Redelijke bezetting tot einde van 1962 gewaarborgd bij Kon. Mij „De Schelde" Elke fase Sloeplan afgerond geheel Vlissingse Orkest Vereniging 25 jaar Nieuwe gereformeerde kerk in Meliskerke Onveranderd dividend JAARVERSLAG GISTEREN GEPUBLICEERD Is het dieptepunt voor de scheepvaart achter de rug Eerste steen gelegd nieuwe Hervormde school Terneuzen Perenexport naar West-Duitsland Erfrecht en wat daarbij komt Tjoba bestaat twintig jaar Zeeuwsch Dagblad Jaarverslag 1 Jaarverslag II Installatie jeugdnatuur- wachters te Terneuzen Samenwerking Investeringen Resultaten Personeel Be j aardensociëteit voorziet in behoefte JUBILEUMCONCERT IN BRITANNIA Dringende behoefte aan orkestleden Ontwerp Financiering Nieuwe taak stichting maatschappelijk werk Fruitteelt in NOP: eenzijdig gericht Openbare leeszaal in Goes bereikte ijlpaaï een mi Vrijdag 17 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk jVTET meer dan gewone belangstelling wordt in Zeeland steeds uitgezien naar de jaarverslagen van de Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, het grootste bedrijf in de provincie. Het jaarverslag over 1960 is gistermiddag gepubliceerd en het heeft reeds niet alleen in Zeeland, maar ook buiten deze provincie in de kringen van handel, industrie en financiën veel aandacht getrokken. Dat was ook wel te verwachten, want de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" is het eerste bedrijf, dat zich wil vestigen in het nieuwe industriegebied van Zee land, het Zuid-Sloe. De industrie adviseur van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, dr. ir. F. Q. den Hollan der heeft enkele weken geleden in een causerie voor de leden van Pro vinciale Staten van Zeeland betoogd dat het Vlissingse bedrijf na verloop van enkele jaren door anderen benijd zal worden vanwege de gunstige ves tigingsplaats, die het zich heeft weten te verwerven. In het jaarverslag 1960 maakt de di rectie van „De Schelde" er geen ge heim van dat het stichten van een werf in het Sloe dringend noodzake lijk was. In Vlissingen is niet voldoen de ruimte voor uitbreiding. Maar men had zich ook elders kunnen vestigen en het is buitengewoon interessant de beschouwing te lezen, die de directie geeft over de wenselijkheid de uitbrei ding in Zeeland te verwezenlijken. Men heeft namelijk het netto register- tonnage van binnenkomende schepen voor de omringende havens met el kaar vergeleken en uit het interessante staatje, dat hierover is opgesteld, blijkt dat de grootste havens dichter bij Zee land liggen dan bij een eventuele an dere vestigingsplaats in het westen van ons land. Denkt men in dit verband aan de causerie van dr. ir. Den Hollander, die betoogde dat de economische omstan digheden het noodzakelijk maken dat de grote en dure schepen geen grotere afstand moeten afleggen dan beslist noodzakelijk is en dat de havens daar om zo dicht mogelijk bij de zee moeten liggen, dan blijkt het wel dat steeds meer bewijzen worden geleverd voor de stelling dat de provincie Zeeland een gunstige ontwikkeling tegemoet kan gaan en ongetwijfeld, mits de overheid de eerstvolgende jaren blijft stimuleren, zal meemaken. De Koninklijke Maatschappij „De Schelde" zal een belangrijk deel van de aanleg in het Sloe uit eigen midde len kunnen financieren. Men heeft voor het ontbrekende bedrag een be roep op de kapitaalmarkt gedaan. Gis teren is een prospectus verschenen, waarin de directie van het Vlissingse bedrijf uitvoerige mededelingen doet over de stand van zaken. Voor belang stellenden kunnen wij nog mededelen dat de claimhandel begint op maandag 20 februari en de datum van inschrij ving 28 februari is. XJET JAARVERSLAG van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen is een keurig verzorgd boekwerk, waarin bij dit bedrijf geïnteresseerden talrijke ge gevens betreffende de stand van zaken van de scheepswerf en machi nefabriek kunnen vinden. Voor de aandeelhouders krijgt het verslag nog groter waarde als men de cijfers ver gelijkt met die van vorige jaarver slagen. Niet alleen de aandeelhouders heb ben belang bij de gang van zaken, ook met de personeelsleden is dit het geval en het is daarom een lofwaardig streven van de directie om te pogen deze belangstelling te vergroten door het uitgeven van een verkort verslag voor het personeel. Ook dit verslag is gisteren verschenen en zal aan de personeelsleden van „De