VANAVOND BALLET IN DE HUISKAMER en U Mode keert terug naar vrolijke jaren twintig Kijk niet op een kopje Oploskoffie. programma'! Voorbarigheid van N.T.M. verdrijft 5 commissieleden DRIE BEDRIJVEN VERWOEST Inspirerende reacties IN HET KORT Luistergenot verving vroegere bonte lol Vara naar Australië INBREKERS MET BUIT OP ZAK IN DE VAL Waarom u Oe €Se*gjyt@i*'s OpSosScoffïe? zo voordelig door 10°/o korting! Oploskoffie blikje 50 gram 195 ct. Oploskoffie potje 50 gram 195 ct. Coffeinevrije Oploskoffie Oploskoffie blik 200 gram 710 ct. Koffiemelk fles Itr. 91 ct. Koffiemelk fles 71-46 ct. Koffiemelk blik 64-31 ct. KATOENSHOW 1961 IN ROTTERDAM BEROERING RONDOM VERFILMING PROCES EICHMANN SCHILDEREN MET EEN MES Woensdag 8 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 ÜÜIK Van een onzer redacteuren "Tl EN HAAG. Het piepjonge ballet in Nederland heeft V de steun gekregen van de televisie. Dat is geen luxe. De J! zalen vertonen veelal gapingen die op kaalgevreten weiden lijken en een televisieuitzending bereikt altijd nog meer dan een enkel koortsachtig dansend gezelschap in één seizoen. Voor de tweede maal is aan twaalf dansers van het Neder lands Danstheater het voorrecht gegeven via de beeldbuis in de huiskamers te dringen. Vanavond start de serie „Inleiding tot de balletkunst" van de V.P.R.O. met circa zes uitzendingen die tot juni zullen duren. De reacties op de vier uitzendingen van vorig jaar waren goed en toen het Nederlands Danstheater terug kwam van een tournee door Israël, volgde prompt een compleet modern ballet: „feestgericht" (Van Manen- Ponse). ,,Die reacties hebben mij verwon derd", zegt de balletpaedagoog Benja min Harkarvy. ,,Op zo'n mooie ont vangst had ik niet durven hopen." In de nu volgende serie wordt een totaalbeeld gegeven van de ballet kunst en zijn achtergronden. Zij is in samenwerking met de regisseur Joes Odufré gemaakt. Er zijn door Gerard Heystee gesproken commentaren, stukken filmdocumentatie, opnamen van repetities, oefeningen aan de bar re, korte balletten die voor deze uit zendingen werden gemaakt in alle stij len en enkele balletten uit het reper toire. Vele punten die in de voorgaan de serie vluchtig werden aangeroerd, worden nu uitgewerkt. Menselijk De beweging is zo oud als de mens, eerst om verdriet uit te drukken, vij andschap of twijfel. Later wordt de natuur nagebootst, zoals de uitbeel ding van de golvende bewegingen van de zee. Er wordt gedanst om zich tot extase te dwingen (oorlogsdansen). Overgaand in een decoratieve func tie, vooral aan de hoven, volgde een goede driehonderd jaar geleden het begrip dat de dans scheppend kan zijn als expressieve kunst gelijkwaar dig is aan bijvoorbeeld schilderen. Re- BENJAMIN HARKARVY beter begrip voor ballet voluties binnen en buiten de ballet wereld versnelden deze ontwikkeling. ..Daarom", zo bezweert Harkarvy bedachtzaam, ,,is het hoog tijd dat men niet langer denkt: geen tutu, geen ballet. Ballet is een deel geworden van het theaterleven. De romantiek van „La belle au bois dormant" komt vlak naast een eigentijds ballet als „Four times six". De solisten en choreografen van het gezelschap zullen ieder een aspect van het ballet behandelen. Na een in leiding van Harkarvy behandelt Aart Verstegen het wonderlijke feit dat men bij ballet onmiddellijk denkt aan DONDERDAG 9 FEBRUR1 j radio 1 HILVERSUM 402 M AVRO: 7.00 NwS. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v.d vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 V.d.kleuters. 11.00 Kookpraat.ie. 11.15 Gram. 11.45 Opvoeden als liefhebberij. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.30 Lichte muz. 14.00 Kamermuz. 14.30 V.d. vrouw. 15.05 'n Odyssee met z'n twee 15.50 Zangrecital. 1.15 Voordr. 16.35 Gram. 17.00 V.d. jeugd. 17.30 Jazz muz. 18.00 Nws. 18.15 V.d. jeugd. 