Friezen blijven streven naar een instelling van hoger onderwijs Bedrijfsleven schreeuwt om werkende getrouwde vrouw Grotere scholen kunnen ook Nederland voordelen bieden Pessimisme het leven in beheerst A Igerije DIRECTEUR INTERNAAT WILDE WERKMEESTER NA INCIDENT KWIJT Levenslang voor moord op Engelina Feenstra Venus I bleef onhoorbaar Grafheuvels op monumeritenli j st GELD EN MENSEN OP DE VLUCHT DR. W. KOK: „MAAR EERST MOETEN DE UNIVERSITEITEN EENS VAN HUN HOGE VOETSTUK AFKOMEN' Pleiter voor ambtenarengerecht: EVERTSEN OP WEG NAAR NW-GUINEA TJÏc TTMan Noodtoestand Traditioneel Vuile vaat Weinig suggesties Nederlandse leraar concludeert in Amerika: Reëler Geen regel Niet klakkeloos Donderdag 16 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Van een onzer redacteuren EEUWARDEN. „Wij Friezen blijven streven naar een instelling voor hoger j onderwijs in Friesland. De spreidings- plannen van minister Cals komen in feite neer op nog sterkere concentratie aan de bestaande universiteiten. Zo lang die plannen nog niet zijn goedgekeurd door het parlement, vechten wij door voor onze inzichten. En ook als het plan-Cals wordt aanvaard, zullen wij onze strijd blijven voortzetten. Éénmaal moet het er toch van komen. De tijd werkt voor ons." Dit zegt dr. W. Kok, eeri van de beide directeuren van de Friese Academie. Hij stelt met nadruk, dat hij daar mee het standpunt vertolkt van de Friese meerderheid. De Friese plannen, al eerder openbaar gemaakt in twee rapporten, betreffen niet Friesland alleen. Wat men wil, is de vestiging van „athenaea" in de niet-westelijke pro vincies, in beginsel in Friesland, Overijssel, Noordbrabant en Limburg. Het Friese Athenaeum zou in Leeuwarden moeten komen; met duizend studenten om te beginnen, en binnen een jaar of tien zeker 2500 studenten. „Toeleveringsbedrijf" Zo'n athenaeum, een nieuw soort instelling van hoger onderwijs, zou studenten moeten opleiden tot en met het candidaatsexamen. Voor de doctorale studie zouden de studenten dan naar een universiteit elders moeten gaan. Een athenaeum dient, volgens de Friese plannen, in een ,.filiaal"-verhouding samen te werken met een universi teit. Het moet fungeren als een „toeleveringsbedrijf" van studenten, die de eerste helft van hun studie hebben voltooid. Als te zijner tijd de behoeften van het hoger onderwijs duidelijker uitgekristalliseerd, kunnen één of meer van de athenaea worden uitgebreid tot een volledige universiteit. ..Wij denken voor het athenaeum onder meer aan precandidaats-studie in de A-vakken, zoals talen en rechts wetenschappen, en aan propaedeuti- sche studie in de wis- en natuurkun de en de techniek." ,,Maar niet iedere student wil en kan doorgaan tot het doctoraal, en de huidige maatschappij zit te sprin gen. om mensen met een kortere, meer op de praktijk gerichte hogere opleiding," aldus dr. Kok. Daarom zou 'een athenaeum ook moeten oplei den tot een baccalaureaats-examen: een afgeronde opleiding van enkele jaren dus in richtingen zoals bankwe zen, bestuurswetenschappen, en be drijfseconomie. Tevens zouden de op leidingen voor de acten M.O. er kun nen worden ondergebracht, zodat le raren die door willen gaan naar een doctoraal examen, er via een aanvul lend examen hun candidaatsgraad kunnen behalen." „In de plannen van. minister Cals is het hele probleem niet tot de bo dem doordacht. Ons voorstel is effec tiever, goedkoper, en sociaal bezien billijker." „Effectiever want wat gebeurt er op het ogenblik aan onze universi teiten? Die krijgen steeds meer gespe cialiseerde vakken voor de oudere