DOE HET ZELF - ZEI EE WONINGBOUWVERENIGING!- De Gaulle roept hulp in van BourguibaI Doe-het-zelf mode naar nieuwe lijn WE BLIJVEN VAREN Geen ontwapening zonder medewerking van China MENS EN DELTA Binnenkort gaat onze haven „op slomaar.... VERKOPEN EN VERHUREN FRANS-ALGERIJNS GESPREK IN IMPASSE Kunstgebit? Rode helikopters vielen tegen Britse hulde voor jonge Nederlander Barendrecht - de woningnood en het wachten moe - gaat bouwen zonder steun en geld van rijk Wisselwerking ,Zal slagen' Geen risico DEAN RUSK: NOG VEEL OBSTAKELS Ongelukkige navigatie formeel geen schuld Commissie georganiseerd overleg politiepersoneel Een menselijke barometer «8SaM8fo£S:>.V -v.-v-^v^c Van een onzer verslaggevers ARENDRECHT Barendrecht gaat bouwen. Zonder overheidsfinanciering, zonder overheids subsidie, zonder de lange „normale" weg te bewandelen die is bezaaid met formulieren-in- veelvoud en voorschriften, gaat de protestants-christe lijke woningbouwvereniging Patrimonium een comple te wijk (uitbreidingsplan Noord II) stichten van 260 woningen in de vrije sector, met schuren en 48 garages. Een belangrijk deel van die woningen zal worden ver huurd voor prijzen die, zo dicht bij Rotterdam, onge looflijk laag zijn. De voorzitter van Patrimonium, de 49-jarige drukker en boekhandelaar Jac. Wesdijk, zegt het niet met zoveel woorden, maar laat het duidelijk merken: Wij zijn het beu het lange wachten, de voortdurende strijd met „Den Haag", de zeer kleine toewijzingen om te bouwen die steeds als een druppel zijn op een gloeiende plaat, al die kostenverhogende nadelen van het bewandelen van de „normale" wegWij zijn het beu. Barendrecht heeft een tekort van rond 250 woningen. De al vaker zeer actief gebleken woningbouwvereniging Patrimonium heeft al enkele malen geprobeerd om op de traditionele manier de nood te lenigen. In december 1959 bijvoorbeeld, vroeg de ver eniging toestemming om 28 woningen voor eigen bezit te bouwen. Slechts zestien werden er toegewezen en die toewijzing kwam pas af in december 1960, een vol jaar later. Medio 1960 vroeg Patrimonium toestemming voor de bouw van 68 premie-huurwoningen. De heer Wesdijk hoopt sterk op die toe stemming. Het plan voor de 260 woningen zou er alleen maar aan trekkelijker door worden. Met een premie voor 68 woningen kun nen van de 260 geprojecteerde huizen in het uitbreidingsplan Noord II er honderdveertig worden verhuurd. Komt er dan nog een woningwetbijdrage bij, dan hoeven er slechts 94 van de 260 woningen te worden verkocht en kunnen er 166 worden verhuurd. Ook echter als alle steun van de overheid uitblijft, is het bouw plan financieel rond: dan zijn honderdzestig woningen bestemd voor de verkoop en kunnen er honderd worden verhuurd. Dit is de opzet van het plan (dat volgens richtlijnen uit Den Haag door de gemeente niet financieel mag worden gesteund): De kern van het complex woningen wordt verhuurd, de buitenrand wordt „welstands- bouw" en is voor de verkoop be stemd. De onrendabele bouw (de kern) en de rendabele (de rand) zul len elkaar opheffen. De Barendrechtse industrie heeft zich met geestdrift achter het plan gesteld. Van die zijde wordt de wo ningbouwvereniging wèl gesteund, met geld en met garanties bij ban ken; als tegenprestatie heeft Patri monium een aantal woningen be stemd voor het personeel van de hel pende industrieën. leden, dat de woningbouwvereniging geen koophuizen mocht bouwen. Dat zou haar taak niet zijn. Burgemees ter Douma zegt evenwel: „De woning bouwvereniging moet woningen bou wen en het is niet