STREEP ONDER EEN BITTER VERLEDEN Veel grenslanderijen komen weer „in Duitse hand" IWATTA Toch een Europese kun stmaanraket Russische Ispolinde grote en «onzichtbare" onbekende KRIS 3£r«o Zo'n heerlijke reep cadeau l voor 10 Kwatta-soldaatjes GELD EN MELK NAAR CONGO NA BIJNA VIER JAAR door Zeeland TV-TOESTELLEN INZET VAN FIKSE PRIJZENOORLOG Gastvrijheid met diefstal beloond Sanapirin aaa ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Nederland en Duitsland regelen groot aantal hangende kwesties na langdurig onderhandelen 'i AJ»IMT1F IV/PF Mnn A I DEELNEMERS KRIJGEN MUZIEK THUIS Kredieten haalden Soekarno over TAAI EIGEN VERDELING Eerste steen voor nieuwe Herv. school Praatavond C.B.T.B. Verblinde bromfietser duikt sloot in ABDIJSIROOP, KUSTVAARDER OP TEXELS STRAND Om Westduitse kooplust te prikkelen TREIN STOOT OP MESTSTROOIER Scooter tegen boom: een dode Fietser omvergereden Dinsdag 7 februari 1961 Advertentie Kies bij Uw winkelier uit: melk, puur, hazelnoot, pinda, mokka en Biskie (20 ct) Van onze correspondent LONDEN Peter Thorneycroft, de Engelse minister van luchtvaart kan gerust zijn; het is niet waar dat West-Duitsland afzijdig zou staan te genover de gezamenlijke produktie door vele Europese landen van een grote kunstmaanraket met de om streden Blue Streak als hoofdbe standdeel. Berichten daarover uit Bonn veroor zaakten gisteren enige opschudding in Londen, waar eerder de oprichting van een ruimtevaartconsortium door acht grote Engelse ondernemingen het optimisme onder de voorstanders van lancering van Europese kunstmanen onder Engelse leiding had doen stij gen. De Westduitse minister van de fensie, Franz-Jo- seph Strauss, zou volgens die berich ten zondag hebben gezegd dat hij het gebruik van de Blue Streak als voornaamste on derdeel van een Europese kunst maanraket geld verspilling vond. Blijkens een uitvoerige recht zetting van de woordvoerder van de Westduitse re gering, Felix von Strauss echter zondag STRAUSS Eckardt, heeft in Vilseck (Beieren) gezegd dat West- Duitsland in beginsel bereid is samen met andere Europese landen een grote kunstmaanraket te gaan bouwen. Voor waarde voor het deelnemen van West- Duitsland aan dat projekt was volgens Strauss een Europees-Amerikaanse co ördinatie, zulks ter vermijding van dubbel werk. Thorneycroft kon dan ook gisteren in het Lagerhuis met een gerust hart mededelen: Het is duidelijk dat indien een Eu ropese organisatie voor de bouw van kunstmaanraketten wordt gevormd, de Blue Streak de eerste trap van die raket zal zijn. Thorneycroft voeg de er vol ver trouwen aan toe: Ongetwijfeld zal de lancering in Australië THORNEYCROFT geschieden. Muziekfeest Kerkrade 1962 Van onze correspondent ROERMOND In Kerkrade staan vijfduizend dozen met ieder twintig muziekpartituren klaar om over de hele wereld te worden verzonden. Uit de twintig partituren moeten de mu ziekgezelschappen die aan het Wereld muziekconcours 1962 in Kerkrade deelnemen, een keus van drie stukken doen. Met deze methode heeft de leiding van het concours een nieuwe en originele weg in geslagen. De deelnemende gezel schappen hoeven niet alle dezelfde com posities te spelen (en de jury niet tel kens het zelfde werk aan te horen), maar ze zijn enigermate vrij in hun keuze. De twintig partituren bevatten hoofdzakelijk originele blaasmuziek- Een flink deel daarvan is door Nederlandse componis ten geschreven. Het concours in Kerkrade wordt op 20 Juli geopend met een galaconcert door het Concertgebouworkest. Tijdens het concours, dat tot 15 augus tus duurt, worden een reeks galaponcer- ten gegeven door Het Londons filharmo nisch orkest, het politiemuziekkorps van Hongkong, de Koninklijke militaire kapel, de Koninklijke muziekkapel De Gidsen uit Brussel en