HET MYSTERIE-KAART IN VIER GEDAANTEN Het harde geslacht KarelI Geen echte ontspanning in televisie-weekeinde Uit de kerken KAPPIE EN DE LUCHTSTRIJD Yan zelfde laken ZEEUWSCH DAGBLAD Premières bij Rotterdams Toneel Weer staking bij Parijse Opera Duo Looser-Janssen Voor de jazzliefhebbers Anna May Wong overleden JONG CABARET IN AMSTERDAM Imponerende uitvoering van Bachs Hohe Messe Maandag 6 februari 1961 Pag. 2 Advertentie TUSSEN NEUS EN LIPPEN CHARMANT In Turandot En privé Hans Kaart Heeft zich toch weer laten verleiden op de televisie te verschijnen. Het is nog niet bekend in welke gedaante hij zich zal vertonen, want het programma „Van grote naar kleine k" staat altijd een beetje in het teken van het mysterie. Kaart gaat vanavond wat anecdotes vertellen. Waar over die gaan? Misschien over zijn werk in de opera (Turandot) of bij de film (Fanfare). Het kan ook zijn dat hij over zijn televisie-optreden in „De drie- stuiversopera" of gewoon over zijn privé-leven praat. Waarschijnlijk zal onze populaire zanger acteur het wel over dat alles hebben. In ieder geval heeft hij keus genoeg en kan het, als men hem een beetje de vrije hand laat, vanavond om half negen best gezellig worden. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Op vrijdag 17 fe bruari zal Rotterdams Toneel de eerste voorstelling geven van „Dubbelspel" (Les assasins du bord de mer), een ko medie van Jean Quitton. Het stuk wordt gespeeld door Enny Meunier, Pieter Lutz en Pim Dikkers, die ook de regie heeft. De Werkgroep van jongeren van Rot terdams Toneel zal op zondagmiddag 19 februari in het repetitielokaal van de Rotterdamse schouwburg de première geven van „De negers" van de Franse schrijver Jean Genet. Het stuk is ver taald door Hans Croiset, die ook de re gie voert. radio vandaag 1 MAANDAG Dat een televisiespel kort na de uitzending als hoorspel in de ether komt, is een zeldzaamheid. Van avond is dat het geval met het amu sante stuk Twee oude dames openden het vuur. Kortgeleden heeft de televisie met dit spel veel succes gehad. Muziekliefhebbers met een vrije ochtend hebben geluk vandaag: op Hilversum 1 om tien uur een concert geheel gewijd aan cello-muziek. Solist is de Hongaars-Amerikaanse meester Janos Starker. Het bijzondere van het programma is de samenstelling: drie solostukken met begeleiding van het Philharmonia Orkest gedirigeerd door Walter Süsskind. Vanavond om tien over half elf een concert door het Concertgebouworkest met o.a. een uitvoering van Pijpers derde symfonie onder leiding van de dirigent aan wie het werk is opgedra gen: Pierre Monteux. televisie vand kritisch bekeken 1 1 MAANDAG Er is vanavond maar één uitschieter bij de N.C.R.V. Hans Kaart die van de grote naar de klei ne k gaat afdalen. (20.30) Daarvóór en daarna de bekende bijdragen: Me mo, Vader weet het beter en het In ternationale journalistenforum. België Vlaams vermeldt in haar pro gramma een speelfilm „Indianen op het oorlogspad", een film van Char les Warren, waarin veel wordt ge schoten, en raak ook! Sioux-Indianen lokken een patrouille in een hinder laag en moorden alle blanken uit (20,25). België Frans vertoont vanavond ook een film met veel spanning „De hel se achtervolging" met in de hoofdrol len Victor Mature, Henry Fonda en Linda Darnell (20.30). Duitsland laat een vrolijke revue zien, voor tv bewerkt naar een blij spel van Grabbe. „Der Teufel ist los" (geschreven in 1822) is een sa tirisch verhaal waarin de duivel op aarde komt onder de mensen zijn bo ze plannen te verwezenlijken. Op een kasteel treft hij een bont gezelschap en daar lijkt het hem een geschikte plaats om zijn eerste kwaad te stich ten. Helaas, de duivel .wordt lang zaam maar zeker door alle leden van het gezelschap herkend en ont maskerd (21.00), Na het laatste jour naal volgt nog een herhaling van de 7de aflevering van „Het Derde Rijk". HOEWEL de organisatoren