KALE RESTEN VAN ROMANTIEK POGING KLOOF TUSSEN 6 EN 7 TE VERKLEINEN aaM Eiser vraagt om originele gegevens CONFLICT OVER PROCES TEGEN DEFENSIE „KEURINGSRAPPORT IS VAN BESLISSENDE BETEKENIS" Zuid-Rhodesië mobiliseert: crisis lijkt ophanden Hofmakerij van vier jaar spitst zich toe op huurkoop van een bromfiets Adenauer bij Macmillan V&iJkoüSt Nederland achter mr. D. Stikker Van der Grift op 4 maart terug NIEUW TREINSTEL OVERTREFT VERWACHTINGEN VAN N.S. Geweigerde nota naar leden V.N. Ondanks protesten gaat bouw van Schotse basis door Bezittingen en schulden van Socrates op papier gezet /jEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Dat kon niet Kale resten „Moeilijk" Verrassende proefrit in Oostenrijk Besteld HINDERPAAL Rob Geraerds naar Canada en V.S. slag voor staatkunde DOOR DE DIENST NIET GEREMD SCHEIDSLIJN „GESTADIG" programma's |lr» het kort vandaag vandaag „Trefpunt Suriname" knap programma NIEUWE CLIMAX De zaak-H. E. weer voor de televisie Woensdag 22 februari 1961 Van onze rechtbankverslaggever T~jEN HAAG. Is het eigenlijk -L' oplichting, als een man die met een vrouw de liefde beleeft, op grond daarvan financiële gun sten van haar incasseert? Deze vraag stond gisterochtend onuitgesproken in het mid delpunt van het strafgeding, dat in de zaak van de Haagse recht bank was aangespannen tegen de 36-jarige lakspuiter J. A. H., die zich op zijn amoureuze pad had uitgegeven voor commodore van de Zuidafrikaanse marine. Dit verhaal had hij opgehangen tegenover een gescheiden vrouw met vier kinderen, die hem daarop vier jaar lang in huis had genomen. Een tweede verzinsel was bij anderen troef geweest: daar had hij de rol gespeeld van zijn eigen dubbelgan ger, een soort contraspion. De onmiskenbare romantiek van dit alles kwam er voor de rechtbank in Den Haag maar bekaaid af. De rech ters interesseerden zich maar voor één ding: de bromfiets, die de ge scheiden vrouw op huurkoop voor de lakspuiter had aangeschaft aldus gaart de glorie der wereld ten onder. De officier van justitie, mr. ir. Fol- mer, zag er oplichting in; hij eiste een gevangenisstraf van acht maanden met terbeschikkingstelling van de re gering. De lakspuiter had in 1956 tegen zijn vriendin gezegd, dat hij graag een brommer wilde hebben, maar ,,hij kon als officier van de Zuidafrikaanse ma rine geen huurkoopcontracten in Ne derland afsluiten". Dat zat hem in de Navo, waarin hij werkte. Of zij het maar even voor hem wilde regelen. Natuurlijk wilde de vrouw dat. Zij was maar al te gelukkig met haar vlagoffi cier, die immers helemaal uit het ver re Afrikaanse zuiden hierheen was op gecommandeerd om Nederlandse ma riniers het fijne van de radar uit de doeken te doen. De bromfiets werd gekocht. Of de lakspuiter-commodore ooit zijn ver plichtingen voor de huurkoop was na gekomen, werd gisteren niet uit de doeken gedaan. De verdediger, mr. M. de Clerq, besteedde aan deze vraag geen aandacht. Ook wijdde hij geen woord aan de basis van liefde weder zijds, die aan de transactie ten grond slag moet hebben gelegen. J.AM. ding, dat zijn cliënt erkende dat hij onjuist had gehandeld'. Hij vroeg de rechtbank geen terbeschikkingstelling te willen bevelen. Mr. De Clerq liet het betoog van de officier, dat de oplichting duidelijk bleek uit het verhaal over het voor een Zuidafrikaans militair verboden huurkoopcontract, onaangetast. Hoe men eigenlijk vat op de lakspuiter had gekregen, bleef ook de vraag. Zeker niet omö'at er een brommer in het spel was geweest, want die was in 1956 aangeschaft, terwijl het in 1960 pas tot een breuk tussen de geliefden was ge komen, en tot een arrestatie. Nog een punt: Voelde de vroegere vriendin zich met de fiets