minder dan haar plicht om daartoe alle middelen te baat te nemen, ook het bouwen van huizen voor de verkoop." De bouwkosten zijn laag. Dat is aan de opzet van het plan te danken. Bij het bouwen (naar ontwerpen van de architect ir. Wissing, die tevens Ba- rendrechts „stadsbouwmeester" is) wordt gebruik gemaakt van de erva ring die is verkregen bij de bouw van woningwetwoningen. Door een aanbe steding ineens worden de bouwkosten ook lager. De bouw van het hele com plex tegelijk drukt ook andere kosten, zoals die van aansluitingen. Het ar chitectenhonorarium kan vrijwel ge lijk zijn aan dat bij de woningwet- bouw. Hoewel op de voor de verkoop be stemde huizen winst moet worden ge maakt de winst die het bouwen van huurhuizen mogelijk zal maken zijn deze huizen door alle kostenver lagende omstandigheden duizenden guldens goedkoper dan wanneer zij door een particuliere maatschappij werden gebouwd en verkocht. De kosten zijn tenslotte ook niet on aanzienlijk gedrukt doordat Patrimo nium niet de „normale" weg heeft bewandeld. De wachttijden alleen al (eventuele prijsverhogingen dus bui ten beschouwing gelaten) zouden het bouwplan ongeveer twee ton duurder hebben gemaakt Bovendien ook dat spaart geld sluit Patrimonium bij de verkoop al le risico uit door de huizen „van de tekening af" te verkopen en pas daar na te bouwen. De heer Wesdijk zegt: „Wij zijn vooral het gemeentebestuur van Ba rendrecht dankbaar voor zijn mede werking." Burgemeester mr. H. H. Douma van Barendrecht zegt: „Wij kunnen ons gelukkig prijzen met een woning bouwvereniging als Patrimonium, die zich niet als zovele woningbouw verenigingen slechts als een ..huurincassovereniging" beschouwt. B. en W. hebben het plan enthousiast ontvangen. In de raad moest evenwel heel wat tegenstand worden overwon nen." Die tegenstand vond zijn oorzaak in de mening van een aantal raads- Eén van de steunende Barendrecht se industriëlen, de heer J. Hooimeij- er (van de beschuitfabriek A. Hooi- meijer en Zonen n.v.) zegt nog: „Dit plan zal slagen en bewijzen hoe duur de bemoeiingen van de regering bij de woningbouw eigenlijk zijn!" Burgemeester mr. H. H. Douma van Met het bouwrijp maken van de Barendrecht (links) en de heer Jac grond voor de bouw van de 260 wo- Wesdijk, de voorzitter van de actieve ningen is al begonnen. Medio volgend woningbouwvereniging Patrimonium be- jaar, schat de heer Wesdijk, zullen de spreken aan de hand van een ma- eerste gelukkigen hun huizen kunnen quette het uitbreidingsplan Noord II' betrekken, hun ruime eengezinswo- 260 woningen in de vrije sector ningen of galerijwoningen, die huren van ruim tien gulden (voor een vijf- persoons galerijwoning) tot nog geen twintig gulden (voor een elfpersoons eengezinshuis) gaan „doen". Het plan van Patrimonium (secre tariaat Talmaweg 33) is gezond. Het is bovenal simpel, zó simpel dat men zich er weer over verwondert dat na vijftien jaar vrede de woningnood nog niet is verslagen en dat anno 1960 in dit Nederland nog een kabi net viel om het tienvoud van de in Barendrecht geprojecteerde woningen, Van onze correspondent PARIJS President de Gaulle heeft volgens zeer stellige geruch ten uit Tunis de Tunesische presi dent Bourguiba uitgenodigd voor besprekingen te Parijs. Bourguiba zou zijn bemiddeling moeten verle nen om onderhandelingen tussen Frankrijk en de Algerijnse nationa listen mogelijk te maken. De ge ruchten over deze uitnodiging wor den noch te Parijs, noch te Tunis bevestigd. Daar zij evenmin worden ontkend, kan men aannemen dat zij op waarheid