Kamer van Koophandel houdt bij na honderd zitdagen Hoe een takelwagen kantelt SUNIL Verplichte winkelsluitings middag in Oostkapelle WITTER DAN DE WITSTE HAAN Meer mogelijkheden voor schooltandverzorging op de Bevelanden SUNIL WAST STRALEND WIT Vyoensdag 15 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Nieuwe vergunningen bedrijfsleven EIND FEBRUARI WORDT IN STAVENISSE BEGONNEN Kuiperspoort voor verval behoeden Distributieregeling van bijensuiker niet bevredigend Luchtje aan waar van Middelburgse viskoopman Bespreking over polders in Oost-Zws.-Vlaanderen JAARVERGADERING C.H.U. MOGELIJKHEDEN TOEKOMST 's HEER-ARENDSKERKE Stimulans Nieuwe kleuterschool in Aagtekerke Automobilist uit Zaamslag ernstig gewond Niet somber Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte haan verliest het van uw stralend witte was! Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld Jaarverslag H.T.S. Ylissingen In komend cursusjaar groot tekort aan lokaalruimte Noodoplossing: leegstaand kleuterschooltje WONINGBOUWPLAN VAN SMIT EN BOLNES IN RAAD ZIERIKZEE Vrijwillige brandweer Yerseke 25 jaar Minuten van de brandweer JAARVERSLAG 1959-1960 WRANGE NASMAAK BIJ OPBRENGST BIETEN Vrachtauto tegen boom, chauffeur zwaar gewond Brand op opvangscliip MIDDELBURG.Het Middelburgs gemeentebestuur wil het voor de Zeeuw se hoofdstad zo bijzonder schilderach tige hoekje, bekend onder de naam Kuiperspoort, voor verval behoeden. Het vindt het daarom wenselijk het pand Kuiperspoort 15 aan te kopen. Onderhandelingen met de eigenaar hebben ertoe geleid, dat deze bereid is gevonden het pand voor 8000 gulden te verkopen. MIDDELBURG. De Vestigings wet bedrijven 1954 is met ingang van 12 februari jl. op de volgende takken van bedrijf van toepassing verklaard: kruideniersbedrijf, het beperkte le- vensmiddelenbedrijf, slagerij, paar- denslagerij, banketbakkerij, brood- en banketbakkerij, broodbakkerij, banketverkopersbedrijf, broodverko persbedrijf en poeliersbedrijf, alsook voor de kleinhandel in zuivelproduk- ten, melk, vlees, aardappelen, groen ten en fruit, vis, drogisterijartikelen, tabaksartikelen, parfumerieën en verf en tenslotte de ambulante handel in melk, zuivelprodukten, aardappe len, groenten en fruit, vis en het am bulante poeliersbedrijf. Het gevolg daarvan is dat alle onder nemers dus ook die welke reeds in het bezit zijn van een krachtens de oude Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 afgege ven vergunning of erkenning opnieuw een vergunning zullen moeten hebben. Alle bij de administratie der Kamer van Koophandel bekende ondernemers zijn inmiddels via een voorlopige ken nisgeving (gele kaart) van dit besluit op de hoogte gesteld. In totaal omvatten de aangewezen branches ongeveer 2300 ondernemin gen, die tezamen rond 3300 vergunnin gen nodig zullen hebben. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwse Eilanden zal nu om het verkrijgen van de benodigde vergunningen te vergemakkelijken op niet minder dan 48 verschillende plaatsen in het distrikt dat is dus Zeeland zonder Zeeuws-Vlaanderen 1 gedurende 97 werkdagen zitdagen hou den. Een speciaal team van ambtena ren van het sekretariaat zai op deze da gen de neringdoenden op alle mogelijke wijze ter wille zijn. Helpende hand De eerste zitdag wordt gehouden op 27 februari in Stavenisse en de laatste op 20 juli in Wemeldinge. De onderne mers zullen nog nader bericht krijgen welke bescheiden zij mee moeten ne men. Enkele dagen voor de zitdag zal nog een laatste herinnering, die een uit nodiging inhoudt (groene kaart), uit gaan naar de detaillisten. Op de zitdag zelf zullen de ambtenaren behulpzaam zijn bij het invullen van de vereiste for mulieren. In het nieuwe vestigingsbesluit le- vensmiddelenbedrijven 1961 is vastge legd, dat de kruidenier nu tevens