kinderkleurboek in een Vier inbraken nacht te Krabbendijke Rechtstreeks verband tussen postzegels en heraldiek Veroorzakers aanrijdingen werden boetes opgelegd Landbouwer stond voor dilemma MINISTER LUNS IN KAMER Damcompetitie beëindigd KANTONGERECHT MIDDELBURG Uitvoering van Ons Genoegen Jaarfeest Jongeren van Sluiskil Familieavond C.H.U. Het huis met het kruis-schipv Concordia gaf uitvoering Aanbesteding Jaarvergadering Bond voor Veilig Verkeer V.U.-dagen BIJ ELK REUZENPAK Jaarvergadering Kapelse varkenshoudersver. CEFA in Vlissingen Damvereniging Schoorsteenbrand Geheimen der filatelie Vervolg van pag. 1 Philatelica bijeen Raad Duiveland stelt definitieve zetel gemeentebestuur vasib Conferentie V.E.G. v.- Donderdag 23 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 MIDDELBURG. De jeugdige land bouwer D. P. B. uit Nisse werd op de avond van 22 november voor een dilem ma geplaatst. Hij merkte, dat de ach terlichten van de traktor, die hij be stuurde, niet brandden en besloot de weg naar huis niet voort te zetten. Hij liet zijn voertuig langs de kant van de weg staan en spoedde zich naar huis met het doel wat aan de panne te gaan doen. Toen hij terugkeerde, was er echter toch een ongeluk gebeurd. Een auto was op de onverlichte achterkant van de traktor ingereden en had schade opge lopen. De zaak kwam gisteren voor bij het kantongerecht en B. werd tot 20. boete of vier dagen hechtenis veroor deeld. De eis was 30.of zes dagen. Halstarrig Halsstarrig bleef de Vlissingse teke naar-constructeur A. M. B. schuld ont kennen bij een aanrijding, die zich in zijn woonplaats had voorgedaan. Hij had op een voorrangskruising de door gang niet vrijgelaten voor een van links naderende tweede auto. Wat de kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, of de officier van justitie, mr. T. Lebret, ook zeiden, B. was niet te overtuigen. De officier eiste dan ook een ongebrui kelijke straf: één jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, waarvan negen maan den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De kantonrechter vond het beter de zaak aan te houden. Geen doorgang aan een rechtdoor rij dende bromfiets had een timmerman uit Ovezande, D. P., op 21 juli in 's-Heer Arendskerke op de rijksweg ver leend, toen zijn auto linksaf wilde slaan. Een botsing volgde, waarbij de brom fietser kwam te vallen en werd ge wond. De fiets werd beschadigd. De of ficier eiste 50.of tien dagen met toe wijzing van een civiele vordering van 18,50. Het vonnis was 30. —of zes dagen met de toewijzing. Getuigenverklaringen wezen pertinent de schuld aan, die de Westkapelse steenzetter W. H. had bij een aanrij ding, die op 17 november in Middelburg op de hoek Houtkaai-Segeerstraat plaats vond. Het busje, dat door H. werd be stuurd, wilde linksaf slaan en verleende KATS. De zangvereniging ,,Ons Genoegen" bracht in de zaal van de heer Versprille onder leiding van de heer A. Platschore enkele zangnummers ten gehore. De rest van het program ma werd verzorgd door de heer Nico Schoolenberg met muziek, acrobatiek, telepathie, goochelen, enz. wat bij het publiek zeer in de smaak viel. SLUISKIL. In het jeugdgebouw ,,De Ark" hielden de Christelijke jonge ren afdelingen van C.J.V.F. „Zijt Stand vastig", en C.J.V. „Nieuw Leven" een gezamenlijk jaarfeest. De avond stond onder leiding van de heer D. Moret. Een toneelspel in drie bedrijven „Ballet op de boerderij" werd op zeer verdien stelijke wijze voor het voetlicht ge bracht, onder regie van het echtpaar Doeselaar. Liefdadigheid naar vermogen KAPELLE. Het werk van de Vereniging Liefdadigheid naar vermogen ontmoet in Ka- pelle nog altijd een zeer grote belangstelling. Dit werd