Nederlandse uitvoer in het geding DE KONINGIN AT VOOR EEN DUBBELTJE IR. ETTINGER: WIJ DAT ONZE MAATSCHAPPIJ NIET IN SLAAP SUKKELT KENNEDY TOT KROESJTSJEF: VEEL SUCCES LIGA Ik wil terug naar Oost-Duitsland' Mr. LUNS VALT AAN Begrip in het buitenland EN DRONK THEE MET DIAMANTEN ECHTPAAR Bekende strijd Franse problemen Miljoenen ivaard De kleine deur Bruggenbouwers over de brug geholpen WITTE KRUIS MXSMHJJK Twee miljoen toeristen in 1960 naar Parijs Eddvstone vlot getrokken Zes infiltranten berecht op Nieuw-Guinea Juichend Aaltje Twaalf mille voor inboedel van Den Besten „De Zeven"' versnellen hun tempo Vluchteling voor Amsterdamse rechter: Arbeider gedood door klap van hijskraan In Culemborg geen tijdelijk ivethouder Nederland levert voor Starfighters t Woensdag 15 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Luns blijkt bijzonder veel haast te maken met zijn pogingen om Engeland alsnog te betrek ken bij het diplomatieke overleg van de zes landen van Klein-Europa. In zijn werkkamer aan het Plein had hij maandag al een langdurig gesprek met de Britse ambas sadeur sir Andrew Noble en gisteren praatte hij met de ambassa deurs van West-Duitsland, Frankrijk, Italië, België en Luxemburg. Over het verloop van de besprekingen wordt het stilzwijgen be waard. tiet, dan kan dat alleen maar betekenen dat de Nederlandse banden met de niet- geassocieerde gebieden langzaam worden doorgesneden. Men moet zich niet vergissen in deze banden zij zijn miljoenen waard. Een aanzienlijk percentage van onze nationa le export is er mee gemoeid. In de eerste acht maanden van het vo rige jaar exporteerde ons land voor bij na 510 miljoen gulden naar Afrika. Daar van ging slechts voor 86 miljoen gulden naar landen, die met de E.E.G. zijn geas socieerd in hootdzaak voormalige Fran se gebieden en Algerije. De export naar landen, die met Engeland zijn verbonden (Ghana. Nigeria e.a.) bedroeg daaren tegen 268 miljoen gulden. De export naar landen die noch met de E.E.G. noch met Engeland zijn verbonden bedroeg bijna 154 miljoen gulden. De tweede groep landen zou Nederland als markt vrijwel zeker gaan verliezen, maar ook het behoud van de derde groep landen als markt zou niet zeker zijn. De huidige export van deze landen, voor een aanzienlijk deel naar en via Nederland lopend, zou immers bij het verdiepen van de kloof verleggen naar landen, die geen lid zijn van de E.E.G. en die geen voor hen nadelige preferentie kennen. Volgende week begint de Tweede Kamer evenwel aan de openbare behan deling van de begroting van buitenlandse zaken. Dan zal minister Luns ongetwijfeld iets loslaten over hetgeen hem uit dit diplomatiek overleg ter ore is gekomen. De komende Kamervergadering ver klaart overigens wel de snelheid die de minister achter zijn pogingen zet. Hoopgevend is dat de Nederlandse houding tijdens het gesprek in Parijs minder kritiek blijkt te ontmoeten dan men aanvankelijk meende. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Von Brentano heeft gisteren ontkend dat Adenauer en de Gaulle inzake de samen werking met Engeland een luid „neen" hebben laten horen. „Wij beschouwen de samenwerking met Engeland juist als bijzonder belangrijk", aldus Von Brentano. Ook uit België komen com mentaren waarin begrip voor de Neder landse houding doorklinkt. Ik hoop dat er tegen eind mei een an dere situatie zal ontstaan, heeft minister Luns na zijn terugkeer uit Parijs ver klaard. Sterker dan ooit tevoren heeft hij zich met deze woorden tot de dui delijke tegenspeler uitgeroepen van. Frankrijk in het politieke spel van Klein- Europa, een spel waarvan de uitkomst zal uitmaken of ons land voor zijn handel en export d'e wereld als operatieterrein kan behouden, of zich moet richten op Klein-Europa en het verlengstuk daar van in Afrika: de met de EEG geasso cieerde gebieden. Een spel ook dat de Nederlandse poli tiek op het lijf is geschreven want door de eeuwen heen hebben Nederlandse po litici gevochten