18.30 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V.d. kleuters. 19.05 Gevar.progr. 20.00 Nws. 20.05 Filharm. ork. 21.05 De vrouw van bo ven, 22.30 Nws., beursber. uit New York. 22.45 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V.d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V.d.huisvr. 9.40 School radio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgen dienst 10.45 Gram. KRO: 11.00 V.d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.04 Gram. 12.25 V.d. boeren. 12.35 Land- en tuinb. 12.38 Gram. 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platen- nws. 13.25 Mil.ork. NCRV: 14.00 Lichte muz. 14.30 Kamerork. 15.30 Gram. 16.00 Bij beloverdenking. 16.20 Fluit en clavecimbel. 16.50 Gram. 17.00 V.d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.13 Sportrubriek. 18.30 Vocaal ens. 18.50 Gram. perspectief, 19.00 Nws. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. le zing. 20.00 Gevar.progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodieken parade, 22.00 Kerkorgelconcert. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr 23.00 Mil. kapel. 23.30 Boekbe- spr. 23.55-24.00 Nws. televisie vandaag 1 televisie""! WOENSDAG Het wordt vanavond een overwegend serieuze avond bij de VPRO met liefst drie onderwerpen die helemaal in het ernstige vlak liggen. Eerst ontvangt dokter van Swol zijn collega prof. dr. I. Boerema. Na een half uur dansinstructie gaan enkele predikanten aandacht schenken aan het vraagstuk: jeugd en kerk. Alleen Simon van Collem is met zijn Oude Draaidoos aan de lichte kant, hoewel men natuurlijk geen striptease mag verwachten. België Vlaams presenteert een tele visiespel van Howard Lindsay en Rus- sel Crouse naar de roman van Cla rence Day „Life with mother". Het spel .De vrouw die vader trouwde" (een opgenomen programma van de NCRV) gaat over een gezin met vier opgroeiende kinderen (20.30). De Door- me's zorgen weer voor „Dans in dia gonaal" (22.10). België Frans vertoont de film „Ver loren paradijs' met in de hoofdrollen Micheline Presle, Elvire Popescu en Fernand Gravey. De jonge schilder Pierre nuwt met het meisje, met wie hij op een bal veel opzien baarde, om dat hij haar japon had ontworpen. Bij de genoorte van hun eerste kind sterft zij. Pierre zorgt voor de opvoeding van zijn dochter, maar na vele jaren wil lij trouwen met de zuster van Gérard, de verloofde van zijn dochter. Het nuwelijk van de dochter gaat wel door, dat van de vader niet (20.30). NTS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 Act. 20.30 Documentaire film. 21.00 Reiziger zonder bagage, TV-spel. 22.20 Einde. DUITSLAND 17.00-18.05 V.d. kind. (Regionaal progr.: 18.25 NDR: Progr.-overz. 18.30 NDR: Die Nordschau. 18.45 WDR: Hier und heute. 19.25 NDR: Bezoek aan IJsland. WDR: Mensen in het heelal.) 20.00 Journ. 20.20 Middenduits dagboek. 21.00 Comedie. 22.30 Duitse Ski-kampioenschappen en laatste nieuws. VLAAMS BELGlë 19.00 V.d. Jeugd. 19.30 Filmrep. 19.45 Progr. over kunst. 29.00 Nws. 20.30 Speel film. 22.15 Documentair progr. 22.45 Nws. FRANS BELGIë 19.30 Reflets du Libéralisme. 20.00 Nws. 20.30 Wedstr.progr. 21.30 Filmprogr. en nws. Kritisch radio vandaag WOENSDAG. In het programma Rijp en groen van de VPRO iHilver- sum 1, half acht) laat Wim lbo enkele opnamen horen van het eerste optre den van Edith Piaf na haar ziekte, in het Parijse Olympia-theater. Ongebreideld is de fantasie van de samenstellers van grammofoonplaten- programma's. De luisteraar moet maar afwachten wat er zich verschuilt onder de titel „Koloriet; Klanlcstudies in pas tel. gouache en aquarel". Eveneens via Hilversum 1, om twintig over elf. Eindelijk weer eens wat klassieke en romantische kamermuziek: strijk- kwartetten van Haydn en Schubert op Hilversum 1 om twee uur 's mid dags. Op Hilversum 2 om vijf over half zeven bijna een half uur piano muziek door Adan Harasiewicz: Chopin natuurlijk. In de uitzending „Het puik van zoete kelen" (Hilversum 1, kwart voor tien) komt men veel, zo niet alles te weten over de Verdi-tenor, bij monde van Hans Kerkhoff. Zoeloe- en Bantoemuziek is te horen in het programma van België Vlaams, om vijf voor half elf. Niet vergeten: Pauius de boskabouter. f beluisterd De dinsdagavond, eens het domein van Bonte Avond-lol, is uitgegroeid tot een avond van hoogstaand luister genot. Het A.V.R.O.