Grote belangstelling voor de installatie ANTI-SCHOKHOED EN SCHOENEN MET HAKJES OP-EN-AF Belangrijk Inbraak in kantoor van uaatschappelijke zorg FILMS se Ovemnkihi 'aUiël. K.L.M. maakt foto's van omgeving Kleverskerke De heer Van Leeuwen: Groots werk verricht na de oorlog o Zeeuwsch Dagblad Burgemeesters Compensatie NIEUWE BURGEMEESTER TE OOSTBURG Stads-allures Waardering Dr. J. Rutigershuis te Goes wordt geopend Wisseling presidente N.C.V.B. Domburg Duits toneelgezelschap speelde in Goes Twintig sprekers „Euphonia" Goes gaf uitvoering Ingelanden -hielden districtsvergadering Vliegtuigloods aangekocht Rechtbank Middelburg Vraag leidde tot aanhouding Tweemaal afscheid bij School met de Bijbel Geloof op de proef gesteld SAGA Bromfietser tegen auto; op slag dood Herbouw pand van Polder Walcheren Zaterdag 4 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk BEZETTING van de zetels in het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Oost burg is sinds gisteren weer volledig. De heer J. L. van Leeuwen, die tot voor de herindeling der gemeente op Schouwen-Duiveland burgemeester was van Brouwershaven, is van giste ren af voorzitter van de Oostburgse gemeenteraad. Aan de periode, waar in de wethouders een extra last kre gen te dragen, is een einde gekomen. Enkele weken geleden heeft een an dere gemeente in Zeeuwsch-Vlaande- ren, die eveneens vanwege een bur gemeesterskwestie in het nieuws is geweest, een nieuwe raadsvoorzitter gekregen. Wij bedoelen de gemeente Axel. In twee van de drie Zeeuwse ge meenten, waarin de laatste tijd ru moer was ontstaan rond de persoon van de burgemeester zijn de normale bestuursverhoudingen hersteld. Thans rest nog de gemeente Goes. De bur gemeester van deze stad is verleden jaar herfst door de minister van Bin nenlandse Zaken ontheven uit de uit oefening van zijn functie. Een definitieve beslissing is ten aanzien van deze burgemeester nog niet genomen. Een juiste beoordeling van de si tuatie in de gemeente Goes is niet eenvoudig, vooral niet voor de mi' nister van Binnenlandse Zaken en zijn adviseurs. Wij hebben daar be grip voor, doch niettemin willen wij toch aandringen op het betrachten van zo groot mogelijke spoed bij het nemen van een beslissing, zowel in het belang van de betrokken burge meester, die al maandenlang in span ning en onzekerheid verkeert, als in het belang van de gemeente Goes. J^E VERHOGING van de maximale premie voor verzekering ingevol ge AOW en AWW op 1 januari ge bracht van 502 gulden tot 556 gulden per jaar zal door werkgevers ge compenseerd mogen worden. De com pensatie is echter niet verplicht ge steld, al is de verwachting, dat het grootste deel van het bedrijfsleven hiertoe zal overgaan. De verhoging van de premie drukt in voorname mate op de mensen, die een leidinggevende positie bekleden en een zodanig salaris verdienen, dat zij veelal zelf aansprakelijk zijn voor ziektekosten en bij onverhoopte wer keloosheid hun eigen boontjes moeten doppen. In de looncommissie van de Stich ting van den Arbeid werd een voor gevecht geleverd over een eventuele compensatie. De werknemers stemden voor verplichte compensatie en de werkgevers tegen, zodat de staatsse cretaris Roolvink een beslissing moest nemen. Hoewel werknemers nog getracht hebben de beslissing zo danig te doen zijn, dat alsnog van een verplichte compensatie sprake zou zijn, is de staatssecretaris de weg van het „mogen compenseren" op gegaan. Daar is wel wat voor te zeggen, omdat de huidige loonpolitiek erop ge richt is thans geen verhoging van het loonbedrag toe te staan. Het ligt min of meer in hetzelfde vlak als de be slissing, die genomen werd, toen het openbreken van collectieve arbeids overeenkomsten werd verboden. Toch is er reden bij deze beslis sing een enkele aantekening te ma ken. De groep waarom het hier gaat is slechts beperkt. Deze groep zal slechts in beperkte mate profiteren van die verhoging, omdat zij meestal al goede