Gevoelige straffen smokkelaars voor Vlissingse Orkestvereniging gaf een uitstekend jubileumconcert Ruim 40.000 blikjes voor actie „Melk voor Kongo Hartelijke huldiging Onder wakend oog van Churchill Zeeuws instrumentaal ensemble Enige duizenden guldens schade Elektriciteit in 22 boerderijen Zeeuwsch Dagblad Instemming l Jaarvergadering van weegbrugverendging Gevaarlijke hond niet gemuilkorfd: zeventig gulden boete Vrijgem. zendeling Borneo moet vertrekken Burgemeester van Terneuzen in toga Fruitcorso 1961 wordt voorbereid Meer woningen in Paauwenburg Oran j evereniging Aagtekerke Jaarverslag Vlissings studiefonds Nieuw gebouw theol. school christ. geref. kerken Heimachine kapseisde Minder kippen in Zeeland Economische politierechter Boterhandel in de nacht bij achterdeur PANAMESE TANKER IN MOEILIJKHEDEN Uitverkoop te vroeg bij Axelse winkel Kadetten Leger des Heils bezoeken Vlissingen Veertig jaar bij Esso Eerste lustrum van bejaardensociëteit CJV-jeugddag in Krabbendijke Woensdag 22 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk ^"AAR aanleiding van de mededeling van minister Marijnen dat de oesterproef en de mosselverwaterings- proef in het Veerse Gat zullen door gaan is door sommigen betoogd dat in kringen van de Zeeuwse schelpdieren- cultuur men allerminst is ingenomen met deze beslissing van de minister. Nu is het inderdaad een feit, dat er enkele meest oudere kwekers zijn, die verklaren niet veel vertrou wen te hebben in deze proeven. Dit pessimisme vindt mede zijn oorzaak in het feit, dat met name de oudere kwekers die geen opvolger hebben liever een integrale schadeloosstelling ontvangen van de regering, dan dat zij de mogelijkheid zien geopend in het Veerse Gat of wellicht straks in de Grevelingen opnieuw te beginnen, waarbij men zich dan zal moeten aan passen aan wetenschappelijk uitge kiende verbeterde bedrijfsmethoden. Er zijn echter in Zeeland ook zeer veel kwekers, die het van harte toe juichen, dat de minister heeft besloten de proeven in het Veerse Gat uit te voeren. Hun aantal is veel groter dan het aantal pessimisten. Het is verheugend dat reeds giste ren, dus direct nadat de vorige avond in de Ra'diokrant van de N.C.R.V. was verklaard dat talrijke kwekers in Zee land geen heil zien in de proef, in de Eerste Kamer de heer ir. M. A. Geuze, wiens woonplaats Poortvliet in de om geving van de belangrijkste oesterper celen ligt, heeft verklaard: „Ik zou er mijn genoegen over willen uitspreken dat de minister ons medegedeeld heeft dat de oesterproef, en daarmede ook de mosselverwateringsproef in het Veerse Gat zullen doorgaan. Met de opmer king, dat daarmede niet vooruit ge lopen wordt op de mogelijkheden in de Grevelingen en de uiteindelijke plaats van mosselverwatering, kunnen wij ons geheel verenigen. Dat is inderdaad nog niet te bekijken, maar misschien be gint van het Veerse Gat de victorie." DREISCHOR. De weegbrugvereni ging „Beldert" heeft haar algemene vergadering gehouden in het café „De Drie Schapen". In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer C. v. d. Linde, mede dat dit de 78ste vergade ring was van de weegbrug en het eer ste volle verslag van de nieuwe brug aan het eind van de Bogerdweg. Het was voor het eerst na 1953 dat met vol doening kan worden gesproken over de bereikte resultaten. Immers door het wegvallen van de haven Beldert, waar door geen bieten meer gewogen konden worden en door het herverkavelingswerk rondom de oude brug, was een zeer sléchte situatie ontstaan, waardoor de inkomsten pover moesten worden ge noemd. In de periode 19381951 werd gemiddeld per