Schelde" worden uitgereikt. In het voor het personeel bestemde verslag zijn de belangrijkste onder werpen uit het voor de aandeelhou ders bestemde overzicht vermeld. Het aan de werknemers verstrekken van de cijfers, die betrekking hebben op het beleid van directie en commis sarissen zal stellig tot beter begrip en tot vergroting van het verantwoorde lijkheidsgevoel leiden. Wij hopen dat tal van bedrijven in Zeeland dit voor beeld zullen volgen. VLISSINGEN. Directie en commissarissen van de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schel de" stellen in het gisteren gepu bliceerde jaarverslag aandeelhou ders voor het dividend over 1960 te bepalen op twaalf procent (on veranderd). Dit betekent voor de N.V. Nationaal Bezit van Aande len Koninklijke Maatschappij De Schelde 12V2 procent (eveneens onveranderd). Het merendeel van de aandelen van „De Schelde" is in handen van N.V. Nationaal Be zit. Uit het jaarverslag blijkt dat de or derportefeuille een redelijke bezetting waarborgt tot eind 1962, zodat de direc tie voor de jaren 1961 en 1962 rekening houdt met een bevredigend resultaat, hoewel verwacht wordt, aldus de direc tie. dat het resultaat van 1961 lager zal zijn dan van het afgelopen haar. Onge veer een maand geleden ontving de di rectie van „De Schelde" een opdracht voor de bouw van twee motorvracht schepen. In hoeverre het mogelijk zal zijn opdrachten voor de bouw van nieu we schepen te boeken, is thans nog niet bekend. Verschillende onderhandelingen worden gevoerd. Daarbij zal echter, volgens de directie van de scheepswerf rekening moeten worden gehouden met een scherpe concurrentie, die zowel in de sector van de nieuwbouw als in die van de reparaties heerst, alsmede met de noodzaak om voor exportorders hulp te verlenen bij de financiering. Wij willen het niet verhelen, heeft de directie medegedeeld in een toelichting op het jaarverslag 1960, dat donderdag middag is verschenen, dat de situa tie in de scheepvaart het niet waar schijnlijk maakt, dat steeds een zo vol ledige bezetting voor de nieuwbouw als in het recente verleden mogelijk zal zijn, al zijn er aanwijzingen dat het diep tepunt voor de scheepvaart achter de rug is. In het jaarverslag wordt medegedeeld dat in 1960 vijf schepen te water wer den gelaten, namelijk drie motorvracht schepen, een motortankschip en een veerboot, die in opdracht van het Pro vinciaal Bestuur van Zeeland werd ge- Aavertentie HUUR EEN KOELKAST Uitsluitend splinternieuwe kasten van de bekfendste merken. Huurprijs vanaf f 9,15 per maahd. Met'RECHT VAN KOOP! RAKONA Breda: Ginnekenstraat 61 tel! 34850 Bergen op Zoom: Kremerstraat 4 tel. 3068 TERNEUZEN Burgemeester mr. H. Rijpstra zal vrijdagmiddag 24 februari a.s. 340 nieuwe jeugdnatuurwachters, leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen van Terneuzen en Sluis kil, installeren. Dit zal gebeuren in het patronaatsgebouw. Naast het J.W. in signe zal de nieuwe leden ook een di ploma worden uitgereikt. Uitvoering toneelgroep St. Laurens ST. LAURENS De toneelgroep St. Laurens heeft in het verenigingsgebouw de jaarlijdcse uitvoering gegeven. Opge voerd werd het spel in drie bedrijven ,,De Vluchtelinge". De regie was in handen van de heer E. W. Wedtts de Swart. bouwd. Het casco van een der motor vrachtschepen werd gebouwd door de dochteronderneming van ,,De Schelde", Bijker's Aannemingsbedrijf N.V. te Go- rinchem. In het verslagjaar werden voorts twee landketels en acht scheepstandwielkas- ten voltooid. In het afgelopen jaar was volgens de directie de afdeling scheeps- reparaties bevredigend bezet. Het prijspeil op de zeevrachtenmarkt bleef ook gedurende het verslagjaar op een laag niveau. Door het toenemen van de wereldhan del in de afgelopen twee naar steeg het vervoersaanbod voor de lijnvaart. De wilde vaart ondervindt nog steeds een deprimerende invloed van de deel neming aan de graanvaart door een wis selende hoeveelheid tankertonnage, wel ke in het verslagjaar op een zeker ogen blik zelfs het peil van 1 millioen ton deadweight bereikte. Mede door het op grote schaal uit de vaart nemen en slo pen van schepen is het prijspeil op de droge-vrachtenmarkt enigszins verbe terd. Als gevolg van deze vrachtprijsont wikkeling zijn vooral de reders van lijn diensten in de markt geweest voor nieu we tonnage. Het prijspeil der contrac ten bleef echter beneden de kostprijs. De