jaarsstudenten, en een steeds toene mende stortvloed van jongerejaars. Voor de jongerejaars betekent dat, dat steun, en leiding bij de studie een fic tie worden. De doorsnee jongerejaars student spreekt zijn professor alleen, als hij examen komt doen.... Gevolg? Een ellendig groot percentage vindt zijn weg niet, en houdt na een paar jaar modderen er maar mee op. Dat heeft de gemeenschap dan een mas sa geld gekost, en die jongelui zelf moeten, na ettelijke verloren jaren, de maatschappij in met het brandmerk van mislukt student." ,/Als de athenaea, met hun kleine re studentenkring en hun nauwer con tact tussen student en professor, de jongerejaars gaan opvangen, kan dat morsen met intellect voorkomen wor den. En de universiteiten krijgen hun handen vrij voor de hogere specialisa ties." Dr. W. KOK de tijd werkt voor ons die typische universitaire atmosfeer kunnen geven, en het zou ook veel te klein zijn. Het tegendeel is waar. De universitaire sfeer gaat juist ver loren is al verloren! aan de massale studentenfabrieken in het westen. Het hoge voetstuk „Voor het aantal studenten wordt steeds weer gewezen op het buiten land, waar de grote universiteiten troef zouden zijn. Dat is echter hele maal niet zo. Londen en Parijs, elk met 70.000 studenten, en Rome, met 40.000, zijn uitzonderingen. Daar zit het vol met mensen, die aanvullende studie doen, of alleen maar eens een jaartje in de metropool willen zijn. De cijfers wijzen het alweer uit: de over grote meerderheid van de buitenland se universiteiten heeft maar een paar duizend studenten. Voor de Engelse „colleges", die ongeveer overeenko men met onze „athenaea", wordt een getal van 2500 studenten als de meest geschikte omvang beschouwd. Om de ze gedachten te kunnen aanvaarden, zouden onze universiteiten eerst eens van hun hoge voetstuk moeten ko men," zegt dr. Kok, die zelf alumnus is van de Vrije Universiteit in Am sterdam. Als de athenaeumplannen een kans krijgen, zal Friesland nog andere troe ven op tafel kunnen leggen. Daaron der zijn de wetenschappelijke traditie, belichaamd in de Friese Academie die nu ook al verschillende onderwijs taken vervult de Provinciale Bi bliotheek in Leeuwarden, die een van de beste van ons land is, en een aanloopfonds van op zijn minst twee miljoen gulden. Van onze correspondent UTRECHT Het ambtenarengerecht te Utrecht heeft gisteren de zaak behan deld van de gewezen werkmeester bij het rijksjongensinternaat te Amersfoort J. P. de W. Hij was op 21 april 1959 ontslagen op grond van gebleken on geschiktheid, tegen welk ontslag hij gisteren bij monde van de Haagse advocaat mr. J. F. J. van Bijlevelt op kwam. Voor tien miljoen De minister heeft zijn plannen voor al gebaseerd op de beperktheid van de beschikbare middelen, maar het op richten van athenaea, aldus de heer Kok, zou veel goedkoper zijn. Minis ter Cals wil nu vele tientallen miljoe nen besteden aan uitbreiding van de bestaande universiteiten, maar men zou een heel athenaeum kunnen opzet ten voor tien miljoen. „Doch de voortgezette concentra tie van het hoger onderwijs is voor- al maatschappelijk bezien onbillijk. Onbillijk voor de middenstand, de ar beidersklasse. en voor alle niet-weste- lijke provincies." „Middenstanders en arbeiders ko men er niet gauw toe om hun kinde ren te laten studeren. Daarvoor moe ten ze geestelijk over een drempel heen. Wanneer komen ze daar over heen? Als het hoger onderwijs niet te ver van huis is. De cijfers wijzen het uit: een arbeidersjongen uit Amster dam komt veel makkelijker tot stu deren dan een uit Alkmaar of Leeu