jaar 15 miljoen kg ge wogen. In 1949 was dit zelfs 19 miljoen kg. In l'95l daalde dit tot 11 miljoen, terwijl in het tijdvak 19531959 niet meer dan 5 a 6 miljoen kg gemiddeld kon worden gewogen. Het stemt echter tot vreugde dat in 1960 een hoog cijfer werd gehaald, nl. 10.256.881 kg. De grootste toename kwam bij de artikelen graan en stro. Dit resultaat is te dan ken aan de nieuwe en moderne weeg brug, die na enkele strubbelingetjes, uit stekend voldoet. Ook de plaats voor de ze bouw is uitstekend gelegen. Het op en afrijden geeft geen moeilijkheden. De weger, de heer Van Dijke, kreeg een woord van dank van de vergadering voor de wijze waarop hij het nodige verricht. Medegedeeld werd dat de weegbrug te lefonisch is aangesloten. Bij de bestuurs verkiezing werd de heer C. van der Lin de herkozen. TERNEUZEN. De kantonrechter heeft dinsdag de heer De S. te St. Jan steen, die een gevaarlijke hond meerma len zonder muilkorf buiten liet we tend dat de hond voorbijgangers zou bijten veroordeeld tot zeventig gul den boete of veertien dagen hechtenis. Drie kinderen werden door de hond ge beten. De officier van justitie had geen goed woord over voor deze hondenhou der. DRACHTEN. Voor de zending, die de vrijgemaakte gereformeerde kerk te Drachten in samenwerking met een aantal andere plaatselijke kerken op Westelijk Borneo verricht, breekt een moeilijke tijd aan. De missionaire pre dikant van Drachten, ds. J. G. Agema, is door de kerkeraad teruggeroepen, om dat zijn verblijfsvergunning is afge lopen en niet verlengd kan worden. Ds. Agema werkt sinds 1951 in een gebied aan Borneo's Westkust. Vorig jaar is voor deze arbeid een tweede zendeling beroepen, de jonge predikant ds. W. Kurpershoek, die zich in afwachting van zijn inreisvergunning o.m. in het Havenziekenhuis te Rotter dam voor zijn taak bekwaamt. Ds. Kur pershoek is verbonden aan de kerk van Haarlem, die voor haar deel van de West-Borneose arbeid gesteund wordt door nagenoeg alle Noordhollandse ker ken. Voor eerste keer TERNEUZEN. Burgemeester H. Rijpstra heeft gistermiddag voor het eerst in toga een bruidspaar in het hu welijk bevestigd. Na het besluit van de raad, jl. 26 januari, om een toga aan te schaffen was het dus zover dat de ambtenaar van de Burgerlijke Stand te Terneuzen in officiële kledij zijn werk verrichtte. De bruid en bruidegom die deze eer te beurt viel, waren ds. F. Bakker, chr. gereformeerd predikant te Driebergen en mejuffrouw N. Dieleman, de populaire wijkverpleegster van het Groene Kruis. De belangstelling voor dit huwelijk was zeer groot van de zijde der Terneuzenaars. De toga is in grijs en zwart uitgevoerd, terwijl het ge meentewapen van Terneuzen er op is aangebracht. De Vlissingse Orkestvereniging heeft dinsdagavond in Britannia met een geslaagd concert haar 25- jarig jubileum gevierd. Op het programma stonden werken van Beethoven, Haydn, Vogel en Mozart. Solistische medewerking werd verleend door Kees van de Berg, hobo, Henk de Wit, fagot, en Wil lem Noske, viool. Vooral de laatste heeft met zijn schitterende vertolking van het Militaire tehuizen bouwen is een plicht TERNEUZEN. In het hervormde verenigingsgebouw ,,De Schakel" hield de protestantse militare bond ,,Pro Re- ge"een propaganda-avond. De propa gandist van „Pro Rege" wees op de be tekenis van de militaire tehuizen en achtte het een plicht dat de bevolking achter de militairen staat. De film „De Brug" liet het leven van de soldaten -en hun opleiding zien. Hierna werden dia's over verschillende tehuizen in ons land vertoond. Na de pauze werd de prachtige kleu renfilm „Met Prinses Beatrix