O.K.K. in Goes start met het plan-Kret Sluiting Veerse Gat op 10 mei Trage besprekingen over Veerse middenstand IB Veel activiteiten van chr. gymnastiekvereniging Tien Zeeuwse blinden krijgen bandrecorder Zeeuwsch Dagblad Bron Predikanten beloven medewerking van ergernis Vraagstukken in de fruitteelt Bond ouden van dagen Terneuzen vergaderde Slachtoffer ongeval bij Axel overleden Districtsvergadering van de polder N. Overbeeke 80 jaar Raad Aagtekerke Activiteiten Gemeentebestuur Westkapèlle zal plan bestuderen RAAD GOES Verkeersborden zonder publicatie ongeldig Onderwij sexpositie in Zierikzee Kon. onderscheiding CMV Middelburg in jaarverslag Meningen over oplossing na sluiting van Veerse Gat niet altijd gelijk lil lil <A j VANDAAG OF MORGEN GIREREN? Giro510.000 VÓÓR WOENSDAG 15 FEBRUARI LOTEN IN KUIS Ringen van duif mishandeling Vergadering schoolver. Nieuwdorp Mr. Hilterman te Goes FILM VAN DORP Prof. Berkhof over katholiciteit Afscheid inspectrice kleuteronderwi j s Botsing in Terneuzen Vrijdag 10 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk DIJ de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, dat beoogt, de korting op de ambtenarenpensioenen, indien men een uitkering krachtens de AOW of de AWW geniet te ver minderen. Zoals bekend, kan die korting tot op dit moment tachtig procent bedragen. Bij het nieuwe voorstel zal dit slechts 56 procent zijn. Een belangrijke ver betering uiteraard, die in kringen van de ambtenaren met voldoening zal worden ontvangen. Het is temeer van betekenis, nu het rijk daarin verande ring gaat brengen, omdat ook in de particuliere sector wel korting wordt toegepast. Wellicht dat er voor die gevallen ook aanleiding bestaat de korting af te schaffen dan wel te herzien. Het lijdt namelijk geen twij fel of op den duur zal men moeten streven naar een totale afschaffing van de korting. Het is een onbillijk heid, en het tast ook wel het rechts gevoel aan. Vele jaren lang heeft men bijge dragen aan een pensioenfonds en op het moment ,dat men er aan toe is, wordt een deel ingehouden, omdat men het volledige bedrag van de AOW uitgekeerd krijgt. Dat moge voor de mensen, die slechts een beperkt aantal jaren aan de AOW betaald hebben, redelijk schijnen, voor hen, die én een heel leven aan een ambtenarenpensioen hebben betaald én een heel leven de AOW-premie hebben opgebracht, komt het neer op een werkbelasting, waarvan men in de toekomst de vruchten niet kan en kennelijk niet mag plukken. Dat is een vorm van „belastinghef fing" als wij het zo even mogen noe men, die ingaat tegen het rechtsge voel en bovendien de onzekerheid of men nu ook nog voor een privépotje voor de oudedag moet zorgen, in de hand werkt. Het wetsontwerp is dus een verstandige maatregel en wij kunnen slechts hopen, dat binnen niet al te lange tijd men helemaal tot af schaffing van de korting zal over gaan. HAAMSTEDE. Voor de afdeling Schouwen van de N.F.O. en de vereni ging van oud-leerlingen „Pomana" heeft de heer ir. J. J. van Hennik, rijks- tuinbouwconsulent, een causerie gehou den over actuele vraagstukken in de fruitteelt. Voor Schouwen is de waterhuishou ding een actueel vraagstuk. Na twee jaar van uitersten was spreker van me ning dat er gegronde hoop bestaat dat er iets gedaan zal worden om het kost bare duinwater te bewaren. Meer kon hij hierover nog niet meedelen. Na de pauze vertoonde ir. Van Hennik dia's over zijn studiereis naar Italië. GOES. Op zeer korte termijn start de christelijke gymnastiek vereniging' O.K.K te Goes met de uitwerking van het plan-Kret. In de gisteravond gehouden jaarlijkse ledenvergadering hebben de leden zich spontaan bereid verklaard om ook een flinke duit in de zak te doen. Als het plan slaagt, en daar ziet het