Bambi trekt naar randstad Holland Eigen haard is nog geen goud waard E REEËN ZOEKEN RUIMTE „ALS HET GOED MOET IS HET HUIS ONBETAALBAAR" Finnen voelen niets voor wereldjeugdfestival Rook die lekkere halfzware shag uit de bekende handige doos Chefarine.4 Betere bestrijding van pijnen en griep! ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 OVER ENKELE MAANDEN INVASIE IN KUSTPROVINCIES msmê simsm ÏW* is ook verkrijgbaar in Virginia, american en zware shag COMMUNISTEN KOZEN HELSINKI 1 Luchtvaartverkeer in Amerika ligt stil Boer opgelicht voor achthonderd kronen Toewijding en materiaal Natte plekken Verruwing Ineens, terwijl U een krant opraapt Gevaarlijke overweg nu dubbel beveiligd Wie wind zaait Dinsdag 21 februari 1961 Van onze correspondent IJMEGEN Noord- en Zuid-Holland kunnen zich voorbereiden op een invasie. De ree maakt zich op om, na dat met de rest van Neder land al te hebben gedaan ook deze provincies en mogelijk tot slot tevens Zeeland te bezet ten. Een voorhoede van jonge bokken zal in de lente gaan on derzoeken of er ook tussen de mensenmassa's in het westen nog leefterreinen voor Bambi zijn. Lukt dat, dan zullen ook daar de schuwe dieren in dek king gaan. Het is de ree in na-oorlogs Ne derland meer dan voortreffelijk ge gaan. Omstreeks 1945 liepen er ver moedelijk niet meer dan een drie duizend stuks vrij rond, thans staat het zesvoud daarvan ingeschreven in de burgerlijke stand die het It- bon (het Instituut voor toegepast biologisch onderzoek in de natuur) sinds een aantal jaren bijhoudt. De snelle groei van het aantal leid de tot wat in de mensenmaatschap pij heet: bevolkingsdruk. De traditio nele woongebieden van de ree, de Achterhoek en Overijsel. konden on mogelijk al die dieren bevatten. Elk voorjaar opnieuw gingen wat dieren in andere delen van ons land avon turieren. Ze drongen door in Drente en maak ten daarvan de meest reedichte pro vincie van ons land. Zuidwest-Fries land en Oost-Groningen kregen hun eigen stand, Limburg en Noord'bra- bant al evenzeer. De heel moedigen doken in de resten van het IJselmeer en zetten voet aan (het nieuwel land in de polders. Zo vlot ging dat, dat in de Noordoostpolder al tot afschot moest worden overgegaan. Weer anderen rukten op over de Veluwe tot iit het Gooi en in oostelijk Utrecht. Zelfs in het rivierengebied, tussen Merwede en Lek, vonden zij zoveel dekkingsplaatsen dat daar de verkeersbord]es met het sein „over stekend wild" thans dicht gezaaid zijn. Verder vonden zij de wijdheid van het Land van Heusden en Altena. Met die drie laatste gebieden als ba sis zullen de reeën komend voorjaar pogingen doen ook de Hollandse pol derlanden te bezetten. Heel veel kans dat Bambi er zich blijvend vestigen zal bestaat er niet. Het land is te kaal. De voorzichtige ree staat op zijn dekking. Dat behoeft niet perse een jong bos te zijn, het mag ook best een boomgaard wezen of een oude, verlaten griend. Maar iets dergelijks moet er toch zijn plus dan natuurlijk voedsel, want het is uitsluitend de jacht naar eten, die de dieren steeds verder drijft. Hoe die geweldige vermeerdering van het aantal wilde dieren mogelijk is geweest? De mens zelf heeft dit mo gelijk gemaakt. Heidevelden bijvoor beeld zijn nimmer een geliefd leef- terrein voor de ree geweest. Het voed- Advertentie set daar bezorgt slechts enkele die ren een heel mager bestaan. Vandaar dat de Veluwe, Drente en oostelijk Brabant slechts bij uitzondering een ree herbergden. Door de ontginning van de laatste jaren is die toestand evenwel radicaal veranderd. Jachtwet Voorts voltrok zich onder invloed van de Jachtwet 1954 een wijziging in de jachtgewoonten. Voordien ging het de jagers minder om de bout dan om het gewei. Aan die trofeeënjacht kwam een abrupt einde toen de ree wettelijk werd beschermd. Die bescherming verminderde ook de animo voor de stroop. Daaraan is het vooral toe te schrijven dat Lim burg, zuidelijk Brabant en de Veluwe hun eigen, krachtig ontwikkelde reeën- bevolking kregen. Merkwaardig genoeg schijnt