naar de Verenigde Staten" gedraaid. De adjunct-groepscommandant M. A. Stegeman te Zierikzee zal wegens afwezigheid door het volgen van een cursus tijdelijk worden vervangen door opperwachtmeester D. Wisse. vijfde vioolconcert van Mozart veel tot het welslagen van deze uitvoering bijgedragen. Maar ook het orkest kwam na de pauze tot uitstekende presta ties. Wij hopen hier morgen op terug te komen. Na afloop sprak burgemeester mr. B. Kolff een dankwoord tot het orkest en in het bijzonder tot de dirigent Jan Kuiler en de concertmeesteres, mevr. G. Swart- De Winter, die vanaf de oprich ting aan het orkest verbonden zijn geweest. Beiden ontvingen fraaie bloemstukken en een spontaan applaus, dat ook de vereniging gold. GOES. Het bestuur van de stichting ,JZeeuws Fruitcorsoheeft besloten op 16 september 1961 weer een corso te houden. In de jaarvergadering van de stichting heeft de voorzitter J. A. van Willegen ge wezen op de grote vermaardheiddie het corso in binnen- en buitenland heeft gekre gen. Uit het jaarverslag van de secretaris- penningmeester, de heer W. van der Linde, bleek dat de organisatie geen kleinigheid is. Gepoogd zal worden de deelname te verhogen. Op instellingen, verenigingen en particulieren zal weer een beroep moeten ivorden gedaan om de financiële basis te verstevigen. Het corso zal omdat men de opbengst van de toegangsprijzen niet kan missen weer op een afgesloten par cours ivorden gehouden. Het bestuur van Zeeuws Fruitcorso is enthousiast begon nen met het voorbereiden van het corso 1961. VLISSINGEN. In afwijking van vorige plannen zal de be- bouwingsdichtheid van de nieuwe stadswijk „Paauwenburg" worden opgevoerd. Het oorspronkelijke aantal van 1744 woningen wordt nu 2124. In zijn schrijven aan de gemeente raad merkt het college van b. en w. ter „geruststelling" op dat dit geen stede- bouwkundige of estetisch storende ele menten mee zal brengen. Dat het hier om een reusachtig pro- jekt gaat blijkt wel uit de kosten welke de uitvoering alleen al voor de gemeen te zullen bedragen. Het bouwrijp maken van de grond, de aanleg van plantsoe nen en de nodige straatverlichting vergen volgens de huidige raming reeds 4.411.00 gulden. Gegadigden die hier hun woningen willen bouwen zul len 20,70 per vierkante meter moeten betalen. De werkzaamheden zullen in fasen worden uitgevoerd en in oost- westelijke richting tot stand worden ge bracht waarvoor, volgens de voorlopige plannen, een periode van tien jaar no dig zal zijn. De gelden nodig voor elke fase. zullen telkens via een krediet door de gemeen teraad moeten worden goedgekeurd. Voorts zal het pompstation in de Bad huisstraat moeten worden uitgebreid waarvoor een bedrag van 345.00 gulden nodig is. Benoeming en ontslag VLISSINGEN. Op eigen verzoek is ontslag verleend aan de heer W. A. van der Linden, onderwijzer aan de openbare ulo-School en mevrouw O. Ch. Toxo- peus- Sarink te. Goes en mevrouw A.C. Koning-Verkerk, beiden verbanden aaii de gemeentelijke industrie- en huishoud school. Om medische redenen is ont slag verleend aan mevrouw C.F. Hor dijk, onderwijzeres aan de openbare v.g.l.o. -school. Voor de vacature, die ontstaan is door het ontslag wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van de heer A. Mets, is voorgedragen de heer E. M Groene, onderwijzer aan de openbare „Frans Naereboutschool" voor gewoon lager onderwijs. Tot benoeming aan de v.gd.o,-school is voorgedragen mevrouw G. B. Lute-Akkerman. AAGTEKERKE. De Oranje Vereni ging heeft haar jaarvergadering gehou den onder leiding van haar voorzitter, de heer L. Joosse, die in zijn openings woord de erevoorzitter, burgemeester Geuze, een bijzonder welkom toeriep. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de vereniging 135 leden telt. Hiervan waren er 18 op de vergadering aanwezig. Uit het verslag van de penningmees ter bleek dat er een goed slot was, nl ruim 24 gulden. Het aftredende bestuurS' lid P. Birza werd herkozen, en in plaats van de heer L. Joosse die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd ge kozen de heer F. Bakker. Tot leden van de controle-commissie werden gekozen de heren C. Klap en A. Verhage, Beslo ten werd op Koninginnedag in de namid dag kinderspelen te organiseren. Verder werd nog besloten in de maand maart a.s. een filmavond te organiseren. VLISSINGEN. Uit het jaarverslag van de commissie van beheer van he", Vlissings Studiefonds over het jaar 1960 blijkt dat in het verslagjaar in totaal 29 verzoeken om toekenning van een stu dietoelage in behandeling zijn genomen. Na een ingesteld onderzoek en na overleg met het Provinciaal Zeeuws Studiefonds, zijn daarvan 5 aanvragen voor inwilliging ten laste van bet Vlis sings Studiefonds in aanmerking geko men. Ten aanzien van 15 ingekomen aanvragen was reeds door bet Provin ciaal Zeeuws Studiefond? dan wel van Rijkswege een voorschot of toelage toe gekend, zodat zij werden afgewezen. Twee ingekomen verzoeken moesten voor kennisgeving worden aangenomen, omdat er geen bereidheid was tot het verstrekken van de noodzakelijke inlich tingen. Vier aanvragen moesten worden afgewezen wegens het niet aanwezig zijn van een voldoende basis voor de verwachting tot het verkrijgen van goe de studieresultaten. De 5 toegewezen aanvragen betroffen een leerling van de hogere technische school te Vlissingen, van het St.-Willi- brord College te Goes; van de bakkers opleiding aan de Technische School te Goes; van de 4e klas der rijks hogere burgerschool te Vlissingen en van de gemeentelijke uitgebreide technische school te Vlissingen. De overige uitkering in 1960 betrof de voortzetting van een in 1959 reeds ver leende toelage. Drie aanvragen werden aangehouden ter nadere beoordeling in 1961. Gedurende het verslagjaar werd in to taal een bedrag ad 1121,80 wegens studietoelagen uitgekeerd. Opgemerkt dient te worden, dat één van de toege kende toelagen nog in 1961 zal worden voortgezet. Ook dit jaar werd de nauwe samenwerking, welke steeds ten aan zien van ingekomen aanvragen om stu dietoelagen werd gepleegd met het Pro vinciaal Zeeuws Studiefonds voortgezet. Gezegd kan worden, dat deze samen werking steeds tot goede resultaten heeft geleid. Van het bureau Studietoelagen van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werd de toezegging ont vangen, dat op verzoek, de commissie o(P de hoogte zal worden gesteld van ten behoeve van inwoners der gemeente verleemde studietoelagen en voorschot ten. DEN HAAG. De heer J. A. van Bennekom uit Middelburg is gistermiddag beëdigd als lid van de Tweede Kamer. De heer Van Bennekom, die deel uitmaakt van de A.R. fractie en wijlen drs. C. P. Hazenbosch opvolgt, wordt hier gelukgewenst door zijn frac tiegenoot J. van Eibergen. APELDOORN. De Christelijke ge reformeerde kerken houden een grote actie voor restauratie, uitbouw en ver betering van het gebouw der theologi sche school te Apeldoorn, dat sinds 1919 nauwelijks is veranderd. Het is de bedoeling dat naast het oude gebouw een aula zal worden gebouwd, die door een pergola verbonden wordt met de ruimten voor bibliotheek en lees zaal die achter het gebouw komen. Thans is de bibliotheek meer een soort boekenopslagplaats onder de hanebal- ken. BRUINISSE. In de bouwput voor de Grevelingendam is dinsdag weer een heimachine van de Ned. Hei Mij. uit Amsterdam door onbekende oorzaak ge kapseisd. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor, doch de materiële scha de is groot. GOES. De Zeeuwse pluimveehou ders hielden in december 1960 minder kippen dan in dezelfde maand van het jaar 1959. De aantallen zijn resp. 292.900 en 298.816. Op 31 december 1960 waren er echter meer kuikens aanwezig op de bedrijven dan in dec. 1959. De aantallen zijn: 1959 8.353 en 1960 14.212. In de cember 1959 trof men in Zeeland 66.177 oudere hennen aan en in dec. 1960 wer den 77.061 oudere hennen geteld. In de cember 1960 hield men in Zeeland 35.315 hoenders voor de slacht en in decem ber 1959 21.429. Deze cijfers zijn verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag. MIDDELBURG. Vier verdachten waren er in een smokkelaffaire, die gistermiddag door de economische po litierechter, mr. P. van Empel, werd behandeld. In december van het vorig jaar werd door douaniers bij een boer derij in IJzendijke een partij roomboter in beslag genomen. Na een onderzoek bleek, dat de boter door een Breskense boter- en eierhandelaar, J. J. van H„ werd aangevoerd en met toestemming van G.F.M.B., landbouwer in IJzendij ke, in de boerderij opgeslagen, 's Nachts werd de boter door anderen gehaald en naar België getransporteerd. Eerst stond Van H. voor het hekje van de politierechter. De officier van justitie, mr. T. Lebret, zei dat Van H. zich gemakkelijk door de gerenommeer de smokkelaars liet overhalen aan af faires mee te doen en zodoende al vijf veroordelingen had opgelopen. Ook nu werd een "tamelijk zware straf geëist: drie maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf, verbeurdverklaring van de auto en stillegging van zijn bo terhandel voor zes maanden. De politie rechter vond de verbeurdverklaring niet nodig en legde de rest van de eis con form op. Betere winter De landbouwer D. moest zich vervol gens verantwoorden voor de bereidwil ligheid, waarmee hij de boter op zijn bedrijf had opgeslagen. Het waren tel kens partijen van circa negenhonderd kilo. De officier nam aan, dat D. een slecht najaar door een betere winter wilde laten volgen en eiste drie weken Het onlangs na veel voorbereidingen en niet zonder geringe moeite tot stand ge komen Zeeuws Ensemble is intensief aan het oefenen voor het eerste optreden, dal op 27 februari a.s. in de Concert- en gehoorzaal te Middelburg zal worden ge geven. Van links naar rechts: Annie van Zwee- den, Goes viool, Jan fVisse Sr., Axel, viool, Kees van de Bergh. hobo, Henk van Vliet, fagot, Henk de Wit, fagot, Jopie van Es, alvioolJ. ÏFisse jr, cello. Op de andere foto de pianist-dirigent, de heer Jo Ivens uit Hulst MIDDELBURG. De actie „Melk voor Kongo", georganiseerd door de kweekscholen te Middelburg en uitgevoerd door het per soneel en de leerlingen van de kleuter- en lagere scholen in Zeeland, heeft een totaal van ruim 40.000 blikjes gecondenseerde melk op gebracht. Deze blikjes zijn in Middelburg door leerlingen van de kweekscholen gesorteerd en daarna zijn zij in twee pairtijen naar Den Haag verzonden. Van het Nederlandse Roode Kruis vernamen wij dat de eerste Zeeuwse zending van 15.000 blikjes reeds is verscheept naar Kongo. Bij deze cijfers zijn de eerste plaatselijke acties van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis in Zeeland niet inbegrepen. De opbrengsten van deze inzamelingen zijn rechtstreeks maar Den Haag verzonden. De actie „(Zak)geld voor Kongo" heeft door de activiteiten van de leerlin gen der scholen voor voortgezet onderwijs een bedrag opgeleverd van ruim 15.000.