voor een vrije toegang op de 'hele wereld met behoud van een zelfstandige positie in Europa. Duidelijker dan vóór de Parijse be spreking, toen de Frahs-Nederlandse te genstelling nog latent was, zal in de eerstvolgende maanden de tegenstrijdig heid tussen de belangen van beide lan den aan het licht komen. Het is natuurlijk niet helemaal waar dat het Franse streven*een politieke confederatie (met een onvermijdelijk Frans overwicht) alleen voortkomt uit een soort pathetisch verlangen om naast Amerika en Engeland als derde Westerse mogendheid een belangrijke rol op het schouwtoneel van de wereldpolitiek te spelen. „Grandeur" ligt de Gaulle in de mond bestorven maar men moet op passen daar veel meer achter te zoeken dan de tricolore die de lading dekt. Frankrijk heeft grote problemen en be langen. die het door een wijziging in de Europese constellatie probeert op te los sen resp. te beschermen. In de eerste plaats zoekt de Gaulle steun voor zijn Algerijnse politiek, die nog steeds het grootste deel van de Franse strijdkrach ten voor de Navo bindt. Alleen van een Kleineuropese politieke confederatie met een Frans overwicht kan hij die steun verwachten. In de tweede plaats zoekt Frankrijk bescherming van zijn andere Afrikaanse belangen, de economische belangen in de sinds kort zelfstandig geworden landen van de Franse gemeenschap in Afrika. Al deze landen zijn geassocieerd met de E.E.G. Het is duidelijk dat de Franse belangen gediend zijn met een aanhalen van de economische banden tussen deze landen en de E.E.G. Het aanhalen van die banden door bijvoorbeeld een preferentiestelsel impliceert evenwel dat de economische scheidslijnen tussen de E.E.G. en de andere landen van Europa verlengd worden tot in het Afrikaanse continent. Voor Frankrijk levert dat weinig of geen nadelen op. voor België ook niet, maar voor Nederland wel. De Afrikaanse landen, die geen banden hebben met de E.E.G., zullen zich door het verlengen van de Europese scheidslij nen meer nog dan tevoren op Engeland richten. Velen hebben door hun lidmaat schap van het Britse Gemenebest trou wens al banden met Engeland. Wordt nu door een continentale Westeuropese con federatie de kloof met Engeland defini- Een heet kopje thee kreeg koningin Juliana gistermiddag aangeboden, nadat zy was bin nengestapt in het huisje van de heer en mevrouw Koot te Lisse, die juist hun diamanten huwelijksfeest vierden. Van een onzer verslaggevers SASSENHEIM Koningin Juliana heeft gisteren tijdens haar werkbezoek aan zeven gemeenten in de bollenstreek geluncht voor tien cent. Dat bedrag knip ten de serveersters van Sikkens lakfabriek te Sassen- heim in haar kantinekaart, nadat zij zichzelf aan het buffet had bediend van een boterhammetje met kaas. Tijdens de lunch verwisselde de Koningin met het bordje in de hand een paar maal van tafel, teneinde weer met andere mensen van het bedrijf te kunnen praten. Dat ging heel genoeg lijk. Partjes plukkend van haar sinaasappeltje-toe, vroeg zij van alles. In de aula van de fabriek was tevoren een groter bedrag om gegaan dan de tien cenit. Ruim dertig bed-rijven van de bollen streek schonken de Koningin een chèque van vijfduizend gulden, die zij met een zwierig „Juliana" op de achterkant doorschonk aan de beschutte werkplaats van de streek. Advertentie Uit de cijfers blijkt dat meer dan de helft van onze Afrikaanse export naar landen gaat, die met Engeland zijn ge associeerd en dal minder dan een vijfde naar de landen gaat, die met de E.E.G. verbonden zijn. Als men dan nog bedenkt dat de export naar de niet met de E.E.G. geassocieerde gebieden snel stijgt en die naar de geassocieerde landen daalt wordt het wel duidelijk welke Nederlandse be langen op het spel staan. Na de breuk met Indonesië heeft ons land in Afrika zich een positie opge bouwd die het niet wil verspelen. De Nederlandse politiek heeft zich daar altijd op gericht. Altijd hebben wij ge probeerd de Kleineuropese deur voor