Zelfstandigenregeling voor Veerse vissers Kon. onderscheiding voor de heer P. Karelse Kweekproef van oesters in Veerse Gat Als A.R.-burgers nu streep onder kabinetscrisis Oubaas Meijboom houdt na een halve eeuw op met verkennen Hoofdonderwijzer Jellema nam afscheid van Domburg Deskundige toelichting in een bijeenkomst te Arnemuiden G. A. van Nieuwenhuijzen Krabbedijke, overleden Chr. oranjevereniging vierde dubbel feest Krabbedijke gaat procederen Raad 's H. Abtskerke Vele vrienden woonden zijn afscheid bij Me, 't helpt en't is lekker De heer Van Bennekom voor ARJOS: Inspect rice bij het kleuter onderwijs nam afscheid Zeer grote belangstelling voor receptie Jubileum gevierd met feestavond Nieuw materiaal voor de brandweer Verkoop grond voor bouw van kantoor Prov. Waterstaat Brandweer moderniseert St. Jacobstoren wordt gerestaureerd Schip door paalhoofd in mist verdwenen Motor uit de bocht Feestavond Christelijke Kweekschool Middelburg Onjuist bericht gaf grote ongerustheid Maandag 20 februari 1961 l>i u liLA IJ Pag. 4 ARNEMUIDEN. In het vereni gingsgebouw belegde de vissersvereni ging „Draagt Elkanders Lasten" zater dagmiddag een vergadering tijdens wel ke de heer Th. van der Valk, rijkscon sulent distrikt Zuid voor Sociale bij stand en complementaire arbeidsvoor ziening, een uiteenzetting gaf van de Sociaal Economische Voorzieningen voor Zelfstandigen kortweg Zelfstandi genregeling genoemd. Deze regeling is, nu er nog geen definitieve schaderege ling tot stand is gekomen, uitgebreid met een aantal faciliteiten die speciaal van toepassing zijn op de vissers die in verband met de uitvoering van het Deltaplan schade ondervinden. Als voor waarde op deze regeling die op I fe bruari j.l. in werking is getreden is gesteld dat alleen de vissers in aanmer king komen die sinds 1960 Veere als thuishaven hebben. Voor deelvissers is dit voor hen die sinds 1958 hier werk zaam zijn. De regeling, die los staat van een even tuele wettelijke schaderegeling, is tot stand gekomen na het door de Commis sie ex. artikel 8 Deltawet uitgebrachte interim-advies. In dit advies wordit on der meer gepleit de wettelijke voorzie ningen voor de kredietverlening, om scholing, migratie e.d. van toepassing te verklaren op de vissers en uitbrei ding te geven aan de zelfstandigenrege ling die moet worden toegepast bij het tijdelijk of voorgoed staken van de vis serij. Groep een Alle vissers die voor deze regeling in aanmerking komen vallen onder groep één van de regeling. Hierin zijn opge nomen: ,,Zij die tijdelijk bijstand behoe ven ten einde met behulp hiervan in hun bedrijf of beroep hun maatschappelijke zelfstandigheid te behouden of te her krijgen". In deze verruiming is begrepen dat vissers die de leeftijd van 65 jaar hebben overschreden toch in aanmer king komen voor een vergoeding krachtens deze regeling. Ook kunnen vissers die boven de zestig zijn niet worden verplicht zich bij een arbeids bureau te laten inschrijven als werk zoekende. De voorschotregeling is in de „uitge breide" regeling ruimer opgezet. Er zijn voor de vissers drie mogelijkheden, een uitkering wekelijks, een eenmalige uitkering of een renteloos voorschot. De wekelijkse uitkering, bijvoorbeeld bij verbouw van het schip, is gesteld op ƒ49,10. Dit bedrag kan voor de schip- per-eigenaar, die ook de bedrijfslasten heeft te dragen, worden verhoogd met vijftien percent. Voor de deelvissers is dit vijf percent. De uitkeringen kunnen wanneer de commissie dit nodig acht ook a fonds perdu worden gedaan. Vis sers die ouder zijn dan 65 ja-ar krijgen ook deze uitkering onder aftrek van A.O.W. en zonder de mogelijkheid van verhoging. Vissers die al voor de inwer kingtreding van de aangepaste regeling voorzieningen hebben getroffen kunnen toch bij de plaatselijke commissie een aanvraag om vergoeding indienen. Commissie De plaatselijke commissie zal voor de behandeling van de aanvragen krach- Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. In het Veerse Gat zul len proeven worden genomen met het kweken van oesters. Dat delen de mi nisters Korthals en Marijnen mee in een brief aan de Staten-Generaal. Er zal een proefbekken worden ge bouwd, waarvan de kosten voor de aan leg zullen worden opgenomen in de be groting van verkeer en waterstaat voor 1962 en volgende jaren. De kosten van de proeven zullen in de begroting van land bouw en visserij worden opgevoerd. Met het werk in het Veerse Gat zal in 1962 kunnen worden begonnen. De rege ring verwacht dat het proefbekken om streeks 1964 klaar zal zijn voor proeven. In de periode 1964'69 zal dan moeten blijken of de verwachtingen voor de oesterteelt in een afgesloten ruimte zijn te verwerkelijken. Omdat de oesterteelt een vijfjarige cyclus kent, zal pas om streeks 1970 bekend kunnen zijn of oesterteelt in een afgesloten bekken technisch en economisch verantwoord is. De regering wil zich nog niet uitspre ken over een eventueel bassin voor oesterteelt in de Grevelingen. In het proefbekken in het Veerse Gat kan tegelijkertijd naar de beste oplossing voor het verwateren van mosselen worden gezocht. Die proef loopt echter niet voor uit op de beslissing over de vraag waar uiteindelijk de verwatering van mosse len zal gebeuren. A.R. STATENCENTRALE Meer vrouwen lid kiesverenigingen GOES. In de zaterdagmiddag in hotel ..De Korenbeurs" gehouden jaar vergadering van de Centrale a.r.