toch wel naar uit, moet er in die „zak" een bedrag komen van een miljoen gulden- De christelijke sportorganisaties in Nederland en in Zeeland heb ben op zich genomen om een miljoen gulden te. verzamelen- Zoals bekend hebben deze organisaties unaniem geweigerd om aan de toto deel te nemen en om uit de opbrengst van de toto gelden te ontvangen. Zij gaan nu zelf de financiële middelen opbrengen. TERNEUZEN. Voor de laatste -maai presideerde de heer K. de Rijk een vergadering van de Algemene bond van ouden van dagen. In het hervormde jeugdgebouw „De Schakel" waren zeer vele leden samengekomen. Mevrouw Rijpstra-Knook aanvaardde in naam van haar echtgenoot, die verhinderd was, het ere-voorzitterschap en werd zelf tot ere-lid benoemd. Na acht jaar voorzit ter te zijn geweest nam de heer De Rijk wegens gezondheidsredenen af scheid. De opvolger van de heer De Rijk werd de heer L. M. de Kok. Uit het jaarverslag bleek dat de af deling 566 leden telt, van wie 167 echt paren en 232 alleenstaanden. AXEL. Het slachtoffer van het zeer ernstige verkeersongeluk, dat eer gisteren op de rijksweg Terneuzen-Axel plaatsvond, is gisteren in het Juliana- zieker.huis in Terneuzen overleden. Het is de 23-jarige vertegenwoordiger J. A. B. uit Breda, die met zijn auto met een snelheid van negentig km per uur bij Vaartiwijk slipte, om zijn as draaide en tegen een boom reed. B. werd ernstig gewond en, zijn wagen onherstelbaar beschadigd. KAPELLE. Onder leiding van de gezworene de heer J. L. de Jager, werd gisteren in hotel ,,De Zwaan" te Ka- pelle een districtsvergadering gehouden van stembevoegde ingelanden van het twaalfde district van het Waterschap i !UBrT?Tde Watering van Zuid Beve- lana Na het openingswoord van de voorzitter werd door de dijkgraaf de neer p. j. j. Dekker een toelichting ge geven op de ontwerpbegroting voor 1961 terwijl het hoofd van de technische dienst van het waterschap, de heer G. Beenhakker een toelichting gaf op het r\D ^an u^..*e voeren werken. deze bijeenkomst was ook aanwe zig de griffier van het Waterschap, de heer Ruys^rd" 06 dist"ct»P^hter, dc a T ^JNALAND. Dinsdag vierde de, heer Nies. Overbeeke, wonende aan de Ring zijn tachtigste verjaardag De heer Overbeeke geniet nog een uitste kende gezondheid en men kan hem dan ook nog dagelijks in Sint-Annaland zien zowel te voet, als op de fiets. Hij was jarenlang ouderling van de Hervormde gemeente. Verder zat hij in tal van besturen en commissies en raden van beheer. Zo was hij o.a. bestuurslid van de Coöperatieve Kolenvereniging ,,Ons Belang" en verder maakte hij deel uit van het Bestuur van de Veilingvereni ging „Sint-Annaland en Omstreken", waarvan hij thans nog erelid is. AAGTEKERKE. De gemeenteraad komt in openbare vergadering bijeen op dinsdag 14 februari, des middags om nalf twee. De agenda vermeldt o.m. de vöjgeiidc punten: brandtijden straatver lichting, herbenoeming leden advies commissie woonruimtewet 1947, subsi- v v ?radlnrichting over 1960, verzoek om verhoging subsidie 1961 en raad mg presentie&elden leden van de Het plan-Kret houdt dus in, dat christelijk Nederland een miljoen op ta fel moet leggen. Ieder van de 100.000 leden van de Nederlandse Christelijke Sportunie krijgt een boekje per jaar. Elk kwitantieboekje bevat 40 bonnen van 25 cent. Het is mogelijk om met een kwartje per week daadwerkelijk mee te helpen aan het nobele streven van de N.C.S.U. Gisteravond zijn de O.K.K.