Aula kost 30.000 gulden meer dan was geraamd Bungalows aan Arnelaan in één dag gereed LICHTE STIJGING IN ZEELAND tssfa Skelet in kist onder garage aangetroffen FILMS Internationaal concours- hippique te Axel Gezellig stoken in de nieuwe stijl Goese politie onderzoekt ouderdom Woensdag 8 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Voorstel crediet alsnog te verhogen Niet afwachten B. EN W. VAN GOES STELLEN VAST: Mutaties bij Ned. Heidemaatschappij PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN MODERNE BEDRIJFSADMINISTRATIE Weer show voor mode en allerlei te Goes Herindeling van Walcheren jaar uitgesteld ALS PADDESTOELEN UIT DE GROND *t Grand Theater ALHAMBRA LUXOR CITY THEATER Electro Bioscoop Slotavond van het microkorfbal Leden hadden kritiek op aktiviteiten van Ned. Chr. Reisver. Filmavond blindenbond Landelijke ruiters bijeen te Goes Uitslagen examen machineschrij ven Rouw muziektent in Zoutelande Stand van de werkloosheid Cijfers stukken gunstiger dan vorig jaar Raad Heinkenszand bijeen DOUCHES OP STRAND ZOUTELANDE EILAND WALCHEREN BOUWT NIEUWE SILO OP INDUSTRIETERREIN Dubbeltal geref. kerk te Goes Tij dens verbouwingswerkzaamheden Vraag nam af Aanrijding Middelburg Geen misdrijf Droge bouw Dragline viel om Metselaar onder wiel van vrachtauto Bijeenkomst Z.L.M. afdeling Cadzand BANDRECORDERS VOOR ZEEUWSE BLINDEN Protestants-Christelijk GOES. Voor zover thans be^ kend bedragen de kosten van de IJET PESSIMISME, dat men enke le jaren geleden in Zeeland kon beluisteren met betrekking tot de ontwikkeling van dit gewest heeft plaats gemaakt voor een gematigd optimisme. Daar zijn redelijke gron den voor, want de rijksoverheid toont een toenemende interesse voor dit gewest en heeft o.a. belangrijke be dragen bestemd voor het tot ontwik keling brengen van het Sloeproject. De gang van zaken in de vier indus triekernen is voorts niet onbevredi gend. Men moet echter wel eens vrezen, dat het gevaar van een te groot op timisme nu reeds aanwezig is. Men slaat van het ene uiterste over in'bouw van de aula op de algemene begraafplaats te Goes 65.698 gul den. Dit blijkt uit een onderzoek, dat B. en W. hebben ingesteld naar de totale uitgaven. B. en W. memoreren in dit verband dat de raad aanvankelijk een krediet heeft toegestaan van 25.000 gulden, nl. bij een besluit van 2 september 1958. Toen in de vergadering van 15 juli 1959 werd meegedeeld dat de bou.w duur der zou zijn dan waarop oorspronkelijk was gerekend, werd het krediet met 10.000 gulden verhoogd. In een memorandum van Gedeputeer de Staten van augustus 1960 werd op grond van een voorlopig ingesteld onder- zoek gezegd dat de kosten tenminste 58.000 gulden hadden bedragen. In een daarna door B. en W. ingesteld onder zoek ging het nogmaals crescendo. Men kwam op een definitief eindbedrag van 65.698 gulden Het blijkt nu dat op de post kosten van de bouw van de aula is geboekt 34.980 gulden, zodat verspreid over an- het andere. Men is het er over eens dat in ver band met het overschot aan arbeids krachten in Zeeland het gewenst is dat de industriële bedrijvigheid wordt vergroot. Het is in het afgelopen jaar gebleken dat diverse industriëlen be langstelling hebben getoond voor ves tiging in dit gewest. Nu gaat echter hier en daar de mening heersen dat de verhoging van de welvaart in Zeeland nog slechts een kwestie is van kalm afwachten en dat binnenkort, bij wijze van spreken, de directies van grote be drijven smeekbrieven om industrie terreinen zullen verzenden aan de Zeeuwse gemeentebesturen. Men denkt voor deze opvatting re den te hebben naar aanleiding van opmerkingen van de industrie-advi seur van het