Zwitserse hotelbrand: 11 mensen omgekomen L KENNEDY IN KNOOP MET DE WAARHEID Geheime foto's in handen van spion NEDERLANDSE GASTEN KONDEN ZICH REDDEN Ispolin gee echte ruimtereus SCHUIVENDE SINTELBERG EIST WEER EEN DODE TWEEDE HANDTEKENING IN FEITE ILLUSSOOR Industrie-stop in Westland Britse regering bemoeit zich wel met rumoer in Londense krantenwereld Felle Republikeinse aanval Vierde „centrale regering in Congo PROCES NAAR OLD BAILEY VERWEZEN ADENAUER IN PARIJS lekker en gezond Vrijdag 10 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 NIEUW ONDERZOEK REL ROND PROF. KISTEMAKER IN 40 MINUTEN SPRONG FINSE SCHATTING GEEFT TE DENKEN Niet Gerard Rekers maar Fred Rombouts De vrolijke vrouwtjes van Windsor op tv Luchtpost voor smaldeel I RESIDENTIE-ORKEST OP REIS Directie Amsterdamsche Bank over kredieten in zaak-Socrates: OPGERUIMD^ EN HOE - STAAT NETJES Commissie geïnstalleerd voor studie afvalwater SUBANDRIO OVER NOTA: HET WAS PROPAGANDA Europese commissie weet niets van vertrek van Braziliaans diplomaat aan elkaar en lieten zich van een bal kon naar beneden zakken. Eén sprong van een balkon in een ladder van de brandweer. De brandweercommandant van Rigi, die op de ladder stond, viel er daardoo-r af en werd vrij ernstig gewond. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Amsterdamse politierechter heeft de studentenrel rond om prof. Kistemaker, die was ontstaan nadat deze van communistische zijde ervan was beschuldigd dat hij meewerk te aan het vervaardigen van een kern bom voor West-Duitsland, terugverwezen naar de rechter-commissaris. De 22-jarige student, die gisterochtend terecht moest staan omdat hij een agent zou hebben mishandeld, was met acht getuigen a décharge ter zitting versche nen. Zijn verdediger was mr. Francois Pauwels. De politierechter wilde de ge tuigen eerst door de rechter-commissa ris laten horen; daarna zal hij beslissen of hij, dan wel de meervoudige straf kamer de zaak zal behandelen. Op 29 november was de rel 's avonds ontstaan in en om het gebouw van het natuurkundig laboratorium van de ge meentelijke universiteit aan de Plantage Muidergracht, waar prof. Kistemaker een lezing zou houden. De studenten werkten bij die gelegenheid met spandoeken en aanplakbiljetten, die te kennen gaven dat de hoogleraar door hen als ongewenst werd beschouwd. Bij het oproer, dat zich voortzette tot in de hal van het gebouw, was het tot een handgemeen gekomen tussen' de 22-jarige student De N., voor zitter van de vereniging Pericles, en een agent. De verklaringen van beiden over het voorval liepen nogal uiteen. De agent, die van de strijd een gebroken gebit had overgehouden, zei dat de student hem onverhoeds had aangevallen. De N. ver telde daarentegen dat hij zich tegen plotselinge agressie van de agent teweer had gesteld. Er kwam een foto ter tafel, die de stelling van de student moest on dersteunen. De politierechter bestudeerde die en vroeg toen aan de jongeman: „Bent u links?" Dat sloeg niet, zoals later bleek, op de politieke overtuiging van de voor zitter van Pericles, maar op de wijze, waarop hij de agent had geslagen. De politierechter kwam nog even op het politieke karakter terug: „Pericles is een progressieve studentenvereniging, maar het lijkt me dat men in dit geval toch wel is teruggekeerd tot het pri mitieve vuistrecht". Eén van de punten, waarover de stu dent en de agent het op de zitting ook niet eens waren, was of de jongeman zijn slachtoffer reeds in het gebouw van het laboratorium had geslagen. De stu dent ontkende dat. De agent was er ech ter zeker van toen al een klap te hebben gekregen. Dit verschil van mening was een van de redenen, waarom de politierechter de zaak naar de rechter-commissaris terug verwees. Die zal de acht getuigen a décharge moeten horen, evenals de agent in kwestie. Advertentie UZERN (Reuter) Bij een felle brand in het wintersport hotel Rigi-Kaltbad, dat op een helling van de Rigi ligt ten oosten van Luzern, zijn gistermorgen elf mensen omgekomen. Slechts van