WfÊ H m BB BB Auteur van boskabouter naar verleden graaft Persconferentie van Paulus R.k. bijbelgenootschap presenteert nieuwe vertaling N. Testament UITSTEKEND In Goes wordt de sport in nieuwe banen geleid programma' li ti - w Prinses Marijke- Wallenloop te Goes Stuurhut gekraakt Grote achterstand in bijbelverspreiding kraó doo "Roeland Meneer Paulus Graven en vinden ermaak met eeuwen Jean bij Zwolle Leven met Paulus Aquarellen Gevonden voorwerpen IN HET KORT COMMISSIE GAAT ADVISERE1S Lichte aanvaring Instelling van een grondbedrijf Nieuw vaartuig voor de Vlissing se vissersvloot Gemeenteraad Hoek: Vicieuze cirkel doorbreken Vergadering Z.L.M. Amusementsavond voor personeel Terneuzen Vrijdag 10 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 £1 Sk *#*-«- GOES. De Goese atletiekvereni ging A.V. '56 viert zaterdag 18 februari a.s het eerst lustrum. Ter gelegenheid hiervan organiseert deze vereniging een wallenloop. Daar deze wallenloop juist op de 14e verjaardag valt van prinses Marijke heeft het bestuur van A.V. '56 prins Bernhard verzocht deze sportge beurtenis de „prinses Marijke"-wallen loop te mogen noemen. Prins Bernhard gaf, hiervoor zeer tot genoegen van het bestuur van A.V. '56 toestemming. Het parkoers, dat gelegen is op de Oostwal heeft een lengte van 1200 me ter. De burgemeester van Goes, dr. J. W. Noteboom is bereid gevonden het startschot te lossen. Voor elke categorie zijn fraaie individuele en clubprijzen beschikbaar gesteld. Ook de directie van ons blad schonk een mooie cluibprijs. De prijsuitreiking zal plaats vinden in café Flora, een uur ha afloop van de wallenloop. WEMELDINGE. Het Belgische motorschip „Aller" dat voor de midden- sluis gemeerd lag kreeg schade aan de stuurhut toen het vaartuig werd aange varen door het Zwitserse tankschip „No- vara". Het laatstgenoemde vaartuig, dat gesleept werd door de „Boreas", kon door de harde wind geen koers meer houden. De schade werd onderling ge regeld. Van een medewerker belverspreiding onder de r.-katholieken. Er was en is nog een achterstand op dit gebied. De verkoop van de be staande Canisiusvertaling, op commerci ële basis geschoeid, bereikt slechts de ontwikkelde bovenlaag van de r.k. be volking. LEIDEN. De woensdag gevormde i st^SferingV vï^goed^in regelmatig Katholieke Bijbelstichting St., hergebruik in r.k. kring zijn de taken brord zal zondag aan de r.k. aartsbis- 7:nh «.tUlt schop van Utrecht, dr. B. J. kardinaal die de stichting zich stelt. Alfrink, een exemplaar aanbieden van De nieuwe vertaling is nöOdzaKeiijK ge- een nieuwe vertaling van het Nieuwe i worden, aldus prof. dr. w. K. u-rossouw Testament, die in de Boekenweek zal i uit Nijmegen, door de ontwikkeling van verschijnen. de exegetische wetenschap, de verande ring van het Nederlands jsinds in 1929 De stichting heeft bij haar totstand- koming en bij de vertalingsarbeid veel steun ontvangen van het (protestantse) Nederlandsch Bijbelgenootschap. De sa menwerking zal blijven bestaan en zal binnenkort verder gestalte krijgen in een gemengde commissie voor de spel ling van de bijbelse eigennamen, die in beide groeperingen verschillend worden geschreven (Noë - Noach; Samson - Simson; Isaias - Jesaja). Voorts zal in maart een gezamenlijke bijbelcolportage- actie worden gehouden in Den Haag. ISiet-commerciëel De Katholieke Bijbelstichting is de dochter van de St. Willibrordvereniging die na de oorlog is opgericht en zich ten doel stelt de kerk te dienen in haar werk van kerstening en hereniging. Hier bij kwam deze vereniging al spoedig in aanraking met het probleem van de bij- Vandaag is Paulus de Boskabouter vierhonderd radio-uitzendingen oud. Of vijf radiojaren zo u wilt of zomaar vijftien jaar of 99 uitzendin gen voor de wereldomroep. Een taaie kabouter dus, die in boekjes, in strips en verhaaltjes voor de radio zo populair geworden is, bij jong en bij oud, dat hij een nationale figuur is. Voor Draad loos is Paulus in ieder geval een hoogst belang rijke figuur. Alle