in de totale bevolking de laatste jaren een evenwicht te zijn ingetreden. Volgens de boeken van het Itbon moet er per ren zijn. Door ouderdom en vooral door ziekte moeten de laatste jaren meer reeën zijn gestorven dan wel ■wordt aangenomen. Verdronken Ook onze kanalen hebben de dood van menige ree op hun geweten. Reeën zijn fikse zwemmers die tegen geen stroom of plas opzien. Het be volken van de Noordoostpolder en het rivierengebied bewijst dat wel. Na het zwemmen moet er echter ook tegen de andere oever opgeklommen kunnen worden. Dat lukt tegen de steile wal lekanten van de kanalen doorgaans niet. Menige ree heeft daardoor zijn duik in een kanaal met de dood moeten be kopen. In de Smildervaart kwam dat zelfs heel veel voor. Vandaar dat Rijkswaterstaat, ten gerieve van Bam bi, langs deze vaart hier en daar op stapjes heeft gemaakt. Het nieuwe natuurlijke evenwicht zou kunnen worden verbroken wan neer het westen van ons land onver wacht toch een goed leefgebied voor de reeën zou blijken te zijn. Vandaar dat die onvermijdelijk komende inva sie met spanning zal worden gevolgd. CAPTAIN GRANT Advertentie programma's [ln Hel korf WOENSDAG 22 FEBRUARI jRADIO 1 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nws, 7.10 Gym, 7.23 Gram en act, 8.00 Nws, 8.18 Gram en act, 9.00 Gym v d vrouw, 9.10 Gram, (9.35 Waterst,), VPRO: 10.00 Schoolradio, VARA: 10.20 v.d. vrouw, 11.00 Gevar progr. 12.00 Orgelspel, 12.30 Land- en tuinb meded, 12.33 Voor het platteland, praatje. 12.38 Kamermuz, 13.00 Nws en tentoonstellingsagenda, 13.20 Roe meens ork. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Kamerork, 15.00 Voor hen geen welvaart, lezing. 15.10 V d jeugd, 17,00 Lichte muz, 17.25 Amus muz, 17.50 Regeringsuitz, 18.00 Nws en comm. 18.20 Regermgsuuz, 18.30 Lichte muz, 18.55 VARA-Varia en gram, 19.00 V d kind. 19.10 Ik hoor de roep toespr 19.20 Act. VPRO: 19.30 V d jeugd, VARA': 20.00 Nws. 20.05 Operafragm, 21.15 Schaduwen, hoorsp, 22.05 Sportpraatje. 22.10 Gram, 22.20 Zestig jaar levenservaring, le zing. 22.30 Nws, 22.40 Lichte muz, 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing, 23.15 Jazzmuz m comm, 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber, 7.13 Gram, 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws, 8.15 Radiokrant, 8.35 Gram, 9.00 V d zieken, 9.35 Gram, 9.40 V d vrouw, 10.10 gram, 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram, 11.00 Morgen zie ik je weer, hoorsp. (herh.). 11.55 Gram. 12.05 Klavecimbel en viool, 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Koor en ork. 12.37 Kerd. 13.00 Nws. 13.20 Gram, 15.05 Muz voor schoolork. 15.45 Vierhandig pianospel voor de jeugd. 16.00 V d jeugd, 17.20 Lichte muz. 17.40 Beurs- ber, 17.45 Gram. 17.55 Mannenkoor, 18.20 Lezingen, 18.35 Gram. 19.00 Nws en weerpraatje, 19.10 Op de man af, praatje, 19.15 Gram, 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram, 20.15 Lijdensmeditatie, 20.45 Vokaal ens. 21.05 Vertolking in discussie, muzikale dis cussie. 21.50 Lichte muz, 22.15 Gram. 22.30 Nws, 22.40 Avondoverdenking, 22.55 Gram, 23.25 Platennws, 23.5524.00 Nws. Van onze correspondent HELSINKI. De Finse hoofdstad Helsinki geniet dit jaar de twijfel achtige eer „uitverkoren" te zijn voor het jaarlijkse communistische wereldjeugdfestival. De inwoners en in net bijzonder de studenten heb ben al duidelijk te kennen gegeven de eer allesbehalve op prijs te stel len en de politie treft daarom maat regelen om de te verwachten de monstraties binnen de perken te kunnen houden. Het vorige jaar was Wenen, dal op dezelfde wijze was „vereerd", het toneel van heftige opstootjes en demonstraties. Direct nadat het plan om Helsinki' uit te tóezen bekend was geworden, J schreef de Finse studentenbond een; brief aan de organisatoren, de com-j munistisch georiënteerde Internatio nal Union of Students en de Wereld federatie van de Democratische Jeugd, waarin .verd meegedeeld, dat de Finse studenten niets met dit fes tival van doen wilden hebben. Zij stelden voor het