vier van hen zijn de lijken gevonden. Zes van de slachtoffers waren Zwitsers, gasten van het hotel. On der hen is een meisje van tien jaar. De vijf anderen werkten in het ho tel, een van hen, een Italiaan, als barpianist. Onder de gasten waren ook enkele Nederlanders. Zij zijn het hotel op tijd uitgekomen. Voorlopig zijn zij ondergebracht in de Nederlandse lega tie in Bern, Het vier verdiepingen hoge, houten Grand hotel Rigi-Kaltbad brandde in veertig minuten tijds af. Het vuur verspreidde zich angstig snel. Zelfs aan pogingen tot blussen is de brandweer niet toegekomen. Die had het te druk met te proberen de mensen veilig naar buiten te krijgen. Het negentig jaar oude hotel zou overigens over enige maanden worden afgebroken om te worden vervangen door een modern gebouw. Lang niet alle van de honderdtwintig gasten en de zestig employé's konden op tijd langs de gewone weg het hotel uitkomen. Sommigen van hen spron gen de ramen uit, in de dikke sneeuw laag buiten. Anderen knoopten dekens Van onze correspondent LONDEN. Met het blote oog hebben zes leden van de weten schappelijke staf van de sterren wacht van Edinburgh gistermorgen Ispolin zien overkomen. Tien secon den lang was Ispolin laag aan de hemel te zien in noordelijke rich ting. Foto's konden de sterrenkundi gen er niet van nemen: de hemel was bewolkt. De hoogte aan de hemel was niet geheel in overeenstemming met de uit Moskou ontvangen cijfers; het ver schil, ongeveer drie graden, was ech ter niet groot. De Schotse astronomen zeiden dat zij vanmorgen weer op de uitkijk zou den staan. Een van het zei dat Ispo lin vanmorgen om kwart voor zeven, een kwartier eerder dan gistermorgen, ten noorden van Edinburgh te zien zou zijn. LICHTSTERKTE Ook Finse astronomen zagen giste ren Ispolin en nog een ander voor werp, vermoedelijk de eindtrap van de lanceerraket overkomen. De lichtsterkte van de nieuwe Russische kunstmaan was volgens hun schatting ongeveer gelijk aan die van Spoetnik 3. Dat was een opmerkelijke schat ting, want de derde Russische kunst maan woog volgens de opgaven uit Moskou 1327 kilo. ongeveer een vijfde van Ispolin die 6483 kilo heet te we gen. Daarbij komt dat Spoetnik 3 zich op een gemiddelde hoogte van onge veer 1880 kilometer boven de aarde bewoog en Ispolin koerst op gemid deld 370 kilometer hoogte. De schatting van de Finse astrono men heeft aan de vele raadsels dit toegevoegd: hoe is het mogelijk dat een zeer dichtbij ronddraaiende kunst maan van 6.483 kilo ongeveer even lichtsterk is als een kunstmaan die vijf maal zo licht was en vijf maal zo ver van de aarde was verwijderd. In dit licht bezien is de recente be wering van Radio Moskou dat Ispolin zevenenzeventig maal zo zwaar is als de eerste spoetnik toch wel twijfel achtig. STILZWIJGEN Terwijl de wereld bleef gissen, vol hardde Moskou gisteren in een vol strekt stilzwijgen over Ispolin. De Russische kranten publiceerden geen regel nieuws over de nieuwe kunst maan en ook de Russische radio zweeg er over. Een volstrekt stilzwijgen handhaaf de ook de beste organisatie ter wereld voor het volgen en registreren van alle kunstmanen en andere voorwer pen die in een baan om de aarde zijn gebracht, de ruimtewachtdienst van de Amerikaanse luchtmacht. Dat stil zwijgen was opgelegd door.... het Witte Huis. 99 Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. President Ken nedy wil niet voor de waarheid over de machtsverhouding tussen Amerika en Rusland op het gebied van de raketbewapening uitkomen. De republikeinse senator Styles Bridges, die deze mening gisteren weergaf in een vraaggesprek, zei dat hij de minister van defensie, McNamara, schriftelijk zal verzoeken hem mede te delen of er vertrouwe lijke mededelingen waren verstrekt aan de pers over de ware stand van zaken. Deze kwestie is voor de republikein se partij vooral zo belangrijk, omdat de vorige regering zich steeds heeft verzet tegen de bewering van Kenne dy dat Amerika een achterstand op de Sowjetunie zou hebben. Ook de leider van de