-programma van gisteravond was een juweel. Het maandelijks programma „Een duit in het zakje" muntte uit door ge slaagde teksten en liedjes, met tegen het eind een bijtende satire op de mo derne jodenhaat. De heer Cohen, hoog geplaatst employé van een maatschap pij, moet worden overgeplaatst omdat zijn firma een belangrijke order uit Egypte krijgt. „Houd je aan je woord" was, evenals vorige keren, een uur plezier met Hella Haase, Godfried Bomans, Harry Mubsch en Victor van Vriesland, vier slagvaardige en geestige woordkunst^ naars, die zelden of nooit in de strik' ken liepen die Karei Jonckheere listig en eloquent voor hen had gelegd. Voor al Godfried Bomans was voortreffe lijk op dreef gisteravond. Op beide zenders bevatte het programma voorts een keur van prachtige muziek. Tas Eigen nieuwsdienst HILVERSUM De Vara zal voor haar televisie-uitzendingen een groep van vier mensen voor een periode van een maand uitzenden naar Australië. Zij gaan een serie documentaires ma ken over het land in het algemeen, over de Nederlandse emigranten, en over de vrouw en de emigratie. ballerina's en zelden aan mannen. Hiertegen zal hij gedocumenteerd te keer gaan. Hans van Manen zal op een luchtige manier het jazzballet verduidelijken, Jaap Flier het moder ne ballet en Rudi van Dantzig is nog onderweg met zijn keuze. Heet licht Harkarvy, die in 1937 vier maanden de wekelijkse balletshow verzorgde van de Canadian Broadcasting Com pany, ziet zijn opwekking tot beter begrip voor ballet graag in de Bus- sumse handen. Verstoort een uitzending niet het choreografisch lijnenspel door de wis selende camerahoeken? „Ja, tenzij het ballet voor de tele visie is gemaakt. Soms staat de toe schouwer tussen de coulissen en dat kan het effect zelfs verdubbelen. Een machtig medium. Ik zou eens hebben gezegd dat ik televisie haat. Sorry, alleen dat verdraaide hete, witte licht". Dat zal de geestelijke vader van de balletuitzendingen, ds. Van Nieuwen- huyzen, hem wel niet euvel duiden. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Vijf personen, wier namen genoemd zijn als leden van een raad van advies van de Neder landse Televisie Maatschappij in op richting, hebben verklaard dat zij hun eerder gedane toezeggingen hebben ingetrokken. Zij zijn: mevrouw B. Kor- tekaas-den Haan en de heren drs. Hendriek Mulder, professor dr. A. Ol- dendorff, mr. Van Lamsweerde en mr. Schadee. „Wij zijn enige tijd geleden gepolst door een oude kennis, de oud-directeur van de Sticusa, de heer Meulemans, over onze bereidheid om in beginsel zitting te nemen in een culturele raad van advies voor een commerciële tele visiemaatschappij," zo verklaarden pro fessor Oldendorff en drs. Hendriek Mulder gisteravond. „Omdat wij per soonlijk voorstanders zijn van commer ciële televisie, hebben wij gezegd in principe bereid te zijn een dergelijke functie te aanvaarden. De naam van de Nederlandse Televisie Maatschappij is helemaal niet genoemd. „Tot onze spijt" Wij maken nu bezwaar tegen de manier waarop de N.T.M. op een pers conferentie, 31 januari in Amsterdam, bij monde van de heer Linting, in de openbaarheid is getreden. Hij heeft namelijk onze namen, samen met nog een aantal anderen, genoemd als leden van een raad van advies, die als de N.T.M. de concessie voor commerciële televisie-uitzendingen krijgt het cul turele peil van de