o.m. mag gaan verkopen: verpakte gepasteu riseerde melk; voor onmiddellijke men selijke konsumptie gereedgemaakt vers pluimvee; tabaksartikelen en enkele ver pakte drogisterij artikelen, alsook een groot aantal gemeenschappelijke waren als rijst, specerijen, conserven, koffie, thee, boter, suiker, gedroogde vruchten en zwak-alcoholische dranken, daaron der niet begrepen bier en vruchtenwijn. In het slagersbedrijf en het paarden- slagersbedrijf mag ook voor onmiddel lijke menselijke consumptie gereedge maakt vers pluimvee worden verkocht. BEPERKT Beperkt Ingevolge het oude vestigingsbe sluit op het kruideniersbedrijf moch ten ten hoogste drie groepen van ar tikelen zonder een vestigingsvergun ning worden verkocht. Dit is thans niet meer mogelijk. Ingesteld is een nieuwe bedrijfstak: het beperkte le- vensmiddelenbedrijf. Voor dit bedrijf is de verkoop van één of 'ten hoogste twee groepen van de gemeenschap pelijke waren een vergunning vereist. Eisen van vakbekwaamheid worden hiervoor niet gesteld. Wel dient men in het bezit te zijn van een midden standsdiploma. Voor de markthandel, straathandel en handel te water, alsmede verkoop van waren aan huizen van vaste afnemers in melk, zuivelprodukten, aardappelen, groenten en fruit, vis en het ambulan te poeliersbedrijf is thans ook een ves tigingsvergunning vereist. Voor de ves tiging vaneen tabakszaak is geen mid- destandsdiploma meer nodig. Om in het bezit te komen van een vestigingsver gunning blijft het vakdiploma echter wel vereist. Ontwikkeling De sekretaris van de Kamer van Koop handel, de heer A. S. de Jonge noemde de nieuwe regeling niet eenvoudig, maar zij is wel afgestemd op de huidige ont wikkeling, waarin de vijfdaagse werk week steeds meer veld wint en ook het verschijnsel van de gehuwde vrouw vrijwel alledaags gaat worden. De heer De Jonge zei bovendien een verder door gaande concentratie van bedrijven te bespeuren. Voor randbedrijfjes valt het moeilijk zich te handhaven. In de maand januari registreerde de Kamer twee maal zoveel opheffingen als een jaar daarvoor. Economische politierechter MIDDELBURG. „Wij zullen zor gen, dat de toeristen voortaan gevrij waard worden voor de rommel, die u op de markt brengt", zei mr. P. van Empel, de economische politierechter, gistermorgen tegen de Middelburgse koopman H. N. P. Op 1 september van het vorige jaar hadden Duitse toeristen hun nood ge klaagd bij de politie over de -haring en palingen, die zij bij P. hadden gekocht. De vis bleek namelijk bedorven te zijn. De keuringsdienst bracht direfct daarop een onverwacht bezoek aan het pakhuis van P. en maakte ook nog proces-ver baal op tegen de staat, waarin diverse levensmiddelen, die lagen opgeslagen, zich bevonden. Ook de vis, die zich in de koelcel van het visverkoopbedrijf van P. bevond, was in bedorven staat en stonk. Verdachte weet dit aan het niet meer zo goed funktioneren van zijn neus or gaan en het doorslaan van enkele stop pen van de koelcel. De officier van justitie, mr. J. L. An dreas, vond het allemaal „onsmakelijk" en wees erop, dat P. voor de derde maal voor dit soort overtredingen te rechtstond. „Geldboetes hebben blijk baar niet de minste invloed op zijn ge voel voor zindelijkheid", zei mr. An dreas en eiste naast twee geldboetes van 100 of tweemaal twintig dagen hechtenis stillegging van P.'s bedrijf voor een half jaar. De politierechter maakte van de sluiting één maand en De heer J. A. de Keuninck te Cad- zand slaagde aan de Technische Hoge school te Eindhoven voor het kandidaats examen elektro-technisch ingenieur. AXEL In ,,Het Centrum" te Axel zal vrijdagmiddag door het college van Ged. Staten een bijeenkomst worden belegd ter bespreking van reorganisatie van het polderwezen in oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Van de