republikeinse fractie in de senaat, Everett M. Dirk- kondigde aan dat hij bij minister McNamara een republikein zal adiiurmgen op een duidelijke openbare verklaring. Verontschuldigingen' „Wanneer men praat over raketten en daarvan, zoals Kennedy heeft ge daan, de kern van een verkiezingscam pagne maakt", zei senator Dirksen, „wekt men ongerustheid onder het volk. Indien president Eisenhower ge lijk had toen hij verklaarde dat er geen sprake was van enige achterstand op het gebied van de raketbewape ning, moeten de democraten nu het Amerikaanse volk hun verontschuldi gingen aanbieden". Senator Bridges zei: „President Ken nedy heeft het kennelijk nodig gevon den de openhartigheid van het Penta gon in de kiem te smoren om te voor komen dat aan het licht zou komen welke verkiezingstactiek de democra ten hebben toegepast". Bridges vroeg zich af of het ver doezelen van de waarheid het kenmerk zou worden van het bewind van de- nieuwe regering. Een derde republikeinse senator, Prescott Bush, bracht in een brief over deze kwestie aan de democra tische voorzitter van de senaatscom missie voor de strijdkrachten, Richard Russell, in herinnering dat een groot deel van de verkiezingscampagne van Kennedy „was gebaseerd op bewerin gen dat de achterstand niet alleen be stond, maar steeds groter werd", publikeinse partij, Thurston B. Morton, verzocht gisteren telegrafisch de partij leiders in alle vijftig staten verzoeken om opening van zaken te verzamelen. Volgens het orgaan van de Republi keinse partij, Battle Line, blijkt uit de geruchtmakende verklaringen van het Pentagon dat er voldoende bewij zen zijn ter staving van het standpunt van de vorige regering dat er geen sprake was van een achterstand op het gebied van de raketbewapening. SERAING (A.P.). Opnieuw is in de Belgische Ardennen een sintelberg ingezakt, ditmaal nabij de hoogovens van Seraing. Drie Italiaanse arbei ders raakten onder de schuivende gruismassa bedolven. Twee van hen konden tijdig worden uitgegraven, de derde was zo zwaar gewond dat hij korte tijd nadien stierf. De mannen hadden opdracht ge kregen het verharde onderste deel van de berg op te blazen, maar voor zij zich na de explosie uit de voeten konden maken, kwam het bovenste deel van de sintelberg op hen terecht. De beide overlevenden danken hun behoud aan de chauffeur van een vrachtauto die onmiddellijk op een bulldozer sprong en de twee tijdig wist uit te graven. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD. De vierde „centrale" Congolese regering in ruim een half jaar tijd is gisteren door president Kasavoeboe in Leo- poldstad beëdigd. Moboetoe's regering van commissa rissen, aangesteld na zijn machtsover neming, werd van haar taak onheven en een nieuw kabinet samengesteld. Premier is Josef Ileo, die ook ten tij de van Moboetoe's staatsgreep pre mier was. Minister van buitenlandse zaken bleef Justin Bomboko, terwijl enkele andere belangrijke portefeuilles vol gens de woorden van Kasavoeboe „voorlopig" onbezet bleven om met tertijd te kunnen worden bezet door politici uit de provincies, die Kasa- voeboe's bewind nog niet erkennen. Met name is gedacht aan president Tsjombe van Katanga voor de post van vice-premier, maar voorlopig lijkt het nog erg onwaarschijnlijk dat de ze zich hiertoe zal lenen. Aangenomen wordt dat generaal Moboetoe, die op het ogenblik in Eve naarsprovincie is met een onduidelij ke militaire opdracht, met de nieu we situatie akkoord gaat. President Kasavoeboe verklaarde dat de nieuwe regering een voorlopig karakter heeft; Als het parlement een maal weer bijeen kan komen, zal er een vast kabinet worden gekozen. In Onze editie van dinsdag 7 fe bruari hebben wij per abuis Gerard Rekers genoemd als de regisseur van het televisieoptreden van Loudi Nijhoff," die op maandag 20 februari Dorothy Parkers verhaal „Composi tie in zwart-wit" zal voordragen. Niet Gerard Rekers, maar Fred Rombouts heeft de regie van deze KRO-uitzending. Onze vérontschuldigingen aan Ge rard Rekers en aan Fred