Scheldebrandweer houdt van onderduiken CJ.V. voert actie tussen Pasen en Pinksteren Schuttershof Middelburg krijgt moderner interieur „Andes'" werd van obstakel verlost Mannen overwinnen rookvrees KELLNER MET GELD VAN PATROON AAN DE HAAL Bochtige weg tussen Baarland en Kwadendamme blijft Nieuwe veiling 20 februari in gebruik Schaakcompetitie Verpachting inlaagdijk bij Ritthem Feestavond landbouw- jongeren gemeenschap Lezing prof. Berkhof over katholiciteit Brommers hotsten Schorsing voor bouwcombinatie Politierechter Middelburg Mosselexport bevredigend Kosten worden te hoog Toch wordt het feest in Farakla Nu ook in Souburg correspondentschap prot. spaarbank Stand oester- en mosselexport Kaderdagen L.J.G. op Hedenesse Veel neerslag in januari Veerpont van Zijpe voer op havendam Optimistisch geluid in raad Rilland F abrieksarbeiders vingen bot Aantal t.v.-toestellen in Zeeland bijna verdrievoudigd Gebouw moet echte „volksschouwburg" worden Eerste aanrijding na 32 jaar Chauffeur had niet aan de regen gedacht Zeeuwse amateurs zetten hun beste beentje voor Zweedse tanker uit Middelburg Vrijdag 3 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 VLISSINGEN. De bedrijfs brandweer van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" houdt er van nu en dan onder te duiken. Uiteraard in het koele nat en dan met duikerpakken aan. Begin vo rig jaar gingen vier leden van het korps de praktische opleiding voor het duiken bij de Haagse brand weer volgen. In een zwembad al daar werd hen geleerd hoe op de meest efficiënte wijze kopje onder te gaan. Dit kwartet instrueerde de andere le den van het Scheldekorps, zodat nu acht tien van de 24 man kunnen duiken. Het hootd van het korps, de heer C. van Oyen, vertelde ons de redenen voor het beoefenen van deze kunst. De gebruik te zuurstofapparaten zijn uiteraard niet in de eerste plaats voor het duiken be stemd, maar om zich zonder verstik- kingsgevaar in sterke rookontwikkeling bij branden te begeven. Bij het oefenen bleek, dat het onder water het gemak kelijkst ging de korpsleden de ademha- lingtechniek en wat daar zoal bij komt te leren. Kaartje leggen..." „Het is een prachtige methode mijn mensen de vrees voor rook te doen overwinnen. Voor zij gingen duiken zou den velen zich niet in een dik rookgor dijn hebben durven wagen. Nu leggen zij er, bij wijze van spreken, een kaart je bij!" Jaren geleden hebben de Schelde- brandweerlieden voor het eerst hun duikprestaties in praktijk kunnen bren gen. Een zolderschuit vol staalkrullen kapseisde en de schipper bevond zich daaronder. De duikers hebben de man levend en wel naar de oppervalkte kun nen halen. Nog een voorbeeld is het karwei,- dat de mannen van de heer Van Oyen op 30 mei vorig jaar hebben opgeknapt. In de schroef van het schip de „An des" waa een touw gedraaid. Anders dan door duikers kon dit hinderlijke ob stakel niet worden verwijderd. Eén der geoefendste brandweerlieden begaf zich in de nauwe opening tussen scheeps wand en kademuur en binnen drie kwar tier was de schroef vrij. Hoe de duiker het karwei opknapte weet hij later zelf niet meer. In het aardedonker peuterde hij aan het touw, dat zich als een boa-constrictor van hennep, om de schroef had gekronkeld. Enkele malen kwam hij boven water om zijn zuurstofflessen te verwisselen. Plet karwei werd echter opgeknapt. Overdekt zwembad In de winter oefenen is echter een groot probleem voor de duikers. Vorig jaar trok men naar het dichtstbijzijnde overdekte zwembad, in casu in Breda, waar men. te water ging. Deze manier van oefenen was natuurlijk te kostbaar en te tijdrovend. „De enige oplossing is een overdekt zwembad, op Walcheren", zei de heer De man aan de wal houdt de duiker aan het „lijntje", die zich in de nauwe opening tussen scheeps wand en kademuur begeeft om de ingedraaide kabel te verwijderen. VLISSINGEN. Hoewel de persoon lijke streekkampioenschappen schaken over het seizoen 19591960 pas tot het verleden behoren heeft de Zeeuwse Schaakbond nu reeds het programma gereed voor de persoonlijke kampioen schappen seizoen 19601961. De wed strijden zijn gepland in het tijdvak van 4 februari tot ongeveer eind juni. In de hoofdklasse zal de strijd gaan tussen de voLgeftde candidaten: Schouwen-Duive- land: J. J. Elzerman, J. J. v. d. Ende en N. J. Enzlin; district Walcheren: J. Hoogstrate, A. Niemarkt en S. Sanders. Voor de Beve lander! zijn de vertegenwoordigers: F. Facee Schaeffer, C. Jansen, J. de Lange en P. Valk. In Zeeuws Vlaanderen is de