redacteuren van deze rubriek zijn trouwe aanhangers van de kabouter en hun kennissen ook, evenals hun vrienden en de vrien den en kennissen van de vrienden en kennissen. Zo doorgaand moet de vriendenkring van Paulus zo ongeveer alle lezers van Draadloos omvatten en daarom waren wij zo blij dat Paulus gisteren speciaal voor onze redactie een persconferentie heeft willen geven. Een beeld van de persconfe rentie, die Paulus de Boskabou ter aan de redactie van Draad loos gaf. In het midden ziet u Paulus, geflankeerd door de kraai Salomo en de uil Oehoe- boeroe. Rechts zit de schrijver van de Paulus-verhalen, Jean Dulieu, die actief aan het jour nalistieke werk deelnam. Links twee van de redacteuren van Draadloos. Van onze redactie Draadloos WIJ kwamen een beetje voorzichtig het koetshuis in Soest binnen, waar Paulus en zijn geestelijke vader Jean Dulieu verblijf houden. Wij kennen Paulus als een uiterst vinnig ventje, maar tegenover zo'n klein mannetje vonden we onszelf maar lompe lobbesen. „Kom binnen, heren. Ga zitten en doe niet zo suf", riep Paulus opge wekt. Jéan Dulieu sloot zich bij de jour nalisten aan. Ook hij wilde wel eens horen wat Paulus te vertellen had. „Mag ik u voorstellen", hernam Paulus, „aan mijn rechterhand de heer Salomo, kraai, aan mijn linker hand Oehoeboeroe, uil." Fototoestellen flitsten. Blocnotes werden getrokken, pennen losgeschroefd en de eerste vraag lag te rijpen. „Paulus...." begon een onzer. „Meneer Paulus", interrumpeerde de kabouter, „omdat wij klein zijn is er nog geen enkele reden om ons te kleineren. Bovendien weet ik wat u wilde vragen: Hoe heb je het zo lang uitgehouden? Nietwaar?" Stilte. Ogen richtten zich behendig op de omgeving en vermeden de spitse kabouter. „Nou kijk," zei Paulus, „Mijn schep per houdt het scheppen alleen maar vol omdat hij een beweeglijke geest heeft. Een scheppingsdaad op zich is natuurlijk al een heksentoer, maar kabouters en dieren voort te brengen eist meer dan een mens kan opbren gen. Mijn meester moet zich derhalve van tijd tot tijd ontspannen, in de eerste plaats door het schrijven van ro mans, die dan dusdanig in tegenstel ling met mij zijn dat hij er geen uit gever voor kan vinden en voorts door het bedrijven van archeologie." „Aha," zeiden wij, „Uw meester graaft." „Dat niet alleen," zei Paulus, „Hij vindt bovendien. Graven doet een doodgraver ook, een archeoloog vindt. Of liever: hij leest. De pre-historische mensen hebben geen schrift nagela ten, dus hun boeken kunnen wii niet lezen, maar hij heeft zijn historie in de bodem geschreven. In artafacten." „Dat zijn scherven, stukjes vuur steen, botjes en zulke dingen," vulde Oehoeboeroe aan. ..Juist, dat bedoelde ik," zei Paulus, „Maar je mag van iemand die bij mij op bezoek komt, verwachten dat hij weet waarover ik praat. Mijn meester heeft een prachtige verzame ling artafacten, uit hele oude tijden Bijvoorbeeld een vuistbijl uit de tijd van de Neanderthaler-mens, dat is een zestigduizend tot honderdduizend jaar geleden". „In de prehistorie turft men de ja ren met eeuwen," zei Oehoeboeroe fi losofisch. „Maar als het neolithicum begint, dan met meer." zei Salomo. Al in het mesolithicum". kwam Oehoeboeroe. (Neolithicum!) Mesolithicum!" „Niet kibbelen", zei Paulus. „Aan de levensboom der mens heid mist men twee drie jaartjes niet." - j midden-steentijd of in de nieuwe steentijd nauwkeuriger begint te worden; is niet zo belangrijk, net enige wat telt is dat mijn sehep- 2 ln tijdperken zo vermaakt dat hij weer nieuwe ideeën krijgt om mij nieuwe avonturen te laten bele ven. Jean. Dulieu is nog niet zo lang ge leden m de buurt van Zwolle aan het graven geweest, in het tracee van een nieuwe weg en daar heeft hij talrijke vonden'Van trec^terbokercultuur ge- De mensen van die beschaving, zo tussen 2800 en 2400 jaar voor het be gin van de jaartelling, woonden in grote gebieden van Europa. Hij vindt die graverij heel erg fijn. Hij is daarom ook correspondent van de Rijksdienst voor oudheidkundig