—. Het gironummer van de Zeeuwse jeugdactie voor hongerend Kongo, giro 5120 van de Vlissingse Nutsspaarbank, blijft tot en met 4 maart geopend. Eventuele stortingen na die datum zullen door de Vlissingse Nutsspaarbank rechtstreeks worden overgemaakt op giro 777 van het Nederlandse Roode Kruis. De ingezamelde gelden worden door het Nederlandse Roode Kruis overge maakt naar haar vertegenwoordiger in Leopoldstad. Het initiatief van de beide Middelburgse kweekscholen heeft via een circulai re bekendheid verworven bij alle Nederlandse kweekscholen. Een kweekschool te Den Helder bijvoorbeeld nam dit initiatief over en een zakgeldactie onder de scholen aldaar bracht 1200,op. VLISSINGEN. De steeds terugke rende mist, die reeds vele schepen op de Schelde heeft doen stranden, vond bijna een nieuw slachtoffer in de Pana mese tanker „Wellington". Door de zeer dichte mist kwam het 10.000 ton meten de schip in moeilijkheden en een stran ding scheen niet meer te voorkomen. Op het noodbericht liep de Belgische sleepboot „Jean Claude Gerling" ter stond ter assistentie uit. Bij het schip aangekomen bleek dit inmiddels echter een veilige ankerplaats te hebben gevon den. De sleepboot keerde onverrichterza- ke terug. MIDDELBURG. Overtreding van de wet op de uitverkoop zou de Axelse direkteur van een winkelbedrijf, P. J. V., hebben gepleegd in de maand juli van het vorige jaar. Hij had door adverten ties in de kranten alsmede door het plaatsen van doorgehaalde prijskaartjes In de etalages van zijn winkels uitver- kooprekiame gemaakt, ofschoon de uit verkoop nog enige weken in het ver schiet lag. De officier zei, dat V. hier voor reeds was gewaarschuwd en eiste deze keer een boete van 50,of tien dagen hechtenis. De raadsman, mr. G. Tichelman ver zocht om vrijspraak. Hij vond dat de lijn. tussen strafbaar en niet strafbaar in deze moeilijk te trekken was. Het vonnis wijst de economische politierech ter, mr. P. van Empel, schriftelijk. Conform de eis van de officier van justitie, mr. T. Lebret, werd H. J. W., landbouwer en melkveehouder te IJzen dijke, tot 40,of acht dagen veroor deeld. Hij had op 8 november rauwe vol le melk, zulks in strijd met de voor schriften, verkocht. Tegen de werknemer R. van E. uit Assenede (België) werd proces-verbaal opgemaakt omdat hij probeerde be- drijfsmaterialen, van een bedrijf te Sluiskil, mede te nemen. onvoorwaardelijk met aftrek alsmede 750.- boete of drie maanden hechte nis. De politierechter liet het bij de tijd, die D. reeds in voorarrest had doorge bracht: zeventien dagen en legde voorts een boete op van 500.- of twee maan den. De mannen, die de boter voor verdere transportatie bij D. hadden weggehaald, waren de Aardenburgse winkeliers W. S. en E.L.R. Beiden zeiden van de prins geen kwaad te weten en ontken den allebei pertinent ook maar iets met de affaire te maken hebben. Slechte naam Zowel Van H. als D. legden echter on der ede bezwarende getuigenissen af voor de twee Aardenburgers. Van H. zei dat S. en R. bij hem waren geko men en hem hadden overgehaald mee te doen. Het drietal had enige keren rit ten gemaakt om een geschikt doorvoer- adres te vinden. Dat werd tenslotte de boerderij van D„ die zich ook herinner de R. en S. te hebben gezien. Mr. Lebret vond het tenlastegelegde overtuigend bewezen en eiste vier maanden onvoorwaardelijk tegen beiden met daarnaast 5000.- of vijf maanden, verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen boter en stillegging van de bo terhandel voor een jaar. Mr. Van Empel voegde daaraan toe, dat beiden een slechte naam in het grensgebied hadden en al diverse ke ren werden veroordeeld. In zijn von nis verlaagde hij slechts de boete tot 3000.