CHU kan op internationale vlak niet afzijdig staan Gemaal Boreel krijgt wachterswoning R.k. bisschoppen willen dagelijkse bijbellezing Vlissingen wil financiële regeling treffen NIEUWDORP VERLOOR OP DE VALREEP E.M.M. voor derde maal afdelingskampioen Prof. Van Niftrik over Europese samenwerking Nieuwe pastorie Consultatiebureau voor huwelijksleven in Goes geopend Zangavond BKV Maandag 13 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Europa moet een geestelijk begrip blij ven GETUIGENIS BEROERING N.C.L.B.-ers hielden jaarvergadering in Goes Schilders bekeken technische school POLDER WALCHEREN VERGADERDE Schade door „Iberia meegevallen V erkeersongevallen Bouw kleuterschool in Arnemuiden aanbesteed Aanbesteding herbestrating SUBSIDIEPOLITIEK Mr. Van Splunder sprak voor C.J.B.T.B. Chr. nationale school VOOR DE CONGO Ondanks lange eeuwen van ontwenning Directeur A.D.B. gaat promoveren VU-congres over de ontwikkelingslanden C.H. vrouwen in het goud NCLB vierde feest Ouderavond o.l. school VIJFHONDERD TON AARDAPPELEN VOOR SPANJE Meer subsidie voor vervoer schooljeugd Politie-sportdag in Vlissingen Dinteloord verdiende zege door beter spel in tweede helft Verbetering der straatverlichting ZEEUWSE ZAALHANDBALCOMPETITIE Zenuwen Sensatie Toogavond N.C.L.B. Na het carnaval.... GOES. De Christelijk-Histo- rische Unie kan niet afzijdig blij ven bij internationale gesprekken en vooral die met christenen in andere Westeuropese landen. Wij leven in een tijd waarin supra nationaal, zo niet mondiaal wordt gedacht. Isolement in welke vorm dan ook is in dit tijdsbestek abso luut afwijsbaar. Dit verklaarde prof. dr. G. C. van Niftrik, advi serend lid van het hoofdbestuur der C.H.U., zaterdagmiddag in Goes in een vergadering van de Kamerkringvereniging „Middel burg" van de Unie. Prof. Van Nif trik hield een referaat over „Poli tieke samenwerking tussen Rome en Reformatie, nationaal en inter nationaal". Het is voor een partij, gegrondvest op de protestantse beginselen, aldus prof. Van Niftrik, noodzakelijk dat zij het he dendaags Europese politieke gedragspa troon aan een nieuw onderzoek onder werpt. Voorop moet worden gesteld dat een soort federatievorming van Europe- s« staten in deze tijd een gebiedende eis is. Men wil geen communisme en ook geen veramerikanisering, dus zal men moeten zorgen voor een Europa, dat economisch en politiek sterk staat. Nog belangrijker echter vond prof. Van Nif trik dat dit Europa een geestelijk begrip blijft tussen de beide wereldmachten. Men dient elkaar te zoeken en te raadplegen en niet te doen alsof er niets aan de hand is. Een belangrijke taak voor Nederland ligt in de pro testantse inbreng in dit Europese ge heel, anders wordt het gevaar van een rooms-katholiek overwicht steeds duide lijker. Want de positie van het protes tantisme in Europa is kortweg zwak. Daarom is het zo gebaat met een staat kundige hereniging van Duitsland. Christenen in de wereld vragen om een daad van samenwerking en eenheid. Het wachten is niet op nieuwe dogma's, maar op een christelijk getuigenis in onze verscheurde samenleving, op een manifestatie van eenheid. Prof, Van Nif trik wees op gistingen in de r.k. kerk, die de volle aandacht verdienen. Er is in deze kerk een bijbelse vernieuwing aan de gang, een beweging die over de scholastiek terug wil naar de oud-chris telijke kerk. Ingaande op vragen van zijn toe hoorders verklaarde prof. Van Niftrik dat hij persoonlijk niet meer zo af wijzend Stond tegenover de vorming van één protestantse partij in Neder land als enkele jaren geleden. Er is een nieuwe generatie in de a.r.partij gekomen, die niet meer zo star denkt als vele ouderen in deze groepering. Praten met andere christenen in West- Europa noemde prof. Van Niftrik nog maals zeer belangrijk, maar hij betreur de het dat men hoofdzakelijk één is in het negatieve, vooral als het gaat tegen het socialisme. In zijn openingswoord had de voorzit ter van de kamerkringvereniging, de heer C. Philipse, gewaagd van een rus tige opbouw van de christelijk-histori- sche organisatie in Zeeland. De beroe ring die hier en daar in het vorige jaar in onze provincie is voorgekomen heeft ons nog meer geschokt dan andere po litieke partijen, omdat zovelen van ons erbij betrokken waren, aldus de heer Philipse. Met name noemde hij het ge- val-Goes diep bedroevend. Wat zich in deze stad heeft afgespeeld noemde de voorzitter gezagondermijnend. De voorzitter