zijde van het pro vinciaal bestuur zal voorlichting ver strekt worden, waarna met de aanwe zigen van gedachten kan worden gewis seld over deze materie. In de morgenuren houdt het college van Ged. Staten een hearing, met een besloten karakter, in Graauw en Lan- gendam. Tijdens deze hearing zal ge sproken worden over streekhavens in oost-Zeeuwseh-Vlaanderen. Advertentie 's HEER ARENDSKERKE. Op de jaarvergadering van de plaatselij ke afdeling der Christelijk-Hvstorische Unie heeft de voorzitter, de heer C. Philipse, een inleiding gehouden over het onderwerp ,,De toekomst van 's Heer Arendskerke". De inleider begon zijn causerie met te stellen dat een blik in de toekomst in principe een hachelijke onderneming is, omdat zo veel onzekere factoren de ontwikke ling van een streek of gemeente be palen. Niettemin wilde de spreker wij zen op verschillende mogelijkheden» die kan sen voor de toekomst inhouden. In de eerste plaats zal de uitvoering van het Sloe-plan, een stimulans be tekenen voor de westelijke kant van 's Heer Arendskerke n.l. voor de dor pen Lewedorp en Nieuwdorp. Onge twijfeld zal de industrievestiging, die in de Sloemond is geprojecteerd door gang vinden. Weliswaar zal men het tempo van de verwerkelijking af moe ten wachten, maar vast staat dat er industrie komt. De plannen, die hier voor op stapel staan, n.l. de aanleg van eèn nieuwe provinciale weg naar het Zuid-Sloe en de voorzieningen, die getroffen worden om naar dezelfde plaats een spoorwegaftakking te ma ken zijn in een vergevorderd stadium. Als toekomstige wooncentra van de industrie-bevolking zullen Nieuwdorp en Lewedorp wel een woordje meespreken. Spreker was van mening dat vele wer kers in de industrie de voorkeur zullen geven aan het wonen op het platteland, wanneer daarvoor geschikte mogelijk heden bestaan. In dit verband prees de heer Philipse het gemeentebestuur van 's Heer Arendskerke, dat in Nieuw dorp een ruim opgezet uitbreidingsplan gereed heeft om zonodig de eerste stoot van industriewoningen op te vangen. Met de industrie-ontwikkeling aan de grenzen van de gemeente zal ongetwij feld de voorziening in arbeidskrachten voor de landbouw moeilijker worden. Als de plannen voor een kanaal door de Quarlespolder verwezenlijkt worden, dan zal het grootste deel van de inwo ners daar op Walcheren aangewezen zijn. Voorlopig is deze mogelijkheid nog niet aan de orde, waarvoor de globaal geschatte kosten ad 80 miljoen wel de grootste hindernis vormen. In elk ge val verwachtte spreker een grote veran dering voor westelijk 's Heer Arends kerke, afgezien nog van een eventuele herindeling van deze streek. AAGTEKERKE. Aan het begin van de eerste raadsvergadering in het nieu we jaar heeft burgemeester J. Geuze In zijn nieuwjaarsrede een overzicht ge geven van het onderwijs in zijn gemeen te. Hij konstateerde dat het leerlingen aantal op de beide lagere scholen in vergelijking tot vorig jaar weer iets is gedaald. Wat betreft het kleuteronder wijs liet hij een optimistischer geluid horen. De kleuterschool is in 1959 ge start met dertig leerlingen. Nu is de school volgeboekt met veertig kinderen, er is al een wachtlijst aangelegd. De eerste stappen om te komen tot de bouw van een nieuwe eenklassige school zijn gezet. Aangezien hierbij vele instanties moe ten worden ingeschakeld kon de burge meester hierover nog geen nadere me dedelingen doen. In dit verband zei hij: Helaas hebben alle bestuurders geen open oog voor de moeilijkheden van het platteland en worden kleine gemeen schappen dikwijls in een nauw keurs lijf van verordeningen en plannen ge wrongen, waardoor de levensvatbaar heid of vooruitgang wordt belemmerd". Het toeristenverkeer is ook in Aagte kerke het afgelopen jaar weer toegeno men. Het aantal overnachtingen steeg van 2700 in 1959 tot