uitzendingen zal waarborgen. Daarbij heeft hij ook onze functies genoemd, waardoor bovendien de indruk werd gewekt, dat wij uit hoofde van die functies zitting hadden in deze raad. Omdat wij ons niet met een derge lijke voorbarige handelwijze konden verenigen, hebben wij overigens zeer tot onze spijt onze- aanvankelijke bereidverklaringen moeten intrekken." De Nederlandse Televisie Maatschap pij in oprichting heeft zich op 31 janu ari op een persconferentie in Amster dam kenbaar gemaakt als de vijfde gegadigde voor een concessie voor reclame-televisie. Het betreft hier een, niet met name genoemde groep parti cipanten uit middelgrote handels- en industriebedrijven uit alle delen van ons land. Van onze correspondent TIEL. In Tiel zijn gisterochtend de 23-jarige vertegenwoordiger J. J. van D. en de 15-jarige schilder C. van R. aan gehouden. Bij de arrestatie puilden hun zakken uit van gestolen pakjes sigaret ten en sigaren. Bij een verhoor beken den zij veertien inbraken. In hun woonplaats Tiel braken de twee in één week negen keer in. De buit was meer dan twaalfhonderd gul den. Culemborg en Beusichem waren gisternacht het werkterrein. Bij hun te rugkeer in Tiel liepen zij tegen de lamp. gebruik Oploskoffie: ko«, naar mijn hart...» 8 en zo pittig- ie De Gruyter looft 100© blikjes of petjes Oploskoffie uit voor de beste antwoorden. ie U krijgt 10 blikjes of potjes Oploskoffie gratis als Uw ant woord behoort tot de 100 beste en leukste. Zó kunt U Inzenden: Neem een briefkaart. Schrijf er op: Ik kies Oploskoffie, omdat Maak de zin af met hoogstens 20 woorden. Vermeld duidelijk Uw naam en adres. Adresseer aan De Gruyter, postbus 27ó, 's Hertogenbosch. Uiterlijk zaterdag posten! Honderd winnaressen krijgen een waarde bon voor 10 blikjes of potjes (naar keuze) thuis gestuurd. blikje 50 gram 115 ct. i niet op een kopje kijk niet op bekmb Waarom op k korting beien ais ik iu h krijg? Denk ook aan 'De Gruyter's koffie melk. Met een scheutje koffiemelk wordt Uw koffie nóg lekkerder. DE GRUYTER 'sLANDS GROOTSTE LEVENSMIDDELENBEDRIJF 61020} O Genopt en nog eens genopt. De Amsterdamse couturier Dick Holt- haus is de ontwerper van deze katoentjes. Van onze moderedactie Rotterdam. voor de twee de achtereenvolgende maal stond Rotterdam gisteren in het teken van de lentemode. Met de nieuwe weefsels die reeds voorhan den zijn voor het zelf vervaardigen van een op zon en warmte afgestem de garderobe, kon men er ditmaal kennismaken. Katoenen weefsels wa ren dat onder andere, want aan de stoffenshow van Vroom Drees- mann werkte ook het Nederland, Ka toen Instituut mee. Vijf mannequins van dat instituut lie ten de bezoeksters, die zich voor die lenteshow voor een groot deel reeds met fleurige voorjaarshoedjes hadden getooid, zien, wat er op het gebied van de katoen voor zomerse kleding belang rijk gaat worden. Zij deden dat via mo dellen. die door drie bekende Nederland se modeontwerpers voor de collectie TEL AVTV (AP). De Israëlische operateurs, die voor de belangrijkste filmjournaal- en televisiemaatschap pijen in de Verenigde Staten, Frankrijk, West-Duitsland en Engeland werken, hebben geëist dat zij toestemming krij gen om het proces Eichmann te verfil men. Zij tekenden protest aan tegen de re. geling die de Israëlische regering heeft getroffen en volgens welke het proces uitsluitend mag worden verfilmd door de Capital Cities Broadcasting Corpo ration in New York. De operateurs noemen deze regeling een aantasting van de persvrijheid. Inmiddels heeft de directeur van het Israëlische regeringspersbureau, David Landor, gezegd dat deze regeling ge handhaafd blijft. 