MARGARINE met het LEEUWENZEGEL! Gijzeling bracht onwillige getuige op andere gedachten Goedgelovige Belg voor smokkelen veroordeeld op Ook UW gezin heeft recht de volmaakte margarine Regeringsmaatregel prijspeil voergranen toegejuicht Harry Plompen werd in de Valetijn-bloemetjes gezet ECONOMISCHE POLITIERECHTER Roomboter onder aardappelen in Ovezande Jaarlijkse feestavond volksonderwijs Cadzand Aanbesteding Uit de kerken Aanbesteding Inleidsters Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening deden examen Raad Rilland-Bath ECONOMISCHE POLITIERECHTER Huisvrouw had iets te verbergen C.J.B.T.B. gaat drie dagen op reis Negende St. Joris wandeltocht Jaarvergadering Herv. knapenver. St. Annaland Brandalarm in Wolphaartsdijk BESTUURSVERGADERING Z.L.M. Zonneveld-arbeid fleurig bekroond Scheepvaart Vlissingen Volleybal op Walcheren Meer subsidie voor bejaardenzorg Ouderavond o.l. school Benoemingen De margarine met het natuurzuivere anti-spatmiddei Tijdelijk: EXTRA FILMSTRIP RECLAME! 1 I Woensdag 15 februari 1961 ZnbüwSUi DAGBLAD Pag. 5 MIDDELBURG. Een onverwachte wending: nam de zaak tegen mevrouw A. G.-S. uit Hulst en de Vlissingse koopman P. K., die gistermorgen voor de economische politierechter werd be handeld. Men verdacht hen beiden van smokkel en had als getuige de Rotter damse soheepshandelaar S. K. gedag vaard. Deze wilde wel een verklaring afleggen, maar niet onder ede. De eco nomische politierechter, mr. P. van Em- pel, legde de getuige vervolgens uit, dat gijzeling het gevolg van zijn wei gering zou betekenen. K. weigerde ech ter opnieuw zijr. vingers in de lucht te steken en op een knikje van de poli tierechter werd hij door parketwachters ter verzekerde bewaring weggevoerd. Later op de morgen bedacht de Rot terdammer zich echter en toen volgde wel onder ede zijn verklaring. Mevrouw G. had in Oudewater een partij room boter van achtduizend kilo gekocht en deze voor de helft, volgens haar zeg gen, in Rotterdam aan S. K. overge dragen. De resterende vier ton boter werd door P. K. naar Hulst vervoerd, waar de boter op de normale wijze zou zijn verhandeld. Achtduizend kilo Het bedenkelijke van het geval was echter, dat de volgende dag, deze zelf de achtduizend kilo tellende partij in een wagon in Ovezande werd aange troffen. Onder een partij aardappelen verborgen en met vermoedelijke be stemming België. Na een grondig onderzoek bleek, dat het inderdaad de partij was, die mevrouw G. in Oudewater had ge kocht. In december werd zij samen met P. K. in voorlopige hechtenis genomen. K. die eerst de verklarin gen van de Hulster dame ondersteun de, werd eveneens in voorarrest ge nomen. Hij veranderde na een paar dagen detentie echter van mening en legde tegenover de douane een heel andere verklaring af. Mevrouw G. had met hem een afspraak gemaakt, waarin hij dus wel degelijk de over name van de vier ton boter, die later fictief bleek, had gedaan. Op de zitting herriep K., die blijk baar met zichzelf worstelde, zijn tweede verklaring en pas na de reeds door de politierechter opgelegde gijzeling staaf de hij deze. Mevrouw G. en P. K. waren stand vastiger. Wat de politierechter of de of ficier van justitie, mr. J. L. Andreae CADZAND. De Vereniging voor Volksonderwijs afdeling Cadzand gaf op zaterdag 11 februari j.l. haar jaarlijkse feestavond in de zaal van café Buiten- lust, waar de voorzitter, de heer I. W. ^an Nieuwenhuijzen, voor-een tot op de laatste plaats gevulde zaal, een wel komstwoord sprak. De Toneelgroep van de Nederlandse Onderwijzersvereniging afdeling West Zeeuwsch-Vlaanderen verzorgden deze avond evenals vorig jaar met de opvoe ring van het toneelstuk ,,Pimmetje", een thriller in drie bedrijven door R. Feenstra, welk stuk op een zeer goede wijze voor het