Debat over commerciële televisie laait op HEI HARDE GESLACHT Statuten van de O.T.E.M. benaderen de normen TWEEDE NET IN 1964 KAPPIE EN DE DIEPZEEDUIKERS Staatssecretarissen gooien nota in het strijdperk 8 Negatief (waarom? T J Larocca overleden Donderdag 23 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 U DE LANG verwachte nota over reclametelevisie is ver schenen, hebben vrijwel alle betrokkenen uitvoerig op het stuk gereageerd. Wij geven u hierbij een overzicht van deze meningen. N.T.S.: Neen „Schadelijk voor de televisie en voor onze nationale cultuur" noemt de Nederlandse Televisie Stichting het door de staatsse cretarissen uitgewerkte plan. Hoewel de N.T.S. zich een gede tailleerder oordeel voorbehoudt na nadere bestudering van de nota, geeft zij toch reeds een aan tal redenen voor haar afwijzing. 1 De N.T.S. stelt, dat aan een wille- -*■ keurige groep op willekeurige gron den een zendmachtiging zou worden verleend, die meer zenduren zou toe wijzen aan één organisatie, dan aan welke van de omroeporganisaties ook. 2 De N.T.S. meent zelf een goede op lossing voor reclame in de televisie gevonden te hebben in samenwerking met uitgevers van dag- en weekbla den. 3 Er is geen sprake volgens de N.T.S. van een achterstand op gebied van reclame-tv in Nederland, omdat er van een voorsprong in de omringende lan den geen sprake is. a De Staatssecretarissen zouden voor- bij gegaan zijn aan de groeiende be zwaren tegen het Engelse systeem. e De N.T.S. acht zich financieel sterk genoeg om zelf een tweede televi sieprogramma te verzorgen. 6 Een samenwerking, die ongewenste concurrentie bij het werven van artiesten en technici zou moeten voor komen ziet de N.T.S. als een illusie. 7 Volgens de Nederlandse Televisie Stichting, zal zij in tegenstelling tot wat de regering meent, niet profiteren van de commerciële televisie door mid del van een groei van het aantal gere gistreerde televisieontvangers, omdat tegen die tijd .waarschijnlijk het verza digingspunt zal zijn bereikt. Tenslotte maakt de N.T.S. bezwaar taak voor de Jaarbeurs: voor de klei nere deelnemers, die iets bijzonders hebben te bieden, collectief zendtijd huren. Op die manier kunnen zij hun produkten, ondanks de hoge tarieven voor het uitzenden, toch via de tele visie onder de aandacht van het publiek brengen. UnileverVoorbereid De Unilever heeft met reclame in de televisie een ruime ervaring in het buitenland. Dr. J. Bartels, lid der directie Unilever Nederland, zei ervan: Wij hebben geleerd, dat de televisie voor bepaalde produkten een zeer effectief reclamemedium kan zijn. Het visuele element kan zeer grote voor delen hebben, uiteraard voor het ene produkt meer dan voor het andere. Ik neem aan, dat wij in Nederland, ge leerd door de ervaring, vlugger de juiste methode zullen vinden. Of wij veel van de commerciële televisie gebruik zullen maken zal afhangen van ons assortiment produk ten en van onze verkooppolitiek. De tendentie in het buitenland zal hier echter ook wel gelden. Laat ik het zo zeggen: Als de commerciële televisie begint, zijn wij niet onvoorbereid. De voorlopige regeling voor de tijd dat het tweede zendernet nog niet klaar is, noemde de heer Bartels onattractief. De adverteerder heeft alleen belang bij de gunstigste tijd en die wordt bepaald door het aantal kijkers, met andere woorden 's avonds tussen half acht en half elf. MiddenstandMeedoen De Koninklijke Nederlandse Midden standsbond is van mening dat ook de middenstand wel degelijk bij de re clame in de televisie behoort te worden betrokken. De industrie moet dus niet over de hoofden van de handelskanalen heen de aandacht op haar produkten vestigen, maar moet dat doen met medewerking van de middenstand. In het hoofdbestuur is hierover al enkele malen gesproken, maar bepaalde plannen zijn nog niet uitgewerkt. Volgens de heer P. G. van der Weele, de voorzitter van de bond, gaat zich een markante gelegenheid voordoen: het ambacht zal het publiek via de tegen de benaming Onafhankelijk ^^televkSmoeten'wijin3£tal? - «nu nimnliiolo ninmira nntihoccinria. voor een eventuele nieuwe concessiona ris, omdat deze afhankelijk is van de staat en van financiële en economische belangengroepen. O.T.E.M.Tevreden „Wij zijn op het eerste gezicht bijzonder ingenomen met de strek king van de nota", zo zei men ons van de kant van de O.T.E.M. In de statuten van de O.T.E.M., die als bij lage bij de nota zijn gepubliceerd, zijn de hoofdlijnen van het betoog van de regering terug te vinden. Uiteraard had de O.T.E.M. de nota nog maar vluchtig kunnen inzien en was haar commentaar „heet van de naald". Zij toonde zich verheugd dat tal van in het stuk aangesneden kwes ties precies in haar straatje vallen, zoals de zegsman zich uitdrukte. Op de zeer vele en verscheidene details rond de eventuele concessie voorwaarden kon hij nog niet ingaan: deze moeten uitvoerig bestudeerd wor den. Binnenskamers zal de leiding van de O.T.E.M hier zeker uitvoerig over spreken, met name over de wens van de staatssecretarissen meer spreiding aan het aandelenbezit te geven, waar door grotere groeperingen in de O.T.E.M. worden betrokken. Gevaarlijk Het comité van 47 dagbladen, dat reclame wil verzorgen in de be staande televisieprogramma's en eventueel door de N.T.S. op een tweede net te verzorgen programma keert zich scherp tegen de nota. Het comité vreest dat de zuigings- kracht van de televisie op de adver tentiemarkt ernstige schade zal kunnen doen aan de dagbladpers, die o.a. door de steeds stijgende kosten grotendeels afhankelijk is van de reclame. Beper king van personeel en omvang, dus zelfs maar geringe vermindering van voorlichting, schaadt volgens het comité reeds het algemeen belang. Verdwijning van een aantal zwakkere dagbladen en optreden van concernvorming ziet het comité als wezenlijke gevaren. In dit verband wijst het comité op de toestand in Engeland. Niet aangetoond Men meent, dat door de regering niet is aangetoond, dat alleen op de voor gestelde manier aan de verlangens van het bedrijfsleven kan worden voldaan en bovendien ziet men ondanks de waarborgen het gevaar van te zeer naar grote aantallen kijkers strevende pro gramma's. Het comité van 47 dagbladen bestrijdt de opvatting van de regering dat de pers ..ondanks verzekeringen van het tegendeel en eerlijke bedoeling er in bepaalde omstandigheden toe zou kun nen komen bij de exploitatie van reclametelevisie de courantenbelangen te late prevaleren". Een dergelijke instelling zou als een boemerang werken en kunnen de bladen, die grote prijs stellen op hand having van de historisch gegroeide goede verstandhouding met adverteer ders en reclamebureaus zich niet per mitteren. JaarbeursCollectief Commerciële televisie, meent drs. J. H. D. van der Kwast, de nieuwe direc teur van de Jaarbeurs, is bedoeld voor het gehele bedrijfsleven, dus ook voor de middelgrote en kleine producenten. Het gevaar dreigt echter, dat de zend tijd in handen zal raken van enkele heel grote, kapitaalkrachtige adver teerders. Daarom zie ik ook in dit opzicht een produkten in de persoonlijke sfeer. Door de gestegen welvaart is daarvoor nu belangstelling èn geld. Als zodanig vond hij de commerciële televisie een machtig middel. Joop Geesink: Klaar! Al even enthousiast vonden wij Joop Geesink in zijn Dollywood. Een hele tijd geleden al, vertelde hij, is er een stroom opdrachten van bureaus en particulieren gekomen, voor „spots" zowel als hele series. Wij hebben er diverse gemaakt en die liggen nu klaar bij de opdrachtgevers. Toen kwam er een grote rustperiode, door het steeds herhaalde uitstel, de moeilijkheden met „de zuilen" en zo meer. De aankondiging van de nota is kennelijk opgevat als een nieuw levens teken, althans zijn er weer nieuwe opdrachten op onze tafels gekomen. Wij hier hadden al heel wat ervaring door ons werk voor het buitenland. Met onze plannen en onze personeels bezetting houden we in ieder geval rekening met de komst van de reclame televisie, ook in Nederland. Erg ingewikkeld De V.P.R.O. staat slechts ten dele achter de bezwaren die de andere om roepverenigingen binnen het kader van de N.T.S. te berde brengen: „Wij zijn altijd voorstanders van commer ciële t.v. geweest", verklaarde ds. J. A. van Nieuwenhuyzen, predikant-di recteur van de t.v.