van de TV-toto keer op keer met bekende Nederlanders uit de bus komen, die het televisie publiek met hun zeer uiteenlopende belevenissen wel even weten te boeien en vaak ook een proeve van bekwaamheid moeten afleggen die het aankijken soms wel waard is, toch blijft het amusementsprogram ma in zijn geheel onder de maat. Na het bekijken van een demon stratie golf, schieten en .skelteren, en de eeuwige duikelaars, jongleurs en equilibristen, rij.st bij ons de vraag: Is dat nu echt de ontspan ning, waarmee een derde deel van ons volk aan het eind van een werk week gebaat is? Nee, dat wil er bij ons niet in. En wat de presentatie betreft maken wij bezwaar tegen de dorheid van de aankleding. De stugge, hoekige Theo Eerdmans tegen een achtergrond van cijfers is echt Been lust voor het oog: Wij zien hem nog steeds liever geleund over zijn geldbak in „Weet wel wat je waagt." Daarbij komt nog het slechte geluid: Zodra een solist gaat optreden meent het orkest er nog een schepje bovenop te moeten gooien. Of is die bijzonder storende overheersing van het orkest voor rekening van de ge luidstechnicus? Gelukkig maar, dat het echtpaar Kieywegt in de rubriek „Espresso" bijzonder goed op dreef was en met interessante en geestige stof over de brug kwam. Kostelijk was de parodie op de com merciële televisie, waarbij de titanen strijd AjaxFeijenoord als „sponsor" fungeerde. Eerdmans, Arie van Nierop, Bob Spaak, Jan Blokker, Bert Garthoff en Karin Kraaykamp onderbraken de vraaggesprekken en staken de loftrom pet over hun favoriete club. Tevens was dit aanleiding het „probleem Coen Moulijn" in gesprekken met buurtbe woners en Coén zelf uit de doeken te doen Jammer dat het wederwoord van Feijenoord ontbrak. Menig boer zal het schaamrood naar de kaken zijn gestegen, toen hij lijde lijk moest toezien hoe een struise Hol landse vrouw uit Hoogkarspel een flink aantal vinnige dingen te berde bracht óver de fokkerij van stamboekvee. Even later zag hij mevrouw Kosten, de enige fokster in ons land, de stal binnengaan gevolgd door Nettie Rosen- feld, charmant, in een leuk jurkje, DINSDAG 7 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 M AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym: 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw: 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Morgenwijding; 9.55 Boekbespr; 10.00 Gram: 10.50 V d kleuters; 11.00 Pianospel; 11.15 V d zieken; 12.00 Lichte muz; 12.20 V d landb: 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Orgelspel; 13.00 Nws; 13.30 Gram; 14.00 Gram; 14.40 Schoolradio: 15.00 V d vrouw: 15.30 Cello en piano; 16.00 Van mens tot mens: 16.15 Gram: 16.30 V d jeugd; 17.20 De dierenwereld en wij; 17.30 Amateurs- progr; 18.00 Nws: 18.15 Dansmuz: 18.30 RVU: Toneel; 19.00 V d kleuters: 19.05 Pa ris vous parle: 19.10 Gram; 20.00 Nws; 20.05 Amus progr; 21.05 Litteraire quiz; 22.00 Kamermuz; 22.30 Nws en beursber v New York: 22.45 Journ; 23.00 Gram: 23.55 —24.00 Nws. HILVERSUM II 298 M KRO: 7.00 Nws: 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd: 7.40 Gram: 7.45 Morgengebed en I overweging: 8.00 Nws: 8.18 Gram; 8.50 V d huisvr: 9.40 Schoolradio: 10.00 V d kleu ters; 10.15 Lichtbaken, godsd lezing; 10.25 Gram; 11.00 V d vrouw; 11.30 Gram: 11.401 Volaan vooruit, praatje; 12.00 Middag- klok - noodklok; 12.04 Ben je zestig?: 12,30; Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.50' Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 j Plafcennws; 13.40 Dansmuz; 14.05 Schoolra dio; 14.35 V d plattelandsvrouwen; 44.45 Gevar progr; 16.00 V d zieken; 16.30 Zie- kenlof: 17.00 V d jeugd; 17.40 Beursber: 17.45 Regeringsuitz; 18,00 Lichte muz; 18,20 Gram: 18 30 V d jeugd; 40.00 Nws: 19.10 Act: 19.25 Zang; 19.30 Gram: 20.30 Avond college: 21.00 Vioolduo; 21.25 Koorzang: 21.50 Gram: 22.25 Boekbespr: 22.30 Nws: 22.40 Gehuwd en ongehuwd: 22.55 