HUIS 3G Kleverskerkse ruilverkavelings commissie geïnstaleerd Gedeputeerde C. Philipse: ,Tijd van voorspoed" Middelburg kreeg geschenk van R damse Lloyd Aanleg nieuwe rondweg en spoorlijn te Goes kost anderhalf miljoen EINDSTANDEN ZEEUWSE MICROKORFBAL Veerenaar Geldof was zestig jaar in de olie Opnieuw schepen aan de grond gelopen Mist veroorzaakte veel overlast: Stagnatie op de weg en te water door Zeeland Koninklijke onderscheiding Gidstaak Domkerk echter grootste voldoening in zijn leven Mist contra scheepvaart Van de dinsdag naar de maandag Uit de kerken HERFST 1963 WERKZAAMHEDEN KLAAR Vijfdaagse werkweek voor verplegend personeel Granaat in tuin gevonden Donateursavond van „Accelerando" Jaarvergadering vereniging van huisvrouwen Bejaarden genoten in Wemeldinge Aanbesteding Gunning iorktberid ACHT SCHEPEN AAN DE GROND ,T P® k°rft>?lvereniging „Animo" te Souburg houdt zaterdag 25 februari een feestavond, welke om acht uur in gebouw „De Zwaan" aanvangt. Vrijdag 17 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 KLEVERSKERKE. „Een hopelijke tijd van voorspoed voor Kle- verskerke zal aanbreken", zei gedeputeerde C. Philipse in het ope ningswoord, dat hij sprak tijdens een bijeenkomst in de Klevers- kerkse vergaderzaal ter gelegenheid van de installatie van de plaatse lijke commissie voor de ruilverkaveling. „Ongetwijfeld zal er vreugde in het blok zijn om de verkaveling, maar op ieder rust de plicht zich aan te passen aan de veranderingen in de tijd waarin wij leven". door de verkavling de 'Arnem.uidse sportvelden een betere akkom-moda- <tie zouden kunnen krijgen. Wenszittingen De direkteur van de Zeeuwse cultuur technische dienst, ir. D. van der Zaken, vertelde enige dingen van praktische aard. Hij rei dat aanstaande dinsdag de commissie haar eerste vergadering sou houden waarin een in grote lijnen opge steld werkplan zou worden geboren. Dit jaar nog, aldus de heer Van deT Za- De heer Philipse vervolgde met de opmerking, dat de herverkaveling de rest van Walcheren zeer veel goeds heeft gebracht, wat ook duidelijk was waar te nemen. De taak van de plaat selijke kommissie lag in het voorkomen van de enkele tekortkomingen, die in de Walcherse verkaveling zouden zijn ge maakt. „Want het gaat om u zelf en uw huurlieden." De vele vraagstukken zouden eet be hulp van de staf van deskundigen kun nen worden opgelost. De commissie heeft een grote verantwoordelijkheid, aldus de gedeputeerde, zijn vertrouwensmannen en moeten zowel vraagbaak als steun voor de bewoners van het 'blok zijn. Hij sprak de hoop uit. dat de commissie haar taak in volledige samenwerking met de rijksdeskundigen zou verrichten. „Maar het allerbelangrijkste is, dat u toezicht uitoefent op de uit te voeren weiken." Marsorder De heer Philipse zei het volgende bij de officiële installatie van de commis sie, die hij verrichtte: „Uw marsor der ligt gereed, u kunt voortgaan op de dOor u ingeslagen weg. Ik hoop dat u er van bent doordrongen, dat u hebt kunnen werken aan de toekomstige ho gere ontwikkeling van uw eigen gebied iDe voorzitter van de (plaatselijke com missie de heer J. Poldersdijk, bracht een dankwoord aan allen en hoopte dat de door de commissie op zich genomen zware taak op goede wij»ze zou worden volbracht. Ir. J. D. iDorst sprak namens de Centrale Cultuurtechnische Commissie en behandelde enige punten over de ruil verkaveling in het algemeen. Hij zei, dat een verkaveling normaal vijf jaar voorbereiding en tien jaar uitvoering vergde. Hij gaf de commissie de raad mee bij het behandelen van de vele moeilijke problemen naar buiten altijd als één man op te treden. Burgemeester A. Hack van Arne- muiden bood namens het gemeente bestuur -zijn gelukwensen aan en vond door de verkaveling de Arnemuidse ook van groot gemeentelijk belang Hij stipte in het bijzonder aan dat •MÏDRELBURGIs het mogelijk op het terrein van de gezondheidszorg