medegedeeld door de voorzitter de heer J. P. Herselman, tijdens de in het wijk- gebouw gehouden jaarvergadering. Het afge lopen jaar werd veel aandacht besteed aan de ledenwerving en er konden 51 nieuwe le den worden ingeschreven, waardoor het to taal kwam op 694. De financiën van de vereniging vertonen een gunstig beeld en het materiaal verkeert in goede staat. De contributie voor 1961 werd onveranderd vastgesteld op twee gul den. De bijdrage aan de vereniging wijkverple ging werd verhoogd van 200 tot 250 gulden. De heer Herselman werd benoemd tot afge vaardigde naar de Vereniging voor Wijkver pleging, terwijl de heren H. J. Ie Clercq en J. Sinke als bestuurslid werden herkozen. Door de heer C. Traas, voorzitter van de Vereniging voor Wijkverpleging werd een toelichting gegeven op de begroting van de ze vereniging. Besloten werd dat leden die van Kapelle naar Biezelinge verhuizen, di rect zullen worden overgeschreven. WEMELDINGE. De afdeling We- meldinge van de C.H.U. gaf haar jaar lijkse familieavond in het Ned. Herv. Jeugdgebouw. De voorzitter, de Heer A. Veerhoek, kon een groot aantal belangstellenden verwelkomen. De Heer A. J. Kaland, lid der Prov. Staten van Zeeland en Wethouder van de gemeente Middelburg, hield een re devoering over het onderwerp „Stad en Platteland in Zeeland". De Heer W. Zuiddijk hield een voor dracht en Mej. J. J. de Laater verzorg de een gezelschapsspel, terwijl de muzi kale omlijsting verzorgd werd door le den van de diverse plaatselijke muziek verenigingen.. Een Forum, o.l.v. de Heer C. M. Da gevos en bestaande uit Mevr. Visser- Blömmaard en de Heren J. Veerhoek en A. J. Kaland, beantwoordde de vele vragen die vanuit de zaal gesteld wer den. Ook werden verschillende vragen gesteld naar aanleiding van de redevoe ring van de Heer Kaland. geen voorrang aan een rechtdoor rijden de auto. Botsing en schade waren het gevolg. Conform de eis werd H. tot 25.of vijf dagen met toewijzing van een civiele vordering van 50,50 ver oordeeld. Eveneens conform was het vonnis te gen de niet verschenen monteur F. van E. uit Bergen op Zoom, die op 10 de cember op de rijksweg bij Rilland-Bath bij het inhalen zich met zijn auto op de linkerhelft van de weg bevond en te gen een tegenligger botste. De boete was 100.of twintig dagen. Op 6 september reed een traktor, be stuurd door A. van de D., landarbeider uit Borssele, een uitrit in Nieuwdorp uit en veroorzaakte een aanrijding met een vrachtwagen. De eis was 50. of tien dagen, het vonnis 35.— of vijf dagen. ERMELO. Bij het tienjarig jubileum van de Raad van kerken in Indonesië hebben ook de Gere formeerde kerken een geschenk gegeven in de vorm van een gift. De Raad van kerken heeft dat geld gebruikt voor aanschaf van een neonverlichting. Het naam bord van de Raad, met in het midden het bekende symbool van een schip met een kruis wordt nu prachtig verlicht. Het nieuwe kantoor op Salemba 10 in Djakarta is door de avond lijke neonverlichting spoedig al gemeen bekend geworden: rumah kapal salib, het huis met het kruis-schip. Dat adres is thans in Djakarta meer bekend dan het officiële. Zo gaat van een eenvoudig naambord een prediking uit van licht en hoop temidden van duis ternis en wanhoop. KRABBENDIJKE. Ongeveer een jaar na een reeks van inbraken in Kruiningen en Krabbendijke is de bevolking van Krabbendijke woensdag opnieuw opgeschrikt door een aantal inbraken. In de nacht van dinsdag op woensdag is op een viertal plaatsen ingebro' ken, terwijl op drie pogingen daar toe zijn aangewend. In de conservenfabriek Herba zag men kans een bedrag van ruim duizend gulden mee te nemen. De molenaar K. en de fruitteler W. alsmede nog een in woner van Krabbendijke