eigenlijk wel opgelicht? Verder: besefte de lak spuiter wel wat hij deed, toen hij gis teren voor de rechtbank erkende wat hem door de officier te last werd ge legd'? Al deze zaken speelden gisteren de toehoorders door het hoofd. Zij zaten er, omdat d'e arrestatie van de lak spuiter indertijd groot opzien had ge baard. Wat ze zagen, was niet veel meer dan de kale resten van de trieste fantasie van een man uit kleine ver. houdingen, die alle zeilen had moeten bijzetten om zich de sympathie van zijn medemensen te verwerven. Wat daaromheen in de rechtzaal ge schiedde, was van een haast grieze lige soberheid. De rechters beperkten zich tot het te last gelegde feit en tot niets dan dat, de officier hield zich eveneens binnen die grenzen en ook de raadsman kwam niet verder dan een bespreking van de dagvaarding zonder meer. Misschien achtte de verdediger het inzicht van de recht bank zo eminent, dat hij zijnerzijds ieder woord' eigenlijk overbodig achtte. Het is mogelijk dat zijn cliënt een andere mening was toegedaan. In ieder geval ging die buiten het pad, dat de raadsman had betreden. Uit zijn mond kwam een veelgehoorde klacht: „Het psychiatrisch rapport over mij is sa mengesteld in nog geen vijftien minu ten. Is dat voldoende tijd voor een diepgaand onderzoek naar iemands verstandelijke vermogens?". ce cfftaea mr <e folk cn" ïrAANppe v&tDeDteeRl DEN HAAG (ANP). De Neder landse regering steunt de kandida tuur van mr. D. U. Stikker voor de functie van secretaris-generaal van de Navo. Mr. Stikker is hoofd van de Nederlandse vertegenwoordiging bij de Noordatlantische raad en bij de OEES. Mr. De Clerq beperkte zich vrijwel tot de opmerking, dat het moeilijk be wijsbaar was datt de lakspuiter zijin fantasieverhalen uitsluitend had ver teld om er een brommer rijker aan te worden. „Dan had", zo redeneerde de advocaat, ,,de officier in zijn dagvaar ding ook wel met de levensmiddelen, die verdachte bij zijn vriendin had ge noten, voor de dag kunnen komen". Bij dit verweer bleef het. De ver dediger bracht verder nog in het ge- UTRECHT. Henk van der Grift komt 4 maart in ons land. waar hij in elk geval blijft tot hij in juni zijn middenstandsexamen zal hebben ge daan. Hij heeft toegestemd in een hul diging op de avond van zijn aankomst door de Koninklijke Nederlandse schaatsenrijdersbond te Amsterdam, waarschijnlijk in het Minervapaviljoen. De inwoners van Breukelen zullen nu de huldiging die zij in petto had den twee dagen bewaren, tot de avond van 6 maart, maar het zal dan ook op grootse wijze geschieden. Hieraan wordt gewerkt door een comité dat onder lei ding staat van jhr. M. Quarles van Uf- ford en waarin de elfstedentochtrijder Joop Bosman en de heren Hoornstra en Verwoerd van de plaatselijke ijsclub zitting hebben. Zij hebben daarbij de volledige steun van het gemeentebe stuur. Op het ogenblik is men doende in Breukelen een zaal te vinden en ge schikt te maken om zoveel mogelijk- belangstellenden te ontvangen. Alle sup porters van Henk van der Grift her bergen is onmogelijk, want iedereen in Breukelen, dat volop vlagt, is even trots op zijn wereldkampioen Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Ingenieurs van de Nederlandsche Spoorwegen en ver tegenwoordigers van de Nederland se industrie zijn enthousiast over het meuwe diesel-elektrische mate rieel van de spoorwegen. De resul taten die bereikt zijn bij een proef rit in het besneeuwde Oostenrijkse berglandschap, hebben de verwach tingen verre overtroffen. De proefrit ging over een afstand van ruim zestienhonderd kilometer en leidde over hellingen van soms meer dan 26 pro mille. Er werden snelheids proeven genomen van honderdveertig 1 Mometer