door het Israëlisch Jeugd orkest. Het bestuur van het muziekconcours hoopt dat het openingsconcert in 1962 kan worden gegeven in een nieuwe con certhal. DJAKARTA (DPA). Na een eerste bespreking tussen de minister van bondsraadaangelegenheden en vluchte lingenzaken von Merkatz en de Indone sische minister van buitenlandse za ken Soeiband.rio werd woensdag bekend, dat von Merkatz en president Soekarno elkaar waarschijnlijk toch zullen ont moeten. Von Merkatz staat aan het hoofd van een Duitse delegatie, die In donesië bezoekt. Soekarno had klaarblijkelijk het ont breken van de Duitse minister van bui tenlandse zaken von Brentano wegens ziekte als een politieke uitvlucht be schouwd en was „om gezondheidsrede nen" naar Bali gevlogen. Hij was niet bereid een plaatsvervanger te ontvan gen. De Indonesische ambassadeur In Bonn, Zain, die op het ogenblik in Dja karta is, schijnt echter sterk op een on derhoud te hebben aangedrongen. Hij heeft er op gewezen dat de reis van de delegatie van een grote hernieuwde be langstelling van de Bondsrepubliek voor Azië getuigt. Bovendien legde hij er de nadruk op dat vpn Brentano werkelijk ziek is. Tijdens de besprekingen met Soeban- drio heeft de Duitse delegatie grote kredieten toegezegd aan Indonesië en technische steun aangeboden. DEN HAAG. Bij het Nederland- sche Roode Kruis is al meer dan een half miljoen gulden binnen voor hef le nigen van. de hongersnood in Congo. Gp gironummer 777 van het Rode Kruis in Den Haag is ruim 540.000 gulden ge stort. Gisteren is driehonderdduizend gulden overgemaakt aan de vertegenwoordi ger in Leopoldstad van de Liga van Ro de-Kruisverenigingen te Genève, die er in samenwerking met de Verenigde Na ties de meest noodzakelijke levensmid delen voor zal kopen. Met wat vorige week al door het Nederlandsche Roode Kruis is overgemaakt, heeft het Neder landse volk nu voor een half miljoen gulden bijgedragen in de anti-hongerac tie in Congo. Het inzamelen van blikjes melk door het Nederlandse Jeugd Rode Kruis heeft al meer dan zevenhonderdduizend blik jes opgeleverd. De actie is weliswaar dinsdag afgesloten, maar nog niet af gewikkeld, zodat er de komende dagen nog wel vele duizenden blikjes bij het Jeugd Rode Kruis zullen binnenkomen. Honderdduizenden blikjes zijn al ver scheept naar Matadi in Congo of liggen ervoor klaar. NA DE OORLOG GEANNEXEERD BLUFT OOK NU8U NEDERLAND NA 0E OORLOG GEANNEXEERD GAAT Nü TERUG NAAR DUITSLAND Van onze Haagse redactie DEN HAAG „In de geschiedenis van het Koninkrijk is geen tijdvak aan te wijzen zo smartelijk, zo verwoestend, zo kwetsend als de jaren 19401945 zijn geweest voor de natie in haar geheel en voor talloze Nederlanders persoonlijk. Veel van wat hier te lande door nazi-Duitsland is misdaan, is nog altijd voor grote groepen een bittere werkelijkheid en veel kan nimmer worden hersteld". Deze zinnen heeft minister mr. J. M. A. H. Luns geschreven in het begin van de memorie van toelich ting op het Nederlands-Duitse ver drag, dat ter goedkeuring aan de Tweede Kamer is voorgelegd. Duits land noch Nederland, aldus deze toelichting, stelt zich voor dat het verdrag ongedaan maakt wat aan Nederland is misdaan. Het heeft ten doel de hinderpalen op te ruimen, die in de weg staan aan de terugkeer van de goede betrekkingen tussen beide landen, die door de nationaal- socialistische terreur werden ver broken. Deze basis voor het verdrag wordt ook door de Duitse bondsrepubliek aanvaard. In haar toelichting op het verdrag, ingediend bij de Bondsdag, schrijft de Duitse regering onder meer: „Veel van de indertijd in Nederland aangerichte verliezen zijn materieel niet meer goed te maken Bovendien gaat een enigszins redelijke vergoeding van wel te vervangen schade de krachten van de Bondsrepubliek