- of drie maanden, de rest con form de eis. C.M.IJ. werd verweten in Sint Jan steen aan de achterdeur van zijn wo ning diverse Belgen in het holst van de nacht van 24 november met dozen room boter gelukkig te hebben gemaakt. De kommiezen verschenen en de mensen, die in IJ. een goede, zij het niet de wet eerbiedigende boterleverancier hadden gehad, sloegen op de vlucht. De doua niers klopten bij IJ. aan, werden eerst de toegang geweigerd, maar later toe gelaten. De door hen aangetroffen bo ter bedroeg driehonderd kilo. Conform de eis werd IJ. tot 500.- of twee maan den veroordeeld met verbeurdverklaring van de boter. VLISSINGEN. De kapitein van het Leger des Heils te Vlissingen schrijft ons: Een groep van negentien kadetten van het Leger des Heils van de William Boothkweekschool te Amstelveen hoopt op 25 februari tot 1 maart in het kader van de opleiding een werkbezoek te brengen aan Vlissingen. Deze kadetten zijn allen jonge mensen die in oplei ding zijn voor het officierschap. Zij zijn afkomstig uit alle delen van ons land, en weten zich geroepen hun leven te geven in de dienst van Gods Koninkrijk. Gedurende vijf dagen zullen zij een evangelisatieactie houden in Vlissingen. Huisbezoek van huis tot huis, kindersa menkomsten, samenkomsten voor vol wassenen, bidstonden, zingen bij zieken en ouden van dagen zijn programma punten voor de komende dagen. Alle samenkomsten worden gehouden in de nieuwe zaal van het Leger des Heils, Dr. Stavermanstraat 39-41. De eerste samenkomst wordt gehouden op zaterdag 25 februari om halfacht en zo vervolgens elke avond. Elke avond om halfvijf wordt een bijzondere kin dersamenkomst gehouden met film strips, lekenspel enz. Alle samenkomsten zijn openbaar en de toegang is vrij. Schip door paalhoofd: MIDDELBURG. De polder Walche ren onderzoekt op het ogenblik welk schip in de nacht van zaterdag op zon- dat door een paalhoofd bij Zoutelande is gevaren. Dit vaartuig heeft aan beide zijden van het hoofd tien palen ver nield. Ir. H. Visser deelde ons mee dat er een schade van enige duizenden gul dens is aangericht. Er zullen nu zo spoe dig mogelijk voorzieningen worden ge troffen. Deze zullen bestaan uit het stor ten van steen. BERGEN OP ZOOM. De heer M. van Eegeraat, vertegenwoordiger van de Esso, is in verband met zijn veer tig-jarig jubileum' dinsdagmiddag in ho tel „De Draak" gehuldigd door direc teur en personeel. De heer Van Eegeraat heeft van deze veertig jaar er 22 in Goes doorgebracht, waar hij o.a. bestuurslid was van Kas- porgo, het Wit-Gele Kruis en de K.V.P. Ook in Bergen op Zoom stimuleerde hij de sportbeoefening. De jubilaris werd onderscheiden met de ere-medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau en ont ving van de directie en het personeel geschenken. Raad 's Heer Arendskerke 's-HEER ARENDSKERKE. Maan dagmiddag zal de raad vergaderen. Aan de orde komt een voorstel tot het vast stellen van een wijziging van het uit breidingsplan 's-Heer Arendskerke (Dorp) namelijk om op een aantal per celen ten noorden van de kom, liggen de tussen de oude en de nieuwe rijks weg de bestemming industrieterrein te leggen. Naar aanleiding van de richtlijnen van de minister van Binnenlandse Za ken met betrekking tot de vrije zater dag wordt aan de raad voorgesteld met ingang van 1 mei de vrije zaterdag voor gemeentewerken en de secretarie te verwezenlijken. De normale werktij den van de zaterdag worden in de ove rige dagen van de week