GEEN VEILIG - MAAR WEL EEN KENTEKENBEWIJS De kaapvaarders wisten het al en ze hadden gelijk Het harde geslacht ALS HET waar is, dan zouden honderdduizenden Nederlandse vrouwen het idee krijgen, dat ze jaren lang voor niets de sinaasappels voor hun kinderen hebben uitgeperst. Als het waar was, dan zouden alle slagzinnen die zeiden, dat het fruit zo noodzakelijk was, op onwaarheid hebben berust. Als het waar was, dan zou menig doktersadvies gewoon onjuist geweest zijn. DE NATUUR GHANA WIJST BELGEN UIT KAPPIE EN DE LUCHTSTRIJD Donderdag 16 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 P. W. RUSSEL'S De rijkste Wat fitter Beetje belachelijk Wel degelijk PAPOEA'S WILLEN NEDERLANDERS IN NW.-GUINEARAAD in en om uw huis DOOR D I GNATE ROB B ERTZ Uit de kerken „Binnen vijftig jaar geen autonomie in Nw.-Guinea" ALS IK morgen in tweedehands auto's wil gaan handelen, dan is er geen mens die me tegenhoudt. Geen enkele vergunning heb ik nodig, geen kennis van zaken is vereist. Ik behoef niets te weten van zuigers of schokbrekers, ik mag mijn waar venten aan en bij wie ik wil. -if Is hel inderdaad zo, dat die vitaminen C weghollen uit de sinaasappel die u uil- perst? /Vee, nee, niet waar, zeiden de artsen die ik gisteren sprak. En in deze G. en G, wordt er meer over verteld. Door een landgenoot is ergens de vraag gesteld: Is het zo dat uitgeperste sinaasappels (wat de vitaminen be treft) waardeloos zijn zodra bet sap aan de lucht is blootgesteld? En het op dezelfde plaats gegeven antwoord \vas: „Tot mijn spijt moet ik u beken nen, dat Ik geen enkele waarde hecht aan de groene knollen, die van de plantages verzonden worden in koel- schepen en zich met geverfde wangen aan ons durven voorstellen als zonge- rijpte sinaasappels. Ik wantrouw hun gehalte en haal mijn vitamine C voor alle zekerheid bij de apotheker". meer voor? Door het eten van fruit met vitamine C, bijvoorbeeld. Maar in doorsnee kan men zeggen dat wat wij normaal eten meestal voldoende is om onze behoefte aan vitamine C te dekken". Dit is een kwalijke gang van zaken, die al heel lang voortduurt en waarop reeds meerdere malen kritiek is ge weest. Maar nu iets anders. Uit Duits land worden tweedehands auto's ge ïmporteerd. Dat weet iedereen. Soms zijn het hele erge kneusjes, die hier worden opgeknapt, soms valt het best mee en gaat het om bruikbare automo bielen. Feit is, dat ze ons land in komen en dat niet vanwege de persoonlijke ge zondheid van deze of gene, maar voor de handel. Technische keuring Een auto mag in Nederland niet rij den zonder nummer, noch zonder ken tekenbewijs. De procedure is zo onge veer als volgt. De man die met de auto wil gaan rijden vraagt een kentekenbe wijs aan bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Den Haag. Daar heeft men me gisteren verteld, wat er met zo'n aanvrage gebeurt. Die aanvrage wordt doorgestuurd naar het district, waar de betrokkene woont. Daar krijgt hij een oproep om met zijn voertuig te verschijnen en de auto wordt technisch gekeurd. Het rapport over die keuring gaat terug naar Den Haag, waar een Technische Dienst het definitieve oordeel uit spreekt; aan de hand van dat rapport dus- Wanneer er nu ook nog een fiat verkregen wordt van het Bureau Mo torrijtuigen, dan zijn zowel de techni sche als de fiscale goedkeuring binnen en wordt het kentekenbewijs afgegeven. Wat weet dus de man die een twee dehands auto uit Duitsland geïmpor teerd en compleet met kentekenbewijs koopt? Die weet dat zjjn wagen niet gesmok keld is en die weet ook, dat zijn auto technisch in goede staat is bevonden. Aanbieding Ik Verzorg geen medische rubriek noch een spreekuur van de dokter" of hoe u het noemen wilt. Ik schrijf alleen voor u over de dingen om ons heen, over zaken, waar we allen mee in aanraking komen. En dit is zo'n zaak, dacht ik. Hoeveel Nederlandse vrouwen staan met uitgeperste sinaasappels klaar als hun kinderen uit school komen? Ik durf hun aantal niet te schatten, maar we zullen het wel eens zijn dat het er