Gebrek aan rij swerkers kan Deltawerken vertragen Persleiding naar de Schelde pas eind dit jaar klaar S snel <f werkMj COld rex i\^ tegen verkoudheid NIEUW! Vertrouwen in aanmelding nieuwe cursus Waterstaat kent nog geen methoden die de stoere mannen kunnen vervangen Wervingsavonden in heel Zeeland SCHOUWEN VERTRAGING DÉPENDANCE Plan afvalwaterleiding wordt verder uitgewerkt Wika H. W. de Bruin nam afscheid Schouwense schippers hebben nog vele onvervulde ivensen Zuster E. A. Switters overleden Huisvlijt kijken ten bate van speeltuin Vader en Moeder van Vredebest jubileerden Mededeling wethouder in raad Middelburg Akoestiek raadszaal wordt verbeterd VROEGE LENTE Nieuwe ziekenauto voor Schouwen 550ste STAATSLOTERIJ 4e kias 5e njst Bru 45 aangevaren Mosselseizoen sluit later „Nu met Hopeheeft elf cent over Rode Kruis brengt hulde OUDERAVOND O.L. SCHOOL Gemeentewerkplaats in vroegere school Leuke toneelopvoering van „Vlam" Vrolijke avond van de .P.R.0. met cabaretgroep „Start" het eerste complete geneesmiddel Dinsdag 21 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 'MIDDELBURG. Beurzen open, dijken dicht was de alom- bekende leuze na de verschrikkelijke februariramp van 1953. Toen het laatste gat bij Ouwerkerk gesloten werd, brak er een oorverdovend geloei van scheepssirenes los als een massaal hoor baar teken, dat de aanval van het woedende water tot staan was gebracht. Niet in het minst was de dichting van de geslagen bressen in de dijken te danken aan een aantal stoere kerelsdat bij het arbeidsbureau geboekstaafd staat als rijswerkers. Mannen met verweerde koppen, gewend te sjouwen en te vlechten, gekneed in het maken van een zinkstuk, dat de basis vormde van de bodembedekking en waarop de machtige caissons werden neerge laten. Zonder de noeste vlijt van die rijswerkers zou Schouwen- Duivéland wellicht nu net als Saeftinge verdronken land zijn en zou Zierikzee een trieste eenzaamheid zijn temidden van een geweldige matermassa. Gehoopt wordt dat gestart kan wor den met vijftien cursisten, die worden opgeleid in een dépendance van de rijkswerkplaats in Bergen op Zoom. In Bruinisse kan de theorie onmiddellijk aan de praktijk worden getoetst. De opleiding zal drie maanden duren, maar de kandidaat-rijswerkers zullen niet op het werk worden „losgelaten" zonder een gedegen kennis van hun vak. Daarna volgt er bovendien nog een soort „nacoaching". Voor de salariëring behoeven de ge- interesseerden in het geheel niet terug "te schrikken. De „poen" is goed, ter wijl er voorts nog toeslagen op de prestatie in het vooruitzicht worden gesteld. Een faktor die ook meespreekt om de cursus te doen slagen is het feit, dat hij op een moment komt waarop in Zeeland niet van een grote werkloosheid kan worden gesproken. De aktie om een categorie mensen een sei- zoenonderhevig beroep in de Die rijswerkers stonden na de ramp dagen van 1953 in het middelpunt van de belangstelling. Zij staan het nu weer, want u hebt misschien gelezen dat er een cursus in dit ogenschijn lijk uitstervend beroep op komst is. In maart hoopt men in Bruinisse een opleiding voor rijswerkers te kunnen beginnen. Het waarom is duidelijk. De Deltawerken vragen zoveel hoofden en handen, dat nieuwe aanvoer van rijs werkers eenvoudig een noodzakelijk heid is. Men kan zich afvragen of in deze jachtige tijd van Venusraketten en atoomduikboten de techniek niet zo ver is gevorderd dat de hulp van de rijswerkers bij de aanleg van dam men, bouwputten en het sluiten van zeegaten overbodig is geworden. Het doet wat anachronistisch aan die vlechtende, knopende en sjouwende mannen te zien arbeiden temidden van gigantische grijpers, huizenhoge beton nen mastodonten als caissons toch eigenlijk zijn en de praktische nylon- en gietasfaltproeven. Wat middel eeuws, zei laatst een ingenieur van de Rijkswaterstaat, maar hij gaf onmid dellijk toe, dat er van het gehele kar wei niets terecht zou komen indien de handkracht ontbrak. Rijkswaterstaat beschikt namelijk niet over vervan gende technische methoden, zodat het beroep van rijswerker beslist nog niet van de lijst hoeft te verdwijnen. En daar is men momenteel eigen lijk een beetje bang voor. Niet al leen omdat steeds meer zonen van vaders die het rijswerkersberoep uitoefenden of dit vroeger deden, een andere job gaan kiezen, maar ook omdat Schouwen-Duiveland, het eiland waarop het zwaartepunt zal vallen, nog met een vertrekover- schot heeft te kampen. Bovendien worden de rijswerkers, die voorna melijk zijn geconcentreerd in de streek langs de Nieuwe Merwede (Sliedrecht, Werkendam), meer en meer aangetrokken door de indus trieën in de Randstad Holland. En daarom hoopt men van ganser harte dat de opleiding zal slagen en dat de cursus door voldoende kandi daten zal worden bezocht. De wer vingsavonden die deze maand in di verse plaatsen in Noord-Zeeland wor den gehouden zijn dan ook in feite te beschouwen als propaganda-avonden voor een beroep, waarin Nederland groot is geworden. Men realiseert zich wel, dat er van de geïnteresseer den wellicht nog een aantal zal afval len, omdat toekomstige rijswerkers geen zwakke jongens moeten zijn. De knapen moeten tegen een stootje kun nen. De wens is inmiddels geuit om de wervingsavonden uit te breiden tot heel Zeeland, omdat ook in Zeeuws- Vlaanderen en in andere gedeelten van de provincie belangstelling voor het uitzonderlijke baantje zou bestaan. De organisatrice van de cursus, de Stichting Produktiviteit Rijswerkers en Steenzetters, is vol goede moed. om dat zij het vertrouwen heeft dat er heus nog wel jonge, wilskrachtige ke rels in Nederland zijn die een bestaan in de open lucht ambiëren, ondanks de teleurstellende ervaring die men heeft opgedaan bij de aanmelding van steenzetters. Trouwens, zo werd van waterstaatszijde verzekerd, wanneer er niet voldoende rijswerkers worden opgeleid, bestaat de kans dat de uit voering van de Deltawerken enigerma te zal worden vertraagd, want dan zal er beslist naar methoden moeten worden gezocht die remplacerend wer ken. Op de rijswerkers in de leeftijd van 55 tot 65 jaar, de grootste leef tijdsgroep in dit beroep, behoeft men eigenlijk al niet meer te rekenen, want zij houden er langzamerhand mee op. In tweeërlei opzicht zal nieu we aanvoer een dwingende eis zijn. De nieuwe cursus in Bruinisse moet worden gezien als een proefneming. open lucht te doen kiezen is dan ook niet gewaagd. Het gaat hier verder ook om grote werken, waarmee men de eerste twintig jaar zeker niet gereed zal ko men. Wie het beroep van rijs werker kiest, kiest dan ook niet roekeloos. TERNEUZEN. In de vergadering van de commissie voor de afvalwater leiding in de kanaalzone van Zeeuwsch- Vlaanderen is de begroting voor 1961 vastgesteld. Meegedeeld werd dat de commissie het overleg met het ingeni eursbureau Bos en Witteveen, dat voor de vijf samenwerkende gemeenten een plan had ontworpen, zal voortzetten. De kosten van dit plan bedroegen 26.795,78 en de commissie heeft besloten deze vordering over te nemen. Voorlopig zal van de gemeenten een bedrag van vijf tig cent per inwoner worden geheven. Men heeft, deelde de voorzitter burge meester Van Waes mede, bevoegdheid om tot een heffing van max. 5.40 over te gaan. Het presentiegeld van de com missieleden werd vastgesteld op vijftien gulden per vergadering. Medegedeeld werd dat de industrieën te Sas van Gent een bedrag van 5000 gulden be schikbaar hebben gesteld. De heer A. J. M. Kersbeke uit Axel bedankte als lid en werd opgevolgd door burgemees ter M. K. van Dijke. De heer S. W. Henry uit Terneuzen, die niet aanwezig kon zijn, had per brief enkele wensen kenbaar gemaakt. Hij vroeg de voorstellen uitgebreider te omschrijven en hij uitte bezwaren tegen het houden van informatieve besprekin gen. WIL OM TE WINNEN ZIERIKZEE. In het hervormd ver enigingsgebouw heeft het Nationaal Rheumai'onds een goed bezochte voor lichtingsavond gehouden. Dr. G. J. Smeets uit Den Haag sprak over het ontstaan en het verloop van rheuma- tiek. Een doeltreffend geneesmiddel te gen deze ziekte is nog niet gevonden en veel moet worden overgelaten aan de natuur. Van de patiënt wordt veel ge duld en doorzettingsvermogen verlangd. Hij moet steeds de gewenste oefenin gen blijven uitvoeren, wil hij niet vol slagen invalide worden. Dit bleek ook duidelijk uit de film „Wil om te win nen", die na de pauze werd vertoond. Jhr. J. A. R. Feyth sorak een openings woord en dokter C. M. van Hoorn sloot de avond. BRUINISSE. In het Huis van Nas sau hield de afd. Schouwen-Duiveland van Sc.huttevaer haar drieënzestigste jaarvergadering, onder leiding van de heer P. J. v. d. Doel. Volgens de voor zitter was het jaar 1960 voor de kleine binnenscheepvaart en Rijnvaart niet on gunstig; ook de visserij had weinig re den tot klagen. De heer W. v. d. Klippe was lid van het hoofdbestuur geworden. Verder werden er enkele vragen over mogelijke verbeteringen naar voren ge bracht. Men wil verzoeken het licht van Marken dezelfde sterkte te geven als het licht van Stavoren en de misthoorn dezelfde sterkte als die van Krabbers gat. Verder zouden mosselkwekers gaar ne zien dat de voetbrug te