te grote nieuwbouwcapaciteit in de wereld heeft uiteraard eveneens een prijsdrukkende invloed uitgeoefend. „Teneinde de fabricagekosten zo laag mogelijk te houden" zo vervolgt de directie haar verslag. „wordt door ons gestreefd naar een zo groot moge lijke standaardisatie. Het effect hiervan is uiteraard het grootst bij opdrachten voor meerdere schepen van eenzelfde type. In dit verband verheugt het ons te kunnen vermelden, dat wij van de Black Star Line te Accra in Ghana opdracht ontvingen voor de levering van 6 motor vrachtschepen met een draagvermogen van 9.400 ton d.w. elk. Op verzoek en ten behove van de rederij te Ghana zijn door „De Schel de" nog twee identieke schepen besteld bij Orenstein-Koppel und Lubecker Ma- schinenbau A.G. te Lubeck. Deze sche pen worden geheel volgens ons ontwerp gebouwd en worden eveneens van door ons te fabriceren Shelde-Sulzer hoofd motoren voorzien. Voor de overige bedrijfsafdelingen konden wederom verscheidene opdrach ten worden geboekt. De totale waarde van de orderpor tefeuille bedroeg per 31 december 1960 rond 270.000.000 gulden. Volgens mededeling van de directie bestaat de orderportefeuille uit dertig procent binnenlandse orders en zeventig pro cent exportorders. De opdreachten omvatten 13 schepen, 4 dieselmotoren, 1 complete scheeps machine-installatie, 6 landketels, 18 tandwielkasten en 3 lichtmetalen gor dijngevels. Met deze orderportefeuille is een redelijke bedrijfsbezetting tot ul timo 1962 gewaarborgd. Ten aanzien van één der in opdracht zijnde schepen, nl. een motortankschip van 32.000 ton, is met de rederij over eengekomen, dat de bestelling eventueel kan worden gewijzigd in een bestelling voor twee motorvrachtschepen van 14.800 ton d.w. In het verslag is voorts vermeld, dat met de bouw van de werf te Haifa door de Israel Shipyards Ltd., in welke on derneming De Schelde" deelneemt, dit jaar een aanvang is gemaakt. Hierdoor konden aan de Nederlandse industrie enkele belangrijke opdrachten worden verstrekt, mede doordat van Nederland se zijde een crediet aan de Israëlische onderneming werd verleend. De in 1959 mede door „De Schelde" opgerichte N.V. Neratoom mocht enkele belangrijke opdrachten tot stand bren gen voor de vervaardiging van onder delen voor Italiaanse kernenergiecen trale en voor het bekende Engelse „Dragon-project". Ten behoeve van de lichtmetaalafde ling werd een licentiecontract afgeslo ten met de firma Koller te Bazal. Met de N.V. Ketjen te Amsterdam kwam een samenwerking tot stand voor het in de handel brengen van een door „de Schelde" te vervaardigen container van bijzondere constructie voor roet- transport. Teneinde ook de economische basis van de machinefabfriek te verbreden, is van de Siemag A.G. te Dahlbmch de»productie en de verkoop van haar af deling zuigercompressoren overgenomen. Het betreft hier compressoren van gro te afmetingen, in het bijzonder bestemd voor de chemische industrie en het gas- transport. Voor de fabricage van deze compres soren behoeven geen investeringen van enige omvang plaats te vinden. Aan vernieuwingen en moderniserin gen kwam in 1960 gereed voor een bedrag van rond 3.250.000 gulden. Het totaalbedrag der lopende bestel lingen voor investeringsdoeleinden be droeg per ultimo 1960 rond 1.700.000 gulden. ten werd in 1960 25.800.000 gulden be taald (vorig jaar 24.200.000 gulden). Overeenkomstig het in 1958 goedge keurde Reglement winstdeling werd in 1960 een bedrag van rond 1.000.000 aan het personeel uitgekeerd. Ten aanzien van de invoering van de 45-urige werkweek vermeldt het ver slag, dat in het begin van 1960 begonnen werd met de voorbereidingen om te ko men tot invoering van de 45-urige werk week. Teneinde te voorkomen, dat de invoering van de 45-urige werkweek een productieverlies tot gevolg zou hebben, is diepgaand onderzocht, welke maatre gelen daarvoor genomen moesten wor den. Voor dit onderzoek werden enige commissies ingesteld en vonden bespre kingen met de ondernemingsraad plaats. Op grond van de voorgestelde maatre gelen werd tot de Vakraad voor de Me taalindustrie het verzoek gericht, om met ingang van 1 januari 1961 de C.A.O. B volledig tot uitvoering te mogen brengen, en wel met gelijktijdige invoe ring van de 45-urige werkweek en de werkclassificatie. Hiervoor werd op 18 november de toestemming ontvangen. In verband met de verkorting van de middagpauze