per uur. Bij een uitloop- proef op een helling van zes pro mille, waarbij de toevoer van energie was afgezet, haalde de trein een snelheid van 122 kilometer per uur. De Oosten rijkse spoorwegen komen op datzelfde traject tot 114 kilometer. In de klimaatkamer van de O.R.E., een researchinstituut van de gezamen lijke Europese spoorwegadministra ties. werd de trein getest op de warmtetoevoer en de ventilatie. Dat gebeurde bij temperaturen van veer tig graden onder en vijftig graden bo ven nul. Het nieuwe treinstel van drie rijtui gen is gebouwd in nauwe samenwer king lussen de NS en de Nederlandse industrie. Voor het grootste deel is het Nederlands fabrikaat. In Oostenrijk en Duitsland had men veel belangstelling voor bet nieuwe ontwerp. De spoorwegen hebben inmiddels dertig van deze nieuwe treinstellen be steld. Zij zullen nog dit jaar gaan rij den ip de lijn Zwolle-Emmen en het volgend jaar op het traject Nijmegen- Venlo en eventueel Nijmegen-Roer- mond. Advertentie ITTiÉ Beschermt tegen besmetting -koudheid In buisjes a 20 en flacons a 50 tabletten Van onze correspondent Londen Bondskanse- f lier Aden auer komt van daag in LondenI aan voor een of-| fideel bezoek vanf twee dagen. Op het pro-s gramma staan de Adenauer gebruikelijke diners en ontvangsten, het tekenen van het register voor belangrijke bezoekers in Buckingham Palace, maar bovenal besprekingen tussen de kanselier en zijn Britse ambtgenoot, premier Macmillan. Al mag dan de kloof tussen de zes van Klein Europa en de zeven van de Europese vrijhandelsassociatie het voornaamste onderwerp van gesprek zijn, daarnaast zijn er nog enige pro blemen die zeker ter sprake zullen komen. Ook Macmillan zal bij Adenauer aandringen op een groter Westduits aandeel in de defensiekos- ten van het Westen. Vooral nu minis ter Von Brentano pas in Washington bepaalde hoopgevende toezeggingen heeft gedaan in dit verband, mag er enig resultaat op dit punt worden ver wacht. Londen zou bijv. graag zien dat de Bondsrepubliek meer wapens in Groot-Britannië kocht dan tot nu toe. Verder zal de Britse eerste minister met kracht bij Adenauer pleiten voor Westduitse medewerking aan het Eu ropese kunstmaanproject dat geba seerd is op een Britse raket, d'e Blue Streak. Zeker zal er ook veel aandacht wor den besteed aan de verhouding tot de Sowjetunie. De kwestie-Berlijn zal daarbij vanzelf ter sprake komen. Wel licht dat Adenauer die over dit vraagstuk juist een brief van premier Kroesjtsef heeft ontvangen enig licht kan werpen op de plannen ó'ie de Sowjetunie met Berlijn heeft. Het voornaamste onderwerp van het gesprek MacmillanAdenauer we gen zoeken die kunnen leiden tot een dichter bij elkaar brengen van de twee economische blokken in Europa zal zeker worden behandeld aan Van onze speciale verslaggever UTRECHT Over een proces tegen het ministerie van defensie is een conflict ontstaan, nog voor de zaak in behandeling is gekomen bij de Centrale raad van beroep te Utrecht. Het meningsverschil gaat om de principiële vraag of het ministerie van defensie bij een geding om een militair pensioen de originele rapporten van de militaire keuring moet overleggen. De heer P. de Boer uit Drachten die al jarenlang optreedt als ge machtigde van militairen die aan spraak maken op pensioen wei gert het proces te voeren zolang Eigen nieuwsdienst NEW YORK. De Nederlandse re gering heeft secretaris-generaal Dag Hammarskjöld gevraagd de tekst van de Nederlandse nota aan Indonesië on der de leden van de Verenigde Naties te verspreiden. In de nota werd geprotesteerd tegen Indonesische infiltraties in Nieuw-Gui- nea. Zij werd namens de Nederlandse regering door de Britse ambassadeur in