enige deelnemer T. Bletek uit Zelzaete (België) die als titelhouder eerste klas reglementair het recht heeft verworven in de finale Hoofd klasse mede (e spelen. In de eerste klas heb ben zich alleen op Walcheren liefhebbers aangemeld. Het zijn: P. Benski, M, de Rruy- ne, F. van Eekhout, P. Lemson, A. Mast, h. J. Woudstra, W. van Wijnen en J. A. Zacha- riasse. Voor de Bevelanden doet alleen nog C. W. Saaman mede. Daar zich hier voor de streekkampioenschappen geen andere candidaten hebben opgegeven speelt hij alleen in de finale mede. De voorwedstrijden duren van 4 februari tot en met 8 april. Indien in dit streek- kampioenschap de eerste plaats wordt gedeeld, wordt een beslissingswedstrijd gespeeld. Eindigt deze in remise dan wordt een beslissing genomen volgens het Sonnenborn-Berger systeem. De fi nales persoonlijke kampioenschappen zullen op 29 april beginnen. Indien in de finale de eerste plaats wordt gedeeld door de huidige titelhou ders. behouden deze hun titels. Indien uitsluitend candidaten de eerste plaats delen, spelen zij met elkaar één be slissingspartij waarbij om de kleur van de stukken wordt geloot. Eindigt deze Partij in rem;.st dan beslist wederom bet systeem Sonnenborn-Berger. Alle partijen worden genoteerd en met de klok gespeeld. Het tempo is veertig ze.ten in de eerste twee uur en daarna twintig zetten per uur. De reeds vast staande finalewedstrijden tussen de he ren Bohimeyer en T. Bletek in de hoofdiv.asse en T. Eietek met C. W. Saaman in de eerste klas kunnen reeds vooruit gespeeld worden. Hierdoor kan een vlotte afwerking van de kampi oenschappen meerdere zekerheid gege ven worden. Van Oyen. Maar aan dit Utopia gelooft hij zelf niet. „Het is jammer", zegt hij, „want 's zomers moeten de dui kers opnieuw beginnen te leren. Maar heerlijk vmden zij het wel. Ik krijg hen dan vaak er haast niet uit!" De duikers van de Scheldebrandweer gebruiken bij hun verrichtingen onder het wateroppervlakte een rubberpak, dat nauw om het lichaam sluit en warm- te-isolerend is. De persluchtapparaten op hun rug zijn goed voor een klein half uur onder water. Tegenwoordig staan zij door middel van een koptele foon en een keelmikrofoon direct in ver binding met de mensen op het droge. Meestal worden de duikers aan een „lijntje" gehouden, maar dat is lang niet altijd het geval. De duiker, die de schroef van de „Andes" bevrijdde, raak te met zijn lijn vast en moest zich met behulp van het mes, dat hij op de heup droeg, lossnijden. Dat zijn natuurlijk de gevaren, die men in het koele nat, diep onder de waterspiegel, loopt. Portemonnee Het merkwaardigste karweitje dat de mannen tot nu toe hebben opgeknapt was het geval van de verdronken portemonnee. Een werkman van het bedrijf verloor in zijn vakantie dit nuttige ge bruiksvoorwerp met inhoud en al in het water van één der grote plassen bij Rotterdam. Drie kïk- vorsmannen van De Schelde gin gen op een zaterdagmiddag een poging wagen de f 275.van de ongelukkige werkman op te duiken. Het bleef echter helaas bij een po ging. Want op de bodem van de plas lag ongeveer een meter slib! NCRV-ontspanningsavond in Middelburg MIDDELBURG. „Weest paraat, want wij hebben tot taak ons als om roep zo hecht mogelijk aaneen te slui ten", met deze woorden opende ds. W. F. ten Rouwelaar, evangelisch-luthers predikant in Middelburg, de gisteravond in het Schuttershof gehouden ontspan ningsavond van de N.C.R.V. Het pro programma werd verzorgd door de con ferencier en imitator Jan Oradi. De ar tiesten waren o.m. Diana en Daranti met een muzikale show, Henk van Ma nen met een wedstrijd voor echtparen, de goochelende Iberco-brothers en het bekende zangduo Ans en JaaD Daniels. De duiker begeeft zich te water. Hij is een van de Scheldebrandweer- lieden, die het schip -de „Andes" van een kabel, die zich in de schroef had gedraaid, verlossen. MIDDELBURG. De Polder Wal cheren heeft voor zaterdag 11 februari een buitengewone spoedeisende verga dering van de ingelanden uitgeschreven. Aan de orde zal onder meer komen een voorstel van het dagelijks bestuur tot het verpachten van gedeelten van de Inlaagdijk 1678 in de Zuidwatering aan de heren A. Breel, P. Maas en L. Schout. Op 31 december 1960 expireerden de pachten van deze landbouwers, allen uit Ritthem. In verband met de in de naaste toekomst te verwachten uitvoe ring van werken aan de zeedijk van de Zuidwatering, tengevolge waarvan deze pachten toch grotendeels voortij dig beëindigd zouden moeten worden, acht het dagelijks bestuur