voetlicht werd gebracht en bij de aanwezigen op prijs werd ge steld. Burgemeester Leenhouts sprak een dankwoord tot de Toneelgroep voor hun geslaagd spel en hoopte hen het volgend jaar weer in Cadzand te mogen terug zien. Deze feestavond werd besloten met een geanimeerd bal. »ST. MAARTENSDIJK. De door de Nederlandse Heidemij, vbur. Herverka velingscommissie Zeeland te St. Maar tensdijk gehouden aanbesteding, betref fende net aanleggen, verharden en ver beteren van wegen, uitwegen en oprit ten op het eiland Tholen is gegund aan de laagste inschrijver Gebr. Suyker- buyk te Hoogerheide voor 684.935.—. NED. HERV. KERK Beroepen te Nijenga, H. Jagersma, kand. te Bennekom; aangenomen naar Grootegast (toez.) W. Ch. Jansen te Warfhuizen; naar Enschede J. H. Heb- ly te Schiedam. Aangenomen naar Baarn (vac. S. H. Spanjaard) J. B. Os kamp te Nijmegen. Bedankt voor Sex- bierum J. H. Bogers te Alphen aan de Rijn. Toegelaten tot de evangeliebedie ning: M. B. Blom, Van Cuycklaan 10, Oegstgeest; H. Jagersma, Berkenlaan 37, Bennekom; W. Chr. Hovius, Leen- dert Meeszstraat 49, Haarlem; B. Klop- man, Salverdastraat 6, Wons (Fr.); J. van 't Kruis, vic., Waterloopje la, Kat wijk aan de Rijn; S. Meyburg, Van Wassenaerstraat 35, Delfzijl; J. E. van Veen, vic., herv. pastorie, Termunten; J. Visbeek, Buys Ballotstraat 22, Utrecht. GEREF. KERKEN Tweetal te Rheden-De Steeg, J. P. Dondorp te Hattum en P. H. Steenhuis te Bergentheim (O.). Beroepen te Gent, P. H. Steenhuis te Bergentheim (O.). Bedankt voor Nieuwer Amstel, J. Gou- mare te Hilversum. GEREF. (VRIJGEM.) Tweetal te Waardhuizen: G. v. Keu len, kand. te Heerde en D. Noord, kand. ie Rijnsturg, van wie eerstge noemde is beroepen. Aan de theologi sche hogeschool te Kampen slaagden voor net kandidaatsexamen theologie de heer B. Holwerda, te Kampen. CHRIST. GEREF Tweetal te Zwolle, G. Langbroek te N. Pexela en J de Vuyst te Amster- dam-o. GER. GEM. Beroepen te Tholen Chr. van Dam te Rotterdam-z. Bedankt voor Middelhar- nis A. Vergunst te Rotterdam-c. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Amstelveen C. Schroder te Enkhuizen. Bedankt voor Amster dam, U. Berveling te Edam-Monniken- dam. GOES. Het waterschap ,,De Brede Watering" besteedde de aanleg van een nieuwe landbouwhaven met loswal te Wolphaartsdijk aan. Laagste inschrij ver was de combinatie Fa. Gebr. Hak ker en Schermers en Zn. te Werken dam en Nieuwendijk met 248.000 gul den, en hoogste- inschrijver de Fa. A. Kraaijenveld Pzn. te Zwijndrecht, met 308.170 gulden. zeiden, zij bleven ontkennen iets met de smokkelaffaire te maken te hebben. De officier achtte ondanks deze ont kenning, de feiten duidelijk bewezen en merkte verder op, dat mevrouw G., die persoonlijk met de justitie niet veel in aanraking was geweest, de zaak van aar in het huis van bewaring voor iokkelen vertoevende echtgenoot op gebruikelijke wijze had gedreven Hij ,iste vijf maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek van voorar rest. P. K. was een bekende smokkelaar volgens de officier, maar had in deze zaak een meer ondergeschikte rol ver vuld. Hij eiste tegen hem drie maanden onvoorwaardelijk met aftrek. Tevens vorderde hij de verbeurdverklaring van de in beslag genomen boter. Verraders? Mr. P. C. Adriaanse, de raadsman, vond liet bewijs niet geleverd. „Want", vroeg hij zich af, „hoe is nu die boter in die wagon terecht gekomen? De ver dachten kunnen de boter wel verkocht hebben aan anderen, die smokkelplan- nen hadden. Zij willen nu geen verra der spelen!" Mr. Van Empel achtte de feiten ech ter bewezen en veroordeelde mevrouw G.