Muiden op dezelfde tijden opengesteld werd als de spoorbrug aldaar. De Oranjesluizen zou den daardoor ontlast worden. De heer W. v. d. Klippe wilde graag de zwarte ton nr. 35 in de winter vervangen zien door een lichtboei. Ook het voorschut- ten in rijkssluizen, waarvan dikwijls misbruik wordt gemaakt zou men gaar ne afgeschaft zien. Het verlangen naar een belboei aan het havenhoofd van Zierikzee kwam opnieuw ter sprake. In de vacature van de heer L. Jumelet werd gekozen de heer J. de Waal. MIDDELBURG. Op 74-jarige leef tijd is te Middelburg overleden mejuf frouw E. A. Switters, de eerste dis trictsverpleegster voor de kinderhygië- ne in Zeeland. De moeders vinden het nu heel ge woon, dat zij in stad en dorp met hun baby of kleuter naar het consultatiebu reau kunnen gaan, waar de huisarts of de kinderarts de gevraagde adviezen geeft, en dat zij een moedercursus in zuigelingen- en kleuterverzorging kun nen volgen. Maar, zij die op dit gebied het pio- nierwerk hebben moeten doen (wij den ken aan de kinderarts dr. Van Maren Bents van den Berg en aan zuster Swit ters) hebben de spits moeten afbijten. Dit is altijd een zware taalk en dat was het hier ook. Bovendien wordt in het begin een nieuwe tak van dienst niet altijd even noodzakelijk geacht. De waardering komt meestal later pas. Zuster Switters trad in 1928 als eer ste districtsverpleegster voor de kinder- hygiëne in functie. Zij deed dit werk met bijzondere toewijding. Een auto stond niet tot haar beschikking. De rei zen moesten toen per trein of bus wor den gemaakt. Maar zij zag tegen de moeilijkheden niet op. Tot 1 maart 1945 verrientte zij dit werk in het belang van de kinderhygiëne en daarna tot 1 ja nuari 1946 bleef zij nog werkzaam als docente aan de kraamverzorgsters- opleiding te Middelburg. Een groot aantal moeders, die des tijds haar cursussen hebben gevolgd en verschillende kraamverzorgsters, die mede door haar zijn opgeleid, maar ook de commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland, herdenken met gro te waardering de arbeid die door zuster Switters in het belang van moeder en kind is verricht. GOES. Mejuffrouw H. A. de Bruyn nam zaterdagavond op de instuif van de Hervormde Jeugdraad afscheid van Goes, waar zij een jaar haar stage-, praktijktijd heeft gehad. Zij gaat nu haar studie op „de Horst", opleiding van wika's in Driebergen, voortzetten. Op deze gezellige instuifavond werd wika de Bruyn door leden van de in- stuifcommissie in een sketch op origi nele wijze toegesproken. Mejuffrouw Ine ke Post overhandigde haar namens de instuif als afscheidscadeau een schemer lampje. Wika de Bruyn zei in haar afscheids woord dat zij zich met veel plezier met allerlei takken van dit werk heeft bezig gehouden, in het bijzonder op de in stuif. Zij hoopte alleen dat er spoedig voor dit werk een betere en geschiktere ruimte zal komen in een nieuw jeugd- gebouw. Wika de Bruyn heeft het afgelopen jaar behalve in het instuifwerk zich ook verdienstelijk gemaakt in het Westhill- werk van de zondagsschool, de jeugdka- pel en jeugdkerk, het meisjeswerk van de C.J.V., het jeugdzorgwerk ,,'t Honk", en bij het godsdienstonderwijs in enkele klassen van de Jan Ligthartschool en de Prof. Kohnstammschool. Wika D. E. Hiensch dankte haar voor het vele werk dat zij in de gemeente gedaan heeft en wenste haar een goede studietijd op „de Horst" toe. Politieke rondblik MELISKERKE. Onder voorzitter schap van de heer W. de Buck verga derde de a.r.-kiesvereniging. De heer Van Spkmder, gemeente-secretaris van Koudekerke, hield een politieke rond blik, waarbij tal van actuele zaken aan de orde kwamen. ST ANNALAND. De Speeltuinver eniging „Vrij en Blij" heeft in het Dorpshuis een unieke tentoonstelling georganiseerd van eigen vervaardigd handwerk, zoals schilderstukjes, teke ningen, houtsnijwerk, figuurzaagwerk, enz. Deze tentoonstelling heeft zeer veel belangstelling getrokken. Velen kwa men een kijkje nemen naar de werke lijk fraaie schilderijen, waarvan de on geveer 40 stuks van de heer J. de Lee wel de hoofdschotel vormden, zonder aan de andere inzendingen tekort te doen. Verder waren er tekeningen, o.a. van Jaap Gunter, Aart van Winkelen, Bram en Cor Rijnberg, Piet de Jonge en houtsnijwerk van L. Hage, enkele werkstukjes en zelf vervaardigde kleed jes van de heer C. den Braber en schilderstukjes van de oud-Sint-An- nalander Fré Kodde. Namens het ge meentebestuur voerde wethouder G Goedegebuure het woord. Ds. A. >an Griethuysen tachtig jaar GOES. Ds. A. van Griethuysen, emeritus predikant van de Nederlands Hervormde