een vijfdaagse werkweek in te voeren? Hier over sprak gisteren het hoofdbestuurs lid van de N.C.B.O., de heer C. de Bruin op een gezamenlijke vergadering van de afdelingen Middelburg, Vlissin- gen en Souburg van deze bond, voor het personeel dat werkt in deze sector. Principieel gezien heeft het verplegend personeel recht op werktijdsverkorting, maar de vraag is of het ook practisch uitvoerbaar is. „Moeten we zeggen: dit moet gebeuren, met misschien het ge volg dat er een aantal bedden leeg blijft staan, of moeten we een andere oplossing zoeken?" „Wij hebben niet te maken met een machine, die we naar believen stil kunnen zetten, maar met zieke en hulpbehoevende mensen", aldus de heer De Bruin. Hij was van mening dat het voor technisch en ad ministratief personeel wel mogelijk is een vijfdaagse werkweek in te voeren. Bij een bespreking van de loonsituatie deelde de spreker mede dat de N.C.B.O. samen met de andere bonden en kruis verenigingen voorstellen heeft gedaan om de kraamverpleegsters in salarië ring gelijk te stellen met gezinsver zorgsters. ZIERIKZEE. Bij het graven in een tuin aan het Heer Lauwendorp is een niet ontplofte granaat gevonden. Om ongelukken te voorkomen- ts de granaat in veilige bewaring gegeven in afwach ting van de deskundigen die de demon tage zullen verrichten. ken, zou een begin met het kadastrale werk worden gemaakt, waarna een eer ste schatting zou worden opgesteld, waarin het vaststellen van de rechten van de blokbewoners aan de orde zou komen. „Dit najaar worden dan de eerste wenszittingen gehouden, -waarin de eige naren hun wensen aan de commissie kenbaar kunnen maken, waarna een voorbereiding van de uitvoering der werkzaamheden volgt." De heer Van der Zaken onthulde ver der: „In 1962 zal hoogstwaarschijnlijk met de uitvoering worden begonnen. De werkzaamheden lopen gedurende 1962 en 1963 en in de herfst van 1963 zal ieder een in het blok zijn nieuwe kavel kun nen betrekken. Dit betekent natuurlijk niet. dat alle werk is gedaan. In 1964 worden er werken van cultuurtechnische aard gedaan, waarna een tweede schat ting volgt." De heer Van der Zaken besloot -met de opmerking dat door de intensieve voorbereiding de verkaveling van Kle- versfcerke waarschijnlijk geen tien jaar in beslag zou nemen. De heer C. Philipse sloot de bijeen komst. De plaatselijke ruilverkavelings commissie bestaat uit vijf personen: J. Polderdijk, voorzitter, J. H. Janse, plaatsvervangend voorzitter, N. C. van de Hoek, J. A. Nij-sse en A. Klugifhout. VEERE. Een bekend Veere- naar, die zelfs tot in Amerika be kend is, is gisteren het middelpunt van de belangstelling in zijn stadje geweest. In de morgenuren kreeg de heer Cornelis Geldof want die is het de burgemeester op visite, vergezeld van de gemeente secretaris en van de districtsver tegenwoordiger van Esso Neder land N.V. en zijn echtgenote. Zij kwamen de heer Geldof een hul diging bereiden. De burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugaal, had zelfs een konink lijke onderscheiding voor de heer Geldof in petto, namelijk de zilve ren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. „Het was een volkomen verrassiNj voor me", vertel-de de heer Geldof die vorstelijk gedecoreerd werd omdat hij zogezegd zestig jaar in de olie was. Eerbiediger vertaald: hij was zestig jaar verbonden aan de Esso-jnaatschap- pij. Dit bedrijf had het dan ook niet bij een koninklijke onderscheiding gela ten, maar de jubilaris nog een prach tige stoel aangeboden. Tien jaar gele den bij zijn vijftigjarig jubileum had de heer Geldof reeds de ere-medaille in brons ontvangen. Achter de koeien Nog vers in het geheugen van de thans 78-jarige Veerenaar ligt de perio de die voorafging aan zijn olie-business. Niet alleen omdat hem in die tijd een zeer ernstig ongeluk overkwam, maar ook omdat hij voor negen maanden ach ter de koeien twaalf en een halve gul den ontving. „Ik