Cabaret; 23.25 Gram; 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 19.30 Int agrarisch nws; 20.00 Journ; 20.20 Documentaire film: 20.30 Idem; 21.00—22.20 Speelfilm. DUITSLAND 17.00 V d jeugd; 17.30—18.00 Idem; (Re gionaal progr; 18.25 NDR: Progr overz; 18.30 NDR: Die Nordschau; 18.45 WDR: Hier und Heute; 19.25 NDR: Leven van de zee: WDR: Fmkstrelfe) 20.00 Nws; 20.20 TV-film; 21.05 Documentair progr; 21.50 Balletprogr; 22.00 IJshockeywedstr en laat ste nws. BELGIë VLAAMS 19.00 Int jeugdkron; 19.30 Tekenfilms; 19.45 Filmklucht; 20.00 Nws; 20.30 Film- progr; 20.55 Speelfilm; 22.00 Licht progr; 22.20 Nws BELGIë FRANS 19.30 Ruimtevaartprogr; 20.00 Nws; 20.30 Toneelstuk; 22.30 Balletprogr en nws. PARIJS. Opnieuw wordt de Parijse Opera door een staking om salarisver hoging bedreigd. Thans heeft het koor geweigerd de repetities voor de opera „De Trojanen" van Berlioz waarvan de première 17 februari zou worden gege ven, voort te zetten. Terwille van deze repetities het is de eerste maal dat deze opera in haar integrale versie zou worden gespeeld gaf de minister van culturele zaken bij wijze van uitzonde ring de directie van de opera toestem ming veertien dagen te sluiten. Nu door de staking de opera niet op tijd kan worden ingestudeerd en de voornaamste solisten reeds in maart an dere contracten moeten nakomen, heeft de directie besloten de voorstellingen te hervatten met het ballet en met lyrische Werken waarbij geen koor nodig is. „De Trojanen", die al drie jaar lang op het repertoire staat, zal dus ook dit jaar niet kunnen worden gegeven. DEN HAAG. Met goede smaak en zonder vertoon voldeden de Zwitserse violoncellist Rolf Looser en de Duitse pianist Armin Janssen zondagmiddag hun toehoorders in het Haagse Diligen- tia met een programma, dat ondanks de beperktheid van het cellorepertoire de gemeenplaatsen vermeed. Na een door de cellist fraai gespeelde sonate van Caix d'Hervelois hoorde men de tweede duo-sonate van Fauré. een laat werk van een aristocraat van de geest, die de wereld liet voor wat zij was en zijn muzikale gedachtenleven niet liet verstoren. Behalve de Stüoke im Volkston van Schumann en twee werkjes van Dvorak kwam van de in ons land gevestigde Zwitserse componist Frank Martin de Ballade (1949) tot uitvoering, een be langwekkende compositie, evenwichtig van verhoudingen en dankbaar voor de beide instrumenten geschreven. De cellist had in de dubbelgrepen enige moeite met de zuiverheid, doch voor het overige stond het spel van dit goed op elkaar ingestelde duo op hoog peil. De Witte hooggehakt en een microfoon in de hand. Het was niet alleen een curieus maar ook zeer onderhoudend oMerdeel van het programma. Jan Dongers DE Kro borduurde zondagavond voort op een inmiddels overbekend ge worden patroon. Dat betekent zo lang zamerhand televisie zonder verrassin gen. Dat is jammer, omdat ook een eertijds goedgekozen formule bij een te veelvuldige herhaling op de duur vervelend kan worden. Zo valt bijvoorbeeld aan Martie Verdenius' „School voor Volwassenen" weinig nieuws en plezier te beleven. De filmpjes, die het programma moesten aanvullen, bleven ook aan de matige kant. Rest ten slotte een nieu we uitvoering van het zo sympathieke Kunstmaandorkest waarnaar wij met plezier hebben geluisterd. Ook daarbij doet zich echter het bezwaar voelen, dat een te veelvuldige verschijning op het scherm de presentatie dood maakt. De Kro zal er bepaald goed aan aoen de opzet van het zondagavondpro- gramma eens te herzien. Stempher Het befaamde Malcolm Mitchell Quartet uit Engeland komt op de te levisie. Dat gebeurt op zaterdagavond 18 februari in het AVRO-programma. Het optreden duurt een kwartier. HOLLYWOOD (A.P.). De Chinese filmactrice Anna May Wong is zaterdag ochtend op 54-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Zij werd op 3 ja nuari 1907 uit Chinese ouders te Los An geles geboren