verre te boven. De Duitse regering ziet het verdrag dan ook als de aflossing van een hypotheek, waarmee het land door een onzalig verleden is belast, waardoor een nieuwe fase in de verhouding tussen beide landen mogelijk wordt." Al was dus volgens deze beide toe lichtingen het uitgangspunt van de twee regeringen gelijk, slechts lang durige en taaie onderhandelingen heb ben dit resultaat opgeleverd. Volgens minister Luns was voor Duitsland de voornaamste kwestie: teruggave van de grenscorrectiegebieden. Uit de Duitse toelichting blijkt dit inderdaad hoofdzaak te zijn geweest, waaruit de conclusie valt te trekken dat indien Nederland de grenscorrectie- gebieden (in het bijzonder Elten en Tudderen) niet zou hebben gehad, van dit verdrag weinig of niets zou zijn terechtgekomen. De Duitse toelichting stelt met voldoening vast dat de grens correcties ongedaan worden gemaakt en de- gebieden „in Duitse hand" terug keren. Zij acht het ook bevredigend dat vele van de vroegere grenslanderijen weer „in Duitse hand" komen en de soeve reiniteit over de gehele Eems onder „Duitse hand" komt. De wens dat ook het gebied Beek Wyler geheel zou worden overgedragen, is echter afgestuit op de houding van de Nederlandse regering, die daar de vooroorlogse grens niet wilde herstel len. Dit stuk wordt gedeeld: 23 Duit sers en zeventig Nederlanders komen in het Nederlandse, 53 Duitsers en 22 Nederlanders in het Duitse deel. Die 23 Duitsers in Nederland krijgen van de Nederlandse regering het recht binnen twee jaar te opteren voor het Nederlanderschap. Met Elten en Tudderen keren 7700 Duitsers in het „staatsverband" terug, plus 2300 Nederlanders. De Iaatsten krygen volgens het verdrag een koste loze vergunning van de Bondsrepubliek voor een verblijf van onbepaalde duur, ook indien zij zich elders in West- Duitsland zouden willen vestigen. De Nederlandse regering is bereid geweest over de teruggave van de grenscorrectiegebieden te praten, toen er in het voorjaar van 1959 enige teke ning begon te komen in de onderhan delingen over enige, vooral voor Nederland gewichtige onderwerpen, zo schrijft minister Luns. Dat zal de over eenstemming van maart 1959 zijn geweest over de schadeloosstelling van nazi-slachtoffers, het punt dat minister Luns boven aan zijn lijst had gezet. Over deze schadeloosstelling schrijft de Bondsregering dat daarvoor op grond van het volkenrecht alleen die genen in aanmerking komen, die we gens ras, geloof of wereldbeschouwing door de nazi's werden vervolgd. Deze bepaling staat overigens niet in het verdrag: het staat de Nederland se regering vrij het bedrag te verdelen onder hen, die naar haar inzicht voor een uitkering in aanmerking komen. Ook noemt het verdrag geen afzonder lijk bedrag voor de schadeloosstelling: het is vervat in de 280 miljoen mark van het totale bedrag der schadever goedingen. Inmiddels is bekend geworden dat Nederland 125 miljoen mark voor deze schadeloosstelling beschikbaar stelt. Een afzonderlijke commissie, onder voorzitterschap van dr. W. Drees, zal de regering over de verdeling van ad vies dienen. Over dit bedrag van 280 miljoen mark is pas in een laat stadium van de onderhandelingen overeenstem ming bereikt. Minister Luns noemt hiervoor de datum van februari 1960 en schrijft dat het pas na „langdurig loven en bieden tot stand kwam". De Duitse regering drukt zich op dit punt wat meer parlementair uit en merkt op: „Het bedrag van 280 mil joen mark werd vastgesteld na diep gaand onderzoek van de van beide kanten gestelde economische, juri dische en politieke gezichtspunten", maar het komt wel op hetzelfde neer Het tussen Nederland en Duitsland hangende verschil van mening over de grens in de Eems wordt door het verdrag niet opgelost. De grenskwes