-kies vereniging in de kieskring Goes (sta tencentrale) heeft de secretaris, de heer J. Hommes uit Nieuwdorp, in het jaar verslag medegedeeld dat het ledental van de aangesloten kiesverenigingen in bet afgelopen jaar verminderde van 1183 tot 1166. Steeds meer dames wor den lid van een kiesvereniging. Thans zijn in de centrale 85 gehuwde en 46 niet gehuwde vrouwen lid. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer J. Balkenende uit Kapelle het overlijden van drs. C. Ha- zenbosch en de kabinetscrisis. Hij zei de houding var de Tweede Kamerfrac tie niet te kunnen begrijpen. Het is niet gewenst, aldus spr. dat deze aangele genheid nu tn de doofpot wordt gedaan. De leden van de kiesvereniging moeten worden voorgelicht. De heer R Buitenhuis uit Kloetinge (penningmeester) werd herkozen. In de vacature W. Vleugel te Wemeldinge (niet herkiesbaar) werd gekozen de heer I. van -ie Repe te Baarland. De constributie voor 1961 werd onge wijzigd vastgesteld. De voorzitter merk. te op dat mevr. Fraanje-Voorbij uit Goes veel activiteit heeft ontwikkeld voor de werving van vrouwelijke leden der kiesverenigingen en hij herdacht het overleden lid van de Kruiningse kiesvereniging de heer Verijzer, die tal van jaren als een voorbeeld de jon geren neeft geïnspireerd. Op 25 maart zal voor de statencentra- le de heer J. A. van Bennekom uit Mid delburg een causerie houden. tens de aangepaste regeling moeten worden uitgebreid. Naast de burgemeester die voorzitter is van de commissie, een vertegenwoordi ger van de Visserij-inspectie en van So ciale Zaken, zullen nu ook het provin ciaal bestuur, Visserijschap en het ar beidsbureau vertegenwoordigd zijn. Wan neer b. en w. dit nodig achten is het ook mogelijk een vertegenwoordiger van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland en van de vissersvereni- ging „Zevibel" in de commissie op te nemen. Aanvragen die een bedrag van 1500 niet te boven gaan kunnen door de com missie geheel zelfstandig worden afge werkt. Wordt het bedrag hoger dan be slist de minister, op advies van een landelijke commissie, op het verzoek. De vissers hebben het recht bij een eventuele afwijzing op hun verzoek be roep aan te tekenen bij de staatssecre taris van Sociale Zaken. De heer van der Valk wa-s van me ning dat ook voor de reiskosten die de vissers straks extra moeten maken, wanneer zij naar Colijnsplaat moeten reizen een oplossing zal worden gevon den. Op de uiteenzetting volgden ver schillende vragen van de vissers die door de heer Van der Valk werden be antwoord. KRABBENDIJKE. In de nacht van zaterdag op zondag is in het ziekenhuis St- Joanna te Goes overleden de heer G. A. van Nieuwenhuijzen. Hij bereikte de leeftijd van 91 jaar. Vrijdag, toen hij per fiets terugkeerde van een begrafenis in Rilland-Bath, werd hij door een auto gegrepen. Met een hersenschudding en enkele inwendige kneuzingen werd hij in het ziekenhuis opgenomen. Nog vrij plotseling is de heer Van Nieuwenhuijzen zaterdagnacht overleden. De heer Van Nieuwenhuijzen was in Krabbendijke een bekende verschijning. Gezien zijn leeftijd was hij nog bijzonder vitaal. Hij was nog steeds bestuurslid van de plaatselijke landbouwvereniging, waarvan hij één der oprichters was. Ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van deze vereniging werd de heer Van Nieuwenhuijzen onderscheiden met de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen 18-2 Bel. Mar line Letzer. Noo. Asp. Vlissingen ver trokken 18-2 Dts. Angela, Noo. Asp. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 18-2 Medina, Jozef Swenden, Caltex Gorinchem, Zevenbergen, Prins Willem van Oranje, Goote, Alphard, Arendsdyk, Hilda, Skadi, Mado, Harlin- gen, Diemerdyk, Brinda. Kamperdyk, 19-2 Oranje (Gent), Maasborg, Noord- stad (Gent), Wegro (Gent), Woda-n, Makkum, Aine, La Paloma. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 18-2 Pacific, Heron, Vedette, Liberia- kust, Nassauhaven. Maasbergen, Schel- deborg, Friesland, Hink, Zanzibar, Axel- dyk, 19-2 Witmarsum, Maria-W. Publikaties prof. Smits „Kerk en Wereld" over synodale verklaring DEN HAAG. (A.N.P.). In „Kerk en Wereld", officieel orgaan van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden in Nederland, wijdt de voorzitter, de heer A. Mulder namens het hoofdbe stuur een beschouwing aan de synodale verklaring inzake de publikaties van prof. dr. P. Smits. Na uitvoerig het geen aan deze verklaring vooraf ging te hebben gememoreerd. spreekt hij verbazing uit over het feit. dat de zaak niet is afgesloten maar dat de synode een eigen oordeel toevoegde aan de uit spraak van het breed moderamen. Zij verklaarde immers dat het onjuist is het gesprek met prof. Smits af te bre ken en droeg aan haar raad voor de zaken van kerk en theologie op dit ge sprek over het belijden der kerk voort te zetten en daarvan verslag uit te brengen. De heer Mulder noemt het onduidelijk, wat de synode hiermee be doelt, daar er met prof. Smits toch geen gesprek liep over de „inhoud" van het belijden Hij besluit zijn artikel aldus: „het is bepaald te betreuren dat de synode zich niet duidelijker heeft uitgesproken. Want hoe dan ook, er blijft nu de on aangename indruk, dat men een zaak, die reeds tweemaal is behandeld, thans voor de derde maal wil aanpakken. Wij hopen nu maar dat onze veronderstel ling juist is, dat het de bedoeling van de synode is prof. Smits te doen uitno digen als medewerker van de Raad voor Kerk en Theologie. Royaal is dan echter dat hij als lid wordt herbe noemd. Dit zou een royaal gebaar zijn ook tegen de niet aflatende intoleran tie, die ons het meest in deze zaak verontrust en die ook meer verontrus ting waard is dan die waarvan de ge nerale synode spreekt." VROUWENPOLDER. De christe lijke oranjevereniging kwam onder lei ding van de heer M. v. d. Broeke in feestelijke jaarvergadering bijeen. Het was dubbel feest: de vereniging bestond 25 jaar en tevens was de heer v. d. Broeke, die ook nu weer met algemene stemmen herkozen werd als voorzitter, 25 jaar bestuurslid. Tien jaar secretaris en 15 jaar voorzitter. In vogelvlucht bracht de heer W. Jobse verslag uit van de afgelopen 25 jaar. Burgemeester A. de Kam sprak waar derende woorden tot de voorzitter. Ook mevrouw v. d. Broeke, die een plant ontving, werd in de hulde betrokken. De burgemeester bood de heer v. d. Broeke het Zeeuws fotoboek aan. Tot bestuurs lid werd herkozen de heer C. P. Louws en gekozen werd de heer A. Hoefkens. Verder was er film en muziek. MIDDELBURG Zaterdagmiddag omstreeks half drie gebeurde op de Abeelseweg bij Middelburg een merk waardig ongeluk. Een personenauto, bestuurd door J. F. v. A. uit Vlissin gen, komende van de Koudekerkse- weg, hield teveel rechts en slipte. Daarbij werd een wielrijder, A. J. v. d. H„ eveneens uit Vlissingen, geschept en via een haag in de naast de weg lopende sloot geworpen. De fietser liep daarbij een linkerdijbeen breuk en een hoofdwond op. Hij moest naar het Gasthuis worden overgebracht. De wagen kwam zoals de foto toont eveneens in de sloot terecht. De beide inzittenden kwamen met de schrik vrij. Gemeenteraad akkoord KRABBENDIJKE. Zonder tegen kanting heeft de gemeenteraad zich za terdagmorgen akkoord verklaard met de voorstellen van B. en W. tot voorlopige goedkeuring van een plan tot onteigening van een perceel grond, gelegen in het goedgekeurde uitbreidingsplan (in onder delen) van West, eigendom van de heer W. W. Kakebeeke en tot onteigening van zakelijke rechten rustende op enkele percelen grond in het uitbreidingsplan Centrum van de heren J. de Jonge, J. Bakker en J. P. Kakebeeke. Alleen de heer M. Weststrate voerde enkele bezwaren aan, maar de andere raadsleden schaarden zich unaniem ach ter de voorstellen. Na ruim een half uur was de agenda van 13 punten dan ook afgewerkt. Het college van B. en W. is de heer W. W. Kakebeeke zoveel mogelijk ter wille geweest, aldus de toelichting aan de raad, zonder dat deze persoon ook maar op enige wijze zich wenst aan te passen aan de vastgestelde voorschriften of op de geboden prijs wil ingaan. Over de bezwaarschriften van de an dere vier personen merkten B. en W. op: „Te oordelen naar vorm, indeling en (zeer kreupele) stijl zijn deze bezwaar schriften voor belanghebbenden opgesteld door oordeelkundige, zich gedurende de laatste tijd met het ontwerpen van dergelijke schrifturen intensief bezig houdende, personen. Als gevolg hiervan kan uit de bezwaarschriften niet worden afgeleid of bezwaren tegen het plan wor den gemaakt." Enkele onderwijsvoorstellen werden als hamerstuk afgehandeld. Een krediet van 15.000 gulden werd verleend voor de uitvoering van het laatste gedeelte van de verbetering van de straatverlichting. In dit verband uitte de heer H. J. van Harn (a.r.) zijn genoegen over de vlotte uitvoering van het verlichtingsplan. Ten slotte werd een bedrag van 5000 gulden gevoteerd voor het verder bouwrijp ma ken van gronden in het uitbreidingsplan Centrum. •s HEER ABTSKERKE. De ge meenteraad kwam in openbare vergade ring bijeen. De raadsleden werkten zich vlot door de niet omvangrijke agenda. De gemeenterekening 1959 werd voorlo pig vastgesteld. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd de heer J. D. Korstanje. Op zijn eigen verzoek werd aan de heer J. N. Wirtz eervol ontslag verleend als gemeente-opzichter. Op voorstel van B. en W. besloot ae raad tenslotte 7 olmenbomen op het plein van Sinoutskerke te verkopen. Ko per werd de fa. De Priester te Voor schoten voor 4100 gulden. Het bouwen van een kapsalon voor de heer J. van Rooyen aan de Koe straat te Westkapelle is opgedragen aan de laagste inschrijver, de gebr. Van Rooyen te Westkapelle. MIDDELBURG. „Sterker dan ooit heeft de jeugd van tegenwoordig be hoefte aan de romantiek van het spel van verkennen". Dit zei zaterdagavond oubaas J. J. Meijboom die na vijftig jaar padvinder te zijn geweest af- schied nam als distriktscommissaris van Zeeland. Uit alle delen van Zee land en daarbuiten waren padvinders en andere vrienden van oubaas Meij boom naar Middelburg gekomen om dit afscheid bij te wonen. Onder hen bevond zich ook mr. E. A. Newton, as sistent distriktscommissaris van de Epping forest South Boys Scouts As sociation uit Engeland, een vriend van de scheidende oubaas. Het afscheid begon met een laatste groet van de padvindersband in de Lange Delft. Hierna verzamelde het gezelschap zich in een van de zalen van hotel Wöh- ler waar werd begonnen met het binnen brengen van de wet. Direct daarop sprak oubaas Volkmaars, hoofdcommis saris van de N.P.V. Hij meende dat de dank van de padvindersbeweging voor het spel dat oubaas Meijboom vijftig jaar heeft gespeeld wordt gesymboli seerd in de hem op St. Joris uitgereikte onderscheiding. Deze onderscheiding de Zilveren Vlaamse gaai wordt bij hoge uitzondering verleend voor bijzondere diensten. „U heeft een stempel gedrukt op de padvinderij in Zeeland", aldus de hoofdcommissaris die met een handdruk de dank van de N.P.V. bezegelde. In aansluiting hierop installeerde de hoofdcommissaris de nieuwe dis triktscommissaris, schipper E. Kui per uit Middelburg. Dit is een van de moeilijkste posten in onze organisatie want u moet twee heren dienen. U bent de vertegenwoordiger van de N.P.V. in dit distrikt, maar tevens vertegenwoordigd u het distrikt in het bestuur. Het doel van dit werk is het brengen van het spel van verkennen. U zult dit moeten stimuleren en or ganiseren", zo zei de hoofdcommissa ris. De schipper die voor het eerst padvinder is legde de belofte af in handen van oubaas Volkmaars. Schip per Kuiper ontving een badge en het installatieteken. Na de plechtige wisseling van funk- ties beklom een lange rij van sprekers het podium om afscheid te nemen van oubaas Meijboom en een welkom toe te roepen aan schipper Kuiper. Deze rij werd geopend door distriktscommiassa- ris oubaas R. van Dijk die namens al le leden van het distrikt woorden van Kerkkoor benoemt erelid WESTKAPELLE. In de jaarverga dering van het Hervormd kerkkoor is medegedeeld dat er thans 25 leden zijn. In de vacature, ontstaan door het af treden van mevr. N. van Royen-Wou- ters werd als vice-presidente gekozen mevr. N. Huibregtse-Roelse. Besloten werd de oud-dirigent, de heer J. Cijsouw te benoemen tot ere lid De vergadering stond onder leiding van ds. W. Oosthoek. In zaal Juliana belegde de Rode- kruis afdeling Biggckerke een kontakl- Werknemers bouwnijverheid hielden vergadering GOES. In hotel „De Korenbeurs" is de jaarvergadering gehouden van de Ned. Chr. Bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid, onder voor zitterschap van de heer H Boogaard. Uit het jaarverslag van de heer M. G. Sinke bleek dat in het afgelopen jaar tien nieuwe leden zijn toegetreden en dat de afdeling thans 160 leden telt. Penningmeester T. Geense maakte mel ding van een batig slado. Na de pauze maakte men kennis met de nieuwe dis trictsbestuurder. de heer H. Klompema ker, waarna de heren J. Londema en H. A. de Pont de geluidsfilm „Arbeid in het bouwbedrijf en sociale zekerheid" vertoonden. Deze film is vervaardigd door het Sociaal Fonds voor de Bouw nijverheid. Fietstocht scholieren HEINKENSZAND. De leerlingen van de vijfde en zesde kias van de open bare iagere school maakten o.l.v. hun onderwijzer, de heer H. Eversdijk, een fietstocht dooi de zak van Zuid-Beve- land. O.a. werd een bezoek gebracht aan de prachtige middeleeuwse Ned. Her- Advertentie .V. RED BAND- ROOSENDAAL GOES. Als „ambteloos burger" heeft de heer J. A. van Beimekom uit Middelburg, die de afgelopen week een langdurige onderwijscarrière voorlopig heeft afgesloten en dinsdag wordt be ëdigd als lid van de Tweede Kamer, zaterdagmiddag tijdens de jaarverga dering van het provinciaal verband van Anti-Revolutionaire Jongeren Studie clubs in hotel „De Korenbeurs" zijn visie gegeven op de recente kabinets crisis en op de nationale en internatio nale politiek. De jongelui hebben veel van hem op gestoken. De kruitdamp rond de kabi netscrisis is opgetrokken. En als outsi der („onder dat woord wil ik een drie dubbele streep zetten") en als belang stellend toeschouwer kwam hij tot de conclusie, dat er van een conflict tussen de vleugels in de A.R.