Engeland open te houden. Nu de Franse president geholpen door de bondskanse lier deze deur dicht wil gooien is het zaak hard terug te duwen. De eerstkomende maanden zullen uitwijzen of onze diplo matieke spierkracht daarvoor toereikend is. DEN HAAG De financiële voorbe reidingen voor de bouw van de brug over het Haringvliet zijn voltooid, nü Provin ciale Staten van Zuid-Holland gisteren hebben besloten voor d'e vervroegde bouw van de brug een voorschot van 230.000 gulden beschikbaar te stellen. Advertentie DE £ckte PIJNSTILLER Inderdaad, verlaat u rustig op Witte Kruis. Zo gemakkelijk in te nemen want verkrijgbaar in drie vormen tabletten, poeders of cachets. WASHINGTON (Reuter, AP). Pre sident Kennedy heeft gisteren in een felicitatieboodschap aan premier Kroesjtsjef verklaard dat hij in de lancering van een ruimtesonde in- de richting van Venus het bewijs ziet van „de geweldige ontwikkeling van de wetenschap" in de Sowjetunie. ,,Wij zullen met belangstelling de vor deringen volgen", aldus Kennedy's boodschap, ,.en wij wensen u succes bij het openen van een nieuw hoofd stuk in de doorvorsing van het heelal door de mensheid." Enige uren eerder was bericht uit Mos kou gekomen dat de ruimtesonde volgens de laatste gegevens eergiste ren omstreeks het middaguur onge veer 592.000 kilometer van de aarde verwijderd was. VREES Het Amerikaanse nationale bureau voor luchtvaart en ruimtevaart (NASA.) had voor dat nieuws binnenkwam al vastgesteld dat de ruimtesonde alleen seinen naar de aarde zond op een ra diografisch teken uit de Sowjetunie. Daardoor kwam het volgens NASA dat geen enkele Amerikaanse luister post seinen van de ruimtesonde had kunnen opvangen. De ruimtevaartcommissie uit de Ame rikaanse senaat werd gisteren in ver gadering bijeengeroepen voor een be spreking van het nieuwe Russische ruimtevaartsucces. De democratische voorzitter van de èommissie, Overton Brooks, had verscheidene uren eerder IJ MIJ IN HUIS" zegt ir. Jan Ettinger (58) en dat wil zeggen: In het Bouwcentrum. Hij kén .dat zeggen: Zijn naam en die van het Rotterdamse wetenschappelijke centrum van bouwactiviteit wor den vaak vereenzelvigd en terecht. Ir. van Ettinger was al bij het Bouwcentrum toen de eerste plannen voor de oprichting ervan bestonden „sinds het lege velletje papier" en als directeur van het ter wereld unieke centrum is hij er nog steeds de stuwende kracht van. „Bij hem in huis" worden initiatieven genomen en uitge werkt, studiebijeenkomsten gehouden (zoals nu de Week voor Volkshuisvesting), onderzoekingen verricht, adviezen gegeven, tijdschriften gepubliceerd en nog veel meer en ander werk ver richt. Dat alles met één doel: meer en beter bouwen. Bouwen alleen vult het leven van ir. Ettinger niet. Behalve aan het bouwen en zijn talrijke liefhebberijen (muziek, toneel, vissen, bil jarten, bridge, poker, lezen en sport) wijdt hij zich ook met veel overtuiging aan de statistiek, juister gezegd: aan de toepassing van de statistische methodiek. Met professor dr. Ph. J. Idenburg zal hij binnenkort tot erelid worden benoeimd van de Vereniging voor Statistiek. De statistiek scheen aan vankelijk zijn leven te bepa len. Hoewel hij afstudeerde als werktuigkundig ingenieur dn Delft (1929) is hij het zijn zijn eigen woorden „technisch volkomen onbe kwaam". Zijn kwaliteiten la gen in het organisatorische en financiële vlak en hij had het talent om nieuwe ideeën, die te verwezenlijken waren, aan de man te brengen. STATISTIEK Tot de oorlog was hij ad viseur, gespecialiseerd op wiskundige sta-tistiek en de toepassing daarvan in de industrie. Daarna werd hij alge meen secretaris van de Nederlandse Stichting voor statistiek. Na de oor log was hij, tot 1952, voorzitter van de Vereniging voor Statistiek. Hoe ir. Van Ettinger op het Bouwcentrum zijn per soonlijke stempel heeft gedrukt blijkt wel uit het feit dat in het centrum ook veel statistische activiteiten worden bedreven, weliswaar niet zo opvallend