berusten. Vrijdag zou Bourguiba uit Tunis ver trekken voor een vakantie van drie weken in Zwitserland, in de buurt van Zürich. Zijn vakantie in Italië had hij afgezegd. De ontmoeting tussen de bei de staatshoofden zou worden voorbe reid door Georges Gorse, oud-ambassa deur van Frankrijk in Tunis, en Ma- seoudi, de Tunesische minister van voorlichting. Voordat hij met vakantie gaat zou Bourguiba nog een onderhoud hebben met de leiders van de voorlopige Al gerijnse nationalistische regering, doch het is niet bekend of minister-president Ferhat Abbas, die op het ogenblik nog in Kairo is, daarbij aanwezig zal zijn. Volgens de laatste berichten zou hij pas aan het eind van deze week in Tunis terugkeren. Geen resultaat De vraag waarom de Gaulle een be roep doet op Bourguiba is gemakkelijk te beantwoorden: de geheime contacten, die er tot nu toe zijn geweest hebben niets opgeleverd. Integendeel. De voorlopige Algerijnse nationalis tische regering zou niet alleen de te volgen procedure, maar ook de Franse voorstellen zelf van de hand hebben gewezen. Op 16 september 1959 heeft de Gaulle de procedure vastgesteld, waaraan hij nog altijd vasthoudt: een militair bestand, daarna onderhande lingen over het zelfbeschikkingsrecht, vervolgens een algehele terugkeer van de rust en tenslotte de volksraadple ging in Algerije. Met het oog op de interne moeilijk heden van de voorlopige Algerijnse na tionalistische regering is de Franse re gering bereid een bestand als voor waarde voor de hervatting van de on derhandelingen te laten vallen.. In ruil daarvoor zou Frankrijk van de Alge rijnse nationalisten een veroordeling willen horen van het terrorisme. De onderhandelingen over het zelf beschikkingsrecht zouden volgens de Gaulle tot overeenstemming op drie punten moeten leiden: 1 handhaving van het Franse leger in Algerije: O de oprichting van een gemengde politie samengesteld uit Franse soldaten en leden van het Algerijnse vrijheidsleger; 2 vertegenwoordiging van de voor- lopige Algerijnse nationalistische regering in de voorlopige regering van het „Algerijnse Algerije". De voorlopige Algerijnse nationalis tische regering zou dit alles hebben af gewezen. Zij zou zelfs helemaal niet willen praten over een zelfbeschik kingsrecht, maar uitsluitend over de voorwaarden van een Algerijnse onaf hankelijkheid. Daarom zou de Gaulle altijd hebben geweigerd in zijn voorstellen te praten over garanties aan de Algerijnse min derheden. Zou hij op deze basis zijn besprekingen beginnen, dan zou hij al leen daardoor reeds het recht van de voorlopige Algerijnse nationalistische regering erkennen om de Algerijnse zaken te regelen. Dat zou erkenning inhouden van de onafhankelijkheid van Algerije. Op grond van dit alles verkeert het Frans-Algerijnse gesprek in een im passe. De Gaulle heeft nu de hulp in geroepen van president Bourguiba het zal de eerste maal zijn dat zij el kaar ontmoeten om de besprekingen weer op gang te helpen. Ferhat Abbas van zijn kant schijnt opnieuw zijn heil te willen zoeken bij de Verenigde Naties. Met zijn minister van buitenlandse zaken, Belkacem Krim, is hij op het ogenblik te Kairo bezig om met de steun van president Nasser en de ambassadeurs van Rus land en China een nieuw diplomatiek offensief voor te bereiden. Van onze moderedactie Advertentie Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, beschermend laagte en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte Den tofix houdt ook ae adem fris. Geen onaan gename smaak of hinderlijk gevoel. Prijs per