tie blijft hangende; daarbuiten komt een praktische regeling voor de wa terstaatkundige en andere vraagstuk ken in het gebied Van de Eems en de Dollard. In de onderhandelingen hebben de Nederlanders, zo vermeldt minister Luns, zich verzet tegen de Duitse wens om handhaving en verbetering van de bestaande toegangswegen als enig doel van hun samenwerking te beschouwen. Er moet rekening mee worden gehou den, dat Delfzijl in de toekomst een nieuwe toegang moet hebben. Dat heeft geleid tot de tussen het havenschap Delfzijl en het Duitse land Nedersaksen als eigen-aars van beide havens afgelegde verklaring over de taakver deling tussen de havens van Delfzijl en Emden. Delfzijl zal zich, wanneer het een nieuwe toegangsweg krijgt, onthouden van overslag van ertsen en kolen be stemd voor het achterland van Emden, i.e. het Roergebied. De Nederlandse en Duitse regeringen hebben in een brief wisseling hun instemming met deze verklaring betuigd. De Duitse memorie van toelichting wijst er op dat het Eems-verdrag tal van punten regelt (waterbouwwerken, bebakening, rivierpolitie, loodswezen en douane), die ook bij het vaststellen van een defenitieve grens in de Eems niet overbodig zouden zijn. Over de rijnvaart zijn de menings verschillen tussen beide landen, voor zover het betreft het vervoer van per sonen en goederen tussen Duitse rijn havens (cabotage), niet uit de weg geruimd. Minister Luns vermeldt dat uiteindelijk de Duitse regering in deze geschillen de rechtsmacht van het in ternationale gerechtshof heeft erkend. Of een van beide regeringen zich inder daad tot dit hof zal wenden, is een beleidsvraag die nog niet is beant woord, aldus de toelichting. De Nederlands-Duitse overeenkomst wordt onder de titel Algemeen verdrag aan het parlement voorgelegd. Dit illus treert het feit dat het verdrag een eenheid vormt: men kan niet het ene punt aanvaarden en het andere verwer pen. De verscheidene, uiteenlopende onderwerpen hangen in zoverre samen, dat het resultaat van de onderhande lingen een bundeling is van de discus sies en compromissen, zodat niet ellc deel afzonderlijk kan worden beoor deeld. Bijna vier jaren na het begin van de eerste onderhandelingen is nu het NederlandsDuitse ver drag aan de Tweede Kamer ter goedkeuring voorgelegd. Dit ver drag, dat als één geheel moet worden behandeld, valt uiteen in de volgende onderdelen» X Het grensverdrag. Teruggave van de grenscorrec- tiegebieden Elten en Tudderen en van een deel van het grens- correctiegebied Beek-Wyler (bi) Nijmegen) en 42 herzieningen van de NederlandsDuitse grens, alle kleine verbeteringen van het grensverloop; L regeling van een aantal „vrije" 1 verkeerswegen voor het Neder landse wegverkeer door Tudderen (de weg KoningsboschSchinveld) en door Elten van en naar Labith; - regeling van de grensover- schrijdende wateren beken, kanalen, riviertjes met het doel schade door overstroming en ver vuiling te voorkomen; j verkoop van nog in Nederlands overheidsbezit zijnde vroegere grenslanderijen (ook genoemd: traktaatlanderijen) aan Duitsland. Dit betreft nog 1270 ha van de 4600 ha na de oorlog in beslag genomen Duitse grond. Grenslan den, verkocht aan Nederlandse boeren, worden niet terugvenkocht, tenzij de tegenwoordige eigenaren daar aan willen meewerken. Het EemsDollardverdrag, Instelling van een permanente, gemengde EemsDollard commis sie voor het waterregiem in de Eems met de garantiebepalingen voor de beide havens Delfzijl «n Emden. O Het financiële verdrag. De Duitse bondsrepubliek zal (in drie jaarlijkse termijnen) 280 miljoen mark betalen, waarmee geregeld worden: de schadeloos stelling aan nazi-slachtoffers, ver goeding van de „Auslandsbonds" en verscheidene andere financiële kwesties. Eigen nieuwsdienst