festival ergens an- ders te houden. Geen hulp Desondanks zonden de communisten een delegatie naar Helsinki, die na vijf dagen wachten door de minister- j president, Sukselainen. werd ontvan- gen. Deze had niets anders te verkla ren dan dat de Finse regering zich niet het minst voor de zaak interes seerde en dat het festival in geen ge val op officiële hulp kon rekenen. Ook bij het zoeken naar goede loka liteiten ondervond de communistische delegatie veel teleurstellingen. Nie mand wil hen herbergen en zij moe ten zich daarom met het communis tische Cultuurhuis in Helsinki tevre den stellen. Intussen hebben zich de Zweedse, Deense, Noorse en nog andere buiten landse studentenorganisaties bij het protest van de Finnen tegen het hou den van het jeugdfestival in Helsinki aangesloten. door Th. van Bergen IJ de Raad van bestuur bouwbedrijf had voorzitter Nelissen tegen me gezegd: Het zou onbillijk en een on recht zijn, alle moeilijkheden en alle slechte resultaten in de woningbouw af te schuiven op de ruggen van aan nemers. De oorzaken lopen via zo veel schijven, van de burgemeesters via architecten tot aan de jongste leerling op de bouwsteiger toe. Er zijn architecten die alleen maar monumenten voor zichzelf bouwen, en vergeten dat er in hun geestes- produkten ook nog mensen moeten wonen. Advertentie TELEVISIE NEDERLAND KRO: 17.00 V d kind. 17.30—17.40 Jeugd- journ, NTS: 30.00 Journ en weeroverz, VA RA: 20.20 Achter het nws. 20.30 Documen taire. 21.00 Lichte muz, 21.30 Forum. DUITSLAND 17,0018.00 Documentaire. (Regionaal pro gr: NDR: 18.23 Progr overz. 18.30 Die Nordschau. 19.25 Het leven gaat verder, WDR; 18.43 Hier und Heute. 19.25 Park straat 13 (II) 20.00 Onbekend. BELGIË VLAAMS 17.00—18.00 V d jeugd, 19.00 V d jeugd, 19.30 TV-feuill, 20.00 Nws, 20.30 Politiek debat, 21.00 TV-spel (opgenomen v d NTS), 21.40 Onbekend BELGIË FRANS 17.00—18.00 V d jeugd, 19.30 Table Ouverte, 20.00 Journ, 20.30 Film, 22.05 Lectuur voor allen, 22.45 Journ. NEW YORK (Reuter) De zes grootste Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen kunnen door een staking van hun boord werktuigkundigen nog maar enkele vluchten van hun lijndiensten uitvoeren. Het binnenlandse luchtvaartverkeer ligt stil. Van de intercontinentale vluchten kan er slechts zo nu en dan een worden uitgevoerd. De boordwerktuigkundigen zijn gaan staken omdat hun maatschappijen willen dat zij zich voor loonoverleg aansluiten bij de bond van vliegers. Omdat er veel meer vliegers zijn dan boordwerktuig kundigen, vrezen de laatsten dat hun belangen in het gedrang zullen komen. De staking heeft nu al vier dagen ge duurd. De eerste dagen hebben de lucht vaartmaatschappijen kans gezien hun diensten te blijven onderhouden door boordwerktuigkundigen met administra tieve functies in te schakelen. Nu de staking langer duurt, gaat dat niet meer. Het prompte gevolg van de staking is dat duizenden andere employé's door de maatschappijen zijn ontslagen omdat er geen werk meer is. Als de boordwerk tuigkundigen volhouden kunnen er zo ongeveer 65.000 mensen op straat komen te staan. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenl 0p grond van belangrijke ontdekkingen was het mogelijk de werking van het sinds tientallen jaren meest gebruikte middel te versterken door toevoeging van nieuwe geneesmiddelen. De 4 middelen in één tablet helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen talen. n BCROCMDC 6CMClSMIDDtl.cn IN ÉÉH'TABLCT Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20tabt. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 Ubl. f3.60 KOPENHAGEN (Ritzau). „Onze boot ligt in Kastrup bij Kopenhagen voor een dure reparatie. Vandaar dit Perzische tapijt. Wij moeten het ver kopen. omdat we geen geld hebben". Een Deense boer geloofde het verhaal en dacht nog aan een koopje ook, toen hem een „echte" Pers werd aangebo den. Duizend kronen en hij was de eige naar. De mannen vertrokken en de boer zat met een strop van achthonderd kro nen. De zwendelaars, drie Nederlanders van tussen de dertig en de veertig, zijn aangehouden. Er was helemaal geen boot en helemaal geen dure reparatie. De heren zouden ook een boer in Jut land op een dergelijke wijze hebben op gelicht. De Deense politie zegt de re cherche in Den Haag te hebben inge licht, maar daar weet men van niets. Er zijn nog minder goede uitvoer ders dan metselaars. Het is gewoon deprimerend te zien, hoe een hele straat door slecht schilderwerk binnen een jaar een vervallen boel lijkt. Daarmee raken we een heel teer punt: de bekwaamheid en de menta liteit van het personeel. Het bestuur van een zeer grote woningbouw vereniging meende: Dit is één van de grote factoren voor de oorzaken van de slechte woningbouw, maar „men" zal het ontkennen, althans niet willen toegeven, uit een soort angst voor het personeel. Zo erg was het nu ook weer niet. De zelfde heer Nelissen, die al had ge sproken over „een iets betere behan deling''. zei later: „Het gevaar be staat, dat de liefde voor het vak, de animo om iets goed te doen en de eerbied voor eikaars werk, verminde ren door het steeds om moeten gaan met minder goede materialen." Hij ging nog een stap verder: „Wa ter doorlatende, muren? Eén zorgeloze, niet toegewijde man tussen zes of ze ven goede metselaars, kan er de oor zaak van zijn dat een huis later nat is. Twee of drie open voegen in een tus senmuur en het geluid vliegt er door heen. Dat is dan niet de schuld van de aannemer, maar van de man die aan die muur stond. De uitvoerder moet er op letten, natuurlijk, maar hij kan niet overal tegelijk zijn, en als hij het goed wil doen, loopt hij de kans op wraak neming door het personeel." HET is inderdaad zó gauw en ge makkelijk gebeurd, achter iemands rug specie tussen spouw muren of in schoorsteenkanalen laten vallen. En de bewoners later maar tobben met een haard die het niet doet. of met natte plekken in de muren! Iemand maakte de opmerking: Je zou achter iedere metselaar pen opzich ter moeten zetten. Bij wijze van spre ken dan, want het kan niet. Daar is het voorbeeld van een paar opzichters in Amsterdam, die van een groot werk overstapten op de woningwetbouw. Zij wilden er op dezelfde manier aan de gang gaan, met waterpas en duimstok. Schei uit, riep de aannemer in wanhoop. Dan kunnen we alles wel afkeuren en houden we op het hele werk geen mens meer over! Ik vind die grote gebouwen prachtig, maar reken de kubieke-meterprijs eens uit. Er zou op die manier geen te betalen woning wethuis meer bijkomen. tere resultaten zouden kunnen berei ken. Zij moeten echter werken met ar beiders, wier enthousiasme niet zo groot meer is. De belangstelling voor het bouwvak is aan het tanen, waarschijn lijk ook door de omstandigheid dat zijn beoefenaren zien hoe anderen onder veel gunstiger omstandigheden hun werk doen, onafhankelijk van het weer, in een omgeving die het werken bijna tot een feest maakt. „De bouwplaats werkt de verruwing automatisch in de hand", is ter vergelij king wel eens aangevoerd. Wat blijft er dan over van toewijding, respectie velijk eerbied voor wat een ander tot stand heeft gebracht? Zo, en niet anders, komt het dat uw stopcontacten scheef in de muren zitten. DE aannemers weten, dat zij met de zelfde materialen toch nog wel be- (Aclvertentiën) Runt U zich niet meer oprichten. Omstan ders denken dat U overdrijft, zo snel over valt U wat men ..spit in de rug" noemt. Laat niet kwellen door de hevige pijn die de ge ringste beweging U veroorzaakt. Driemaal daags wrijven met Kloosterbalsem (Akker- Balsem). waarvan de warmte-opwekkende bestanddelen diep in de weefsels doordrin gen en de pijn snel verjagen. In korte tijd zult U zeggen: .Kloosterbalsem - geen goud zo goed." Eigen nieuwsdienst UTRECHT. De gevaarlijke spoor wegovergang bij het station van Maars- sen is met een sluitingsdwang beveiligd. Deze maatregel is genomen', nadat in de afgelopen drie maanden drie keer de slagbomen niet waren neergelaten ot de verkeerde bomen waren gesloten. In dat laatste geval konden automobi listen ternauwernood