diende een zeer belangrij ke uitbreiding te worden gegeven aan de cantineruimten. Een overzicht van de resultaten over 1960 geeft het volgende beeld: Exploi tatierekening na belastingen 9.520.240 (v.j. 12.609.811)Nagekomen resulta ten voorgaande jaren 344.844 (v.j. 204.753; Saldo interestrekening 1.744.497 (v.j. 1.462.656); Incidentele resultaten 38.440 (v.j. 320.001) De som van de voorgenoemde bedragen vormt de Winst vóór afschrijvingen en reserveringen ad 11.648.021 (v.j. 13.957.219)welk bedrag als volgt is aangewend: Afschrijvingen ƒ5.212.516 (v.j. 5.121.734); Aanvullende afschrij ving 2.200.000 (v.j. 2.200.000); Re servering voor uitbreidingen ƒ200.000 (v.j. 3..000); Extra bijdrage pen sioenfondsen nihil (v.j. 1.300.000)Ex tra dividend Nat. Bezit 35.505 (v.j. 35.485)Te verdelen winstsaldo 2.200.000 (v.j. 2.300.000). TERNEUZEN. Mr. L. G. de Wolf, inspecteur van het L.O. te Goes, heeft woensdag op symbo lische wijze de eerste steen gelegd van de nieuwe Hervormde school aan de Leeuwenlaan. Bij dit ge beuren waren talrijke genodigden aanwezig, o.m. het voltallige schoolbestuur, het hoofd der school de heer J. C. Groenenberg, burge meester mr. H. Rijpstra, wethou der M. de Vos, ds. P. A. v. d. Vlugt en de heren D. v. Aken en D. Maas. Voordat tot de eerstesteenlegging werd overgegaan kwam het gezel schap bijeen in het N.H. vereni gingsgebouw „De Schakel". Hier dankte de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Olieslager, mr. Wolf voor -zijn 'bereidwilligheid de eerste steen te willen plaatsen. Spreker deelde mede dat op -welke wijze is nog niet zeker de naam van mr. De Wolf voor altijd aan. de school vefbon- den zal worden. Vervolgens richtte de heer Olieslager zich tot de heren Van Aken en Maas, de twee enige no,g in le ven zijnde oprichters van het christelijk volksonderwijs. Deze pioniers begonnen in hun jonge jaren te ijveren voor dit onderwijs dat zij tot een grote omvang zagen uitgroeien. Hierna begaf men zich naar de in aan bouw zijnde school waar mr. De Wolf werd verzocht een baksteen in te metselen nadat hij reeds zo vele spreekwoordelijke stenen had bijgedra gen tot de totstandkoming van de school. Met een versierde troffel ver richtte hij deze symbolische hande ling waarna de genodigden naar de Schakel terugkeerden waar een heil dronk op het nieuwe gebouw werd uitgebracht. Mr. de Wolf voerde hier het woord. Hij wees er op dat de fundering van de ze school de enige goede is, -wijzend om 1 Cor. 3 „niemand kan anders een fun dament leggen dan dat gelegd is door Jezus Christus." Verder -spraken nog de heren Van Aken, ir. 't Hooft van het ar chitectenbureau, ds. v.d. Vlugt namens de Hervormde kerkeraad en de heer Olieslager, De nieuwe school zal be staan uit tien leslokalen, een vaklokaal, en een kamer voor het hoofd 'benevens ruime hal en toiletgelegenheden. 's HEER ARENDSKERKE. De on langs opgerichte sociëteit van bejaarden, die regelmatig bijeenkomsten belegt in het „Trefpunt", blijkt in een behoefte te voorzien. De belangstelling voor de soos is nog steeds stijgende en tot nu toe hebben de bijeenkomsten ten volle aan de verwachtingen beantwoord. De laatst gehouden bijeenkomst werd opgeluisterd door een voortreffelijke poppenkastvoor stelling door leerlingen van de lagere school. Het programma dat de leerlin gen op de jaarlijkse schoolavond ten bes te hebben gegeven viel ook bij de socië teitsleden bijzonder in de smaak. Per 31 december 1960 waren 3592 per sonen (vorig jaar 3624) in dienst van „de Schelde". Aan salarissen, lonen en sociale las Advertentie Miss Blanche herkent u aan de goudgele tabak VLISSINGEN. De directie van de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" meent dat de eerste fase van het Sloe plan in 1963 tot uitvoering zal zijn gekomen. Reeds een aantal jaren is de directie van „De Schelde" van plan in het Zuid- Sloe een werf te stichten. Met de autoriteiten is hierover vol ledige overeenstemming be reikt en de eerste fase van de onderhandelingen is afgesloten met de verkoop door het rijk aan de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" van een terrein van ongeveer 115 hec tare. De omzet van de reparatie werk zaamheden. bedraagt op het ogen blik ongeveer vijftien pro cent van de totale omzet. Voor een scheepswerf met een evenwichtige structuur is het, vol gens de directie, echter gewenst, al leen reeds ter