pensioenaanspraken heeft. Bovendien dragen zij bij ziekte en werkeloos heid een veel groter risico dan bij voorbeeld de lager gesalarieerden, omdat zij ten eerste al talrijke kos ten als huisarts, apotheek en tandarts voor eigen rekening hebben en bij werkeloosheid, zoals wij reeds schre ven, zich zelf moeten zien te redden. Ten slotte is er door allerlei loon politieke maatregelen al een sterk ni vellerende werking geweest, die nog sterker wordt wanneer de verhoging van de premie niet wordt gecompen seerd. Het betekent in laatste instan tie een verdere aantasting van hun materiële positie. Niemand zal kunnen beweren, dat deze kleine groep die aanslag niet zal overleven, maar een element van on billijk zit er wei in. OOSTBURG. In het fraaie ge meentehuis is de heer J. L. van Leeuwen gistermiddag als burge meester geïnstalleerd. Even tevo ren had de burgerij zich niet on betuigd gelaten. Allerwegen wa ren in Oostburg de vlaggen uitge stoken en honderden waren de straat opgegaan om van de intocht getuige te zijn. Speciaal de jeugd heeft zich een innemende en char mante vertolker van de gevoelens getoond, iets wat de heer Van Leeuwen getuige zijn dank woord ook niet was ontgaan. Bij de grens van de gemeente was het direct al een sympathieke drukte, toen het burgemeesters- paar door de harmonie en door padvindersgroepen werd opge wacht. De elfjarige Rosita van Rijk, bijgestaan door de achtjarige Gerardus v. d. Tempel, bood me vrouw Van Leeuwen bloemen aan. De officiële installatie werd verricht door de loco-burgemeester, de heer A. P. Modde. Menigeen zal denken zo zei de heer Modde dat u in Oostburg in een ge spreid bedje stapt; een nieuw opge bouwde gemeente met een prachtig ge meentehuis, eigenlijk een gemeente met stadsallures. Maar als u dat spreitje wegneemt zult u wel merken dat nog het een en ander ontbreekt. De heer Modde noemds toen de nog steeds heer sende woningnood en o.m, het zo zeer begeerde zwembad, waarvan de proce dure al zo ontmoedigend lang slepende is. Na een speciaal welkomstwoord tot mevrouw Van Leeuwen, richtte de heer Modde zich ook tot de raadsleden en tot de andere medewerkers, zon der wier steun een vruchtbare ambts periode als loco-burgemeester bij kans onmogelijk zou zijn geweest. ,,Ik wens u toe", zo eindigde de spre ker, „dat u gedurende vele jaren in een goede gezondheid zult mogen wer ken in het belang van de gemeente Oostburg". In zijn installatierede gaf de heer Van Leeuwen eerst uitdrukking aan zijn ge voelens met betrekking tot Brouwersha ven dat hij met weemoed had verlaten. Overigens had ik niet de grote over gang naar Oostburg kunnen maken als ik niet had kunnen bogen op dé erva ring die ik daar heb opgedaan. Na ge sproken te hebben over de aanpassing, die zowel van de gemeente als van hemzelf gevraagd zal worden, zei de heer Van Leeuwen dat de raad er ver zekerd van kan zijn dat de rechten en verplichtingen van dit college nimmer ontkend zullen worden. Voorts sprak hij de hoop uit dat de raadsleden steeds toegankelijk zullen zijn voor het aanho ren en overwegen van goede argumen ten. Sprekende over de taak van de burgemeester en over zijn positie citeerde de burgemeester een artikel van dr. J. W. Noteboomwaarin deze schreef dat het ambt van burgemees ter een zo grote verantwoordelijkheid meebrengt dat die taak eigenlijk door niemand volledig volbracht kan wor den. Daar moet nog worden bijge voegd dat zijn positie hem boven de partijen verheft omdat hij de plicht heeft de algemeene volksbelangen te behartigen. Bijzonder waarderend sprak de heer Van Leeuwen over zijn voorganger, mr. K. Ifoekzema, die van 1940 tot 1960 burgemeester van Oostburg is geweest. Voor een groot deel is de schitterende opbouw van de gemeente aan hem te danken. Als in een verre toekomst de herinnering aan het direct beleefde zal zijn vervaagd, zal de naam van burge meester Hoekzema, zei de heer Van Leeuwen, worden genoemd als die van een opvallend burgemeester, die met zwier, smaak en doorzettingsvermogen richting heeft gegeven aan wat de mo derne tijd van een gemeente verlangt. Advertentie Machinaal planten van plantuien en bloembollen. 