-dienst, „maar het systeem dat in de nota wordt gehul digd, lijkt ons, wat de organisatie be treft, erg ingewikkeld. Ook de rege ling van toezicht door de Kroon lijkt ons moeilijk uitvoerbaar. Wij blijven echter bereid mede te werken aan iedere vorm van con structieve oplossing van de proble men, die door de nota worden opge roepen en daarbij stellen wij ons voor binnen afzienbare tijd een eigen bij drage te leveren", besloot ds. van Nieuwenhuyzen Twee jaar geleden heeft de V.P.R.O. zich in een reeks artikelen voorstander verklaard van het com merciële systeem dat toegepast wordt bij de Beyerse t.v. en wel een half uur achter elkaar reclame, voordat het avondprogramma begint. Het be- Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De onafhankelijke televisie exploitatie maatschappij (O.T.E.M.) komt het meest in aan merking voor een concessie. De statuten van de O.T.E.M. bena deren dicht de voorwaarden, die de staatssecretarissen Scholten en Veld kamp aan een concessiehoudster stel len. Op bepaalde punten echter wijkt de opzet van de O.T.E.M. af van die der staatssecretarissen. Zo voorziet zij in een eigen programmaraad en spreekt wat de samenwerking met de omroep organisaties betreft alleen over de programmacoördinatie. Ook achten de bewindslieden het niet bevredigend, dat het feitelijke beheer over de O.T.E.M. in handen is gege ven van een op willekeurige wijze tot stand gekomen groep ondernemingen. De staatssecretarissen zouden juist grotere groeperingen, die belang heb ben bij het brengen van reclame in de televisie, bijeen willen brengen, zo stelllen zij in de nota. Naast de O.T.E.M. vermeldt de nota nog vier aanvragen om een concessie. De Nederlandse televisie stichting (de N.T.S.), het comité tot oprichting van de maatschappij tot exploitatie van te levisiereclame, de N.V. Nederlandse Televisie Maatschappij en een maat schappij, op te richten door de Neder landse organisatie van tijdschriftenuit gevers (N.O.T.U.) Naar de mening van de staatssecre tarissen komt de N.T.S. niet in aan merking voor een concessie. Haar aan vrage is feitelijk tot stand gekomen uit negatieve overwegingen, want de N.T.S. en de omroepverenigingen heb ben zich steeds tegen televisierecla me uitgesproken. Bovendien zou de regering de posi tie van deze organisaties niet graag gewijzigd zien en er ernstig bezwaar tegen hebben wanneer voor de kij kers niet de gelegenheid zou blijven bestaan ook programma's zonder re clame te zien. Van een „gezonde wedijver" tussen N.T.S. en omroepen enerzijds en een commerciële exploi tant van een tweede zender ander zijds, zou bij een concessie aan de N.T.S. niets terecht komen. Ook het comité tot oprichting van de maatschappij tot exploitaie van televisiereclame (waarin 47 dagbla den verenigd zijn) is tegenover com merciële tv negatief ingesteld. Het comité wil geen aparte pro grammamaatschappij, doch zoekt samenwerking met de N.T.S. en zou daarvan volledig afhankelijk zijn. Te gen de opzet van de Nederlandse Te levisie Maatschappij gevoelen de staatssecretarissen vele bezwaren, o.m. dat deze er niet in is geslaagd een representatieve groep bijeen te drijfsleven krijgt daarbij voldoende ruimte en er is bovendien een waar borg tegen schadelijke concurrentie, luidde de conclusie. Toestellen nog niet geschikt Uw televisietoestel thuis is in zijn tegenwoordige samenstelling niet geschikt voor het ontvangen van het toekomstige tweede pro gramma. Wel zijn alle toestellen, in principe, met een kleine „ver bouwing" voor dat doel in orde te maken. Oudere toestellen moeten (aan de buitenkant) worden voor zien van een zogenaamd voorscha kelapparaat; hij de latere typen moet een kanalenkiezer worden ingebouwd. Het laatste is een vrij eenvoudige „operatie". In dit stadium zijn