van de Pol der het ongewenst deze pachten met ingang van 1 januari 1961 weer voor een periode van zes jaar te vestigen. In geval van beëindiging binnen die perio de volgens het huidige systeem van de Pachtwet zou dan een niet onbelangrijke schadevergoeding aan de pachters ver schuldigd zijn. Het dagelijks bestuur is thans met de pachters overeengekomen om voors hands 3e pacht voor de duur van één jaar te vestigen. Aan de Grondkamer is daartoe toestemming gevraagd. Met het oog op de korte duur van de pacht meent de Polder de pachtprijzen op hetzelfde niveau als in de voorgaande periode van zes jaar te moeten hand haven. BAARLAND. De afdeling Oudelan- de van de Landbouw Jongeren Gemeen schap gaf haar jaarlijkse uitvoering in het verenigingsgebouw te Baarland. De voorzitster, mej. E. van de Velde uit Ellewoutsdijk, heette allen hartelijk welkom. Voor de pauze werd door een zeven tal leden van „De Lustige Trekkers" uit Borssele het muzikale gedeelte van de avond verzorgd, met zoveel succes dat op verzoek van het publiek verschil lende nummers moesten worden her haald. Na de pauze trad op de Z.P.M. L.J.G.-afdeling Axel met het toneelspel „De Vluchtelinge", een spel van span ning in drie bedrijven van C. v. d. Lingen. De regie was in goede handen bij M. de Feijter. Het stuk werd goed gespeeld, waarbij de heer Van Arent- hals zijn rol op zodanige wijze vervul de dat zijn functie van invaller niet op viel. De avond was zeer geslaagd. MIDDELBURG. Donderdag 9 fe bruari zal de lezing-cyclus Rome-Re formatie worden afgesloten met een causerie van prof. dr. H. Berkhof uit Leiden. Hij zal siprekeni over „De Ka tholiciteit der kerk" en daarbij ook het gehele vraagstuk van het verschil in oecumenische visie tussen Rome en de Reformatie behandelen. Deze lezing wordt gehouden in tiet kerkcentrum aan het Koorkerkhof en begint om aoht uur. TERNEUZEN. Op het kruispunt Axelsestraat-Dokweg zijn gistermorgen omstreeks half acht, twee bromfiet sers tegen elkaar gebotst. A. F. de S. uit Sas van Gent reed over de Axelse- straat richting Terneuzen, terwijl G. J. R. uit Zaamslag vanaf de Dokweg de Axelsestraat wilde oprijden. Beiden wa ren tegelijk op het kruispunt. Een bot sing was onvermijdelijk. De bromfiets van De S. werd beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden, zich niet voor. MIDDELBURG. De president van de Middelburgse rechtbank deed 22 no vember uitspraak in een kort geding, dat door de procureur van het Alge meen Ziekenfonds Walcheren, mr. W. H. Vermaas, aanhangig was gemaakt. Het kantoorgebouw van de Zuidneder landse Bouw- en Handelsccanbmatfe, welk bedrijf enige jaren geleden failliet is gegaan, staat in Vlissingen en wordt door de curatoren in het faillissement aan diverse instanties verhuurd. De funderingen van het gebouw steu nen gedeeltelijk op die van het gebouw van het ziekenfonds, dat aan die kant verzakkingen begon te vertonen. Er kwamen scheuren in de muur, ramen begonnen te klemmen en meer akeli ge dingen deden zich voor. De president gaf het bevel al datge ne wat het gdbouw van het ziekenfonds hinderde te laten verwilderen, wat dus op een gedeeltelijke afbraak van het andere gelbouw neerlcwaim. Binnen twee maanden moe3t dit zijn gebeurd. De termijn die daarvoor was gesteld, liep op 22 januari ten einde. De curatoren, mf. F. W. Adriaanse en G. H. Luyendijk, waren met de af braak op 21 januari, een dag tevoren dus, begonnen. Mr. Vermaas vond ech ter dat het vonnis niet was nagekomen en eiste beslaglegging op het gebouw. De curatoren van de failliet gegane combinatie maakten een kort geding ter schorsing van dit beslag aanhangig, De president stond in zijn vonnis deze schorsing toe. BRUINISSE. Was de mosselexport in de maand januari bevredigend, be paald druk werd het zaterdag 28 janu ari en daarna toen vele kwekers in de gelegenheid werden gesteld een lading mosselen naar Yerseke te brengen. De oorzaak van deze drukte was on getwijfeld de ingetreden dooi en voor al de onmogelijkheid om direct te be schikken over buitenlandse mosselen (Duitse import), door de betrokken han delaars. MIDDELBURG. „En toch wordt het feest in Farakla". Onder dit motto zal het Christelijk Jongeren Verbond tussen Pasen en Pinksteren een aktie voeren om het Zeeuwse echtpaar Blankers-Boot, waarover wij een artikel plaatsten, te helpen aan een eigen jeugdgebouw. Dit echtpaar dat in opdracht van de Wereldraad van Kerken in het Griekse dorpje Farakla werkt, heeft dringend behoefte aan een eigen clubgebouw