3 JAAR ERVARING. Oostweg 101 Krabbendijke Tel. 01134—318 Tel. 01130—691 GOES. In Goes wordt het dr. J. Rutgershuis geopend, het consultatiebu reau voor huwelijks- en geslachtsleven. Het bureau is gevestigd in het gebouw van de stichting Medisch Centrum, Bea- trixlaan. Ter gelegenheid van deze ope ning zal vanwege de stichting ten al gemene nutte tot het exploiteren van consultatiebureaus voor geslachtskunde een receptie worden gehouden in hotel ,,De Korenbeurs" op zaterdag 11 fe bruari van half vier tot zes uur. Ge neeskundig leidster van het (bureau in Goes wordt mevrouw A. G. Kroonen- berg-Holtlhuis. DOMBURG. In Hotel Juliana hield de Aid. Domburg de dertiende jaarver gadering. In deze vergadering nam me vrouw L. A, Jellema-van Dijk afscheid als presidente, haar plaats werd inge nomen door mevr. H. A. van der Bom- van Dalen. Een inleiding werd gegeven door mej. L. de Visser, met als onderwerp ,,De zin van ons leven." Het verdere van de avond werd ge vuld met bijdragen door verschillende dames. De dames Van Dullemen-Rein houdt en de Pagter-van Keulen gaven een, revue in dichtvorm over de schei dende presidente. Mej. L. de Visser bood de scheidende presidente een polshorlo ge en een snelkoker aan. Mevr. Jongstra uit Middelburg sprak namens het gewestelijk bestuur. GOES. Onder auspiciën van de Z.V.U. en op initiatief van de. WIKOR is gistermiddag voor de middelbare scholieren een toneelstuk opgevoerd, ge titeld: «Minna von Barnhelim". Het werd gebracht door het Duitse toneel gezelschap ,,Das Schauspiel Rem- scheid". De aanwezigen genoten zeer van het gebrachte en een klaterend applaus was de beloning van de Duitse kunstenaars. Over zijn toekomstig beleid zei hij zich te zullen houden aan de normale regelen van het ambtelijk verkeer. Spelregels worden weliswaar steeds meer genegeerd, doch ik acht mij ge bonden deze aan te houden. Voorts zal samenwerking van gemeen ten nodig zijn om het gebied tot ont wikkeling te brengen. Hierbij zal een goede verdeling per gemeente van in dustrie en kleinbedrijf zoveel mogelijk moeten worden nagestreefd. Ik hoop zo zei de heer Van Leeuwen met de gemeentebesturen en in de eerste plaats met de burgemeesters tot de best mo gelijke verstandhouding te komen, voor al in verband met het feit dat Oostburg door zijn centrale ligging een dienende functie heeft. Bijzondere woorden van lof had de heer Van Leeuwen ook voor de heer Modde, die in de afgelopen dertien maanden onder zeer moeilijke omstan digheden uiterst verantwoordelijke ar beid heeft moeten verrichten. Tot slot citeerde de burgemeester een rede, die de koningin in 1951 heeft gehouden voor een congres van Neder landse gemeenten, waarin zij een nauw keurige omschrijving gaf van de taak die gemeentebestuurders wacht. Aan het eind van de raadszitting werd nog een kort woord gesproken door de gemeentesecretaris, de heer P. A. Bril. De secretaris gaf in de eerste plaats de verzekering dat op de volle medewerking van het secretarieperso- neel gerekend kan worden, maar om gekeerd zo zei hij hebben ook de ambtenaren steun nodig, en wij hopen dat wij die bij u zullen vinden. Bo vendien vertrouwen wij dat ook de per soonlijke belangen van de ambtenaren bij u in goede handen zullen zijn. Tot slot sprak de heer Bril nog een speci aal welkomstvoord tot mevrouw Van Leeuwen, en een dankwoord tot wethou der Modde voor de lofwaardige samen werking in de afgelopen dertien maan den. Groot was gisteren de belangstelling voor de officiële installatie. Dat kwam niet in de laatste plaats tot uitdrukking in de indrukwekkende rij van sprekers die het spreekgestoelte passeerde. Wij achten ons ontslagen van de plicht de twintig sprekers bij naam en toenaam té vermelden, om nog te zwijgen van de inhoud van al