LONDEN Overal in de wereld is men ook gisteren de golf lengten blijven afzoeken om seinen op te vangen van de nieuwe Russische kunstmaan, die volgens mededelingen van sterrenkundigen met goede contacten in Moskou de naam Ispolin (reus) schijnt te heb ben gekregen. Taal noch teken werd echter ont vangen. Wel bleef de geheimzinnige zender, die midden vorige week ge luiden was gaan uitzenden die vol gens sommigen geleken op gesproken Russisch en volgens anderen op het ritme van de menselijke hartslag, in de ether. Die zender bleek echter sta tionair te zijn en zich dus ergens op aarde te bevinden. Wie vanmorgen de spoetnik wilde volgen aan de hemel, kon voor het eerst geen gebruik maken van een Rus sische dienstregeling. Hij moest afgaan op de baanberekeningen van de ster renwachten in het westen. Volgens de berekeningen van bijvoorbeeld de Utrechtse sterrenwacht moest de kunst maan vanmorgen om kwart voor zeven boven Nederland zijn geweest. Schaars Het was niet slechts de dienstrege ling die ontbrak. Voor het eerst liet het Kremlin op de bekendmaking van de lancering geen stroom van uitvoe rige mededelingen over de nieuwe spoetnik volgen. Radio Moskou gaf gis teren als enig nieuws over Ispolin een overzicht van de reacties van de pers in binnen- en buitenland. Zelfs de gebruikelijke bekendmakin gen over het „normaal functioneren" van de instrumenten in de kunstmaan ontbraken. Daartegenover stond de be wering van professor Georgi Pokrofsky, dat de kunstmaan een groter aantal en een grotere verscheidenheid van instru menten bevatte dan welke voorgaande kunstmaan ook. Pokrofsky zei het niet met zoveel woorden, maar hij suggereerde dat Ispolin de weg zou kunnen bereiden voor latere televisiekunstmanen en meteorologische kunstmanen. In het midden Een andere Rusische geleerde. Niko lai Katsjan, lid van de Russische aka- demie van wetenschappen, zei dat met de nieuwe kunstmaan „de stoutste verwachtingen overtroffen" waren. In welk opzicht? Dat liet Katsjan in het midden. Professor Anatoli Blagonrawof, de man die de afgelopen zomer in Stock holm met de mond vol tanden zat toen hij werd bestormd met vragen over de „arke Noachs" die toen door een kunstmaan was uitgestoten en op een Russisch weiland heette te zijn geland, sprak gisteren van een ..belangrijke stap in de richting van de bemande ruimtevaart". Blagonrawof voegde daaraan echter toe dat pas een mens de ruimte in zou worden gezonden in een Russische ra ket wanneer het zeker was dat hij veilig naar de aarde kon terugkeren. Het was volgens hem onmogelijk nu al te zeggen wanneer het zover zal zijn. 9 In het dorpshuis te Sint-Annaland is een filmavond gegeven voor de oudleer lingen van de openbare lagere school uit Sint-Annaland. Na enkele voorfilm pjes over India en Canada werd de hoofdfilm „De Levensroman van Joseph Schmidt" vertoond. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zijn de heren J. Stevense C zrv en M. P. C. Karelse uit Schore geslaagd voor het kandidaatsexamen diergenees kunde. 9 In het gemeentelijk badhuis te Wol- phaartsdijk zijn in januari 642 baden genomen. Een dezer dagen hield de gerefor meerde school in Rilland een ouder avond, waarvoor veel belangstelling be stond. Als spreker fungeerde de heer Keulemans uit Bilthoven, die een lezing hield over beroepskeuze. De vereniging „Het Groene Kruis" te Rilland heeft alle leden uitgenodigd tot het bezichtigen van het vernieuwde en verfraaide wijkgebouw. Dat kan ge beuren maandagavond 13 en woensdag 15 februari, des avonds van half acht tot negen uur. 9 In „De Ark" te Rilland werd de film „Conny, een meisje van 16" ver toond. 