als die voor de bouwnijverheid, maar zegt ir. Van Ettinger even be langrijk. Ir. Van Ettinger, die nog onlangs de aandacht van bouwkundigen in binnen- en buitenland op zich vestigde met zijn bij Elsevier verschenen boek To wards a habitable world", had nauwe lijks aandacht, en belangstelling voor het bouwen gehad toen hij werd geroe pen voor werk dat zou culmineren in zijn huidige functie. Dat was in 1943 juist toen het werk dat hem werd op gedragen, het voorbereiden van de bouw na de 'oorlog, werd verboden. Dat is voor ir. Van Ettinger overigens geen reden geweest om zich niet met hart en ziel aan die taak te wijden. MAATSYSTEEM Een jaar later, in de hongerwinter, nam d'e bouw hem al zo zeer in be slag, dat hij de statistiek er aan gaf. Voorgoed, meende hij, nog niet wetend dat het Bouwcentrum later ook onder dak zou bieden aan ,,de statistiek" in al haar geledingen (Het revolutionaire maatsysteem 4 D voor herenconfectie dat volgende maand wordt geïntrodu ceerd, is in het Bouwcentrum ontwik keld!) ,,Hier in het Bouwcentrum zijn wij voortdurend bezig om van alles te ver anderen. Dat is onze taak. Wij waken ervoor dat de maatschappij door rou tine niet in slaap sukkelt." Met „wij" bedoelt ir. Van Ettinger zijn medewer kers (250 in vaste d'ienst en vijfhon derd deskundigen in werkgroepen) Zijn personeel is enthousiast, wat vol gens ir. Van Ettinger één van de drie oorzaken is van het succes van het Bouwcentrum. De tweede oorzaak is de vrijheid om al de vrees uitgesproken dat in de lancering van de ruimtesonde ver schrikkelijke mogelijkheden" konden liggen opgesloten. ..Indien zij deze met instrumenten vol gepakte kunstmaan op Venus kunnen richten", zei hij, ,,hoe lang zal het dan nog duren eer zij een met bom men geladen kunstmaan naar de aar de kunnen zenden?" „ONGEËVENAARD" Generaal Georgi Pokrofski betoogde gisteren in een artikel in het Rus- siche dagblad Trud dat de kunstmaan waarmee de ruimtesonde in de rich ting van Venus werd gezonden ,,zeer zwaar en krachtig" moet zijn ge weest. Pokrofski sprak van een „on geëvenaarde prestatie in de raketten- techniek". Van onze correspondent PARIJS Het aantal vreemdelingen dat het vorig jaar een bezoek aan Pa rijs heeft gebracht, bedraagt ongeveer twee miljoen, hetgeen bijna zestien pro cent meer is dan in 1959. Aan het hoofd staan uiteraard de Amerikanen met bijna een half miljoen toeristen. Nederland staat in de statis tiek op de zesde plaats met 103.144 be zoekers. m/ Van onze correspondent DEN HELDER. Het 475 ton metende schip Eddystone uit Groningen dat op 3 februari op de rotsen van lie des Glenan aan de Bretonse kust strandde, is dins dagavond door de Nederlandse sleepboot Titan van het bureau Wijsmuller uit IJmuiden vlot getrokken. De Eddystone die vrij veel schade heeft opgelopen, wordt naar de haven van Lorient gesleept. De bergingsploeg heeft het bij de stranding ontstane gat zo goed mogelijk dichtgelast, maar de machinekamer blijft nog water rr- '-*n. Het kan met pompen worden bij i- boord worden gezet. Het grootste de _>n den. Een deel van de lading moest over- evenwel worden behouden. HOLLANDIA (ANP) - De landrech- ter te Hollandia heeft gisteren vier In donesische cn twee autochtone infiltran ten veroordeeld. De Indonesiër Roema Ratoe, die vorig jaar voor de tweede keer het land binnen was gekomen, werd we gens het verzamelen van militaire ge gevens veroordeeld tot vijf jaar gevan genisstraf. Dat was een jaar minder dan was geëist. De voornaamste medeplichtige, Abdoel- gani Badio, kreeg dezelfde straf, over eenkomstig de eis. De rechter veroor deelde de vier andere verdachten tot straffen van drie tot vier jaar. De zes verdachten waren vorig jaar 13 april met vijf anderen in prauwen bij Fak-Fak aan land gekomen. Twee dagen later waren zij allen opgesloten. In de gevangenis van Fak-Fak waren de zes infiltranten, die nu voor de land rechter stonden, doorgegaan met hun werk. Zij hadden daarbij steun gekregen