die speeches, waarin overigens veel hartelijkheid, vriend schap en medeleven te beluisteren wa ren. Zo zelfs dat burgemeester Van Leeu wen er zichtbaar verlegen onder was, en in zijn dankwoord opmerkte dat het goed zal zijn om bij zoveel lof met bei de benen op de grond te blijven staan. Verschillende sprekers boden ook ^en enveloppe met inhoud aan, geheel over eenkomstig de wens van burgemeester Van Leeuwen, die gaarne het geld, dat anders aan bloemen en geschenken uit gegeven zou worden gestort wilde zien in een fonds waaruit televisietoestellen bekostigd kunnen worden voor mensen, die reeds jarenlang aan bed of huis ge kluisterd zijn. Aan de rand van de gemeente Oost- 1 Rosita Rijk (11 j.) en Gerardus v. cl burgwerden de heer en mevrouw Tempel boden mevrouw Van Leeuwen Van Leeuwen hartelijk verwelkomd. I bloemen aan. GOES. In de schouwburgzaal Schuttershof gaf het muziekgezelschap Euphonia gisteravond een uitvoering. De avond werd geopend door de voorzitter, de 'heer C. van Liere, die benadrukte dat de vereniging nog niet voldoende leden telt. In het begin van de avond concerteerde de fanfare en de drum band. Later bracht het gezelschap Martens uit Breda op succesvolle wijze enige cabaretnummers. Het laatste werd dan ook zeer door het pulbliek gewaardeerd. Van een onzer verslaggeefsters IN onze moderne, comfortabele auto's heeft de automobilist nog nauwe lijks een speciale uitrusting nodig. Toch zijn er verscheidene handige ac cessoires in de handel, die in het bij zonder voor de deelnemers en deel neemster aan het snelverkeer zijn be dacht. Zo is er bijvoorbeeld een heel normale pet voorhanden, die in niets verraadt voor de veiligheid van de automobi list te zijn ontworpen. Integendeel, zelfs als bezoeker bij de rennen van Ascot of Longchamp zou men met dat hoofddeksel geen gek figuur slaan. Daarvoor is het dan ook een Engel se pet. Onder een gedistingeerd vilten uiterlijk verbergt de autopet een schuimrubber kussentje en een stootrand van het zelfde materiaal vervaardigd. Alleen al door het dragen van een zachte baret wordt het risico van hoofdletsels bij ongevallen in het snel verkeer met veertig procent vermin derd, zo bleek onlangs bij een onder zoek van de Franse medische auto mobielclub: de schuimrubber binnen laat in de Engelse automobilistenpet biedt extra bescherming. Ook van Engelse origine is de bubble- hat, een modieus dopje voor de vrouw die auto rijdt. Een pluizige pompoen op en een dikke viltlaag in het hoed je, vangen een eventuele klap op. De anti-schokhoed is ook geschikt voor heren, zegt de ontwerper. We willen de eerste man nog zien die zich met zo'n geval op zijn hoofd op de weg waagt! NIET VERGETEN De vrouw die autorijdt is meestal niet geneigd zich achter het stuur uitslui tend in praktische kledingstukken te steken. Wanneer ze in de stad gaat winkelen, wil ze even elegant gekleed gaan als haar sexegenoten die zich la ten rijden (in de tram bijvoorbeeld). Heel hoge, naalddunne hakjes zijn bij het bedienen van de pedalen echter be paald ongemakkelijk en niet bevor derlijk voor de veiligheid in het ver keer. Een vindingrijke Italiaan heeft er iets opgevonden: Hij ontwierp elegan te pumps met afneembare hakjes. Heel handig, maar wanneer mevrouw vergeet de hakjes er weer onder te schuiven, is ze even ver van huis als wanneer ze op een paar afgetrapte flatjes vóór het rijden verwisseld voor haar pumps uit de wagen stapt. Speciale autopumps zijn er ook voorhan den. Dat zijn puntige Italiaanse schoentjes, met een elegant maar niet te hoog hakje, waarbij het zoolleer ge deeltelijk over de hiel doorloopt. Bij het bedienen van de pedalen wordt immers vooral de achterzijde van het schoeisel gemakkelijk beschadigd. Voor de autorijdende man zijn er in Frankrijk in dezelfde geest schoenen ontworpen met een brede bescherm- strip. zoals bijvoorbeeld wel bij ba byschoentjes wordt toegepast. ALS HEER Ook meneer komt uit zijn auto graag als heer