tienduizenden zijn. Hoeveel mensen kregen niet te ho ren- IT moet. eens wat meer fruit eten, wat meer uitgeperste vruchten, sinaas appels bijvoorbeeld, dan voelt u zich fitter; u heeft wat meer vitamine C nodig. U was het toch zelf ook, nietwaar? Uw vrouw zei toch ook, toen de win ter in aantocht was: Ik zal eens wat meer sinaasappels uitpersen, dat is goed voor jou en de kinderen. Is het zo, dat het sap van een uitge perste sinaasappel waardeloos is wan neer de lucht erbij komt? Dat dan de vitaminen C verdwenen zijn? Ik heb gisteren een paar artsen ge sproken en zij gaven mij hun mening. Samengevat komt die hier op neer. ..Dat antwoord over die „groene knollen" is een beetje belachelijk. Ci trusvruchten bevatten vitamine C, dat staat vast. Wanneer een sinaasappel is uitgeperst en het sap staat een kwar tier of een half uur aan de lucht bloot, dan is die vitamine C niet verdwe nen. Staat het sap een hele dag, dan wel. Maar wie perst vandaag een vrucht uit om het sap morgen te drinken? Dat doet Immers geen mens". „Dat die citrusvruchten belangrijk zijn leert de geschiedenis. De Kaap vaarders hadden scheurbuik. Waarom komt die scheurbuik tegenwoordig niet Ik wilde nog meer weten en ik heb aan onze Medische Medewerker ge vraagd wat zijn mening was. „De Nederlandse Voedingstabel", zo zei hij, „beveelt aan: 50 milligram vitamine C per dag per volwassen per soon. In een sinaasappel van honderd gram zit precies d'ie 50 milligram. Aardig is om te weten, dat in een grapefruit en ook in een citroen maar veertig milligram vitamine C aanwezig is. De sinaasappel komt dus uit de bus als de vrucht die het rijlcste is aat),. vitamine C". „Vers van een boom geplukt zal een sinaasappel waarschijnlijk meer vitamine C in zich bergen; ik zeg „waarschijnlijk", want zeker is dat niet. In elk geval is het gehalte vitamine C in de sinaasappels die we hier kopen zo hoog, dat niemand zich daar zorgen over hoeft te maken en in de winter is het nog altijd een niet te verwaar lozen bron om aan die vitamine te komen". Nooit kopen! Zo, dat was het. Geen diepgaande uit leg, geen medische verhandeling. Ik wilde alleen voorkomen, dat iedereen ineens door een domme opmerking gaat d'enken, dat het eten en uitpersen van sinaasappels geen zin meer heeft. Dat heeft het dus wel degelijk en ik meende dat dit (bijna) alle vrouwen interesseerde. Vandaar. #*#*#*#*-»■ Niet 'doen, heb ik hem gezegd', niet doen. Laat die wagen eerst onderwer pen aan een zogenaamde veiligheids keuring. Mijn vriend deed dat en reed de volkswagen uit Leiden naar Rotterdam, waar gekeurd werd voor dat u bekende G-vignet. Wilt u het resultaat weten? De keurmeester zei dit: „Nooit kopen meneer. Ik kan op deze wagen geen vignet afgeven. Bij onze keuring is gebleken: dat de naaf van de vooras versplinterd is, dat de remschoenen totaal versleten zijn en dat het remvermogen van de wagen ver beneden de minimum eis ligt, dat de schokbrekers in deplorabele toe stand verkeren en dat het stuur een graad of tien speling heeft. Waar moet u naar toe met die auto? Naar Lelden? Dan mag u wel heel langzaam rijden, want u bent met deze auto een gevaar op de weg". Geen antwoord Auw! Hoe kan dit, vraag ik me at Hoe is dit mogelijk met een wagen, die HOLLANDIA (ANP) De be kende papoealeider Nicolaas Jouwe is met twee andere vooraanstaande papoea's, Kasiepo en Injury, over eengekomen dat voor de zetels van Hollandia-stad en Manokwari in de Nieuw-Guinearaad een Nederlander moet worden gekozen. Het zal de publieke opinie in Ne derland ten goede komen, zo menen zij, indien de papoea's als blijk van sympathie enkele Nederlanders in de raad kiezen. Jouwe is daarom on middellijk na zijn terugkeer uit Ne derland in Nieuw-Guinea naar Manokwari gegaan, om hierover uit voerig te spreken met politieke par tijleiders. Perziken kan men ook wel in eigen tuin kweken; ze kunnen het best ais leibomen gepoot worden en dan tegen een muur of schutting op het zuiden; op het westen of noorden doen ze het beslist niet. Perziken kan