warden, omdat die eerste de univer siteit vlak bij huis heeft. Hetzelfde hebben wij hier in Friesland gezien na de spreiding van de middelbare scholen: toen we de scholen eenmaal bij de mensen hadden gebracht, is het aantal middelbare scholieren binnen de tien jaar verdubbeld!" Invloedssfeer Te grote afstand tot de universiteit schept ook een financiële drempel, meent dr. Kok. Een onderwijzerszoon in Utrecht, die eenmaal het gymna sium heeft afgelopen, heeft maar een paar honderd gulden per jaar méér nodig om aan de Utrechtse universi teit te gaan studeren, maar een Frie se onderwijzerszoon behoeft niet aan studeren te denken, want hij kan de extra reis- en kamerkosten niet be talen. Dat betekent, dat de doorsnee westerling veel meer profiteert van het gemeenschapsgeld, dat in het ho ger onderwijs is gestoken, dan de ge middelde Fries of Drent. Dat betekent ook, dat Friesland, dat broodnodig moet industrialiseren, lei dinggevende mensen te kort heeft, en dat degenen die er wél zijn voor tach tig procent niet-Friezen zijn.... „Natuurlijk heeft de universitaire wereld dan de nodige tegenargumen- J ten," zegt de heer Kok. „Bijvoor-! beeld: jullie kunnen toch studeren in Groningen? Maar Groningen is voor het grootste deel van Friesland te ver 1 weg. In Engeland rekent men voor de optimale invloedssfeer van een uni versiteit met een straal van dertig ki- lometer." „En dan zou zo'n athenaeum niet Als reden van het ontslag waren gebrek aan beheersing en gemis aan inzicht opgegeven. Die waren ongemotiveerd geweest, aldus pleiter. Volgens hem was het oordeel van de minister van justitie gebaseerd geweest op drie ge vallen, waarin de werkmeester te ver zou zijn gegaan in zijn optreden tegen opstandige pupillen van het voormalig rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort. RAKE TIKKEN In twee van de gevallen had de directeur van het internaat, mr. H. A. Sjoukes, verklaard dat de werkmeester niet anders had kunnen handelen. Het derde geval betrof een jongen die in een opstandig ogenblik de werkmeester een paar rake tikken had gegeven. Later had de werkmeester over de jon gen tegen collega's gezegd dat hij hem, als deze hem ooit nog eens mocht aan raken, als een haring aan stukken zou trekken. Dat achtte de pleiter geen rechtmatige grond voor ontslag. Volgens hem had de directeur de werkmeester graag willen lozen. Dat zou de werkelijke reden van het ontslag zijn geweest. De houding van de directeur zou o.m. te verklaren zijn uit diens ongenoegen over de houding van de werkmeester bij het onderzoek naar wandaden van sommige ontsnapte pupillen, bij welk onderzoek de werkmeester in zijn kwaliteit van onbezoldigd rijksveld wachter wenste samen te werken met de politie. De gemachtigde van de minister van jus titie, mr. W. Schols, betoogde dat De W. op deugdelijke gronden was ont slagen. De eerste tien jaar had hij zich uitstekend van zijn taak gekweten. Toen echter omstreeks 1950 de leef tijdsgrens van de opgenomen pupillen van veertien tot vijftien jaar was ver hoogd tot zeventien tot achttien jaar, bleek hij niet meer tegen zijn taak op gewassen. Eerst had men getracht hem te doen afkeuren, maar toen dat niet lukte had men gewacht op de nieuwe wachtgeldregeling, zodat hij na zijn ontslag niet brodeloos zou komen te staan. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de man, die heeft bekend dat hij op 7 april 1960 Engelina Feenstra heeft gewurgd, ver oordeeld tot levenslange gevangenis straf. Deze uiterst zware veroordeling, die de eis van de officier van justitie (achttien jaar met terbeschikkingstel ling) verre te boven gaat, is door de rechters uitvoerig gemotiveerd. Zij menen, dat gesproken moet worden van een „kwaad van grove agressie ter voldoening van al dan niet nor maal gerichte sexuele driften", dat hand over hand toeneemt. Dit dient, aldus het vonnis, zowel uit vergel dingsoogpunt ais terwille van de pre ventie, met gestrengheid te worden gestraft. Meedogenloos De verdachte in deze zaak, de 28-jarige los-werkman J. J. T., heeft volgens de rechtbank een jong onschuldig leven meedogenloos opgeofferd aan de be vrediging van zijn lusten. In de psy chiatrische rapporten werd hij ge schetst als een gevaar voor de samen- Leving. Dit oordeel heeft de rechtbank overgenomen. Verder wordt overwogen, dat de ver dachte tot zijn aanvankelijke agressie slag op het hoofd met een beeld, wur ging met een gitaarlint) is overgegaan om het zichzelf bij het plegen van an dere handelingen (ontucht) gemakke lijker te maken. Bewustzijnsinzinking De psychiaters, prof. v. d. Horst en dr. Teunissen, hadden ervan gesproken, dat de verdachte, toen hij zich aan En gelina Feenstra vergreep, wellicht het slachtoffer is geweest van een „zeke re bewustzijnsinzinking". De rechtbank acht dat ook wel mogelijk, maar tekent daarbij aan, dat die in zinking dan slechts van invloed kan zijn geweest op de manier, waarop de verdachte het meisje heeft mishan deld en niet op de mishandeling zelf. Die had hij al in de zin, toen hij via het keukenraam de woning van Enge lina (het huis van hoofdinspecteur Schipper aan de Tergouwstraat) bin nendrong. Dat binnendringen, en ook het eerste optreden tegen het meisje, had prof. v. d. Horst geschetst als een „gecoördineerd gedrag". Verantwoordelijk De rechtbank zag om dit alles niet in, waarom zij de verdachte zijn daden niet ten volle zou aanrekenen. Zoals bekend werd 'de strafzaak tegen de wurger van Engelina Feenstra veertien dagen geleden wegens de ze- denkwetsende aard ervan achter geslo ten deuren behandeld. President was mr. J. Coninck Liefsting. De officier van justitie, die achttien jaar vroeg omdat hij „rekening wilde houden met de inhoud van de psychiatrische rap porten", was mr. W. P. Bakhoven. Als verdediger trad op de Amsterdam se advocaat mr. J, K. Mathuisen. Eigen nieuwsdienst DEN HELDER. Het fregat Evert- sen is gistermorgen uit Den Helder maar Nieuw-Guinea vertrokken. Het schip heeft tweehonderd man aan boord, die voor anderhalf jaar worden uitge zonden. De Evertsen staat onder commando van de luitenant-ter-zee eerste klasse A. J. J. Benist. Advertentie PINDAKAAS is rijk aan vitaminen, een bron van kracht en gezondheid; de fijnste pindakaas komt van Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Tal van bedrij ven in ons land zitten te sprin gen om vrouwelijke werkkrach ten. De grootste tekorten bestaan in de kledingindustrie en onder het huishoudelijk personeel, maar ook kantoren, de textielindustrie, horecabedrijven, schoenfabrie ken, wasserijen, winkelbedrijven en zelfs de metaalindustrie heb ben elk aanvragen voor duizenden werkneemsters op de arbeidsbu reaus gedeponeerd. Volgens het jongste overzicht van de stand van de werkloosheid zijn er 4 475 werkloze vrouwen, waartegen over staat dat op de verschillende arbeidsbureaus aanvragen liggen voor 36.353 vrouwen. Dat is echter maar een deel van het gevraagde vrouwelijke personeel, omdat vele aanvragen via advertenties en wer vingsacties buiten de bureaus om gaan. Deze cijfers illustreren de woorden van de minister van sociale zaken, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer; „Het