvaart van die landen. De z.g. fifty-fifty clausule voor Amerikaanse hulpgoederen is al door andere landen overgenomen. De neiging bestaat over te gaan tot een 100 pct.-clausule. In 1960 werd de vloot met twaalf schepen uitgebreid. Vijf schepen wer den verkocht. Op basis van het gewo gen gemiddelde van het draagvermogen is de gemiddelde leeftijd van de vloot negen jaar. De prijzen voor nieuwbouw zijn in 1960 met circa vijf procent ge daald. Voor een onlangs besteld schip was de prijs nog iets lager dan in 1960. Shell Oil kwartaal 0,27(1, betaalbaar 24 maart. Montgomery Ward and Company kwar taal 0,25, betaalbaar .15 april. Martin Company kwartaal 0,25 op de nieuwe gewone aandelen, betaalbaar 27 maart. AMSTERDAM. R. Mees en Zoonen en de Amsterdamsche Bank stellen op 8 maart de reeds aangekondigde in schrijving open op nominaal 1.5 mil joen aandelen in de Motorenfabriek Plu vier. Het bezit van twee oude aandelen geeft recht tot inschrijving op een nieuw tegen de koers van honderd pro cent. De nieuwe aandelen, die een nomina le waarde hebben van duizend gulden, delen voor de helft in de resultaten van het boekjaar 1960-1961. De claimhandel begint dinsdag a.s. Rijkspremie Aangezien de omzetten steeds toene men en het bestuur de grenzen van het mogelijke nog lang niet bereikt acht, werd in Emmen een nieuwe fabriek ge bouwd. De kosten hiervan bedragen ca. 2.7 miljoen. Ze worden voor het over grote deel gefinancierd met een door de gemeente Emmen te verstrekken le ning onder hypothecair verband, als mede met een premie van het Rijk. De machines vergen ook belangrijke bedragen. Voor de gedeeltelijke finan ciering van de investeringen verleende Advertentie Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor Dit doosje betekent: protektie tegen infektie de Herslelbank een lening van een mil joen. Het restant wil de directie bestrij den uit de opbrengst van de emissie. De orderportefeuille is ruim gevuld. De directie verwacht ook over het tot 4.5 miljoen vergrote kapitaal een be- Ned. Aanneming Mij. Boersma DEN HAAG. De Nederlandsohe Aanneming Maatschappij v/h fa. H. F. Boersma behaalde over I960 een vrijwel onveranderd resultaat ondanks een be langrijk hogere omzet. Deze steeg van f 33 tot 41,5 miljoen. Slecht weer waardoor een zeer groot aantal uren niet produktief was, een werkstaking waar door ruim tweeduizend manweken ver loren zijn gegaan en loonsverhogingen waren oorzaak dat het resultaat weinig veranderde. Het overschot van de bedrijfsrekening bedroeg ƒ3,07 (v. j. 13,16) miljoen. Het boekjaar sluit met een winstsaldo van f476.129 (v. j. ƒ476.949). waaruit een onveranderd dividend van 18 wordt voorgesteld. De orderportefeuille bedroeg eind 1960 ruim 48 (v. j. ƒ43) miljoen. Onder de in 1960 ontvangen opdrachten be hoort de bouw van de brug over de Maas bij Van Brienenoord. Dit werk wordt uitgevoerd samen met de Hol- landsche Beton Mij. In de eerste maan den van 1961 werden enige belangrijke opdrachten verkregen. ROTTERDAM. In een buitengewo ne algemene vergadering van aandeel houders in Unilever N.V. is de heer A. J. C. Hoskyns Abrahall benoemd tot lid van de raad van bestuur. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM „Wij willen bijblij ven". Aldus karakteriseerde gisteren dr. J. Trommel, de leider van de afdeling raketbrandstoffen van de Koninklijke Ne derlandse springstoffenfabrieken, het contract dat die onderneming en de Artillerie-inrichtingen hebben gesloten met de Franse fabriek S.E.P.R. De Franse partner heeft technische en commerciële banden met twee grote Amerikaanse ondernemingen, Thiokol en Rocketdyne, die beide vaste brandstoffen voor raketten produceren. Waarschijnlijk hebben de twee Nederlandse ondernemin gen de overeenkomst gesloten in de ver wachting spoedig in de behoefte aan brandstof voor raketten van de Neder landse strijdkrachten te kunnen voorzien. Thiokol is in Amerika de leverancier van de vaste brandstof van de luchtdoel raket Nike-Ajax en de artillerieraket Sergeant. De Nike is bij de Nederlandse strijdkrachten in gebruik. Met de Ser geant worden proeven genomen. De vaste brandstof van beide typen is onbeperkt houdbaar. Op den duur zal het nodig zijn haar in Europa te fabrice ren, zo mogelijk in de landen, die de ra ketwapens in kwestie bezitten. Van onze correspondent BRUSSEL. Na een hele dag ver gaderen hebben de liberale en katholie ke ministers, die elkaar gisteren voor het eerst sinds een week weer ontmoet ten, overeenstemming bereikt over de politiek die tot aan de verkiezingen moet worden gevoerd. Zij zijn overeen gekomen dat enkele uit de Eenheidswet voortvloeiende besluiten tot belasting verhoging toch genomen zullen worden (o.a. verhoging van de successiebelas ting) en dat anderzijds enkele besluiten genomen worden die tot bezuinigingen kunnen leiden (o.a. een besluit tot ver scherping van het toezicht op de werk lozen). Besluiten tot verhoging van de omzet belasting, het grote probleem dat de laatste weken m discussie was, zullen niet worden genomen, hetgeen een winst punt voor de liberalen betekent. De bei de vleugels van het kabinet zijn echter overeengekomen dat, wanneer nog voor de verkiezingen mocht blijken dat de overeengekomen maatregelen onvol- douen°e zijn voor de positie van de schatkist, er opnieuw over de omzetbe lasting zal worden gepraat. DEN HAAG (ANP). Een agent va; politie in Den Haag is uit de dienst ge schorst, omdat hij een meisje op straa. lastig zou hebben gevallen. De man bleek door persoonlijke omstandigheden helemaal uit zijn evenwicht te zijn. Hij staat onder behandeling van een psy chiater. j VvVALEND langs de planken ■L'van een boekwinkel ontdekte ik een hele serie lieve boek jes over allerlei praktische onder werpen als goochelen, schilderen e.d. Als onpraktisch man las ik werktuiglijk de titels, nauwelijks geïnteresseerd, totdat ik er een ontdekte, die mij aantrok: „Vis- recepten". Ik verheugde mij al op de omslag, die bij dergelijke werk jes het water in de mond-doet ko men: zou er een heerlijk bruinge bakken tong op staan of een truite bleue of frutti di mare? Ik had niet met de tijdgeest gerekend: het bleek een zittende kok met op het gelaat een weinig professionele uit drukking en op zijn knie de enige zeebewoner, die zoal niet oneet baar, dan toch op morele gronden voor consumptie ongeschikt is: een mooie, blote (maar voor alle ge zindten op acceptabele wijze pose rende) zeemeermin. Een fraaie vondst, maar in zo verre smakeloos, dat hij twee on gelijksoortige geneugten op jam merlijke wijze door elkaar haal de. Ik heb het boek niet ingeke ken wat kan zo'n kok mij van vis bakken leren? Sex in de keu ken? Dat mocht in mijn tijd be slist niet: de huzaar van de keu kenmeid bleef buiten. Minstens even verderfelijk is sex in de politiek en dat leert ons de droeve geschiedenis van de Romein in Cleopatra's leven: An- tonius. Hij had haar voor het eerst gezien, toen zij veertien jaar was en hij als officie; in Egypte was; hij zal haar ook in Rome wel ge zien hebben, want