vermindering van de conjunctuurgevoeligheid, dat haar capaciteit in ongeveer gelijke mate is verdeeld over nieuwbouw en re paratie. In Vlissingen besc-hiikt men thans over vijf hellingen, waarvan er twee open en drie overdekt zijn. Uitbreiding van bedrijfsruimte is niet alleen gewenst met het oo gop de reparatie, ook voor de nieuw bouw is dit wenselijk, aangezien het type schepen steeds groter wordt, vooral bij de tankvaart. De economische positie van de on derneming, die irn Vlissingen is ge- vestigden de omvang van het ver keer naar de omringende havens en in het bijzonder het scheepvaartve- keer op de Schelde hebben de di rectie de overtuiging gegeven, dat het van overwegend belang is de uitbreiding van het bedrijf te doen plaatsvinden in Zeeland. Het netto registertonmage van binnenkomende schepen van de omringende havens was in 1959: Rotterdam 49.888.000, Londen 43.424.000, Antwerpen 34.341. 000, Hamburg 29.739.000, Liverpool 28.268.000, Bremen 23.063.00, LE Ha vre 21.171.00, Amsterdam 10.147.0. FASEN Het plan voor de bouw vaal een scheepswerf in het Zuid-Sloe zal in enkele fasen worden uitgevoerd, doch elke fase zal een afgerond ge heel zijn. Op korte termijn wordt met de uitvoering van de eerste fa se begonnen. Deze fase omzet: de bouw van twee reparatiedo'kken, een reparatiekade en een reparatiehaven met de daarbij behorende ikranen, gebouwen en fabriekshallen. De kosten van de eerste fase worden geraamd op 35 miljoen gulden. De toegang tot dit complex, be schermd door een havenmond en voorhaven, zal worden uitgevoerd door de rijkswaterstaat. Het geheel komt aan het open vaarwater van de Wester schelde te liggen. Indien de voorbereidingen overeenkomstig de verwachtingen van de directie van de Schelde verlopen, zal de eerste fase in 1963 kunnen worden afgesloten. FINANCIERING Hoewel het streven er op is ge richt geweest zoveel mogelijk de realisering van de uitbreiding uit eigen middelen te financieren, is toch een beroep op de kapitaal markt noodzakelijk. Van het voor de uitvoering van de eerste fase beno digde bedrag van 35 miljoen gulden zal 25 miljoen gulden uit eigen mid delen worden gefinancierd. Ter voorziening van het resteren de bedrag gaat De Schelde over tot de uitgifte van nominaal 2.384.000 gulden vijf procent preferente in ge wone aandelen converteerbare aan delen tot de koers van 15 procent, welke aandelen zullen worden ge plaatst bij de N.V. Nationaal Bezit van Aandelen Kon. Maatschappij De Schelde. Deze maatschappij gaat op haar beurt over tot de uitgifte van nominaal 2.384.000 gulden vijf pro cent preferente in gewone aandelen converteerbare aandelen. Aange zien de eerste fase van het Sloeplan naar verwachting eerst in 1963 zal gereed komen en daarna rekening moet worden gehouden met een aanloopperiode, achtte men het niet gewenst de resultaten van de 'komen de jaren te zwaar te belasten met dividendbetaling. VLISSINGEN. De Vlissingse Orkest Vereniging hoopt haar 25- •jarig bestaan op een feestelijke en passende wijze te vieren door het geven van een concert. Dit con cert zal plaatsvinden op dinsdag 21 februari en vangt 's avonds om acht uur in Britannia aan. Op het programma staan werken van Beethoven, Vogel, Hay dn en Mo zart en dirigent is natuurlijk Jan Kuiler. Want op die avond hoopt men ook Jan Kuiler, die het dirigeerstokje van- al de oprichting van de vereniging op 15 april 1936 onafgebroken op repetities en concerten heeft gezwaaid, in de bloe men te zetten. En daarnaast is er nog een jubilaris. Of liever jubilaresse, wan't concertmeesteres mevrouw G. Swart-de Winter, is naast Jan Kuiler het enige overgebleven lid, dat de vereni ging hielp oprichten. Zij oefent de funk- tie van penningmeesteresse al sinds 1036 uit en haar taak van concertmees teres in de strijkers van het orkest heeft zij gedurende vijftien jaar op zich ge nomen. De vereniging is opgericht op ini tiatief van Jan Kuiler en telde toen zeventien leden, die allemaal een plaat in het amateur-symfonieorkest bezet ten. De vereniging telde in haar bloei periode 27 leden, maar door verhuizin gen hebben die 25 leden liefst 35 le den Vlissingen en de orkestvereniging verlaten. Het droevige feit doet zich nu dan ook voor, dat de vereniging weer.... zeventien leden telt. En dat is echt te weinig voor een symfonie orkest, zodat bij elk concert er ver sterking en dan meest van beroeps