-leden met een flinke serie van deze boekjes naar huis gegaan. Zij zullen straks een be roep doen op de Goese burgerij. Zowel de gereformeerde als de her vormde predikanten in Goes hebben reeds toegezegd in de prediking aan dacht te schenken aan de start van het plan-Kret. Ook op de predikant van de Vrije Evangelische Gemeente zal een beroep worden gedaan. En het Le ger des Heils zal evenmin worden ver geten. De organisator van het plan in Goes, de heer C. Simonse, ere-voorzitter van O.K.K. hield gisteravond een krachtig pleidooi om zich in te zetten voor het plan-Kret. En de heer D. van Heinin gen, voorzitter van O.K.K. deed er nog een schepje bovenop: ,,Nu de toto on aanvaardbaar voor ons is, mogen de christenmensen niet achterblijven. Hier ligt voor ons een christenplicht. Een grote taak ligt op onze schouders. Het is broodnodig, dat de christelijke vereni gingen hun eigen financiële boontjes doppen. Wordt warm", zo gaf de heer Van Heiningen zijn leden mee. De ledenvergadering droeg een geani meerd karakter. De voorzitter was blij met de goede opkomst. Vooral de jeugd was goed vertegenwoordigd. De heer Van Heiningen sprak voorts van een gouden driehoek aan de linkerzijde staat het ik, een eenzame man, die door het leven gaat als een egoïst. Het samenzijn is het gij, aan de rechterkant van de driehoek. En samen kan spel en sport worden bedreven. En in het grote middelpunt staat dan Christus. Spre kend over de activiteiten merkte de heer Van Heiningen op, dankbaar te zijn, dat er thans twee technische leid sters in dienst van de vereniging zijn, die volkomen hun taak verstaan. Voor dit jaar staat er heel wat op het programma van O.K.K. Wij doen een greep: De jaarlijkse uitvoering wordt op 18 maart gehouden; verder worden demonstraties gehouden, vereni gingswedstrijden, onderlinge wedstrij den, de gewestelijke dag in Waalwijk, vaardigheidsproeven en eventuele wed strijden tegen anderen. Voor de kleuters zal weer een kersen middag worden georganiseerd. En het bestuur zal voorts overwegen om dit jaar opnieuw een weekend te organise ren naar Haamstede. In haar jaarverslag liet de secreta resse, mej. N. v. d. Maas, de vele ac tiviteiten uit het afgelopen jaar de revue passeren. Zij deelde voorts mede, dat O.K.K. ruim 300 leden telt, en dat in de achterliggende drie jaren een achter uitgang van 50 leden geboekt moest worden. Toch zit er volop leven in de vereniging. De financiële toestand van de vereniging ziet er echter niet zo roos kleurig uit, zo bleek uit het verslag van de penningmeester esse, mej. C. Sinke. De begroting 1961 toont een te kort van 1800 gulden. De werving van donateurs zal intensief aangepakt wor den. En de contributie werd. voor de kin deren gebracht op 85 cent en voor de oudere leden op 1.50. In plaats van mej. B. de Dreu werd tot bestuurslid gekozen mevr. De Looze uit Kloetinge, Mej. v. d. Maas blijft nog secretaresse, nadat zij aanvankelijk de wens te ken nen had gegeven om te bedanken. WESTKAPELLE. Uit het artikel over de plannen om in Westkapelle een groot bungalowpark te stichten zou de oppervlakkige lezer misschien hebben kunnen afleiden dat de gegevens zouden zijn verstrekt door het gemeentebestuur van Westkapelle. Indien deze conclusie zou zijn ge maakt, moet zij als onjuist worden be titeld. De mededelingen in het artikel gedaan, werden ons verstrekt door een Vlissings makelaarskantoor, dat met de door ons aangeduide financier nog in onderhandeling is over het door ons uitgestippelde project. De besprekingen over deze hele kwestie zijn overigens nog in een beginstadium, al kan de uit voering door een spoedige goedkeuring van het plan wellicht nog binnen een redelijke termijn worden aangepakt. De vraag is echter of men in staat is een zo groot aantal bungalows in de loop van enige jaren gestalte te geven. Het gemeentebestuur van Westkapelle zal zich binnenkort verdiepen in het plan. Het heeft, zo werd ons van des betreffende zijde medegedeeld, zich ech ter nog op geen enkele wijze gebonden en kunnen binden. Wel juicht het een ontwikkeling van