voor de dag, al is hij dan, veel meer dan de vrouw, erg op zijn gemak gesteld wanneer hij zijn wagen door het verkeer loodst. Een net wit overhemd, voorzien van een borstzak voor bril of zonnebril, is voor zijn garderobe een handige aan winst, evenals een paar speciale auto handschoenen. Wat het laatste aangaat heeft hij on der andere de keuze uit pigskin exem plaren met een gehaakte bovenhand, leren handschoenen met tricot strips tussen de vingers en voor de win ter soepele modellen in de combina tie leer met vacht. Bij de Rijkspostspaarbank te Ter- neuzen en de daaronder ressorterende kantoren is in de maand januari inge legd 336.615,24 en terugbetaald 166.585,67. De leerlingen van het Petrus Hondius Lyceum te Terneuzen hebben een gezel lige avond gegeven met cabaret, Ameri kaanse verloting e.d. De leerlingen had den geheel zelfstandig deze avond voor bereid. De baten waren bestemd voor het hongerende kind in de Kongo. De opbrengst was verbluffend: precies vier honderd gulden. WOLPHAARTSDIJK. De dijkgraaf van. het waterschap De Brede Watering van Zuid-Beveland, de heer P. J. J. Dekker heeft in een vergadering van stembevoegde ingelanden van district II van het waterschap de ingelanden aan gespoord interesse voor de districtsver gaderingen te blijven tonen. De vergadering, die in café Ossewaar- de werd gehouden, stond onder leiding van gezworene A. Ko-ert, die wees op de taken- van het waterschap en zei dat het niet mogelijk is in korte tijd alle gewenste voorzieningen te treffen-. Dijk graaf Dekker bes-prak de financiële as pecten. Het dijkgesc'hot voor 1961 kon gehandhaafd blijven op gemiddeld 58 gulden per ha, waardoor echter diverse werken niet kunnen worden uitgevoerd. De begroting 1961 werd behandeld en dieverse vragen weeden beantwoord. TERNEUZEN. De afdeling Hoek en Terneuzen van de L. J. G. en Z.P.M. hield in het Concertgebouw de jaarlijk se ontspanningsavond. Voorzitter P. Blok uit Sluiskil zette in zijn openings woord doel en streven van de L.J.G. en Z.P.M. uiteen en vroeg hiervoor steun. Het L.J.G.-orkest uit Tholen verleende zijn muzikale medewerking. Verder voerden enkele leden der L.J.G. en Z.P.M. de één-acter „Meneer de Advo caat" op. Na de pauze volgde de span nende thriller van Joop Spit „Misdaad wordt goed betaald", onder regie van de heer P. van Waes. Te Bergen o-p Zoom werd in het open baar aanbesteed de vernieuwingen van de bestratin-g van de Zuidsingel en het aanbrengen van betohklinkers in de Oude Wouwsebaan. Er waren acht inschrij vingen. Laagste inschrijving was van Fa. Gebroeders Moerland en Zn. te Sint Annaland voor 26.900, Raad Veere werd lid van de jachtclub VEERE. Met algemene stemmen besloot de Veerse gemeenteraad gister middag met ingang van 1 januari jl. lid te worden van de vorig jaar opgerich te jachtclub Veere". Jaarlijks zal een contributie worden betaald van 25. In het oorspronkelijke voorstel van B. en W. werd een bedrag van 10 genoemd, maar dit vond de burgemeesters, jhr, I. F. den Beer Poortugael, toch wel iets aan de lage kant, vooal nadat hem was gebleken uit de mond van een van de raadsleden dat een tientje de mi nimum contributie was. Toen hij gisteren in de raadsverga dering het voorstel onder ogen kreeg om aan de orde te stellen, merkte de voorzitter op: ,,Ik dacht dat we allang lid waren....!" Het bleek, dat behalve de burgemeester zelf ook vele leden van de raad reeds persoonlijk contributie be taalden aan de jachtclub. De kogel was toen gauw door de kerk en op voor stel van wethouder S. Kodde besloot de raad een bedrag van 25 te betalen. Een krediet van 4170 werd uitgetrok ken voor de bouw van een garage bij de ambtswoning voor de gemeente-se- kretaris, welke woning aan de Markt zal verrijzen. Ook ging de raad ak koord met het toekennen van een voor schot van f 1068,20 aan de Vereniging voor Kleuteronderwijs te Veere. De raad gaf verder zijn fiat aan verhuur van een perceel tuingrond aan de