en zij was een van de eerste Chinezen die in Amerikaanse films optraden. Anna May Wong speelde haar eerste grote rol in 1924 in „De dief van Bag dad". Haar meest beroemde films zijn „Daughter of the dragon" en „Shanghai express". De laatste film die zij maak te, „Portrait in black", met Lana Tur ner en Anthony Quinn is pas in roulatie gebracht. AMSTERDAM. In het Nederlandse cabaretleven, dat lange tijd beheerst is door de beroemde namen van Kan, Son- neveld en'Hermans, zijn inmiddels veel jonge krachten naar voren gekomen, die talentrijk werk leveren en daarom de aandacht verdienen. Zulk een talentrijk groepje heeft zich zaterdagavond voorgesteld in het Am sterdamse I.C.C met een klein, maar van goede smaak en geest getuigend programma. Wij maakten kennis met de jonge con ferencier Berend Boudewijn, die als tele visieregisseur al enige bekendheid heeft verworven. Hij maakte uitstekende, ori ginele grapjes, die hij met een nog iets te opvallende onopvallenheid bracht. Maar zijn slagvaardigheid is groot en hij kan zich tot een goed conferencier ontwikkelen. Rony Potsdamer zong scherp-satirische en geestige liedjes met een prettige stem en doeltreffende voordracht. Hansje Toussaint toonde veel routine, rijpheid en zelfverzekerdheid in haar stijlvolle voordracht. Hedy d'Ancona, bekend van studenten- en journalistencabaret, kon zich met haar kolderieke typeringen uitstekend handhaven in dit gezelschap evenals de debutante Sonja Berndt, die met een lief, soms ontroerend maar nog zwak stem metje jiddische en Israëlische liedjes zong. Alles werd bekwaam begeleid door Henk van Dijk. M. van Loggem ROTTERDAM. Toen Bach ruim twee eeuwen geleden de H-moll mis componeerde was dat stellig niet be doeld als muzikale oecumene; hoewel hij zich precies aan de indeling van. de mistekst hield en ook de latijnse tekst gebruikte is het werk muzikaal van een typisch protestantse innigheid. Zijn be studering van de klassieke polyfonie zal wel de aanleiding zijn geweest tot het componeren van de mis. Een koor dat dit werk uitvoert op de manier waarop dat zaterdagavond ge schiedde in de Koninginnekerk door de Christelijke Oratorium Vereniging Rot terdam Zuid, verdient een compliment. Piet van den Kerkhoff leidde het uitge breide apparaat van solisten, koor, or gel en orkest onversaagd door de poly fone doolhof en, dat op een wijze die het de toehoorders deed voorkomen als wan delde hij door een verrukkelijk en over zichtelijk aangelegd park. De onderscheiden stemmen waren meestal goed te volgen, zelfs in de vijf- en zesstemmige korén, De solist in de H-moll mis is ongetwijfeld het koor en dat verdient dan ook de grootste hulde. Het solokwartet was samengesteld uit de prominente zangers Corrie Bijster, Annie Hermes, Jan Waayer en Herman Schey, die allen op gelijkwaardige wiize dg aria's en duetten zongen. Verder wérkten mee Koos Bons, orgel. Hans Schouwman, cembalo, en het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Jan Hulzinga 20 voor een gulden 115 Het waren allemaal gedachten die met Agniet te maken hadden. Arjen voelde dat hij ze moest kunnen uit spreken, daarom reed hij de kant uit van Cattendycke. Al was hij niet van plan om naar het kasteel te gaan. Heer Willem zou het ongepast kun nen vinden en hem voorgoed weige ren Het was een middag met weinig zon. Uit het Noorden waaide een kou de wind en de lucht dreef langzaam vol met regenwolken. Het best zal zijn om met mij mee te gaan, als ge niet doornat wil worden, jonker! Arjen hoorde een lachende luide stem die hem toeriep. Om de bocht van een zandige weg kwam een kud de koeien. Er liepen knechten om heen met stokken om de dieren bij elkaar te houden. Achteraan kwam heer Willem op een zwart paard. Er is hier nergens een herberg om te schuilen. Met een gul ge baar van zijn arm wenkte hij Arjen om naast hem te komen rijden. De jonker las in zijn ogen een