men echter tegenwoordig ook wel als struikvormen kweken; dan voldoen ze ook best, doch' ze moeten toch wel een zeer zonnig piekje hebben. Voor de culturen buiten in de tuin dient men wel de vroegste «oorten te bestellen. Atr Tweedehands auto'sze worden in negen van de tien gevallen gekocht door leken die hard hebben gespaard om eindelijk hun ideaal in vervulling te zien gaan: een eigen wagenMaar pas opdat u niet een week na uw aankoop tot de conclusie komt dal u er eigenlijk een paard bij zou moeten aanschaffen om vooruit te komen. ACCRA (A.P.). De regering van Ghana heeft alle Belgen bevel gegeven binnen 48 uur het land te verlaten. Ghana volgt hiermede het voorbeeld van de Sowjetunie en verscheidene an dere communistische landen, welke Bel gië verantwoordelijk stellen voor de dood van Loemoemba. De Belgische belangen in Ghana zijn niet groot. Vorig jaar heeft Ghana de diplomatieke betrekkingen met België reeds verbroken. Men schat het aantal Belgen, dat in Ghana went, op slechts twintig. De reg -ring heef -vens bekend gemaakt, dat zij de reg ig van vice- premier Gizenga in Sta. stad erkent. Dit is reeds eerder gebaard door o.a. Rusland en de Verenigde Arabische Re publiek. een drie dagen oud kentekenbewijs meevoert? Laten we de zaak duidelijk stellen. Acht van de tien autorijders weten nauwelijks het verschil tussen een olie filter en een remsegment. En juist daarom tuinen zoveel mensen erin, juist daarom worden de grootste vod- denbalen op wielen rustig verkocht aan de mensen die al jaren lang op een wagentje vlassen. En elk jaar trap pen ze er weer in, met honderden te gelijk. Het zuinig gespaarde kapitaaltje ver dwijnt ln de zak van de verkoper, ver haal of garantie Is er niet. met klach ten terug komen heeft geen zin. Men kan de zaak afdoen met de op merking: „Dan had die koper maar niet zo stom moeten doen". Goed, dat is een mening. Men kan echter ook stellen, dat het kentekenbewijs voor de aspirant-koper een teken is, dat hij een wagen koopt, die namens de overheid gekeurd is. Ver trouwen is dan niet ongewettigd. Antwoord a.u.b Mjjn vraag blijft open staan: hoe kan dat? Hoe kan een rapport (vanwege het kentekenbewijs) zeggen: „Die auto mag de weg op" en hoe kan een keu ring van een paar dagen later tot de conclusie komen: „Een gevaar voor be rijder en anderen". Het zou me interesseren van iemand daar een antwoord op te krijgen. 124 De feestdagen waren achter de rug en Claes zag op tegen al die lege da gen en weken van een nieuw jaar. Met Bloeimaand is het al twee jaar geleden dat hij wegging. Je zult ook wel gezien hebben hoe je moe der over hem tobt. Het is veel zwaarder om niets van Joos te ho ren dan om zeker te weten dat Joris dood is. Claes had er zelf ook aan gedacht om naar Holland te vertrekken. Hij was Arjen dankbaar dat die erover begon. Claes wilde ook naar het hof van Gelre reizen en in het Sticht na vraag doen. Joos had daar vrienden gehad. Hij begon alles gereed te maken om dadelijk te kunnen vertrekken zo dra de dagen wat langer en zoeler zouden worden. In die winter werd er in Romers- wale hard gewerkt. Arjen bemerkte dat toen hij terugkwam in de Ruter- bloeme. Er woonden nog twee dak loze gezinnen in de keuken. De men sen sliepen in de stal, waar ze goe de bedden hadden, maar Arjen vond het geen plaats om hen daar te la ten liggen. De beschadigde huizen waren tegen het voorjaar alle her steld en enige andere weer opge bouwd. De baljuw en de burgemees ter hielden streng de hand aan het keizerlijke verbod om fluweel en kostbare stoffen te dragen. Karei V had dit verbod uitgevaardigd om de al te grote weeldezucht tegen te gaan. Alleen zij, die meer dan één paard konden houden, mochten flu weel dragen. Arjen had twee paar den in de stal van de Ruterbloeme. Heer Willem had hem een jonge vos gegeven die naast zijn rijpaard stond. Bovendien liepen op Borren- damme nog twee jonge paarden die zijn eigendom waren. Toch droeg hij geen fluweel als hij binnen de stad vertoefde. Eenvoudig gekleed als een