musici moet komen. Dinsdag verlenen blazers van het Rotterdams Philharmonisch Orkest hun medewerking aan het concert. Het gro te streven in de toekomst is dan ook het verwerven van musicerende leden en dan vooral die welke een blaas instrument bespelen. Toch heeft ondanks deze bloedarmoe de bij het ledenaantal de vereniging door de concerten, die het twee keer in het jaar in Vlissingen geeft, een onver vangbare plaats in het hart van elke muziekminnende inwoner van de stad ingenomen. En dat in den lande men dit amateurorkest echt niet laag aan slaat bewijst het solistisch optreden van beroemdheden als Hubert Barwahser, MELISKERKE De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk heeft besloten tot de bouw van een nieuwe kerk. Het bedehuis waarin bijna vierhonderd zit plaatsen zijn, is geprojecteerd aan de Bergstraat op dezelfde plaats van het oude gebouw, dat zal worden gesloopt. Naast het kerkgebouw komt een jeugd- gebouw en een consistoriekamer. Ruim een jaar geleden kwam de com missie van beheer tot de conclusie dat het bestaande kerkgebouw dat tijdens de inundatie in het zoute water heeft gestaan nodig moest worden gerestau reerd. Het lag in de bedoeling tijdens deze restauratie ook een nieuw jeugdge- bouiw en een consistorie te bouwen. Door het architectenbureau Steen en Tuinhof te Vlissingen werd een plan uitgewerkt waaruit bleek dat deze restauratie onge veer honderdduizend .gulden zou gaan kasten. Gezien dit hoge bedrag besloot de kerkeraad ook een nieuiwbouwplan te laten ontwerpen. Beide plannen werden in een gemeentevergadering besproken. Op deize vergadering bleek dat er meer werd gevoeld voor nieuwbouw waar- GOES. Als gevolg van overleg tus sen een Nederlandse en West-Duitse com missie is met ingang van 15 febr. a.s. de minimum aankoopprijs van peren be stemd voor West-Duitsland. verhoogcj van 18 tot 22 cent per kg. Dit betekent, dat geen peren meer naar Duitsland ge ëxporteerd mogen worden, die op de vei lingen in ons iand minder dan 22 cent per kg opbrengen. Tegelijkertijd is in Zwitserland bekend gemaakt, dat de onbeperkte invoer van peren in dit land zal worden toegestaan met ingang van 16 februari a.s. De voorraden peren in ons land zijn thans niet groot meer. Voor wat Zee land betreft wordt er alleen op de vei ling in Goes wekelijks nog een flink kwantum aangevoerd. Deze week werd daar o.m. 32 ton Conférence uit de gas cellen verkocht. Hiervoor bestond grote belangstelling want de grote maat werd verkocht voor 6364 cent per kg en de kleine maat deed 52 cent per kg, alles voor de kwaliteit klasse 1. Stoofperen zijn er plaatselijk nog al wat aanwezig. Hiervoor is de belangstelling zeer ge ring en de prijzen liggen veelal niet ho ger dan 10—15 cent per kg. mee dan een bedrag zou zijn gemoeid van ongeveer 160.000. De hoofdingang van het nieuwe be dehuis komt aan de Bergstraat. Via een ruime hall met garderobe betreedt men rechts de kerk, terwijl links hier. van het jeugdgebouw en de consistorié zijn geleven. Aan het eind van de hall rechts is ook nog een klein keukentje, toiletten en de centrale verwarming. Het jeugdgebouw heeft een oppervlakte van vijf bij ongeveer tien meter. Aan de noord-zijde zullen ramen van Vloer tot dak worden aangebracht, ter wijl het liturgisch gedeelte ook een lichtinval aan de zuidkant heeft. Aan deze zijde zal op de buitenmeer een Chris-tusteken worden aangebracht. Er zal in deze kerk .geen luidklok komen Wel komt er een houten torentje op. Zodra de vergunningen voor -de bouw worden verleend zal worden begonnen met de sloop van de oude achthoekige kerk. Voor de financiering van de bouw wordt op het ogenblik een rondgang door de 630 leden tellende gemeente ge maakt. Verder zal warden getracht ren teloze voorschotten van de gemeentele den te krijgen. Ook zal een beroep wor den gedaan op het gemeentebestuur om financiële medewerking. Het resterende bedrag zal worden geleend. Voor het kerken tijdens de bouiw van het nieuwe bedehuis wordt door de kerkeraad nog naar een oplossing gezocht. De Gere formeerde Kerk van Meliskerke omvat ook Biggekerke en Zoutelande. Drie jaar geleden werd door de kerk een nieuwe 'pastorie gebouwd. Kaderdagen CJBTB OOSTKAPELLE. „Wij moeten als jonge boeren vertrouwen hebben in de toekomst, want we zullen zelf onze be drijven moeten opbouwen." Met deze woorden opende de heer J. Francke uit Grijpskerke