van een papoese politieman, die onder meer een tekening had gemaakt van de marinierskazerne in Fak-Fak, gegevens had verzameld over de politiemacht en een lijst van Indonesischgezinden had gemaakt. Voordat hij die gegevens had kunnen doorgeven was de politieman gegrepen. In oktober is hij tot drie jaar veroor deeld. initiatieven te ontwikkelen, die in het centrum aan iedereen wordt gelaten. De voornaamste oorzaak is evenwel: „Het Bouwcentrum is een particuliere stichting zonder subsidie, althans zon der verliesdekking. Wij moeten kennis en diensten verkopen. Wij dienen dus voortdurend waakzaam te blijven." SLECHTE KWALITEIT Wat het bouwbeleid sinds de oorlog in Nederland aangaat, stemt d'e heer Van Ettinger in met wat een van de inleiders op de Week voor de Volks huisvesting heeft gezegd: „Laten we de volkshuisvesting niet tè dramatisch zien". „Er is veel gepresteerd in Ne derland, zeker vergeleken bij de buur landen. Zelfs in Duitsland heeft het .Wirtsc'haftwunder' niet kunnen voor komen dat er nog een miljoen wonin gen te kort en de huizen te klein zijn. Waar wèl wat op is aan te merken is de kwaliteit van de nieuwe huizen," aldus ir. Van Ettinger. Over de kwaliteit de statistische methoden die moeten worden toegepast in de industriële kwaliteitszorg ver schijnt binnenkort van ir. Van Ettin ger het in samenwerking met de sta tistici J. Sittig en professor a'r. J. He melrijk geschreven boek „Meer door kwaliteit". Het is volgens ir. Van Et tinger zo. dat de lage kwaliteit van de huizen die na de oorlog werden ge bouwd (en niet beter konden worden gebouwd) laag dreigt te blijven nu dat niet meer hoeft. „De woningbouw blijft nu eenmaal een sluitstuk in d'e totale politiek van een legering, evenals de huishuur een sluitstuk in het privé budget van een gezin blijft". De heer Van Ettinger acht beide fout. Een normale toestand in de volks huisvesting is zijns inziens pas moge lijk als er zowel een loons- als een huurverhoging komt. zonder dat er een verhoging van de inkomstenbelasting mee gepaard gaat. Onder een normale toestand verstaat de heer Van Ettinger dan, ö'at iedereen zijn eigen huur kan betalen, hoewel hij van mening is dat subsidies voor de allerarmsten nodig blijven: „De minst draagkrachtigen kunnen door een betere behuizing in een betere welstandssfeer worden ge bracht. Krottenbuurten blijven armoe- eilanden". In Noordwijkerbout zongen tweedui zend kinderen, in bedwang gehouden door verkeersbrigadiertjes in vol or naat, de landsvrouwe toe: „Juichend willen wij u zeggen dat een ieder van u houdt." Hoewel koningin Juliana tevoren had gezegd dat zij bij werkbezoeken liever geen cadeaus ontving, bood de burge meester van Noordwijkerhout namens zijn zes collega's een zilveren medelletje aan van de kisten, waarin bollen wor den verzonden. Voorts werd haar gevraagd het goed te vinden dat in de loop van dit najaar in een van de paleistuinen bollen zou den worden geplant. „De gemeenten", zo zei de burgemeester, ,,zijn garant voor de kwaliteit van de bollen en het vakkundig poten." In Lisse stopte de koninklijke stoet voor een huisje aan de Hereweg no. 104, waarop narcissen de cijfers 1901-1961 vormden. Daar vierden de heer en me vrouw J. J. A. Koot, 82 en 83 jaar oud, juist hun diamanten bruiloft. Met een primula uit de Soestdijkse paleistuin wandelde de Koningin door een haag van elf kleinkinderen naar binnen. Bij een kopje thee knoopte de Ko ningin een babbeltje met de oudjes aan. Zij wilde weten hoeveel kinderen zij hadden (vier) en of zij nog allemaal in de buurt woonden. Zij zelf herinnerde er aan dat „mijn ouders juist dezer da gen ook haar diamanten bruiloft zou den hebben gevierd". Via de microscoop maakte de Ko ningin in het laboratorium voor bloem- bollertonderzoek, ook te Lisse, kennis met het tulpenstengelaaltje, de schrik van de kwekers. Dat de aaltjes dank zij de jacht van de wetenschapsmensen weinig kans krijgen hun vernietigende werk te doen, had