konstateerde dat het on derzoek te lang gaat duren. Hij hoopte en vertrouwde dat het provinciaal be stuur ter bevoegder plaatse rekening en verantwoording van zijn daden zou kun nen afleggen. Ook in het jaarverslag van de sekretaris, de heer A. J. Ka- land, werd de kwestie aangeroerd. On danks alle narigheid is de eenheid in on ze kring echter bewaard gebleven, al dus het verslag. GOES. Het district Zuid-Beveland van de Ned. Chr. Landarbeiderslbond hield onder leiding van de heer Chr. Maas uit Krabbendijke in „De Opril" de jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde hij de diverse moeilijkhe den uit het afgelopen jaar en herdacht de leden, die de organisatie zijn ontval len door de dood. De secretaris, de heer C. M. van de Griek te Hilland gewaagde in zijn jaar verslag van een goed verenigingsjaar met vele activiteiten. De penningmees ter, de heer D. Katsman te Wolfaarts- dijk kon in zijn financieel overzicht een gunstig geluid laten horen. Er is een ruim voordelig saldo. De voorzitter werd in zijn functie herkozen. De hoofdbe stuurder, de heer M. D. den Hollander sprak over enkele sociale aangelegenhe den en de werkgelegenheid in de land bouw. „Ook in het afgelopen jaar kon. den weer minder landarbeiders werk vinden in de landibouw", aldus de heer Den Hollander," en door verschillende omstandigheden zal deze vermindering voortgang vinden. „Wordt het geen tijd" zo vroeg de heer Den Hollander, om te denken over de vraag of er niet te wei nig landarbeiders komen. Velen hebben geen animo meer voor deze bedrijfs t/H'k Tenslotte werden nog verschillende vragen gesteld over 'het werk van de N.C.L.B. GOES. De leden van de schilders studieclub Luctor et Emergo hebben zaterdagmiddag het nieuwe gebouw van de technische school bezichtigd onder leiding van de directeur, nadat vooraf de heer C. Wisse, die het schilder- en glaswerk had uitgevoerd, hierop een toelichting had gegeven. Voor de school werd bezichtigd hield de club in de cantine de veertiende jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer C. Wisse, die meedeelde te willen bedanken als voorzitter, doch be reid te zijn een bestuursfunctie te blijven vervullen. De heer F. de Jong zal voor een jaar als voorzitter fungeren. De af tredende bestuursleden Liplijn, De Koey- er en Mulder werder herkozen. MIDDELBURG. De Polder Walcheren hield zaterdagmorgen een spoedeisende algemene verga dering. De verscheidene voorstel len gingen vlot onder de hamer van de voorzitter, jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg, door. Alleen over het voorstel tot gun-: ning van de bouw van een woning naast het gemaal Boreel te Mid delburg ontstond enige discussie. Het plan voor de herbouw van dit pand werd opgemaakt door het architectenbureau Steen en Tuin- hof te Vlissingen en anderhalf jaar geleden voor het eerst in de poldervergadering behandeld. Men kon echter niet direct tot overeen stemming komen. In, november van het vorig jaar werd een gedetailleerd plan ontvangen. Hier bij was het pand iets ruimer geprojek- teerd dan de aanvankelijke opzet. Dit plan werd daarna in december goedge keurd. In januari van dit jaar werd dit plan aanbesteed, waarbij bleek dat geen enkele aannemer bereid was het werk voor de geraamde prijs van 41.500 uit te voeren. Thans verleende de algemene verga dering machtiging het -werk te gunnen aan de firma C. van der Kiippe te Vlissingen voor een bedrag van 41.000. Er kan worden gerekend op een rijks bijdrage van 22.000. Enkele leden vroegen of de aangebrachte bezuinigin gen toch wel verantwoord waren. Ook had men graag een exploitatie-over zicht gekregen. De verpachting van dijkgedeelten te Vrouwenpolder aan de heren A. en A. P. de Visser en M. J. de Vlieger ont moette geen bezwaren. Enkele gedeel ten van de inlaagdijk in de Zuidwate ring te Ritthem werden voor de tijd van een jaar verpacht aan de heren A. Breel, P. Maas en L. Schout. Deze dijk zal te zijner tijd op deltahoogte wor den aangebracht. Het dagelijks bestuur werd gemach tigd tot aangaan van kasgeldleningen tot een maximum van twee miljoen gul den, die na 1 januari 1962 vervallen. Met de waterschapöbahk zal een le ning worden aangegaan van 100.000., met een looptijd van dertig jaar. Aan het begin van deze vergadering deelde de voorzitter mee, dat de scha de, die is toegebracht aan de dijk bij Ritthem door het stranden van de „Ibe ria", is meegevallen. Er is door de polder een