Provinciaal Bestuur, dr. ir. F. Q. den Hollander, die in een bijeenkomst met de leden van Pro- vir-iale Staten van Zeeland heeft ver klaard: ,,U kunt bij de industrialisa tie van dit gewest selectief zijn", m.a.w. Zeeland kan zich de luxe per mitteren industrieën te weigeren. Dat heeft de heer Den Hollander inderdaad gezegd, doch dat betekent allerminst dat Gedeputeerde Staten van Zeeland nu maar kalm afwach ten, wie zich in dit gewest wil ves tigen en dat verder niets wordt ge daan. Integendeel. Naar aanleiding van door leden van Provinciale Sta ten bij de behandeling van de ont werpbegroting voor 1961 gemaakte opmerkingen hebben Gedeputeerde Staten verklaard, dat er een „Sloe- brochure" zal verschijnen, waarvan „de inhoud bepaaldelijk op de quisitie zal worden gericht". Gedeputeerde Staten zullen dus, ook wat betreft het animeren van indus trievestiging in Zeeland, actief zijn en wij kunnen ons niet voorstellen dat dit standpunt niet wordt gedeeld door de adviseur van Ged. Staten, de heer Den Hollander. Ondanks de optimistische berichten over de toekomstmogelijkheden voor de provincie Zeeland dienen toch alle zeilen bijgezet te worden om een gun stige ontwikkeling te stimuleren. In handelskringen schaft men immers het verkoopapparaat ook niet af, na dat marktonderzoek heeft uitgewe zen, dat er goede belangstelling is voor bepaalde produkten. Men doet juist het tegendeel. Niet alleen het Provinciaal Bestuur van Zeeland, maar ook de gemeen tebesturen niet het minst die van de kernen doen er goed aan de acquisitie voor de industriële ont wikkeling niet te verwaarlozen. Bij een goede etalage horen ver koopbrieven en advertenties. dere posten een bedrag van 30.717 gul den werd geboekt. In dit verband stellen B. en W. voor het oorspronkelijke krediet van 35.000 gulden alsnog te verhogen tot de wer kelijke kosten, nl. 65.698 gulden. Het be drag van dit aanvullend krediet zal van de verschillende posten waarover het verspreid was, overgeboekt moeten wor den naar de bouw van de aula. B. en W. stellen, verder voor een aan vullend krediet te verstrekken voor de verplaatsing van het woonwagenkamp naar de Oude Zeedijk; de voorzienin gen in de oorspronkelijke opzet moeten onvoldoende geacht worden. Het college van B. en W. stelt dan ook voor een krediet van 8050 gulden beschikbaar te stellen. Ten slotte wordt in verband met de realisering van het uitbreidingsplan-zuid voorgesteld een bepaald bedrag, als mede de vergoeding van belastingscha- de uit te keren aan de pachter P. Wa genaar te Kloetinge voor de vrijwilli ge beëindiging van zijn pachtovereen komst tegen schadevergoeding. GOES. De heer A. Mailly, hoofd van het ambtsgebied Goes van de Ne derlandse Heidemaatschappij wordt met ingang van 1 maart a.s. belast met de leiding van het ambtsgebied Assen. Met ingang van 1 maart a.s. wordt de heer J. Buteijn. thans hoofd van het ambtsgebied St. Maartensdijk, hoofd van het ambtsgebied Goes. Advertentie IN FEBRUARI BEGINNEN DE VOLGENDE CURSUSSEN: VOOR HET EXAMEN DECEMBER 1961 (Vraagt z.s.m. het prospectus) R E S A Hilversum -°k- succesvolle_ opleidingen voor S.P.D (Bekende schriftelijke Cursus) Hoofdcorresp., (Fr., D. -en Eng.) Staatsexamens H.B.S., Onderwijzersakte en Gymnasium. GOES. Op de vergadering van de Goese Middenstandsvrouwenverendging werd besloten dit jaar weer een shew voor mode en allerlei te houden. De data zijn vastgesteld op 7 en 8 april in de zalen Krijger. Ook kwam ter sprake het probleem van de stads>verontreir,i- ging, welk probleem binnenkort in de gemeenteraad wordt behandeld. Van de burgemeester van Pisa in Italië werd een brief ontvangen, waarin hij dankte voor