een botsing met een trein voorkomen. De verantwoorde lijke overwegwachters zijn uit de vei ligheidsdienst van de spoorwegen ge schorst. Nu zullen aan weerszijden van het station de seinen voor de machinisten pas op groen springen, wanneer de slagbomen neergelaten zijn. Dit is het antwoord op de verbouwe reerde vraag hoe het mogelijk is, dat de gaaf geplaatste keukenuitrusting een paar dagen later op drie, vier plaatsen lelijk is beschadigd. Aldus de verklaring voor het feit, dat die leuke verf er binnen het jaar bij hele lappen tegelijk afvalt. HEEL Nederland heeft er zich over verbaasd, dat de storm van begin december zo huis kon houden onder ons nieuwe woningbezit. Een enkel voor beeld. Het merendeel van de klachten in Amsterdam kwam uit de nieuwe tuin steden, waar de ruiten bij tientallen sneuvelden, zelfs daken de lucht in gin gen en ramen met kozijnen en al uit de huizen tuimelden. Eén ding moeten we niet vergeten, namelijk dat de huizen die een dertig, veertig jaar geleden aan de buitenkant van de stad lagen, toen ook de ergste klappen hebben gekregen. Dat was een gesloten bebouwing en logisch is dus. dat de storm door het „open" karakter van de moderne stedebouw een veel vrijer spel heeft gekregen. Inmiddels is in Amsterdam nog steeds een onderzoek naar de oorzaak van de grote schade aan de gang. De meeste ruiten blijken te zijn vernield door grind van platte daken op andere wo ningen. In één geval staat vast, dat een plat dak van een flatgebouw in de Comeniusstraat is gerukt, doordat de constructie niet overeenkomstig het bestek was uitge voerd. De man die de dakbedekking moest aanbrengen, kwam over een breedte van een halve meter wat materiaal tekort. Hij geloofde het wel en zo ontstond het typische voor beeld, hoe door lamlendigheid la ter grote schade kan worden aan gericht. DIT ALLES kan in Nederland, het land dat na vijftien jaar nog steeds vecht tegen, neen zit opge scheept met zijn woningnood. Iedere week leg gen tienduizenden een huur neer voor huizen die het niet waard zijn. Iedere maand trekken honderden Neder landers in een „ideaal wonend- kasteel. dat al gauw blijkt een luchtkasteel te zijn. omdat het slechter werd gebouwd dan noodzakelijk was. De hypotheek moet niettemin worden afgelost, de rente betaald en veel eerder dan was gedacht staat de schilder weer op de stoep. Toch is het pas een jaartje geleden, dat hij met veel aplomb verklaar- TJTOFSTEE werkt aan een „goede bouw". Natuurlijk zijn de: „Wij garande- er veel minder goede, maar, zegt hij, de narigheid komt ren het voor vijf door het toepassen van allerlei nieuwe constructies, nieuwe jaar, meneer!" Dat alles kan. Er wordt stug ver der geknoeid, com- betg len toch wel. moeten immers wonen? Er is een oplos sing. Ook de Raad van pestuur bouw- AAN ons ligt het niet, zegt timmerman L. Hofstee. W\j bouwen of het huis voor ons zelf of voor een collega moet worden. Hij is een Fries, sinds zeven jaar in Rotter dam, al dertig jaar „in het vak", steeds als timmerman. materialen waarmee nog ervaring moet worden opgedaan. WATER in huis? Natuurlijk, als er niet voldoende voor- zorgen worden getroffen, als er lood wordt weggelaten, ^teet met subsidie, of als er geen spouwmuren worden gebouwd. HPENSLOTTE noemt hij ook nog het werken in tarief. „Wij 1 moeten in té weinig tijd té veel doen; logisch dat het resultaat daaronder lijdt. De uren zijn zo krap uitgemeten, dat het werk te vlug moet gebeuren. Wie meer wil verdie- ben, gaat jagen of hij houdt zich niet aan de voorschriften, bedrijf en met hem Ik hang beslist geen deur af voor 1,50 of 1.60. Wie het tientallen onder- wel doet kan hooguit één schroef draaien, de rest slaat hij nemers, zien die er met de hamer in. heel goed. Niette min: het zou wel -TIMMERMAN Hofstee heeft nog een waarschuwing in vetto gehouden: „Wie tegenwoordig een huis koopt zon- aan ve^bon ee'n groTe'dwa^" Vertrouwd arehilect> b« te den. Daarover in een grote dwaas. een derde artikel

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5