Rombouts. Eigen nieuwsdienst Het vermaarde blijspel van Shake speare „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" komt donderdag 23 februa ri op de televisie. De toneelregie is van Peter Sjaroff, Ben Mettrop heeft de televisieregie. Tot 15 februari zijn deze voorstellin gen van de toneelgroep Ensemble nog in Amsterdam te zien en dit lijkt ons voor de kijkers die daartoe de ge legenheid hebben, een goede kans om zelf eens het verschil tussen een op voering op het toneel en op het beeld scherm te zien. Tweemaal achter el kaar dit blijspel bijwonen is geen enkel bezwaar, want de avonturen van Sir John Falstaff zijn van een derge lijk formaat, dat men vaak ogen en oren tekort komt. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De luchtpoststaitimgen voor de opvarenden van smaldeel I, be staande uit Hr.Ms. De Zeven Provin ciën, de Gelderland, De Bitter en de Zeeleeuw zijn vastgesteld op: 15 febru ari te 6 uur, 23 februari te 8 uur, 2 maart te 13 uur, 6 maart te 13 uur, 9 maart te 13 uur, 15 maart te 3 uur, 20 maart te 13 uur. Voor de opvarenden van Hr.Ms. Evert- sen gelden de navolgende luchtpostslui tingen: 18 fefbruari te 16 uur, 28 febru ari te 13 uur, 4 maart te 16 uur, 14 maart te 16 uur, 23 maart te 16 uur, 7 april te 10.30 uur, 10 april te 13 uur. Voor de opvarenden van Hr.Ms. Dol fijn gelden de navolgende luchtpostslui tingen: 15 februari te 13 uur, 18 febru ari te 16 uur, 22 februari te 13 uur, 27 februari te 13 uur, 2 maart te 13 uur, 6 maart te 13 uur. De brieven dienen in bovenstaande gevallen geadresseerd te zijn: p.a. Am- sterdam-C.S.-Marine. Van onze correspondent T ONDEN Op de derde en voor- lopig laatste dag van het pro ces in Londen tegen de twee vrou wen en drie mannen die van spio nage ten gunste van de Sowjetunie worden verdacht, is een tipje van de sluier opgelicht die hangt over de activiteiten van het vijftal. Dat ge schiedde ondanks het feit dat een deel van het proces gisteren achter gesloten deuren werd gevoerd. Onthuld werd dat Gordon Lonsdale, een der verdachten, geheime foto's in handen zijn gespeeld van Engelands eerste onderzeeboot die door middel van kernenergie wort aangedreven, de Dreadnought. Deze foto's stonden in een boek van de Britse marine, dat als hoogst geheim werd beschouwd. Zij zaten in de tas die Ethel Gee op 7 januari, de dag waarop zij en de andere vier verdachten werden gear resteerd, overhandigde aan Lonsdale. Zoals men weet is Lonsdale vermoede lijk een Rus. Even nadat juffrouw Gee de tas aan Lonsdale had gegeven, sloeg Scotland Yard toe. Alle vijf verdachten werden gisteren ter verdere berechting naar de Old Baily verwezen, Engelands belangrijk ste rechtbank. Grote waarde De foto's en de andere gegevens die de spionnen over de Dreadnought kre gen, zijn van grote waarde voor een mogelijke vijand, aldus kapitein-ter zee G. O. Symonds, directeur van het bureau Onderzeese oorlogsvoering van de Admiraliteit. Juffrouw Gee had ver der, zo werd gisteren onthuld, een lijst vragen bij zich kennelijk door een Rus opgesteld over de inspanningen van Groot-Britannië op het gebied van onderzeebootbestrijding. De derde dag van het -sensationele proces begon heel idyllisch met het voorlezen van een liefdesbrief die ge schreven zou zijn door Lonsdale aan zijn „beminde vrouw" in de Sowjet unie. Deze brief werd gevonden in het huis van de boekverkoper Peter Kroger, die eveneens van spionage wordt verdacht. De brief van Lonsdale vormde het ant woord op berichten uit Rusland die in uiterst klein schrift waren overge bracht De apparatuur waarmee nega tieven van foto's en documenten in microschrift werden overgebracht en omgekeerd weer werden vergroot, werd door deskundigen herkend als van het gebruikelijke type bij de Russische spionagedienst. Deze instrumenten wa ren gevonden in de woning van Kroger en in Lonsdale's flat. Tien jaar" Lonsdale's brief aan zijn vrouw be gon met de woorden „mijn beminde Galoesja". De datum was 7 januari van dit jaar. Er staat o.a. in dat de schrij ver