gisteren de kaderdagen van de Zeeuwse C.J.B.T.B., die gehouden worden in pension „Rozenhof" aan de Domburgseweg. Direct na het welkomstwoord van de voorzitter hield de heer P. S. Marinus- sen, directeur van het boekhoudbureau van de C.B.T.B., een causerie over het onderwerp „Erfpacht en wat daarbij komt". Spreker ging er vanuit dat bij het overnemen van een boerderij zoveel mogelijk versnippering moet worden voorkomen. De taak van de wetgever bij overgang van een boerenbedrijf van ouder op kind moet zijn het regelend optreden door het maken van bindende voorschriften. Ook zou het volgens de heer Marinussen aanbeveling verdienen als de wetgever mogelijkheden opende om een bepaald kind te bevoordelen. Verder wees hij erop dat in het on-twerp- Meijers wanneer er geen overeenstem ming is men de boedelrechter kan in schakelen. In dit nieuwe ontwerp is het ook mogelijk het legitieme deel in geld uit te keren. Tenslotte besprak hij de mogelijkhe den die de vader verder nog heeft. Hij noemde in dit verband de oprichting van een vennootschap onder firma of een maatschap, met inbreng van on roerend goed. Dit onderwerp werd in diskussiegroe- pen verder besproken waarbij tal van vragen werden gesteld waaruit bleek dat dit onderwerp leeft bij de jonge boeren. Na een gezamenlijke koffiemaaltijd werd in de middaguren een bezoek ge bracht aan de Kon. Mij De Schelde in Vlissingen. Door de dichte mist was het aantal deelnemers aan deze kaderdagen niet zo groot als andere jaren. Verschillende deelnemers konden door het uitvallen van de veerdiensten niet in Oostkapelle komen. Herman Krebbers, en nu dinsdagavond de violist Willem Noske. Slechts een keer in haar bestaan heeft het orkest van de vereniging buiten Vlissingen en wel in Goes opgetreden. Na dit jubileumconcert, waarvoor nu koortsachtig wordt gerepeteerd, volgt de opvoering van de Johannespassion van Bach. Klassieke voorkeur De keus van het dinsdag uit te voe ren werk onderstreept weer eens de voorkeur, die het orkest heeft voor het uitvoeren van klassieke werken. Na Beethovens Prometheus-ouverture een vurig Italiaans aandoend werkje uit de eerste jaren van zijn scheppings periode volgt een weinig gespeelde symfonie van Haydn, namelijk nr. 82 „L'Ours" oiwel de Berensymfonie. Kees van de Berg. hobo en Henk de Wit, fagot zijn de solisten bij de uit voering van Concertante Sinfonie van Vogel, een onbekende tijdgenoot van Mozart. Na de pauze volgen twee werken van de Salzburgse meester en wel enige zeer veel gespeelde en graag gehoorde komposities. Willem Noske is de solist bij het vijfde vioolconcert, K.V. 21-9 en het concert wordt besloten met de blij moedige symfonie nr. 39, de eerste van de drie laatste Mozart-sy-mfonieën. 's HEER HENDRIKS KINDEREN. De korfbalvereniging „Tjoba" heeft in het gemeentelijk verenigingsgebouw een drukbezochte algemene ledenvergade ring gehouden. De voorzitter, de heer A. Francke, stond in zijn openingswoord stil bij de prachtige successen, die de vereniging in het afgelopen jaar geboekt heeft. Niet minder dan vijf kampioenschappen wer den behaald; 2 competitie-kampioen schappen, micro-kampioenschap van Ne derland en van de afdeling 2 kampioen schappen micro-korfbal. De voorzitter memoreerde nog dat het niet mogelijk is gebleken dit jaar deel te nemen aan de landelijke competitie; wellicht dat volgend jaar in de competi tie van de K.N.K.B. gespeeld kan wor den. De trainer van de club, de heer A. Corstanje, moest de hartelijke dank van de vereniging in ontvangst nemen voor zijn werk in het afgelopen jaar. In de twaalftalcommissie werd be noemd: mej. L. Eversdijk, mevr. Da- nielse-van Belois, de heer C. Boogaard en de heer A. Corstanje. De aftredende be stuursleden, mevr. Danielse-van Belois en mej. L. Eversdijk werden herkozen De komende jaarlijkse uitvoering werd een punt van uitgebreide bespreking. De datum van de uitvoering is bepaald op 11 maart aanstaande. In de jeugdcommissie werden gekozen de dames L. Smit en J. Tange en de heren R. Steenhardt en H. van Belois. Voor de training van de adspiranten werden aangewezen mej. M. Danielse en de heer C. Francke. Tjoba zal in de komende competitie uitkomen met 5 twaalftallen, waaronder 2 adspirantenploegen en 1 pupillen- twaalftal. Dank zij enkele acties, die er in het verslagjaar zijn gevoerd, kon de pen ningmeester van een redelijke financiële