strooibus slechts f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. AMSTERDAM (ANP). Voor de raad voor de scheepvaart te Amster dam is gisteren gebleken hoe moeilijk het is klaarheid te verkrijgen om trent de schuldvraag als een Neder lands schip met een schip van een andere nationaliteit in aanvaring komt. De raad behandelde de aanvaring tussen het Nederlandse vissersvaar tuig Deo Volente en het Deense m.s. Ludvig P.W. op 16 mei van het vorig jaar in de Duitse Bocht. Zowel de schipper van het Nederlandse vaar tuig, de 32-jarige P.V. uit Oosterende als de stuurman, diens zestigjarige vader B.V., was voor de raad ver schenen. Bij de behandeling bleek, dat zij in een dichte mist verscheidene boeien aan een ongebruikelijke kant waren gepas seerd. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, had kri tiek op de „soms ongelukkige manier van navigeren" van de schipper en de stuurman, maar formeel was volgens hem niet gebleken dat de schuld van de aanvaring aan de kant van de Deo Volente lag. Zoals meestal in zulke gevallen waren ook nu geen gegevens van het buiten landse schip aanwezig, evenmin als ver klaringen van de bemanning van de Ludvig P.W. De inspecteur voor de scheepvaart beperkte zich er daarom toe vissers in het algemeen de raad te geven zich te houden aan de gebruike- Ujke, maar niet verplichte regels. Hij vroeg geen disciplinaire straf. WASHINGTON (Reuter, A.P.) Er is nog geen wijziging van enige bete kenis gekomen in de AmerikaansRus sische verhoudingen. Eer er een verbe tering kan intreden, moet nog veel werk worden verzet. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, die dit gisteren in een persconferentie mededeelde, gaf als zijn mening, dat de vrijlating van twee leden van de bemanning van de RB-47, die het vorige jaar boven de Barentszee werd neergeschoten, de be langrijke obstakels op de weg naar betere betrekkingen met de Sowjetunie niet heeft weggeruimd. Een construc tieve verhouding, zei hij, is nog niet bereikt In de komende weken zal de Amerikaanse regering onderzoeken of het mogelijk is een dergelijke verhou ding te bereiken. Vraagstukken Rusk liet de belangrijkste internatio nale politieke vraagstukken de revue passeren: de onrustige toestand in Laos, de moeilijkheden in Congo, het ontwa peningsprobleem, West-Beriijn. Ook schonk hij aandacht aan het Chinese vraagstuk. Al is volgens hem in de verhouding tot de Chinese Volks republiek na de regeringswisseling in Washington weinig of niets veranderd, toch moet de wereld beseffen, dat een oplossing van het ontwapeningsvraag- stuk onmogelijk zal zijn te bereiken in dien niet alle landen bij het streven naar een oplossing daarvan worden betrokken. Voor alles, aldus Rusk, moet het 'westen voor ogen blijven houden, dat de com munistische landen erop uit zijn de wereld te veroveren. Hij liet uitkomen, dat de Amerikaanse regering dat zeker ook zal doen bij het overwegen van het NEW DELHI (Reuter) De Russi sche helikopters welke bestemd waren voor vluchten op grote hoogten, blijken niet aan de eisen te voldoen. De Indi sche regering had het voornemen ver scheidene van deze toestellen te kopen, doch zij heeft de bestelling geannuleerd. Zij wilde voor het aanleggen van we gen in het Himalajagebergte langs de Tibetaanse grens de beschikking heb ben over hefschroefvliegtuigen, welke in staat zouden zijn op een hoogte van duizenden meters mensen en materieel te vervoeren. Bij een proefvlucht bleken de toestel len de vastgestelde hoogte niet te kun nen bereiken. Russische