bo. demonderzoek in Amersfoort. En verder reist mijn meester veel om nieuwe krachten op te doen, voor zover tenminste de radio en de andere opdrachtgevers hem tijd laten. Zijn vele bezoeken aan Italië daar komt achtig werk, dat heel ver van Paulus is verwijderd. En Dulieu zelf? Hij zater eerst wat verbijsterd bij. Maar hij hervond zijn kalmte en vroeg het woord aan Paulus. „Toegestaan, het woord is aan de heer Dulieu." Dulieu vertelde, hoezeer hij en zijn vrouw en kinderen met Paulus ver groeid zijn. Nog altijd luisteren zij naar de uitzendingen. Hijzelf gaat met Paulus naar bed en staat er mee op. Dikwijls merkt hij, dat bij zijn schrijven als hobby Paulus toch weer om de hoek komt kijken en dat hij zijn wandelingen gebruikt als bron van inspiratie, „Het is moeilijk om afstand van Paulus te nemen", zei Dulieu. „Overal moet je inspiratie uit puren, want het is een hele opgaaf, twee uit zendingen per week en alle andere vormen van Paulus." „Doe nou maar niet zo zielig", riep Paulus opeens, „Want per slot leef je van me". „Of jij van mij", antwoordt Jean Dulieu. Als we weggaan zijn Dulieu en Pau lus nog verwikkeld in een gecompli ceerd twistgesprek, dat bedenkelijk de kant van de kip en het ei-uitgaat. hij vaak, onder andere om de archi tectuur die hij zo bewondert hebben tot resultaat gebracht dat hij een bio grafie voor de jeugd van Franciscus van Assisië heeft geschreven, die prachtige heilige uit het Italiaanse Duocento. Franciscus hield van dieren zaterdag 11 februari net als mijn meester en misschien heeft hem daarom die figuur zo aan getrokken. Misschien gaat hij nog wel eens in Italië wonen." 1 RADIO 1 Plotseling viel Paulus tegen een van ons uit. „Meneer, u schrijft niets op! Wat doet u hier?" „Ik neem de omgeving op. Zeer markant." „O, laat eens horen...." Het lijkt wel of het stof dat overal in het koetshuis aanwezig is geen ge woon stof is, maar het „stof aer eeuwen", of het pulver is van de hon derden grilllige stenen werktuigjes die al twintig tot dertig eeuwen en langer hebben getrotseerd om een beschut onderkomen te vinden in een van de tien laatjes van het gammele antieke kastje dat Dulieu achter zijn kist- achtig bureau zittend met één arm zwaai kan bereiken. De grote antieke linnenkast waarvan de stoffige kruin bijna tot de hoge zoldering reikt en die vol zit met de wonderlijkste dieren uit het schimmenrijk van Dulieu is ook binnen zijn direct bereik, evenals de lage boekenkast achter hem, afgela den met werken over oudheidkunde. Aan de wand naar ook met een ragdun stoflaagje bedekt geven de aquarellen blijk van Dulieu's gevoel voor nuancering en poëzie, die een schril contrast vormen met de navran te pentekeningen die dood en ver doemenis tot onderwerp hebben: Goya- kritisch bekeken 1 HILVERSUM I. 402 M. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym: 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 Voor U en Uw gezin; 9.00 Gym. v.d. vrouw; 9.10 Gram; (9.35-9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Samen thuis; 10.05 Morgenwijding, VARA: 10.20 Herhaling gedeelten uit progr. v. deze of vorige week; 12.00 Lichte muz; 12.30 Land en tuinb.meded; 12.33 Gram; 13.00 Nws; 13.15 VARA-Varia; 13.20 Sportnws; 13.45 Jazzmuz; 14.05 V.d.jeugd; 14.40 Amateur- ork; 15.00 De zinloosheid der ruimtevaart; 15.15 Gram; 15.45 Gemengd koor; 16.00 Boekbespreking; 16.20 Hammondorgelspel; 16.40 Streekultz; 17.00 Jazzmuz; 17.30 Week- ;'ourn; 18.00 Nws; 18.20 Gram; 18.30 Lichte muz; 19.00 Artistieke staalkaart: VPRO: 19.30 Passepartout bij gaslicht; 19.40 Evan gelisten vertellen; 19.55 Deze week; VARA: 20.00 Nws; 20.05 Gevar. progr; 21.15 Soc. comm; 21.30 Lichte muz; 22.00 De banknoot van een miljoen pond sterling, hoorsp; 22.30 Nws; 22.40 Gevar.progr; 23.10 Gram; m. comm; 23.40 Gram; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz; 7.30 V.d. jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V.d. huisvrouw; 10.00 V.d. kleuters; 10.15 Gram; 11.00 V. d. zieken; 11.45 Gram; 12.00 Middagklok noodklok; 12.04 Gram; 12.30 Land- en tuinb. 