cautie gevraagd van ander halve ton. „Doordat het schip op een nette manier is vlot getrokken is de schade niet zo groot", aldus de voor zitter. Verwacht mag worden dat de re kening over 1960 een batig saldo te zien zal geven. Door het natte seizoen zal de polder voor hoge bemalingskosien komen te staan. MIDDELBURG De bromfietser J. J. uit Nieuwdorp, die in de Lange Delft tegen een personenauto aanreed, moest met een gebroken been in het ziekenhuis worden opgenomen. De commissaris van politie verzoekt twee jeugdige wielrüd- sters, die vermoedelijk getuige zijn ge weest van dit ongeval, contact op te nemen met het politiebureau. Op de Galgenweg zijn auto's bestuurd door A. O. uit Souburg en J. van K. uit Middelburg met elkaar in botsing ge komen. Beide werden zwaar beschadigd. ARNEMUIDEN De bouw van een tweeklassige kleuterschool in Arnemui den werd gistermorgen in het gemeente huis aanbesteed. De uitslag was: 1. Fa. C. Sinke en Zoon, Wolphaartsdijk met 81 085; 2. Fa. A. de Hamer. Arnemui den met 83.456; 3. J. K. Crucq Ar nemuiden met 84.300; 4. A. Blanken- burgh, Nieuwdorp met 84.980; 5. Fa C. Oreel, Arnemuiden met 86.983; 6. D. van der Poel. Oudelande met 87.932 7. J. Goedemondt, Vlissingen met 90.440; 8. J. F. Hopmans, Goes met 90.908; 9. K. de Vries, Middelburg met ƒ91.750; 10. J. Bayens, Kapelle met 97.237. BAARLAND. Ten gemeentehuize werd aanbesteed de herbestrating van de weg Baarland-Oudelande (de Hellen- burgstraat. Bij de opening der ïnschrijvingsbiljet- ten bleek dat ingeschreven was als volgt; 1. Fa. A. de Bourgraaf Zoon te Wil- helminadorp 21.000.-; 2. Fa. Bos en Van Doornik te Heinkenszand 24.868.-, 3 Fa. F. Duijnhouwer Sr, Middelburg- séstraat. Goes 25.210.-, 4. Fa. F. Duijn houwer en Zonen—'s-Gravenpolderseweg, Goes 25.535.-, De begroting was 21279.- De gunning werd aangehouden. BIGGEKERKE. In een vergadering van de A.R.-kiesvereniging, die bijeen kwam onder voorzitterschap van de heer Joh. Kodde, heeft de heer M. A. van der Putte een causerie gehouden over de subsidiepolitiek. Hij zette uiteen, dat door het verlenen van subsidies de overheid stimulerend kan werken. MIDDELBURG Als spreker op een zaterdag gehouden vergadering van de Ring Walcheren van de C.P.B.—C.J.B.T. B. fungeerde mr. L. A. van Splunder, ge- meentesekretaris van Koudekerke. Hij werd door voorzitter K. Dekker met een kort woord ingeleid. Op verzoek van het bestuur van de vereniging sprak mr. Van Splunder over „Hoe reilt en zeilt een gemeente?" Zijn betoog raakte eerst de historie, waarna de spreker de aan wezige jongeren de hoofdpunten van het gemeentelijk beleid trachtte duide lijk te maken. De chr. kleuterschool te Wissenkerke wordt dinsdag 16 februari geopend. KAPELLE Onder voorzitterschap van de heer J. Walhout heeft de chr. nationale schoolvereniging de jaarverga dering gehouden. Uit de verslagen bleek dat het een zeer gunstig jaar voor de school is geweest. Er waren geen perso- neelsmutaties. Het aantal leerlingen nam toe van 216 tot 227. Bij de bestuursverkiezing werden her kozen de heren M. C. Duynhouwer, Ant. Slabbekoorn en P. G. Vermaire. Het jaarverslag van het hoofd der school, de heer L. de Jager sprak van een goede gang van zaken op school, Voorts werd besloten ook in Kapelle- BLezelinge de Uniecoliecte te houden. Hiervoor werd een comité gevormd onder voorzitterschap van de heer Joh. van Liere. Medegedeeld werd dat het schoolplein belangrijk zal worden uitgebreid en dat het dak van de gang zal worden ver nieuwd. KAPELLE. Kerkvoogden en notabe len van de Hervormde Gemeente hebben besloten een nieuwe pastorie te bouwen aan de Van der Biltlaan tegenover de GOES Met een receptie in hotel „De Korenbeurs" en een toneeluitvoe ring in „De Prins van Oranje" is za terdag het culsultatiebureau voor huwe lijks- en geslachtsleven geopend. Dit bureau wordt onder de naam dr. J. Rutgershuis (een der pioniers op dit terrein) gevestigd in het Medisch Cen trum. De voorzitter van de afdeling Zuid en Noord-Beveland van de Nederlandse vereniging voor sexuele hervorming, de heer J. van Hinte kon een groot aan tal gasten verwelkomen op de receptie, die ter gelegenheid van de opening van het Dr. J. Rutgershuis werd gehouden. De landelijk voorzitter van de N.V.S.H. de heer Jac. L. Griep uit Utrecht instal leerde het bestuur van het bureau en droeg daarna het Dr. J. Rutgershuis aan dit bestuur over. In zijn toespraak be lichtte hij in enkele trekken het werk van de vereniging. Hij zeide o.m. dat elke poging, die aangewend wordt om nieuwe inzichten te verwerven in de onderwerpen rond de sexualiteit, niet afgewezen kan en mag worden. Met de handhaving en eerbiediging van de menselijke verhoudingen moet de grootst mogelijke wetenschappelijke openheid worden verkregen. In de geest van die openheid kan het werk, ook in Goes, aangepakt worden, meende hij. Hij releveerde ten slotte, dat de afde ling Zuid-Beveland nu tien jaar bestaat en ruim 600 leden telt. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder mevr. C. A. Griep-Duinker. Zij hoopte, dat het initiatief voor de streek zijn vruchten zal afwerpen. Ver der bracht een lange lijst van sprekers gelukwensen over; dr. B. J. Looy uit Rotterdam namens de medische raad van de vereniging, mevr. A. G. Kroo- nenberg-Holthuis. medisch leidster van het Goese bureau, de heer J. Schwen- ke, namens het Dr. J. Rutgershuis te Den Haag, die een instructiebord aan bood, J. Kats namens dit huis in Rot terdam, die een enveloppe met inhoud overhandigde, ir. P. v. d. Berg na mens het bureau te Eindhoven, J. Ma- chielse, namens het humanistisch ver bond van de gemeenschap Goes, J. Wondergem uit Souburg, namens de af deling Walcheren en de afdeling Zee land van de N.V.S.H., dr. P. K. de Haas uit Goes, namens de Kon. Mij ter bevordering van de geneeskunst en ten slotte mevr. H. F. Fortuin-Blitz uit Den Haag, die zich in een meer per soonlijke toespraak tot de medisch leid ster, mevr. Kroonenburg richtte en haar een attentie aanbood. Des avonds voerde de N.V.S.H.-to- neelgroep uit Amsterdam het stuk „Moederparade" op. HEINKENSZAND. Op de lagere scholen en kleuterscholen is de afgelo pen week een actie gehouden ten bate van de Kongo. Deze actie bestond in het verzamelen van blikjes gecondenseerde melk. Honderden blikjes zijn door de leerlingen van genoemde scholen mee gebracht naar school. Daar zijn ze ingepakt en naar het centrale depot van het Roode Kruis te Goes gezonden. Vandaar zullen ze ver der worden doorgestuurd naar de Kon go ter leniging van de daar heersende hongersnood. UTRECHT. De aartsbisschop en de bisschoppen van de Nederlandse rooms-katholieke kerkprovincie heb ben zondag in hun vastenbrief de aan dacht van hun priesters, religieuzen en gelovigen met nadruk gericht op het lezen van de Bijbel. Dat houdt verband met het feit dat op dezelfde dag de r.k. tegenhanger van het Ned. Bijbelgenootschap in de openbaarheid trad. In de liturgie nemen de Schriftplaatsen een belangrijke plaats in, aldus het episcopaat, en de huidige groei van de belangstelling voor de liturgie be tekent dus noodzakelijkerwijs een be hoefte aan grotere en diepere kennis van de Heilige Schrift. Door allerlei factoren is de laatste eeu wen de letterlijke en volledige tekst van de Bijbel steeds minder ter hand genomen. Het Woord bevruchtte de prediking en het geloofsleven niet zo rechtstreeks als wel gewenst is. Veel bleef ongelezen, dat niet in de litur- GRONDEN PLAN PAAUWENBURG KOVDEKERKE VLISSINGEN. De gemeenteraad besloot in haar vergadering van 18 ja nuari aan de woningbouwvereniging Gemeenschappelijk Belang" een geld lening van 420.500.- te verstrekken. De werkelijke stichtiragskosten zijn in middels vastgesteld, waaruit blijkt dat het eerstgenoemde bedrag hoog is uit gevallen. Na een berekening van grond en bouwkosten is nu het totaalbedrag vastgesteld op 376.077.-. B. en W. zal de raad dan ook voorstellen haar be slissing te wijzigen. Daar het gemeentelbestuur verwacht dat op vrij korte termijn een aanvang zal kunnen worden gemaakt met het bouwrijp maken van de binnen het plan „Paauwenburg" gelegen gronden, die voor het grootste gedeelte binnen de gemeentegrenzen van Koudekerke lig gen, vindt zij het wenselijk met die ge meente een financiële regeling te tref fen. Daarom stellen B. en W. voor zo veel mogelijk alle betalingen terzake rechtstreeks ten laste van de eigen ge meente te laten komen. Voorop wordt natuurlijk gesteld dat Koudekerke be voegd is in alle zaken volkomen zelf standig te beslissen. De werkzaamhe den, waarover tezijnertijd een derge lijke beschikking kan worden genomen zijn o.m. de straatverlichting, het op halen van huisvuil, het onderhouden van straten, enz. Een voorstel tot een aanvullend kre diet van 9800.