had 's middags de kost vrij", voegde hij eraan toe. Op 16 februari 1901 werd hij aangesteld als oliebaas. „Het was een heel kar wei", maakte hij ons duidelijk, „omdat er in die tijd in het geheel geen gas en elektriciteit was. Later toen het gas kwam werd het even moeilijk voor me, maar gelukkig kreeg ik spoedig de sleu tel van de grote Domkerk. Ik was na melijk aangesteld als gids voor de toe risten. Lang ben ik in loondienst van de maatschappij geweest tot ik na de oorlog voor mijn eigen begon". Al heeft hij zestig jaar met olie ge lopen „ik doe het nog zo af en toe!" en is te ook nog 25 jaar kerkelijk ontvanger geweest, de groot ste voldoening heeft de heer Geldof toch gevonden in zijn rondleidings werk. De mensen vertellen van de kerk en haar historie is voor hem een VLISSINGEN. De zeer dichte mist, woensdag ingezet, heeft ook gisteren de Schelde tot een levens gevaarlijk vaarwater gemaakt. Bij de vier reeds gestrande schepen is er een tweetal bijgekomen. Het Noorse vrachtschip „Dicto" liep bij boei 58 vast, terwijl de Engelse kustvaarder „Olivian Coast" het op de Ballast plaat hoger op zocht. Vijf sleepboten, de „Holland" en „Bet ty" uit Terneuzen, en de „Jean Claude Gerling". ..Martin Gerling" en „Jeam Marie Letzer" uit Antwerpen trokken donderdagmorgen in alle vroegte ö'e tros sen strak en sleurden de 5000 -ton meten de „Dicto" weer in diep water. Het schip .ïeeft geen noemenswaardige -schade op gelopen. De „Olivian Coast", die bij hoog water vastliep kwam bij eb geheel droog op de Bailastplaat te liggen. De bemanning zou trachten haar vaartuig op eigen kracht weer vlot te brengen. De „Mata- rengi", 35000 ton groot, verkeert bit Wals oorden nog steeds in een zeer gevaarlij ke positie daar zit slechts met één anker vastligt waardoor sleepboothulp voort durend nodig is. De „Mokoto". die woensdag nabij Seaf- tinge, nauwelijks tweehonderd meter uit de wal, vastliep slaagde er eveneens in op eigen kracht vlot te geraken, even als het 5252 ton metende Noorse schip „Vignes", d'a,t in het Nauw van Bath vast raakte. De zeesleper .Scaldis", woensdag morgen uitgevaren naar de Engelse kust, is na een lange en vermoeiende reis gis teren zonder resultaat in Vlissingen te ruggekeerd. De „Roland", bij Folkestone gestrand, kwam op eigen kracht vlot. Daarop zette de „Scaldis" onverwijld -koers naar de Noorse „Briitta", die ernstige sc-had'e had opgelopen bij een aanvaring. Ook dit schip weigerde assistentie en zette koers naar Dover. Opnieuw werd de steven ge wend en gevaren naar de Duitse vracht vaarder „Carole Schul-te", dat eveneens bij een aanvaring was betrokken geweest. Toen ook bij dit schip niets te verrichten bleek restte de sleper weinig anders dan terug naar Vlissingen te varen. SINT ANNALAND. De muziekvere- niging „Accelerando" gaf In het dorps huis de jaarlijkse donateursavond, waar voor veel belangstelling bestond. Na het openingswoord van de voor zitter, de heer A. J. Boogaard, bracht het muziekgezelschap een vijftal num mers ten gehore. Voorts werd de avond gevuld met het spelen van enkele soli (o.m. vierhandig pianospel door het echtpaar Goedegebuure-Lanooyschets jes en spelletjes. Ook de leerlingen van „Accelerando" traden voor het voet licht. stuk van zijn leven geworden, waar over hij niet raakt uitgepraat. Hij heeft er zelfs Engels voor geleerd, welke taal hij ten slotte zo goed sprak dat buitenlanders hem vroegen of ie soms lang in Engeland was geweest. Voor de radio De uitlegcapaciteiten van de heer Geldof bleven niet onder de Veerse ko renmaat. De radio kwam op visite. En het duurde niet lang of de eenvoudige Veerenaar sprak voor de AVRO-micro- foon in het programma van Mignon. Ook verhaalde hij van Veere voor de We reldomroep, in het Nederlands èn in het Engels. Zelfs voor de B.B.C. heeft hij de schoonheid van Veere bezongen. Straks op 7 april zal de heer Geldof veertig jaar als gids