functionarissen hebben medegedeeld dat binnenkort een gewijzigde uitvoering is te verwachten. Dit nieuwe toestel, dat aan alle eisen zou voldoen, zal door Russiche technici worden gedemonstreerd. voor en tegen van een uitnodiging aan Peking voor deelneming aan nieuwe ontwapeningsonderhandelingen. Rusk bracht in herinnering, dat de Chinese minister van buitenlandse za ken, Tsjen Ji, onlangs in Peking heeft gezegd, dat zijn land zich niet gebonden zal achten aan algemene ontwapenings overeenkomsten indien het aan het slui ten daarvan niet heeft kunnen mee werken aan de conferentietafel. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Een stille jongen nam gistermiddag in een statige kamer aan het Lange Voorhout een fraai document in ontvangst. Het was Peter Duivebode (14) die uit handen van de Britse am bassadeur sir Andrew Noble de oor konde van de Royal Humane Society ontving waarop zijn heldhaftige redding van een tienjarige Schotse jongen ver meld staat. In mei van het vorige jaar haalde Peter Johnny Green uit het woelige water van de rivier de Dee bij Aberdeen. De ambassadeur vertelde, dat de Royal Human Society in 1774 is opgericht met het doel deugdelijke reddingsmethoden voor drenkelingen te propageren en dat de vereniging oorkonden en medailles geeft aan redders. Peter werd er zo te zien niet warm of koud van. Later vertelde hij, dat hij de redding niets bijzonders vond. Hij kon zwemmen en dus was hij de kleine Schot nagesprongen, toen hij hem in het water zag vallen. Vorig jaar heeft hij nog iemand uit het water gered: een vriendje, dat spelend in de Scheveningse haven was gevallen. De heer S. Vrolijk van de rederij Frank Vrolijk zei, dat hij Peter voor de komende haringteelt graag in dienst neemt. Vanmorgen om zeven uur zou hij zich bij het rederijkantoor melden, om zoals de reder zei: een flinke vent te worden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Er is een commissie voor georganiseerd overleg in politie- ambtenarenzaken ingesteld. Sinds 1945 werd het overleg inzake de rechtspositie van politieambtenaren ge pleegd in de interdepartementale com missie herziening bezoldiging politieper soneel. De thans ingestelde commissie bestaat uit vertegenwoordigers van de overheid en van de politiebonden. Zij heeft twee afdelingen, waarvan de een adviseert in aangelegenheden van de rijkspolitie, de ander in die van de gemeentepolitie. :gsr,v.*,> Twee maanden voordat de ha ven van Veere voor de garnalen- vissers niet meer te gebruiken «al zijn, is Veere Veere niet meer en heeft de tweede Scheve ningse binnenhaven een andere stoffering gekregen. Vrijwel de hele vloot van Veere is erheen getrokken, omdat de kans op goe de vangsten daar in deze tijd van het jaar hoger wordt aangesla gen. Advertentie door Th. van Bergen. CHEVENINGEN/ARNEMUIDEN Kennelijk begaan met hun lot heeft ir. A. G. Maris eindelijk toegezegd, dat er nu gauw een voorlopige regeling zal komen voor de schade vergoeding aan de Arnemuider vissers. Over twee maanden gaat hun haven in Veere „op slot" en geen visser die dan nog het Veersegat uit kan. De mannen uit Veere en Arnemuiden gaan met hun schepen verhuizen naar de nieuwe haven van Colijnsplaat. Dat is voorlopig een oplossing voor vijftien jaar, want dan gaat ook de Oosterschelde dicht. Waar zij financieel aan toe zijn we ten de vissers nog steeds niet, hoe wel de commissie ex artikel 8 Delta wet toch al ruim twee jaar aan het werk is. Krijgen zij schadevergoeding voor hun extra kosten en stroppen? Kunnen zij geld steken in verbetering