-partij allerminst sprake is. Wel zijn er bepaalde nuan- VEERTIG JAAR BIJ TIMMERFABRIEK HEINKENSZAND. café^Knuit te Heinkenszand het feit her dacht dat de heer P. Karelse 40 jaren geleden in dienst trad bij timmerfabriek (toen nog aannemersbedrijf) A. C. de Mol. In een toespraak kon de heer De Mol o.m. welkom heten de burgemees ters van Heinkenszand en van Borssele. De heer De Mol richtte zich daarna tot de jubilaris en bracht hem zijn dank over voor alles wat hij in de veertig ja ren voor het bedrijf heelt gedaan. In zonderheid besteedde de heer De Mol aandacht aan de omschakeling op de machinale houtbewerking, die de heer Karelse geheel heeft medegemaakt en die hij nu als geen ander beheerst. Tot slot van zijn toespraak stelde de heer De Mol een enveloppe met inhoud ter hand aan de heer Karelse. Na de heer De Mol voerde de burge meester van Borssele het woord (de heer Karelse woont nl. te Borssele en heeft al deze jaren op en neer gereisd zodoende heeft hij zeer vele kilome ters enkele malen de wereld rond afgelegd zoals de burgemeester had be cijferd). De burgemeester deelde mede dat het Hare Majesteit had behaagd de heer Karelse de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau te verlenen. De burgemeester feli- Zaterdag is inciteerde hem met deze onderscheiding ceringen in de partij, maar dat is uiter mate gezond. Het is ook niet zo, en dat wil ik toch wel met nadruk zeggen, dat gesproken kan worden van een bot sing tussen oud en jong. De heer van Bennekom vond het betreurenswaardig, dat de tegenstellingen naar buiten zijn gekomen. Spreker toonde waardering voor het standpunt van de christelijke fracties, die de bewogenheid over d» woningnood op de voorgrond hadden ge zet. Natuurlijk: er zijn fouten< gemaakt. Schorsing van de beraadslagingen wa re beter geweest en de minister had ook iets voorzichtiger moeten zijn met het onaanvaardbaar. Als a.r.-burgers moeten wij n» maar een dikke streep zetten onder deaa historie. Het wordt ten hoogste tijd da de gelederen weer te sluiten". Sprekend over de internationain as pecten zei de heer van Bennekom, dat de a.r. de samenwerking in Europees verband met kracht moet steunen. Ook ligt er een boodschap op het terrein van de onderontwikkelde gebieden. De bewo genheid met de volken in deze gebieden kan onze partij weer nieuw elan geven. Ook op nationaal niveau ligt er nog een grootse taak. Hij noemde een fikse reeks onderwer pen op, die in de toekomst de aandacht moeten hebben: recreatie, vijfdaagse werkweek, de sport, commerciële tele visie, mammoetwet. „Er is geen gebrek aan nationale goederen" zo zei de heer Van Bennekom tot slot. dank sprak voor het vele dat de oubaas heeft gedaan in het belang van het ver- kennersspel.Hij bood de oubaas een windbuks aan, voor mevrouw Meijboom waern er bloemen. Schipper Luitwieier uit Vlissingen. die even lang padvinder is als de oubaas, memoreerde de pretti ge samenwerking. Mej. Alewijnse hoofdleidster van het N.P.G. in Middelburg, de heer J. P, Verniel als secretaris van de plaatselij ke commissie. Mr. Newton bracht groeten over van de Engelse padvinders. Voor oubaas Meijboom waar hij al 26 jaar bevriend mee is bracht hij een boek werk mee, waarin alle aanwezigen te kenden. Schipper Pierhage leider van groep één bood een lijst aan waarop alle evenementen uit deze vijftig jaar stonden vermeld. Groepsleider J. Nijs- se uit Goes bracht de dank van de Zuid-Bevelandse padvinderij over. Oubaas ds. Vis vertegenwoordigde het distrikt Zeeuws-Vlaanderen. In zijn dankwoord gewaagde oubaas Meijboom, die sinds 1938 distrikts commissaris is geweest, dat de padvin ders beweging in Zeeland gunstig is ont wikkelt. Ook maatschappelijk heeft zij een goede plaats veroverd. „Velen be stempelen ons spel als verouderd maar we zullen allen moeten bewijzen dat de jeugd van nu nog altijd wordt getrok ken tot de romantiek van dit mooie en leerzame spel". Tenslotte verzocht de nieuwe distrikts commissaris om aller medewerking bij het uitoefenen van zijn taak. Deze bij eenkomst werd besloten met het weg brengen van de wet, hierna verbleef men nog enige tijd gezellig bijeen. GOES. Onder grote belang stelling nam mejuffrouw A. E. G. Waesibergen zaterdagmorgen in de Prins van Oranje afscheid als in- spectrice bij het kleuteronderwijs