9 De Oranjevereniging te Krabbendijke hield een gezellige avond in zaal Ver burg. Medewerking werd verleend door de muziekvereniging „Concordia" en de toneelvereniging „Onderling kunstge not". De Herv. schoolvereniging te Krab bendijke hield een ouderavond in het schoolgebouw. Nadat het werk der leer lingen was bezichtigd werd een film. ver toond. In zaal Venburg te Krabbendijke heeft de accordeonvereniging „Tonido" een uitvoering gegeven onder leiding van mevr. Beenhakker. Na het muziek programma werd het toneelstuk „Storm- eiland" opgevoerd. De atletiekvereniging „Het Zwin" te Retranchement hield een propaganda filmavond. De gymnastiekzaal van de o.l.school was bijna geheel gevuld. De heer Scheerens wekte de jongeren op lid te worden van de vereniging en voorts werd de avond gevuld met het vertonen van enkele films. 9 Ook het Groene Kruis in Zierikzee organiseert een zuigelingen- en kleuter cursus. Vanavond wordt met de cursus begonnen. Dames boven 18 jaar kunnen zich hiervoor opgeven. De collecte op de familie-avond van de gezamenlijke christelijke plattelands organisaties op Schouwen heeft te Zierik- zee 108,50 opgebracht. De opbrengst is bestemd voor Vigla, een plaats in Grie kenland, waarvoor de C.B.T.B. gulden inzamelt. In het Centrum te Axel gaf de Axel- se wandeilsportvereniging Emma een toneelavond, waarvoor veel belangstel ling bestond. De vereniging bestaat ruim kwee jaar en telt thans 98 led'en. Twee toneelstukken werden opgevoerd: „Lijs- beth wordt mens" en „De boer in het kot". Uitgaande van de gezamenlijke in- stulfcomites van Kapelle en Biezelinge werd zaterdagavond in het CJV gebouw in Kapelle een gezamenlijke filmavond gehouden. Als hoofdfilm werd vertoond „Mijn beste vijand". Verder werden enkele korte films vertoond. Da belang stelling was goed. TERNEUZEN. Op woensdag IS fe bruari a.s. zal mr. L. G. Wolf, inspec teur van het lager onderwijs, de eerste steen leggen voor de Nieuwe Hervormde school aan de Leeuwenlaan te Terneu- zen. OOSTKAPELLE. Onder leiding van de heer J. Coppoolse is een praatavond gehouden van de C.B.T.B. De heer P. Ton, voorzitter van de gewestelijke af deling, hield vooraf een inleiding over de tuinbouw en de moeilijkheden in de landbouw. Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. Verblind door een tegenligger is de heer J. de Waal uit Putte gisternacht op de Antwerpse straatweg van Bergen op Zoom naar zijn woonplaats van zijn bromfiets een sloot ingedoken na een boom te hebben geraakt. Hij liep een schedelbasisfrac- tuur op; in zorgwekkende toestand is hij in het ziekenhuis opgenomen. Een automobilist ontdekte het ongeluk doordat de bromfiets op de weg lag. kan een nare en langduri» ge griephoest worden. De 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Siroop) bestrijden het kwaad snèl.g, Van onze correspondent DEN HELDER. Bij paal ze ventien bij De Koog op Texel is zondagavond het Duitse kustmotor- vaartuig Angelina in dichte mist aan de grond gelopen. Het schip bevindt zich in ongeveer dezelfde omstandigheden als enkele maan den geleden de Helderse kotter De Drie Gebroeders. Vermoedelijk door onjuiste naviga tie geraakte het schip, dat met che micaliën geladen van Amsterdam naar Zweden onderweg was, op de zandbanken. De opstekende storm en de opgezwiepte golven dreven het langzaam maar zeker hoger op het strand. Daar het schip niet over een goed werkende radiozender beschikte, moesten de twee bemanningsleden over het strand lopend hulp gaan ha len. De sleepboot Holland van de rede rij Doeksen uit West-Terschelling die de Angelina te hulp was gekomen, moest op tweehonderd meter afstand blijven. Dezelfde ervaring deed de sleepboot Stentor van Bureau Wijs muller uit IJmuiden op, welk bureau inmiddels het bergingscontract heeft gesloten. De juiste ligging van de kustvaar- Ier kan echter pas worden bepaald \ls de storm is gaan