of vernieuwing van schepen? Burgemeester A. Hack van Arne muiden heeft de bespreking met ir. Maris bijgewoond. Hij zegt: „Ik ben er bang voor dat die voorlopige re geling alleen zal gelden voor de en keling, die het bijltje er bij neer gaat leggen. De rest blijft vissen, in mar telende onzekerheid." Beloften De bespreking in Den Haag heeft ook beloften opgeleverd voor verbe tering aan de nieuwe haven. Er ont breekt een strekdam, waardoor er vol gens de schippers bij bepaald weer een golfslag van een halve meter ontstaat. „Wat gebeurt er als wij in het week einde naar huis zijn? Geen schipper die er zo genoegen mee neemt", be weren zij. Goed, heeft Rijkswaterstaat beloofd er zullen metingen worden verricht en ais de situatie inderdaad onveilig is, komt de strekdam er binnen een maand. Als ook waar is dat de meer palen te ver uit elkaar staan, zullen wij die verplaatsen. De vissers en alle anderen die bij de garnalenvangst zijn betrokken zul len dit met plezier lezen. Toch zullen hun onrust en verbitterde stemming er niet helemaal door verdwijnen. De laatste weken liggen zij met hun sche pen in Scheveningen, omdat de kans op betere vangsten van daaruit gro ter is dan in Zeeland. Eenmaal per week gaan zij naar huis, schippers en knechts uit zeventig gezinnen. In de trein tussen Den Haag en Ar nemuiden komen alle opgekropte angst en twijfel er ongezouten uit, totdat er één de praters bijna veront schuldigt: „We zijn heus niet opstan dig, maar wel zwaar teleurgesteld. Er is ons zoveel beloofd en er gebeurt zo weinig." Buitenlanders R. van Belzen uit Veere bijvoor- rteld, een jonge kerel, lid van het be- luur: „Onze vloot heeft in 1953 378 mensen gered van de verdrinkings- 4é Zuiver zijde werd als materiaal voor dit cocktail-ensemble gekozen. Het rechte jurkje is gestreept, de bij passende mantel in een van de kleuren van de streep uitgevoerd. De modieuze breton die ter 'completering van het ensemble wordt gedragen, is van grof stro vervaardigd. ROTTERDAM. Veertien dagen geleden waren de nieuwste aanwinsten op mo dieus gebied, althans wat Parijs aan gaat, nog streng bewaakte geheimen; nu kan men met die noviteiten voor de voorj aars- en zomergarderobe ook in ons land kennismaken. Een collectie kleding om zelf te maken, in details reeds gemaakt naar wat bekende Franse en Italiaanse couturiers voor 1961 ontwierpen, luidde gisteren voor Nederland het nieuwe modeseizoen in. Dat gebeurde in Rotterdam, waar de reizende Margriet-modeshow in pre mière ging. Negen weken lang trekt een team van vijf mannequins met de collectie van Margriet kris en kras door ons land, om de Nederlandse vrouw te tonen, wat zij zelf met wat handigheid voor haar garderobe kan vervaardigen. Dat zo'n zelfgemaakt toiletje reeds nu heel precies op de nieuwe mode kan worden afgestemd, wordt door de modellen duidelijk bewezen. In pakjes in Char lestonstijl bijvoorbeeld wandelden de mannequins gisteren in Rotterdam over het podium. Ook enkele mouwloze japonnen, in vederlichte zijden weefsels, waren reeds min of meer in die stijl uitgevoerd. Naar voorbeelden van bekende couturiers werden bij mantels veel asymmetrische sluitingen toegepast en koos men, bij voorbeeld voor strandkleding, de Japanse kimono als inspiratie. Bij pakjes werd door een geïncrusteerde ceintuur dikwijls een even verlaagde taille gesuggereerd. Advertentie dood. Daar waren we goed genoeg] voor, maar als het op helpen aan komt, horen we jarenlang niets." De oudere, door het leven geharde J. Schoevers: „Zet het er maar ge