Kerk te Waspik hoopt op woensdag 22 februari a.s. tachtig jaar te worden. Ds. Van Griethuysen werd op 22 februari 1831 in de hervormde pas torie te Overschie geboren. Na dat de heer Van Griethuysen theologie had gestudeerd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, werd hij in 1907 door het Pro vinciaal Kerkbestuur van Friesland toe gelaten tot de Evangeliebediening in de Nederlands Hervormde Kerk. Op zon dag 5 januari werd kandidaat Van Riet- huysen bevestigd in zijn eerste ge meente, Langerak. Daarna diende de jubilaris de hervormde gemeenten van Hagestein (19101917,') Oud-Vosse- meer (19171924), Zuid-Beierland (19241932) en nog ruim 15 jaar die van Mijdrecht, waar hem met ingang van 5 januari 1948 emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde ds. Van Griethuysen zich metterwoon te Waspik, waar hij nog enkele jaren werkzaam is geweest als hulppredikant en tot april 1953 ongeveer twee jaar bijstand in het pastoraat heeft verleend. WEMELDINGE. De afgelopen week vierden de heer en mevrouw Van der Maale-Crucq hun zilveren jubileum als vader en moeder van het Bejaar dentehuis Vredebest te Wemeldinge. Ook voor de bewoners van het tehuis was het een feestelijke dag. Aan de ge zamenlijke koffietafel werd het woord gevoerd door de voorzitter van het Bur gerlijk Armbestuur, burgemeester C. N. F. v. Sas. Als blijk van waardering overhandigde de voorzitter de heer en mevrouw Van der Maale een enveloppe met inhoud, evenals mevrouw Schipper- Ligtelijn. Nadat de heer Van der Maale enkele woorden van dank gesproken had, werd het pas gerestaureerde ge bouw bezichtigd. Daar de heer Van der Maale de pensioengerechtigde leeftijd bereikt heeft zal hij binnen afzienbare tijd zijn functie neerleggen. MIDDELBURG. Wethouder A. J. Kal and heeft gistermiddag in de raadsvergadering in ant woord op een vraag van de heer B. A. Hesselink (VVD) meege deeld, dat de gehele gang van za ken betreffende de aanleg van de persleiding voor rioolwaterafvoer naar de Westerschelde niet volle dig naar wens verloopt. Hij kon dan ook nu reeds meedelen, dat het karwei niet op tijd gereed zal komen. De hoop is wel aanwezig, dat de werkzaamheden voor het einde van het jaar kunnen worden afgesloten. „Alles loopt wat stroef', aldus de wethouder, „de beslissingen komen slechts zeer langzaam uit de ministeri ele koker. Twee a drie maanden moe'c men op de toestemming van de be windsman wachten. Daardoor is men op het tijdschema achtergeraakt om de gunning te kunnen opdragen." „We zit ten er echter wel achter heen", ver klaarde de heer Kaland met nadruk, met het werk is inmiddels al een be gin gemaakt." Behalve de heer Hesselink maakte ook ir. G. Kranen (WD) van de rond vraag gebruik. Hij merkte op dat de akoestiek in de raadszaal zeer slecht was. Of daar niets aan gedaan kon wor den? Andere leden van de raad en ook het kollege van B. en W. hadden het verschijnsel ook reeds opgemerkt. Er ontspon zich daarna een korte discussie over de wenselijkheid van het aanbren gen van kleden, gordijnen en dergelijke. Iets konkreets kwam er niet uit de bus. In de boezem van het kollege zal deze kwestie nader worden bekeken. Kuiperspoort De raad besloot voor 8000 aan te kopen het pand Kuiperspoort 15. B. en W. hadden het voorstel daartoe aange diend om, zoals zij zeiden, verval van het voor Middelburg zo bijzonder schil derachtige hoekje te voorkomen. De on derhandelingen met de eigenaar leidden tot volledige overeenstemming. Wethouder Kaland deelde mee, dat 'er met de aankoop tweeërleibelang was gediend. In de eerste plaats werd daar mee een einde gemaakt aan het wat hij noemde „voor Middelburg geen sieraad zijnd bedrijfje" en ten tweede bestaat er nu de mogelijkheid het pand na res tauratie een andere meer op de omge ving afgestemde bestemming te geven. Wat er precies in het pand zal komen wist ook de wethouder nog niet. De voorzitter, mr. Joh. de Widt, voegde hieraan nog toe dat het aldaar geves tigde bedrijfje zeer brandgevaarlijk is en beter een plaatsje zou vinden buiten de stad. wethouder Kaland de personeelsuitbrei ding nog eens verdedigde. „Wij moeten zorgen dat wij klaar zijn!" merkte hij op. „In verband met de ontwikkeling van de stad zullen binnen afzienbare tijd wellicht nog meer uitbreidingen komen." W oningen Sporthal Uit de ingekomen stukken had de heer L. J. Geers (Arbeid) opgemaakt, dat er achter de Rotterdamsekaai ruim te gereserveerd zou zijn voor de bouw van een grote gymnastiekzaal die tevens geschikt zou zijn als sporthal. Wethou- der J. W. Kögeler antwoordde, dat er over deze