aan de kerk verbonden zijn. De kans dat e*- nieuw de microfoon er aan te pas zal komen is, zo vermoeden wij, lang niet uitgesloten. BURGH. In hotel „Het wapen van Burgh" was een groot aantal da,mes bij een gekomen om onder leiding van de presidente mevrouw De Vlieger-Pino de jaarlijkse huishoudelijke balans op te maken. Zij besprak na haar openings woord enkele mogelijkheden voor het v-o'igen van cursussen. De notulen van mevrouw Dekker-Roel- se werden zonder meer goedgekeurd, want een zeker gedeelte was in dicht vorm genotuleerd. Ook het batig saldo, dat de penningmees-teresse, mevrouw V-erton-Verhage uit de rekeningen kon overhouden, werd met applaus begroet. Bij de bestuursverkiezing werd de se cretaresse, mevrouw Dekker-Josse her kozen. Voor mevrouw Klompe-van Oos ten die niet herkiesbaar was, omdat ze de zes-jarige zittingsperiode achter de rug had, werd gekozen m-evrouw E. P. Feyfer-Baukema uit Renesse. In de vacature van mevrouw De Ruij- ter-Joosse als correspondente van het I.V.H. (Instituut Voor Huishoudelijke Voorlichting) werd voorzien door de be noeming van mevrouw B. Roozeboom- Muller, Mevrouw De Haas-Verton hield deze middag een lezing over de zelfbescher ming bij mogelijke atoombom-aanvallen, een instrucitielezing die mevrouw De Haas ook voot andere verenigingen reeds hield. Aan het einde ontvingen de dames Klom-pé en De Ruijter een herinn-erin-gs- lepeltje voor de vele goede diensten aan de vereniging bewezen. Chr. middenstand MIDDELBURG. De christelijke mid denstandsvereniging heeft gisteren een voorlopige uitspraak gedaan over de werkweekverkorting. Zij besloot in prin cipe accoord te gaan met het voorstel van de Middelburgse middenstandscen trale om in plaats van de dinsdagmiddag op maandagmiddag te sluiten. Geleide lijk aan zal worden nagegaan of het per soneel op maandagmorgen vrijaf kan worden gegeven. Deze beslissing zal via de centrale aan het gemeentebestuur worden kenbaar gemaakt. Voordat het principebesluit werd ge nomen verklaarde de voorzitter de heer W. P. J. Baars dat indien er -geen stand punt uit de bus kwam dit resultaat zal afsteken bij het grootwinkelbedrijf dat in Middelburg in maart a.s. met roulering begint. Het hele vraagstuk werd tijdens de jaarvergadering van gisteren nog eens belicht door mr. M. G. v. d. Kaa, direc teur secretaris van de C.M.B. De kern van zijn betoog hield in dat er voor het personeel gunstige arbeidstijden moeten worden geschapen die passen in het koop schema van koning klant. Voorzitter Baars deelde nog mee dat op 22 februari een bespreking zal worden gehouden tussen B. en W. en de M.M.C. over de werkweekverkorting. Twee ma-art belegt de centrale een pro- paganda-avond waar de voorzitters van de drie landlijke middenstands-organi saties hun visie op tal van problemen zullen geven. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen: 16/2 Bel. Scaldis, Vertrokken 15/2 Ned Eemsstroom. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned Sche pen) 15/5. Stanislai Eems 16/2 Geen. WEMELDINGE. De vereniging voor Bejaarden hield in het Ned. Herv. Jeugdgebouw haar jaarlijkse vergade ring, gecombineerd met een gezellige middag. De voorzitter van de afd. Wemeldinge, de Heer J. W. Minnaar, hield een ope ningsrede. Vervolgens kwam het finan ciële verslag' der vereniging ter tafel waarna de bestuursverkiezing plaats vond. Met algemene stemmen werden de heren J. Lig.tvoet en S. Schoonaard herkozen. Namens het hoofdbestuur sprak de Heer J. B. Kole uit Yerseke die het doel en streven van de afdelingen uit eenzette. Vervolgens vertelde Mej. L. de Schipper een verhaal. Mevr. Karel- se-van Boven verzorgde proza en als tweede spreker was de heer van Loon uit Goes aanwezig, die op een zeer boeiende en leerzame wijze het onder werp „Gezinszorg" behandelde. jtJIDDELBURG. De kinderen van de heer Cornelis Wernard Edu- ard Adriaansen uroegen dikwijls hoe hun