ingehaald. Voorts heeft het initiatief-comité De Bevelanden zich met een subsidie ver zoek tot de raad gewend. Het comité vraagt vier cent per .inwoner. B. en W. vragen voorts machtiging aan de raad de bomen achter de wo ningen aan de Deestraat te verkopen. Door de N.V. P.Z.E.M. is een ver zoek ingediend om een gemeentelijke bijdrage in de aansluitingskosten van onrendabele percelen ten noorden van de spoorlijn. Het betreft hier 22 boer derijen en woningen, waarvoor de ge meente 19294,- moet bijdragen. De instemming van de raad wordt verzocht met een kapitaalsuitgaaf van 1837,50 voor het aanbrengen van naad loze vloerbedekking in de openbare la gere school te 's-Heer Arendskerke (dorp). Voor de stichting en de eerste inrich ting van een nieuwe bijzondere school in Nieuwdorp zal een bedrag van 121.700 nodig zijn, waarvoor de raad een krediet gevraagd wordt. Ten slotte geven burgemeester en wethouders de raad in overweging niet over te gaan tot de invoering van de werkclassificatie en prestatiebeloning, omdat de verwezenlijking hiervan voor 's-Heer Arendskerke onmogelijk wordt geacht. TERNEUZEN. In het Nederlnds hervormd verenigingsgebouw ,.De Schakel" heeft de bejaardensociëteit het eerste lustrum gevierd. De bijeen komst werd geopend door mevr. Ver- meulen-Maarse, voorzitster van de Fe deratie voor Vr ouwelijk Vrijwillige Hulpverlening. Zij bracht hulde aan het werkcomité en richtte zich in het bijzonder tot mevr. De Zeeuw-den Poelder die in de afgelopen vijf jaar heel veel werk voor de bejaardensocië teit verzette. Zij memoreerde het wel zeer bescheiden begin van de sociëteit en vergeleek daarmee de situatie zo als deze thans is: 150 leden. Mevr. A. Rijipstra-Knook stipte in haar toespraak aan dat het doel van de sociëteit o.m is de bejaarden belangstelling voor het leven te doen behouden. Burgemeester Rijpstra zei met genoegen gehoor te hebben gegeven aan de uitnodiging. Hij dankte namens de overheid het werkcomité, dat de bijeenkomsten voor de bejaarden organiseert, voor het ve le dat werd gedaan. Voorzitter L. M. de Koek van de bond van ouden van dagen bood namens alle bejaarden mevr. De Zeeuw-den Poelder een Delfts blauw bord aan. Voor amusement zorgden tijdens de ze lustrum bijeenkomst de goochelaar Theo Hendriks uit Middelburg en het bandie van Piet Hamelink. Vele be jaarden gaven staaltjes van voor drachtskunst ten beste. Geref. synode begint eerder APELDOORN. De kerkeraad van de Gereformeerde kerk te Apeldoorn heeft besloten de generale synode veer tien dagen te vervroegen, zodat zij niet op 16 maar op 2 mei zal worden ge opend door de nestor van de Apeldoorn- se predikanten, ds. J. Kleine. In verband daarmee zijn enkele par ticuliere synodes, welker vergaderdata reeds waren bepaald, eveneens vroeger bijeengeroepen. KRABBENDIJKE. De ring Oost- Zuid-Beveland van het Christelijk Jon geren Verbond belegde een jeugddag in Krabbendijke. Begonnen werd met een dienst in de hervormde kerk, de plaatselijke predi kant ds. Van Leeuwen ging hierin voor. In het nieuwe verenigingsgebouw zong men oude en nieuwe geestelijke liede ren. Voor het middagprogramma lever den verschillende clubs een bijdrage, ook werd een opdrachtenspel gespeeld- De heer M. Allewijn uit Goes hield een boekbespreking, over „Incident op Corsi ca". Na een gezellige broodmaaltijd werd deze geslaagde dag besloten met een jeugddienst die werd geleid door ds. Schellevis uit Gouda. De leiding van deze dag was in handen van mej. Hertong en de heer J. Sinken distrikts- secretaris van het C.J.V. in Zeeland.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3