voor het jeugdwerk dat het daar heeft opgebouwd. De Wereld Wijd Werkcommissie van het verbond denkt voor deze aktie, waarvoor de junioren clubs worden inge schakeld, een groot aantal papieren servetten te laten bedrukken met een slagzin. Deze servetten zullen door de jongens en meisjes worden verkocht. Het C.J.V. wil niet alleen zorgen voor het gebouw maar ook de inventaris zal door het verbond worden geschonken. Alvorens het C.J.V. met deze aktie begint zal eerst kontakt worden opgenomen met de heer Blankers om te informeren naar wat er precies nodig is in het Griekse dorpje. SOUBURG. Na Axel en Terneuzen was Souburg gisteren de derde plaats in Zeeland waar een correspondentschap werd opgericht van de in april van het vorig jaar In het leven geroepen spaar bank voor protestants Nederland. Daar mee is het Souburgse correspondent schap het zeventigste in den lande, al draagt het nummer 56. Vlissingen zal spoedig volgen. In de oprichtingsm^een- komst in Rehoboth deelde de inspecteur van de spaarbank, de heer G. J. van Nimwegen, mee, dat gehoopt wordt op een totaal van 300 a 350. Als we een correspondentschap van een spaarbank openen, aldus de dis trictsbestuurder van het CVN, de heer H. Beenhakker, zijn we bezig met de realisering van een stuk stimulering van de bezitsvorming. De ervaringen met de reeds veertig jaar bestaande spaarbank van de KAB en die met „onze" eigen verzekeringsmaatschappij TJBO hebben mede de stoot gegeven tot de oprichting van een spaarbank voor protestants Ne derland. Met een eigen spaarbank, zei de heer Beenhakker, kan een begin wor den gemaakt met het bouwen aan een financiële instelling in eigen protes tants-christelijke kring om de kapitaal behoefte voor de totstandkoming van kerken, christelijke scholen, verenigings gebouwen en andere protestants-christe lijke instellingen te kunnen dekken. De heer Beenhakker wees er nog op, dat deze spaarbank niet een instelling is voor alleen CNV-ers. De heer Van Nimwegen zag de spaar bank voor protestants Nederland als een voorportaal voor het inmiddels opge richte beleggingsfonds. Binnenkort, ver klaarde hu'. zullen de eerste deelheb- bersbewijzen van dit fonds ter waarde van honderd gulden worden uitgegeven. De spaarbank in Souburg houdt zitting elke vrijdagavond van zeven tot acht uur in Rehoboth. Als correspondenten treden op de heren A. G Crielaard, A. Meerman en L. de Bruijn. YERSEKE. De mosselexport naar België, die door de stakingen minder te lijden had dan de oesterexport, is toch iets afgenomen. De oesters gaan nu weer regelmatig naar Frankrijk. Ook andere landen hebben weer een grote vraag. De leerlingen van de Julianasohool te Krabbendijke hebben ten bate van de kinderen in Kongo 620 busjes melk opgehaald ter waarde van 390 gulden. Dit mooie resultaat was naast het grote enthousiasme van de medewerkende scholieren eveneens te danken aan de melkhandelaren die tegen sterk ver laagde prijzen leverden. GOES. Voor het eerst na enkele jaren organiseert de Landbouw Jonge ren Gemeenschap Zeeland voor be stuursleden en toekomstige bestuursle den van de L.J.G.- en Z.P.M.- afdelin gen weer kaderdagen. Zij worden ge houden van donderdag 9 tot zaterdag 11 februari in het vormingscentrum „Hedenesse". Voor donderda,gmiddag staat een causerie op het programma van de heer J. E. de Vrieze, adjunct- secretaris van het K.N.L.C. over het on derwerp: „Wat is de taak van de pen ningmeester en welke financiële moei lijkheden heeft zijn vereniging". De vrijdag wordt geheel gewijd aan het on derwerp: Hoe vergaderen we nu eigen lijk? Na een korte inleiding kunnen de aanwezigen kennis maken met allerlei nieuwe methoden. Zaterdagmorgen wordt een nabeschouwing gehouden met als uitgangspunt: „De plattelandsjonge- ren in zijn plaatselijke samenleving". BRUINISSE. De maand januari 1961 kenmerkte zich door een overvloe dige neerslag. De regenmeter van het Proefbedrijf Scheldemonden te Bruinisse registreer de 97 mm tegen 56 mm normaal. De grootste hoeveelheid, 28 mm, viel op 29 januari, terwijl op 6 januari in een etmaal 14 mm werd opgetekend. Er waren in deze maand twee korte vorstperioden. In de eerste periode daalde het kwik tot 4% graad onder nul, in de tweede periode tot 9 graden Celcius onder nul. BAARLAND. Naar het zich laat aanzien zal binnenkort in de vergadering van de raad der ge meente Baarland een voorstel aan de orde komen' om af te zien van de rechttrekking van de verschil lende bochten ter weerszijden van de spoorlijn in de weg