War- wijksestraat-Mijnsherenstraat aan de heer A. Vermeulen. In een besloten vergadering ging de raad over tot aankoop van de vliegloods aan het Kanaal ten behoeve van de win- terberging van jachten. Rijkswaterstaat had deze loods te koop aangeboden. MIDDELBURG. Voor de Middel burgse rechtbank verscheen gisteren de varensgezel W. v. O. uit Middelburg. Hij werd ervan verdacht met enkele vrienden te hebben ingebroken in het gebouw van de maatschappelijke zorg. Van O. was zonder werk en hoopte op een voorschot om daarna weer aan yt werk te raken. Hij meende echter zich zelf van geld te moeten voorzien. Achter de Engelse kerk klom hij over een schutting en verschafte zich toe gang in het kantoor van de heer Van Kramer, waar hij met een bajonet in laden morrelde. Een goede honderd gul den was de buit. Bij de brandkast kon Van O. niet komen. Bij vriend van G. werden de centjes verdeeld, maar kort daarop werd de verdachte in de kraag gegrepen. De president, mr. P. v. Empel: ,,U hebt al het een en ander achter de rug, U moet toch eens leren aan t' werk» te blijven. Anders wordt het steeds weer vallen en voortdurend moeilijker op staan!" De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, meende dat het bepalen van de strafmaat dit keer het belangrijkste onderdeel was van zijn requisitoir. iHj vorderde een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek, voorwaardelijke terbeschikking stelling met een proeftijd van drie jaar, ondertoezichtstelling van de reclasse ring en teruggave van de voor Van O. overgebleven dertig gulden. Stemmingen Van O.'s raadsman, mr. H. Bruin, merkte op dat zijn cliënt een recidivist lijkt, maar naar zijn mening werd het accent toch verkeerd gelegd. Volgens hem kon Van O. niet voldoende weer stand bieden aan zijn stemmingen. Hij bezat geen fut genoeg om zich staande te houden tegenover zijn vrienden, die voor hem slecht gezelschap vormden. Pleiter vroeg de rechtbank er een deel van de onvoorwaardelijke straf af te doen. Uitspraak 17 februari. De filiaalhouder S. was in hoger be roep gegaan tegen het vonnis van de kantonrechter te Zierikzee, waarbij hij werd veroordeeld tot 40,boe te. S. had in de Laane te Renesse zijn auto op de weg geplaatst, dat De onzichtbare spion slaat toe In het Grand theater te Goes draait een min of meer ongeloofwaardige film over spionage. In deze film wordt ge bruik gemaakt van alle verhaaltjes en legendes die in de wereld van het boek en kennelijk ook de wereld van de film de ronde doen over de tegenwoordige spionagemethoden. Desondanks en misschien juist daarom is de film een boeiend geheel geworden die de liefhebber wel een poosje in spanning kan houden. --Brandend verlangen" Als men de Franse film „Brandend verlangen" (Elektro, Middelburg) van alle snorkende reklameslagzinnen ont doet, blijft er niet meer over dan een simpel, wat wezenloos produkt over een jongeman uit de grote stad die druiven- kweker op het platteland wordt en dit beroep na een tijdje zelfs sterk ambieert. Twee aantrekkelijke meisjes, die beiden op hem verliefd worden, zorgen voor de onvermijdelijke liefdesperikelen. De rode kaperkapitein Een zeekapitein, die aanvankelijk een groep rebellen wilde helpen wordt door vrouwelijk schoon van zijn plannen af gebracht. Hij komt in een sloep terecht en vindt na vele omzwervingen zijn be manning en zijn schip terug. Deze film, in Luxor te Vlissingen, met een sensationele inslag biedt goede ont spanning, maar is verder van geen enkele betekenis. Onstuimige driften Alhambra in Vlissingen vertoont deze Franse film, die een sterk misleidende titel draagt. Het verhaal is eigenlijk diep tragisch en handelt over een meisje uit het „leven", dat een nieuw en ge lukkig bestaan zoekt. Als haar vriend, die haar uit de moeilijkheden helpt na een heftige ruzie met vreselijke afloop een gevangenisstraf oploopt, trouwt ze ondertussen met een ander. Het realis tische gegeven is knap uitgewerkt en wordt door