in het district Zeeland. In haar afscheidswoord memoreerde me juffrouw C. Massa, presidente van de vereniging van leidsters bij'het Christelijk kleuteronderwijs afd. Z. Beveland, het vele werk dat mep van Waesbergen verzet heeft op het gebied van de bouw van nieu we kleuterscholen, en haar psy chologische inzicht bij haar uitvoe ren van haar taak. Na vier jaar in Zeeland werkzaam te zijn geweest vertrekt mej. v. Waesbergen nu naar Rotterdam waar ze een soort gelijke functie zal uitoefenen. Als tast bare herinnering aan haar verblijf in Zeeland kreeg ze van de gezamenlijke verenigingen van Christelijke Kleuter leidsters op Walcheren en Zuid-Beveland een bloemenhulde, een boek met hand tekeningen van alle leidsters in Zeeland en een ets van Veere. Hierna werd mej. J. de Jonge, die de plaats van mej. v. Waesbergen zal innemen, welkom ge heten. De heer J. A. v. Bennekom, oud directeur van de Christelijke Kweek school te Middelburg en de heer L. G. Wolf, inspecteur bij het Lager Onderwijs, inspectie Goes, spraken tenslotte even eens een afscheidswoord, waarbij ze eenparig de vastberadenheid van de scheidende inspectrice prezen waar het ging om de bouw van nieuwe scholen. Namens het provinciaal bestuur sprak de heer A. Schout, lid van G.S. Mejuffrouw Van Waesbergen dankte voor alle be toonde belangstelling en droeg haar taak over aan mej. De Jonge. De heer W. Schols, inspecteur bij het Lager Onderwijs, hield voorts een korte lezing over het onderwerp: „Taalmoei lijkheden in de kleuterschool". DOMBURG. Zaterdag heeft de heer M. C. Jellema, hoofd van de Chris telijke school voor l.o. te Domburg, op een door het komitee van oud-leerlingen van deze school georganiseerde receptie afscheid genomen van allen die hem dierbaar zijn in de Walcherse badplaats. De heer Jellema, die ongeveer 22 jaar hoofd van de Domburgse school is ge weest, werd eerst toegesproken door de heer H. de Pagter, die hem met aan haling van enkele aardige herinnerin gen dank bracht voor het vele goede dat hij voor de oud-leerlingen, namens wie avond. De film Meisjes in het wit- werd j vormde kerk te Nisse, aan de overblijf- vertoond. Er bestond voor deze avond [selen van het slot „Hellenburg" te Baar- goede belangstelling. land en aan het fort te EUewoutsdijk. WESTKAPELLE. Ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de af deling Westkapelle van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de hout- en bouwnijverheid werd in het Hervormd jeugdgebouw een feestavond gehouden. De voorzitter, de heer L. Verhage Pzn, gaf een overzicht over de afgelo pen dertig jaar, waarna door het ge meentebestuur en de A.N.B.B. bloemen werden aangeboden. De bondsvoorzitter, de heer J. van Eibergen hield een rede en na de pau ze voerde de toneelgroep „De jonge spelers" uit Vlissingen het stuk „De vluchtelinge" op. ARNEMUIDEN. De overdracht van de trekker-manschappenwagen aan de vrijwillige brandweer zal woensdag 22 februari plaatsvinden. Om vier uur zal het korps een demonstratie geven op de kade en om hall acht 's avonds zal in de raadszaal de overdracht plaats vinden. de heer De Pagter sprak, heeft gedaan. De heer L. Minderhoud richtte na mens het schoolbestuur waarderende woorden tot de scheidende hoofdonder wijzer. In Waichers dialekt en in dicht vorm werd daarna namens het perso neel en de leerlingen gesproken door mevr. Jo Lanen-van Sluys, die een stoel, een leeslamp en een elektrisch scheer- apparaat aanbood. Mevrouw Jellema ontving een elektrische koffiemolen en bloemen. Na een koffie- en gebakpauze bracht burgemeester mr. W. J. E. Crommelin de heer Jellema namens het gemeente bestuur dank voor al zijn arbeid, waar bij hij in het bijzonder de strijdvaar digheid van het schoolhoofd prees om in het bezit te komen van een nieuwe school. Namens de Ned. Herv. gemeen te sprak de heer J. Franke, die wees op de band tussen kerk en school. In dezelfde geest voerde namens de Geref. gemeente het woord de heer J. Mèlse. Het sprekerslijstje bevatte daarna nog de namen van de heren C. Bosse- laar namens de oud-leerkrachten, die onder de heer Jellema gewerkt hadden, de heer Steur namens de oud-kollega's van de openbare iagere school en de heer H. Smit namens de huidige kolle ga's van deze school. In zijn dank woord zette de heer Jellema nog eens in het kort de grote waarde van het christelyk onderwijs uiteen. Mede na mens zijn vrouw dankte hij voor hem betoonde hplde. Vele ouders, oud-leerlingen en leerlin gen namen daarna met „de vijf" af scheid van de familie Jellema, die zeer binnenkort Domburg gaat verlaten en zich in Amerongen zal vestigen. Het grote hoekhuis op het Groentje zal dan leeg komen te staan. In Domburg is dan in dubbele zin een leegheid ont staan, omdat het gezinsleven van de heer Jellema