Baarland- Kwadendamme. Destijds stond dit stuk tertiaire weg op het plan van de herverka velingscommissie Zeeland om ver beterd te worden als z.g. a-weg, doch bij een algehele bezuiniging werd dit weg-gedeelte uit de plan nen geschrapt. Weinig bevredigend omdat door het vele en zware herverkavelingsvervoer dg tertiaire weg in de gemeente Baar land werd beschadigd, doch generlei fi nanciële tegemoetkoming kon in her- stelkosten worden verleend, zodat de gemeente zelf voor de financiële conse quenties werd geplaatst, terwijl in an dere gemeenten slechte wegen werden vervangen door goede a-wegen op kos ten van de herverkaveling. Ook de N.V. Grondmij. vond dit een weinig bevredigende situatie en nam het initiatief om voor de rechttrekking van de verschillende bochten een plan te ontwerpen, waarbij op basis van 65 pet. ten laste van de provincie (tertiair wegenfonds) en het resterende voor de herverkaveling, een en ander zou wor den uitgevoerd zonder financiële conse quenties voor de gemeente. In de ver gadering van de raad der gemeente Baarland van 22 dec. 1958 presenteer de burgemeester Van Liere dit als een Kerstgeschenk de raad. Het plan werd de„- rie v-«-ara» aanvaard temeer omdat in het plan de aanleg van een brandput was opgenomen. Ged. Staten waren inderdaad bereid om 65 pet. in de totaalkosten van plm. 60.000.- te verlenen, doch al heel spoedig bleek de eerste tegenvaller voor de gemeente, nl. dat de verplaat singskosten van de bollenloods bij het spoor ad ca. 10.000,- volledig ten las te der gemeente zouden moeten komen, doch vermoedelijk zou de bijdrage van de zijde van de herverkavelingsdienst nog van dien aard zijn dat de „strop" voor de gemeente tot die plm 10.000,- beperkt zou blijven. Van de zijde van de Provinciale Wa terstaat werd het plan eveneens beoor deeld, waarbij echter bleek dat het to taalbedrag niet 60.000 doch plm, 105.000 zou moeten worden. Ged. Staten herzagen hun besluit wel, doch de verhoging der bijdrage was miniem aangezien Ged. Staten uit gingen van 63.790,- plus kosten van toezicht, terwijl van de zijde van de herverkaveling vermoedelijk op 20.500 kan worden gerekend. Inclusief de schade-vergoedingen zal een err ander betekenen, dat nu een be drag van zeker 45.000.- ten laste der gemeente Baarland zal komen, hetgeen een heel ander geluid is dan dat van het Kerstgeschenk 1958. Mede omdat andere belangen op het BRUINISSE. Een klein defect aan het roer samen met de harde wind, was er de oorzaak van dat de veerpont Zijpe van de dienst ZijpeAnna Jaco- bapolder bij het invaren van de tram haven te Anna Jacobapolder op de ha- vendam terechtkwam. Door de veerboten Jannes en Maria van de veerdienst gebrs. Maas, en een motorbootje van Rijkswaterstaat werd het schip vlot getrokken. Toch bleek na enkele nieuwe afvaar ten dat het roer nog mankementen vertoonde, zodat enige diensten niet konden worden gevaren. De file auto's aan beide zijden van het veer groeide onrustbarend en deze verminderde eerst nadat de veerpont Krammer was ingezet om het defecte zusterschip te vervangen. In de namiddag was de dienst weel geregeld. AUTO'S BOTSTEN IN MIDDELBURG MIDDELBURG. Een gesloten vee auto, bestuurd door A. H. S. C. uit Vee- re, reed gistermiddag om kwart voor een op het Banckertplein teveel links in de bocht en veroorzaakte een aanrijding met een personenauto, bestuurd door A. N. uit Middelburg. Beide wagens werden beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. RILLAND. Burgemeester J. C. W. Jobse heeft in zijn nieuwjaarsrede aan het begin van de gisteren gehouden ge meenteraadsvergadering een optimis tisch gelnid laten horen inzake het fi nancieel aspect van de gemeente. De verwachting is gewettigd, dat in de nieuwe wet financiële verhouding rijk- gemeenle, voor Rilland gunstige pers pectieven zijn opgesloten. De burge meester had dan ook de stellige hoop, dat de toekomst van de gemeente in financieel opzicht er rooskleurig bij staat. Ook het Kreekrakplan opent voor Ril land wijde perspectieven. Het is wel iswaar geen Zeeuws plan, maar toch zal bij de uitvoering van dit plan de eerste spade in de grond gestoken wor den in onze gemeente", aldus de bur gemeester. Voorts releveerde de burgemeester de gebeurtenissen uit het afgelopen jaar. De heer J. Rijk (kvp) beantwoord de de nieuwjaarsrede. De gemeentebegroting 1961 werd de raad aangeboden. De raad nam met grote blijdschap kennis van de mededeling, dat de aanleg van het rijwielpad van het dorp naar de rijksweg langs de hoofd weg als nummer een op de urgentie- lijst staat. Het rijwielpad wordt drie meter breed. De hoofdweg zal tevens herbestraat worden en aan weerszij den een halve meter breder worden. De raad verleende een krediet voor de aanschaf van een nieuwe motor brandspuit. Een subsidie-verzoek van de algemene ontspanningsvereniging wees de raad eenstemmig van de hand. De burgemeester zei nog, dat de ver eniging moet proberen de contributies te verhogen. Nadat de hervormde kleu terschool het nieuwe gebouw zal hebben betrokken komt het bestaande pand ter beschikking van het r.k.