POLITIEKE MOORD VIERT HOOGTIJ Het harde geslacht Kasavoeboe en Ileo in opspraak Medewerkers Loemoemba in Kasai geëxecuteerd Loemoembisten vermoorden Nederlandse missionaris Zo'n heerlijke reep cadeau KWATTA I voor 10 Kwatta-soldaatjes EIS TEGEN LAGAILLARDE 20 JAAR TUCHTHUIS Lasf van zenuwen? DE SCHOONMAAK STAAT VOOR DE DEUR KAPPIE EN DE DIEPZEEDUIKERS DOE HET ZEI Uit de kerken r Dinsdag 21 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Vraagtekens Verzwarend Gebelgd Stromend water in de huizen van Oostvoorne ENGELS PROTEST Moskou publiceert vervalst document Nog geen beslissing over loonsverhoging grafische bedrijven Wetten van zijn land vertrapt Mijnhardt's Zenuwtabletten OPLOSSING SPEL 7 VERGISSINGEN DOE HET ZELF DOOR DICNATE ROBBERTZ Eigen nieuwsdienst T EOPOLDSTAD Een nieuwe reeks politieke moorden, bedreven tegen aanhangers van de vermoorde ex-premier Loemoemba, heeft de wereld gisteren geschokt en de centrale regering van premier Ileo en president Kasavoeboe verder in opspraak gebracht. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, bracht gistermiddag in de Veilig heidsraad met zijn onthulling over de terechtstelling in Zuid-Kasai van zes medewerkers van Loemoemba opnieuw heftige beroering onder de ver gaderden. Om ruggespraak te kunnen houden verzochten deze om uitstel van de zitting. inlichtingen, maar zegde toe dat zijn kabinet zich eerstdaags over de kwestie zal beraden. Het nieuws over de executie van de zes mannen uit Loemoemba's naaste politieke omgeving had Hammar- skjoelds vertegenwoordiger in Leopold- stad, Dajal, ontvangen van de minister van justitie van de afgescheiden Mijn- staat in Zuid-Kasai. uiterst verzwarende omstandigheid voor het bewind van president Kasavoeboe, dat deze terechtstellingen-zonder- vorm-van-proces blijkbaar niet heeft kunnen of willen voorkomen. Premier Ileo heeft nog niet gerea geerd op Hammarskjoelds verzoek om De Zuidkasaise minister had in zijn telegrafisch antwoord aan Hammar skjoeld geen nadere bijzonderheden over plaats en wijze van executie ge geven, ook niet op welke beschuldigin gen de arrestanten waren aangehouden. De zes terechtgestelden zijn Finant door Loemoemba aangewezen als pro vinciaal voorzitter van Oostprovincie, Nzoezi Loemoemba's voornaamste jeugdleider, Moezoengoe hoofd der politie onder Loemoemba, Elengesa een publicist die vooral in Russische bladen schreef, Fataki commandant van de gendarmerie in Stanleystad en een zekere Jangara. Voorts is een vroegere minister uit Loemoemba's kabinet, Grégoire Kamenge, veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Enkele tientallen aanhangers van Loemoemba hebben intussen een toe vlucht gezocht bij het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in Leopold- stad. Na de arrestatie van de zes in Leo- poldstad en hun overbrenging naar Kasai. beheerst door de aan Loemoemba en zijn aanhangers vijandig gezinde stammen van president Kalonji, had men algemeen de toekomst van de arrestanten al donker ingezien. Dat het echter zo snel tot een nieuwe reeks politieke moorden zou komen, is een Hammarskjoeld (links) luistert met nauw verholen misprijzen en verwonde ring naar de aanval van de Rus Zorin op zijn „medeplichtigheid aan de nieuwe reeks terreurdaden in Congo". Met op geheven vinger waarschuwde Zorin: „Hij kan niet ontsnappen aan de verantwoor ding voor wat hij juist had moeten ver mijden. Hammarskjoeld toonde zich bijzonder gebelgd over de nieuwe terreurdaden, maar werd niettemin opnieuw heftig aangevallen door de Rus Zorin: „Hij kan niet ontsnappen aan de verant woording voor hetgeen hij op grond van de oorspronkelijke resoluties van de Veiligheidsraad had moeten ver mijden." De Bulgaarse