hadden even- ANNA JACOBAPOLDER. In „Ons Dorpshuis" gaf de muziekvereniging „Concordia" haar jaarlijkse uitvoering onder leiding van de heer Delhez uit Steenbergen. De voorzitter van de vereniging, de heer A. A. Rijstenbil, gaf een uiteen zetting van het programma. Het muzikale gedeelte van het pro gramma bevatte drie marsliederen, een ouverture en een fantasiestuk. Na de pauze werd door de toneelver eniging „TAVENU" uit Steenbergen het stuk „De pantoffels van Zijne Exellen- tie", een toneelstuk in drie bedrijven, opgevoerd, welk stuk op voortreffelijke wijze werd weergegeven. Ook het muzikale gedeelte en de toe gift door enkele leden in de pauze, werd zeer gewaardeerd. THOLEN. Voor mevrouw J. E. van der Slikke werd de bouw van een woning aanbesteed. Ingeschreven werd door C. B. Bijl te Tholen voor 27.779,-; door Gebr. de Korte te Tholen voor 26.500,- en door D. Burgers te Tholen voor ƒ25.950,-. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver. Het schilderwerk is gegund aan M. Laban te Tholen voor 2075.-. SINT-ANNALAND De afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer „Sint- Annaland en Omgeving" kwam bij een in algemene jaarvergadering in de zaal van de heer Nies. Burggraaf on der voorzitterschap van de heer P. Moerland. In zijn openingswoord noem de de heer Moerland het jaar 1960 een rampjaar, gezien de tweeduizend doden in het verkeer. Hij bracht wachtmees ter Duine dank voor het gegeven on derwijs en opperwachtmeester Kluiter die hem zal opvolgen. Uit de verant woording van de penningmeester C. J. van Oost bleek, dat er een batig saldo was van 42,81. De periodiek aftre dende bestuursleden W. Dake en .J Quist werden herkozen met algemene stem men. Het salaris van de bode werd vastgesteld op 25. De contributie van de leden zal gebracht worden van een gulden op 1,50 gulden. Wanneer het ou de gemeentehuis ontruimd wordt, hoopt het bestuur toestemming van het ge meentebestuur te verkrijgen, om de prachtige verkeerstafel, die momenteel op de zolder van het nieuwe gemeente huis staat opgesteld over te brengen in he.t oude gemeentehuis. Ook dit jaar zal er weer een contactavond op touw wor den gezet voor het uitreiken van de di ploma's. Er was een goede deelname voor het jeugdverkeersexamen. Van de School met den Bijbel slaagden vijfentwintig leden en van de openbare lagere school elf. Aan de bromfietscursus namen ook verschillende cursisten deel, waaronder twee dames en vijf heren, waarvan de heer P. A. Snoep met lof slaagde. Do cent was de heer P. Moerland. Als leden van de kascommissie werden ge kozen de heren A. van der Meer en Anth. Dake. De Vrije Universiteitsdagen zullend.it jaar op 5 en 6 juli a.s. te Groningen worden gehouden. Op 5 juli vinden de wetenschappelijke samenkomst en de vergadering van Vrouwen V.U.-hulp plaats en 's avonds de bidstond. 6 j-uii zal de jaarvergadering van de Vereni ging voor Hoger Onderwijs op Geref. grondslag die het karakter draagt van een toogdag worden gehouden. Advertentie Dank zij de RUSH motor: belangrijk verhoogd vermogen bij aan zienlijk minder verbruik. Olieverversen om de 4000 km! Maak een proefrit bij uw Simca dealer. SiMCA AXEL Automobielbedrijf Garage Cito - 01155-651 SIMCA BIERVLIET - Ja.age Vervaet - 01152-400 SIMCA RENESSE - Firma W. Gilyamse - 01116-370 SIMCA VLISSINGEN - Garage Paul Kruger - 01184-2008 eens ongewenst bezoek gehad. In deze woningen werden kleine geldsbedragen en een leren jas ontvreemd. De in- breker(s) hadden er blijkbaar toen nog niet genoeg van, want drie andere wo ningen, waaronder het huis van bur gemeester L. Cnossen waren eveneens doelwit uitgekozen voor een bezoek. De inbrekers zijn deze woningen niet bin