1961 van het Katoeninstituut vervaar digd werden. Voorproefje Behalve nieuwe stoffen te zien, kreeg men zo ook een voorproefje van de ma nier waarop Max Heymans, Dick Holt- haus en Ferry Offerman ditmaal de vrouw gaan kleden. De modellen van Heymans waren bovendien kenmerkend voor de stijl uit de tijd van de „Gay Twenties" die straks via de confectie ongetwijfeld tot de garderobe van de Nederlandse vrouw zal doordringen zodat men ook daarmee gisteren reeds in Rotterdam kon kennismaken. Aan de katoenshow werkten nog mee: Helen Jubels en Alwin Eberlé, twee ontwer pers die vorig jaar de Gouden Katoen- bol wonnen. Zijden weefsels Kleding om zelf te maken, kwam eveneens aan bod, tijdens de stoffen show van Vroom Dreesmann. Men koos er behalve katoentjes, fraaie zij den weefsels, droge wollen- en soepele synthetische stoffen voor, en patronen, in details reeds afgestemd op de nieu we lijnen die de haute couture in Frank rijk en Italië nog slechts enkele we ken geleden onthulde. Van onze correspondent HILVERSUM. Drie fabrikanten hebben gisterochtend door een felle uitslaande brand hun bedrijfsruim ten in een gebouw aan de Geuzen- weg in Hilversum verloren. Twin tig arbeiders en een groot aantal thuiswerksters zijn nu zonder werk gekomen en enkele mensen die in de garage van het pand hun auto hadden gestald, verloren hun wa gen. De schade wordt geraamd op bijna driehonderdduizend gulden. Een postbode had een vuurgloed in het gebouw ontdekt. Hij waarschuwde een vrouw die vlak naast het gebouw woont en er een sleutel van heeft. In middels schoten de vlammen aan alle kanten naar buiten. Er was voor de brandweer geen houden aan en zij moest zich beperken tot het bescher men van omliggende magazijnen en huizen in de dichtbebouwde wijk. De oorzaak is vermoedelijk kortslui ting geweest in de plasticfabriek die in het gebouw was gevestigd. Men was bezig de hele elektrische instal latie te vervangen. Korte tijd geleden werd in de fabriek nog dag en nacht gewerkt, maar door een tekort aan personeel moest men het ploegensys- teem opgeven. Van onze correspondent PARIJS. De schilder Bernard Lor- jou is gisteren in staat van beschuldi ging gesteld op aanklacht van de direc teur van het Franse tijdschrift Arts. Lor- jou zou hem een brief hebben geschre ven waarin hij hem met de dood be dreigt. Vóór de opening van de najaarsexpo sitie, waar Lorjou enkele doeken heeft hangen, had deze de directeur van Arts, wiens kritiek hij vreesde, een briefje geschreven dat uit slechts één zin be stond: „De schilderkunst is iets heel an ders dan de literatuur, de eerste wordt soms met een mes beoefend". Voor het komende proces bestaat grote belangstelling. O De lichtwedstrijd, die Enschede he denavond te Essen tegen de oude voet balvereniging van Rahn, Rot Weiss, zou spelen, gaat in verband met de slechte gesteldheid van het terrein niet door. In de derde divisie van de Engelse voetballeague won Port Vale met 30 van Colchester en speelde Torquay met 00 gelijk tegen Grimsby. No. 5 Horizontaal: 1 alliantie; 7 grond soort; 8 weg met bomen; 10 bergplaats; 11 plantengeslacht; 13 tandeloos zoog dier; 14 ik; 16 woonboot; 17 heden; 18 noot; 19 «'uis; 22 kookgerei; 24 landbouw werktuig; 25 godin van het onheil; 27 uit roep; 28 inwendig orgaan; 30 deel; 32 van het verstand beroofd. Verticaal: 1 vaan; 2 water in Fries, land; 3 reis; 4 blinde en kleurloze salaman der; 5 achter; 6 op die plaats; 7 babbelen; 9 doeniet; 12 koude lekkernij; '5 gewicht; 16 zoogdier; 20 opgeld; 21 afkorting; 23 karakter; 25 afkorting; 26 voorvoegsel; 29 voegwoord 31 afkorting. Oplossing van de vorige puzzel Horizontaal: 1 slop, 4 feit, 7 tegel, 9 al. 11 eer, 12 do, 13 poen, 15 mooi,. 17 G.G., 18 en, 19 doos, 21 tros, 23 as.l 24 tor, 25 R.I.. 27 roman, 29 raam. 30 maar. Verticaal: I slap, 2 O.T., 3 peen, 4 ferm, 5 el, 6 tooi, 8 ge, 10 Logos, 12] donor, 14 ego, 16 oer, 19 daar, 20 stom,/ 21 tram. 22 sier, 25 om. 2? Ra "8 na. j Niemand is profeet in eigen land.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4