-kleuteronder- wijs. De rondvraag leverde niets op. spel staan, bijv. de herbestrating van de tertiaire weg Baarland-Oudelande, zal deze grote post van ruim 45.000,- een dergelijke last op de gemeente-be groting gaan leggen, dat het begro- tings-evenwicht dat thans juist aanwe zig is, zal omslaan in een tekort op de begroting. In verband hiermede mag worden verwacht dat bij deze stand van zaken in de eerstkomende verga dering van de raad het voorstel af te zien van deze wegsverbetering zal wor den aangenomen, zodat dit bochtige weggedeelte zal blijven zoals het nu is. MIDDELBURG. „Een ogen blik van zwakheid na vijf a zes jaar goed gedrag," noemde de of ficier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, de es- kapade van de kellner W. J. S. in september van het vorige jaar. S., die nu in een fabriek in Amster dam werkzaam is, oefende het kellnersvak vorig jaar in Oostburg uit. Hij nam een dag vrijaf en ging naar België. Bijna 1100 van zijn werkge ver had S. op zak. Na een woorden wisseling met zijn vrouw, liet hij haar in de steek en bezocht in zijn eentje Brugge en Antwerpen. Hij kwam in ve le café's en dronk sterke drank. Nadat hij zijn eigen geld had opgemaakt was Uit een overzicht van het blad P.T.T.- nteuws blijkt dat in Zeeland per X no vember 196» 11.874 aantal televisietoe stellen In gebruik waren tegen 4723 in januari 1959. Het aantal is dus in nog geen drie jaar bijna verdrievoudigd. Rotterdam en Amsterdam spannen de kroon met resp. 81.929 en 89.992 t.v.-toe stellen in november 1960. De grote con centratie in het Westen neemt echter ge leidelijk af. In januari vimd men in de provincies Noord- en Zuid-Holland nog 60,2 pet van het totaal aantal en in no vember 1960 was dit aantal verminderd tot 55,4 pet. Op 1 november 1960 was er ongeveer één t.v.-toestel op elke vijf tien inwoners. In Noord- en Zuid-Holland was dit ongeveer op elke elf inwoners een toestel, in Zeeland slechts één op de vierentwintig inwoners en in Drente slechts één op de zevenendertig inwo ners. In deze twee jaar werd het totale aantal toestellen in Nederland bijna ver dubbeld. In jan. 1959 bedroeg het aantal 391.036 en in november 1960 reeds 760.115. Nieuw scheepvaartkantoor VLISSINGEN. Met ingang van 1 februari is een nieuw scheepvaartkan toor gestart, dat onder de naam S.S.S. (Shipping Signal Service) haar werk zaamheden zal vervullen. Zoals uit de naam blijkt, zal de firma zich in de eerste plaats bezig houden met het rap porteren van Vlissingen voorbijvarende schepen aan rederijen en scheepsmake laars. Daarnaast zal de firma zich ook met scheepsagentuur gaan bezighouden. De S.S.S. is ontstaan door een fusie van de reeds in Vlissingen gevestigde fir ma's „Scaldis" en „Gamaco". Advertentie HUUR REN KOELKAST Uitsluitend splinternieuwe kasten "van de bekendste merken. Huurprijs vanaf f 9^15 per maand. Met RECHT VAN KOOP) iuSSZZQI Breda: Ginnekenstraat 61 tel. 34850 Bergen op Zoom: Kremerstraat 4 MIDDELBURG. Het ongeveer drie eeuwen oude'Schuttershof te Middelburg zal waarschijnlijk bin nen korte tijd gemoderniseerd worden. Er bestaan plannen om de oude houten stoelen in de grote zaal te vervangen door nieuwe, terwijl men ook voornemens is het toneel en de garderobe onder han den te nemen. Dit werd meegedeeld tijdens de ken nismaking met de nieuwe gerant, de heen L. Holtslag uit Arnhem, die met ingang van 15 februari a.s. de huidige exploitant, de heer J. Vreeswijk, zal op volgen. De heer Vreeswijk vertrekt naar Hillegom. Naar men ons vertelde zal ook het Schuttershof niet kunnen achterblijven in de modernisering en uitbouw van za lencomplexen in Middelburg. De beide aandeelhouders staan echter op het standpunt, dat het karakter van het Schuttershof als zodanig weinig veran dering zal ondergaan. Als vanouds heeft dit centrum namelijk de naam van de „zoete inval", de verzamelplaats voor verenigingen, gezelschappen en partijen. Niettemin beseft men, dat