het recreatiegebied in Westkapelle van harte toe, waarbij niettemin de voorkeur wordt gegeven aan een zo groot mogelijk behoud van natuurschoon. De bungalows zouden dan ook naar de mening van het gemeente bestuur beslist niet ter weerszijden van de kreek moeten verrijzen. Overigens deelde men ons mee dat het eer een project moet betreffen van 32 hectare en niet van achttien, zoals wij gisteren schreven. GOES. De gemeenteraad van Goes komt woensdag 15 februari des avonds om acht uur in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. voor stellen tot huur van grond van de stich ting Leger des Heils, tot instelling van een commissie ad hoe ter advisering inzake de restauratie van het stadhuis, tot intrekking aanwijzing voorrangs kruising Ravelijn de Groene Jager- Westersingel, tot het verlenen van een aanvullend krediet ten behoeve van de bouw van de aula, tot het beschikbaar stellen van een krediet ter verbetering van het woonwagenkamp, tot het ver lenen van een krediet ten behoeve van de verplaatsing van de loods Krijger aan de M.A. de Ruyterlaan. en tot wij ziging van de algemene politieverorde ning. BERGEN OP ZOOM. Voor het kantongerecht werd gisteren de zaak tegen J. C. V. uit Kamperland aange houden. V. had in de gemeente Ossen- drecht een vrachtwagen van de heer N. Nieuwendorp uit Nisse aangereden en was daarna tegen een stratenmaker opgereden. Verdachte was niet versche nen, maar werd vertegenwoordigd door zijn raadsman, mr. Mabeeke uit Ter- neuzen. De heer Nieuwendorp was een weg gedeelte ingereden dat gedeeltelijk op gebroken was, en waar dus tijdelijk eenrichtingsverkeer was. Van de ande re zijde naderde echter de heer V., hoe wel deze geen voorrang had. Hoewel een botsing nog te vermijden leek, reed V. tegen de vrachtwagen op en raakte daarna de stratenmaker. De of ficier eiste voor het inrijden van het voor V. op dat moment afgesloten weg gedeelte een boete van 25 gulden subs, vijf dagen, en voor het zonder nood zaak tegen de vrachtwagen van N. op rijden een boete van 50 gulden of tien dagen, alsmede de ontzegging van de rijbevoegdheid voor de duur van zes maanden. Mr. Mabeeke betwistte echter dat V. schuldig was. Hij voerde aan dat voor iedere verandering van verkeersborden een publicatie moet verschijnen. Daar dit hier niet was gebeurd kan men moeilijk van een wettige overtreding spreken. Dat V. een auto had aangere den en daarna een wegwerker, was van het eerste een gevolg. Hij achtte zijn cliënt niet schuldig. Alvorens uitspraak te doen wilde de kantonrechter eerst de verdachte, de verbalisant en de weg werker horen, zodat de zaak werd aan gehouden. ZIERIKZEE. Van 28 februari tot 13 maart wordt in het Ned. hervormd verenigingsgebouw een onderwijsten toonstelling gehouden die georganiseerd wordt door de stichting onderwijsten toonstellingen in Den Haag. Het thema van de expositie luidt: „Tankvaart op de nationale binnenwateren." Burge meester mr. F. Th. Dijckmeester zal de tentoonstelling op maandag 27 februari officieel openen. Installatie van bestuur Zeeuwse Museumstichting MIDDELBURG. De installatie van het bestuur van de Zeeuwse Museum stichting zal plaats vinden door de com missaris der Koningin. Het bestuur be staat uit de heren mr. dr. A. J. J. M. Mes te Heinkenszand, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer te Middelburg, mr. Joh. de Wid't te Middelburg, drs. Th. J. Wes terhout te Middelburg, J. de Bree te Middelburg, mr. J. H. C. Heyse te Middelburg, ir. J. G. Snip te Middel burg, mr. B. Kolff te Vlissirgen en mr. A. J. van der Hoeven te Tholen. In hotel „Zeelandia" te Colijnsplaat werd door het Ned. Rode Kruis een filmavond- gegeven, waar de film ,,De Citadel" werd vertoond. In de pauze werd een verloting