vader toch aan deze prachtige voornamen kwam. Zij kregen dan steevast ten antwoord dat dit de naam was van een schip waarop grootvader nog had gevaren. De kin deren lachten dan eens naar elkaar maar geloofden er niet veel van. Tot dat zoon Jacob die deel uitmaakt van de technische dienst van „Vre derust" enige tijd geleden een bericht in de krant las dat het laatste schip GOES. De kosten van de aan leg van een nieuwe rondweg en spoorlijn ten oost enen ten noorden van Goes worden geraamd op an derhalf miljoen gulden. Dit deelde ir. Bos van het ingenieursbureau Bos en Witteveen gisteravond mee in de informele vergadering van de gemeenteraad. De plannen voor dit project houden nauw verband met de aanleg van industrieterrei nen bij de haven. B. en W. hebben opdracht gegeven dat project be- stekklaar te maken. Heel wat technische puzzels moeten echter opgelost worden» Ir. Bos noemde er enkele. Zo is er de vraa-g op welke manier de spooraansluiting moet komen op de bestaande spoorlijn. Deze vraag is nog niet helemaal beantwoord, maar de gedachten gaan uit naar het plan om via een uithaalspoor deze aansluiting te ver krijgen. Een heel belangrijke vraag is ook ap welke wijze de spoorlijn over de rijksweg geleid moet worden. Een uiter mate moeilijk punt, maar een aanvaard bare oplossing liigt niettemin in het ver schiet. Het derde punt, waarmee het ingenieursbureau te maken heeft behelst de moeilijkheid: Hoe brengen we de spoorlijn via de dijk op het haventerrein. Met prov. waterstaat is hierover in prin cipe overeenstemming bereikt. Het ligt in de bedoeling om via een ondiepe coupure in de dijk de spoorlijn te trek ken. Over de aansluiting van de rondweg op de rijksweg valt nu nog niets te zeggen. De kosten van aanleg worden ten slotte geraamd op anderhalve miljoen gulden, exclusief de aankoop van grond en enkele woningen. Ook de bovenbouw van de spoorlijn (rails en dwarsliggers) is niet in dit bedrag begrepen. Deze uitvoering gebeurt door de Ned. Spoorwegen en de kosten daarvan worden geraamd op 230.000 gulden. Kloetinge Op vragen van raadsleden deelde de burgemeester, dr. J. W. Noteboom, me de, dat de spoorlijn er op de lange duur beslist moet komen. De burgemeester acht het miet verantwoord om thans deze spoorlijn aan te leggen. Het zal trouwens moeilijk zijn bij het departement van Economische Zaken gelden los te krijgen in het kader van de infrastructuur. Een ander probleem is bovendien, dat het tracee van de weg en de spoor lijn voor het grootste gedeelte niet op grondgebied van de gemeente Goes is geprojecteerd, hetgeen belemmerend werkt. Met -het college van B. en W. van Kloetinge zijn hierover reeds be sprekingen gevoerd, die een vrij be vredigend verloop hadden. „Als er van beide kanten water in de wijn wordt gedaan is het mogelijk omf op korte termijn in alle vriendschap een rede lijke oplossing te creeëren", aldus de burgemeester. De raadsleden kregen overigens nog NED. HERV. KERK. Beroepen te Kootwijkerbroek, Zoetermeer en Nieuw Lekkerland: W. Ghr. Hovius, kanid. te Haarlem; te Waddinxveen, vac. J. v. d. Haar: C. J. v. d. Broek te Ridder kerk; te Wierden: L. Doppenberg te Wilsum. Benoemd tot Hulpprediker te St. J-a- colba Parochie en Wier (Fr.) W. Oos terwaal, hulpprediker te Zuidlaren. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Hattum: I. de Jon-g, kan-d. te Nootdorp, die bedankte voor Hijum- Finikuim, Andel (N.B.), St. Jacoba Pa rochie en Midwolda. CHRIST. GEREF. KERKEN. Beroe pen te Eemdijk: J. Kampman te Rijn-s- burg. UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen te Muntendam: G. van 't Woud, voor heen pred. in de Kongo, wonende te Stadskanaal. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Nunspeet: W. C. Lamain te Grand Ra pids (U.S.A.) en L. Rijksen te Rotter- dam-w. De heer C. Geldof wijst hier naar de Veerse Dom waarin hij zoveel prettige uren van zijn leven heeft gesleten. BORSSELE. Ten gemeentehuize werd aanbesteed het aanleggen van een nieuwe straat van de Wolphaartsweg naar de Zuidsingel. Hoogste inschrijver was de N.V. Wegenbouwbedrijf Joh. de Kroon te Rhenen met 49.335 gulden en laagste de fa. C. en J. Otte te Nieuwdorp en de fa. F. Duijnhouwer en Zn. te Goes voor 44.000 gulden. De gunning werd nog aangehouden. THOLEN. Het verlengen van de Si mon Lindhoutstraat, bestaande uit het maken van riolering en bestrating werd door het gemeentebestuur van Tholen gegund aan de laagste inschrijver, P. Knuist te Tholen voor 16.117. De ra ming was 18.712,60. ST, MAARTENSDIJK, 16 februari. Uien 4A-5S 9,63; 55—70 18—46; bonken 18—55; drie- lintgen 20—19; picklers 3341; aanvoer 25 ton. Aardappelen bintjes 8.738.50, bonken 13.70; drielingen 3.55; furore 8.88; drielingen 4.69; voer 2.68; aanvoer 30 ton. Beurs. Tarwe 23—33; gerst 24—26; ha ver 2224; kleine erwten 25—30; schokkers 25—30; bruine bonen 30—60; blauwmaanzaad 7080. GOES. Ie klasse a Tjoba 1 Elto 1 Zuidw. 1 Vlos 1 Ie klasse b Togo 1 Tjoba 2 Animo 1 Olympia 1 2e klasse a Zeelandia 1 Togo 2 Top Bl.wit 1 Elto 2 2e klasse b Ondo Animo 2 3 de Poel WKV 2e klasse c Iyuctor Vitesse 3e klasse a Zuidw. 2 Bl.wit 2 Dos 55 Olympia 2 3e klasse b Togo 3 Animo 3 Vedo 2 Tjoba 3 de Zeeuwse korfbalbond Vios 2 4 3 1 0 7 18—7 Tjoba 4 4 1 3 0 5 11—9 Zeelandia 2 4 V 2 1 4 9—13 3 3 0 0 6 18—7 XVL 4 0 2 2 2 9—12 3 2 0 1 4 13—13 4 1 0 3 2 10—16 3 1 0 2 2 7—10 Adspiranten A 3 0 0 3 0 614 Tjoba 3 2 1 0 5 12—7 Togo a 3 2 0 1 4 108 3 3 0 D 6 13—4 Animo a 3 1 1 1 3 11—12 3 2 0 4 9—10 Swift 3 0 0 3 0 7—13 3 I 0 2 2 7—9 Adspiranten B 3 0 0 3 0 6—12 Vios 3 3 0 0 6 9—4) 3 2 0 1 4 6—3 3 2 1 0 5 11—4 Bl.wit a 3 1 0 2 2 5—5 3 2 0 1 4 7—8 Zeelandia 3 0 0 3 0 0—12 3 1 1 1 3 4—4 Adspiranten C 3 0 0 3 0 4—10 3 2 0 1 4 11—3 3 1 0 2 2 5—10 3 2 0 1 4 9—3 Zuidw 3 2 0 4 10—5 3 3 0 0 6 10—3 Elto c 3 0 0 3 0 1—20 3 2 0 1 4 12—7 Adspiranten D 3 0 1 2 1 5—8 3 3 0 0 6 12—2 3 0 1 2 1 2—11 Dos 55 3 1 0 2 2 7—9 Animo b 3 1 0 2 2 7—11 3 2 0 1 4 104 Olympia 3 1 0 2 2 5—10 3 2 0 1 4 8—5 Adspiranten E 3 1 0 2 2 3-7 3 2 1 0 5 7—2 WKV 3 1 1 1 3 6—5 3 2 1 0 5 11—6 Volharding 3 0 2 1 2 3—5 3 2 0 1 4 116 Togo b 3 0 2 1 2 5—9 3 0 2 1 1 7—10 Pupillen A 3 0 1 2 1 4—11 2 2 0 0 4 7—1 Togo 2 0 0 2 0 1—7 3 2 1 0 5 9—6 Pupillen B 3 2 0 1 4 6—5 Olympia 2 1 1 0 3 1—0 3 1 0 1 2 5—5 2 0 2 0 2 0—0 3 0 1 2 1 4-7 2 0 1 X 1 0—1 meer voorgeschoteld op deze informele vergadering. Ir. W. F. Schut van het ste debouwkundig adviesbureau te Middel burg heeft op klare wijze de raad voor gelicht over de verschillende uitbreidings plannen. Ir- Schut vertelde dat naast plan zuid-1, waarin plaats is voor 1100 woningen reeds een schetsplan klaar is voor plan zuid-2, dat nauw aansluit bij het eerste plan. De bebouwing in dit schetsplan wordt echter radicaal anders dan in zuid. De woningen zullen een naar buiten toe besloten beeld vertonen, waarbij de ge dachte van de binnenplaats sterk bena derd wordt. De vrijheid van de bewoners in deze huizen is daarbij volkomen verzekerd. Rond het gehele plan zuid komt een rui me groenbeplanting. Valckeslot Het plan-Valckeslot betrok ir. Schut eveneens in zijn uiteenzetting. Ook voor het Valckeslot is reeds een tweede plan in schets gereed. Dit plan is het vervolg op de bestaande bebouwing achter „Randwijck". Gedacht wordt om rond het kruispunt Louise de Colignylaan en Nassaulaan een plein aan te leggen. Aan dit plein komen dan bejaardenwoningen, enkele winkels en woonflats. Ir. Schut heeft in dit plan reeds de plaats van een kerkgebouw gecreëerd. In dit tweede plan zijn 600 woningen geprojecteerd. Geen torenflats, zoals dat wel het geval is in plan Zuid-2. In dit verband merkte ir. Schut op, dat Goes langzamerhand het stadium van een kleine stad gaat aanpassen. De plan nen wijzen in ieder geval naar een grote toekomst van Goes, al zal het nog wel een reeks van jaren