welgesteld poorter, verscheen hij in de vergaderingen en bij de samen komsten waar men hem vroeg om zijn oordeel en raad over vele din gen. De Romerswalers waren hard ge worden. Iedereen die niet kon of wil de werken moest de stad verlaten. Zieken en gebrekkigen konden onder komen vinden in het gasthuis, maar leeglopers en bedelaars werden ge weerd. De burgemeesters weifelden niet om harde maatregelen te nemen tegen degenen die niet alles over hadden voor het behoud en het her stel der stad. Arjen gaf van zijn geld en goed zoveel dat er nauwelijks ge noeg overbleef om eten en voedsel voor de paarden te kopen. Merijn had heel de winter aan het herstel meegewerkt. Zijn palet en kwasten lagen in een diepe kast die hij op slot had gedaan. Arjen had erop aan gedrongen dat hij een der grote bo venvertrekken als atelier zou inrich ten, maar Merijn wilde daar niet van horen, voor de hele stad hersteld zou zijn en de poorten nog steviger ge maakt dan voordien. Met bemodderde hozen aan en een verkleurde bonte kiel kwam Merijn ,aan tafel. Hij at slordig en zocht in 'de schotels naar dikke stukken vlees, waar hij lang en aandachtig op zat te kauwen. Baldus ergerde zich voortdurend over de slechte tafelma nieren van de schilder, maar Arjen glimlachte en dacht aan zijn vader, die een ridderhofstede wilde opbou wen en die nog nooit met een arbei der aan dezelfde tafel had gezeten. Merijn zat op zijn gewone wijze in de herenkamer, waar de slikbonkjes van zijn laarzen op het tapijt lagen, toen heer Willem met Agniet, totaal onverwacht in de Ruterbloeme kwa men. Zonder zich iets van Merijn of haar oom aan te trekken vloog zij Arjen in de armen. Hier ben ik, lachte ze. Ik ver langde zo naar je en ik was zo be nieuwd naar onze Ruterbloeme, dat oom wel mee moest of hij wilde of niet. Heer Willem had onderweg van de pont naar het huis van Arjen zijn ogen terdege de kost gegeven. Hij had gezien hoe haveloos en verarmd de stad eruit zag, ondanks het harde werken en de vele weer opgebouwde huizen. Hij vond Romerswale geen goede plaats voor zijn nicht om te wonen. Agniet zelf had maar alleen ogen gehad voor de vissersschuiten m de haven en voor de koopvaarders met hun hoog takelwerk. Dat er vroeger wel tienmaal zoveel schepen voor de rede lagen wist ze niet en het kon haar ook niet schelen. De zon scheen en er zongen vogels in de weinige bomen die nog niet dood- gevreten waren door het zoute wa ter. De kapotte straten en de vele modderige geultjes en gaten vond ze niet erg. Op de landwegen van Cat- tendyeke kende zij niet anders dan modder in de winter en stof in de zomer. Omdat er nog zoveel armoede heers te wilde heer Willem de bruiloft uit stellen tot in de nazomer. Romers wale zou er dan beter uitzien, of schoon hij erop aandrong dat Agniet en Arjen tegen de volgende winter op Cattendycke zouden komen wo nen. (Wordt vervolgd) NED. HERV. KERK Beroepen te Groot Ammers, te Nieuw- land-Oosterwijk en te Boven Hardinx- veld: W. Chr. Hovius, kand. te Haarlem, te Deventer: J. Noordmans, te Tjams- weer. Bedankt voor Vriezenveen: J. P. van Roon te Ermelo. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Kantens (Groningen): A. Bakker, kand. te Kielwindeweer en Q. Huyser, kand. te 's Gravenhage, van wie laatstgenoemde is beroepen. Beroepen te Leiderdorp, derde pred. plaats: F. Minnema te Hoogvliet, te Coevorden: H. van Rhijn te Leeuwar den. Bedankt voor Heemstede: G. Meynen te Utrecht-West. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Vlissingen en te Vlaardin- gen: K. de Gier te 's Gravenhage en A. Vergunst te Rotterdam-C. Het draineren en aanleggen van wandelpaden, in de gedempte tramiput te St, Philipsland is deze week gereed ge komen. Het werk is uitgevoerd door de Ned. Grond Mij. Het verharden van de wandelpaden zal worden uitgevoerd door de fa. J. v. d. Velde te Bruinisse. Hoe kan dan het volgende gebeuren? Twee maanden geleden wordt mijn vriend door een handelaar een uit Duitsland geïmporteerde tweedehands volkswagen aangeboden voor twaalf honderd gulden. Als aanbeveling kreeg de wagen een drie dagen eerder afge geven kentekenbewijs mee. Wat dacht die vriend? De prijs is wel laag, ieder een zal wel zeggen dat je voor twaalf honderd gulden niet veel kunt krijgen, maar dat kentekenbewijs garandeert me dat het wagentje gekeurd is en als die het een jaar houdt ben ik weer klaar. SYDNEY (Reuter) De bevolking van Nieuw-Guinea zal nog in geen vijftig jaar gereed zijn voor zelfregering, zo heeft de Australische missie-arts Roy Yeatts gisteren in Sydney verklaard. Dr. Yeatts heeft vijf jaar lang in Australisch Nieuw-Guinea gewerkt. Op dezelfde dag heeft de Nederlandse ambassadeur in Melbourne verklaard dat Nederlands Nieuw-Guinea wellicht over tien jaar zelfbestuur zal krijgen. Neder land heeft weliswaar geen richtdatum daarvoor vastgesteld, maar over tien jaar zal het gehele bestuursapparaat in wes telijk Nieuw-Guinea in handen zijn van papoea's, aldus de ambassadeur. initiiiiiiiiiiiifiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiutiiiiminiiniiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniHiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiMiriiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini 66. Terwijl Kappie nog te keer ging tegen Fidelio Bombastos, werd hij door El Catról terzijde getrokken. „Wij hebben u een voorstel te doen, El capitano.." sprak deze op gedempte toon. „El Ballon en ik zijn zo onder de indruk van uw krachtig stemgeluid, dat wij u willen helpen om president van Kubus te worden". „Si," beaamde El Ballon. „Te oorde len naar uw stem, zoudt gij een uitste- Ikend president zijn, El capitano!" Voordat Kappie de kans kreeg om het voorstel te bespreken, trok Fidelio Bom bastos hem snel weg. „Vergeet ons eh, verschil van me ning maar, kapitein!", zo sprak hij terwijl hij Kappie vriendelijk bij de arm nam. „Het was maar een grapje van me, om u hier te willen houden! Gij hebt groot gelijk, om zo snel moge lijk te willen vertrekken!" Hij tastte in zijn zakken en haalde een flink pak bankpapier tevoorschijn. „Hier. vervolgde hij haastig. „Voor alle moeite! En vertrek nu maar gauw met Uw Kraak. De wind en het getij zijn gunstig..!" „Hm," zei Kappie, het geld bevinge rend. „U weet wel precies uit welke hoek de wind waait, hè, Bombastos?" Daarop wendde hij zich tot zijn man nen. „Kom jongs, als de weerlicht naar de Kraak!" zo spoorde hij hen aan. „La ten we weg wezen, voor het getij weer eens keert..!" 14 Onbewegelijk stond de man op zijn eenzame uitkijkpost in de schaduw van de schaapskooi en tuurde gespannen over de vlakte. Het was, alsof de dieren daar binnen de nabijheid van een menselijk wezen voelden, want telkens werd de stilte verbroken door een onrustig ge ritsel en steeds vaker klonk het klage lijk blaten door de nacht. „Als die laf- aa|Tj vjn een Elar maar durft!" mom pelde de man in de schaduw. Huiverend dook hij wat dieper in zijn jas. Ondanks de warmte overdag waren de nachten koud en het lange wachten maakte zijn stemming niet beter. Zachtjes begon hij heen en weer te lopen, telkens stilstaand om uit te zien. Plotseling boog hij zich voorover en tuurde gespannen in de ver te. Een ogenblik dacht hij dat hij zich vergiste, maar toen zag hij in de verte duidelijk iets bewegen. „Vreemd," mom pelde üij, „het kasteel ligt toch aan de andere kant!" Ineens slaakte hij een verwensing. .Vervloekt! Het is Elar niet!" gromde hij. Nog een ogenblik bleef hij kijken naar de twee figuren, die steeds dichterbij kwamen, als in tweestrijd wat te doen. Toen trok hij zich haastig terug in de schaduw, liet zich op de knieën vallen en kroop zo naar de achterzijde van de schaapskooi. Vandaar verwijderde hij zich zo snel mogelijk in de richting van het bos. Zo kwam het dat Otto en Distel de vreemdeling niet zagen, toen ze de stal naderden. „Laten we hier blijven!" stelde Distel voor. „Ik val om van de slaap!" Otto, die zijn zieke vriend nog steeds ondersteunde, stemde toe.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2