ruim 4000 in 1960. De burgemeester memoreerde dat in 1960 de aansluiting van onrendabele ge bieden op het waterleiding- en electrici- teitsnet is voltooid. Wagen tegen boom ZAAMSLAG De heer J. A. van Catzand uit Zaamslag reed gistermorgen op de grote weg van SteenbergenS naar St. Philipsland in volle vaart met zijn auto tegen een langs de weg staande boom. De heer Van Catzand werd ernstig gewond en zijn auto totaal vernield. Hij is onmiddellijk per ziekenauto naar het Algemeen Burger Gasthuis in Bergen op Zoom overgebracht. De oorzaak van het ongeval is het slechte zicht. Het slacht offer verloor in een cler bochten onder de gemeente Heen het uitzicht op de weg door het plotseling optreden van mist. GOES. Het verslag van de penningmeester van de Vereni ging tot Bevordering van de bijen teelt in Nederland, afd. N. en Z. Beveland, de heer S. Dekker, lokte tijdens de vergadering die dins dagmiddag onder leiding van de! legde ïleböetes conform "op. heer H. Hoogerbrugge gehouden j werd, een vrij lange discussie uit, naar aanleiding van het feit dat de distributie van bijensuiker, de vereniging dit jaar ruim 230 gul den gekost had. Vele leden acht ten de nieuwe regeling niet lonend door de hoge verzendkosten. Dit probleem zal nog nader bestu deerd worden. In het verenigingsgebouw heeft de muziekvereniging E.M.M. te Gapinge een feestavord gegeven. Ongevoerd werd het toneelstuk ,,'t Sloofje". Te Wolphaartsdijk gaf de toneelver eniging „Ons Genoegen" een goede uit voering van het toneelstuk xn drie be drijven „Levensschaduwen" van Joh. v. Eelcelen onder regie van de heer L. P. Pieterse. Voor het „oude dorp" 's Heer Arends kerke zijn er beslist minder perspec tieven. Werkgelegenheid ontbreekt om de bevolking te doen toenemen. De ver wezenlijking van een plan voor het ves tigen van een verzorgingsindustrie al daar staat volgens dhr. Philipse nog lang niet vast. 's Heer Hendrikskinde ren tenslotte zal zeker aantrekkelijk blij ven voor de vestiging van mensen, die hun werk in Goes hebben en een voor keur hebben voor het wonen in een landelijke omgeving. Al met al ziet de toekomst er voor de gemeente 's Heer Arendskerke niet somber uit, concludeerde de inleider tenslotte. Op de inleiding van de heer Philipse volgde nog een drukke bespre king waarbij met name de toekomst van. de landbouw op het ogenblik het belangrijkste middel van bestaan weinig hoopgevend werd geacht, vooral met het oog op de geringe ani mo voor het boerenwerk, de eenzijdige productie en de pacht en grondprijzen. Aan het begin van de vergadering had de voorzitter nog een dringend beroep op de leden gedaan om zich in te zet ten voor de ledenwerfactie. De secreta ris en de penningmeester brachten jaar verslag uit, de laatste in mineur van wege het kassaldo van 1,06. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Enige tijd geleden richtte de verga dering een verzoek tot de bijenteeltcon sulent, in Nederland, de heer ir. J. Mommers om de bijenteeltlessen weer in te voeren op het lesrooster van de Fruitteeltvakschool te Wilhelminadorp. Uit het antwoord van de heer Mom mers bleek dat het hoofd van deze school, de heer Hennink niet van plan is deze lessen opnieuw in te voeren, wegens een overbezet rooster. Daarom zal een nieuw verzoek worden gedaan. De voorzitter deelde mede dat er een vrij goede belangstelling bestaat voor de cursussen waarmee de heer J. v. Willigen in Ovezande en Kapelle ge start is. Uit het verslag van de pen ningmeester bleek dat het batig saldo dit jaar 318.84 gulden bedroeg. Er werd besloten het contributiegeld te verhogen van 5.50 op 6.00 gulden, door de kostenverhoging van het afge lopen jaar. De aftredende bestuursleden de heren K. Helder en S. Dekker wer den bij acclamatie herkozen. Hierna vertoonde de heer J. v. Willi gen een