liggen, maar nu il wordt verwacht dat het op een moeizame graafpartij zal uitdraaien. Van een onzer verslaggever* ROTTERDAM De gisteren ln West-Duitsland begonnen prijzen oorlog om televisietoestellen zal voor Nederland (voorlopig) geen gevolgen hebben. Grundig is, min of meer als een sensatie, op de markt verschenen met vier nieuwe toestellen, die gemiddeld een paar honderd mark goedkoper zijn dan de apparaten van de lopende serie. De toestellen hebben een beeld scherm van 59 cm. en een kanalen- kiezer, die het mogelijk maakt het toekomstige tweede programma te ontvangen. Verwacht wordt, dat de andere fabrikanten nu noodgedwongen wel met soortgelijke prijsverlagingen zullen volgen. Grundig heeft de lont ln het kruit vat gestoken in een periode waarin in Duitsland de belangstelling voor het kopen van een (nieuw) televisie toestel, uit het oogpunt van de fabri kant, minder groot dan gewenst was. Veel kooplustigen hebben hun aan koop uitgesteld, in afwachting van de beslissing over het voorlopig uitge stelde tweede programma. Grundigs bedoeling is dus geen andera dan het prikkelen van de kooplust. In Nederland zal er voorlopig niets veranderen. Het importeren van de toestellen heeft geen zin. Zelfs al zou vandaag het besluit vallen tot het invoeren van een tweede pro gramma in Nederland, dan nog zijn er twee jaren nodig voor het bouwen (Advertentiën) blust snel opkomende griep GORSSEL. De trein van Deventer naar Zutfen is gisteren tegen een mest- strooier gebotst. Het landbouwwerktuig stond kapot op een onbewaakte overweg in de Scheu- terdijk. De botsing is goed afgelopen. De trein was alleen een half uur te laat in Zutfen. BREUKELEN. Tussen Breukelen en Nieuwersluis is gisternacht een scoo ter tegen een boom gereden. De 26-jari- ge Van K. uit Vinkeveen kwam om het leven; zijn 25-jarige plaatsgenoot De J. werd zo ernstig gewond, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. van zenders, studio's en andere outil lage. Grundig Nederland verwacht ook niet, dat de nieuwe toestellen in een andere uitvoering naar ons land zul len komen. Tot het nieuwe seizoen blijven de gangbare toestellen tegen dezelfde prijzen in de handel. Wij heb ben er geen idee van, zo werd ons ge zegd, wat er daarna zal gebeuren. Met dat al blijft er onzes inziens iets onprettigs schuilen in de situatie. Doordat West-Duitsland waarschijnlijk een tweede net krijgt, kunnen de ko pers daar profiteren van aanzienlijk verlaagde prijzen. In Nederland geen tweede programma, noch andere prijskaartjes. Van onze correspondent VENLO. Een Venlonaar heeft gisterochtend de aan een jonge Duit ser betoonde gastvrijheid met het ge mis van ongeveer tweehonderd gulden moeten bekopen. Hij had de Duitser, die hij op twin tig jaar schatte, zondagnacht op straat gevonden. Daar had de Duitser bijna huilend verteld dat hij zijn laatste trein had gemist. De Venlonaar had hem daarop on derdak bij zich thuis aangeboden. Na hem nog een hartversterking te heb ben gegeven, wees hij de Duitser een slaapplaats op de divan in de huis- kamer. Gisterochtend was de Duitser al verdwenen toen zijn gastheer uit bed kwam. Met hem waren ook de spaar- P 'f ,^an d® kinderen en het huis houdgeld verdwenen. De gast bleek u af2esloten kasten en laden te hebben opengebroken. Van een onzer verslaggevers -^P de Stadhouders- weg te Rotterdam is gisternamiddag de 43-jarige schilder R. Lusthof uit de Chris RSl ff die in de richting vaii BRjdorp fietste omvergereden door een hem inhalende jongeman op een sport en vrilnd rde SneUer te r«d«n dan De heer Lusthof kwam te vallen en ypP daardoor levensgevaarlijke verwon- dingen op. In zorgwekkende toestand wtrd y naar het ziekenhuis gebracht. Dijkzigt

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5