-, ten laste van de ge meentebegroting 1961, zal worden ge daan om de kosten van het vervoer van schoolkinderen op het trajekt Ha- vendorp-Stad te dekken. Het is name lijk gebleken dat de nu geldende week abonnementen per leerling bij lange na niet voldoende zijn om de totale kosten van dit vervoer te dekken. Verder doen B. en W. de raad voor stellen het algemeen kasgeldleningsbe- sluit voor het tweede kwartaal 1961 goed te keuren alsmede een extra sub sidie voor de gezinsverzorging van be jaarden- van vijftig cent per werkuur. Ook worden voorstellen gedaan tot wij ziging van de subsidie aan gezinsver zorging en -hulp, het toekennen van een pensioen aan dé heer M. A. van Popering, oud-wethouder van Vlissin gen en verhoging van het gemeentelijk subsidie over 1960 ten behoeve van de openbare leeszaal en bibliotheek en de jeugdafdeling daarvan. De aanvullende bedragen in kwestie zijn 840,70 en 280,23. AMSTERDAM. De heer J. van Klinken, directeur van het Algemeen diaconaal bureau der Gereformeerde kerken, promoveert op vrijdag 24 febru ari aan de Vrije Universiteit tot doc tor in de economische wetenschappen. Het proefschrift heeft het onderwerp: Kerk en gezinsmaatschappelijk werk. Het bevat „enkele samenhangen tussen organisatievorm en integratie in de Ge reformeerde kerken". Promotor is prof. dr. R. van Dijk. De promotieplechtig heid is in het Woestduincentrum en be gint om half vier. gie en de kerkelijke getijden voor kwam. Veel bleef onbekend, dat niet als bijbelse geschiedenis geleerd werd. De bisschoppen zijn God dankbaar, dat Hij in onze dagen zo velen tot het oerchristelijke bewustzijn brengt, dat Gods Woord onvergankelijk, levend en krachtdadig is. Voor een duidelij ke visie op de zin van het leven wijst de Schrift de weg. De bisschoppen zouden wensen, dat de Bijbel dagelijks werd gelezen en over wogen, dat hij zou doordringen in de geest en in het hart van de gelovi gen, dat hij steeds meer de sfeer van het persoonlijke leven, van het ge zinsleven en van het sociale leven zou bepalen. Zij verwachten hiervan een grote opleving van het echt chris telijke denken en leven. En tevens zal dit een belangrijke bij drage vormen tot een betere en meer christelijke verstandhouding onder de christenen. ,,In de Bijbel en in het luisteren naar Gods Woord vinden wij God en vinden wij elkaar". Het is een moeilijke opgave. De Bijbel is geen gemakkelijk boek. En voor al: ,,door lange ontwenning zijn wij de sfeer kwijtgeraakt van het Bijbel lezen" Vandaar dat de bisschoppen voorlichting en leiding noodzakelijk achten, iets dat de r.k. Bijbelstich ting zich in tegenstelling tot het NBG ook ten doel stelt. Op het vinden van deze mogelijkheden dringen de kardinaal-aartsbisschop en de bisschoppen bij de leidende pries ters en leken sterk aan. AMSTERDAM De academische ge meenschap van de Vrije Universiteit houdt van 25 tot 30 maart een congres, dat gewijd is aan ,,De verre naaste", handelt over samenwerking met de ont wikkelingslanden en voorgezeten zal worden door prof. dr. W. F. de Gaay tt -dt op Woud- schoten bij Zeist gehouden. Na een algemene probleemstelling door de congresvoorzitter op de zater dagavond en een kerkdienst, waarin prox. ar. J. H. BavincK zal voorgaan, spreekt prof. dr. J. Tinbergen over de oorzaken van het achterblijven van de onderontwikkelde gebieden, waarna Ad den Besten het thema in proza en poë zie belicht. Maandag spreekt It. gen. b. d. T.E. E.H. Mathon over de politieke vormge ving van deze landen, waarna een fo rumdiscussie wordt gehouden, waaraan ook mr. J. L. Heldring en de heer H. M. van Randwijk deelnemen. Dr. H. Makulu-Noord uit Rhodesia, van het oecumenische instituut te Bossey spreekt over Samenwerking met de westerse we reld. De theoretische bezinning wordt dinsdag afgesloten met een bijbelse motivering der hulpverlening door prof. dr. J. van den Berg, en een belichting van het sociologisch aspect door dr. C. L. van Doorn. Discussieleider is dan prof. Bavinck. Woensdag is de zogenaamde prakti sche dag. Dan spreken over de concre te mogelijkheden in eigen land mr. W. B. Biesheuvel, voor de VU mevrouw prof. dr. B. Siertsma. voor de student een der studenten, binnen het kader van de Verenigde Naties, de heer A. A. J. Warmenhoven, binnen het kader van de Wereldraad prof. dr. E. de Vries. Tijdens het congres voert de toneel groep Puck „Korczak en de kinderen" op. VLISSINGEN. De Chr. Historische Vrouwengroep zal, in vedband met het 25-jarig bestaan van deze groep een feestelijke bijeenkomst houden op 20 feibr. in 't Anker. Jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen, presidente der Centrale van Ohr. Hist, vrouwen, zal als spreekster optreden. KAPELLE Op stijlvolle wijze is het dertigjarig bestaan gevierd van de afdeling Kapelle van de N.C.L.B. Onder leiding van de heer Jac. Kloosterman kwamen de leden met hun echtgenotes en diverse genodigden samen in het C.J.V.