-S. tot vijftien weken met aftrek en verbeurdverklaring van de boter. K. kreeg tien weken met aftrek. GOES. De eerste groep dames die naar aanleiding van de actie van de Fe deratie voor Vrouwelijke «Vrijwillige Hulpverlening door enkele, instruc trie es opgeleid werden tot inleidsters, moesten dinsdag in de Prins van Oranje een proef van bekwaamheid afleggen. Deze inleid sters moeten aan in huiselijke'Krmg of bijeenkomsten van vrouwenvereniging de mogelijkheden bespreken van de in dividuele zelfbescherming in geval van een oorlog, atoomaanval, en niet in het minst in het dagelijkse leven. Aan dit examen deden tien dames van de N.C. V.B. en tien van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen afkomstig van afdelingen op de Bevelanden mee, die opgeleid waren door mej. B. C. Vroom, mevr. v. d. Boogert en mej. A. v. d. Leeden. Het examen bestond uit een schrifte lijk en een mondeling gedeelte; het werd afgenomen door de heer P. de Kam, pro motor van de vroegere B.B. en de heer G. C. van Looyen uit Den Haag, secre taris van deze stichting. De resultaten waren over het algemeen zeer bevredi gend. Op 6 maart zal een nieuwe groep, dit keer leden van de vereniging van middenstandsvrouwen geëxamineerd worden. RILLAND-BATH. De raad komt donderdagavond om half acht in ver gadering bijeen. Op de agenda staan o.m. een voorstel tot aankoop van grond en tot verlening van schadeloos stelling i.v.b. met de voorgenomen aanleg rijwielpad en vaststelling ge meente begroting 1961. MIDDELBURG -- „De vindingrijk heid, waarmee smokkelaars hun eco nomische delicten verklaren, doet mij altijd versteld staan", zei de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, in de zaak tegen de Belgische mechatnicien E. C. L. N. „Jammer voor hem geloof ik er echter geen woord van." N. bracht naar voren, dat enige man nen hem 's nachts om drie uur van de zevende januari in een auto naar Zeeuws-Vla anderen hadden genomen. Omdat de auto wel eens panne had, die hij dan moest opknappen. De wa gen werd bij Axel door de douane aan gehouden. en bleek tweeduizend kilo bo ter als smokkelwaar mee te voeren. De twee inzittenden sprongen uit de auto en zetten het op een lopen. N. had de pech, dat hij werd ingerekend. De economische politierechter, mr. P. van Empel, zei: ,,U zegt niet te weten dat de auto gesmokkelde boter vervoer de. De auto voerde geen licht en men had u wijis gemaakt, dat in het holst van de nacht in Zeuuws-Vlaanderen eni ge boodschappen moesten worden ge daan. Geloofde u dat nu allemaal?" „Ja," knikte N. Kraaiepoten ,,De auto was overigens helemaal voor het smokkelen ingericht, wat licht en banden betreft. Ook kraaie- OOSTBURG. De afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderein van de C.J.B.T.B. kwam in vergadering bijeen onder lei ding van de heer J. de Koeyer. Bij zonder interessant was om te luisteren naar een reisverslag van de heer J. Cappon uit Zuidzan.de, die enkele maan den in Canada is geweest. Hij vertoon de daarbij fraaie dia's. Blijkens het jaarverslag van de se cretaris telt de afdeling 37 leden. Met grote meerderheid van stemmen gaf de afdeling de voorkeur aan de heer W. Sanderse als nieuwe voorzitter van de Zeeuwse C.J.B.T.B. In het bestuur wer den gekozen de heren D. Dekker te Oostburg en J. Scheele 'te Groede, die de plaatsen zullen innemen van de he ren W. Cappon en J. de Feyter. Tot pro vinciaal bestuurslid werd gekozen de heer J. Cappon. Gesproken werd ten slotte over de plannen, die bestaan om een driedaagse reis te organiseren naar Luxemburg, in samenwerking met de C.P.B. afdeling a. TERNEUZEN. Voor de negende maal zal de St. Joriswandeltoch'c, van de Nederlandse Padvinders in en om Terneuzen worden gehouden. Ook dit jaar organiseren de Kapitein van der Deckengroep en de Doormangroep deze tocht die op zaterdag 8 april a.s. zal worden gelopen en hoewel het parcours nog definitief moet worden vastgesteld, staat hec