Djakarta, Fry. aan de minister van buitenlandse zaken van Indonesië aan geboden. Subandrio weigerde de nota te aanvaarden en gaf haar ongelezen terug. Van onze correspondent LONDEN Een ernstige crisis schijnt ophanden in de Centraalafri- kaanse federatie, bestaande uit Noord en Zuid-Rhodesie en Njassalar.d. De premier van de federatie, Sir Roy We- lensky, riep gisteravond vier batal jons van het territoriale leger in Zuid- Rhodesië op om onmiddellijk onder de wapenen te komen, teneinde wanorde lijkheden te voorkomen. Na een kabinetsvergadering van twee uur richtte Sir Roy zich via d'e radio tot de bèvolking van de federatie. Hij deelde in scherpe bewoordingen mee dat hij de voorstellen die de Britse regering gisteren heeft gedaan voor de constitu- tionel toekomst van Noord-Rhodesië, vierkant van de hand wijst. „Als gevolg van deze voorstellen zou den onrijpe en onverantwoordelijke men sen aan de macht komen", aldus We- lensky. Ook de afgevaardigden van de natio nalistische partijen in Noord-Rhodesië, die in Londen de besprekingen met de Britse regering over de toekomst van hun land hebben bijgewoond, hebben het plan van de regering van de hand gewe zen. De Afrikaanse nationalisten eisen een meerderheid voor de inheemsen in de vertegenwoordigende lichamen van hun land. Of dat op grond van het voorstel van Londen een feit zal worden, moet men sterk betwijfelen. Sir Roy Welens- ky is fel tegen te veel zeggenschap voor de inheemsen gekant. Op de conferentie in Londen werd geen akkoord bereikt. Daarom diende de Brit se regering tenslotte zelf nieuwe voor stellen in. AMSTERDAM (ANP). De acteur Rob Geraerds zal van eind februari tot eind april een toernee maken naar Ca nada en Amerika. Hij gaat als solo toneelspeler optreden voor Nederlandse gemeenschappen, onder auspiciën van de Nederlandse ambassade te Ottawa en van het Committee for Netherlands mu sic in New York. Rob Geraerds zal voor het eerst ook een voorstelling geven in de Engelse taal. DR. KORTENHORST: Terugtreden prof. Romme Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Allerwegen is het te rugtreden van prof. mr. C. P. M. Romme beschouwd als een ernstig verlies, een gevoelige slag voor onze Kamer en voor de Nederlandse staatkunde. Ik moge uw aller tolk zijn, aldus gistermiddag dr. L. G. Kortenhorst. voorzitter van de Tweede Kamer, bij de aanvang van de eerste vergadering na het reces, door met gevoelens van weemoed en dank baarheid de man te gedenken die ge durende vijftien jaar mede gestalte heeft gegeven aan de Nederlandse politiek. Hij was een voorbeeld van bezielende ijver om het algemeen belang te die nen en een sieraad van ons hoog colle ge. De parlementaire arbeid was hem lief en hij beoefende de kunst der poli tiek als een meester op alle wapenen. Ook de regering is zich bewust dat het vertrek van prof. Romme een groot ver lies voor ons land betekent, aldus sloot minister mr. J. M. A. H. Luns zich hierbij aan. Een bij uitstek ervaren, wijs en begrijpend man heeft de arena veriaten en daardoor is een hiaat ont staan dat moeilijk zal kunnen worden opgevuld. hij niet in het bezit wordt gesteld van het originele rapport van de keuring waarbij de dienstplichtige in kwestie voor militaire dienst werd goedgekeurd. Het ministerie heeft zoals altijd ook in deze zaak een uit treksel in het dossier gelegd. De heer De Boer meent, dat het van beslis sende betekenis is, dat het officiële rapport van de keuring ter tafel komt. De dienstplichtige die thans aan spraak maakt op militair pensioen, zou bij die eerste keuring zijn goedgekeurd. Na zes weken dienst te hebben gedaan zou hij zijn herkeurd. Het werd toen nodig geoordeeld, dat de soldaat in