nengedrongen, maar de politie heeft duidelijke aanwijzingen, dat daartoe wel pogingen zijn aangewend. In de regel hebben de ongewenste be zoekers zich door middel van het naar boven schuiven van een raam toegang verschaft tot de panden. De politie die naarstig speurt naar de daders, legt duidelijk verband tussen de vorig jaar gepleegde inbraken en die van woensdag. Zij gaat er van uit, dat de daders per auto zijn gekomen en via de rijksweg het dorp weer hebben ver laten. De politie verzoekt daarom dege nen, die verdachte pe'rsonen met auto's signaleren, onmiddellijk de politie in te lichten en het kenteken van de auto's te noteren Advertentie KAPELLE. In december zal het 55 jaar zijn geleden dat in Kapelle de varkenshoudersvereniging werd opge richt. Dit werd meegedeeld tijdens de maandag gehouden jaarvergadering van deze vereniging. Dit feit hoopt men feestelijk te herdenken. Het zal dan ook tegelijk een jubileum zijn voor de voor zitter, secretaris en penningmeester want voorzitter A. de Schipper bekleed dan 20 jaar deze funktie en penning meester P. Glas is een zelfde periode als zodanig werkzaam terwijl secreta ris H. P. Ganseman vanaf de oprich ting in 1906 deze funktie heeft vervuld. Het ledental der vereniging bleef in 1960 stabiel op 60. Er moest 1 dood varken worden uitgekeerd. De heren P. Glas en A. op 't Hof werden als bestuurs lid herkozen. Bij toetreding moet een nieuw lid 23,gulden betalen. De vergoedingsprijs voor varkens werd vastgesteld op 1.25 gulden per kg. levend gewicht terwijl voor een big tot 25 kg. 32,50 gulden zal worden vergoed. WASSINGEN. De Cefa "komt in Vlissingen met 4e film „Komt U na de eerste" op 23 februari a.s. De rolprent wordt gedraaid in de Doopsgezinde Kerk. ORANJEVERENIGING RILLAND. In de jaarvergadering van de Oranjevereniging Juliana is meegedeeld dat er een voordelig kas saldo van 140.62 is. De bestuursleden mej. J. L. Vos en de heren J. L. de Goffau, A. Wiskerke, J. A. van de Griek, en P. Kloet werden herkozen. De a.s. verjaardag van de koningin zal feeste lijk worden gevierd. De vergadering stond onder leiding van de heer J. A. Boot. ST MAARTENSDIJK. De uitsla gen van de damcompetitie te St. Maar tensdijk waren als volgt: F. BontG. Lindhout 0—2, L. HeijboerP. Knuist 02, J. QuistC. Menheere 02. ST. MAARTENSDIJK. Bij de heer L. T. Poot aan de Bosstraat ontstond een schoorsteenbrand doordat de houten schoorsteen te veel verhit werd. Ook het meubilair vatte vlam zodat de schade circa driehonderd gulden bedraagt, het geen echter door de verzekering gedekt wordt. De heer Poot was op het tijd stip van het ontstaan van de brand niet thuis, maar de buren die de vlammen uit de schoorsteen zagen komen, konden door snel ingrijpen het ergste voorko men door de brand met emmers water te blussen. Van een medewerker Tussen heraldiek en filatelie bestaat een rechtstreeks verband door de af beeldingen op onze postzegels die aan de Nederlandse heraldiek zijn ont leend. Op onze postzegels komen wapens voor van Rijk, gemeente of provincie. Deze wapens hebben een bepaalde be tekenis. Interessant is het om na te gaan hoe deze wapens zijn ontstaan en wat de betekenis er van is. In het oog lopend is het dat op onze zegels het Rijkswapen staat afgebeeld en wel op de postzegels no. 13 tot en met 18, 84 tot en met 86 en 112 en 404. Dit wapen bestaat uit een kolm- mende rechtsgewende leeuw, ge kroond met een kroon van 3 bladen en twee parelpunten, in de rechterklauw een ontbloot Romeins zwaart en in de linkerklauw een bundei van zeven pijlen. Het wapen stelt de ontwikke lingsgeschiedenis van het Koninkrijk Nieuw was in Parijs het gewijzigde standpunt van Adenauer. Minister Luns herinnerde