nog geen toe stellen te koop die geschikt zijn voor de ontvangst van het tweede programma. Zodra de commerciële televisie actueel wordt, komen ze, werd ons te verstaan gegeven. brengen. De tijdschriftenuitgevers zijn er niet toe gekomen hun plannen na der uit te werken. De conclusie van de bewindslieden is dat onder de vijf aanvragen er mo menteel geen enkele voldoet aan de te stellen voorwaarden. Onder hen be nadert de O.T.E.M. het meest het door de regering mogelijk, toelaat baar en wenselijk geacht systeem. De staatssecretarissen achten het dus wel mogelijk dat na de behande ling van de nota door de kamer tij dens verdere onderhandelingen er een aanvrager zal zijn die zal voldoen aan de voorwaarden. Zij geven er de voorkeur aan eerst met de kamer over de grote lijn van de nota van gedachten te wisse len, alvorens definitieve besprekingen te houden. 130 Ik ga niet, als je denkt dat ik bang ben, Arjen. Hij glimlachte om haar tegenspraak. Haar mond beefde en ze zag eruit als een ang stig kind. Een paar dagen daarna viel er sneeuw en kreeg de stad een ander uitzien. Het donkere, trieste van de huizen leek lichter en de lucht, hoewel grijs, was doorzichtig, alsof daarachter de zon scheen. Ag- niet vond het zo mooi om over de wallen te wandelen en in de glanzen de verten te kijken waar sneeuw lag op de nog niet ondergelopen lan den dat ze niet naar Bergen wilde, legde die naast zich op de vloer. DOOR DICNATE ROBBERTZ In de straten waar de mensen om gingen en gerij was van karren en wagens, was het niet zo mooi. Daar werd de sneeuw drekkig en goor. Op een namiddag kwam Arjen helemaal met modder bespat thuis. Terwijl hij nog bezig was om zich te verkleden kwam Baldus zeggen dat er een vreemdeling aan de deur was. Hij stond tussen de armen die om deze tijd van de dag bij het poortje plach ten te komen om hun dagelijks rant soen te halen, maar hij verlangde geen brood. De man sprak met een vreemd accent zodat Baldus nauwe lijks had kunnen verstaan wat hij zei. Hij wilde de jonker van Romers- wale spreken. Het is alleen slecht volk wat naar hier komt, bromde Baldus. Maar de jonker wil niet dat ik iemand zal wegsturen, anders had ik hem verjaagd. Een vreemdeling? vroeg Agniet, die gehoord had wat Baldus zeide. Vanwaar komt hij dan en hoe ziet hij eruit? Baldus beschreef de man als een bedelaar, met versleten en gelapte kleren aan. Zijn gezicht zag eruit of hij de dood tot metgezel had en on der zijn korte mantel droeg hij een dolk. Dat had Baldus goed gezien. Breng hem bij ons, zei Arjen. Agniet maakte een verschrikt ge baar. Ze had ineens gedacht aan het verhaal van haar dienstmeisje over de doodshond. Als je bang bent moet je niet bij ons blijven. Arjen maakte de laatste knopen van zijn buis dicht, dat hij in plaats van het bemodderde had aangetrokken en liep voor haar uit naar het woonvertrek. Wie de vreemdeling is weet ik niet, maar hij heeft iets met ons te maken. De man die door Baldus werd bin nengebracht zag er vervallen en ha veloos uit. Over een gelapte wapen rok droeg hij een mantel van ruwe stof en zijn stevels hingen met rie men en stukken hennep aan elkaar. Toen hij Arjen zag trok hij een vlijm scherpe ponjaard uit de schede en Daarmee wilde hij te kennen geven dat hij onderdanig was aan de jon ker. Arjen wenkte hem dichterbij en ver zocht hem te zeggen waarvoor hij gekomen was. Ik diende jonker Joos van Ro- merswale. Wij waren meer dan heer en knecht, wij waren wapenbroeders. De stem van de man was schor en moeilijk verstaanbaar en hij zwaaide op zijn benen. Heb je honger? vroeg Arjen, Agniet wenkend dat ze iets moest halen. De man vroeg verlof om te verbannen koning geweest toen deze zijn tocht naar 's Hage maakte. Dat was nu al ruim twee jaar geleden. Aan de plundering der stad hadden zij niet deelgenomen. Zij waren met Christiern meegereden naar Amster dam, waar de koning wilde onderhan delen over de schepen die hij nodig had om naar Denemarken te kunnen terugkeren. Toen de Amsterdam mers eindelijk de verlangde