de aan zijn stad door de vereni ging toegezonden foto van de wagen van het f ruitc or so, voorstellende de sciheve toren 'van Pisa. Ir- mei werdt de jaar lijkse reis gemaakt, dit keer naar de glasfabriek in Leerda«m. Na de pauze kwamen allerlei vragen over het onder wijs aan de orde. De vergadering werd geleid door mevr. M. Dominious-De Graaff. MIDDELBURG. Naar wij vernemen is de mogelijkheid groot dat de gemeentelijke herindeling van Walcheren niet op 1 januari van het volgend jaa-r haar beslag zal krijgen, maar op 1 jan. 1963. De realisering van de nieuw te vormen gemeenten reeds aan het einde van dit jaar zou op ernstige moeilijkheden stuiten. Aldus amb tenaren van de provinciale griffie te Middelburg. Zoals bekend moet het wets ontwerp tot de gemeentelijke her indeling nog door de mïnister van Binnenlandse Zaken aan de Twee de Kamer worden aangeboden. In het parlement zal over deze materie dan ongetwijfeld nog een hartig woordje worden gesproken. Temeer daar er onzekerheid be staat over het lot van de gemeente Oost- en West-Souburg. Zoals reeds eerder gemeld, zou minister Toxopeus er voor voelen deze gemeente haar zelfstandig heid te doen behouden. Aave-'tentte Het complot der 400 Deze film verplaatst de toeschouwer naar het Italië van 1943. Vierhonderd Engelse krijgsgevangenen beramen ont vluchtingspogingen uit een kamp waar in zij zijn opgesloten, maar als deze po gingen enige malen zijn mislukt wordt het vermoeden steeds sterker dat er een verrader in het spel is. Een knap ver vaardigde film met tal van geestige trekjes naast enige huiveringwekkende momenten. De soldatensfeer is goed ge tekend, maar helaas is het gegeven wat al te fantastisch en te subtiel uitge werkt. In Electro, Middelburg. Warlock Een wildwestfilm met een verward en absurd scenario, waarin mannen er een genoegen in scheppen elkaar door mid del van pistoolschoten om het leven te brengen. Ondanks boeiende momenten door het spel van akteurs als Anthony Quinn en Henry Fonda, overigens een betere zaak waardig, is .Warlock" toch een bepaald ongeloofwaardige rolprent geworden. In Grand te Goes. Van liet terras af gezien Een jongeman, die door opoffering en kunde een snelle carrière maakt, is in de liefde niet zo gelukkig. Zijn vrouw in teresseert zich meer voor weelde, feest jes en andere mannen. Op een zaken reis ontmoet hij een meisje, dat de wa re liefde voor hem is en wat uiteinde lijk aanleiding geeft tot echtscheiding. Deze rolprent, die naast mooi kamera- werk en fraaie kleuren helaas een zeer gezocht verhaal bezit, is in het Alham- bra theater in Vlissingen te zien. Het legioen der verraders Luxor, Vlissingen, vertoont een rol prent, die eigenlijk geen hoogtepunten kent. Zoals gebruikelijk wordt er flink geschoten, maar ditmaal blijkt een vrouw nog gevaarlijker dan rokende revolvers. Het verhaal is wel erg simpel. Maar Randolph Scott weet er nog wel iets van te maken. es#* Ga eens echt uit! Ga naar: GOES TELEF. 01100—5165 VLISSINGEN TELEF. 01184—2260 VLISSINGEN MIDDELBURG MIDDELBURG TELEF. 01100—2110 GOES. Het microtournooi van de Zeeuwse korfbalbond wordt vrijdag avond in de Goese veilinghal besloten. Dit betekent tevens een afscheid van deze hal omdat deze het volgende win terseizoen niet meer besehiknaar zal zijn. Het is te hopen dat de Z.K.B. een andere geschikte ruimte zal weten te vinden. De laatste wedstrijd van a.s. vrijdagavond is ook de belangrijkste nl. de finale om de Z.K.B.