eraan dat hij in december nog had gesproken met von Brentano, de Westduitse minister van buitenland se zaken. Hij zei dat hij uit dit gesprek de zekerheid had gekregen dat Neder land niet alleen zou staan. Steun Nog voordat minister Luns zijn ver slag uitbracht, had de regering reeds van de meerderheid van de Tweede Kamer krachtige steun gekregen voor haar afwijzende houding in Parijs. De K.V.P.'er mr. Blaisse zag een tus senweg in onderhandelingen tussen de topfiguren uit de zes landen in nauwe samenhang met de E.E.G. Hij vreesde echter dat wij geen plan hebben. Wij moeten hier evenwel onze eigen bij drage leveren om uit de impasse te komen. De a.r. woordvoerder mr. Bies heuvel vroeg of het mogelijk zou zijn het overleg om te buigen. Hij waar schuwde dat wij niet de indruk moe ten wekken Engelser te zijn dan de Engelsen, die immers nog altijd bezig zijn de kat uit de boom te kijken. De liberaal prof. Korteweg stelde dat de Gaulle de Franse hegemonie wenst en dat daarin geen plaats meer zou zijn voor een zelfstandige Nederlandse bui tenlandse politiek, tenzij wij bereid zijn voortdurend strijd te voeren tegen deze plannen. Prof. Korteweg had geen be hoefte aan eigen initiatieven op dit ter rein. Wij moeten bereid zijn op passende ogenblikken een afwijzende houding aan te nemen, anders kunnen wij met onze buitenlandse politiek wel naar huis gaan. Minister Luns heeft in Parijs volgens hem de enig juiste tactische houding aangenomen. Engeland Minister Luns liet er geen twijfel aan bestaan, dat een deel van de Neder landse bezwaren zou worden opgehe ven als althans Engeland bij het nieuw te vormen Europese politieke overleg, zoals de Gaulle dit wil, betrokken zou worden. Anders zouden de Nederlandse belangen in een krachtenveld tussen twee grote mogendheden in het ge drang raken. Engeland wil deelnemen aan dit overleg, aldus minister Luns: het heeft dit duidelijk laten blijken, maar de andere landen zijn er niet op ingegaan. De plannen van de Gaulle komen in het kort op het volgende neer: Europa moet naar buiten als één politieke een heid optreden. Dit vereist regelmatig Weegbrug Bonzijbrug had goed jaar WEMELDINGE. De Maatschap „Weegbrug Bonzijbrug" te Wemeldinge hield haar jaarvergadering in het Ned. Herv. Jeugdgebouw. De vergadering stond onder leiding van de Heer P. J. J. Dekker. Uit het verslag van de se cretaris-penningmeester bleek dat de Maatschap in 1960 een goed jaar had gehad. De Heer M. C. Lindenbergh bracht een optimistisch verslag uit. Er werd ongeveer veertien miljoen kilo gewogen zonder dat er bijzondere onkosten ge maakt behoefden te worden. De Heer J. E. Kole werd met alge mene stemmen herkozen als bestuurs lid en als weger werd de Heer J. Moer man herbenoemd. In het vereniginigsgelbouiw gaf de muiziekclufb „De Lustige Trekkers" te Borssele een muziekavond, waarbij te vens een goochelaar medewerking ver leende. overleg tussen de regeringshoofden en eveneens -samensprekingen van de mi nisters der zes landen om de plannen van de regeringshoofden uit te werken. Bovendien is dan een permanent poli tiek orgaan nodig, een soort secretari aat, en dit geheel maakt de samen werking tussen de zes landen dan tot een confederatie. De politiek heeft volgens de Gaulle het primaat over de economie en is- daarvan gescheiden. Dit houdt in dat de Europese gemeen schappen geen politieke beslissingen meer zouden mogen nemen. Bovendien heeft de Gaulle zijn eigen opvattingen over de gemeenschappen, de integratie en de economische samenwerking. De Nederlandse bezwaren stoelen op de overweging, dat de Europese ge meenschappen geen doel op zichzelf zijn, maar een fase vormen in de ont wikkeling naar Europese