weet wat eenzaamheid is. „Ik heb maar tien jaar van mijn leven bij mijn eigen volk doorgebracht". Het bleek uit de brief dat de schrijver in 1932 door zijn moeder naar een afgelegen gebied was gestuurd. Een talenexpert van de Britse marine gaf nog als zijn mening te kennen dat de vragenlijst die juffrouw Gee bij zich had, uitdrukkingen bevatte die bij de Britse marine zeker niet zo gebruikt worden. Sommige woorden zijn regel recht uit het Russisch vertaald. Op zeker moment tijdens de discussie hierover tussen de getuige en de rech ter, barstte het echtpaar Kroger in lachen uit. Ook Lonsdale scheen ple zier te hebben. Ook in het huis van verdachte Hough ton waren bezwarende documenten ge vonden, zo bleek gisteren. Deze waren evenwel niet van zo grote waarde voor een vijandelijke mogendheid als de do cumenten die zijn verloofde aan Lons dale had gegeven. Daarmee wilden en kele getuigen echter niet zeggen dat ze niet als hoogst vertrouwelijk werden beschouwd door de Admiraliteit. Vergissing? Zeer veel aandacht werd er gisteren nog besteed aan de vraag of de teke- Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Op de vele uitnodigin gen, die het Residentie-orkest voor dit jaar uit verscheidene landen kreeg, on der meer om mee te werken aan het festival van Athene, zijn twee beslissin gen gevolgd. Op 25 mei zal het orkest in München concerteren en op 25 september in Bonn. Waarschijnlijk neemt het orkest ook deel aan het Cork-Dublin festival in Ierland, dat in de eerste helft van mei wordt gehouden. AMSTERDAM De zaak-Socra tes heeft tot een uitvoerige discussie geleid in de aandeelhoudersvergade ring van de Amsterdamsche Bank. Daarbij verklaarde de directie, dat de interne controle-afdeling in taak en machtsbereik beperkt is tot al datgene, dat uit de administratie blijkt. In dit geval zijn bepaalde handelingen opzettelijk buiten de boeken gehouden. Eerst toen de Am sterdamsche Bank de haar onbeken de garanties moest nakomen, zijn de feiten aan het licht gekomen. Volgens de voorschriften zijn bij kredietarrangementen twee handteke ningen nodig. Gezien de gezagspositie van de bij de zaak-Socrates betrokken functionaris was die tweede handteke ning, die als preventieve controle zou dienen, in feite illusoor. Wij hebben echter uit de gang van zaken lering getrokken, aldus de di rectie. In het vervolg zal een sleutelpositie altijd worden vervuld door twee gelijk gerechtigde en even verantwoordelijke beambten. Enige aandeelhouders hadden scherpe kritiek op de directie. Deze verklaarde dat aan de onderdirecteur, de heer Ho ving, geen buitengewone bevoegdheden zijn gegeven. Hij heeft ze zelf genomen buiten medeweten van de directie. Een aandeelhouder diende een motie in om de interne controle van de bank aan te vullen met een externe con trole, die gehouden zou moeten wor den door een accountantskantoor. De motie werd verworpen met 1818 tegen 61 stemmen. Volgens prof. Verrijn Stuart zou ook een externe controle te laat achter de zaak-Socrates zijn gekomen, om dat alles buiten de boeken van de bank liep. De verwachte verliezen uit de zaak-Socrates zijn van de interne reserves afgeboekt. Het is bij de bank de gebruikelijke gang van zaken dat bepaalde posten via deze reserves lo pen. Na onttrekking van het verlies zijn intussen door toevoeging van an dere boekingen deze reserves weer ge stegen tot boven het oude peil. RECLAME Een aandeelhouder achtte de gang van zaken voor de bank nog een goede reclame. Hij meende dat hierdoor wel bewezen is hoe sterk de bank is. De directie deelde nog mee dat in sommige gevallen waarbij een verlies dreigt, de zaak nog wel wordt voort gezet om aldus het verlies te beperken. In dit geval was dat echter onmoge lijk, omdat de kredietbasis volkomen ongezond was. Er waren kredieten ver strekt op taxaties, die veel te hoog lagen. MISS GEE tas met geheimen ningen en foto's van de Dreadnought misschien door een vergissing bij juf frouw Gee waren beland op haar kan toor in Portland waar de spionage is