vraagstuk van het tekort aan vrouwelijke arbeids krachten gaat tot een van de meer dringende vraagstukken op het ter rein van de arbeidsvoorziening be horen." De minister schreef voorts, dat dit verschijnsel een „structureel" karakter draagt. Hij wil nagaan in hoeverre bepaalde maatregelen meer even\yicht kunnen brengen tussen vraag en aanbod. Onder structureel verstaat men hier een verschijnsel, dat niet zo maar door bijzondere ingrepen "kan worden gewijzigd. In het door de mi nister genoemde vraagstuk bijvoor beeld zijn bepalend de vermindering van het vrouwelijk geboorteoverschot en de verlaging van de huwelijks leeftijd van meisjes. Mevrouw dr. H. Verwey-Jonker, lid van de Sociaal-economische raad, heeft daar al eerder de aandacht op gevestigd. Zij stelde dat om een noodtoestand, speciaal in die beroe pen waaruit men de vrouwen een voudig niet meer weg kan denken, te voorkomen de gehuwde vrouw zal moeten worden opgenomen in het arbeidsproces. Zij voegde daar meteen aan toe, dat het van de gehuwde vrouw wel te veel gevraagd zal zijn haar hele arbeidskracht buitenshuis ter be schikking te stellen. Het bedrijfsle ven, met zijn zo sterk op mannen in gestelde arbeidsvoorwaarden, staat daarmee voor een vraagstuk, dat nog niet is opgelost. De weerstanden tegen het werken van gehuwde vrouwen zijn in ons land traditioneel. De vrouw heeft ge noeg te doen in de huishouding en met de kinderen, zo zegt men. De vakbonden hebben jarenlang gestre den voor een behoorlijk loon voor de man, ook om de vrouw te verlossen van de vroeger slechte arbeidsvoor waarden. Het Nederlandse belastingstelsel moedigt de gehuwde vrouw bepaald niet aan om te gaan werken: -het stapelt haar inkomen op dat van haar man en verbiedt aftrek van bijvoor beeld voor het huishouden gemaakte kosten. Bovendien is in Nederland de gelijke beloning voor de man en de vrouw voor gelijke arbeid nog lang geen feit. Met dat al staat het bedrijfsleven voor de vraag hoe het het de gehuwde vrouw aantrekkelijk moet maken toch te gaan werken. Op verscheidene fa brieken is voor haar avondwerk in gevoerd, bijvoorbeeld van zeven tot tien uur. Dan zit haar man alleen thuis, soms met de vuile vaat, va ker met kinderen die hij naar bed moet brengen. Ook wordt hier en daar geëxperi menteerd met kortere arbeidsduur, kinderbewaarplaatsen e.d., maar nog .niets van dit alles is op enige rede lijke schaal ingeburgerd. Een positieve stap om bij de vrouw meer belangstelling te wekken voor het arbeidsproces zal liggen in de belastingvoorstellen van minister Zijlstra. Het ontwerp dat bij de Twee de Kamer is ingediend schept onder bepaalde voorwaarden de mogelijk heid van een aftrek van duizend gulden per jaar op het door de vrouw verdiende inkomen. Andere stappen zullen echter moe ten worden gedaan door het bedrijfs leven, dat kennelijk nog te weinig gegevens heeft om te beoordelen hoe de problematiek precies ligt. Eén onderneming is er toe overgegaan voor haar vrouwelijk personeel de huishoudelijke was te doen, hetgeen een werkelijke verlichting betekende. Een andere maakte voor de gehuw de vrouw kortere werktijden 's mor gens en 's middags, zodat zij tijd zou hebben thuis de maaltijden voor haar gezin te verzorgen. Deze goede be doeling had een averechtse werking; de vrouwen moesten hollen en dra ven tussen fabriek en huis. Minister Van Rooy denkt er over of het zin heeft advies over het vraagstuk te vragen aan de Sociaal- economische raad. Het moet echter nog blijken of dit zo overwegend manlijke gezelschap (mevrouw dr. H. Verwey-Jonker