staatkundige en politieke eenheid. Dit is ook in het belang van de kleine mogendheden. De plannen van de Gaulle maken de zes landen van Europa ondergeschikt aan een intergouvernementele instel ling, waardoor de verantwoordelijkheid tegenover het Europese Parlement wordt aangetast. Er is geen werkelijke behoefte aan het intergouvernemen tele overleg. Dit moet plaats hebben in de organen van de Europese ge meenschappen. Indien Europa vraagstukken wil bespreken die buiten de Gemeenschap liggen, kan slechts vruchtbaar overleg worden gevoerd met Enigeland en ie Verenigde Staten en dit zal dan in de Navo moeten gebeuren. Ten slotte dient volgens minister Luns de splitsing die zich in Europa op economisch gebied tussen de Zes en de Zeven aftekent, niet op politiek terrein te worden voortgezet. GOES. De postzegelverzamelaars uit Goes en omstreken, aangesloten bij de Int. Ver. „Philatelica", hielden in „De Landbouw" te Goes hun jaarverga dering. De verschillende jaarverslagen werden vlot afgehandeld, terwijl de zeer geanimeerde rondvraag aanleiding gaf tot een levendige discussie. Als speciale attractie was er voor de leden een verloting met prijzen op fila telistisch gebied. Ook in 1960 vond een kleine stijging van het leden-aantal de zer vereniging plaats, hetgeen bewijst, dat ook in onze gewesten de filatelie vele enthousiaste beoefenaars telt, a>e laatste wedstrijden in het competitie wezen 1960/1961 van de zeeuwse dambond zijn gespeeld. De uitslagen luiden: Hoofdklas: Gepeeld te Aagtekerke tussen Aagtekerke en Kapelle: J Blaas—A v d Schraaf 02, A WillemseIz op 't Hof 20. F Blaas— J Ganseman 2—0, M C de Smit—C van Liere 1—1, P de Visser—Qir Korstanje ï—l, S Blaas—H v d Vrie 11, L Trieller— J de Neef 20, C JongepierJ op 't Hof 11, D Trieller—J C van Liere 20, S de VisserC Lepoeter 0—2. Deze wedstrijd is gewonnen door Aagtekerke met 12—8. Ie klas:; Gespeeld te Aagtekerke tussen Aagtekerke II en Goes II: S de Visser—L Dekker 02, A LouwsH van Benthem 02. A MaljersH C Mulder 1—1, n.o.g.—W G de Leeuw 0—2, A Franke—A van Belsen 02. Chr Louws—Ph Haverhoek 02, J Houmes— J Loeve 11, L de VisserJ Legemate 02, L WattelL Capello 2—0, A Kodde—A Jan sen 11. Op normale wijze won Goes met 155. Gespeeld te Souburg tussen Souburg II en Kleverskerke I: M LouwsJ Pouwer 1—1, C van As—mej. M Kasse 1—1, P de Wolff—J Baaijens 0—2, A de Pagter—P Vader 2—0 K Keymel—P Coppoölse 1—1, J D'Hondt—I J de Bert 20, Chr KatsS Onderdijk 02, J van Sïuijs—A Janse 2—0, J de Wolff—A van Mourik 2—0, R Brasser—Joh Kasse 2—0. Ook Souburg bleek te sterk voor Klevers kerke en won met 137. gesp gew rem verl pnt bord- „Hoofdklas: punten Vlissingen 8 8 0 0 16 116-41 Middelburg 6 6 0 2 12 98-62 's-Gravenpolder 8 6 0 2 12 98-62 Goes 8 5 0 3 10 94-66 Aagtekerke 8 i 0 4 8 74-86 Yerseke 8 2 2 4 6 72-88 Souburg 8 1 1 6 3 59-101 Kapelle 8 1 i 6 3 58-102 D'?sS 1 0 7 2 58-102 le klas: Vlissingen II 9 9 0 0 18 119-61 ™"LL£Urens 1 -■ 9 8 0 1 16 1(26-54 Middelburg II 9 6 0 3 12 102-78 2°el 11 tt9 6 0 3 12 "-81 Souburg II .9 6 0 3 12 90-90 Lammerenburg 1 9 3 1 5 7 Q5-85 gtOS- J1 9 3 1 5 7 95-85 Klaverskerke .9 2 0 7 4 80-100 Aagtekerke 9 1 0 8 2 63-117 Lammerenburg n 9 0 0 9 0 41-139 VISSERIJBERICHTEN VEERE, 22 februari Exportgarnalen 546 kg, 4.284.95, schar 49 kg, bot 49 kg, wijting' 90 kg, tong .16 kg, rog 8 kg. ong vis 3 kg. De minister van Landbouw en Visserij heeft medegedeeld dat de oester proef en de proef met het verwateren van mosselen in het Veer se Gat zal worden uitgevoerd. Het is nodig dat hiervoor enkele voorzie ningen worden getroffen in het Veer se Gat. Hierbij een tekening van het plan. DUIVELAND. De gemeenteraad van Duiveland zal op 24 februari in ver