schepen beschikbaar gesteld hadden, waren Joos en Jurgen en nog enige zeer vertrouwde aanhangers van Chris tiern dwars door Duitsland naar De nemarken getrokken. Dat was enige weken voor het vertrek van Chris- gaan zitten, hij had een zeer verre r, vertrek van chris- reis achter de rug en de ontberingen tiern s vloot uit Medemblik geweest. waren talrijk geweest. Hij wilde zich op een bank bij de deur zetten maar Arjen schoof een zetel bij de tafel, waarop Agniet een schotel brood met vlees en een kan bier neerzette. Eet eerst, zei Arjen, ofschoon hij zijn ongeduld om nieuws over Joos te horen nauwelijks kon bedwin gen. Als hij niet gevreesd had dat de man midden in zijn verhaal in elkaar zou zakken, zou hij hem geen tijd hebben gegund om te eten en te drinken. De vreemdeling nam niet veel, hij scheen ook haast te hebben om zijn boodschap te doen. Lang zaam, nu en dan een slok bier ne mend deed hij zijn verhaal, zich af en toe bezinnend alsof sommige din gen hem ontschoten waren. Hij ver telde hoe Joos van Romerswale en hij elkander hadden leren kennen bij de troepen van Christiern van Denemarken. Jurgen, zo noemde de vreemdeling zichzelf, was van boe renafkomst. Om te ontkomen aan de armoedige staat waarin hij geboren was, was hij de wereld ingetrokken. Aanhangers van de Deen hadden hem geronseld. Het was hem niet slecht bevallen onder de soldaten van Chris tiern, die uit allerlei oorden en van allerlei rangen en standen bij elkaar gekomen waren. Vooral toen hij Joos leerde kennen, die hem meer als een gelijke dan als een knecht behandel de. Met jonker Joos was hij bij de NED. HERV. KERK: Beroepen te El- speet-Uddel-Vierhouten: tweede pred. pl.: W. Chr. Hovius, kand. te Haarlem; te Almelo, vac. J. Vuijst: J. Monte- ban, pred. in algemene dienst te Drie bergen. Aangenomen naar Wieringer- meer, vac. J. van Winterswijk: J. van Woudenberg te Vollenhove; de benoe ming ,mn de provinciale kerkevergade- ring van Friesland tot directeur van het conferentieoord van de Woodbrookers te Kortehemmen: Sj. Bijleveld te Boorn- Bergum. GEREFORMEERDE KERKEN: Be roepen te Oostvoome: Tj. Doesburg, kand. te Amsterdam; te Rheden-De Steeg: P. H. Steenhuis te Bergentheim. Te Wetsinge-Sauwerd H. Langenburg te Drijber. Bedankt voor Dordrecht: Joh. Heule te Rotterdam-z. Examens: De classis Rotterdam heeft praeparatoir ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard: B. ter Haar, Oudedijk 209 te Rotterdam, die zich in verband met zijn benoeming tot hulppred. niet beroepbaar stelt, maar die graag 's zondags de kerken wil dienen. CHRIST. GEREF. KERKEN: Tweetal te Maassluis: J. van Doorn te Tholen en J. C. van Ravenswaaij te 's-Graven- hage-Scheveningen, van wie laatstge noemde is beroepen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN: Tweetal te Klaaswaal: A. Vergunst te Rotterdam-e en K. de Gier te 's-Gra- venhage. Beroepen te Vlaardingen: A. Vergunst te Rotterdam-c. PA5 MAAR. OP VOOR DIE SCHILDWACHT, HU ISWATVIN- NIG VANDAAG. ri( Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In de televisienota wordt gesproken van een tweede zen dernet, dat beschikbaar zou komen voor commerciële t.v. Met dit tweede net is van het begin af aan rekening gehou den: de P.T.T. heeft op haar 25 'orens ruimte gelaten voor plaatsing van een tweede t.v.-zender. Van 26 mei tot 22 juni aanstaande vindt in Stockholm plaats de Europese conferentie over de beeld- en geluidom- roe-p op meter- en decimeter-golven. Op deze conferentie zullen de golfleng ten van de t.v.-kanalen over band 4 en 5 worden verdeeld en de verwachting is dat de P.T.T. als Nederlandse ver tegenwoordigster zich bij die Despre- king zal kunnen verzekeren van enige t.v.-golflengten. Dit zijn decimeter-gol ven, waarvan er dus meer te verdeien zijn dan meter-golven, zoals bij de ra dio. Een tweede t.v.