observatie werd genomen. Het resul taat daarvan was, dat hij onvoorwaar- lijk werd afgekeurd en uit de dienst werd ontslagen. De heer De Boer stelt thans, dat de gebreken op grond waarvan de dienst plichtige werd afgekeurd, in en door de dienst zijn ontstaan. Op die overwe ging werd een invaliditeitspensioen aangevraagd, welk verzoek door het ministerie van defensie werd afgewe zen. De militair zou volgens het mi nisterie al voor zijn opkomst in dienst aan deze gebreken hebben geleden. Na die afwijzing heeft de heer De Boer (al veertig jaar voorzitter van de Bond van mobilisatie-invaliden en sinds de oprichting in 1937 directeur van de Stichting De Nederlandse sol daat) evenals in zoveel gevallen daar voor het geschil voorgelegd aan de Centrale raad van beroep te Utrecht, die de zaak vandaag zal behandelen. Nu hij echter geen inzage kan krij gen van het originele rapport van de eerste keuring, waarbij de dienstplich tige zou zijn goedgekeurd, heeft hij de voorzitter van de Centrale raad van beroep meegedeeld, dat hij de verde diging heeft neergelegd. De voorzitter van de Centrale raad zei ons, dat de heer De Boer niet ge remd wordt in zijn verdediging van het klaagschrift, ook al ligt er slechts een uitreksel van het keuringsrapport in het dossier. Er zijn medische rap porten die beter niet onder de ogen van de betrokkenen kunnen komen, al dus de voorzitter. De verdediger, aldus de voorzitter, kan op de zitting de drie rechters die de zaak behandelen verzoeken het rapport alsnqg bij het ministerie aan te vra gen. De ervaring heeft geleerd, dait in de meeste gevallen volstaan kan wor den met de verstrekte uittreksels, al dus de voorzitter. Macmillan Hiertegenover stelt de heer De Boer, dat de stukken, die het ministerie ter tafel brengt tendentieus zijn. Dat acht hij niet onlogich omdat het ministerie partij is in het proces: de aangevallen partij, die zich verweert. De mogelijkheid moet uitgesloten zijn, aldus de heer De Boer, dat het bewijs in een zaak door middel van een uittreksel wordt weggewerkt. Het gaat er immers om vast te stellen, dat de dienstplichtige werd goedgekeurd en bij herkeuring werd afgekeurd. De heer De Boer meent, dat door het werken met uittreksels inplaats van met de originele stukken, geweld wordt aangedaan aan de rechtspositie van de Nederlandse soldaat. Zijn organisa tie meent dat de rechtspositie van de soldaat waarvoor zij al veertig jaar actie voert, tot nu toe onvoldoende is geregeld. Over deze kwestie heeft het bestuur van de bond van mobilisatie-invaliden en de Stichting De Nederlandse Sol daat gisteren een rekest gestuurd naar de Tweede Kamer. Daarin wordt de Kamer meegedeeld, dat hoewel de mi litair in een proces tegen de Staat gelijkberechtigd behoort te zijn, nog altijd originele stukken worden gewei gerd op grond van ambtsgeheim. Het zijn juist die bassisstukken (o.a. het rapport van de keuring, verslagen van ziektebehandeling in hospitalen en ziekenhuizen, processen-verbaal van on gelukken en voorvallen waaruit schade kan onstaan), waaruit het bewijs moet worden gehaald dat een man ten on rechte werd goedgekeurd of dat enig letsel of gebrek is ontstaan in de dienst. In het rekest wordt hiervoor bijzon dere aandacht gevraagd van de Kamer bij de komende behandeling van de be groting van defensie. Polarisraketten Van onze correspondent LONDEN. In weerwil van alle protesten van de kernwapenbestrijders gaat het plan om in Holy Loch, in Schotland, een basis in te richten voor Amerikaanse onderzeeboten die met ra ketten van het type Polaris zijn uitge rust, gewoon door. De tegenstanders van de kernwapens hebben sinds het weekeinde onafgebroken gedemon streerd. Gisteren