wel vast dat het ten westen van Terneuzen zal liggen. Omdat het in de Paasvakantie zal zijn, wordt er dit jaar, nog meer dan andere jaren, op een grote deelneming gerekend. Zeker zullen ook weer vele Belgische groepen deelnemen. De deelnemers (sters) zul len starten van de markt tussen 14.30 en 14.50 uur, direct na de inspectie. De af te leggen afstand bedraagt voor af deling A (padvindsters, gidsen, verken ners, pioniers, voortrekkers in groeps verband en leidsters zonder groep) 20 km; afdeling B (kabouters en welpen in groepsverband) 10 km. Wissel- en groepsprijzen zullen worden uitgereikt na binnenkomst van de laat ste groep van iedere afdeling, medail les per groep of individueel direct na afloop van de mars. Aan iedere deelne mer (srer) die het vastgestelde parcours geheel uitloopt zal na afloop een herin- neringsmedaille worden uitgereikt. Wis selbekers zullen wederom, zowel voor de Nederlandse als voor de Belgische deel nemers (sters) beschikbaar worden ge steld voor de winnende groep in iedere afdeling. Naast de wisselbekers zullen weer groepsprijzen voor iedere afdeling worden uitgereikt, nl. 1. Ie groepsprijs, plus wisselbeker, voor de winnaar en verder een 2e en 3e groepsprijs. Elke groep moet bestaan uit minstens 7 per sonen plus leiding. Groepen van de af deling B mogen niet worden gecomple teerd met personen van afdeling A. De wisselbekers en prijzen zullen worden gewonnen door die groep in zijn/haar afdeling, wie tijdens de wandeltocht door de jury de meeste punten worden, toegekend. De punten worden toegekend voor: Het aanzien van de groep, het ge drag, het melden en groepsverband e.d. Tijdens de route zullen de controlepos ten, in verband met de waardering, ge heim zijn. Langs het parcours zullen le den van de E.H.B.O. voor eventuele ver zorging aanwezig zijn. i poten waren aanwezig", zei mr. An dreae, die zes weken onvoorwaardelijk eiste met verbeurdverklaring van auto en boter. De reeds vijf weken in voorarrest verkerende Belg werd de reeds uitgezeten straf opgelegd en in vrijheid gesteld. De Axelse loonwerker M. van H. werd aangehouden door douane-ambtenaren. Men bemerkte toen dat zijn auto vol ledig als smokkelwagen was ingericht, verborgen bergplaatsen bezat, waarin nog sterke botergeuren hingen en twee niet bij de auto behorende kentekenpla ten meevoerde. De douaniers vonden het raadzaam een bezoek aan de wo ning van Van H. te brengen, maar wer den door diens echtgenote niet binnen gelaten. Zij bleven echter in de buurt en kon- stateerden, dat de vrcuw een even ver dachte als nerveuze bedrijvigheid aaai de dag legde. Later wisten zij toch toegang tot het huis te verkrijgen en deden huiszoeking. Men vond toen op verscheidene plaatsen dozen roomboter onder meer in een wasketel, onder een berg wasgoed en achter de zitbanken in de huiskamer. „De boter was voor de inmaak", zei Van H. onverstoorbaar. „Daar was het een wat te grote par tij voor", vond de officier en eiste 250 boete of twee maanden hechtenis en verbeurdverklaring van de in bezit ge nomen boter. Het vonnis-verschilde al leen in de boete: 150 of één maand. ST. ANNALAND. In het Hervormd Verenigingsgebouw te Sint Annaland is de jaarvergadering gehouden van de Hervormde Knapenvereniging Samuël", die onder leiding stond van de plaatse lijke predikant, ds. P. Westland. Wim Heijboer G.zn. hield een Bijbels opstel over „Job". Verder werd de avond ge vuld met voordrachten, namelijk „Wolk en zon" door Harry Weijler, „Het touw" door Bram Rijnberg en Wim Bazen, „Een spreker, die maar niet uit de war kwam" door Piet Mosselman, „Van Hu manist tot Reformator" Huldrych Zwingli 1484-1531 door Jan Snoep, Piet Goedegebuure en Theo Moerland en „Avondlied" door Wim van Vossen. Huib van Dijke en Aart van Winkelen