is als vrouwelijk lid een uitzondering in de S.E.R.) er weg mee zou weten. De grote moeilijkheid is hier, dat uit de kring van de werkende ge huwde vrouwen zelf weinig of geen suggesties worden gehoord. De in druk bestaat dat zij het meest voe len voor wat bij gebrek aan een goed Nederlands woord een „part-time" betrekking heet. een betrekking voor halve dagen of een halve week. Het bedrijfsleven, dat beseft het niet zonder meer vrouwelijk perso neel te kunnen stellen, zou zich met meer fantasie en vindingrijkheid aan tot nu toe is vertoond op deze „parttime" arbeid moeten concen treren. Van onze correspondent NEW YORK. Hebben grotere scholen ook voor Nederland waarde? Volgens J. H. Ringrose, leraar aan Eigen nieuwsdienst HAARLEM Prof dr. W. Glas bergen, de directeur van het Instituut voor pre- en protohistorie te Amster dam, heeft gedeputeerde staten van Noordholland aangeboden een lijst van te beschermen archeologische monumenten in Noordholland samen te stellen. G.S. hebben provinciale staten* voorgesteld aan prof. Glasbergen te verzoeken een dergelijke lijst te ont werpen. Prof. Glasbergen zal op de lijst on der andere zetten de grafheuvelgroe- pen in Het Gooi. die gekarteerd zijn door de heer J. A. Bakker, medewer ker van het instituut en conservator van het museum te Hilversum, groe pen grafheuvels in West-Friesland, het restant van de neolithische nederzet ting in Zandwerven, de grafheiiveïne- cropool in Zwaagdijk en enige ver spreide monumenten. Van onze Parijse correspondent ALGIERS „Het spel is ge speeld", zeggen de Europeanen in Algerije. „Er rest ons nog slechts naar huis te gaan". Onmiddellijk rijst voor hen de wel haast verpletterende vraag: waar staat ons huis? „In Algerije", zegt het thans on dergrondse Front voor een Frans Algerije, dat zijn nederlaag niet wil toegeven en de dag van 9 januari heeft uitgeroepen tot de geboorte dag van de verdediging tegen de opgave van het grondgebied. „In Algerije", zeggen Lagaillarde en generaal Salan, die uit het veili ge Madrid een manifest hebben ge richt tot de Fransen in. Algerije, dat niets anders is dan een oproep tot een openlijke opstand; „Ieder van Europeanen en Arabieren, moet zijn bestaan en zijn erf verdedigen; ieder van u moet zich, op leven en dood, verbonden voelen aan zijn buurman, aan zijn huis, aan zijn wijk, aan zijn stad, aan zijn departement. Ieder van u moet, ten koste van zweet, bloed en tranen, gehoorzamen aan de richtlijnen van hen, die met mij ge zworen hebben, dat de vlag van de Algerijnse nationalisten nooit boven Algerije zal wapperen. Als vertegen woordiger van het vol'k heb ik met u de moeilijkste uren. doorgemaakt Ik zal dit blijven doen. Ik verwacht van u vastberadenheid en discipline. Europeanen en Arabieren, mannen en vrouwen, soldaten, burgers van de steden en van het platteland, ver enigt u, want wij trekken ten strij de". DIEPTEPUNT „Hij heaft igoed praten, daar in Spanjie", zeggen de mensen in Al gerije, die volstrekt niet weten wel ke kant zij opmoeten. Slechts een aantal families ruim honderd die aan de rand van de steden een landbouwbedrijf hadden, hebben de directe konsekwemtie getrokken uit hun verwachtingen. Zij zullen binnen kort naar Argentinië verhuizen, waar zij zich in het noorden van de provin cie Santiago del Estero zullen vesti gen en< daar een nieuwe toekomst be ginnen. De overige in januari, novem ber en december nog zo actieve Fransen zijn bezig bij te komen van de kater, die hun warmbloedigheid hun heeft bezorgd; hun humeur is navenant. Het vertrouwen in de toe komst heeft zijn