-gebouw. De secretaris, de heer B. de Koeyer gaf een historisch overzicht, waarin hü mededeelde dat in 1931 werd gestart met zeven leden. Thans zijn er vijftig leden. Vier leden, die 25 jaar zijn aangesloten, ontvingen het gouden bonds- insigne, t.w. de heren B. de Koeyer, P. v. Dalen, L. Flipse en T. Korstanje. Het insigne werd uitgereikt door hoofdbe stuurder P. Minnaar. Namens de afdeling werden de vier onderscheiden leden toegesproken door de heer Jac. Kloosterman. Namens de zusterverenigingen werd het woord gevoerd door de heer Chr. Goeree te Biezelinge en de heer J. J. v. Willegen sprak een felicitatie uit namens de N.C.B.B. Het ontspanningsprogramma werd voor het grootste deel verzorgd door het mandolinegezelschap „Romantiek en rit me" te 's-Gravenpolder. Bijzonder op prijs gesteld werd een Zeeuwse voor dracht van het negenjarig dochtertje van de heer Iversen, de leider van het gezel schap. Voorts werkte het zangkoor van de afdeling mede. WESTKAP'ELLEOp de ouderavond van de o.l. school werden in het bestuur van Volksonderwijs" gekozen de heren P. Murre, P. van Vaardigen, en W. Hui- bregtse Wzn en tot leden van de ouder- commissie werden herbenoemd de he ren Ohr. Flipse en I. Gabrielse. De bur gemeester, die met wethouder P. Lie vense aanwezig was, vertoonde enkele films over Westkapelle en Veere. BORSSELE. De Bijbelkioskvereni- ging heeft voor een volle kerk te Bors- sele een zangavond aangeboden. De avond werd met gebed geopend door ds. Vrijlandt, Ned. Herv. predikant te Borssele. Naast Koorzang was er so lozang van de heer Deenik te beluiste ren, waarbij hij op het orgel begeleid werd door mej. R. van Weele. VARKENSFONDS DEED GEEN UITKERINGEN BORSSELE. De Vereniging Var kensverzekering „Onderling Hulpbetoon" vergaderde in het verenigingsgebouw te Baarland onder voorzitterschap van de heer Jac. Melio. Het jaarverslag van de secretaris, de heer C. J. de Mol, maakte melding van een gelijk gebleven ledental van 26 le den, terwijl de rekening van de penning meester vermeldde in inkomsten 262,31, in uitgaven 132,44, alzo een batig slot van 129,87 aangezien in 1960 geen uit keringen behoefden te worden gedaan. De aftredende bestuursleden, de heren Jac. Melio en J. de Hollander, werden beide herkozen. De heer B. P. Tramper werd weder om tot bode benoemd. De uitkeringen 1961 werden vastgesteld VLISSINGEN. De Zeeuwse aard appel-export biedt een toenemende be drijvigheid aan" de kleine Hansweertse haven. De Zeeuwse aardapplen vinden hun weg naar vele landen in en buiten Europa. Een belangrijke partij van niet minder dan vijfhonderd ton werd deze week ineens verscheept naar Spanje. De partij werd geladen in de zeshon derd ton metende Spaanse kustvaarder „Puerto de Bilbao". Het schip vertrok zaterdagavond naar Spanje via Vlissingen waar de nodige uitkla ringsf or m aliteiten pi a a ts vonden VLISSINGEN. De N.V. Streekver voer Walcheren, die het vervoer van schoolkinderen van het havendorp naar de stad met bussen verzorgt, heeft te kennen gegeven dat deze dienst haar financiële resultaat zeer nadelig beïn vloedt. De N.V. wenst een verhoging van de tarieven en een toepassing van de hier voor vastgestelde groepsvervoer tarie ven. Tot nu toe vergoedde de gemeente voor een leerling van de lagere school een gulden en voor een leerling van de U.L.O. een gulden twintig. Bij toekenning van de verhoging zal de gemeente 15.000 gulden per jaar moeten gaan bijdragen hetgeen een ver, hoging van 9800 gulden betekent. Vijverstraat. De huidige pastorie is aankop dezelfde bedragen als die van 1960, grondige restauratie toe, doch het ge- terwijl het bestuursvoorstel de helft der bouw voldoet niet meer aan de voori,inentingskosten te betalen eveneens werd deze tijd geldende wooneisen. Het ligt in de bedoeling de oude pas torie t.z.t. te verkopen en aangezien dit gebouw met grote tuin in het centrum van het zich sterk uitbreidende Kapelle ligt, vreest men niet dat er geen be langstelling voor zal bestaan. i aangenomen In verband met het komende 25-jari- ge bestaan der vereniging, werd beslo ten het komende najaar dit jubileum niet