gepleegd. De veiligheidsofficier van deze instelling, die zich' bezighoudt met vervaardiging van wapens voor de strijd onder water, gaf toe dat deze mogelijkheid niet uitgesloten is. Juf frouw Gee had in dat geval de foto's behoren terug te geven aan de ver antwoordelijke autoriteiten. Van onze correspondent PARIJS. Om kwart voor een gistermiddag is bondskanselier Adenauer in gezelschap van de Duitse minister van buitenlandse zaken met een Convair van de Duitse luchtmacht op het vliegveld Orly bij Parijs ge arriveerd. Hij werd ontvangen door de Franse minister van buitenlandse zaken en door de Duitse ambassadeur te Parijs en de Franse ambassadeur te Bonn. De bondskanselier, die met militair eerbetoon werd ontvangen, inspecteer de ondanks de koude harde wind bloothoofds de erewacht. Vanwege zijn gezondheidstoestand werden er op het vliegveld geen toespraken ge houden. Gistermiddag om vier uur begon het persoonlijke onderhoud tussen gene raal de Gaulle en Adenauer en om half zes werden premier Debré en de beide ministers van buitenlandse zaken tot de bespreking toegelaten. Over het tête a tête tussen de Gaulle en Adenauer zal geen communiqué worden uitgegeven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In de komende tien jaar zal de industrie uit het Westland worden geweerd en zullen de grote ste den zich niet meer ten koste van de tuinders kunnen uitbreiden. Dat is de strekking van het streekplan voor het Westland, dat gisteren door Provinciale Staten van Zuid-Holland is goedgekeurd. „Het streekplan geeft de tuinbouw een bescherming zoals deze nog niet heeft gekend", zei de gedeputeerde me vrouw De Ruyter. De grote steden wordt bij hun uitbreiding een halt toe geroepen. Alleen in de dorpskernen, en uitsluitend ten behoeve van de eigen be volking, zullen nog tuinders van hun "rond verdreven kunnen worden. Mevrouw De Ruyter dacht ook aan de handhaving van het weide- en akkerge- bied. „Het zou onverstandig zijn daarop kassen te bouwen". Een aantal statenle den was het daar niet mee eens, maar de gedeputeerde repliceerde met te zeg gen, dat verschillende gemeenten, die het niet eens waren met een dergelijk plan, zelf de bouw van kassen verbo den hebben. Binnen tien jaar zal aan de Provin ciale Staten de vraag worden voorge legd of het streekplan moet worden her zien. Van onze correspondent VUREN. Tot opluchting van de omwonenden verhuist de Utrechtse beenzwartfabriek binnenkort naar Vuren. De fabriek verwerkt de helft van de Nederlandse afval aan beenderen. Zij verspreidt bij tijd en wijle een af schuwelijke stank en trekt dan hele zwermen vliegen aan. Toch kan men de fabriek in Vuren met open armen ontvangen. Op de vier hectare grond, die de directie daar heeft gekocht, wordt een mo derne fabriek gebouwd, die niet stinkt en dat terwijl de capaciteit driemaal zo groot wordt als in Utrecht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De commissie die het vraagstuk van het afvalwater in het zuidelijke deel van de randstad Holland gaat bestuderen, is gistermiddag op het departement van verkeer en waterstaat geïnstalleerd door ir. A. G. Maris, direc teur-generaal van Rijkswaterstaat. De commissie bestaat uit elf vertegenwoor digers van belanghebbenden bij het be heer en gebruik van openbaar water, onder leiding van ir. J. Volkers, hoofd ingenieur-directeur van Rijkswaterstaat. Het probleem van de vervuiling van het water is al zeer oud, vertelde ir. Ma- ris, want in 1684 werd al geconstateerd dat de wateren in Delfland „ten hoogsten. werden vervuilt hoor het inwerpen van allerhande vuyligheyt". Bij de studie van het probleem zal de commissie volgens ir. Maris aandacht moeten hebben voor twee belangrijke kantenhet verwijderen van afval uit de naaste omgeving van de mens en het gezond houden van het water aan de oppervlakte. DJAKARTA (Reuter). De Indone sische minister van buitenlandse zaken, Subandrio, heeft de publikatie van de Nederlandse nota aan de Indonesische regering een zet in de „Nederlandse psychologische