gehouden, die 41 gulden opbracht. De zegelactie ten behoeve van het Christelijk Jongerenverbond bracht in Zoutelande 35,50 op. Het ligt in de bedoeling het Veerse Gat op 10 mei a.s. te sluiten. Op die dag zal namelijk het laatste caisson er zijn in totaal zeven caissons tot zinken wor den gebracht door het openen van af sluiters. Op de foto ziet men, dat een der werklieden van rijkswaterstaat con troleert of een afsluiter aan de gestelde eisen voldoet. Het ligt in het voornemen van HM. de Koningin de afsluiting van het Veerse Gat de slotfase van het drie-eilandenplan en een belangrijke mijl paal in de uitvoering van het Deltaplan bij te wonen. De sluitingsdatum van 10 mei kan nog wijziging ondergaan als gevolg van bijzondere omstandigheden. HOEDEKENSKERKE. De heer Joh. Looij heeft dinsdagavond de rid derorde van Oranje Nassau ontvangen. Burgemeester mr. Soomer speldde hem de ridderorde in het zilver op in ver band met het 40-jarig jubileum als mu zikant bij de Muziekvereniging Con Amore. Schade aan voorstevens HANSWEERT. Tussen het gemeerd liggende motorschip ,,Spes Salutis" en het Duitse motor-tankschip „Marian.na- M" ontstond woensdagavond in de bui tenhaven te Hansweert een aanvaring die vrij grote materiële schade tot ge volg had. Vanaf de ,,Mari>anma-M" werd nog een anker neergelaten, maar deze ma noeuvre had geen resultaat meer. Beide schepen, liepen schade op aan de voorsteven. De M-M zelfs een gat boven de waterlijn. Aanrijdingen in Middelburg MIDDELBURG. Twee personen auto's kwamen gistermorgen om kwart over tien met elkaar in botsing. De wa gen van G. R. W. van L. uit Oostkapelle reed aan de linkerkant van de Lange Delft in de richting van de Markt en veroorzaakte een aanrijding met een tegenligger, die werd bestuurd door de Middelburger P. M. van H. Beide auto's werden beschadigd. Omstreeks half negen diezelfde mor gen verleende mejuffrouw J. K. uit Sou burg op de kruising Poelendaeleweg-De Ruyterstraat geen voorrang an de Kou- dekerkse bromfietser H. P., die als ge volg hiervan tegen haar fiets aanreed. De brommer werd beschadigd. MIDDELBURG Uniek in Zeeland, misschien wel in heel Nederland, is het tweemaande lijks kontakt van het overkoepe lend orgaan van plaatselijke mid denstandsverenigingen in Middel burg, de Middelburgse Midden standscentrale, met het gemeen tebestuur van de Zeeuwse hoofd stad. De agenda voor dit kontakt wordt door de centrale zelf opge steld. Burgemeester en wethou ders voegen hieraan zonodig nog enkele punten toe. De besprekin gen verlopen in de prettigste sfeer en hebben zelfs al enkele resulta ten' afgeworpen, aldus blijkt uit het jaarverslag van de Christelij ke Middenstandsvereniging te Middelburg. Over de bedrijfsbezetting in de nieu we woonwijken zegt het jaarverslag, dat Middelburg als ontwikkelingsgebied nieuwe kansen biedt. Ook voor de mid denstand, wordt de vraag gesteld. Zoekt echter, aldus het jaarverslag, het groot bedrijf niet eerst de beste plaatsen uit, omdat het bij de middenstanders zo lang duurt voor er toestemming is ver kregen. Bij de waarborgfondsen is vol gens de CMV gelukkig hiervoor een open oog. Steeds sneller probeert men aanvragen voor krediet te behandelen. Bakkers pralen Het nieuwe ontwerp vestigingsbesluit is waard om terdege bestudeerd te wor den. Wanneer men bijvoorbeeld de moei lijkheden nagaat die dit ontwerp in houdt ten aanzien van de verkoopver ruiming van brood dan zullen de mid denstanders tijdig hun koers hierop moe ten uitzetten. Het CMV-bestuiir vraagt zich af of het geen tijd wordt dat de bakkers eens met elkaar gaan praten hoe dit alles kan worden opgevangen. In het groot winkelbedrijf is men in dit opzicht meer aktief, aldus het jaarveslag. Echter niet alleen daar, ook