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muz; 13.50 V.d. jeugd; 14.00 Fanfare ork; 14.25 Instr. kwart; 14.45 Jazz-Express; 15.10 Franse les; 15.30 Metropole ork.; 16.00 Gregoriaanse zang; 16.30 Instr. octet; 16.50 Sportperiscoop; 17.00 V. d. jeugd; 18.00 Kunstkron; 18.30 Volks- muz; 18.45 Van klanten en wanten weten; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Zang; 19.30 Lichte muz; 19.50 Lichtbaken; 20.00 Kamer- ork. en solist; 21.00 U bent toch ook van de partij?; 21.10 Gevar. progr; 22.25 Boek- bespr; 22.30 Nws; 22.40 Wij luiden de zon dag in; 23.00 Religieuze muziek; 23.55-24.00 Nws. 1 TELEVISIE De Avro heeft gisteravond een stijl volle uitvoering gegeven van Reiziger zonder bagage, een van Jean Anouilhs bitterzoete toneelstukken. Het behan delt evenals alle stukken van de grote Franse toneelschrijver de tegenstelling tussen zuiverheid en gemeenheid. Dit keer was deze tegenstelling in één persoon verenigd. De hoofdfiguur Gaston, vroeger een raszuivere schurk, heeft zijn geheugen verloren en is ver anderd in een mens vol mededogen voor anderen. Als hij zich bewust wordt welk soort mens hij vroeger is geweest, besluit hij het verleden te loochenen en een toekomst te aanvaarden als een geheel nieuwe persoonlijkheid. Met grote bekwaamheid, speelsheid en soms grimmige mensenverachting heeft Anouilh zijn thema uitgewerkt en het is in een bijzonder boeiende ver tolking onder regie van Ton Lensink op het scherm gebracht. Vooral Han Bentz van den Berg gaf een gave ver tolking van Gaston, beheerst en door leefd. Naast hem had hij veel bekwa me krachten, zoals Andrea Domburg als zijn vroegere geliefde, Loudi Nij- hoff als zijn moeder, Mien Duymaer van Twist als een steeds doorratelende begeleidster, Eric van Ingen als een vergevensgezinde broer en Yoka Ber- retti als een liefje uit het verleden. Ook de andere rollen waren uitste kend bezet en zo werd deze uitzending een voortreffelijke kennismaking voor de miljoenen televisiekijkers met een van de bekendste werken uit de heden daagse toneelliteratuur. Manuel van Loggem. KRO: 17.00-17.30 V.d. kind; NTS: 20.00 Journ. en weeroverz; KRO: 20.20 Act; 21.00 Gevar.progr.; 22.00 TV-film DUITSLAND 15.00 Gevar progr; 15.30 Kookpraatje: 15.45 TV-film; 16.10 Wedstr. progr; 16.50 Documentaire rep; 17.35-18.25 Film (Regio naal progr: 14.00 Die Woche - Hier und MIDDELBURG. De commissaris van po litie te Middelburg maakt bekend dat aan zijn bureau inlichtingen zijn te verkrijgen omtrent onderstaande voorwerpen die aldaar in het tijdvak van 1 tot en met 8 februari 1961 als gevonden zijn aangegeven: verschil lende wanten en handschoenen, huis- en an dere sleutels, portemonaie's met en zon der inhoud, armbandhorloge, zwart kinder fietsje, zelfbinder van rijwiel, ruitenwisser van auto, grijze hoed, rode step, medaillon, houten lat, manchester broek, rood met blau we das, herenrijwiel, tandwiel, veelkleurige hoofddoek, veelkleurige sjaal, schakelarm bandje, snoer zwarte kralen, plastic emmer, bankbiljet, zwarte vulpen, auto wasborstel, rijwieldynamo, groene wollen sjaal, paar se hoofddoek, linker pantoffel. Indien voorwerpen bij particulieren wor den afgehaald gelieve men daarvan kennis te geven aan het bureau van politie te Mid delburg. VLISSINGEN. In het tijdvak van 1 fe bruari 1901 tot en met 7 februari 1961 zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangege ven: Enkele rijwielen en autosteps, diverse handschoenen en wanten, portemonnaie met inhoud, ring m sleutels!, kabelslot, ballpoint, broche, lederen aktetas, een haarspeld, twee schoolspaarkaarten, jurk en rok, muntbiljet, drie sleutels in etui, kleine herdershond, da messhawl, armband, hondenriem, wollen das, enige sleutels, vierkleurenpotlood, blikken doosje met geld en rolletje drop, tirolermuts, broekriem, sierduiven, knipmes, en enige wanten en handschoenen. Inlichtingen, op het politiebureau. Heute (WDR) 18.35 NDR: Progr.