zij 's ochtends kun nen constateren in de bloemenveiling Flora te Rijnsburg, waar een weelde van kleurige tulpen, narcissen en hya cinten lag opgetast. Het warme zonnetje maakte van het werkbezoek een heerlijke tocht. Overal waren de mensen in groten getale uit' gelopen. In Noordwijkerhout stond er zelfs een bruidspaar, in wit en zwart, langs de weg. In Voorhout vormden de leerlingen van de bisschoppelijke nijverheids school, gekleed in overal en zelfs in een compleet kofespak met een rood geruite keukendoek aan de riem, een keurige erewacht. Alleen de leerlingen van een school in Lisse hebben de Ko ningin net niet meer gezien. Toen zij met hun rood-wit-blauwe vlaggetjes naar buiten stormden, was de Rolls Royce net voorbij. geweekt of gemengd met vruchtesap, fruit of groente. Krachtige Kost voor het Kind Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Onder de nuchtere hamer van veilingmeester Chris Bolle is gisteren in het Amsterdamse veiling gebouw Odeon de inboedel van de ge failleerde miljoenen-goochelaar Nic. den Besten in klinkende munt omgezet. De inboedel, waaronder enkele stukken antiek, bracht ongeveer twaalfduizend gulden op. „Dat valt me niet tegen," zei de veilingmeester. Den Bestens schrijftafel („om mil joenen op uit te tellen", heette het ter aanmoediging) leverde 45 gulden op. Een daarbij behorende dagobertstoel verwisselde voor tweehonderd gulden van eigenaar. Fel geboden werd er op een staande klok, met maan, zon en datum, die op tweeduizend gulden werd afgehamerd. De grapjes waren tijdens het veilen niet van de lucht. Toen de heer Bolle een model van een zeilschip voor zich op tafel zette, meesmuilde hij: „Echt iets voor kapers". Het schip bracht het tot tweehonderd gulden. Geldkist Bijzonder veel belangstelling was er voor een antieke geldkist op beschil derd voetstuk een brok ijzeren sym boliek voor de schatten, die eens door de handen van de heer Den Besten gingen. De geldkist bleek overigens op slot en de deurwaarders hadden de sleutel niet kunnen vinden. „De koper heeft de inhoud dus op de koop toe." meende de veilingmeester en zijn ha mer viel op het bedrag van 220 gulden. GENÈVE (AP) De zeven landen van de Europese vrijhandelsassociatie heb ben gisteravond besloten de volgende verlaging van de onderlinge tarieven met tien procent niet op 1 januari 1962, maar een half jaar eerder, op 1 juli 1961 door te voeren. Op 1 juli van dit jaar zullen dan de tarieven die voor de landen van de vrij handelsassociatie gelden dan in totaal met dertig procent zijn teruggebracht. Deze verlaging is even groot als die, welke de landen van de Euromarkt elkaar hebben toegestaan. Het besluit om de verlaging van de tarieven te versnellen werd genomen op de eerste dag' van de conferentie,, die de ministers van de Zeven in Genève houden. Andere belangrijke punten op de agen da voor de conferentie zijn de verhouding tussen de Zes en Zeven en de aansluiting van Finland bij de vrijhandelszone. 9!» AMSTERDAM (ANP). Voor de NIJMEGEN (ANP). Op de Han delsweg in Nijmegen is gistermiddag de zestigjarige arbeider G. van de Wa ter door een hijskraan getroffen en ge dood. Het slachtoffer had een kraan drijver geholpen bij het vervoeren van afdekplaten die uit een schip moesten, worden getild. CULEMBORG De raad van Culem borg heeft er ook maandagavond na vijf maanden van vruchteloos pogen niet tóe kunnen besluiten een tijdelijk wethouder te kiezen. Evenals in de vorige vergade ring staakten de stemmen (met zeven tegen zeven) over de vraag of de benoe ming van een tijdelijk wethouder op de agenda moest worden geplaatst. Het voorstel is nu van de agenda af gevoerd en dat betekent dat niet zal wor den voorzien in de voorlopige vervan ging van wethouder C. H. J. Nijhof, die al enkele maanden ziek te bed ligt. De controverse in de raad was ontstaan doordat de K.V.P., evenmin als de heer Jv C. Eikelenstam van de V.V.D., de so cialist A J. Kerkhof als wethouder wens te