mogelijkheid wel eens ge dacht is. Het zou dan in de bedoeling moeten liggen daar twee gymnastiekza len neer te zetten. Overigens was deze gedachte nog allerminst serieus in stu die genomen. De raad voteerde een aanvullend kre diet van 5000 voor uitbreiding van de openbare toiletten op het Zusterplein. De heer M. A. L. Hubregtse (Arbeid) vroeg in dit verband om nauwlettend toezicht, welke door B. en W. werd toe gezegd. De raad voelde toen geen be hoefte meer hierop dieper in te gaan. Ook ging de raad akkoord met een wijziging in de begroting van Gemeen tewerken .In verband met de sanerings- en uitbreidingsplannen zullen twee tech nische ambtenaren worden aangetrok ken. Sommige raadsleden rhaakten hierover enkele opmerkingen, waarna Langdurig werd gesproken over het voorstel van B. en W. tot vaststelling van het uitbreidingsplan in onderdelen (Breeweg). De heer Hubregtse (Arbeid) meende onvoldoende voorlichting over dit plan te hebben gehad, waarop de voorzitter zei dat de raad niet elke keer verwachten moest een stedebouwkundige in zijn midden te zien. De heer Hu bregtse verlangde ook lezing van de notulen van de vergadering van de com- missie voor de ruimtelijke ordening. De- J ze notulen, antwoordde mr. De Widt, zijn er echter niet. Ook sprak de socialistische afgevaar digde de vrees uit dat Middelburg te kleine woningen bouwt. Ook de burge meester vond dat niet te benepen moest worden gebouwd. Hij wilde de harte- kreet van de heer Hubregtse echter „doorgeven" naar hogere instanties; de gemeenten kunnen hier weinig aan dioen. Op een klein onderdeeltje na werd het uitbreidingsplan in onderdelen vastge steld, alsook het partieel uitbreidings plan Breeweg. WEMELDINGE. gaard van de heer K. cus' slaan al enkele bloei. In een boom- P. L. Domini- perebomen in BRUINISSE. De garagehouder M. Elenbaas legde zich al geruime tijd toe op ziekenvervoer en was daarvoor in het bezit van een auto die hij zowel voor gewoon passagiersvervoer als voor ziekenvervoer kon inrichten. Thans heeft hij zich echter een auto aangeschaft, die alleen en uitsluitend als speciale ziekenauto is ingericht en die aan de modernste eisen van zieken vervoer voldoet. Ook voor de begeleiders zijn meerde re zitplaatsen aanwezig. Deze auto is door een speciale fabriek voor zieken auto's gebouwd. VERKOOP WONING WEMELDINGE. De woning van de Wed. Griep aan de Wilhelminastraat is onderhands verkocht aan de heer C. Meijaard te Wemeldinge. De heer Meijaard, die zijn groente zaak gaat verlaten. blijft de verkoop van groente en fruit op de sluizen te Wemeldinge voortzetten. HOGE PRIJZEN 50.000 4327 5000 1392 19537 1000 5671 10668 16016 21909 400 1393 7157 9153 13041 14677 15039 17097 18869 200 2221 2890 3236 4211 4570 4841 6072 7099 8111 9101 9244 9254 9255 9277 9809 9987 10115 10664 11643 12154 12391 12407 13238 13927 14196 14239 14623 15528 17074 18363 19434 20524 21347 PRIJZEN VAN ƒ80.— Familie-avond C.B.T.B. SOUBURG. De afdeling Souburg- Ritthem van de C.B.T.B. heeft een fa milie-avond gehouden in De Zwaan, die goed bezocht was. Na het openings woord van de voorzitter, de heer A. Lo- rier, sprak de heer T. Stol, leraar aan de chr. middelbare landbouwschoolt e Middelburg over het onderwerp: „Be roepskeuze van onze agrarische jonge ren". Hij betoogde, dat beroepskeuze zeer belangrijk is, omdat het in veel ge vallen beslissend is voor het leven van het jongen of meisje. Na de pauze ver zorgden de jongeren het verdere deel van het programma. 1142 190 233 401 452 456 539 559 594 694 965 2052 084 085 289 342 386 441 568 694 711 715 740 796 800 823 913 3081 185 262 305 317 511 574 588 709 748 749 768 798 819 957 959 4078 120 200 229 535 739 875 941 5046 063 071 255 621 800 841 6021 086 129 349 660 965 7355 359 440 575 577 676 790 819 869 961 8051 113 139 150 256 395 429 470 813 824 9016 024 076 085 201 309 327 436 462 632 748 750 819 886 915 999 10237 306 317 371 558 602 646 732 856 900 993 996 999 11064 068 109 114 123 304 330 384 392 482 535 656 841 865 943 12012 417 553 650 18055 096 188 254 361 545 623 706 761 777 780 791 857 905 961 14073 110 141 372 399 434 469 490 679 782 784 915 15001 022 058 114 118 138 428 460 507 549 608 616 705 16252 271 299 316 346 375 550 597 600 625 674 682 696 712 810 946 954 974 993 17129 224 333 457 516 595 739 742 766 862 875 928 944 18138 166 183 215 283 334 490 621 705 747 764 876 986 988 19023 078 171 260 445 478 481 571 581 59< 709 729 741 772 788 20022 083 123 185 253 333 436 535 538 642 643 672 724 974 21038 171 439 446 611 639 736 911 939 991 BRUINISSE. Het