-golflengte staat dus vrij zeker na 22 juni tot onze beschik king. Eigen apparatuur Toch zal het nog enige jaren duren eer de commerciële t.v. op de tweede zen der van start kan gaan, aannemend, dat de Tweede Kamer met de regerings plannen akkoord kan gaan. De staatssecretarissen zijn er vol strekt tegen, dat een eventuele conces sionaris tijdelijk gebruik zou maken van de N.T.S.-apparatuur, die immers al overbelast is. De commerciële t.v. zal, als zij wil gaan werken, de beschikking moeten hebben over eigen studio's en appara ten. Mocht de bouw van het zendernet la ter gereed zijn dan de nieuwe studio van de commerciële t.v., dan bestaat de mogelijkheid de nieuwe maatschappij op het reeds bestaande net te laten zenden, uiteraard in de uren dat de N.T.S. en de omroepverenigingen niet zenden. Al met al zal het tot 1964 duren en dan moet het nog meelopen eer een tweede t.v.-net in gebruik komt. NEW ORLEANS (Reuter) Domi nic („Nick") Larocca, een trompettist uit de bloeitijd van de New Orleans jazz, en de componist van de „Tiger rag" „Fidgety feet" en „At the jazz band ball" is gisteren in New Orleans overleden. Hij is 71 jaar oud gewor den. Larocca, die aan een hartkwaal leed, hield al in 1937 op met spelen. ^lllllllllllillllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllilMllllilllllllllHIMillllllllllllllllllllllllllllllllllllMMIIIIIIIIIMillllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIlllllHIIIIIIHIIHIUHIIUIIIIUijl 5. Dubbend stond Okki voor het rek met geluidsbandjes. „Zou het soms sap pige rock en rollmuziek zijn?" vroeg hij zich af. „Miïschien om de tijd te doden, als je met deze bol op zoveel duizend meter diepte ligt..?" Aarzelend gleden zijn vir^ers over de blikken do zen. „Misschien zitten er Bill Drum en zijn rock-en-roll-Stompers wel bij.." dacht hij, een van de blikken openend. De meester en de maat begonnen dringend op een ruit te tikk r om hem te beduiden, da^ hij i»veral af moest blijven. Maar Okki had het veel te druk. „Als er nu maar elektriek is.." mom pelde hij, een knop indrukkend. „Ha"! Een rood lampje, het ding loopt dus op batterijen. Nu nog deze knop in en deze opendraaien.. Daar gaat-ie!" Maar het apparaat bracht geen rock en rollmuziek voort. Plotseling klonk er een akelig en onwelluidend gesputter, met een traag blubb-ergfjiuid op de ach tergrond... Met een kreet sprong de maat in de patrijspoort om Okki tot de orde te roepen. Maar omdat deze ope ning nogal klein was en de maat nogal dik, zat hij halverwege klem. Nu ver mengde zich zijn onduidelijk geroep met het gesputter en geblob, dat de bol voortbracht. Kappie, die boven zijn log boek even was ingedut, kwam ontstemd naderbij. „Wat hang jij daar in mijn lading rond?!" riep hij, met een blik op de wrikkende achterdelen van de maat. „Weet je niet dat ik daarvoor verant woordelijk ben? En hou als de bliksem op met dat akelige geluid!" 20. De onverwachte waarschuwing van de oude zigeunerin bracht Distel hele maal van zijn stuk. „Wat is er aan de hand? Is dat soms ook de reden, dat jullie zo overhaast vertrokken zijn? En waarom moesten wij in slaap gemaakt worden?" vroeg hij. De oude vrouw liet zich niet uit het veld slaan. „Praat niet zoveel," snauwde zij he<m toe. Ga liever je Heer opzoeken en breng hem mijn boodschap, als zijn leyen je wat waard is!" Ze draaide zich om en liep de poort uit zonder hem verder nog een blik waardig te keuren. Pein-zend ging Distel naar binnen. In ieder geval moest hij Otto zo gauw mogelijk van zijn vreemde ontmoeting op de hoogte brengen. En terwijl Distel op zoek ging naar Otto, haastte de oude vrouw zich het bos is. Zij behoefde niet ver te lo pen, toen uit de struiken Janosz, de zi geunerhoofdman op haar toetrad. „En?" vroeg hij. Maroessia haalde de schou ders op. „Ik heb het de knecht gezegd," antwoordde ze. „Ik kon toch moeilijk naar binnen gaan en hem zelf te spre ken vragen. Maar die pummel keek, alsof hij het helemaal niet leuk vond en het zou mij niets verwonderen, als we ze straks zien vertrekken!" Janosz keek een ogenblik peinzend voor zich uit. „Ze moeten daar weg! Die kerel kan de hele boel in de war schoppen!"

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2