levensmiddelenpro ducenten zitten op het juiste ogenblik te wachten. Deze bedrijven behoeven alleen maar te produceren; de benodigde verkoop apparaten zijn in hun bezit. Samenwer king bij de produktie wordt naar het oordeel van het bestuur in de toekomst noodzakelijk. Het Gewestelijk Verband van Christe lijke Middenstandsverenigingen in Zee land is opnieuw gestart onder een nieu we voorzitter, de heer Loeve uit Goes. De heer Loeve beheert ook het sekre- tariaat van de Deltacommissie, in wel ke commissie namens de CMV Middel burg voorzitter Baars zitting heeft. Geen aansluiting De werkzaamheden van het Verband en de commissie spitsen zich momen teel toe op de situatie in Veere na slui ting van het Veerse Gat. De onderhan delingen hierover zijn bijzonder moei lijk, vooral ook omdat de meningen over de oplossing niet altijd gelijk zijn. In het jaarverslag wordt ontkend dat er voor de Veerse middenstand niets zou zijn of worden gedaan. Wel is het zo dat al deze pogingen het groot ste deel van de Veerse middenstand niets kosten daar dit weigert zich aan te sluiten bij de landelijke midden standsbonden. Advertentie f 235.000 prijzen w.o. 5 WOONHUIZEN, 5 AUTO's enz. Bekendmaking v. hoofdprijzen radio woensdag 15 febr. tijdens hel programma van de Ramblers LAATSTE LOTEN ook nog bij winkeliers kenbaar aan raambiljetten f 1.- per stuk in 5 verschillende kleuren VAN HART TOT HART steun aan eigen zaak, want wie vandaag volkomen gezond is kan morgen hulpbehoevend zijn G.g.k. Minister v. Justitie d.d. 19-3-'60 L.O. 500-162-449 t.g.v. de St. tot Instandh. Centraal Lab. Bloedtransfusied. Ned. Roode Kruis en t.g.v. St. San. v. Lijders aan oog-t.b.c. - Adr. v. inl.: Heemraadssingel 303, Rotterdam. Tr. 15-2-'61 - 5 ser. v. 340.000 loten a f 1.— per stuk. MIDDELBURG. Een deel van de opbrengst van de Zeeuwse collecte 1960 is bestemd voor de aanschaf en uit reiking van bandrecorders aan Zeeuw se blinden, terwijl daarnaast de blin- den'bond een fonds en de directie van de P.Z.C. een drietal apparaten voor dit doel beschikbaar stelden. Om te komen tot een verantwoorde verdeling van deze apparaten onder de Zeeuwse blinden, werd een commissie gevormd (commissie tot verstrekking van technische hulpmiddelen aan blin den), die tot taak heeft, de in deze provincie woonachtige blinden te re gistreren en aan de hand daarvan een lijst te doen opstellen van diegenen on der hen, die naar het oordeel van deze commissie voor toewijzing van een bandrecorder in aanmerking zouden kunnen komen. Hoewel de bedoeling bij deze com missie voorzit, elke Zeeuwse blinde, die op een toewijzing aanspraak kan ma ken, in de toekomst een bandrecorder te verstrekken, zal reeds nu aan een tiental blinden een zodanig apparaat kunnen worden uitgereikt. Aan de volgende personen zal een bandrecorder worden verstrekt: C. J. Politierechter Middelburg MIDDELBURG. Voor de derde keer trachtte de politierechter, mr. A. W. Thöne, klaarheid te brengen in de aangehouden zaak tegen W. A. H., las ser 's-Heerenhoek. Deze had tegen de voorschriften van de postduivenbond in een duif die ouder dan acht dagen was geringd. Tengevolge daarvan had het dier een gezwel aan de poot in kwestie gekregen en werd H. dierenmishande ling ten laste gelegd. H. vertrouwde de politierechter ech ter een manier toe, waardoor men oude re duiven zonder pijn en later letsel kon ringen. Daarom had men een deskundi ge gedagvaard, die de explicerende ver dachte eerst rustig aanhoorde en toen verklaarde, dat de zogenaamde uitvin ding van H, algemeen bekend was. „De duiven hebben er overigens toch hinder van en de verwonding, die de duif van H. had, kon alleen maar door het rin gen zijn gebeurd", verklaarde hij be slist. ,.De duif kan ik helaas niet laten ko