en Oekraïense delegaties lieten in navolging van Rus land de voorzitter prompt weten dat hun regeringen Hammarskjoeld ook niet langer als secretaris-generaal erkennen. Na hervatting van de vergadering bleek een groep Afrikaanse landen en Zuidslavië het eens geworden te zijn over een ontwerpresolutie waarin „de misdaden die in Congo zijn begaan en het daarvoor verantwoordelijke regiem" veroordeeld worden. Van onze correspondent OOSTVOORNEAlle Oostvoorners al wonen ze ook nog zo diep in polders of duinen krijgen waterleiding. De raad heeft gisteravond besloten een waterleiding te leggen naar de 139 huizen, die daarvan tot nog toe waren verstoken, omdat ze in zogenaamde super-onrendabele gebieden liggen. Het plan zal meer dan tweehonderdduizend gulden kosten. Alle bewoners van Oost voorne moeten meehelpen die kosten te bestrijden. Jaarlijks moeten zij 7,50 waterleidingsrecht betalen. ST. ANTON (AP). Prinses Irene is gisteren haar wintervakantie begon nen in Sankt Anton in Tirol. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Aanhangers van Loemoemba hebben te Baso- ko in een missiepost op tweehon derd kilometer ten noordoosten van Stanleystad de Nederlandse missionaris pater J. Tegels van het leven beroofd. Dit droeve nieuws bereikte de Missieprocuur van de paters van het Heilig Hart te Rotterdam via Brussel uit de Oostprovincie van Congo. Ten tijde van de eerste ongeregeld heden in Congo werd pater Tegels ge dwongen zijn post te verlaten. Hij bracht toen een korte vakantie door bij zijn ouders in Vlodrop Op dringend verzoek van de christen gemeente die zich te Basoko had ge vormd keerde de missionaris in oktober 1953 naar zijn missiepost terug. Hij was er een zeer geziene figuur. Voorts is uit de Oostprovincie bericht binnengekomen dat de Nederlandse missionaris, pater P. van Bersch uit Van onze correspondent LONDEN. Een document dat af komstig heette te zijn van de Britse regering en dat onlangs met veel ophef is gepubliceerd in de Russische pers, is een vervalsing. Dat blijkt uit een protestnota, die de Britse regering in Moskou heeft laten aanbieden. Daarin vraagt Engeland de Russische regering, openlijk bekend te maken dat de publi caties in de Sowjetunie gebaseerd waren op vervalsingen. Er is nog geen ant woord in Londen ontvangen. Het document, dat de politiek van Groot-Britannië in Afrika in een bij zonder kwaad daglicht stelt, is door de Russische propaganda-organen op grote schaal in tal van Afrikaanse landen verspreid. Dat geschiedde al in decem ber van het vorige jaar. Toen al liet Londen weten dat het document een ver valsing was. Desondanks ging de Russische pers begin februari op gezag van Tass, het officiële persbureau van de Sowjetunie, tot publicatie ervan over. Het document van de Britse regering werd o.a. aan de kaak gesteld in een pamflet getiteld: de grote samenzwering tegen Afrika. DEN HAAG. Koningin Juliana zal de gala-avond „Het boek en de muzen", ter opening van de 26ste Boekenweek, bijwonen. Deze gala-avond is op vrijdag 24 febru ari, in het Amsterdamse Concertgebouw. Mechelen (Zuid-Limburg), die de lei ding had van een nieuwe missiepost te Kolé, op ongeveer 150 km ten noord oosten van Stanleystad, door aanhan gers van Loemoemba gevangen is ge nomen. Dat is hem al twee keer eerder overkomen. De congregatie der priesters van het Heilig Hart, opgericht in 1877, werkt ai langer dan tachtig jaar in Congo. Van de 180 missionarissen is ongeveer de helft uit Nederland, de andere helft uit België afkomstig. AMSTERDAM (A.N.P.) Het college van rijksbemiddelaars heeft gistermid dag nog geen beslissing genomen over de tussentijdse wijzigingen van de gra fische c.a.o.'s. De belangrijkste herzie