-overz; 18.45 NDR: Die Nordschau; WDR: Hier und Heute: 19.25 NDR: Brettl der Zeit. WDR: Een gelukkig toeval.) 20.00 Journ; 20.20 Wedstrijd progr; 22.20 Het woord voor de zondag; 22.30 Ski-kampioenschappen en laatste nws. VLAAMS BELG1E 16.30 Zesdaagse te Antwerpen; 17.00-18.00 V. d jeugd; 19.00 Luchtverkenning; 19.30 De week in beeld; 20.00 Nws: 20.30 Quizpro gramma; 21.00 Gevar. progr; 22.00 Feuill; 22.25 Zesdaagse te Antwerpen; 23.00 Nws; FRANS BELGIE 15.00 V. d. vrouw; 16.00 Documentair pro gramma; 17.00 V. d. jeugd; 18.00-18.20 En gelse les; 19.30 Feuill; 20.00 Nws; 20.30 Te kenfilm 20.40 TV-spel; 22.10 Filmprogr; 23.00 Nws. Het hervormde kerkkoor „Barpe Daivids" te CoHjnsplaat hield het jaar feest op de zaal boven de voormalige kleuterschool. Na koorzang en zang met gitaarbegeleiding werd het toneelstuk in drie bedrijven „Gesloten ogen" opge voerd. De kolen vereniging „Ore Belang" te Borssele, heeft vergaderd onder voorzitterschap van de heer C. Alme- kinders. De rekening 1960 liet een klein verlies zien. In de plaats van de heer J. Wal- hout werd in de controlecommissie be noemd de heer J. Griep. De heer Jac. de Smidt werd tot bode benoemd. Over het tweede halfjaar van 1960 is te Slnt-Annaland voor de Macht van het Kleine een bedrag van 71,10 bij elkaar gebracht. Uit een vijftal sollicitaties is tot kantoorbediende op de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging „Eiland Tho- len" G.A. te Slnt-Annaland benoemd mej. S. van Eenennaam te Sint-Anna- land. De gemeentelijke badinrichting te Terneuzen is in de afgelopen maand ja nuari door totaal 2030 personen bezocht. In de maand daarvoor bedroeg dit aan tal 2477. De Christelijke Middenstands Vere niging Middelburg houdt donderdag 16 februari in Hotel „De Huifkar" een jaarvergadering. Aanvang acht uur. Mr. M. G. van de Kaa, directeur-secretaris van de Chr. Middenstandsbond spreekt over arbeidsverkorting in de detailhan dels- en ambachtsbedrijven. De Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting „Walcheren" houdt dinsdagmiddag om kwart voor een in Restaurant Wöh- ler in Middelburg een jaarvergadering. Ir. M. A. van de Beek spreekt over „De teelt van suikerbieten met zo wei nig mogelijk handenarbeid." Rutger Sehoute, musicoloog en be kend radiospreker, houdt dinsdag 14 fe bruari in de bovenzaal van „Mondra- gon" in ZIerlkzee een causerie over „De romantiek in de muziek". De lezing wordt met speciaal uitgezochte muziek fragmenten geïllustreerd. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen 8-2 Armonia 2, Friesland, Sunset, 9-2 Antje Oltmann, Gemma, Ute Erioka, Fernvalley, Lilly C. Maersk, Kinn. Vlissingen vertrokken 8-2 Naerebout, Lyra, Prosperite, Sunset, Hilda, 9-2 Fernvalley. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 8-2 Biak, Spirit, Lutterkerk, Meidoorn, Europa, Asterope, 9-2 Algol, Ivoorkust, Cumulus, Admiraal Courbet (Terneuzen). GOES. In de toekomst zal de verwacht wel adviezen te ontvangen opbouw van de sport in nieuwe ove-r aUerlei sportzaken van het even' banen worden geleid. Dit was het resultaat van een bespreking op het stadhuis met vertegenwoordi gers van vrijwel alle sportorgani saties. Er is gesproken over de eventuele stichting van een over koepelend sportorgaan. Een com missie werd in het leven geroepen, die binnen een maand advies imoet uitbrengen. Deze commissie komt 14 februari voor de eerste maal bij een. De heer D. van Heiningen, die ook in deze commissie zitting heeft, heeft gisteravond tijdens de ledenvergadering van de chr. gymnastiekvereniging O. K.K. mededeling gedaan over het ver loop van dit gesprek met het gemeente bestuur. De burgemeester, dr. J. W. Noteboom, heeft met nadruk verklaard dat de sport geen gemeentezaak is, maar een zaak van de Goese ingezetenen. Hij meende dat door de uitwisseling van onderling overleg, door het verle nen van onderlinge bijstand, het stimu leren van de sport en door meer voor lichting en coördinatie van de wedstrijd- programma's, heel veel voor de sport