dieptepunt bereikt. „De zaken zijn nog nooit zo slecht geweest", zeggen de winkeliers. „Al les is de laatste tijd tegengelopen. De relletjes in november en decem ber, die veel schade hebben aange richt, en de daarop gevolgde stakin gen, hebben velen van ons aan de rand van de afgrond gébracht. Daar komt nog bij, dat op het ogenblik na het referendum de klanten schaars zijn geworden. De meesten willen hun geld vasthouden voor het geval zij hals over kop moeten ver trekken," STILTE Inderdaad staan de zaken, vrijwel stil. Televisietoestellen worden niet meer gekocht, met het kopen van een kostuum wordt gewacht, oude en kapotte wagens worden met eigen middelen opgeknapt, omdat men er geen geld meer aan wil spenderen. Op ta-l van winkels in. de grote ste den van Algerije ziet men de bor den van „uitverkoop, liquidatie van voorraden, uitverkoop wegens ver trek". Men verkoopt tegen, ongekend lage prijzen. De bioscopen in Algiers hebben hun recettes met de helft zien dalen. D* automobielzaken verkopen hun wa gens met dertig tot negentig procent korting, naar gelang de gangbaar heid van de aangeboden modellen. Een onderneming, die tot voor kort gemakkelijk tien landlbouwtractoren per week verkocht, raakte er in janu ari slechts acht kwijt. De makelaars van buizen worden met aanbiedingen overstroomd, maar zij vinden geen kopers, zelfs niet voor belachelijk la ge prijzen.. JACHT Bovendien wordt er in Algerije jacht gemaakt op Franse bankbiljet ten, terwijl de Algerijnse bankbiljet ten vaak als wisselgeld worden gewei gerd. Hoewel men nog niet over juis te cijfers beschikt, schat men dat de hoeveelheid uitgevoerd kapitaal reeds enkele tientallen miljoenen gul dens bedraagt. Dit kapitaal is meest al niet afkomstig van grote onderne mingen, maar van. kleine spaarders, die er op banken in Frankrijk een rekening mee hebben .geopend. In de automobielsector en in het bouwbedrijf worden, steeds meer mensen ontslagen, meestal Arabie ren en zelfs Arabische boeren sturen hun knechten n.aar huis. „Omdat' zo zeggen zij, „toen in Marokko dé onafhankelijkheid werd afgekondigd, de landbouwbedrijven geen mensen meer mochten ontslaan". Hoewel de regering alles doet om het zakenleven op dreef te houden, slaagt zij niet omdat zij niet is op gewassen tegen het pessimisme dat alles beheerst. [het Nieuwe Lyceum te Bilthoven, die een studiereis in de Verenigde Sta ten maakt, kan het antwoord op de ze vraag bevestigend luiden. Maar dan alleen onder zeer bepaalde voor waarden en in het bijzonder mèt be houd van een hoog onderwijspeil. Hoe tracht men in Amerika het ge vaar van de grote school te overwin nen? Gaat het individu niet in de mas sa verloren, blijft het onderwijspeil wel op de gewenste hoogte? Dit zijn zo enkele van de vragen die de heer Ringrose op instigatie van het Onder wijskundig Studiecentrum in Amster dam en onder auspiciën van het Ame rikaanse departement van buitenlandse zaken in de Verenigde Staten heeft on derzocht. Hoewel zijn reis nog niet is afgesloten en de heer Ringrose pas eind deze maand naar Nederland zal terug komen, is hij nochtans tot definitieve conclusies gekomen die hij in een ge sprek heeft toegelicht. Een vergelijking tussen de Ameri kaanse en Nederlandse onderwijsstel sels is niet goed mogelijk. Afgeschei den van het feit, dat de plaatselijke om derwijsautoriteiten hier veel meer heb ben in te brengen en de federale en staatsbemoeienis dientengevolge beperkt is, staat het middelbaar onderwijs in de Verenigde Staten niet op hetzelfde peil als dat in Nederland; de Ameri kaanse High