dreigden zij zelfs de basis „vreedzaam te bezetten" om er alle werk onmogelijk te maken. Niettemin is gisteren te Washington bekendgemaakt dat de Proteus, een Amerikaans marinevaartuig dat dienst doet als moederschip voor reactoronder zeeboten die Polarissen aan boord heb ben, uit Amerika is vertrokken na Holy Loch. Het is de bedoeling dat Amerikaanse onderzeeboten, die worden voortge stuwd door kernreactors en die dus zeer lang op zee kunnen blijven, in de Euro pese wateren zullen patrouilleren. Wan neer zij voor onderhoud of reparaties naar een haven moeten terugkeren, be hoeven zij voortaan niet meer naar de Amerikaanse kust te varen. In Holy Loch kunnen zij in alle opzichten wor den geholpen. de hand van d'e besprekingen die on langs in Parijs zijn gehouden door de E.E.G., de Europese Economische Gemeenschap. Vooral echter ook aan de hand' van de vertrouwelijke besprekingen die Adenauer toen heeft gehad met presi dent de Gaulle. Dat laatste is vooral zo van belang omdat de Britten in Frankrijk nog altijd de grootste hin derpaal zien voor een werkelijk belang rijke toenadering van Groot-Britannië tot Europa. Het gaat er in de eerste plaats om dat er in Londen middelen worden gevonden om En geland te betrek ken bij het politie ke overleg van de zes, waar vooral Nederland in Pa rijs zo op aan heeft gedrongen. In dit verband zijn de laatste dagen ver scheidene mogelijk heden genoemd. Minister Luns beval de enigszins op de achtergrond geraakte Westeuropese Unie aan. Londen heeft daar zeker oren naar en ook Adenauer zou daar voor voelen. De Fransen zien dit over leg liever in breder, Atlantisch verband, bijv. in de O.E.E.C., straks de O.E.C.D. Het denkbeeld van de Westeuropese Unie is zeker reëel, vooral omdat de volgende week de ministers van bui tenlandse zaken van de aangesloten landen (de zes plus Engeland) bijeen komen. Men hoede zich intussen voor al te hoog gespannen verwachtingen wat betreft het zuiver-economiseh overleg tussen Macmillan en de bondskanse lier. De zes en de zeven bestaan, zij ontwikkelen zich gestadig verder. Dat zijn feiten waar men rekening mee heeft te houden. Er bestaat nu een maal een scheidslijn tussen beide blok ken. Pas zeer geleidelijk kan er een brug tussen de E.E.G. en de E.V.A. worden geslagen. Hoewel men in Engeland aanvanke lijk bijzonder kopschuw was tegenover het Europese vasteland het is veel zeggend dat het continent hier meestal wordt aangeduid als „Europa", alsof men er zelf geen deel van zou uit maken hecht men er in Britse regeringskringen aan, toch vooral te laten uitkomen dat er achter de scher men hard wordt gewerkt aan een ster kere binding van Engeland aan het vasteland en aan een toenadering tot klein Europa. Men wijst dan op het overleg dat Britse deskundigen op economisch en financieel gebied met de Italianen en de Westduitsers onlangs hebben gevoerd. Soortgelijk overleg staat voor volgende week met de Fransen op het programma. Spectaculaire resul taten zijn er zeker tot nog toe niet geweest, althans niet naar buiten, maar deze besprekingen moeten vol gens Londen gezien worden als „ge stadige voortgang naar de overbrug ging van de kloof tussen de zes en de zeven." Van zeer veel belang bij dit alles is zeker ook het komende beraad van het Britse gemenebest in Londen waar Engeland vooral economisch zo sterk mee verbonden is. Advertentie Naast'Minta'Keps nég 6 heerlijke smaken AMSTERDAM De schulden, de be zittingen en de vorderingen van de n.v. Socrates en drie gelieerde ondernemin gen, die met deze vennootschap bankroet gingen, zijn stuk voor stuk overzichtelijk op lijsten geplaatst. De n.v. Socrates bezat nog effecten, goederen en een