tweetal films over de bijenteelt. De eerste, een kleurenfilm, gaf een beeld van de methode van het maken van kunstzwermen, de tweede behan delde de groei en ontwikkeling van planten en bomen. VLISSINGEN. In het jaarver slag 1960 van de Hogere Techni sche School Vlissingen wordt over de gebouwen van de school opge merkt dat door het toenemen van het aantal „buitenleerlingen" het MET UITZONDERING VAKANTIESEIZOEN OOSTKAPELLE. De raad heeft\In het vervolg zuilen de kappers en gisteravond op vlotte wijze een weinig [slagers maandagmiddag gesloten zijn omvangrijke agenda afgewerkt. Enige na een uur en de overige winkeliers ZIERIKZEE. In de raadsvergadering van 23 februari a.s. zal een voorstel wor den behandeld tot verkoop van grond aan Smit en Bolnes N.V. voor het bouwen van woningen. Smit en Bolnes heeft het' plan om een blok van drie woningen en een bungalow te laten bouwen op parti culiere grond. In het kader van het uit breidingsplan Malten zullen er twee blokken van elk vier woningen, een blok van twee woningen en een bungalow verrijzen. YERSEKE. De vrijwillige brand weer, thans onder leiding van comman dant J. W. de Jager, bestaat 25 jaar. Op 22 februari zal dit jubileum gevierd worden met o.m. een receptie, die zal worden gehouden in zaal Nolet van half vijf tot half zes des middags. discussie was er over het voorstel van B. en W. tot een verplichte winkel sluitingsmiddag met vitl ndering van het seizoen, de maanden juni, juli en augustus. Niet in de laatste plaats uit sociale oueruiegingexi t.a.u. het perso neel maakten de heren A. Don en J. Roelse (p.v.d.a.) er bezwaar tegen dat de winkels in juni, juli en augustus wel geopend zouden zijn. Ten slotte werd het voorstel toch aangenomen. NISSE. Naar aanleiding van ons verslag over de brand van maandag avond, waarbij een café voor een be langrijk deel in de as werd gelegd, deelt men ons mede dat de brandweer, die uit 's-Gravenpolder moest komen om kwart over acht water heeft gegeven, nadat om tien minuten voor acht de brand was gemeld. De telefonische mel ding vond, aldus de informaties, die ons gisteren werden verstrekt, plaats om vijf minuten voor acht. Dat wil dus zeggen dat 25 minuten na de melding de brand weer water gaf. Maandagavond werd ons naar wij met stelligheid aannemen te goeder trouw, doch kennelijk als gevolg van de spanning, waaronder men in Nisse ver keerde medegedeeld dat de brand weer drie kwartier na de melding van de brand in staat was het vuur te be strijden. Gisteren was men overigens van me ning dat het pand dat een omvangrijke houtconstructie had, bij een sneller aan wezig zijn van de brandweer toch niet had kunnen worden behouden. op dinsdagmiddag. De raad besloot dat de sluitingstijd van zes uur op zater dag ook in het seizoen zal gelden. Goedgekeurd werd het voorstel het gedeelte Duinweg, Noordweg tot Torens straat te rioleren. Zodoende zal de ge hele noordelijke zijde van de gemeente van riolering worden voorzien. De heer C den Hollander (gem.bel.) zal zijn wens tot uitgifte van een gemeenteblad bin nenkort in vervulling zien gaan. Een redactie is nu benoemd De begroting 1961 van de vleeskeuringsdienst kring Oostkapelle werd aangenomen. Een ver ordening .rioolbelasting werd vastgesteld. Deze is verplicht en zal 30 procent van de belastbare opbrengst bedragen. Het uitbreidingsplan Duinweg oost werd i, v. m. een aanvraag voor motelbouw gewij zigd. Naar aanleiding van het adres met op B. en W. geuite kritiek en de onver kwikkelijke gang van zaken bij de ge meentebegroting 1961 gaven B. en W. een uitvoerige toelichting op deze be groting. De heer A. Don handhaafde zijn mening dat het college vaak te negatief is ingesteld. Hij wenste in een besloten vergadering hier nader op in te gaan doch de andere raadsleden voelden hier niets