onopgemerkt voorbij te laten gaan door hieraan een feestelijk karakter te geven. VLISSINGEN. De Vlissingse Poli- tie-Sportvereniging bestaat op 1 april a.s. twintig jaar. De vereniging, die uit sluitend bestaat uit leden van het Vlis singse politiekorps, verzorgt niet al leen de sportbeoefening van haar leden in hun vrije tijd, maar ook de verplich te dienstsport wordt beoefend in sa menwerking met en georganiseerd door deze vereniging. Het ligt in de bedoeling van de vere niging om het vierde lustrum te gaan vieren met een politie-sportdag waar voor ook politiekorpsen uit andere ge meenten zullen worden uitgenodigd. De kosten, die op ongeveer tweeduizend gul den worden geraamd kunnen onmogelijk door de vereniging zelf worden opge bracht. Naast de vijfhonderd uit eigen kas, en de duizend gulden die men uit particuliere bijdragen hoopt te verkrij gen, hoopt de politie-sportvereniging van de gemeente een extrasubsidie van vijfhonderd gulden toegewezen te krij gen NIEUWDORP. Op de goed bespeelbare grasmat in Nieuw dorp hebben zowel Dinteloord als de thuisclub hard voor de over winning gestreden. Vooral de groen-witten wierpen zich met zeer veel elan in de strijd en. hoewel hun verbeten vechtlust dan mis schien niet is beloondis er per spectief voor de toekomst. De harde wind deed veel afbreuk aan het spel, dat wat kwaliteit be treft zeker niet van hoog gehalte was maar de weinige toeschou wers kwamen toch nog aan hun trek. Dinteloord dat op de valreep het win nende doelpunt scoorde heeft de over winning verdiend omdat het na de rust de lakens uitdeelde. In de eerste helft wogen, beide partijen tegen, elkaar op. In de begin-fase moest Traas welis waar enkele malen handelend optreden maar Nieuwdorp wist zich daarna van deze druk te ontdoen en verscheen even eens enkele keren zeer gevaarlijk voor het doel van Visser zodat de balans wat spelverhouding betreft spoedig in evenwicht was. Uit een fraaie pass van Bode (de trainer van de thuisclub) wist Deurloo een hard schot af te vuren dat echter door Visser werd gestopt. Maar direct na deze afgeslagen aan val kwam Nieuwdorp terug en dit le verde bijna een doelpunt op. Kees de Kok richtte echter net niet zuiver ge noeg en de bal sprong van de paal het veld weer in. Nadat Dinteloord een kwartier lang weer enigszins in het offensief was ge weest kon de thuisclub zeven minuten voor de rust de openingstreffer scoren. Uit een goed opgebouwde aanval kreeg Kees de Kok op de linkervleugel de hal in vrije positie. Deze nog uiterst nuttige en gevaarlijke linksbuiten lan ceerde toen Deurloo uitstekend die via de handen van Visser inschoot (I0). Twee minuten na de hervatting was de stand gelijk door Jongbloed die Traas geen kans gaf (11). Er is daarna fel voor het winnende doelpunt gestreden. Dinteloord bleek ech ter toch de betere ploeg te zijn. De defensie van de gastheren hield uitste kend maar soms met kunst en vlieg werk stand en een doelpunt voor de, gasten bleef dreigen voor de groen- baadjes. Nadat Bakker voor Nieuwdorp nog een geheide kans om zeep had ge« bracht met een slap schot, was het dei stopper van de bezoekers, Balluyt, die drie minuten voor het einde met een schot van ongeveer 25 meter afstand de stand op 12 bracht waarmee het ein de kwam. KRABBENDIJKE. De gemeente raad vergadert zaterdag 18 februari 's morgens om tien uur. B. en W. stel len de raad voor te besluiten tot voor lopige goedkeuring van een plan tot ont eigening van een perceel grond van de heer W. W. Kakebeeke. B. en W. ad viseren voorts de gemeentelijke voor schriften ook geldig te verklaren voor de gebieden, die aan de gemeente zijn toegevoegd bij de recente grenscorrec tie. Voor de verbetering van de straat verlichting vragen B. en W. de raad een krediet van 15.000 gulden. GOES. In de eerste klas heren werd zaterdagavond in de Goese veilinghal de wedstrijd Hellas— E.M.M. gespeeld. E.M.M. eindigde gelijk met Hellas en de beslissings wedstrijd werd een overwinning voor de Middelburgers. E.M.M. is ongetwijfeld de beste zaalhandbal- ploeg van Zeeland. De Middelbur gers beschikken over vier goede en technische spelers. Zij spelen net zo lang totdat een schietkans is gekomen. Dat is het goede zaal- handbalspel. De Hellenen moeten het veelal heb ben van afstandsschoten. Daar towa- raea zij in deze wedstrijd niet ver mee, want de verdediging van de Mid delburgers was potdicht. Beide zeven tallen waren zeer nerveus en vooral de