-microtitel tussen Tjoba 1 en Togo 1. Vorig jaar moesten strafworpen de beslissingen brengen en o.i. is er ook ditmaal heel weinig krachtsverschil. De overige te spelen wedstrijden leveren eveneens bijna al lemaal nog een kampioen op. In 2a kan Zeelandia 1 de titel behalen door van TOP te winnen. In 2c betekent enkel een gelijkspel tussen Vitesse en Elto 2 dat Luctor zich kampioen mag noemen. Wint een van deze beiden de ontmoeting dan moet Luctor met deze winnaar de eerste plaats delen. In 3a kan Olymia 2 nog van de onderste plaats komen door van DOS 55 te winnen en in 3c heeft Vios 2 aan een gelijkspel tegen KVL genoeg om alleen op de eerste plaats te komen. Ditzelfde geldt voor de Togo- adspiranten in afd. a in de wedstrijd tegen Tjoba. Bij de adspiranten in afd. e. zou een overwinning van WKV op Blauw Wit betekenen, dat de jongens en meisjes uit Wemeldingen in hun eer ste optreden in competitieverband met een al een titel behalen. MIDDELBURG. 0,p de gisteravond gehouden algemene jaarvergadering in het Nederlands Koffiehuis van de af deling Zeeland van de Nederlandse Christelijke Reisvereniging is door ver schillende leden, n.a.l.v. het jaarver slag van de sekretaris, kritiek geuit op de gang van zaken. De sekretaris deel de in zijn verslag mee dat van de door de afdeling geprojecteerde reizen maar één doorging. Enkele leden vonden de aktiviteiten niet groot genoeg en hiel den een pleidooi voor de oprichting van een eigen afdeling Walcheren. Hier wo nen de meesten van de 760 leden. Het bestuur zegde toe dit te zullen be kijken maar mocht een en ander niet mogelijk zijn dan zal opnieuw een ver gadering worden belegd. WOLPHAARTSDIJK. De Neder landse Blindenbond gaf een kunst- en filmavond in het Dorpshuis. De opening verrichtte dr. A. I. Vos, waarna de mondharmonica- en accordeonvereni ging Harmonica" een aantal nummers speelde. Na de pauze gaf de heer Joh. van den Berg een brailledemonstratie en werd de film ,,De stoute schoenen" vertoond. Burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny sloot de avond. BERGEN OP ZOOM. Op het te Bergen op Zoom gehouden examen slaagden voor het Praktijkdiploma Ma chineschrij ven van de cursus te Bruinisse de dames C. P. Beekman, J. A. de Bruine, M. Hanse, C. Kik, J. M. Kik en A. Schikker en P. Goudzwaard te Oosterland en de heren W. Jumelet en A. Mol. Van de cursus te Zierikzee slaagden de dames M. Boot Burgh, J. M. van den Hoek Ellemeet, J. W. F. van Dijk Oosterland, J. J. Viergever Scharendij- ke, M. A. A. Koster, N. Visser S. Blankert en M. M. de Jonge te Zierik zee en J. M. Wagemaker Dreischor. Van de heren slaagden L. van der Have, Oosterland, J. M. van Lange- raad, Kerkwerve, P. C. Dalebout, W. O. Hoogerhuis, en O. W. Hoogerhuis, Re- nesse en J. H. van den Berg, Zierikzee. ZOUTELANDE. Binnenkort zal worden begonnen met de bouw van de nieuwe muziektent op het Raadhuis plein. Dit werk zal in overleg met een plaatselijke aannemer door leden van Luctor et Emergo" worden uitge voerd. De muziekvereniging, die een suosidie van 7.200 hiervoor heeft ge kregen, wil met de opbrengst van het „doe het zelf" werk nieuwe uniformen aanschaffen. Gedeputeerde Staten heb ben het gemeentebestuur bericht geen bezwaar te hebben tegen her verlenen van subsidie onder deze voorwaarden. MIDDELBURG. Aan de Arne laan worden bungalows gebouwd, die als het ware in één dag gereed komen. Een vrachtauto komt 's morgens om half acht aanrijden met een enorme trailer, waarop het hele huis ligt. Of beter gezegd de op zichzelf komplete gedeelten van een huis, die alleen maar door han dige vaklui in elkaar hoeven te worden gezet, waarna om vijf uur 's middags de woning, theoretisch gezien althans, gereed is de eige naar te herbergen. Het lijkt dus een beetje op een bouw doos, waaruit een kleine jongen in een paar uur de prachtigste paleizen en meest riante