voortreffelijke acteurs als Daniel Gelin en Belinda Lee levens echt vertolkt. ander verkeer daar last van onder vond. Een motorrijder was pardoes tegen het openstaaande portier van de auto opgevlogen. De officier vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Uitspraak eveneens 17 februari. De niet verschenen G. C. M. M. uit Axel was ten laste gelegd, dat hij in staat van dronkenschap een auto be stuurde. De wachtmeester der rijkspo litie J. K. te Sas van Gent. die als ge tuige optrad, vertelde, dat M„ terwijl hij de grensslagboom op weg naar Bel gië wilde passeren, aan de rijkspolitie gevraagd had: „Zit ik goed naar Axel?" Het bleek dat hij zes tot acht glazen bier had gedronken. Mr. Schenkenberg eiste 250,boete, twee weken voor waardelijke celstraf en vier maanden ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. KRUININGEN. In de jaarvergade ring van de School met de Bijbel heeft de heer C. van Iwaarden afscheid ge nomen als voorzitter van het bestuur. Bijna 40 jaar heeft hij de school als be stuurslid belangeloos gediend, waarvan ongeveer 20 jaar als voorzitter. Dit jaar achtte hij de tijd gekomen om plaats te maken voor een van de jongeren, waarom hij zich niet meer herkiesbaar stelde. Ook de penningmees ter de heer G. Willemse gaat het be stuur verlaten. Hij stelde zich nipt meer herkiesbaar wegens vertrek uit de ge meente. Namens het bestuur bood de waar nemend voorzitter de heer J. P. Quaak de heer Van Iwaarden een gouden pols horloge aan en de heer Willemse een electrisch scheerapparaat. Van het personeel ontvingen zij uit handen van het hoofd der school de heer S. Roosendaal elk een boekenbon. In de plaats van de heer Van Iwaar den werd als lid van het bestuur ge kozen de heer D. H. Volbeda en in de plaats van de heer Willemse de heer J. de Bat. Herkozen werden de heren J. W. P. de Jonge en L Wiskerke. De scheidende bestuursleden werden ook toegesproken door burgemeester A. Schipper en de oud-penningmeester de heer A. Verhage. Na de pauze hield de heer H. Don, hoofd van de Chr. U.L.O. school te Krabbendijke en lezing over ,,Onze kinderen bij het verlaten van de lagere school". Geloof op de proef gesteld. Jezus zeide tot de overste der synagoge: „Wees niet bevreesd, geloof alleen" Marcus 5 vers 36. Als we deze geschiedenis plaatsen in bet verband, waarin zij voorkomt, dan valt het ons op, dat de evangelist Marcus aan ons Jezus laat zien als de Heer over de storm en de daemonen en hier over „die dood". Twee zaken zijn het, die onze aandacht vragen: behoud en -geloof. Jaïrus smeekt Jezus dringend om naar zijn eniig kind, een meisje van 12 jaar te komen, want zij ligt op sterven. Hij doet dit met deze woor den: „Kom toch en leg haar de handen op, dan zal zij behouden worden en in leven blijven". Jezus wordt ons hier getékend ale „de grote Redder en Behouder der were- reld." Het tweede woord, dat onze aandacht vraagt, is: „Geloof". Het is een bewogen geschiedenis die u hier leest in Marcus 5. Helaas raakt ook dit leed velen niet, omdat het leed dezer wereld ons huis nog is voorhij gegaan. Als het leed ook in ons leven komt, dan gebeuren er meestal twee dingen, of we worden erdoor gelouterd of verbitterd. Deze Jaïrus wordt erdoor gelouterd. Want wanneer de knech ten hem de do ostij ding brengen van zijn dochtertje en erbij voegen: „Ga nu maar met ons mee, het helpt toch allemaal niets meer, dan steekt Jezus de reddende hand toe aan Jaïrus in het geweldige woord: „Vreest Niet! Gelooft Alleen". Deze drenkeling op de levenszee grijpt de band van zijn grote Redder en gaat mee met Jezus naar het sterfhuis, waar reeds de klaagzangen van de huren worden ge hoord. Want de dood is het einde van alle tegenspraak. Dan gaat de dokter weg. De begrafenis-ondernemer wordt gewaarschuwd en de dominee lioudt een begrafenistoe- spraak. Daarna gaat de familie weer naar huis «n in het sterfhuis wordt liet heel stil. Het werk gaat weer zijn gewone gang en spoedig