voor. De voorzitter wees op de vele ambtelijke adviezen die realisering van viele objecten belangrijk vertragen en afremmen. WEMELDINGE Een zware takelwagen van de A.M Z. te Goes is gistermorgen tijdens het oprui men van granietblokken omge kanteld. Op het ogenblik dat een granietblok van ongeveer vijf ton in de takels hing en de wagen iets naar voren reed, raakte een der achterwielen op een op de grond liggende steen. De takelwa gen helde naar een zijde over en de steen verschoof, met als gevolg dat de wagen kantelde. De chauffeur, P. L. kon door tijdig uit de cabine te sprin gen zich in veiligheid stellen. De ma teriële schade was aanzienlijk. Door een kraanwagen van de firma W. A. de Groene is de gevallen reus weer op de wielen gezet. Voor hijswerktuigen is het bij de Westsluis bepaald een noodlottige plaats. Vorig jaar stortte op dezelfde plaats een torenkraan neer. Voor uw advertentiepdrachten xn tekstverzorging kunt u ook overleg plegen met onze verte genwoordigers: J. Huisman, Nach tegaallaan 106, Goes, telefoon 011006176, en W. J. de Hoop, Westerscheldestraat 15, Middel burg, tlefoon 011804676. MIDDEX.BURG, „De opbrengst van de suikerbieten heeft, wat de afrekening betreft, een wrange nasmaak achterge laten", zei de voorzitter van de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting, de heer W. K. van Nieuwenhuyzen, gistermid dag in restaurant Wöhler. Hij vervolgde in zijn openingswoord, dat hij tijdens de jaarvergadering sprak: „Het is in de toekomst noodzakelijk geworden, ook voor de Walcherse hoer, de individuele vrijheid op te geven en steeds meer sa men te werken." Hij zei vertier dat de „moderne" boer deze benaming niet direkt ver dient door gebruik te maken van techni sche hulpmiddelen, maar zijn eigen be drijf goed te bestuderen en alle beslis singen te overwegen. „Alleen zij, die zich in de toekomst kunnen aanpassen, kunnen in het boerenbedrijf een be staan vinden. Dat wil zeggen: de ken nis vergroten en geen slaaf worden van het eigen bedrijf." Ir. M. A. van der Beek, werkzaam bij het Rijkslandbouwkonsulentschap, hield een lezing, verlucht met dia's, over „De teelt van suikerbieten met zo weinig mo gelijk handenarbeid." Als nieuw be stuurslid werd de heer J. H. Janse uit Kleverskerke in de plaats van de heer P. Davidse gekozen. Uit de jaarversla gen kon worden opgemaakt, dat de ver eniging 520 leden telt en een batig saldo in kas is van 1252,75. GOES. Evenals in vorige ja ren staat ook het jaarverslag 1959- 1960 van de Stichting tot bevorde ring van de schooltandverzorging op Zuid- en Noord-Beveland in het teken van het tekort aan mede werkende tandartsen. Het bestuur heeft gegronde redenen, dat dit voor de laatste maal zal zijn. De in Goes gevestigde tandarts, de heer A. van Herk heeft zich bereid verklaard gedurende enkele dagen per week aan de schooltandverzor ging mee te werken. Mede omdat in het verslagjaar het besluit werd ge nomen over te gaan tot aanschaffing van een dentalcar verwacht het be stuur, dat in het volgende jaar een verantwoorde uitvoering van de schooltandverzorging mogelijk zal zijn, en dat dan niet alleen alle deel nemende kinderen tweemaal behan deld zullen worden, maar dat boven dien een jaarklas meer in behande ling genomen zal kunnen worden. Daar in het afgelopen verslagjaar de moeilijkheden echter nog onvermin derd voortduurden, konden ook toen weer niet alle scholen tweemaal be zocht worden. Bij 321 leerlingen kon geen tweede behandeling plaats vinden. Aan het eerste onderzoek namen 1953 kinderen deel en 1588 leerlingen aan het tweede onderzoek. Veertig pet. van de kinde ren hadden een goed gebit bij het eer ste onderzoek en 54 pet. bij het tweede onderzoek. Voorheen werden aan de kinderen van het derde of vijfde leerjaar, die voor de laatste maal