rust in. Als een visser moet betalen is hij Nederlander, maar als hij moet halen is hij ineens een soort buiten lander." Van Belzen weer: „Als jonge schip pers renteloze voorschotten konden krijgen voor zwaardere motoren of een nieuw schip, waren zij geholpen. Het zou niet nodig zijn geweest als we in Veere hadden kunnen blijven; we hebben er toch niet om gevraagd om weggejaagd te worden? Waarom is er wel geld als het om dure jacht havens of andere recreatie gaat en en niet voor onze broodwinning?" Later, in zijn werkkamer, zou bur gemeester Hack me zeggen: „Juist omdat zij niet weten waaraan zij toe zijn, hebben wij als gemeente een ga rantieregeling gemaakt, op grond waarvan rente en aflossing van lenin gen voor zeventig procent door ons worden gegarandeerd. Zevibel streeft er intussen naar, dat het rijk de ove rige dertig procent za' financieren, het liefst als renteloos crediet. Door de verplaatsing naar Colijnsplaat heb ben de schippers nu eenmaal zwaar dere motoren of nieuwe schepen no dig." Eigen initiatief Een paar resolute vissers hebben al een motor van 120 pk besteld. Rond veertigduizend gulden per stuk. Weer de angst: „Zai de wet op de schade vergoeding, als zij er eenmaal is, te rugwerkende kracht hebben, of grij pen deze vissers er dan naast? Ge. woon omdat zij in 1961 op eigen ini tiatief handelden." Er zou een goede registratie moeten komen, waaruit la ter kan blijken dat de vernieuwing is gebeurd bij de overplaatsing. bent U. als vocht en tocht Uw vijanden zijn. Uw gevoelige spieren en gewrichten waar schuwen U bü elke wisseling in tempera tuur en weersgesteldheid. Tijdelijke lichte pijnen laaien vaak in alle hevigheid op en bederven Uw levensvreugde. Wrijf Uw reu matiek en Uw lendenpijn weg. maak Uw stijve spieren weer soepel met de beroemde Kloosterbalsem (Akker-Balsem), waarvan men al drie geslachten lang zegt: „Geen goud zo goed." In de trein hadden we ook zitten praten over het wonen. De meesten weten het wel. zij gaan niet naar Co lijnsplaat. De ware reden zal wel zijn, dat „de lange haren" Arnemuiden niet willen verlaten. Zij zijn te veel gehecht aan het plaatsje, de familie band is bijzonder sterk, of zij willen deze of gene niet in de steek laten. „Mijn vrouw", laat er een los, „krijg je er nog niet met vier paarden weg." Een paar jongeren willen wel naar Noordbeveland. Bij elkaar twaalf heb ben pt een formulier ingevuld, maar daarmee staan er nog geen nieuwe huizen, zeker in Zeeland niet. Toch is burgemeester Schuit nogal optimis tisch: „Ik heb vijftien huizen aange vraagd en volgens mij bestaat er een reële kans op een extra toewijzing voor dit doel." Die in Arnemuiden of Veere blij ven wonen halen zich heel wat moei lijkheden op de schippersnek. Ze zul len een autobus moeten huren die hen 's nachts van Walcheren naar Colijns plaat rijdt. In plaats van tweemaal kunnen zij, vanwege de financiën, maar éénmaa: per week naar huis. Los daarvan komt het visverlet van vier uur per dagreis, doordat Co lijnsplaat veel verder van de visgron den ligt dan Veere. Toch verkiezen ze vijftien jaar lang het verlies en alle last Doven het verruilen van Arnemui den voor Veere Waarom stappen ze er niet uit en gaan iets anders beginnen? Er is cr maar één die er over denkt. De rest zegt verbeten' „We blijven varen! Liever veel ongemak en wisselvallige inkomsten, dan het land op of de fa briek in." Varen en vissen het zit ze ui het Dloed en geen mens die het eruit krijgt! Dinsdag 7 februari 1961ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 6