Goesenaren hadden daarmee erg te kampen. Twee zevenmeter worpen, werden door beide doelverdedigers ge keerd. De Middelburgers komen vol gende week zondag uit tegen de kam pioen van West-Noord-Brabant. De kampioen hiervan mag deelnemen aan de Nederlandse Zaaïhandfoalkampioen- schappen, die in de oude R.A.I. te Am sterdam worden gehouden. Vorig jaar waren het de Middelburgers, maar het zaalhandbal peil staat in Brabant veel hoger dan hier. doelpunten van J. de Looff, A. Wisse en L. Polvliet. Daarna kwamen de Goesenaren er beter in en brachten veel onheil voor het Middelburgse doel. De doelverde- diger van E.M.M. verstond zijn vaik echter goed en maakte vele schoten onschadelijk. P. Bolle kreeg een goe de schietkans en scoorde het eerste doelpunt voor Hellas. Daarna werd de stand door een opspringbal van J- Jackobs op 23 teruggebracht. Voor de rust vielen er echter geen doelpunten meer en met deze stand ging de pauze in. Na de rust kregen de Middelburgers bal uit en zetten kalm een aanval op. Zij speelden goed samen er. met een mooie opspringbal maakte L. Polvliet er 24 van. Daarna kreeg J. de Kok de bal, maar zijn schot stuitte af op de goede verdediging van de Middel burgers. E.M.M. kwam op 2—5 door een opspringbal van L. Polvliet. Hel las bleef dapper doorvechten, maar het had echter geen sukses, want de verdediging van de Middelburgers maakte geen foutjes. Toch kwamen de Goesenaren op 45 door doelpunten van H. Jackobs en J. van de Weele. Na tackelen van de verdediging: van Hellas kreeg H. Seybel een zevenme- terworp te nemen, maar deze werd ge stopt door de doelverdediger L. Huys- sen. K. Sanders bracht de stand met KORTGENE. Het district Noord- Beveland van de N.C.L.B. hield de jaarlijkse toogavond in hotel ,,de Stadswijnkelder" te Korgene. De heer M. D. den Hollander sprak over: Een teken aan de wand. Na de pauze voerde de toneelclub uit Bieze linge het toneelspel „Schip op strand" op. De regie voerde de heer J. Gode schalk, die na de opvoering een harte lijk applaus kreeg, samen met de me despelenden. De voorzitter, de heer J. M. Filius sloot de avond, die zeer druk was be zocht, met gebed. HELPT ELKANDER WEMELDINGE. De Coop Aan- e": Verkoopvereniging „Helpt Elkander" hield de jaarvergadering in het gebouw va5--^e Vrije Evang. Zondagsschool. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van wijlen de heer J. Zuijdwegt gekozen de heer M. Schouwenaar Jz. De aftredenden heren P. Dekker en C. Veerhoek werden herkozen. en'tree&eld werd gehandhaafd op 2,50, terwijl het vervoer op dezelfde wijze zal plaats vinden als in het af gelopen jaar. KRUININGEN Zondagmorgen onge veer kwart voor zeven kwam over de rijksweg uit de richting Bergen op Zoom een personenauto gereden, bestuurd door de 24-jarige H. C van der M. uit Kort- gene. Toen hij dicht bij Kruiningen was gekomen, merkte de oververmoeide car navalsvierder niet op dat de witte streep op de weg aanduidde dat de weg een tweebaansweg werd. Met een flinke vaart reed hij op de verlichte verkeers- pijl en een lichtmast, die beide afknapten. De bestuurder kreeg slechts letsel van lichte aard aan het hoofd en een der benen. De auto werd bijna geheel ver nield. een opspringbal op 4—6 en P. Bolle tot 56 met een afstandsschot. Daar na kwam er sensatie. Hellas kreeg een zevenmeterworp te nemen en kon dus gelijkkomen, maar de worp werd on benut^ gelaten. Het eindsignaal kwam spoedig en de Middelburgers mochten zich daarna kampioen noemen. Een spelmoment voor het doel van E.M.M. Een schot van J. van de Weele levert een doelpunt op. Dit was het vierde doelpunt in deze wedstrijd, die E.M.M. het kampioen schap bracht. 's Woensdagsavonds was reeds he kend, dat Hellas kampioen was, want de Goesenaren hadden een beter doel- gemiddelde. Alles was al in kannen en kruiken, maar zaterdag kregen zij be richt, dat, indien na een beslissings wedstrijd de stand gelijk was, het doel- gemiddelde zou tellen en daarom ging de beslissende kamp toch door De beslissingswedstrijd werd geleid door scheidsrechter Francke uit Vlis singen. Hellas kreeg bal uit en ging in de aanval. Deze aanval werd echter door de goede verdediging van E. M. M. onderbroken en de Middelburgers namen de aanval over. De doelverde-; diger van Hellas had veel met zenu-! wen te kamipen en liet in het begin een paar steekjes vallen. De Middelbur- j gers namen een 30 voorsprong door

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4