villa's kan toveren. De N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten bouwt aan de Arnelaan negen van deze voor permanente bewoning ge schikte bungalows. De onderdelen, zoals reeds gezegd, zijn „prefabricated", pas klaar en rechtstreeks uit de fabriek af komstig. Na een dag werken staat de woning, waarna de afwerking ervan on geveer vier weken in beslag neemt. Zo'n ,,klaar-terwijl-u-wacht" huis be staat uit een verdieping. Er is een gro te woonkamer van 21 vierkante meter, twee 2-persoons- en een 1-persoonsslaap- kamer. Verder is er een ruime gang, een keuken met een roestvrijstalen aan recht, een douchecel en toilet en een bij keuken, ook als schuur te gebruiken. Het dak is plat en vervaardigd van hout. mastiek en grint. De buitenmuren bestaan uit diverse isolerende lagen. Eerst bevindt zich aan de binnenkant een gipsplaat, daarna plastic papier, hout, schuimplastic en aluminiumfolie. Daarover zijn opnieuw houten planken aangebracht. MIDDELBURG. Het aantal werkloze mannen en personen werkzaam op aanvullende werken is in Zeeand in januari met bijna 700 toegenomen. Bedroeg de gere gistreerde arbeidsreserve in de cember 1960 in totaal 2071, een maand later gaf zij het cijfer 2758 Advertentie HEINKENSZAND. De raad komt vrijdag 10 februari in een openbare vergadering bijeen. Enkele belangrijke agendapunten zijn een voorstel tot uit breiding van de straatverlichting, vast stelling van de vergoeding voor kleuter onderwijs in 1960 en voorschotten op die vergoedingen voor 1961 en het beschik baar stellen van een krediet voor aan schaffing van leer- en hulpmiddelen alsmede meubilair voor de openbare lagere school. GOES. Op de Tweede Pink- nmWijke sterdag, 22 mei, zal in de gemeente ?tl -e-13 e- Axel een groot internationaal con- cours-hippique worden gehouden. Dit werd besloten op de goed be zochte vergadering van de gewes telijke bond voor Zeeland 'van de landelijke rijverenigingen, die gis termiddag in „De Landbouw" o.l.v. ir. J. D. Dorst werd gehouden. Een concours met een internationaal tintje is in Zeeland een zeldzaam heid. Daarom zal de Tweede Pink sterdag een hoogtijdag worden voor de Zeeuwse paardensportliefheb- bers. Het staat vast, dat Belgie aan dit concours zal deelnemen met ren- en vluchtkoersen. Ook wordt de deelne ming verwacht van enkele Belgische rijverenigingen. Voorts werd besloten om tijdens de Z.L.M.-tentoonstelling, die dit jaar op Noord-Beveland wordt gehouden, oo 24 juni een concours-hip- pique te houden in Wissenkerke op het terrein van de heer M. G. Hoveijn. Voor 22 juli staan de Zeeuwse ruiterkam- pioenschappen te Heinkenszand op het programma. Bovendien zal geprobeerd worden om nog eind deze maand of begin volgen de maand een cross-country in Halste ren te organiseren. De secretaris-inspecteur van de Ko- De heer G. J. D. Dorrepaal te Terneuzen slaagde aan de Rijksuniver siteit te Utrecht voor het candidaats- examen geneeskunde. ZOUTELANDE. Nog voor het ko mende toeristenseizoen zal op het strand een douchegelegenheid zijn. Er zal waterleiding worden aangelegd, ter wijl ook voor acht douches wordt ge zorgd. Tevens is dan de mogelijkheid aanwezig voor aansluiting van toiletten. Het werk dat onderhands is aanbesteed, is gegund aan de fa. C. W. Leijnse. Nederlandse Federatie van rijverenigingen, de heer P. A. Voorsluys heeft op de vergadering het onderwerp: ,,De basis van het sprin gen" behandeld. Het rijden met meer verzamelde gan gen werd door de heer L. M. Moer mand uit Dreischor aan een meer uit voerige beschouwing onderworpen. En ten slotte heeft de heer J. Munters uit Oude Molen (N. Br.) enkele medede lingen gedaan over het wedstrijdregle