ning waarover de vertegenwoordigers van de organisaties van werkgevers en werknemers overeenstemming hadden bereikt, betreft de lonen en salarissen. Met ingang van 1 januari 1961 zou daar op een toeslag van 414 procent worden gegeven. Tussen het college en het centraal bu reau voor de grafische bedrijven zijn gis teren besprekingen gevoerd. Het cen traal bureau (orgaan van overleg van werkgevers en werknemers) wilde gis teravond geen commentaar daarop ge ven. Volgens andere ingewijden duidt de formulering van een door het centraal bureau uitgegeven communiqué erop dat rijksbemiddelaars waarschijnlijk bezwa ren hebben gemaakt tegen de berekenin gen van de ruimte (het percentage van ï'/2 procent), de extra toeslag van twee uurlonen voor ploegenarbeiders die min der dan 45 uur per week werken en de extra toeslag van zeven cent op de uur lonen van vrouwelijke werknemers, zulks in verband met het streven naar gelijkwaardige beloning van mannen en vrouwen. De besturen van de organisaties zullen zich nader beraden over de inzichten die het college omtrent de loonvoorstel- len kenbaar heeft gemaakt, zo wordt in het communiqué van het centraal bureau gezegd. Advertentie Kies bij Uw winkelier uit: melk, puur,'hazelnoot, pinda, mokka en Biskie (20 ct) DARIJS Twintig jaar tuchthuis- straf heeft advocaat-generaal Mongin gistermiddag geëist tegen Pierre Lagaillarde voor zijn aandeel in de opstand van de barricaden in januari 1960. In zijn requisitoor stelde de advo caat-generaal dat het zeer goed mo gelijk is dat Lagaillarde heeft ge handeld uit vaderlandsliefde. Dat neemt dan niet weg dat hij de wet ten van zijn land vertrapt en de na tionale gemeenschap bedreigd heeft met de chaos van een burgeroorlog. Lagaillarde, die naar Spanje is uit geweken, staat bij verstek terecht. Voor Martel, d'ie advocaat-generaal Mongin de aanstichter van het gehele complot noemde, en die eveneens voort vluchtig is, vroeg hij levenslange tucht huisstraf. Tegen Demarquet, die slechts drie dagen bij de opstand betrokken is ge weest, eiste hij vier aar gevangenis straf. Kolonel Gardes, die commandant was van het bureau voor de psycholo gische oorlogvoering, werd d'oor Mon gin in hoge mate schuldig geacht, daar hij zijn hoogste chef niet op de hoogte had gebracht van de plannen van een opstand. Mongin vroeg voor hem een gevangenisstraf van tenminste vijf jaar. Tegen Sapin-Linières eiste hij een gevangenisstraf van twee tot vijf jaar. Vandaag zal advocaat-generaal Mon gin zijn requisitoor vervolgen. Aave tenue helpen U er overheen Op de gewijzigde tekening: 1 Rechterhand van vrouw staat anders. 2 Brief in zak van vrouw. 3 Rechts van vrouw: raampje anders. 4 Rechts van straatlantaarn: been. 5 Klep van pet postbode staat anders. 6 Touw uit vuilnisbak. 7 Brievenbus zonder opschrift. Advertentie en allerlei karweitjes moeten opgeknapt worden, zoals een kamer verven, be hangen, een nieuwe plank in de keuken en ga zo maar door. Een trouwe hulp in deze dagen is Het speciale schoonmaaknummer 104 pagina's dik en staat boordevol tips, wenken en raadgevingen. Koop het maartnummer van DOE HET ZELF bij een kiosk, boek- of tijdschrif- tenhandel. Voor abonnementen, postbus 955, Rot terdam. 