te accepteren. Tot tweemaal toe werd een ander lid van de socialistische frac tie, mevrouw G. de Jagervan Ewijk, gekozen, maar zij wenste haar benoe ming niet te aanvaardgo. rechtbank te Amsterdam stond gisteren een gevluchte Oostduitser, de 24-jarige K. W. G„ voor wie het Westen een te leurstelling was geweest. De officier van justitie eiste tien maanden gevan genisstraf met aftrek tegen hem, om dat hij in oktober van het vorige jaar in ons land officiële papieren zou heb ben vervalst en oplichting zou hebben gepleegd. De Duitser was naar Nederland geko men om een schip te zoeken. Op zijn zwerftpehten door ons land had hij vol gens zijn zeggen een man ontmoet die zich Van Asten noemde; die 'zou hem hebben gevraagd een auto voor hem te huren. In ruil daarvoor zou deze Ne derlander de Duitser aan werk helpen. Verdachte vertelde de rechtbank dat zijn onbekende vriend een rijbewijs, dat op naam van Van Asten stond, daar toe voor hem had vervalst, door o.a. de foto te verwisselen. Later, toen de Duitser de auto had gehuurd en de mannen het plan kregen deze te verko pen, had de Nederlander volgens de verklaringen van de Duitser ook ande re documenten, zoals het kentekenbe wijs, de zg. groene kaart, de belasting- kaart en zelfs een paspoort vervalst. Enige dagen voordat de Duitser de auto had gehuurd, had een zekere heer Van Asten uit Nieuwer-Amstel bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van zijn papieren uit zijn auto.... Meneer X De Duitser schoof gisteren de schuld voor de vervalsingen helemaal in de schoenen van de nog steeds onbekende meneer X. Hij bekende wel dat hij ge bruik had gemaakt van papieren, waar van hij wist dat ze vervalst waren en dat hij door de auto te willen verko pen zich schuldig had gemaakt aan oplichting. „De verklaringen van verdachte zwe ven een beetje tussen verdichtsel en waarheid", zo zei de officier van justi tie, „maar ondanks dit alles wil ik aan nemen dat meneer X. inderdaad een rol in deze zaak heeft gespeeld". De verdediger, mr. C. H. Lind, bepleitte clementie. Geen paradijs Aan het slot van de zitting hield de jonge Duitser zelf nog een pleidooi. Daarin vertelde hij in 1955 uit Oost- Duitsland te zijn gevlucht, omdat hij het daar niet langer kon uithouden. Het was hem echter gebleken, dat het ook in West-Duitsland geen paradijs is. want zo zeide hij: „Het is daar bijna onmogelijk om aan werk te komen." De besle maanden van zijn leven had hij in de Nederlandse gevangenis door gebracht. „Ik heb daar veel geleerd en heb daar besloten om weer terug te keren naar Oost-Duitsland, alhoewel ik niet weet hoe ik daar zal worden ont vangen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG West-Duitsland, België en Italië zullen bij de Nederlandse in dustrie voor een bedrag van driehon derd miljoen gulden aan elektronische apparatuur bestellen voor de door deze landen samen met Nederland te bouwen Starfighters. Het bedrag zal voorlopig door ons land worden voorgeschoten, zo blijkt uit een wijziging in de be groting van defensie. WEGENS VERDUISTERING Onderofficieren honden straf Van onze correspondent DEN HAAG Het Hoog Militair Ge rechtshof heeft de vonnissen tegen de veertigjarige adjudant D. M. uit Amers foort en de 41-jarige sergeant-majoor G. J. P. uit Arnhem bevestigd. Beiden waren wegens verduistering van aanzienlijke be dragen veroordeeld resp. tot anderhalf jaar met aftrek en vier maanden met af trek, met ontslag uit de dienst. M. had veertienduizend gulden verduis terd als kassier en plaatsvervangend ad ministrateur van het Depot cavalerie te Amersfoort. P. had drieduizend gulden uit de kas van de onderofficiersvereniging' Ons Belang verduisterd. DEN HAAG. De Nederlandse schooljeugd heeft voor de hongeren de kinderen in Congo meer dan een miljoen blikjes melk ingezameld. De schepen Liberia en Afrika vertrekken vandaag met de laatat# helft daarvan naar Congo. 4

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7