oorlogvoering" genoemd. „Wij kunnen", zo zei hij, „geen enkele Nederlandse politieke nota in ontvangst nemen, want het is duidelijk, dat de Nederlanders hun gewapende macht in West-Irian hebben versterkt. Dat be schouwen wij als een bedreiging van de veiligheid van het Indonesische volk". Subandrio herhaalde dat Indonesië „de Nederlandse militaire macht zal beantwoorden met onze eigen militaire kracht". De Indonesische minister van defen sie en chef-staf van het leger, generaal Nasution, heeft gisteren in een bijzon dere bijeenkomst zijn commandanten gewaarschuwd, dat de kwestie Nieuw- Guinea elk ogenblik kan overgaan in een openlijk gewapend conflict. „Wij moeten voortdurend klaar en op onze hoede zijn", zei hij. Van onze correspondent T ONDEN. Hoewel de Britse J-1 regering nog onlangs heeft laten weten dat zij een on derzoek naar de toestand in de Brit se krantenwereld niet nodig achtte, heeft premier Macmillan gistermid dag in het Lagerhuis bekend ge maakt dat er toch een dergelijk on derzoek zal worden verricht. Daartoe wordt een z.g. koninklijke commissie benoemd. Het onderzoek door de regerings commissie zal worden gehouden nu er in en rondom Fleet Street een fel le strijd woedt tussen enkele van Groot-Britannië's grootste dagblad en tijdschriftenconcerns. Zoals be kend hebben verscheidene van deze concerns de laatste weken pogingen in het werk gesteld om concurreren de groepen over te nemen of er fu sies mee aan te gaan. De commissie heeft tot taak, zo zei Macmillan, de economische en finan ciële factoren te onderzoeken die ver band houden met de vervaardiging en de verkoop van dagbladen en tijd schriften in het Verenigd Koninkrijk. Daarbij denkt de regering aan de druk kosten, de kosten verbonden aan de verspreiding, de efficiency die bij de productie wordt betracht en de op brengst van de advertenties, alsmede inkomsten van dagblad- en tijdschrift- concerns uit andere bronnen. Daar onder vallen ook de belangen die deze concerns in sommige gevallen hebben bij de commerciële televisie. Algemeen belang De commissie van onderzoek zal voor al moeten letten op de vraag of al deze factoren soms leiden tot een minder groot aantal eigenaars en tot een ver kleining van het aantal periodieken en bladen. Daarbij moet het algemeen be lang voorop staan. Bovenal dienen juiste berichtgeving en vrijheid van meningsuiting gegarandeerd te blijven. Premier Macmillan zei thans onom wonden dat er bij het publiek ongerust heid is ontstaan over de jongste ont wikkeling in de wereld van kranten en tijdschriften, vooral nu er een neiging bestaat tot concentratie. De premier maakte evenwel duidelijk dat de regering niet tussenbeide kan komen m bepaalde transacties die thans aan de gang zijn. Op zich zelf zijn deze volkomen wettig. Van de zijde der op positie werd de bekendmaking van d« regering met vreugde begroet. Van onze correspondent BRUSSEL. De Europese commis sie heeft van de Braziliaanse regering nog geen officiële mededeling gekregen over het vertrek enige tijd geleden van de Braziliaanse diplomatieke vertegen woordiger bij de Europese gemeen schappen. Zij kan niet instaan voor de juistheid van de berichten, dat hij ontslag vroeg omdat in het Europa van de Zes te weinig belangstelling zou bestaan voor de problemen en moeilijkheden van Bra zilië. In antwoord op vragen van de heer Van der Goes van Naters, lid van het Europese parlement, zegt de commissie, dat de betrekkingen tussen haar en de Latijnsamerikaanse landen, en de Bra ziliaanse missie bij de Europese ge meenschappen in het bijzonder, steeds werden gekenmerkt door een uitnemen de sfeer en een geest van samen werking en wederzijds begrip. De commissie neemt aan, dat het ontslag een gebruikelijke formaliteit is die verband houdt met de presidents wisseling in Brazilië. Zij heeft in ieder geval geen reden om iets anders te veronderstellen. Het internationale concours hippiqut te Enschede wordt gehouden op 7. 8 en 9 juli.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5