gadering bijeenkomen. Op de agenda staat de vaststelling van de gemeente begroting en die van het woningbedrijf, en de vaststelling van de definitieve zetel van het gemeentebestuur. Ook zul len de voorschotten voor het vakonder wijs en de bijzondere scholen worden bepaald. Verder zullen de leden voor de woonruimte commissie en de dienst voor sociale zorg worden benoemd, en de regilementen van deze commissies wor den vastgesteld. CADZAND. In de Vrije Evangeli sche Kerk te CadJzamd begon dinsdag avond de jaarlijkse conferentie, een se rie samenkomsten tot verdieping en versterking van bet geestelijk leven on der het motto: „Kolonisten van de he mel leven door hun geloof". Ds. P. J. Mietes van Amsterdam sprak over het voorbeeld van Abel, die in het godsdienstig leven een beter offer bracht dan Kaïn. Ds. M. Nijkamp belichtte de figuur van Henoch die in het gewone leven wandelde met God. Een drietal dames zong enkele liede ren. De conferentie wordt voortgezet: woensdag- en donderdagmiddag. Dno wordt gesproken over: „Voorrecht <#i eis van het hemelburgerschap", terwijl 's avonds het onderwerp luidt: „De be tekenis van het geloof hier en nu". Jaarvergadering C.H.U. WAARDE. De C.H.U. hield haar jaarvergadering bij één der leden. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek dat er een batig saldo was van 3.655 gulden. Als bestuursleden werden herkozen de heer K. v. Houte en de heer C. Koeman las secretaris en pen ningmeester. De vragen die gesteld wer den, werden door enkele raadsleden be antwoord. Uitvoering Zanglust NIEUWDORP. In een goedgevuld kerkgebouw van de gereformeerde ge meente gaf de zangvereniging „Zang- lust" in combinatie met de zangvereni ging van Kortgene, een goed geslaagde uitvoering. De dirigent was de heer B. v. Nieuwenhuyze. voor. Koning Willem I, heeft het fa miliewapen Nassau gekroond en zo tot Koninklijke waardigheid verheven en voorzien van de attributen van de Staten, nl. zwaard en de zeven pijlen, de samenbundeling van de zeven ge westen. Het devies „Je maintiendrai" (Ik zal handhaven) is aan ieder be kend. Op het zegel no. 166 zien we het wapen van Noord-Brabant. Ook op dit wapen ziet men weer de leeuw: het oude Brabantse hertogelijke symbool. Het zegel no. 167 toont het wapen van Gelderland. Dit wapen stelt twee leeu wen voor, het schild is gedekt met de hertogelijke kroon, de rechter helft ver toont de Gelderse leeuw, de linker die van Gulik. Het stamt uit de 14e eeuw toen Willem van Gulik hertog werd van Gelre. Op zegel no. 168 staat het wapen van Zuid-Holland afgedrukt, weer de leeuw, ditmaal de oude Hollandse leeuw, date rend uit de lie of 12e eeuw, het wapen van de Hollandse Graven. Bisdom en stad Zegel no. 199 laat ons het wapen van Utrecht zien. Het is een schild met vier velden en een middenveld. De leeuwen die op dit schild voorkomen zijn die van het graafschap Holland, de twee kruis- sen zijn ontleend aan het wapen van het. Bisdom Utrecht en het middenschild ill het wapen van de stad Utrecht. Het Bisdomwapen ontstond aan het einde van de 13e eeuw. Karei de Vijfde ver enigde in 1534 het Sticht met zijn graaf schap Holland, waardoor de Hollandse leeuw in het wapen van Utrecht is ge komen. Het stadswapen van Utrecht wijst op de nauwe betrekking tussen bis dom en stad. Op zegel 200 zien we het wapen van Zeeland. De Hollandse leeuw worstelt in de golven als symbool van de strijd die Zeeland tegen het water heeft te voeren. Zegel 201 toont het wapen van Noord- Holland. Hierop komen drie leeuwen voor, de vijf blokken die er in voorkomen zijn het symbool van de vijf Westfriese ste den. Zegel 202 geeft het Westfriese wa pen weer: twee gaande, boven elkaar geplaatste leeuwen. De