duren voor al deze plannen werkelijkheid zullen zijn. van de Kon. Rotterdamse Lloyd uit Indonesië in Nederland was aange komen. In datzelfde bericht stond te lezen dat het eerste schip dat de reis naar In- dië maakte dezelfde naam droeg als vader Adriaansen. Jacob die altijd al in oude familiepapieren had gesnuf feld en wist dat het geslacht Adriaan sen vroeger uit zeelui bestond, schreef een brief aan de Rotterdamse Lloyd waarin hij meedeelde, dat zijn vader dus naar dit schip was genoemd. Gis teren de verjaardag van mevrouw Adriaansen bracht de heer A.F. Mi neur van de afdeling propaganda van dit scheepvaartbedrijf een bezoek aan de familie Adriaansen in de Rozen straat in Middelburg. Dat dit bedrijf het op prijs stelde de man te ontmoeten die de naam van een van hun vroegere schepen droeg bleek uit de geschenken die de heer Mineur namens de directie overhan digde. Voor de jarige mevrouw Adri aansen was er een prachtig bloem stuk, de heer Adriaansen senior ont ving een ingelijste foto van het schip waarnaar hij is genoemd. Voor zoon Jacob bracht de heer Mineur een vulpen annex schroevendraaier mee. Ook voor de kinderen waren er ge schenken. Het bezoek waarbij veel wetenswaardigheden over de scheep vaart werden opgehaald, had wel iets weg van een Sint-Nicolaasfeest. In 1838 gaf de toenmalige heer Willem Ruys, grondlegger van de huidige Kon. Rotterdamse Lloyd, aan de werf van Fop Smit in Kinderdijk opdracht tot het bouwen van een schip. Een jaar later vertrok dit schip de onge veer 600 ton metende Cornelis Wer nard Eduard vanuit Hellevoetsluis naar Java. De benodigde gelden voor de bouw van dit schip het kostte 85.000.werden door Willem Ruys tezamen met enkele familieleden op tafel gelegd en Ruys verd tot reder van dit vaartuig benoemd. De naam van het schip werd ontleend aan een familielid die Cornelis Wernard heette. Tot 1863 maakte het schip vaarten op Indië, daarna werd het verkocht naar Noorwegen. De naamdrager van dit schip heeft zelf nooit gevaren. Wel heeft hij in 1945 tijdens de inundatie een klein scheepvaartbedrijfje gehad. Met verschillende roeiboten de grootste was een westlander heeft hij tal van evacué's en huisraad naar veiliger oorden gebracht. Bij de stormvloed van 19 januari 1945 is de westlander gezonken. Dit schip kon later door een dulcu) van het Engelse leger werden gered. Jacob Adriaansen toonde ons gisteren een waterschoutsambt uit 1870 waarin wordt verklaard dat Cornelis Adri aansen, oud 23 jaar, ontslag heeft genomen en door zijn kapitein als vakbekwaam en ijverig zeeman wordt aanbevolen. GOES. De ongewoon dikke mist diie zich gisteren nog hard nekkig handhaafde heeft buiten gewoon veel overlast veroorzaakt aan het verkeer op de weg zowel als dat op het water. Tengevolge van de mist verloren in Zeeland twee mensen door een verkeersongeval het leven en kwa men er nog enige vrij gecompli ceerde aanrijdingen voor. De veerdiensten moesten vrij wel worden gestaakt. Er bleken op de Westerschelde in totaal acht schepen te zijn gestrand die ech ter alle weer zijn vlot gekomen. Ten westen van Hansweert is nog het Belgische m.s. Nijverheid uit Gent op de zeewering gelopen. Door olie te spuien trachtte het schip vlot te komen hetgeen niet gelukte. De sleepboot En Avant van Muller uit Terneuzen heeft het vaartuig ten slotte uit zijn benarde positie bevrijd. De rederij moest echter bij het bestuur van de polder borg stor ten voor de beschadigingen toegebracht aan de dijk. Wachtende armada De Zweedse ertstanker Matarengi ligt nog -steeds voor anker op het hekanker. Enige sleepboten van Gerling, Antwer pen, houden bij kentering van het getij het schip in diep water om te voorko men dat het voorschip op een zandbank komt. Met de in onze editie van gisteren gemelde strandingen zijn er nu in totaal acht gevallen van aan de grond gelopen schepen te vermelden. Op de gehele Westerschelde liggen