vordering op de vroe gere onderdirecteur van de Amsterdamse Bank, de heer Th. Hoving (ƒ10.956,15). De opbrengst van de goederen en de effecten bedraagt mèt de vordering op de heer Hoving 120.188,70. Daar staat een schuld van 2.519.914,50 tegenover: de vorderingen van de 104 schuldeisers, die zijn erkend. Negen vorderingen, samen meer dan een miljoen gulden, worden betwist. Daarbij is die van de heer H. Ilmer uit Gouda. Hij eist als sales promotor voor 1960 honderdduizend gulden. Ook bestaat er geen zekerheid over rekeningen van de heer W. van Meggelen, de vroegere medefirmant van de heer Den Besten (ƒ550.000 wegens aandeel in zaken, die hij, aanbracht)en over die van Richard von Schenk uit München (ƒ34.000 hono rarium voor de regie van films). De baten van de n.v. Neodus bedragen 68,01, de lasten ƒ712.094,09 (vier erkende vorderingen, voornamelijk van de be lastingdienst). Voor de n.v. Internationale Financie ringsmaatschappij Interdus bedragen deze cijfers ƒ164,44 en ƒ673.352,55 (twee vor deringen, waarvan de belasting de voor naamste is). De eveneens gefailleerde Industrie- en Handelsmaatschappij n.v. Codeco heeft geen baten, maar wel voor een bedrag van ƒ259.346,99 aan schulden (tegenover belastingdienst, gemeente Amsterdam en Amsterdamsche Bank). DONDERDAG 23 FEBRUARI f RADIO j HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 1.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Morgenwijding: 10.00 Gram; 10.50 V d kleu ters; 11.00 Kookpraatje; 11.15 Gram; 11.45 Meester tussen oude meesters, gesprek; 12.00 Orgel en hobo; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 13.00 Nws, me- ded en beursber; 13.30 Lichte muz: 14.00 Zangrecital; 14.30 V d vrouw; 15.05 Act; 15.35 Gram; 16.00 Voordr; 16.15 Zang; 16.30 Metropole-ork; 17.00 V d jeugd; 17.30 Jazz* muz; 18.00 Nws; 18.15 V d jeugd; 18.30 Dansmuz; 18.45 Sportpraatje; 18.55 Gespro ken brief; 19.00 V d kleuters; 19.05 Ge var. progr; 20.00 Nws; 20.05 Radio filharm ork en sol. (I d pauze: 21.0021.15: Goochelen en goochelaars, gesprek); 22.00 Lichte muz; 22.30 Nws, beursber v New-York en me ded; 22.45 Journ; 23.00 Sportact; 23.10 Dis- cotaria; 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM n, 298 m KRO: 7.00 Nws: 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram. KRO: 11.00 V d zieken; 11.45 Gewijde muz; 12.00 Middagklok - noodklok; 12.04 Gram; 12.25 Wij van het land; 12.35 Land- en tuinb meded; 12.38 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Platennws; 13.25 Pianospel; 13.40 Instr kwint. NCRV: 14.00 Blaasork; 14.30 Omr ork en solist; 15.30 Oude muz; 16.00 Verkenningen in de Bijbel; 16.20 Kamermuz; 16.50 Gram; 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Beursber: 17.45 Muziekkorps; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Kamermuz; 18.50 Sociaal perspectief, le zing; 19.00 Nws en wéerpraatje; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Gram; 19.30 Ra diokrant; 19.50 Pol lezing; 20.00 Gevar progr; 21.30 Gram; 21.45 Periodieken para de; 21.55 Orgelconc; 22.30 Nws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boekbespr; 23.00 Concoursmuz; 23.30 Voordr; 23.55-24.00 Nws. 1 televisie"! NEDERLAND NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 De vrolijke vrouwtjes van Windsor, blijspel. I d pauze: Kunstprogramma. DUITSLAND 17.00 V d kind; 17.20 V d kind; 17.35-18.05 V d kind. (Regionaal progr.: NDR: 18.25 Progr overz; 18.30 Die Nordschau; 19.25 Aan het meer v Lugano. WDR: 18.45 Hier und Heute; 19.25 Parkstraat 13 (III).). 