oorsprong van dit wapen is waarschijnlijk te vinden In de tijd van koning Radboud, Frappante afwijking Het wapen van Drente dat op zegel 208 is afgebeeld wijkt op frappante wijze af van de overige. Nu geen leeu wen, maar een Maria-beeld met op de linkerknie het kind Jezus, zittend in een gotische tempel. Het wapen is ontleend aan het klooster Assen dat ook het symbool werd van het land schap Drente. Het wapen van Groningen is in vier velden verdeeld. Links en rechtson der ziet men de dubbele adelaar, met op de borst een zilveren schildje met een dwarsbalk. In de twee andere hoe. ken bevinden zich drie schuine balken met hartjes. De adelaars geven het wa pen van de stad Groningen aan en de balken met hartjes de Ommelanden. Op zegel 210 is het wapen van Lim burg afgedrukt. Ook dit schild is in vier velden verdeeld met een midden- schild. De gekroonde leeuw linksboven is het wapen van de Heren van Valken burg; in de 13e eeuw kwam deze heer lijkheid bij het Hertogdom Limburg. De leeuw rechtsboven is het wapen van de Heren van Gulik, een voormalig hertog dom op de linker Rijnoever, de onder ste leeuw is het wapen van de graven van Gelre en de hoorns op het wapen zijn van de graven van Horn. De he ren van Horn waren Opperjagermeester van het Duitse Rijk en droegen daarom drie jachthoorns in hun wapen. Hertogdom Limburg Het middenschild is het blazoen van de heren van Limburg, een hertogdom uit het vroegere Duitse Rijk. Op zegel 211 staat het wapen van Overijssel; hierop een golvende dwars balk met daarboven een leeuw. Toen Karei de Vijfde in 1528 Overijsel ver wierf op het Bisdom Utrecht kreeg dit gewest de Hollandse leeuw als wapen waar op de golvende balk het symbool van de IJssel voorstelt. Op de zegels 561 en 562 ziet men linksboven het wa pen van de stad Leiden. Het zijn twee gekruiste sleutels, het schild wordt vast gehouden door een strijdbare leeuw, ge plaatst op de vestingwal waarop de spreuk „Haec Libertatis Ergo". Het oudste wapen van de stad toont één sleutel en ook de H. Petrus met een sleutel. Na het beleg van Leiden werd de spreuk, „Dit terwille van de Vrijheid aan het wapen toegevoegd. 1 GOES, 22 febr. Groenten: Per kg.: Sprui ten All 37—42, BI 27, Bil 16—18, Witlof AI 75—81, All 71, Bil 60, afw. 24. Groene sav. kool II 2427. Rode kool I 78. Boerenkool 2,50—9. Uien 6—8. Prei I 29—38, II 10—21. An dijvie I 116118. Veldsla 9095. Per stuk: Knolselderij 38. BERGEN OP ZOOM, 22 febr. Eiernote- ringen van de Coöp. Wouwse Melkinrichting, ingaande donderdag 23 februari 1961: prijs klasse 0 17, 1 06, 2 15, 3 14, 4 18 cent. BERGEN OP ZOOM. 22 febr. Rode kool 78, witte kool 5*/26, savoye kool 23—35, boerenkool 416, prei 10—44, spruiten 15 1.19, witlof 1765, kroten 68, waspeen 7— 25, raapstelen per bos 9—10, saint remy 6— 15, goudreinette 20—28, jonathan 8—32. TERNEUZEN, 22 februari Per bos In centen selderij 30—50; radijs 2 23. groenten per kg. rode kool 7—9; sav. kool 17—39; wit te kool 9—ld, waspeen 1323, prei a2 25—48, b 25—32, knolselderij a 22—26, b 19—21, c 7 13, uien 9—18, witlof a 65—67, a2 46—66, b 61—65, b2 5664, afw. 2148, boerenkool 8—21 breekpeen 3—7, spruiten geschoond 71—73, on geschoold a2 33—45, b2 31—41, appelen golden delicious 1 85 01—67, 80 67—79, 75 72—79, 70 70—74, 65 4049, 2 85 59 80 43—64, 75 40—68. 70 46—70, 3 gr. 37—45, 3 f 2(1—26, kroet 22— ?I' ™n?°n 2 75-85 3?—46- 65-75 41—50, 55-65 19—23, 2 75-80 37—49, 70-75 3247, 65-70 25— 46, 60-65 1823 55-60 14, goudreinette 2 76. W, 6* 20, 2 d 11, 3 gr 13—17, 3 f 10—11, jo- "apan 3 Sr 21-25, 3 f 8-18, lombarts cal ville 2 80 31, 70 33 60 20, 3 gr 17-26, pereni st. remy 3 gr. 18—20.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5