behandeld waren, saneringskaarten uitgereikt. In het ver slagjaar is dit niet gebeurd, omdat het de bedoeling is om na de ingebruikne ming van de dental-car ook de vierde, resp. zesde klas in de behandeling op te nemen. Van de kinderen, die na de ontvangst van de saneringskaart de controle bij de tandartsen volgden, bedroeg het per centage 71,8 pet. in bet vorig jaar 72,6 pet. Met dit jaarverslag wordt de eerste tienjarige periode van de schooltand verzorging in Zuid- en Noord-Beveland afgesloten en dit betekent tevens een keerpunt in de werkzaamheden van de tast men in het duis-| stichting, aangezien nu de dentalcar in gebruik is. In de vroege morgen SINT PHILIPSLAND Op de weg van Steenbergen naar het veer van An na Jacobapolder is ter hoogte van De Heen, gistermorgen omstreeks vier uur, een grote vrachtauto met aanhangwa gen, tegen een boom gebotst. Dat ge beurde in een mistbank, terwijl de chauffeur door de daar aanwezige ge vaarlijke bocht reed. De bestuurder, de heer J. van C. uit Zaamslag moest met zware verwondingen naar het zie kenhuis in Bergen op Zoom worden vervoerd. Een groep arbeiders uit St. Philipsland, die per bus terugkeerde van de nachtdienst uit de Rotterdamse haivens, heeft de chauffeur uit zijn be narde positie bevrijd. Over de oorzaak van de botsing ter. ontbreken van een overblijflokaal vooral in de wintermaanden als een ernstig gemis moet worden aangemerkt. „Reeds nu is het dui delijk dat wij in het cursusjaar 1961-1962 te kampen zullen krijgen met een groot tekort aan lokaal ruimte". Men heeft daarom de staatssecretaris van O.K. en W. verzocht toestemming te willen verlenen om een leegstaand kleu terschooltje van de gemeente Vlis singen te huren en geschikt te ma ken als dependance van de H.T.S. Zolang de nieuwbouw niet is gere aliseerd is dit als een noodoplos sing te beschouwen. Het, door het architectenbureau Irs. Rot huizen en 't Hooft te Middelburg, ver vaardigde schemaplan van het nieuwe schoolgebouw aan de Prins Hendrik- weg Werd op 31 mei bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen ingediend. Bij brief van 30 september werd dit schemaplan, be houdens enkele kleine details, goedge keurd en kon de architect opdracht ge geven worden tot het vervaardigen van een voorlopig ontwerp. Dit ontwerp is inmiddels bij het minis terie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen ingediend. Uit het sche maplan bleek, dat het reeds aange kochte bouwterrein niet toereikend was. De staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zich kunnen verenigen met het voor stel tot aankoop van een stuk terrein, groot 2600 m2, grenzend aan het reeds in bezit zijnde bouwterrein. Uit het jaarverslag blijkt verder dat het totaal aantal leerlingen op 31 de cember van het vorig jaar bedroeg 255; in 1959 was dit aantal 231. Op 16 mei 1960 kreeg de school toestemming om de school uit te breiden met de afdelin gen elektrotechniek en bouwkunde. Het aantal kandidaatleerlingen voor de afde ling elektrotechniek was bevredigend doch voor bouwkunde, onvoldoende. In september werd begonnen met het eer ste leerjaar van de afdeling elektrotech niek. Na de overgangs- en eindexamens hebben 47 leerlingen de school verlaten. Hieronder bevonden zich 20 afgestudeer de leerlingen afdeling werktuigkunde en 14 afgestudeerde leerlingen afdeling weg en waterbouwkunde. YERSEKE. Op het opvangschip van de mosseleonservenfabriek „Roem van Yerseke" van de firma H. J. La- cor is brand ontstaan in de machine kamer. Door overslaande vonken was een motor in brand gevlogen. De schip per C. de L. moest zich ond'er dokters behandeling stellen. De motor werd ge heel vernield, maar het schip zelf, dat in de haven van Yerseke lag, bleef na genoeg onbeschadigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3