het huidige gebouw niet aantrekkelijk meer, de gro te zaal wat inrichting betreft te ouder wets en de situatie bij de garderobe na genoeg onhoudbaar is. Ook de vloer in de grote zaal voldoet niet meer aan de eisen die er tegenwoordig aan worden gesteld. Over de andere zaaltjes zijn minder klachten, maar ook aan deze vertrekken zal het een en ander wor den gedaan. Met nadruk werd ons meegedeeld, dat het Schuttershof volledig in particuliere handen is. Geen overheid is er bij be trokken. Het vertrouwen bestaat bij de aandeelhouders en uiteraard ook hij de nieuwe gerant, dat de Middelburgers de gang naar de Ylasmarkt zullen blijven weten te vinden, omdat zij van mening zijn, dat het Schuttershof de „volks schouwburg" van de Zeeuwse hoofdstad bij uitnemendheid is. Meer „leven" De heer Holtslag is van oordeel, dat met een beetje fantasie er van het Schuttershof heel wat meer te maken is. „Er moet een beetje meer „leven in de brouwerij" komen", vindt hij en deze mening is ook een van de aandeelhou ders, de heer M. C. de Dreu uit Goes toegedaan. De heer Holtslag denkt al over binnensporten en wat dies meer zij. Ook is hij voorstander van koffie tafels voor vreemdelingen; vooral voor reisgezelschappen, die in de zomer in de drukke Zeeuwse hoofdstad geen plaats meer kunnen vinden voor een etentje. Dit alles zal echter nog nader onder ogen moeten worden gezien, al staat het vast, dat er ernstig naar wordt gestreefd het Schuttershof weer in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen. BERGEN OP ZOOM. De heer J. v. N. uit 's Heer Arendskerke, had op 12 november onder de gemeente Woensdreeht een aanrijding gehad. Zijn eerste na 32 jaar rijden. Van N. wilde een oprit bij een uitspan ning oprijden, toen hij van de Zeeuw se weg kwam, doch door de lage haag, die langs deze weg groeit had hij een luxe auto, die van rechts kwam, niet aan zien komen. Van N. had voorrang moeten verlenen. Hij had het verkeer gehinderd en de weg niet vrijgelaten voor het andere ver keer, zoals in zijn dagvaarding stond. Doordat de weg vrij glad was(daar staat de Antwerpseweg voor be kendwas een aanrijding niet meer te voorkomen. Van N. erkende eerlijk zijn schuld. Tien gulden subs. 2 dagen eiste de officier van justitie. „Waar kan ik betalen?", vroeg Van N., zonder dat de kantonrechter nog een uitspraak had gedaan. Conform dit bedrag werd Van N. ver oordeeld, die direct zijn boete bij de griffie ging vereffenen. GOES. Het nieuwe veilinggebouw in Goes zal waarschijnlijk reeds op 20 februari in gebruik worden genomen De gebouwen zijn al enige tijd gereed, maar er moest nog veel werk verricht wor den op het gebied van telefoon- en om roepinstallaties, veilingklok, boekhoud machines etc. De diverse kopers, aan voerders en het personeel zullen in het begin wel moeten wennen aan de nieuwe omgeving, maar het is zeker dat het nieuwe gebouw een grote vooruitgang betekent voor de Veilingvereniging Zuid- Beveland. De officiële opening zal ech ter op een latere datum plaatsvinden die nu nog niet bekend is. de beurt aan de centen van zijn pa troon. Ook deze verdwenen als sneeuw voor de zon in die ene nacht, op een bedrag van 50 na. De politierechter, mr. T. W. Atte- ma, zei dat verdachte een zeer lang strafblad had, maar zich de laatste jaren voorbeeldig had gedragen. De officier was het daarmee eens en vond redenen genoeg aanwezig de feiten als incidenteel te beschouwen. Hij eiste zes maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd en terugbetaling van de ver duisterde 1050 binnen twee jaar. Het vonnis was conform. Drie fabrieksarbeiders vingen begin november in Tholen bot. Naast deze vis haalden zij in het holst van de nacht ook nog enige palingen uit een in een oesterput liggende bun. F. A. van S., die niet was verschenen, J. C. R„ bei den uit Bergen op Zoom en J. A. H. uit Oud-Vossemeer waren "de schuldigen. Tegen alle drie eiste de officier 40 boete of acht dagen hechtenis en één week voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Van S. kreeg 50 of tien da gen, de twee anderen 25 of vijf da gen. De voorwaardelijke vrijheidsstraf fen werden conform opgelegd. Contra politie Niet bepaald welwillend tegenover de politie had G. R„ opperman uit Philip pine, zich op 5 september in zijn woon plaats gedragen. Op de avond van die dag had zich in Sas van Gent flink aan sterke drank te goed gedaan. Op een onverlichte fiets werd de weg naar huis ondernomen. Een opperwachtmees ter van de rijkspolitie gaf R. een stop