ment. MIDDELBURG. De door de co- operatieve landbouwyereniging „Eiland Walcheren" nieuw te bouwen silo op het industrieterrein krijgt een capaciteit van 24 cellen, elk van honderd ton. Naast deze laagbouw silo komt er een werktoren met daarvoor een stortput met een inhoud van zes ton voor los graan. Tevens wordt een opslagplaats gebouwd. Op het terrein, dat tussen de haven en de woningen ligt, komt nog een tweede stortput. Het transport dat geschiedt door jacobsiadders en trans portbanden, krijgt een capaciteit van veertig ton per uur. In verband met het nog steeds uit blijven van de rijksgoedkeuring voor de bouw van deze silo is het niet ze ker of de bouw nog voor augustus kan worden voltooid. Dit werd meegedeeld op de gisteren in hotel Wohler gehou den personeelsavond van de coöpera tie. GOES. De kerkeraad van de gere formeerde kerk te Goes heeft in zijn gisteravond gehouden vergadering een dubbeltal opgemaakt. Het betreft hier de predikanten ds. W. Kats te Tiel en ds. C. W. de Vries te Deventer. De Beckers 455 Deze robuuste brander combineert moderne vormgeving met de onvervangbare voordelen en gezelligheid van kolenstook. Geheel gietijzeren body, dus onverwoestbaar sterk. Voorzien van front- circulatie. Geschikt voor nootjes III en IV. - Bruto cap. 15800 kcal/u (grote gezinskamer) 1 JÖJ,- !n iets kleinere uitvoering - type 444 - speciaal voor de moderne flatkamer Bruto cap. 12000 kcai/u f 298,- BECKERS HAARDENFABRIEK N.V. -BERGEN OP ZOOM aan. Een stijging die vooral werd veroorzaakt door het aflopen van de werkzaamheden in de landbouw en door uitbreiding van het aantal open-gestelde aanvullende werken. Werkzaam op aanvullende werken waren in december 1960 23 perso nen en in januari 1961 429. Toch zijn al deze cijfers stukken gunsti ger dan vorig jaar. Toen (januari 1960) bedroeg de geregistreerde arbeidsreserve in Zeeland 4977 (3481 geheel werklozen en 1496 personen werkzaam op aanvul lende werken). Ten opzichte van december 1960 ver toonden alle Zeeuwse rayons in januari een stijging; Goes (dec. 1960 269; janu ari 1961 330), Hulst (223; 430); Kruinin- gen <59; 79), Middelburg (307; 349), Oostburg (518; 597); Sas van Gent (28; 48), Terneuzen (175: 232), Tholen (162; 251), Vlissingen (211: 249), Zierikzee (114; 193). In alle cijfers waren de cij fers aanmerkelijk lager dan een jaar ge leden. De arbeidsreserve in de bedrijfsklas- sen en beroepsgroepen vertoonde overal een stijging, met uitzondering van het hotelpersoneel (dec. 1960 63; januari '61 59). Stijging dus in; bouwnijverheid (414; 523), metaalnijverheid (37; 46), textielnijverheid (25; 56), landbouwbe drijven (502; 814), visserij en jacht (7; 8), niet-varend transportpersoneel (100; 124), losse arbeiders (290 437), minder geschikten (541; 572), overige beroepen (92; 119). De struktuurwerkloosheid in Zeeland is in vergelijking met een jaar geleden gehalveerd (van 1400 naar 700), terwijl ook de seizoenwerkloosheid nagenoeg met de helft terugliep (van 2050 naar 1200). De geregistreerde vraag naar manne lijke arbeidskrachten in Zeeland nam in januari af van 547 tot 421 (jan. 1960 202). De grootste daling was te bespeu ren in de metaalnijverheid (van 243 naar 199). Enkele openstaande aanvra gen voor vaste landarbeiders konden sinds lange tijd weer worden genoteerd. In Tholen is de vraag naar mannelijke arbeidskrachten miniem (vier!). Het aanbod van vrouwen nam in ja nuari toe van 198 naar 229, nagenoeg uitsluitend tengevolge van het afvloeien van krachten uit de landbouw. Wat betreft het aantal mannelijke loontrekkenden per 1000 staat Zeeland landelijk bezien nog op de vierde plaats met 49. Het nationale