is men ook dit sterfgeval verge len behalve zij, die het elke dag merken aan de lege plaats die niet meer wordt ingenomen. Jezus wekt dit dochtertje op en geeft het terug aan zijn ouders. Dit is één van de te kenen van het Rijk Gods dat Jezus nu reeds opricht in deze wereld. Want in dat Rijk zal er geen plaats zijn voor de dood en alle boze machten van deze wereld. Daar is Jezus alléén Koning. Want Jezus moet als Koning heersen, totdat Hij al zijn vijanden onder Zijn Voeten gelegd heeft. De laatste vijand, die onttroond wordt, is: De Dood. Advertentie 9 Het ideale zitmeubel met ongekende toepassings mogelijkheden. Toezending Saga-krant op aanvraag. middelburg-goes gratis advies van onze binnenhuisarchitecten franco levering door heel nederland KLEVERSKERKE. De K.L.M. maakt in opdracht van het Kadaster van het Middelburgse ruilverkavelings- bureau foto's vanuit de lucht van het Kleverskerkse blok. Met deze foto's is men in staat van het gebied nieuwe kaarten te vervaardigen, welke de ha- sis vormen, waarop de nieuwe indeling van de gronden kan worden ontworpen. Door de kadastrale ruilverkavelings- dienst is een aantal punten van signa len voorzien. Deze signalen kunnen o.m. zijn: ijzeren buizen in beton of piket ten, voorzien van witte plaatjes hard board. De op deze manier gesignaleer de punten, die dus via de te nemen fo to's op kaart kunnen worden gebracht, 's-HEER ARENDSKERKE. Op de oude rijksweg is gisterochtend de 23- jarige ongehuwde bankwerker J. A. M. Kouwer met zijn bromfiets tegen eeu rechts van de weg geparkeerde auto van de Kon. Maatschappij „De Schel de" uit Vlissingen gereden. De heer Kouwer was op slag dood. Het onge val vond plaats tijdens een regenbui, waardoor het slachtoffer waarschijnlijk de auto niet tijdig heeft opgemerkt. Een film, die stellig de moeite van het zien waard is. Pa krijgt de klappen In het City-theater te Middelburg de film „Pa krijgt de klappen" met Doris Day in de hoofdrol. Een luchtig verhaal in het komische genre. Het speelt zich grotendeels af in de New Yorkse society wereld, waar de man van Doris Day (David Niven) een der belangrijkste toneelcritici is. Ook in deze fiim ontbre ken de gebruikelijke verwikkelingen in het gezin niet. zijn voornamelijk die plekken grond, waarvan het kadaster in de toekomst bij haar metingen uit zal gaan. Er wordt naa'- gestreefd de piketten en buizen zodanig te plaatsen, dat zij zo weinig mogelijk hinder veroorzaken, In enkele gevallen is het echter onver mijdelijk dat de punten minder gunstig komen te liggen. Het is echter noodzakelijk dat, voor het welslagen van de kostbare onder neming, die het op deze manier van kaarten vervaardigen is, de signalen niet worden verstoord. Het kadaster doet daarom ook een dringend beroep op alle 'betrokkenen ervoor te willen zorgdragen, en zo mogelijk erop te wil len toezien, dat de piketten en ijzeren buizen blijven liggen. Het vliegen zelf vindt de tweede helft van februari plaats op een dag, waar op de atmosferische omstandigheden gunstig zijn voor het maken van lucht foto's. Daarom is het mogelijk dat de signalen geruime tijd moeten blijven liggen. De na het maken van de foto's overbodig geworden signalen worden verwijderd. MIDDELBURG. De herbouw van een pand van de Polder Walcheren bij het gemaal Boreel in Middelburg zal ter hand worden genomen. De fa. C. v. d. Klippe uit Vlissingen is bereid ge vonden het pand voor ƒ41.000 te bouwen. In verband met de algemene aktivi- teit in de bouwsektor wenste geen en kele aannemer het werk voor een la gere prijs uit te voeren. Bezuinigingen moesten daardoor worden aangebracht Met de elektrische installatie en het ar chitectenhonorarium zullen de totale i£"s,te!1..nu 46.000 gaan bedragen. De Rijksbijdrage voor het pand in zijn hui- fI99ennnrn? a*? w?rde,n g?steld op rond ƒ22.000, zodat uiteindelijk nog ƒ24 000 ten laste van de Polder Walcheren komt.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3