128 Het is een staartster. Zijn stem was heel kalm. Ben je bang? Ik heb wel eens horen zeg gen dat het verschijnen van zo'n ster ongeluk voorspelt. Nooit voor ons! Ze zei het vast overtuigd. Ben je daar heel zeker van, Agniet? Heel zeker. Ik wist al, toen ik jou zag, bij dat oogstfeest op Voor- houte. dat jij de ridder was waar van ik altijd gedroomd had. Ik ben nergens bang voor als jij ei maar bent, Arjen. Ook niet om in de Ru- terbloeme te wonen als het water komt en ook niet om arm te worden. Stil, weerde hij af. Praat niet over zulke dingen. Hij sloot het venster en trok de gordijnen er voor. Laat mij achter in het bed liggen, Arjen. Als die ster nog dich terbij komt, zal ik me veiliger voe len. Er hing in het hoofd van Arjen een dwaze gedachte over iets wat Claes gezegd had. Het was over vrouwen geweest en ook over Ag niet. Alsof het Claes speet dat zij de vrouw was van Arjen en niet van een ander. Dan zou hij haar hebben willen verleiden. Arjen schaamde zich dat hij daaraan dacht. Agniet was zo zuiver en ze had zo'n kinder lijk en vanzelfsprekend vertrouwen in hem. Maar misschien hadden al le mannen vreemde gedachten als ze met een vrouw alleen waren, zelfs met de eigene. Claes had gezegd dat iedere man in zijn hart veel meer verlangde dan hij ooit zou durven doen. Ze wilden het alleen niet be kennen, voor zichzelf en voor de an deren niet. Vrouw Aleid had welriekende krui den in het bed en over de kussens gestrooid. Hun geur was feestelijk, maar Arjen schoof ze opzij, en borg zijn gezicht in het haar en in de hals van Agniet Aan de lichter wordende nachthe mel verschoof, nauwelijks zichtbaar, de langstaartige komeet, tot haar glans en haar beeld verging in het grote licht van een nieuwe zomer dag. Twee dagen na de bruiloft kwa men ze in Romerswale, waar Merijn het huis met bloemen had laten ver sieren. Er waren geschenken van de burgemeesters en van enkele poor ters waar Arjen dikwijls mee ge sproken had. De armenmeesters kwamen hun gelukwensen aanbieden aan de jonker, die er voor gezorgd had dat het armenhuis hersteld kon worden. Er volgden goede dagen waarin Agniet de stad leerde kennen. 's Avonds zat ze bij Merijn in diens atelier, want ze wilde dat hij dadelijk een portret van haar zou schilderen. Opgetogen bewonderde ze zijn teke ningen en ze hielp hem met het schoonmaken van verfpotten en fles jes of met de kwasten en penselen. Merijn noemde zichzelf de onder danige dienaar van de jonkvrouw. Arjen verwonderde zich daarover: Ik dacht dat jij een vrije Romers- waler was, Merijn? En nu wil je buigen voor edel bloed.... Je hebt toch eens gezegd dat alle bloed edel is, als de mensen maar een eerlijk en rechtvaardig hart hebben? Onze stad heeft een vrouwe no dig, Arjen. Het gebeurde nu niet meer dat de schilder slordig gekleed of ongewas sen aan tafel kwam. Hij vereerde Agniet en maakte zoveel voorstudies eer hij aan haar portret begon dat ze al aan zijn kundigheid begon te twijfelen. Ik zoek naar de innerlijke schoonheid, legde hij uit. Die moet ik door de uiterlijke verbeelden. Het zichtbare is vergankelijk, maar daarachter schuilt het eeuwige. Agniet begreep dat niet goed. Ze lachte om zijn ernst en noemde hem spottend een zwartkijker. Merijn bemerkte wel hoe Arjen helemaal veranderd was, onder de invloed van zijn jonge vrouw. Hij lachte veel meer dan voordien en hij zag alles van de lichte kant. Toen de burgemeesters in het na jaar bezorgd waren om de hoge zeeër. en de harde wind, die al vroeg de muren en dijken begon nen te bedreigen, was het de jonker die hun bezorgdheid wist weg te praten. Zijn vertrouwen in de toe komst van de stad en in haar wel vaart was zo groot dat zelfs Merijn zijn hoofd schudde. Arjen liet werkvolk komen uit het land van Tholen om nog meer klei aan te voeren uit de poldertjes, die bij eb droogliepen. Bij het korten van de dagen nodigde hij 's avonds enkele rederijkers en andere man nen en vrouwen uit, die muziek maakten en konden voordragen. Sommige Romerswalers keken mis prijzend naar de verlichte ramen van de Ruterbloeme. Zij hadden niet gedacht dat hun jonker tot z.o'n ver maak en vertier over zou kunnen gaan. Het kwam niet alleen door de jonge vrouw, het