in Goes bereikt kan worden. Maar de gemeente heeft beslist een secundaire taak. Het gemeentebestuur VLISSINGEN. Gistermorgen heeft zich op de rede van Vlissingen een lich te aanvaring voorgedaan tussen het Duitse kustvaartuig „Ute Ericka" en het Griekse vrachtschip „Lily C. Micha- los". Door de aanvaring, die ontstond tijdens het manoeuvreren, werd het voorschip van de „Ute Ericka" aanzien lijk beschadigd. Het schip liep de Vlis- singse haven binnen voor een onderzoek door deskundigen. Het schip was onder weg van Antwerpen naar Duitsland. De „Lily C. Michalos" was bestemd voor Vlissingen haven. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. tuele overkoepelende orgaan. In de adviescommissie hebben zitting de heren P. Janssens, en L. Viergever jr. voor de veldsporten, D. van Heinin gen en L. de Munck voor de gymnas tiek en de atletiek, F. van Zee voor de watersport, bal- en zeilsport, J. Koster voor het bedrijfsvoetbal en voor de jeugd en voor het onderwijs de heer J. Goedee. De wethouders mevr. C. A. Griep-Duinker en de heer J. S. Visscher zullen eveneens deel uitmaken van de commissie. Van gemeentezijde zijn voorts aan de commissie toegevoegd de heren D. A. Huysse, ambtenaar voor sportzaken en H. C. v. d. Vreugde van de afdeling onderwijs. KOUDEKERKE. In de openbare raadsvergadering van maandag aan staande om half vijf zal de verlichting in Dishoek worden besproken. B. en W. stellen de raad voor een krediet van 8320 beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een nieuwe verlichting in dit gebied. Ook vraagt het kollege de goedkeuring van de raad voor de instelling van een grondbedrijf, en tevens de vaststelling van een beheersverordening voor dit be drijf. Nu de gemeente nog staat voor aanzienlijke investeringen in het plan- Dishoek zouden wij ons, aldus B. en W., niet gerust gevoelen wanneer de ontwik keling op financieel gebied niet op de voet kon worden gevolgd. Naar de me ning van het kollege is het grondbedrijf daartoe het aangewezen middel. Andere agendapunten voor de raads vergadering zijn: wijziging algemene politieverordening; wijziging van de ver ordening op de heffing van precario rechten; verhoging straatbelasting; ver huur postkantoor; beschikbaarstelling van een krediet voor de uitrusting van verkeersbrigadiertjes. VLISSINGEN. De vernieuwing: van de Vlissingse vissersvloot vindt nog steeds voortgang. Als laatste eenheid is nu de „Jacomina" aan de vloot toege voegd. Het fonkelnieuwe, zeer zeewaar dige schip is eigendom van de heer J. Schroevers en werd gebouwd door de scheepswerf gebroeders Van de Zande in Breskens. De Breskense werf heeft met dit werk stuk all'e eer ingelegd daar de ,,Jaco- mina" ongetwijfeld tot de fraaiste en best uitgeruste vissersvaartuigen voor de kustvisserij in Nederland kan wor den gerekend. Het vaartuig meet 35 ton en heeft een lengte van 18,50 meter bij een breedte van 4,80 meter. De uiterst krachtige motor kan een vermogen van 140 Pk ontwikkelen welke ongetwijfeld geen weelde is door het veelal zware weer voor de Walcherse kust, het voornaamste actieterrein van de Vlissingse vissers. Bijzonder is ook de nautische en elec- trische uitrusting van de ,,Jacomina". Zo beschikt zij over een complete zend en ontvanginstallatie en een electrisch echolood. Het geheel stalen vaartuig kost een bedrag van 135.000 gulden. De gemeente Vlissingen, die geluk kig het belang van een eigen vissers- bedrijf inziet, stelt zich telkens garant voor rente en aflossing van deze aan zienlijke bedragen. De hèer Schroevers toonde dan ook zijn erkentelijkheid hiervoor door direct na overname de „Jacomina" aan de Houtkade af te meren waar zij door verschillende le den van het gemeentebestuur werd be zichtigd. Een derde vaartuig is inmiddels be steld door de heer Job Schroevers, wel ke evenals de .Jacomina" bij de Ge broeders v. d. Zande in Breskens zal worden gebouwd. Tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering stelde de heer J. P. Vergouwe (C.H.) de