uitkomst gewagen. Tenslotte werd mede gedeeld dat de club in 1961 haar 20-jarig bestaan zal vieren. GOES. De Chr. stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzor. ging voor Westelijk Zuid-Beveland heeft het voornemen, indien daarvoor de nood zakelijke medewerking kan worden ver kregen een nieuwe taak aan te vatten. Het is namelijk zo, dat voor de verzor ging van bejaarden, die nog een eigen huishouding vormen en voor chronische zieken de gewone gezinsverzorging geen blijvende hulp kan bieden. Daarom is een beroep gedaan op vrou wen en meisjes van 20—60 jaar om zich als vrijwilligster aan te melden voor de ze taak. Het is dan de bedoeling in die gezinnen waar een langduriger hulp in de huishouding van node is, deze vrij willigsters in te schakelen. Deze arbeid onder bejaarden, die er op gericht is om hun zelfstandig zo lang mogelijk te handhaven, wordt nu ook gesubsidieerd van rijkswege, zodat de medewerksters voor hun diensten een passende vergoe ding kunnen ontvangen. Gedacht wordt aan een aantal vrijwilligsters per dorp die ongeveer 7 uur per week ingescha keld zullen worden. Aan de Technische School te Sche- veningen slaagde voor het B.O.V.A.G.- diploma Automobiel-monteur de heer F. Willeboordse te Vrouwenpolder. KAPELLE. Voor een groot aantal fruitkwekers uit Kapelle-Biezelinge en Omgeving heeft in het CJV gebouw de heer A. van Oosten uit Emmeloord een lezing gehouden over de fruitteelt in de Noord-Oostpolder. Dit gebeurde op de maandelijkse ver gadering van de N.F.O.-afdeling in Ka- pelle en de Vereniging van Oud-leerlin gen van Tuinbouwwinter cursus sen. De heer Van Oosten, die als hoofdassistent is verbonden aan het rijkstuinbouwcon- sulentschap in de N.O.P. en voorheen in Zeeland werkte, kon de fruitkwekers veel vertellen over de ontwikkeling van de fruitteelt in dit nieuwe land. Hij schetste de moeilijkheden, die de pas beginnende fruitkweker daar moest overwinnen, maar vertelde ook over de bijzonder gunstige resultaten, die thans reeds worden behaald. De groei van de bomen is er bijzonder groot. Men doet zelfs pogingen om deze enigszins te temperen aangezien anders de vruchten te groot uitgroeien. Met na me bij het ras James Grieve is dat het geval. Omdat de in de N.O.P beginnende fruitkweker spoedig een inkomen moest hebben, heeft hij zich in hoofdzaak toe gelegd op de appels. Peren vindt men er weinig. Dat duurt te lang voor ze in produktie komen. De fruitteelt in dit nieuwe land kenmerkt zich dan ook door een zekere eenzijdigheid want het gaat slechts om enkele rassen, namelijk Gol den Délicious, Cox's Orange Pippin en James Grieve. Dat zijn echter ook de rassen, die het juist doen in deze tijd en welke vlot verkocht kunnen worden op de binnen- en buitenlandse markten. Reeds thans worden bijzonder hoge op brengsten verkregen. De conclusie van de heer Van Oosten was dat de N.O.P. voor de fruitkwekers een mooi land is. Er worden goede re sultaten behaald. De leiding op deze druk bezochte bijeenkomst berustte bij de heer P. v. d. Have te Kapelle. GOES. Volgens het jaarverslag 1960 heeft de sinds 1948 bestaande openba re bibliotheek een mijlpaal bereikt. De ministeriële erkenning kwam binnen van het feit, dat de openbare uitleen bibliotheek omgevormd werd tot een openbare leeszaal en bibliotheek met dienovereenkomstige meerdere subsidi ering. Per 1 juli werd de directrice, mej. H. J. van Meurs aangesteld. En in de twee de helft van het jaar kregen de naslag werken een plaats in de leeshoek. Nu de bibliotheek in de ruime, moderne behuizing een vol jaar open is geweest kan met voldoening geconstateerd wor den, aldus het jaarverslag, dat meer le zers dan voorheen de weig hebben ge vonden naar deze instelling van groot algemeen cultureel belang. Er waren in 1960 1009 leden in- de afdeling voor volwassenen, 75 meer dan in 1959, en er werden 38.848 boeken uitgeleend, 1362 meer dan in 1959. Op vallend was de toename van het aantal jeugdleden en het aantal kinderboeken dat uitgeleend werd, resp. 180 en 4699 meer dan in 1959, met. een totaal van resp, ,740 en 14.015. De Openbare Leeszaal en Bibliothc' vervult ook een taak ten opzichte van dt lectuurvoorziening van de omliggende gemeenten. Bijna 2-5 pet. van de leden is afkomstig van buiten Goes. De O.L.B. is in bezit van 8917 boeken, en er zijn 1749 leden.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3