men, want die is inmiddels overleden", zei mr. Thöne. De officier van justitie, mr. T. Lebret, achtte mishandeling overtuigend bewezen. Hij wijdde nog enige tijd uit over de fraude, die door dit late ringen kan worden bewezen, maar achtte het in deze zaak niet ter zake doend. Hij eiste 75 of vijftien da gen, welke straf door de politierechter in 50 of tien dagen werd veranderd. Dieleman, Bijlockestraat 4 te Axel; A. Oosthout, Goesse straatweg 12 te 's-Hee renhoek; J. Hiel, Groenendijk 19 te Kloosterzande (gem. Hontenisse)P. F. Kever, Kloosterstraat 48, te Kloos terzande (gem. Hontenisse); B. de Groot, De Ruyterstraat 38 te Middel burg; mej. M. Visser, Dam 36 te Mid delburg; M. Moelijker. Dorpsstraat 3 te 's-Gravenpolder; L. J, de Hullu, Ro zemarijnstraat 30 te IJzendijke; mevr. M. J. van Strien-van Driel, Zuidstraat 11 te Haamstede en M. van, Rossum, Herenweg 17 te Brouwershaven. De commissaris der Koningin zal per soonlijk deze apparaten uitreiken op donderdag 16 februari a.s. te drie uur in een der lokalen van de provinciale griffie te Middelburg. NIEUWDORP. De vereniging voor christelijk onderwijs kwam onder voor zitterschap van de heer H. Hogerbrug- ge in jaarvergadering bijeen. De secre taris deelde mede, dat de vereniging honderd leden telt. Over de gang van het onderwijs in het afgelopen jaar werden mededelingen gedaan door het hoofd van de school, de heer A. Wil- lemse. De heer W. van Boven werd ge kozen tot lid van het schoolbestuur in de plaats van de heer Jac. Dekker, die na een dertig-jarige dienst zich niet meer herkiesbaar stelde. Nadat de voorzitter enkele mededelingen had ge daan aangaande de bouw van de nieu we school en de te houden ouderavond, werd van de heer Dekker afscheid ge nomen. GOES. Voor de leden van de Z.V.U., afdeling Goes, heeft de populai re radiocommentator, mr. G. B. J. Hil terman, gisteravond een lezing gehou den over de huidige situatie in de in ternationale politiek. Hij gaf allereerst een schets van de politieke ontwikkeling in Europa vanaf de Franse revolutie tot heden. Spreker toonde aan dat het gro te feit van onze tijd niet is de tegenstel ling communismeanti-communisme, maar de verstoring van het evenwicht in de wereld door het verdwijnen van de Europese hegemonie. Uit deze reali teit is ook de Franse politiek te begrij pen, die er naar streeft door een hech te Frans-Duitse samenwerking een sterk West-Europa te scheppen. Een West- Europa dat, in plaats van het na de oorlog als machtsfactor uitgeschakelde midden-Europa, een tegenwicht moet vormen tegen het ongelofelijke krachtig geworden Oost Europa, of wel het Sov jet-blok. Na zijn lezing beantwoordde de heer Hilterman, op de van hem te ver wachten, sprankelende wijze verschillen de vragen. Definitieve opdracht voor demping oude haven Sint Maartensdijk SINT MAARTENSDIJK. In een op merkelijk korte vergadering keurde de raad gistermorgen de opdracht goed voor de definitief geworden plannen ter demping van de oude haven. Een voor lopige toezegging ter subsidiëring hier voor is gedaan. Het totaal aan kosten wordt globaal geraamd op 130.000.—. Gezien het zeer urgente van dit pro bleem is de opdracht verstrekt aan het stedebouwkundig bureau Witteveen en Bos te Deventer, die ook het ontwerp heeft gemaakt. De raad ging verder vlot accoord met de aankoop van het kleine bedrijf van de heer Heijboer, de aankoop van de woning aan de Oudestraat van mevrouw Wolse en een renteloos voorschot aan de heer Bogers. HOEDEKENSKERKE. Dinsdag is de plaatselijke film vertoond, die 23 ju li 1960 opgenomen was in het dorp. Ver der werden er nog een paar films ver toond. Er waren drie voorstellingen, middags voor de schoolkinderen en s avonds twee. In de pauze werd een verloting gehouden. Het