mosselvaartuig Bru 45 van de schippers C. en Joh. de Koning kwam nabij Dintelsas op het Volkerak in aanvaring met enkele snellopende tankschepen. Aan de achtersteven ontstond daar door een groot gat boven de waterlijn. Een stuk van het schip werd geheel weggevaren en de .stuurhut werd inge deukt en ontzet. Schipper Joh. de Koning werd bij de ze aanvaring licht gewond. Het vaartuig was met mosselen op weg van de Wad denzee naar Yerseke. BRUINISSE. Het einde van het mosselseizoen komt in zicht al is het dan wel heel laat dit jaar. De kwekers zullen mogen leveren tot 15 april, de handel mag afleveren tot 30 april. Vorig jaar bleek na de sluitingsda tum nog vraag naar mosselen. Hieraan werd toen door het leveren van Duitse mosselen voldaan. Om dit te voorkomen heeft men nu de sluitingsdatum enkele weken later vastgesteld. Buitenland stelt belang in Zeeuwse zaaioesters YERSEKE. Ook het buitenland be gint belangstelling te tonen voor de Zeeuwse zaaioesters. Uit Ierland en En geland kwam reeds enige vraag. De be kende Deense oestermaatschappij Lim- fjord heeft de vorige week te Yerseke verschillende partijen zaaioesters ge kocht tegen prijzen die aanzienlijk ho ger liggen dan vorige jaren. De binnen landse vraag is ook niet teleurstellend. NIETEN 1014 044 067 094 101 154 204 262 293 316 333 337 338 342 365 445 494 575 610 646 668 691 709 718 722 766 851 894 917 918 928 942 952 956 961 2029 061 101 134 143 151 168 201 233 239 2S0 345 362 406 443 446 516 561 579 604 634 669 714 717 731 741 746 766 767 781 803 824 856 858 885 886 920 971 3163 201 271 285 353 366 3S7 398 405 420 424 426 458 544 546 610 614 615 675 677 680 686 715 716 773 797 807 810 827 866 953 966 988 995 4004 017 019 025 040 049 071 105 171 189 212 247 269 290 301 303 330 354 385 400 417 488 492 506 524 528 534 571 579 612 616 630 704 744 799 S27 840 848 863 878 908 921 942 985 5047 085 126 143 176 282 382 383 413 414 430 486 496 500 534 542 553 570 579 604 607 613 627 629 635 637 638 643 653 674 680 695 703 704 735 754 824 832 848 867 900 904 997 6004 010 040 078 152 178 212 221 243 259 267 297 320 350 353 375 411 420 421 466 469 541 583 594 706 716 732 734 744 755 849 852 856 864 8S3 906 941*946 960 7008 024 054 137 200 223 271 301 302 345 368 427 464 469 476 503 510 528 537 543 586 587 591 596 665 711 717 754 764 791 797 855 877 911 973 989 992 999 8011 035 046 050 109 118 162 182 199 222 290 310 383 442 491 492 510 514 594 628 637 645 659 681 708 745 756 765 773 789 847 913 926 9010 063 172 212 250 251 260 291 298 371 381 386 399 447 516 585 665 678 763 806 815 847 861 863 884 892 895 953 975 986 10123 160 206 219 240 283 291 298 354 403 411 414 447 459 494 501 507 581 583 592 595 609 610 618 624 625 670 683 696 701 765 806 836 863 896 914 922 928 933 995 997 11093 133 178 198 202 277 284 355 369 404 438 492 517 521 575 603 6S2 708 721 725 734 744 754 791 830 855 862 889 930 970 12009 033 069 074 085 144 145 184 185 216 223 224 237 249 280 289 297 299 305 326 329 349 361 363 372 382 443 495 497 514 539 563 568 614 616 632 698 700 717 752 770 811 816 835 880 892 934 942 954 964 972 989 13012 028 071 118 161 162 174 204 249 298 339 380 386 390 405 429 442 465 512 549 583 602 615 697 716 723 734 741 80S 877 912 966 970 14037 046 057 069 094 139 161 180 247 255 259 321 341 358 384 394 424 441 442 463 478 494 533 538 594 595 663 688 691 697 749 776 779 793 803 884 892 924 969 976 15005 O07 059 079 122 180 192 195 209 257 259 275 281 314 345 393 400 405 411 452 479 538 548 612 676 704 730 766 781 789 799 852 899 909 921 993 16027 047 052 144 156 162 186 224 245 262 273 274 291 315 334 342 364 429 450 477 490 566 567 582 599 654 670 677 819 860 928 944 17029 120 122 130 234 238 287 299 310 342 350 398 434 460 464 471 484 531 539 545 569 581 613 617 640 645 654 659 680 688 824 848 890 892 898 920 952 964 978 18041 058 122 202 209 237 244 282 315 321 340 368 382 389 415 429 455 468 557 664 670 678 700 723 758 815 834 837 849 928 942 952 19009 017 022 050 053 065 089 126 139 153 191 274-277 298 346 400 412 426 440 443 457 458 470 547 565 598 599 616 666 692 697 701 749 826 867 930 940 968 20026 051 057 058 066 072 082 095 097 122 168 184 189 201 271 274 292 309 369 377 399 417 429 432 441 466 492 511 523 543 544 553 585 599 637 638 702 741 753 763 824 843 872 904 923 946 988 991 21004 027 060 086 087 109 129 131 165 179 241 245 288 308 321 368 389 421 430 431 433 454 471 475 492 <'99 506 601 656 66-= 754 776 SOI 809 825 843 895 949 968 Buurt vierde feest WEMELDINGE. De buurtvereni ging uit de Daniëlstraat &n de Wilhel minastraat hield in het C.J.V.