droegen voor „Die prokureur sy hond". Een en ander werd afgewisseld met or gelspel door Aart van Winkelen, die „Het Slavenkoor" ten gehore bracht, voorafgegaan door een korte inlei ding door Aart van Winkelen die ook nog „Praeludium en fuga" van J. S. Bach speelde. Verder werkte mede een koortje, dat enkele liederen zong. Uitvoering gymnastiek vereniging Hoedekenskerke HOEDEKENSKERKE. De gymnas- tiekvereniging „Luctor et Emergo" te Hoedekenskerke hield haar winteruitvoe- ring in het verenigingsgebouw. Mevr. Leendertse opende beide avonden. De eerste avond werden er gymnastiekde- monstraties gehouden onder leiding van de heer N. Gelok en mevrouw Lam- mers. De tweede avond werd verzorgd door de gymnastiekvereniging ,,De Aan houder Wint" te 's-Gra venpolder. Zij voerden het toneelstuk op ,,Het meisje van de schilderij" een blijspel in drie bedrijven. In de pauze werd een verlo ting gehouden. WOLPHAARTSDIJK. In de nacht van maandag op dinsdag werd de be volking van Wolphaartsdijk om onge veer kwart over een opgeschrikt door het geloei van de brandweersirenes. Ge lukkig bleek het geen brand te zijn, maar een nachtelijke alarmoefening. Het merendeel der manschappen was na korte tijd aanwezig, zodat de man- schappenwagen met spuit reeds na 10 minuten kon uitrukken en korte 'tijd la ter op de plaats van de vermeende brand aanwezig was. Een geslaagde oefening dus, die de paraatheid van de Wol- phaartsdijkse brandweer heeft aange toond. MIDDELBURG. De heer H. L. Harry voor de vrienden) Plom pen te Middelburg, de ijverige secretaris-penningmeester van het comité „Sport Steunt Zonneveld", heeft gisteren in café Gillissen een grootse bloemenhulde ondergaan van het Valentijn-comité, welke instelling, zoals bekend, jaarlijks op 14 februari een aantal Neder landers, die zich voor de medemens bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt, op prettige wijze in de bloemetjes zet. Van de Zeeuwen was de heer Plompen de uitver korene. Het Valentijn-comité had de heer C. Westerweel, voorzitter van het comité „Sport Steunt Zonneveld" verzocht de fleurige boodschap over te brengen. De heer Westerweel roemde de geweldige aktiviteit van de heer Plompen op het sportieve en charitatieve terrein. „Voor een zeer groot deel is het toch wel aan u te danken", zei de heer Westerweel, „dat Sport Steunt Zonneveld jaarlijks steeds meer geld ontvangt, waardoor het leed van het zieke en gebrekkige kind wat kan worden verzacht. 'De heer Westerweel wees er op, dat de heer Plompenvoor wie en diens vrouw de huldiging als een vol komen verrassing kwam, zijn prachti ge arbeid nooit deed ter wille van eigen gewin of verheffing van zijn per soonlijkheid. Hij bood daarna namens het Valentijn-comité een kolossaal bloemstuk aan, bestaande uit hyacin then en rozen en waarin verborgen chocolade en lotion. Een grote kan- dijkoek en een taart, alsook een boe- kenbon vormden de accessoires. In zijn dankwoord schoof de heer Plompen de lof die hem was toege zwaaid af op alle medewerkers, niet in Vlissingen aangekomen geen. Vlissingen vertrokken 13/2 Dts Gerhard Elfring, ge passeerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 13/2 Maarsbergen, Marathon, Libelle, Witmar- smn, Aaltje, Aletta, 14/2 Jato, Batja, Viod, Dubhe. Gepasseerd naar zee (Necl. schepen) 13/2 Kora, Hydra, 14/2 Sagitta. Arnouds- polder. Heron, Anita, Ysel, Ares, Spirit, Congakust. het minst de Zeeuwse sportmensen zelf, zonder wier animo het werk niet kon gelukken. „Niet ik", merkte hij op, „maar Cor Wester weel is de initiatief nemer geweest tot oprichting van het comité Sport Steunt Zonneveld. Ik ben blij dat ik een schakeltje ben mogen zijn in de ketting van opofferingsge zindheid en vriendschap ten behoeve van de misdeelde jeugd. De