was zeer inte ressant en er werd hartelijk gelachen. De opname was uitgegaan van de mu ziekvereniging Con Amore. De plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling Kleverskerke wordt don derdag 16 februari in de vergaderzaal in Kleverskerke geïnstalleerd. Aanvang tien uur 's morgens. Op het ogenblik wordt als hulp besteller bij de P.T.T. te Sint-Annaland ingewerkt de heer Tj. de Bruin. MIDDELBURG. Als laatste spre ker in de lezingencyclus over Rome en de reformatie in het kerkcentrum heeft prof. dr. H. Berkhof, hoogleraar te Lei den, gisteravond de katholiciteit en de oecumene beharodeld. Prof. Berkhof belichtte eerst de ach tergronden, die dr. H. v. d. Linde be wogen hebben over te gaan naar de r.k. kerk. De gewezen Middelburgse predi kant schreef al in 1056 een boekje waar in duidelijk te bespeuren, was in welke richting zijn geestelijk denken uitging. In dat boekje pleitte hij voor opname van bijdragen van denominaties in de volgerealiseerde catholica. die alleen kan -worden gebouwd op de katholieke tradities van de oosterse en de wester se kerk. Toch heeft het nog enkele jaren geduurd voordat dr. Van. der Linde zijn keus definitief bepaalde. Hij zei te willen streven naar katho lieke oecumeniciteit in de r.k. kerk, om dat hij meende, dat de eenheid in vol heid niet in het protestantisme was te bereiken. De nieuwe r.k. theologie, die ondanks vermaningen van pauselijke zijde steeds meer openstaat voor invloe den van andere kerken, baseert haar ideeën over volheid op de brieven van Paulus aan de Efreziërs en de Colossen- zen. Volgens prof. Berkhof bedoelt Pau lus echter iets anders dan de rooms-ka- tholieken er uit distilleren. De apostel wijst steeds naar het Christus alleen. „Wij zullen eerst door de enige poort van het „Sola Christi" moeten gaan al vorens wij het wijde veld kunnen betre den, waarin wij alle schatten verga ren", betoogde prof. Berkhof. In de protestantse kerken zijn er hier en daar belemmeringen, die de groei naar volheid in de weg staan. ..Wij zul len moeten pogen", besloot de hoogle raar, „deze uit de weg te ruimen". VLISSINGEN. De Vereniging voor leidsters bij het christelijk kleuteron derwijs in Zeeland houdt op zaterdag 18 februari in ,,De Prins van Oranje" te Goes een bijeenkomst, waarin af scheid zal worden genomen van de in spectrice van het kleuteronderwijs in Zeeland, mej. A. E. G. van Waesberge. In deze samenkomst,zal de nieuwe in spectrice, mej. De Jonge worden ver welkomd. Voorts zal de heer Schols, in specteur bij het l.o. te Roosendaal een lezing houden over taai-moeilijkheden in de kleuterschool. Jubileum N.C.L.B. Kapelle KAPELLE. Dezer dagen is het dertig jaar geleden dat in Kapelle een afdeling van de Ned. Chr. Landarbei ders-bond werd opgericht. Dit jubileum zal vanavond (vrijdag) feestelijk wor den gevierd met een bijeenkomst van leden met hun vrouwen en genodigden in het CJV ge-bouw. Er zal worden ge sproken over het verleden en over de taak van de vereniging in het heden, terwijl er voorts een aantrekkelijk ont spanningsprogramma is van muziek, schetsjes enz. Ook staat op de agenda de uitreiking van een gouden bondsin- signe. TERNEUZEN. Gistermorgen ver leende een auto, bestuurd door G. J. P. van B. uit Oostburg. geen voorrang aan een bromfietsberijder, D. J. M. uit Ter- neuzen, waardoor een aanrijding ont stond. Het ongeval had om half twaalf 's morgens plaats bij de brug van de Middensluis. Beide voertuigen werden beschadigd. Beuoeming MIDDELBURG. Tot lid van het be stuur van de visserij op de Schelde en de Zeeuwse stromen is benoemd de heer C. J. Pekaar te Yerseke. De heer Pe- kaar geniet grote bekendheid in dg kring van de schelpdierencultuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3