-gebouw een feestavond. Op deze avond trad het cabaret-gezelschap „Vrolijke Golf" uit Hoogerheide op. De muzikale omlijstitg werd verzorgd door „The Rhytme Stars" o.l.v. de heer Schellekens. BURGH. De zangvereniging „Nu met Hope" vergaderde onder goede belangstelling van de leden in „de Koe bel". De voorzitter, de heer M. C. Vis ser, releveerde na zijn welkomstwoord in het kort het afgelopen jaar, waaruit bleek dat dit een goed jaar voor de vereniging was. Uit het jaarverslag van de penningmeesteresse bleek er een ba tig saldo van elf cent te zijn. Bij de 'bestuursverkiezing werden de aftredende leden de heren M. C. Visser en C. J. v.d. Klooster herkozen. Aan de secretaris de heer A. Hogenstein werd een boekenbon uitgereikt wegens zijn 35-jarig lidmaatschap. ANNA JACOBAPOLDER. In „Ons Dorpshuis" hield de afdeling St. Philips- land Anna Jacobapolder van het Rode Kruis de jaarlijkse ledenvergadering on der leiding van dr. Menger, die in zijn openingswoord zeide dat het zo lang zamerhand een traditie geworden is dat het afdelingsbestuur om de twee jaar hier een feestelijke bijeenkomst kan be leggen. „We zijn er voor de zevende maal in geslaagd de hoogst gemiddelde op brengst te behalen. Dit is ook mede te danken aan uw offervaardigheid. Het toont een warm hart voor het Neder- landsche Roode Kruis." De penningmeester van het hoofdbe stuur, de heer Heisse, zei o.a.: „Het won der van St. Philipsland gaat nog steeds door." De Kringcommissaris van Zeeland, de heer Van Weel, zeide in zijn toespraak dat deze afdeling 508 procent boven het streefbedrag stond. De tweede ligt bijna 100 procent lager. Hierna overhandigde hij de trofee van Zeeland. In zijn dankwoord waarschuwde de voorzitter de leden dat ze nu niet moe ten verslappen. De propagandaleider van het Neder- landsche Roode Kruis sprak over de grote verantwoordelijkheid van het Rode Kruis bij rampen en andere gelegen heden waarbij mensen in nood verkeren. Daarna werd door de heer Neisse aan 20 donors de Landsteinerpenning uitge reikt. In de pauze werd het welfarewerk bezichtigd dat vervaardigd was door mej. M. Labruére. Tot slot werden twee films vertoond. Jaarvergadering N.C.V.B. WOLPHAARTSDIJK. De afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond hield haar eerste jaarvergadering onder lei ding van mevr. H. A. van Liere-Hoek. Uit de jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse bleek dat het aantal leden 51 bedraagt en dat het af gelopen jaar met een batig saldo sloot. Bij de bestuursverkiezing werd het ge hele bestuur herkozen, t.w. mevr. H. A. van Liere-Hoek, presidente, mevr. W. Mintjes-van der Linde, vice-presidente, mevr. J. Remijnse-op 't Hof, sekretares- se en mevr. J. van Damme-Boon, pen ningmeesteresse. Na de pauze delameerden de dames S. Remijnse-Heijnsdijk en M. van de Linde-Crucq. Mej. E. Walrave oogstte grote hilariteit met haar „Nieuwerwetse rok". Tijdens deze avond gaven zich drie nieuwe leden op. PLATTELANDSVROUWEN WOLPHAARTSDIJK. De afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen hield de voorjaarsvergadering in het Dorpshuis, onder leiding van de presidente, mevr. A. C. Noteboom-Blok. Zij deelde mede dat de opbrengst van de slotaktie voor „Ons eigen huis"i n Wolphaartsdijk het bedrag van 93,50 heeft opgebracht. De avond werd gevuld door de provinciale bondssecretaresse, mej. A. v. d. Leeden uit Goes. Zij be lichtte enige facetten van het wenk van de bond in het algemeen, waarbij ze o.a. wees op de binnen- en buitenlandse con tacten. Na de pauze vertelde mej. v. d. Leeden aan de 'hand van prachtige kleu rendia's over haar reizen naar Ibiza. WEMELDINGE. Het afgelopen weekeinde werd een ouderavond gehou den die door de voorzitter der ouder commissie A. J. Dagevos, met een wel komstwoord werd geopend. Na het le zen der notulen volgde de bestuursver kiezing. De aftredende bestuursleden A. J. Dagevos en J. E. Kole, werden her kozen. Door het hoofd der school de heer C. P. Phernambucq werden enige school- zaken besproken. In de pauze werd een verloting gehouden ten bate van de te gelactie. Na het bezichtigen van het werk der kinderen werden enige door het hoofd der school gemaakte films ver toond. VLISSINGEN. De gemeentewerk plaats. nu nog gevestigd aan het Waai gat, zal binnen enige tijd verhuizen naar de voormalige R.K. school aan de Gla- cisstraat. Momenteel zijn in deze school nog een aantal klassen van de gemeente lijke U.T.S. gehuisvest waarvoor echter een geheel nieuwe school aan de Edison- weg wordt gebouwd. Tegelijkertijd