zich kenmerkte door warmte en arbeidsvreugde. Domburg verliest een zeer geziene figuur, wat wel bleek uit het grote bedrag dat werd ingezameld om de receptie mogelijk te maken. en reikte hem de versierselen uit. Na mens het personeel sprak vervolgens de heer B. IJzerman woorden van felici tatie en ook van dank voor het vele wat de heer Karelse hen op vriendschap pelijke, wijze had geleerd. Ook de schoonvader van de heer De Mol, gedeputeerde C. Philipse, voerde het woord en feliciteerde de gedecoreer de jubilaris. Tot slot sprak de heer Ka relse een dankwoord. TERNEUZEN. In de raadsvergade ring van 23 februari a.s. zal het voorstel ter sprake komen van de verkoop van grond aan de Leeuwenlaan ten behoeve van de bouw van een kantoorpand voor de Provinciale Waterstaat. Het college van B. en W. stelt in verband hiermee voor een perceel grond van 1066 vier kante meter te verkopen aan de provin cie Zeeland. De raad zai nog even in de verkoop sfeer blijven. Er is een verzoek van de heer J. Fraanje tot aankoop van een per ceel grond van 686 vierkante meter voor de bouw van een woning. B. en W. stellen voor in dit verzoek te bewilligen. Tenslotte wordt voorgesteld aan de heren J. van Veen en J. F. Rouw stukken grond te verkopen van respetievelijk 250 en 348 vierkante meter, eveneens met het oogmerk dat op deze grond woningen zullen worden gebouwd. De n.v. P.E.Z.M. heeft de medewer king van de gemeente gevraagd voor aansluiting van een tiental percelen in de Vogelschor.polder op het electri- citeitsnet. Naast de garantiebijdrage voor stroomafname door belangheb benden, blijft echter nog een tekort van 37.651 gulden. Naast een bijdrage uit het fonds voor de onrendabele gebieden van deze maatschappij, blijft een bij drage van de, gemeente gewenst van 6944 gulden. B. en W. stellen in dit ver band voor in het garantieproject Vogel- schorpolder een bedrag ineens te ver strekken van 6944 gulden: Gezien het feit dat met een tweetal grondeigenaars, wier grond in het ge meentelijke uitbreidingsplan valt, geen minnelijke schikking getroffen kon wor den, stellen B. en W. de raad voor een voorlopig besluit te nemen om tot ont eigening in het belang van de volkshuis vesting over te gaan. Aan de stichting Protestantse Zieken zorg „Zeeuwsch Vlaanderen" stelt men voor toestemming te verlenen tot ver koop van het pand Axelsestraat 19, ech ter onder de voorwaarde dat de ontvang sten waar mogelijk bestemd zullen wor den voor de financiering van herstellin gen aan het infectiepaviljoen van het Julianaziekenhuis. Tenslotte zal aan de aannemer P. Ha- melinfc uit Goes ondershands worden aanbesteed de bouw van een aula op de begraafplaats bij het Zwaantje. VLISSINGEN Het gemeentebestuur wenst op korte termijn over te gaan tot de aanschaf van nieuwe uitrusting voor het gemeentelijke brandweerkorps. De modernisering, die een bedrag van 28.000 gulden zal vergen, omvat de aanschaf van een trekker-manschappen wagen, een gereedschappenwagen en kleding voor de vrijwillige brandweer. De huidige auto's dateren uit respectie velijk 1044 en 1945 waarvan de een zo zeer is versleten dat hij niet meer kan worden gebruikt terwijl het andere voertuig een zeer hoog olie- en benzine verbruik heeft. VLISSINGEN Het college van B. en W. verzoekt de raad haar voorne men te onderschrijven, de restauratie van de St. Jacobstoren te gunnen aan het aannemersbedrijf D. Huurman Jr. te Delft, welk bedrijf het laagst heeft ingeschreven. Voor de herstelwerkzaam heden, die bijna 62.000 gulden gaan kos ten, wordt van de minister van Onder wijs, kunsten en wetenschappèn een subsidie tot negentig procent in de kos ten ontvangen. ZOUTELANDE In de nacht van za terdag op zondag is een tot nu toe on bekend gebleven schip door een paal hoofd gevaren. Dit hoofd is over een lengte van ongeveer tien meter ver nield. Hieruit zou kunnen worden gecon cludeerd dat het een coaster is geweest. Door de dichte mist was het onmoge lijk na te gaan welk schip het is ge weest. Ook is niet bekend of het vaar tuig bij deze manoeuvre heeft vastgeze ten. Het vernielde hoofd is eigendom van de Polder Walcheren. Het is vanuit Zou- telande gezien het laatste zogenaamde vierde hoofd in de richting Dishoek. BIGGEKERKE. In de bocht op de Zoutelandseweg juist bij het kerkhof is zaterdagavond een ongeluk gebeurd. De heer T. de V. uit Middelburg, die op zijn motor uit de richting Zoutelande de bocht naderde, is vermoedelijk ge slipt en uit de bocht gevlogen. Dit moet omstreeks half tien zijn gebeurd. Onge veer een uur later werd de heer De V. door een passerende buschauffeur ge vonden. Het slachtoffer moest met een hersenschudding in het Gasthuis te Mid delburg worden opgenomen. Opwekking De jaarvergadering van de Arjos had een geanimeerd verloop. In