cijfer bedraagt 22. Overijssel komt op de vijfde plaats met GOES. Onder een betonvloer in garage Carels in de Blanckstraat is tijdens verbouwingswerkzaam heden een skelet in een kist opge graven. Enkele werklieden die de vloer hadden opengebroken stuit ten na twee meter diep gegraven te hebben op een hard houten voor werp. Het bleek een lijkkist in on gewoon goede staat. Het reeds half vergane skelet met de kist is door de politie verwijderd. Onderzocht wordt thans hoe oud het gebeente is. Hoewel de politie van oordeel is dat MIDDELBURG. Gistermiddag om streeks twaalf uur botsten een auto en een motorfiets op de hoek Molenberg - Kromme Weel tegen elkaar. Het on geluk gebeurde omdat de motorfietser, H. C. uit West-Kapelle geen voorrang verleende aan de personenauto, die werd bestuurd door M. R. F. uit Amsterdam. Beide voertuigen werden beschadigd. De berijder van de motorfiets liep een verwonding aan de rechterknie op. de stoffelijke resten wellicht van enige eeuwen her dateren, blijven er toch en kele vraagtekens. Raadselachtig is dat de kist nog niet geheel was vergaan en dat volgens de werklieden het ske let met de voeten in het brede gedeelte van de kist lag. Dat het hout van de kist in zo'n betrekkelijk goede staat is ge bleven is mogelijk te danken aan het grondwater, maar dat het geraamte met de voeten in het brede gedeelte en de schedel in het smalle gedeelte van de kist is aangetroffen zou volgens sommigen er op kunnen wijzen, dat het lijk met grote haast is begraven. Het laatste en het feit dat voor zo ver bekend, er nimmer een kerkhof is ge weest in de buurt van de Blanckstraat zou in de richting van een misdrijf kun nen wijzen. Voor de garage, die in 1928 werd ge bouwd, stond op deze plaats een pakhuis en heel oude Goesen-aren herinneren zich nog dat er voor die tijd een koetshuis heeft gestaan. Omdat men licht vervalt in ongegronde en speculatieve beschou wingen is wellicht de mening dat het hier een gesneuvelde soldaat betreft uit een beleg tijdens de Spaanse tijd zeer dicht bij de waarheid. Het laatste ge- De vier voordelen van deze woningen laten zich direkt aanzien: naast de snel le bouw en de dubbel zo hoge isolatie- waarde moeten ook de droge bouw en de standaardkwaliteit in ogenschouw wor den genomen. Wat die droge bouw be treft, is het wel opmerkelijk, dat het enige metselwerk in deze woningen ge schiedt bij het plaatsen van de schoor stenen. De prijs is tamelijk hoog, maar valt, als men al de voordelen in ogenschouw neemt, nog wel mee. Trouwens de wo ningen, die aan de Arnelaan als padde stoelen uit de grond schieten, zijn in opdracht van particulieren gebouwd. BRUINISSE. Een dragline, in dienst van de fa. G. van Dijk, is gis termiddag over de kop geslagen en ge deeltelijk in de werkhaven terecht ge komen. De dragline, die gebruikt werd bij de sluisbouw aan de Grevelingen- dam, was tijdelijk tot heistelling ge transformeerd. Men was gistermiddag bezig een grote betonnen paal op zijn plaats te brengen, toen het gevaarte langzaam overhelde en omviel. De ar beiders konden tijdig opzij springen. De draglinemachinist, die geen tijd meer had om uit de machine te sprin gen kwam met de schrik vrij. Hij kon door zijn collega's bevrijd worden. De schade aan de machine is zeer groot. De dragline-arm is op verschil lende plaatsen geknapt. De paal die men bezig was te plaat sen, moest dienen voor de fundering van de bergplaats van de reserve-sluisdeu ren. BIERVLIET. Tijdens het lossen van een vrachtauto met stenen is in Biervliet een zeer ernstig ongeluk ge beurd. De 55-jarige metselaar J. de Krijger uit deze plaats kreeg een ach terwiel van de zware wagen over