School is eerder met de Nederlandse Uloschool te vergelijken. Het grootste verschil komt vooral uit in de instelling ten opzichte van de leerlingen. In Amerika is het onderwijs veel meer afgestemd op de kinderen en op de behoeften van de gemeenschap. Er wordt ook veel meer aandacht be steed aan sociale activiteiten en sport, die buiten het eigenlijke leerprogram ma liggen. Dit brengt verschillende be zwaren met zich mee. Volgens de heer Ringrose houdt het onderwijs hier te veel rekening met wat de kinderen pret tig vinden; zijns inziens gaat men hier te ver met het motiveren van het on derwijs van het kind uit. Dit leidt tot een zachtaardige instelling. De gemid delde leraar is ook minder ter zake kundig dan in Nederland en te zeer een manusje van alles. Niettemin biedt de grote school zeke re voordelen. Een meer gedifferentieerd leerprogramma is mogelijk. Aan de in richting van een grote school, wat tech- nisch-wetenschappelijke laboratoria en meer gespecialiseerde leermiddelen be treft, zoals elektronisch taalonderwijs, kan ook meer ten koste worden gelegd. De grote school is hier echter geen regel; de gemiddelde middelbare school is klem en telt minder dan tweehonderd leerlingen. De voordelen van een grote school gaan voor een aanmerkelijk deel verloren wanneer niet tevens bij het toe laten der leerlingen strenge selectie wordt toegepast. Dan wordt immers het gehalte van het onderwijs verlaagd tot het peil van de minst begaafden. In sommige steden als New York en Chi cago heeft men dit ingezien en tracht men nu door ingrijpende schifting de zwakke leerlingen te elimineren zodat een hoog onderwijspeil kan worden ge handhaafd. Men heeft hiermee opmer kelijke resultaten bereikt, doch er zijn slechts weinig scholen van dat kaliber te vinden. Voor deze scholen vervalt het bezwaar dat in de andere scholen als een tekortkoming opvalt, namelijk dat men er de kinderen te weinig naar bo ven optrekt. De grote scholen kunnen ook gebruik maken van de diensten van een gui dance councellor, die de kinderen raad geeft bij de richting die zij willen in slaan. Ook door deze instelling wordt meer rekening gehouden met de inte ressen van het kind. Er valt dus in Amerika ook voor het onderwijs in Nederland nog wel iets te leren. Zo zou een meer gedifferen tieerd leerprogramma, zij het met ma te. kunnen worden toegepast. Doch van een onkritisch overnemen van de Ame rikaanse methodes kan, naar het oor deel van de heer Ringrose, geen spra ke zijn. V^DEN (Reuter, AP). Nog steeds is biftten de Sowjetunie taal noch teken van Venus 1, de Russische ruimtesonde, opgevangen. Met de machtigste radio- telescoop ter wereld, die van Jodrell Bank anchester, slaagde men er gisteren niet m seinen van Venus 1 op te vangen. De moeilijkheid was daarbij dat de staf Y®? de radiotelescoop niet wist op welke tijden Venus 1 zou uitzenden. De ver wachte mededelingen daarover uit Mos kou waren uitgebleven. De gehele dag zocht men met de telescoop tevergeefs het uitspansel af. Gebroken Het Amerikaanse bureau voor lucht vaart en ruimtevaart (NASA) maakte gisteren bekend dat de spoetnik die na J??eermg van Venus 1 om de aarde 'Ik 'iven Ja?lra ln twee stukken was gebroken. Het opvallende in de mede- k- w61!. van- NASA was dat het ene brokstuk maximaal 322,4 km van de aarde ?97R^v^r<nW?.S en het andere maximaal k™ De banen van de twee stukken lagen dus 24,8 km uit elkaar. Een ver klaring voor het ontstaan van die grote afstand gaf NASA niet. 8 tot 1955 Fran"s ambassadeur in*Ned^r-

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7