uitdruk king, waardoor hij zich dadelijk ge rust en vrijmoedig voelde. De koeien liepen langzaam, zodat de ruiters al gauw een eind vooruit waren. De kasteelpoort stond open en Agniet kwam hun tegemoet lopen op het geheel met gras en bloemen begroeide binnenplein. Ze was zo blij met de onverwachte komst van Ar jen dat ze allebei haar handen naar hem uitstak. Ja, dat had je niet gedacht, plaagde heer Willem. Je moet het wieden van onkruid nu maar laten en onze gast bezig hou den, want ik heb nog een en ander in de stallen te doen. Agniet liet de kleine schoffel, waar mee ze tussen de bloemen was be zig geweest, vallen. Ze durfde niet goed naar haar grote oom kijken, maar toen die uit zicht was sloeg ze haar armen om Arjen's hals. Nu weet ik zeker dat oom Wil lem alles goed vindt, als hij je zelf heeft gevraagd om mee te komen. Totdat het tijd was voor het avond maal liepen ze door de boomgaarden en de hof die achter het kasteel la gen. Arjen bleef twee dagen op Catten dycke. Al die tijd wisten heer Wil lem en zijn vrouw het zo te schik ken dat hij dikwijls met Agniet sa men kon zijn. In de namiddag van de tweede dag ging hij naar heer Willem, om te zeggen wat het ver langen was van Agniet en van hem. Dat behoef je mij niet eens te zeggen, jonker. Mijn vrouw en ik hebben dat al gezien toen jullie die dans gewonnen hadden. Jullie wisten DOOR D I CNATE ROBBERTZ dat je in deze buurt omreed was ook niet om te kijken of wij onze oogst wel tijdig hadden binnengehaald. Arjen zei dat hij de gebruike lijke weg wilde volgen. Hij zou naar Bergen gaan en zijn vader verzoe ken bruidswervers te zenden om Ag niet voor hem te vragen. Heer Wil lem beduidde met een handbeweging dat dit niet nodig was. Als heer Adriaen zich in staat voelt om bij mij te komen, dan kunnen wij over leggen wanneer jullie bruiloft kun nen vieren en wat ik Agniet zal mee geven. Zijn grijze ogen bekeken Arjen onderzoekend. Ik weet niet of mijn vader in staat is om tot hier te komen, ant woordde deze aarzelend. Dan zendt hij maar wie hij wil. Daarover zal ik mij niet gekrenkt voelen, jonker. Het gaat mij om het geluk van Agniet. Bezit en geld is een bijzaak. Voor hij van Cattendycke wegging beloofde Arjen dat hij bij het naam feest van vrouw Aleid er weer zou zijn. Arjen was zo onzeker over hetgeen zijn vader zou zeggen over dit on verwachte huwelijk dat hij besloot niet zelf naar Bergen te gaan. Arent van Cruninghe had hem en Agniet bij elkaar gebracht. Nu moest hij ook maar naar Bergen gaan om er verder over te praten. Arent van Cruningthe was niet ver wonderd toen hij hoorde met welke boodschap zijn neef bij hem kwam Hij wreef vergenoegd in zijn han den en zei dat dit een betere wer ving zou zijn dan de vorige. Want met Claes en Berta was het niet zo bijzonder goed verlopen. Als zijn vrouw hem niet in de rede was ge vallen zou hij misschien weer te veel gezegd hebben. Het zal wel nodig zijn om in de Ruterbloeme nog wat te veran deren tegen de tijd dat Agniet daar zal komen, meende vrouw Anna. Als je mij nodig hebt kan je altijd op mij rekenen, want het zal voor zijn om naar Romerswale te komen. Het allerbeste zou 'natuurlijk zijn, als jullie ergens anders gingen wo nen. Romerswale is een verloren plek. Maar ja, als je zegt dat Ag niet er beslist naar toe wil. Je zult er rekening mee moeten houden dat ze nog erg jong is en meer in fan tasie dan in werkelijkheid leeft. Wees jij nu de verstandigste en laat je niet dadelijk door een mooi gezicht je het hoofd op hol brengen. Als je mijn zoon was zou ik er op aandrin gen dat het huwelijk nog werd uit gesteld, jullie kent elkaar veel te kort. (Wordt vervolgd) het toen zelf nog niet, geloof ik. Enje stiefmoeder wel vermoeiend te NED. HERV. KERK Beroepen te Sexbierum, toez.J. H. Bogers te Alphen a. d. Rijn. Bedankt voor Hasselt: L. Blok Capelle a.d. IJssel, GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Dokkum, vac. H. Hogen- huis: E. Haverkamp te Minnertsga. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor EdmontonRed Deer. Alberta. Canada: Th. Rutters te Ensche- de-West; voor Middelharnis: G. Blom te Meerkerk; voor Onstwedde: J. P. v. d. Boomgaard te Thesinge. NED. PROT. BOND Benoemd tot voorgan ;er te Vaassen- Emst ds. E. F. Wildervanck te Bussum, Laatst, pred. te Malang. P. J. J. Dekker, aftredend onder-voorzitter N.F.O. GOES. De heer P. J. J. Deikker te Wemeldinge zal op 23 februari als on der-voorzitter van de Nederlandse Fruit telers Organisatie aftreden. Op die da tum wordt in het jaarbeursgebouw te "Utrecht de jaarvergadering gehouden en de heer Dekker heeft in verband met zijn vele functies de wens te kennen ge geven tussentijds af te treden als on der-voorzitter. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk te Heinkenszand werd benoemd de heer D. van Llere. Het college van ouderlingen en diakenen is nu, na een lange vacature tijd weer geheel voltal lig. 57. Steeds nader kwam de helikopter. Kapple zag door zijn kijker, dat El Bal- lón zijn pistool hief en op de kruiser mikte. „Bliksiekater! Vuur dan toch, voor hij ons lek schiet!" riep hij El Catról toe. De admiraal scharrelde onwennig rond zijn geschut. „Ik Kan nergens munitie vinden...." sprak nij zenuwachtig. „Sabotage!!" brulde Bombastos. „Ik wed, dat jullie daar meer van weten. zeerobben! Jullie zijn handlangers van El Balónü" „Sakkers nog an toe! Heb ik dit snert- schip besteld, of jullie!" brulde Kappie. Toen floot er een kogel langs zijn oren en boorde zich met een plof in het dek. Onmiddellijk begon het gas sissend naar buiten te stromen. Toen begreep ieder een dat het geen tijd was om ruzie te maken. „Munitie of geen munitie... We moe ten hem zien af te schrikken!" riep Kappie uit. „Waar is de maat? Die heeft de grootste voeten! Laat hem op het gat gaan staan, zodat we niet verder leeglopen...!" Terwijl de maat zacht klagend zijn plaats innam, richtte Kappie zelf het kanon op de rondcirkelende helikopter. „Geen munitie... en dat noemen ze nou een kruiser!" dacht hij. „Maar mis schien geeft het kanon wel een knal, ook zonder munitie. En het zou mij verbazen, als dat zonder uitwerking bleef..." Maar net schot zou een andere uit werking hebben, dan Kappie vermoed de... 5. Otto en Distel reden tot aan de krmg van wagens. Zij stegen af en bon den hun paarden aan een boom. Het rumoer rond het kampvuur verstomde toen men de beide vreemdelingen op merkte. Een paar mannen sprongen op en de uitdrukking op hun gezicht voor spelde weinig goeds, doch Janosz de hoofdman riep hen met een kort bevel tot de orde. Hij verhief zich en trad het tweetal waardig tegemoet. Hij mom- een korte groet en vervolgde: „Mogen wij weten, wie gij zijt en wat uw pad het onze doet kruisen?" Otto noemde zijn naam en die van Distel Wij hebben de hele dag ge dwaald' legde hij uit. „En bovendien zijn wij overvallen door het noodweer, zoals ge kunt zien", ging hij verder. „En toen wij hier de gloed van uw kampvuur zagen, meenden wij, dat er een mogelijkheid was ons te drogen en wat uit te rusten!" Terwijl Otto deze uitleg gaf was de oude Maroessia na derbij gekomen en op een teken van Janosz greep zij Otto's hand en be- tuurde die aandachtig. „Het is goed", mompelde zij ten slotte. „Hij kan blij ven." Het oudje greep ook Distels hand. Ge amuseerd keek Distel toe, doch zijn lach verdween toen moeder Maroessia het hoofd schudde. „Niet zo goed", mompelde ze. „Ik zie veel wat beter niet gezegd kan worden!" Distel wil de zich boos maken, doch Otto trad snel tussenbeide. „Kom. kom, moeder tje". zei hij sussend, „deze man is ja ren mijn trouwe dienaar! Ik sta volko men voor herr. in!" Het oudje wierp een vragende blik op Janosz, die wei felend van de een naar de ander keek.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2