zijn ope ningswoord wekte de provinciaal voor zitter, de heer B. Koole uit Souburg, de jongelui op met open vizier te strijden. „Een duidelijk positie kiezen wordt ge vraagd. De Arjos is onmisbaar voor de politieke vorming". De heer Koole riep op tot grote activiteit en deed een drin gend beroep op de Arjosleden en op de kiesverenigingen zich ernstig te bezin nen op de vele problemen, die er overal zijn. Ook in Zeeland". Ook de kiesverenigingen moeten nog meer warm gemaakt worden van het Arjoswerk, zo bleek tijdens de reacties op de jaarvergadering. De medewer king laat hier en daar wel wat te wen sen over. De jaarverslagen werden be sproken. Financieel is het met het pro vinciaal verband niet zo rooskleurig gesteld. In de plaats Oan de heer L. Hollestelle te Goes werd in het bestuur gekozen de heer J. J. Zuidweg te Yer- seke en de heer M. A. Filius te Kam perland zal de vacature van Noord-Be veland gaan bezetten. In de vacature J. de Klerk uit Axel zal op korte termijn voorzien worden. Getracht zal worden om op Schouwen een contactbijeenkomst te beleggen met kiesverenigingen om de Arjos daar tot leven te brengen. Op 4 en 18 maart en 8 april worden in Goes regionale kader cursussen gehouden, waarvoor de be langstelling wel wat groter mag worden. Voorts staan er nog een groot aantal ac tiviteiten op stapel. Tenslotte werden de nieuwe bestuurs leden met enthousiasme ingehaald en werden de oude met weemoed uitge luid. MIDDELBURG. De schoolvereni ging van' de christelijke 'kVéekechool „Animo" hield in het Schuttershof haar jaarlijkse feestavond. De presidente van de schoolclub opende de avond. Hierna werden enkele liederen ten gehore ge bracht door hei koor o.l.v. Jan Rijn. Tony van Wendel-de Joode voerde een stukje Pallet ten tonele. De voorzitter van (ie rijkskweekschoolvereniging „Con Brio" bood aan de presidente van Ani mo een bloemstuk aan. Voor de pauze bracht een bandje een aantal aardige nummers, die de stemming er goed in hielden. Na de pauze volgde de hoofdschotel van deze avond die bestond uit de op voering van het toneelspel „En toen kwam dokter Frost". In dit stuk wordt een verzekeringsagent aangezien voor dokter Frost. Wanneer echter de echte dokter komt opduiken ontstaan er nogal wat verwikkelingen. De rol van verzeke ringsagent werd zeer goed gebracht door Jan Goedhart. Ook de andere spelers verstonden hun rollen best. De heer P. A. Bouwense voerde de regie. HANSWEERT. Grote ongerustheid is ontstaan door een onjuiste berichtge ving via de radionieuwsdienst over het binnenvaartuig Maria van schipper Verhoeve uit Puttershoek. Dit schip was zaterdag uit Terneuzen vertrok ken, samen met de Nelly van schip per Ooms uit Hansweert. Ter hoogte van de overloop van Hansweert merk ten de schepen een scheidingston niet op en liepen vast. De Nelly kwam op eigen kracht weer vlot en meldde in Hansweert de stranding van de Maria. Hierop kwam de bergingswereld in ac tie. De Schelde en de Holland van de fa. Muller zochten met behulp van ra dar. De Schelde kon het schip echter niet naderen en lopend over zandban ken bereikten bemanningsleden van het bergingsvaartuig de Maria. De schipper wenste echter geen gebruik te maken van de aangeboden hulp en zei bij hoog water te willen proberen vlot te komen. Dit is hem inderdaad gelukt Gedurende de tijd dat de Maria vast zat gaven tal van schepen op de Schelde signalen en daaruit heeft een berichtgever ter onrechte blijkbaar de conclusie getrokken dat de Maria was overvaren. Het bericht werd zelfs via de radio verspreid en in Hansweert ontstond grote ongerustheid. Naderhand bleek van een overvaring geen sprake te zijn. Bromfietsers kotsten GOES. Op de Westhavendijk zijn de bromfietsers R. van der W. uit Kloe tinge en J. de F. uit Kortgene met el kaar in botsing gekomen. De F. liep verwondingen aan de bovenlip en aan de- rechter knie op en Van der W. kreeg hoofdwonden en een lichte hersenschud ding. Beddegoed vatte vlam MIDDELBURG Zondagmiddag ontstond brand in hel pand achter de Houttuinen 50. De hoofdbewoner was niet thuis, doch wel de bedlegerige kostganger H. P. De brand was spoe dig geblust. De brandweer wierp het brandende beddegoed op straat. kostganger kon nog niet worden ge hoord, doch de politie meent dat het niet onmogelijk is dat de man in bed heeft gerookt en daarna in slaap is ge- vallen, waardoor de brand is ontstaan. ZANG EN TONEEL HAAMSTEDE. Onder leiding van de dirigent, de heer L. Schouls gaf het Hervormd kerkkoor een uitvoering, ge combineerd met de opvoering van een toneelstuk. Voorzitter W. J. van der Maas deelde mede dat het koor twintig jaar bestaat. Vijf leden, die van de op richting af in het koor hebben gezongen ontvingen een geschenk. 1

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4