wil men dan tevens het machinepark moderniseren, aangezien de beide aanwezige houtbewerkingsma chines verouderd en versleten zijn. In plaats van de huidige twee zware com binaties wordt gedacht aan enkele lich tere aparte machines waarvoor een be tere beveiliging mogelijk is en minder wachttijd zal veroorzaken voor de werk lieden. De aanschaf zou een bedrag van ruim 13.000 gulden vergen terwijl voor ziening, als fundaties e.d., nog eens ruim 6000 gulden zouden kosten. GOES. De opvoering van het toneel stuk „Het spook van Cantenvflle", een blijspel in drie bedrijven van Óscar Wildé, die zaterdagavond in de Schut tershof door de Goese Lyceumvereni ging „Vlam" gegeven werd, was een succes. Het stuk gaat over een rijke Amerikaanse familie die enige tijd op een echt Engels kasteel wil wonen. Bij de huur van het kasteel was echter ook het familiespook inbegrepen, hetgeen aanleiding tot vele vrolijke verwikkelin gen geeft. P. de Haas bracht op de juiste wijize de Engelse aristocraat Lord Canterville op de planken, en de vertolking van juffrouw Umney (weliswaar geen hoofd rol) door Marian Nieuwenhuyzen was prachtig. Fr. Schlingeman was als de vlotte iet wat onverschillige Amerikaanse millio- nair goed op dreef en zijn onbesuisde dochters Muck en Puck (Monique van Houwelingen en Corrie de Jonge) waren twee onweerstaanbare teenagers. De ietwat achterbakse en halfzachte Lord Archibald was een prachtige rol voor E. D. Lindenberg, die de toeschou wers verscheidene malen deed schate ren. Rest ons nag Lucy Ótis en haar lieve dromerige dochter Virginia, die ge speeld werden door Annemarie van Lie ren en Marja Cardon, en de inspecteur door W. Dominicus. Het stuk miste mis schien iets de nodige vaart maar dit lag wellicht aan de plankenkoorts, daar de acteurs en actrices in het dagelijks ieven nu eenmaal ijverige scholieren zijn. Last but not least willen we de heer R. Hagenaar, tekenleraar aan de school, die tevens de regie had, een ex tra pluim geven voor de prachtige de cors waaraan hij tijd noch moeite ge spaard heeft. GOES. De jonge en geestdriftige cabaretgroep „Start" bestaande uit Thea Valdi, Marthy de Goey, Peter Oran en last but not least Roland Wag- ter Jr., verzorgde in de Prins van Oranje met een vrolijk vlot en preten tieloos programma de propaganda- avond „Extra editie". Vrolijke Weense liedjes van Thea Valdi, onbezorgd amu sement van Marthy de Goey, verbijste rende vingervlugheid van Peter Oran en klinkklare kolder van Roland Wagter jr. wisselden elkaar in snel tempo af en be zorgde het publiek enkele uurtjes van zorgeloos plezier. De avond werd geopend met een korte toespraak van de heer C. Galis. Het vierjarig kind van de familie Herenthals te Nisse trok een pan met water van de kachel en liep ernstige brandwonden op, die opname in een ziekenhuis noodzakelijk maakten. MelkControIevereniging VROUWENPOLDER. De melkcon- trolevereniging „Vooruitgang zij o-ns doel" hield de jaarvergadering onder leiding van de heer S. de Bruyn. De heer A. Mafjaars werd tot bestuurslid herkozen. De penningmeester boekte een batig slot. Voor de plaatselijke vee keuring werd 10 gulden uitgetrokken. De controleur, de heer P. Boone kreeg salarisverhoging. De heer J. Stroo be sprak de cijfers van het afgelopen jaar en de aan- en verkoop van geregistreerd fokvee in Zeeland. Scheepvaart Vlissingen VLISSINGEN. aangekomen: 19-2 Ned Drie- bergen. It Taloro, Fin Solny: 20-2 Ned Me dusa, Ned Noord. Fm Bonny. Vlissingen ver- Sen\Men' G?J?»ss?ei'd naar Antwerpen (Ned. schepen): 19-2 Aurora. Donata. Prins Fredenk Willem; 20-2 Agamemnon, Hunze, ?M°e diS' M"Phrid-N. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen): 19-2 Steady, Gazelle. Brou wersgracht, Ellen-M. Hecuba, Fidentia Ze venberger Oranjeborg; 20-2 Driebergen. Die- merdijk Prins Willem van Oranje. Flardin- ga, Caltex Gormchem, Stanislas, Goote. te?Jü FEBR- Groenten per kg: sprui- T ?c^-> 31—36; witlof Al 85—87; prei Li:-o ;.^O0Se sav-l«>ol I 27—29, 11 21; m>d« kool 8—3.50: boerenkool 13—20; uien 16—21; andijvie I 121-1.25; kroten 13. BERGEN OP ZOOM, 20 FEBR. Boeren kool 4—14; rode kool 7—8, witte 514—'714, sa- voye kooi 2033: spruiten 15—1.01; kroten Sr wasP«n 1—22; prei 10—48; witlof 47— 79; raapstelen 8 p. bos. Saint Rémy 9—13; Jonathan III 825; Goudreinette III 1127. BE-4-88 Uniek tweelaags-tablet witte laag! bevrijdt de neus van verstopping - stilt pijnen en verdrijft koorts. oranje laag: (met Vitamine C) bevordert snel herstel geeft extra weerstand. per kuurverpakking

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4