bloed van de wil de jonkers tintelde in hem. Arjen wist wel dat de monniken uit Ma ria's Paradijs als bedelaars langs de wegen van het vaste land zwier ven. Ze werden gemeden omdat ze uit Romerswale kwamen, de stad die verdoemd was. NED. HERV. KERK Beroepen te Vriezenveen: W. Verwey te Zevenhoven; te Wolsum: A. Nagte- gaal. vicaris te Beverwijk. PROT. EV. KERK IN BELGIË Beroepen te Gent: J. M. de Jonge te Knokke. GEREF. KERKEN Beroepen te Gent: P. H. Steenhuis te Bergentheim; te Leiden en te Zwol le: E. Haverkamp te Minnertsga; te Bruchterveld en te Hijum-Finkum: L. R. Krol, kand. te Scheveningen; te Gies- sen-Rijswijk: A. Bakker, kand. te Kiel- windeweer. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Werkendam: H. van Leeuwen te Arnhem; voor Zeist: I. de Bruyne te Rotterdam-C. UNIE VAN BAPT. GEMEENTEN Bedankt voor Stadskanaal: J. Broer tjes te Utrecht. REM. BROEDERSCHAP Beroepen te Dordrecht: P. Pols te Bussum. De algemene ontspanningsvereni ging te Rilland-Bath heeft zaterdag in het dorpshuis een ontspanningsavond ge geven. Leden van de vereniging voer den het toneelstuk „Levensschaduwen" op. gert de reis naar de Stille Zee, liep Kappie de grote kist openbreken. „Dan kunnen we tenminste zien wat de bovenkant is van mijn vrachtje", vond hij. „Enne., wat het vrachtje precies is!" Maar toen de hijskraan de inhoud van het krat aan dek tilde, bleek moeilijk vast te stellen wat boven- en onderkant was en ook, wat het was! „Een bol met raampjes er in? Waar dient dat voor?" riep de maat uit. „Misschien is het zo'n ding waarmee ze naar de diepzee duiken," veronder stelde Okki. „Wat?!" antwoordde de maat. „En er ztt nergens een schroef of zoiets aan! Het is dus een bol die in de diepzee blijft liggen, als je hem er eenmaal hebt ingegooid! Wat heb je daar nu aan er zal toch niemand zijn, die dat wil meemaken!" „Misschien die meneer Balein wel ginds op Bonga Tonga," zei Kappie. „In elk geval zullen we van hem wel horen, wat hij ermee van plan is. En nu opgemarcheerd, stelletje stakende stokvissen! Licht het anker!" Even later was de goede sleepboot met zijn wonderlijke vracht op weg naar de Stille Zee... 18. Zodra Otto, de volgende ochtend de ziekenkamer betrad en de grijze burcht heer van Darcantri voor het eerst aan schouwde, vatte hij onmiddellijk een grote genegenheid op voor deze vrien delijke oude man, die zelfs op zijn ziek bed nog eerbied en bewondering wist af te dwingen door zijn waardige houding. „Heer Gislar is nog zeer zwak", ver maande de heelmeester, een lange, schrale en sombere figuur. „Doch ge lukkig heeft hij een goede nachtrust ge had, zodat een kort bezoek geen kwaad Zal kunnen. Bedenk echter, dat de ge ringste opwinding de zieke noodlottig zou kunnen zijn! Na deze sombere waarschuwing verliet hij het vertrek. Gaarne had Otto alleen met de oude man gepraat, doch Elar bleef hardnek kig aan zijn zijde. Otto vertelde van zijn tocht, zonder echter de ontmoeting met de zigeuners te vermelden. Heer Gislar hoorde met belangstelling naar de vele belevenissen en stelde dikwijls vragen. En terwijl Otto in de ziekenkamer zijn best deed, het gesprek zo rustig en algemeen mogelijk te houden, was Dis tel inmiddels eindelijk ontwaakt. In het begin begreep hij helemaal niet, waar hij zich bevond, doch naarmate hij wat helderder werd, keerde de herinne ring aan alles, wat er gebeurd was, bij hem terug. Na enigszins verward ging hij op zoek naar Otto, doch toen een van de bedienden hem vertelde, dat de ze na een ziekenbezoek bij heer Gislar met diens neef was uitgereden om de landerijen te bezichtigen, begon Distel een rondgang door de prachtige burcht te maken.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2