hij was Cae sars rechterhand. En zeker heeft hij er van gedroomd na Caesars dood zijn opvolger te worden, zo wel in de politiek als bij Cleopa tra. /"tAESARS arfgenaam, Octavia- nus, de latere keizer Augus tus, was hem echter te glad af en hij kon het voorlopig niet ver der brengen dan een soort belan gengemeenschap met hem en met een slappe derde man, Lepidus, het ,z.g. (tweede) Triumviraat of driemanschap. Gezamenlijk deel den zij de lakens uit, maar natuur lijk kon dit driemanschap bij de aspiraties van de twee hoofdfigu ren geen blijvende banc' zijn. De eerste jaren na Caesars dood was Antonius de machtigste; hij had het leeuwedeel in de overwin ning op de legers van Brutus en Cassius, de moordenaars van Cae sar, en bij de taakverdeling viel hem het Oosten ten deel. Cleopatra had in Alexandrië de kat uit de boom gekeken, haar broergemaal door vergif om het le ven laten brengen, haar driejarig zoontje tot mederegent gemaakt en, naar men zei, zelfs de tegen partij van Antonius enigermate gesteund ze wist ook niet dat hij zou winnen. Antonius trok intussen langs de steden van Klein-Azië geld afper send en feestvierend. De Romei nen hadden tegenover het „zedelo ze" Oosten ongeveer dezelfde in stelling als de Engelsen vroeger tegenover Parijs: walging thuis en plezier ginds. In een gezelschap waarvan de samenstelling de film censuur niet zou passeren, trok hij rond. In het beroemde Ephesos deed hij zijn intocht als „De Nieu we Dionysos" in een soort carna valsstemming, te midden van als bacchanten en satyrs verklede ste delingen, terwijl zijn fiscale speur honden rondneusden naar rijke slachtoffers. mOEN hij in Tarsos (Z.O. Klein- 4- Azië) was, ontbood hij Cleopa tra ze moest zich voor haar houding komen verantwoorden maar als u het mij vraagt, was dat een smoesje. Ze had al een en ander van hem gehoord en greep deze nieuwe kans. In een van haar staatsieschepen stak ze over en voer de rivier de Kydnos op naar Tar sos. De achtersteven was verguld, de zeilen waren van purper, de grepen van de roeiriemen van zil ver; onder een met gouddraad doorweven zonnetent lag zij zelf, opgemaakt en „gekleed" als de liefdesgodin Aphrodite, met om zich heen jongens, uitgedost als kleine liefdesgodjes, die haar koelte toe wuifden; slavinnen opgetuigd als Nereïden en grieten als Chariten stonden voor de show aan de tou wen en het roer; muziek en eerste klas buffet aan boord. Het geheel was gehuld in een wolk van par fum en de stad Tarsos liep uit, zo dat tenslotte Antonius alleen op de markt achterbleef. Het gerucht deed de ronde dat Aphrodite was gekomen om haar collega Dionysos te bezoeken en op haar uitnodiging kwam hij aan boord om te dineren. Hij rolde haast om van verbazing, want Cleo patra verstond haar show-business honderd keer beter dan hij, en spe ciaal de lichteffecten wekten zijn bewondering. Nu had Cleopatra kunnen zeggen: „Veni, vidi, vici!" want deze vrouw-uit-een-sprookje won onmiddellijk het hart van de genotzoeker en fantast Antonius, die minder verzet bood dan zijn heilige naamgenoot. -lij ging gretig in op haar uit nodiging om in Alexandrië te ko- nien logeren en werd een slaaf van zijn passie voor de nu acht-en- twintig jaar oude koningin hoe wel hij toch al een man van veer tig was, zegt een oude schrijver in naïeve verbazing. Heersers in sPeu alleen de slaaf van zichzelf zijn: Cleopatra bracht hem nieuwe prkkels, gevaarlijke aspi raties en ten slotte de ondergang.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 10