heer Plompen deed een beroep op alle sportbeoefenaren in Zeeland om de prachtige steun die zij nu verlenen te blijven geven. VLISSINGEN. Doordat een tweetal spelers bij de H.T.S. volleybalclub heeft bedankt, heeft deze club zich uit de com petitie moeten terugtrekken. Hiervoor in de plaats zal EWC 4 alsnog een compe titiehelft meespelen. Ook dit jaar zal een tournooi in Kapelle worden gehouden. Het tournooi geldt voor de zes afdelingen van district zuid 2 en als d'atum is vast gesteld 25 maart. Voor a.s. zaterdag is het programma: Michiel de Ruyter 1—EWC 2, EWC 3 MVC 1, Michiel de Ruyter 1The Cas- eadus, MVC 1Zuidwesters, The Casca- dusEWC 3, EWC 3Zuidwesters, Marathon 2—EWC 2, EWC 2—EWC 3. VLISSINGEN. Een tweetal vereni gingen, die in Vlissingen de bejaarden zorg beoefenen, hebben een verzoek tot verhoging van su.bsid'ie bij het Vlissingse gemeentebestuur ingediend. B. en W. hebben zich met dit verzoek accoord verklaard en zullen in de komende raadsvergadering voorstellen een extra subsidie van 50 cent per werkuur toe te staan. Als motivering wijzen B. en W. op het grote belang dat bejaarden zo lang mo gelijk zelfstandig blij ven en opneming in een bejaardenhuis alleen in laatste in stantie dienen te geschieden. De extra subsidie zal een bedrag van rond 3500 gulden vergen. NISSE. Ir. de Openbare Lagere School werd een ouderavond gehouden, onder leiding van de heer J. Hoebeke. De avond werd begonnen met enkele schetsjes, die door de kinderen opge voerd werden, waarvan vooral het stuk je „Jan Klaassen en de erfenis van baas Elshof" goed in de smaak viel. De avond werd echter ontijdig afgebro ken door het uitbreken van brand in de woning van de heer Jeronimus. GOES. De heer J heeft in de vergadering van het dagelijks bestuur der Z.L.M. het ingrijpen op 27 januari j.l. van de minister van Landbouw, gememo reerd, waarbij de vaste invoerhef fing op maïs, sorghum en millet van 2 gulden per 100 kg gebracht is op 5 gulden. Deze maatregel, die nodig was om het prijspeil van de binnenlandse voergranen te bren gen op de hoogte van de door de regering vastgestelde richtprijzen, werd door de vergadering als juist bestempeld en toegejuicht. Er is overleg gaande tussen de akkerbouw en de veehouderij over de voor het volgend seizoen voor te stellen maatregelen. De hoofd afdeling akkerbouw van het Land bouwschap voelt het meeste voor wederinvoering van het stelsel van variabele heffingen, achter welk standpunt zich ook het dagelijks bestuur stelt. De gevolgen van de door de ministers van Buitenlandse Zaken der zes E.E.G.- landen ten aanzien van een ver-snelde doorvoering van de Europese Economi sche Gemeenschap op het terrein van de landbouw voorgestelde maatregelen zijn nog niet te overzien. Het stelsel van onderlinge heffingen voor voergra nen en tarwe moet nog worden uitge werkt. Een contingenteringsregeling voor sui kerbieten voor het oogstjaar 1961 zal niet meer kunnen worden doorgevoerd. Zelfs indien men het over het systeem eens zou kunnen worden, dan ontbreekt d-e tijd, in verband met de voor de deur staande uitzaai. Het dagelijks bestuur was van me ning dat de mogelijkheden om tot een eventuele contingenteringsregeling voor 1962 te komen, reeds vroeg in het na jaar van 1961 bekeken zal moeten wor den. Er zal, indien de situatie in het voor ons liggende seizoen dezelfde as pecten zal vertonen als het vorig jaar, stellig gestreefd moeten worden naar een aanvaardbaar systeem. De verwachtingen voor de uitzaai zijn dat niet veel minder suikerbieten ge zaaid zullen worden. De AKU heeft het novi-vlasprocédé overgenomen en is van plan een fabriek te bouwen, waar de opbrengst van on geveer 2000 ha vlas verwerkt kan wor den. Het lijkt het beste het bedrag van 800.000 gulden, indertijd door