zich heen en werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Oostburg gebracht. Het ongeval gebeurde, toen de chauf feur van de auto, P. D. uit Terneuzen, het voertuig wilde keren om dichter bij de hoop stenen te komen. De heer De Krijger kreeg een stoot van de laadbak en viel onder de auto. Hij kreeg een wiel over zijn schouder en rakelings langs zijn hoofd. zien de ligging van de Blanckstraat vlak bij de Ganzepoort. De politie is dan ook van mening dat er hier geen sprake is van een misdrijf. Sinds mensenheugenis is in Goes geen geheimzinnige verdwijning voorgeko men. De staat waarin het skelet ver keert bewijst overigens nog niets omdat het vergaan van gebeente afhankelijk is van de samenstelling van de lucht en de vochtigheidstoestand. CADZAND. De afdeling Cadzand van de Z.L.M. is voor de jaarlijkse al gemene vergadering bijeen geweest in de zaal van café Jansens, waar 's mid dags het zakelijke gedeelte werd afge handeld en 's avonds een ontspannings- programma voor het voetlicht werd ge bracht. De voorzitter, de heer J. Ris- seeuw-Verhage, wierp in zijn welkomst woord een terugblik over het afgelopen jaar en zei, dat het oogstjaar 1960 als een regenjaar kan betiteld worden, aan gezien de aardappelcampagne en het bieten rooien veel van de regen te lij den hebben gehad, waardoor de norma- ie gang van zaken ten aanzien van de arbeidsvoorziening geheel werd ont wricht en de achterstand in het werk moeilijk in te halen was. Wat het lopen de jaar betreft wordt begonnen met een structuurbederf van veel percelen grond en exra slijtage op machines en werk tuigen. Gehoopt wordt dat de vorst, wat het structuurbederf betreft, nog veel zal kunnen redden. Bij de bestuursverkiezing werd als voorzitter gekozen de heer J. Risseeuw- Verhage, terwijl de aftredende secreta ris, de heer J. C. Basting, werd herko zen. Uit de verantwoording van de pen ningmeester, de heer J. A. Kools-Brak- man. bleek, dat de kaspositie van de af deling gezond is te noemen. Vervolgens werd door ir. J. Prins een lezing gehouden over het onderwerp „De Landbouw in de ontsluiting'van het Del tagebied", waarbij de algemene invloe den die hierdoor in de provincie Zeeland zullen plaats hebben, werden belicht, 0.a. door de afsluiting van zeearmen, het vestigen van industrieën, enz. Na gedachtenwisseling omtrent ge noemde lezing, volgde een samenvatting door mr. J. F. G. Schlingeman, secreta ris van de Z.L.M. Hierna gaf de kringvoorzitter, de heer 1. de Bruijne-Risseeuw een uiteenzetting over de eventueel te stichten groenwoer- drogerij, waarbij hij de verwachting uit sprak, dat er deze keer spijkers met koppen worden geslagen. MIDDELBURG. Donderdag 16 fe bruari zal de commissaris van de Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, 's middags om drie uur de eer ste tien bandrecorders aan de Zeeuwse blinden uitreiken. De bandrecorders, die zijn aangekocht uit de opbrengst van de Zeeuwse koilekte 1960, blijven liet eigendom van de Stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk en zullen bij roulatie voor blinden ter beschikking staan. Ook van de koilekte 1961 zal een groot deel worden bestemd voor de aankoop van bandrecorders voor blinden. De in validen kunnen de banden voor vele doeleinden gebruiken. Zo zal de 74-ja- rige heer P. de Groot uit Middelburg, die tot de eersten die een bandrecorder ter beschikking krijgen, behoort, het eerste bandje gebruiken om een gespro ken brief ijpar zijn geëmigreerde zoon in Australië te zenden. Uit de eerste reakties blijkt wel dat de blinden de bandrecorders met enthousiasme zul len gebruiken. k

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3