thans schepen voor anker, wachtend tot de mist is opge trokken. Veerdiensten gestaakt Alle veerdiensten in Zeeland waren gisteravond gestaakt. Overdag kwamen er op alle routes slechts enkele vaarten voor. Het veerZijpeAnna-Jacobapolder zette gisteren slechts over in de vroege morgenuren en tussen 11 en 12 uur. Verder is er de gehele dag niet gevaren. Kettingbotsingen Doordat er aan de zijde Anna-Jacoba polder een ongekend lange file auto's wachtte om te worden overgezet, ont stond er nog een hevige kettingbotsing. Hier werden vier auto's bij betrokken. Een vrachtauto met aanhangwagen be stuurd door A. J. F. de K. uit Appeltern reed op een Renault Dauphine die de file sloot. F. vergiste zich omdat de rij auto's zich tot ver voorbij de bekende hoogte in de weg uitstrekte en hem het uitzicht door de mist wer dontnomen. Op zijn beurt ramde de Rauphine vervolgens een bestelauto die eveneens op een be stelauto botste. De schade was groot, persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Op de provinciale weg Terneuzen— Hoek ontstond een gecompliceerde aan rijding tussen twee personenauto's en een veewagen. J. P. uit Oostburg reed met zijn personenauto achter een aan- hangwagen en een Shell-tankauto. Bij de kruising kwam een der beide auto's tot stilstand, waardoor P. ook moest stoppen. Hierachter reed een personen auto die vaart verminderde waarop een weer daarachter komende veewagen op dit voertuig botste met als gevolg een kettingreactie. De drie auto's wer den beschadigd. In Goes reed op de Polderweg een paardenwagen met als voerman L. de N. uit Kloetinge. Op dat ogenblik naderde een Volkswagen bestuurd door K. V. uit Goes. Door een vuurtje dat rook ver spreidde langs de kant van de weg, en de mist merkte geen van beiden iets. Een botsing ontstond, het paard maakte rechtsomkeerd en werd na 100 meter tot stilstand gedwongen. De voerman uit Kloetinge werd gewond. De opbrengst van de collecte ten ba te van de Stichting Bio Vacantieoord be droeg te Zierikzee in 1960 260.05 gulden. In de bestuursvergadering van de WV te Westkapelle die onder voorzit terschap van de heer Th. de Meester werd gehouden is besloten het komende seizoen een badman aan te stellen. De alom bekende voordrachtskun stenares Mej. Aafje Top hield voor de Aid. Wemeldinge van de Bond van Plattelandsvrouwen in het Ned. Herv. Jeugdgebouw een boeiende voordracht over het onderwerp „Bloemen voor Ada Harris". Bij de Rijkspostspaarbank te Arne- mulden werd ingelegd 27.993.37 gulden en uitbetaald 18.893.57 gulden. Er wer den elf nieuwe boekjes uitgegeven. In de zaal van de heer Iman Rijn berg werd te Sint-Annaland een grote show gegeven van T.V. en Radio Bell. Tijdens deze show werden de aller nieuwste wasmachines, centrifuges en combinaties getoond, evenals T.V.- en radio-toestellen. Verder konden de aan wezigen diverse electrische en huishou delijke apparaten bewonderen. De tentoonstelling van hobbywerk, die vrijdag 17 en zaterdag 18 februari a.s. in het Dorpshuis te Sint-Annaland gehouden zal worden, is opengesteld op vrijdag tot des avonds 10 uur en op za terdag 18 februari van des middags 2 uur tot des avonds 10 uur. Door de afdeling Terneuzen van de postzegelverzamelaars van de Interna tionale vereniging „Philatelica" zal op zaterdag 25 februari om 3 uur een inter nationale ruilmiddag worden gehouden in lunchroom Koene. In „Des Pays Bas" te Terneuzen hield de lasclub Zeeuws Vlaanderen van de Nederlandse Vereniging van Lastech niek haar algemene vergadering, onder leiding van de voorzitter de heer P. Geene. Deze deelde mede dat hij we gens drukke werkzaamheden voor de functie van voorzitter moest bedanken, de heer C. van Hecke zal als waarne mend voorzitter optreden, Ir. Geraet- sen, van de Varias fabrieken gaf een uiteenzetting van electrotechnlsche ver schijnselen in de lastechniek.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4