teken, maar deze wenste daar geen gevolg aan te geven. Hij vond het zelfs nodig in het voorbijrijden de ambtenaar enige klappen te geven. Daarna ont stond er een hevige vechtpartij tussen de opperman en de politie, Mr. Sehenker.berg typeerde R. als een rustige bedaarde man, die echter onder invloed van sterke drank gekke dingen gaat doen. Hij eiste één maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling van het kon- sultatiebureau vooor alkoholisme. Con form werd gevonnist. Ook onder invloed een fiets bereden had 3. A. T„ landbouwer uit Schoon- dijke. Hij had voor soortgelijke feiten reeds een zeer lang strafregister. De eis was hier hetzelfde ais in de vo rige zaak: één maand voorwaardelijk met ilrie jaar proeftijd en onder toe zichtstelling van het konsultatiebureau. Het vonnis was conform. Ruzie tussen buurvrouwen leidde op 15 november in Rilland-Bath tot mis handeling. Mevrouw C. J. de V.-L. had na onenigheden over een afvalputje ten slotte het niet alleen bij woorden gela ten en deelde klappen uit aan haar buurvrouw. Conform de eis veroordeel de de politierechter, mr. B. S. Sieper- da, haar tot 30 of zes dagen. BERGEN OP ZOOM. Een vracht- auto van de firma H. D. uit Tholen, ge laden met een partij stenen was onder de gemeente Wouw door de rijkspolitie gecontroleerd. De wagen bleek te zwaar geladen en een proces verbaal volgde. H. D. moest hiervoor donderdag voor het kantongerecht te Bergen op Zoom ver schijnen. D. geloofde het niet, dat zijn. vrachtauto te zwaar geladen was. Ver schillende stenen werden in tegenwoor digheid van de rijkspolitieman, die het proces-verbaal had opgemaakt, gecon troleerd en gewogen, zodat men aan een lager gewicht kwam, doch D. had er geen rekening mee gehouden, dat door de regen water in de stenen was ge trokken waardoor het gewicht wel ho ger was geworden. D. moest zich er toen ruiterlijk bij neerleggen. Daarmee rekening houdend werd hij conform de eis van de officier van justitie door de kantonrechter ver oordeeld tot 5 boete subs. 1 dag hech- tenisstraf. MIDDELBURG. Een eerste audi tie-avond in het nieuwe jaar en dan op het gebied van de amusementsmu ziek, hield de afdeling Zeeland van de Stichting d'Oprechte Amateur in hotel Wöhler. Voorzitter J. G. J. Geldof ver richtte de opening en zei dat hij een zo overweldigende belangstelling nog niet had meegemaakt. Hij verwelkom de de landelijke voorzitter van de stich ting tevens A.V.R.O.-medewerker mr. Harm Smedens. Mr. Smedens die samen met de heer H. Mennes de jury vormde zei o.m. dat het in de bedoeling van de jury lag na afloop een kritische beoordeling te geven voor de finale. Waarvoor nog geen definitieve datum is vastgesteld, te maken. De amateur-artiesten die door Piet de Leeuw werden ingeleid waren gisteravond o.m. het dertienja rige zangduo Anneke Leemijer en Lisa Voois uit Goes, Ria Böneke uit Vlis singen met accordeon, Simon Berre- voets uit Goes, met declamatie, de zingende zusjes uit Souburg Emma en Suus Franke en de Moreco's een zang trio uit Goes. Het ligt in de bedoeling van de stichting een tweede selectie avond te houden, die waarschijnlijk in Goes zal plaatsvinden. MIDDELBURG. Nadat ongeveer een maand geleden het Franse vracht schip „Lorient", dat in Middelburg was opgelegd, is vertrokken zal nu ook de Zweedse tanker „Carlshamn" uit de Zeeuwse hoofdstad verdwijnen. De „Carlshamn" is verkocht naar België en zal worden gesloopt. Vandaag of morgen zal het schip Middelburg ver laten. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat, nu er aan de Loskade geen opgelegde schepen meer liggen, het in het Veersegat liggende schip in ver band met de afsluiting van dit water naar Middelburg zaü verhuizen. Veilig verkeerscursus BRUINISSE. Het was zeker een goede gedachte van enkele inwoners der gemeente waaronder verschillende auto rijders, om de hoofden bij elkaar te steken en eens te praten over Veilig- Verkeer. Besloten werd een cursus te organi seren, waarin verschillende verkeerssi tuaties. verkeersregels en vooral de be tekenis van de verschillende verkeers borden nog eens grondig gerepeteerd konden worden. Adjudant Pipping, hoofd van de Rijks politie alhier, verklaarde zich bereid de ze cursus te doceren. Eventuele gegadigden, die behalve de gevormde groep eveneens willen deel- nemen kunnen zich opgeven bii de plaatselijke garagehouders. Over plaats en tijd van deze cursus zal dan nader br0urarinagseSPr0ken' Aanmeldlnë tot 8 fe-

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3