de vlaste lers bijeengebracht, te reserveren voor het behartigen van de belangen van de vlasteelt en in het bijzonder de rente daarvoor te gebruiken. Zulks mede in verband met de hoge administratiekos ten, wanneer aan een ieder een deel van zijn opgebrachte heffing uitgekeerd zou moeten worden. In de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer op de begroting van Landbouw kon digt minister Marijnen zijn voornemen aan een wetsontwerp in te dienen, dat het voorkeursrecht van de pachter zal regelen. Een en ander zou erop kun nen wijzen dat de wet Ve-rureemding Landbouwgronden, welke per 1 januari 1963 afloopt, niet verlengd zal worden. De vergadering wisselde uitvoerig van gedachten over de gevolgen voor de landbouw, speciaal ten aanzien van de grond- en pachtprijzen, welke aanzienlijk kunnen zijn. Er zal hierop in de toekomst zeker teruggekomen worden. Nieuwe stappen zijn ondernomen om te trachten de hogere landbouwschool in Dordrecht voor het zuidwesten te be houden. Het bestuur heeft zich o.a. tot het college vaat Gedeputeerde Staten ge wend met een verzoek de ondernomen pogingen te steunen. Het overleg over de bijzondere bepa lingen van de nieuwe c.a.o.'s voor land en tuinbouw is in onze provincie in vol le gang. In het Landbouwblad zullen-, zodra mogelijk, de nodige mededelingen volgen. Het dagelijks bestuur besloot tot direc teur van de christelijke lagere landbouw school te Middelburg te benoemen, de heer W. Fase te Oudelande. In de pro vinciale raad voor de landbouwvoorlich ting wordt benoemd de heer J. Klompe te Anna Jacobapolder. In het bestuur B. Becu van Let provinciaal onderzoekcentrum werd benoemd de heer M. C. J. Kosten te Tholen. In het bestuur van de verze keringen der Z.L.M. wees de kring Tho len aan de heer I. Hage te Oud-Vosse- meer. De heren I. de Bruyne en ir. J. Prins werden benoemd in de nieuwe commissie van overleg met de L.J.G., terwijl ir. J. Prins tevens zal optreden als Z.L.M.-adviseur in het hoofdbestuur der L.J.G. De heer J. F. Blanksma werd voorgedragen als lid van de socia le commissie van de gewestelijke raad van het Landbouwschap. De heer J. Ka- kebeeke werd herbenoemd in de Stich ting tot exploitatie van tuinbouwvak- scholen. De heer F. A. Bom werd be noemd in de regelingscommissie der provinciale ploegwedistrijden. Besloten werd bij te dragen aan een cadeau voor het nieuwe consulentenhuis te Goes. In principe werd besloten het onderzoek centrum financieel te steunen. Dit geldt ook voor de stichting beroepskeuze en beroepenvoorlichting. Deze bestuursvergadering stond onder leiding van de heer ir. M. A. Geuze, die weer van zijn ziekte is hersteld. KRABBENDIJKE, 14 febr. Golden deli cious 1 85-90 59, 80-85 64, 75-80 65, 70-75 62, 65 -70 42, 2 85-90 51, 80-85 51—56, 75-80 55—59, 70 -75 50—57, 65-70 38—48, 60-65 19—32, 2d 8, 3 gr 29—40, 3 10—21, kr 10—22, stek 8—12, jo nathan 1 80-85 32, 75-80 36—44, 70-75 38—52, 65-70 33—46, 60-65 22—37, 2 80-85 28, 75-80 26 —35, 70-75 27—39, 65-70 18—33, 60-65 13—22, 2 d 817, 3 gr 817, kr 8, winston 1 75-80 47, 70-75 50, 65-70 41, 60-65 29, 55-60 14, 2 70-75 41, 65-70 30—37, 60-65 26, 55-60 15, 3 gr 19— 26, kr 3. goudreinette 1 85-95 28, 75-85 31, 65-75 19, 2 85-95 20, 75-85 19—20, 65-75 15. 2 d 8, 3 gr 10—16, 3 f 10. lonb. calville 2 80-90 29—34, 70-80 34—40, 60-70 12—15, 3 gr 25, conference 1 65-75 58—60, 55—60, 55-65 43—45, 2 d 17—20. 