20.00 Journ en weeroverz; 20.20 Balans in bewe gende beelden; 20.35 TV-spel. Daarna: Laat ste nieuws. BELGIË VLAAMS 19.00 V d jeugd; 19.30 Filmrep; 20.00 Nwa en weeroverz; 20.30 Speelfilm; 22.00 Hoc keywedstrijd; 22.45 Nieuws. BELGIË FRANS 19.30 Film; 20.00 Journ; 20.30 Quizprogrj 21.30 Film. Daarna: Journaal. televisie WOENSDAG Theo Uden Mas- man doorbreekt de nogal instructie ve avond van de Vara. Om 21.00 ver zorgen de Ramblers een half uur lich te muziek, met zang van Jany Bron en Marcel Thielemans. Het vooraf gaande half uur besteedt dr. L. v. Egeraat aan Oost Brabant en Noord Limburg. Met de rubriek Achter het nieuws wordt de avond begonnen. Om 21.30 zitten de forumleden weer klaar om vragen van kijkers te be handelen. radio WOENSDAG Voor wie in staat is om tien voor half twee 's middags naar de radio te luisteren: via Hilver sum 2 wordt op dat uur de opera De jaarmarkt van Sorotsjinski, van Moes- sorgski, uitgevoerd. Fragmenten uit bekende en onbe kende opera's van Verdi zijn te horen via Hilversum 1, om vijf over acht. In de rubriek vertolking in discussie (Hilversum 2, vijf over negen) bespre ken Eduard Flipse, Roelof Krol en Henk Spruit verschillende interpreta ties van Max Regers Mozartvariaties. De uitvoering van dit werk door het Residentie orkest onder leiding van Willem van Otterloo is te beluisteren om vijf voor elf, eveneens via Hilver sum 2. Er is vanavond ook een hoor spel Schaduwen, van Nick Funke (Hilversum 1, kwart over negen). Etnische muziek uit Zuid-Afrika geeft Brussel Vlaams, om vijf voor half elf. Denkt u aan Paulus? kritisch bekeken Het is altijd een moeilijke opgave om de aandacht voor een documentair televisieprogramma langer dan een half uur vast te houden. Dat de samenstel lers van „Trefpunt Suriname", profes sor R. A. J. van Lier en Erik de Vries, gisteravond daarin bijna een uur lang slaagden, ligt niet in de eerste plaats aan het beschikbare materiaal, maar vooral aan de bijzonder knappe op bouw van het programma, dat overi gens alles in zich had om tot een saai geschiedenislesje te vervallen. Van meet af aan boeide de suggestie ve filmmontage, zodat het gebied, dat bijna vier maal zo groot is als ons land, als het ware doorkruist werd en waarbij steeds even werd stilgehouden om te vertellen van zijn bewoners, hun zeden en gewoonten. Het heldere, rusti ge betoog van prof. van Lier, de Wa- geningse socioloog, sloot hierbij uitste kend aan en de kiese wijze waarop hij de verre van fraaie slaventijd aanstip te, had juist tot gevolg dat zeer velen het schaamrood naar de kaken zal zijn gestegen over het gedrag van onze voorvaderen. Het slotakkoord van het programma, waarin enkele Surinaamse studenten zich aan de kijkers voorstelden en van him verleden, heden en toekomstplan nen vertelden, zorgde na het tweede filmfragment voor een nieuwe climax. Niets is immers voor de kijker meer de moeite waard dan tegenover mensen te zitten die eerlijk zeggen wat en wie zij zijn en wat zij denken te gaan doen om de aarde bewoonbaarder te maken dan hij thans is. Het is van harte te hopen (zoals in de bedoeling ligt), dat een filmserie tot stand komt over het leven in Suriname. Vooral wanneer de samenstellers dit hoge peil weten te handhaven, kan zo'n reeks een belang rijke bijdrage worden tot een elkaar beter begrijpen en waarderen van bei de volken. Jan Dongers HILVERSUM. Henk Elsink en Sacha Denisent zullen voor de tweede keer optreden in het televisieprogram ma: De zaak H.E. Dat gebeurt vrij dag 3 maart en tevens zullen van de partij zijn de Light Town Skiffle Group en het kwartet van Frans Mijts. De eerste eigen produktie van Henk Elsink, enige weken geleden, is ken nelijk zo goed in de smaak gevallen, dat hij voor de tweede keer een aan tal artiesten in zijn zaak gaat ontvan gen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5