ontvol king van de gemeente aan de orde. Hij wees er op, dat vooral in de wintermaanden aan werkgelegen heid ontbreekt. Hij vroeg zich af of het mogelijk was deze gelegen heid te verzekeren. In dit verband achtte hij het nodig dat de midden stand alsmede het bedrijfsleven in ai haar geledingen rond de tafel gaan zitten om dit probleem aan te pakken. Voorzitter A. F. Hans- sen voelde veel voor deze sugges tie en zegde toe allereerst contact op te gaan nemen met de stands organisaties. De heer J. van der Peijl (arbeid) gaf als zijn mening te kennen dat er bij de boeren weinig ondernemingsgeest be staat. De plannen, die er zijn geweest tot oprichting van een strokartonfa briek, leden schipbreuk. En juist een dergelijk bedrijf kan in de wintermaan den het benodigde werk verschaffen, waarna de boeren in het landbouwsei- zoen weer een beroep kunnen doen op de arbeiders. Beide raadsleden vonden het noodzakelijk, de vicieuze cirkel, waarin de Hoekse gemeente zich voort beweegt, te doorbreken. Voorzitter Hanssens deelde de raad mede op de eerste vergadering van het jaar geen lange vergaderingen te wil len houden, maar tot daden over te gaan. Hierop verder gaande zei hij, dat het uurwerk voor de N.H. kerktoren reeds is besteld. Binnenkort wordt een voorstel gedaan voor de aanschaf van nieuwe stoelen in de gemeente-gehoor zaal. Ook dachten B. en W. de kwestie van het sportveld te moeten forceren en met alle mógelijke middelen te trachten deze sinds jaren hangende zaak tot een oplossing te brengen. De restauratie van het gemeentehuis vorm de ook een onderdeel van het da- denlijstje van de burgemeester. Het ex terieur van het gemeentehuis komt eerst aan de beurt. Voorts hoopte het ge meentebestuur binnen afzienbare tijd plannen op tafel te kunnen brengen voor het eerste deel van de Canisiusverta ling gereedkwam en de groeiende vraag naar de Bijbel onder de r.-katholieken. In 1947 gaf nu wijlen kardinaal De Jong opdracht tot deze nieuwe vertaling uit de grondtekst. De bijbelgeleerden hebben zich ver zekerd van de adviezen van Neerlan dici en literatoren. Ze hebben, aldus prof. Grossouw, zich toegelegd op de getrouwe weergave van geest en in houd van het Nieuwe Testament, het geen betekenen moest dat ze een pijn lijk letterlijke weergave van de Griek se tekst min of meer geslaagd slechts benaderd hebben. Gezamenlijk Een gemeenschappelijke bijbelverta ling van protestanten en rooms-katholie- ken is in beginsel mogelijk. In een we tenschappelijke vertaling komen geen confessionele verschillen meer tot uiting; zo vertaalt men thans episkopoi en presbyteroi niet meer met bisschoppen en priesters. Maar psychologisch is een „oecume nische" bijbelvertaling moeilijk uit te voeren. In de eeuwen van scheiding hebben zich in protestantse en r.k. kring eigen bijbeltalen ontwikkeld. Bo vendien acht prof. Grossouw eenvormig heid ongewenst omdat geen enkele ver taling het laatste woord geeft. Het is de bedoeling om na de eerste uitgave nog een volkseditie te doen ver schijnen met een iets ingekrompen no tenapparaat, zo deelde de voorzitter, prof. dr. J. C. Groot uit Warmond, me de. VROUWENPOLDER, De afdeling Vrouwenpolder van de Z.L.M. hield de algemene vergadering onder leiding van de heer S. de Bruyn, die werd herkozen als voorzitter. Hij schetste 1960 als een ongunstig jaar voor de boer. Voor de plaatselijke voorjaarskeuring zal een geldsbedrag beschikbaar gesteld worden. De heer F. de Ronde van de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst te Goes sprak over het onderwerp: „Minder werk, meer verdienen op de gemengde be drijven". N.C.V.B. Vrouwenpolder VROUWENPOLDER. De plaatse lijke afdeling van de Ned. Chr. Vrou wenbond vergaderde onder leiding van mevr. A. C. v. d. Wal-Wolf. Mevr. A. Kodde-Louwerse werd tot bestuurslid herkozen. Drie nieuwe leden kwamen er bij, terwijl er twee bedankten we gens verhuizing. Ds. Poelman uit Arne- muiden sprak over het onderwerp: „Ge bedsgenezing". In de'volgende vergade ring zal dokter Scheps uit Serooskerke spreken over „De ontwikkeling van het jonge kind". N.C.L.B. vergaderde SINT PHILIPSLAND. 