3 gr 29—35, 3 f 10—19, st. rémy 1 65-75 19.50. Verpakt fruit: goud reinette 1 90-95 35, 85-90 38, 80-85 39—40, 75- 80 37, 70-75 25—27, 65-70 15, golden delicious 1 80-85 67, 75-80 70, 70-75 70, laxton's 2 65-70 29. GOES, 14 febr. Exportveiling: Goudrei nette KI I 85-95 3834, 75-85 81—84, 66-75 21— 23, II D 8—42; KI II 75-85 23—33, 65-75 15—21. Jonathan KI I 75-80 41-^7, 70-75 44—49, 65-70 44-45, 00-65 28, IT D 10—14; KI TI 80-85 19, 75- 80 24—84, 70-75 25—86, 65-70 19—26, 00-65 13— 18. Golden Delicious KI I 80-85 67—71, 75-80 68—75, 70-75 71—76, 65-70 55—67, 60-65 35, «H D 848; KI II 80-85 56—61, 75-80 50—67, 70-75 53 —70, 65-70 4256, 60-65 20—30. Winston KI I 65-75 48—49, 55-65 28—29, II D 8; KI H 65-75 38, 55-65 18. Ingrid Marie KI I 75-85 41, 66- 75 40, II D 21. Lombarts Calville KI H 80-90 39, 70-80 44, 00-70 41. Glorie van Holland KL II 75-87 26, 65-75 19. St Rémy KI I 75-85 15—19, 65-75 15. Gieser Wildeman KI H 60-70 41, 50- 60 32. Op monster: Conference KI I 65-75 63— 64, 55-65 52; KI TI 65-75 58, 55-65 45—46. Br Alex Lucas KI I 75-85 70, 65-75 59. Comtesse de Paris KI I 65 mm en op 3033, 55-65 24. St Rémy KI I 65 mm en op 20. Gewone vei ling: Go-udreinette grof 9—17, fijn 8—40. Jona than grof 1621, fijn 841. Gol'den Delicious grof 30—55, fijn 1728. Lombarts Calville grof 2729, fijn 14. Winston grof 1424. Glorie v Holland grof 17. St Rémy grof 4445, fijn 10 '13. Gieser Wildeman grof 33, fijn 16. GOES, 14 febr. Beursbericht. Granen, zaden en peulvruchten: Tarwe, basis 17 pet vocht, boerenschoen af boerderij per 100 kg 2032; gerst, boerensdhoon af boerderij per 100 kg 2326.50; haver, boerensdhoon af boer derij per 100 kg 1822; kleine groene erw ten, boerensdhoon af boerderij per 100 kg 20 30; schokkers, boerenschoon af boerderij per 100 kg 2028; blauwimaanzaad, boeren sdhoon af boerderij per 100 kg 70—80; bruine bonen, boerensohoon af boerderij per 100 kg 4005. Er bestond practisch geen vraag naar capucijners. Aardappelen: Bintje, 35 min opw, binnenlandse sortering 7—8; bintje 35 mm opw, export sortering 8—8.25; alpha 36 mm opw, 6.50. Prijzen per 100 kg, geleverd aan de sorteerinrichting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voederaardappelen no teerden 2—2.75 per 100 kg. Uien: De prijs van uien bedroeg 1446 per 100 leg, onafgestaart en geleverd aan de sorteerinricihting. Voeder bieten: Voederbieten noteerden 13 per ton, af gehaald af bedrijf. Hooi: Lucernehooi 115 120 per ton, geperst af bedrijf; Weidehooi 110 —115, per ton, idem; graszaadhooi: Veld- beemd 6065, per ton, idem; roodzwenk 50 55 per ton, idem. Stro: Gerstestro 62.50— 67.50; tarwestro 62.50—70; erwtenstro 65—70; sdhofkkerstro 62.50—65; haverstro 55. Deze prijzen gelden per ton, geperst af bedrijf en voor directe levering, blanke kwaliteit. Vlas: Goede kwaliteit ongerepeld vlas, af boerderij 15—20 cent per kg; afwijkende kwaliteit 10— lo cent per kg. Goede kwaliteit gerepeld vlas, af boerderij 20—25 cent per kg; afwijkende kwaliteit 15—20 cent per kg. Eieren: Voor de i ™en, €e,n prijs worden gemaakt van 1.924.96 per kg. MIDDELBURG, 14 febr. Appelen: Jo nathan 75-80 30, 70-75 30, 65-70 28—32. 60- on 979~fi?07< Vi__S0fTT?8"""3?' 2°udreinettê 85- 90 27, 65-75 16—22, Hl grof 14—18, golden de- hcious III grof 31—52. Peren: St. rémy 75- ié S 12~14- 111 Brof 13—14, klei- aq8^1so*65. 26T~:*7* 55-60 19. Groenten: Witlof 49—73, rode kool 7—11, sav. kool 7—22, boe- rekool 11—28. witte kool 5.50—6, prei 36—52 uien 10—22, spruiten ongesch. 26—70, spruiten gesch. 74—1,08, andijvie glas 1,091,27, veld sla glas 83—2,22, breekpeen 24, kroten ke 512, rabarber 79. De eerste rabarber werd aangevoerd door kerke' L' Joziasse' °ostkapelseweg 87, Seroos- VISSERIJBERICHTEN VISMIJN VEERE, 14 febr. Exportgar nalen 45 5.16, schar 39, wijting 32, schol 10. sprot 1230 kg. Vraag daarom naar: MARGARINEFABR1EKEN ZOETERMEER. Bij aankoop van twee pakjes Leeuwen zegel margarine krijgt u bij uw melk handelaar een filmstrip cadeau. Leeuwenzegels,hebben waarde. Vraag uw melkhandelaar naar het Leeuwenzegel-spaarmapje Sw«««33 «t.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5