111 hotel ,,De Druiventros" hield het distriet St. Phi- lipsland van de Ned. Chr. Landarbei- dersbond een vergadering onder leiding van de heer J. Verwijs. Het hoofdbe stuur was vertegenwoordigd door de heer M. D. den Hollander uit Goes. De directeur van de B.V.A.B. de heer Roelfs sprak over het onderwerp socia le verzekeringen. Voor de N.O.V.I.B. is te Zoutelarde in januari 19,75 door de christelijke meisjesclub „Martha" bijeengebracht. TERNEUZEN. De samenwerkende personeelsverenigingen hielden in een uitverkocht Concertgebouw een amuse- mentsavor.d, waaraan bekende radioar- tisten als Frans van Dusschoten, Greet- je Kauffeld, het Cocktail-trio onder lei ding van Ajb van der Gein en de Larry- sons hun medewerking verleenden. Voorzitter J. Spr angers verrichtte een openingswoord. SCHAKEN-[N GOES GOES. Voor de onderlinge compe- tietie der Goese Schaakvereniging wer* den de volgende partijen gespeeld: D. WijmaJ. de Kuijper 10, J. Blanken- burghF. de Klerk 01, W. v. Dulle- menA. Kiel 01, A. BonderA. J. Dourleijn 01, M. P. DielemanL. Bak ker 10, C. PleijtfeR. v. Hemert 01, C. W. SaamanG. J. v. Welbergen 01. V arkens vereniging COLIJNSPLAAT. De varkensvere niging „Hulp in nood" vergaderde on der voorzitterschap van de heer J. A. Janse. In het afgelopen jaar werd voor één varken uitgekeerd, terwijl aan 5 leden de helft van de veearts-kosten werden terugbetaald. De heren J. A. Janse en M. de Waard werden tot be stuursleden herkozen. GOES, 9 februari. Exportveiling: Goud- reinette KL. I 85-95 27. 75-85 31—33, 65-75: 19—22, II D 8—10. KL. II 85-95: 31—32. T5-85: 22—28. 65-75: 14—16. Jonathan KL. I 75-80: 30. 70-75 40, 65-70 37, 60-65 25, II D 8—9. KL. II 75-80: 33. 70-75: 33, 65-70: 20-27, 60-65: 18. Golden Delicious KL.I 80-85 56—61, 75-80: 61—64, 70-75 59—64, 65-70 47—51, 60-65 37, II D 15—22. KL. II 80-85 52 -58. 75-80 56— 60, 70-iS: 56—60 65-70 47—49, 60-65 33—36. Gewone veiling: Goudreinette grof 916, fijn 5—9. Jonathan grof 1421, fijn 10—12. golden Delicious grof 2715, fijn 8—28. Win ston KL. I 55-65 21. II D 9. grof 14—24, fijn 6. Comtesse de Paris grof 9, fijn 6. Gleser Wildeman grof 36. fijn 17. KRABBENDIJKE. 9 febr. Goudreinette 2 85-95 19—21; 75-85 17—19; 65-75 14—15 2 d 8; 3 gr. 9—18; 3 f 5—8; kr 8: stek 8. Jo nathan 2 75-80 28: 70-75 34: 65-70 32: 60-65 20: 2 d 8; 3 gr 14; 3 f 5; kr. 3. Winston 1 75-80 49: 70-75 50: 65-70 36; 60-65 26; 55-60 14; 2 70-75 48 65-70 39; 60-65 22: golden delicious Ho „o-Lotó-;„o jV™" ,-r—ö--- vvv- 1 80-85 54—58: 75-80 60—63 70-75 57—59; 65-70 de verbetering van de markt en de Smt 46 —47 60-65 32 2 80-85 53—56: 75-8 .uII, UWW OO, O OU-O, OUOU. IU-UU 57; 70-7 nubrecht. I 6; 6-70 44—46; 60-65 30—31; 3 gr 35—40; Tijdens de rondvraag bracht de heer 3 f 13l kr 16—17. stek 8—11: laxton superbe Van der Peijl nog eens de armelijke 2 nL? F ,?4: 3 f,12' busverbinding met Hoek naar voren Na VprnaW acht uur 's avonds kan men uit Terneu zen de gemeente niet meer bereiken Voorzitter Hanssens vertelde dat dit probleem onder de aandacht van de be treffende instanties was gebracht. De N.C.V.B. Serooskerke hield een vergadering, waarin de heer I. van Noppen uit Middelburg sprak over het onderwerp ,,Zij vliegen het nest uit en wij? De jaarvergadering vindt op maart plaats. Verpakt fruit: goudreinette 1 90-95 31; 85- 90 36—41; 80-85 38—44, 75-80 36—40; 70-75 29— 34; 65-70 23. ST. ANNALAND. BEURSBERICHT. 9 febr. Uien bonken 23.19; uien middel 23,20; uien drielingen 23.10; uien picklers 34 09 al les per 100 kg. Aanvoer 10 ton, SCHERPENISSE, 9 febr. Geen aanvoer. ST. MAARTENSDIJK. 9 febr. Uien 40- 55 24.53: 55-70 25.52; bonken 25.60; drielingen 24.43; oicklers 35.20; aanvoer 40 ton. Beurs bericht: tarwe 22—32; gerst 2427; haver 24 •25: groene erwten 27—30: schokkers 27— maanzaad 70 f,. "V* 66 30; brume bonen 4060; blauw —80.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4