DE AANKLACHT VAN EEN GETERGD MAN Zware kunstmanen: van groot belang voor astronomen MEERDERHEID WIJST PLAN-W ILSVEEN AF D Troonrede" van Kennedy in Moskou gunstig ontvangen Vandaag verschijnt een aan H.SCHMIDT „EUROPESE" POLITICUS Spaak ruilt Navo voor verkiezingscampagne De zeven gemeenten spraken zich uit Neo-Silvikrin Wachtmeester geschorst Woensdag 1 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 wiens lachen verging in bodemloze put van groot en gruwelijk onrecht in de proces f a r c e van Djakarta RUIMTEVAARTCONGRES STRAATSBURG Handen omhoog of ik schiet! Vacuum 74.000 tonner voor Koninklijke Shell Onzekerheid Na een jaar Bitterheid NIEUW-GUINEA Bevrijdingsfront moet wijken voor Nationaal front PAS HIER VOOR OP! Tweede fotosatelliet gelanceerd De titelbladzij de van Schmidts boek, dat vandaag in Leiden ver schijnt Van een onzer redacteuren Straatsburg. onze recente schatting van de geprojecteerde Nederlandse bijdrage in de kos ten van een Europees orgaan voor de produktie van kunstmaan raketten en kunstmanen is op een haar na juist gebleken. Krachtens de kostenverdeling die aan de delega ties is voorgelegd, zal Nederlands bij drage in vijf jaar achtentwintig mil joen gulden moeten zijn, slechts één miljoen meer dan wij onlangs hebben berekend. De volledige kostenverdeling is: België 480 miljoen franks, Denemar ken 30 miljoen Kronen, Frankrijk 205 miljoen nieuwe francs, West-Duitsland 150 miljoen mark, Italië 130 miljoen lire, Nederland 28 miljoen gulden, Noorwegen 24 miljoen kronen. Zweden 49 miljoen kronen, Zwitserland 30 mil joen francs, Engeland 1744 miljoen pond. Oostenrijk 114 miljoen schilling, Spanje 570 miljoen peseta's. Bij el kaar is dat over een periode van vijf jaar 700 miljoen gulden. Mochten sommige van de kleinere landen niet mee willen doen, dan zouden de grotere landen moeten over eenkomen hun bijdrage iets te verho gen, aldus een Engels voorstel. Telescoop De conferentie luisterde gisteren naar uiteenzettingen van de leiders van het wetenschappelijk ruimte-onder- zoek in Engeland en Frankrijk, prof. Harry Massey en prof. Auger over de wetenschappelijke belangen bij aan vaarding van het Engels-Franse plan. Massey zei, dat vooral de astrono men groot belang hebben bij lance ring van zware kunstmanen, omdat de dampkring van de straling uit de we reldruimte vrijwel alles behalve het licht en bepaalde radiogolven tegen houdt. De sterrenkunde, aldus Massey, zou met reuze stappen vooruit kunnen gaan zodra een kleine telescoop in een baan om de waarde was gebracht waarmee buiten de dampkring het uit spansel kon worden verkend. Wat Massey niet zei, hoewel het ve le gedelegeerden bekend was, is dat een Engelse firma, gespecialiseerd in de fabricage van telescopen, bezig is een kunstmaan-telescoop te ontwer pen. Massey noemde ook de mogelijkhe den van kunstmanen voor verbetering in de weersvoorspellingen over de ge hele wereld. Terwijl hij dit onder werp aanstipte brak voor het eerst in dagen de zon boven Straatsburg door en werd de conferentiezaal op de zes de verdieping van het gebouw van de Raad van Europa voor het eerst in het zonnetje gezet. Sluier Professor Auger, sprekend over de taken van de voorbereidende commis sie voor Europees ruimteonderzoek, lichtte een tipje van de sluier op die ligt over het harde politieke gevecht achter de schermen. Hij zette uiteen dat de voorbereiden de commissie, die op wetenschappe lijk terrein parallel aan het voorgeno men produktieorgaan zal werken, pas aan de slag kan gaan indien voldoen de landen de in Genève gesloten over eenkomst ratificeren. Ook moeten de bijdragen van die landen het vereiste totale minimum eerst hebben over schreden. Terwijl Auger sprak werd de rati ficatie door Zwitserland bekend ge maakt. Wij hebben nu het geld op 6,25 procent na, zei prof. Auger. Indien Italië nu over de brug zou komen, zei hij, kon de voorbereidende commissie meteen aan het werk gaan. Advertentie) U bent gearresteerd". - Ik keek naar de twee revolvers, die op mijn borst waren gericht en glimlachte, in de vaste overtuiging dat er sprake was van een misverstand, dat onmiddellijk zou kunnen worden opgehelderd." Met die herinnering aan 18 december 1953 in Bandoeng begint H. C. J. G. Schmidt zijn me moires, die vandaag onder de titel „In de greep van Soekarno" verschijnen bij A. W. Sijthoff, Leiden. „Als ik toen had kunnen vermoeden, zo schrijft hij, dat ik vanaf dit (moment ruim negentienhonderd dagen in voortdurende, soms bijna ondraaglijke psychische spanningen achter de tralies zou doorbrengen, had ik natuurlijk geheel anders gereageerd." Ze liggen nog vers in het geheugen de on waarachtige, anti-Nederlandse processen, die in het midden van de jaren vijftig in Indonesië zijn gevoerd. Schmidt was met Jungschlager door duistere machten uitverkoren om in die processen de hoofdrollen te spelen. Jungschlager is overleden voor het vonnis viel. Schmidt herwon na vijf jaar en drie maanden zijn vrijheid nadat zijn vonnis van levenslang in revisie was gewijzigd in vijf jaar gevangenisstraf. Zijn memoires bevatten geen we tenschappelijk verantwoorde analyse van het proces dat tegen hem is gevoerd. Dat kan ook niet. Hij was een geïsoleerd levend man, die alles wat hij om zich heen waarnam, alle gevangenisroddel die hij opving, projecteerde op wat hem werd aan gedaan. Ontegenzeglijk een subjec tief werk dus, maar daardoor zeer aangrijpend. De memoires van Schmidt zijn een aanklacht van een getergd, gekrenkt man, die voortdurend worstelt met de vraag: waarom doet men mij dit aan. Het is een getuigenis van een machteloos man, die zich onschuldig weet en zich, ondanks het uiterste verweer, voelt wegzinken in een bodemloze put van onrecht. Schmidt kon de eerste dag van zijn arrest slechts lachen toen hem duide lijk werd dat hij er van werd beschul digd de bendeleider Smith te zijn. Hij zou immers gemakkelijk kunnen aan tonen dat hij de laatste jaren geen dag uit Bandoeng was weiggeweest. Hij werkte daar op een makelaarskantoor. Aan de hand van de dagelijkse make laarsrapporten zou onomstotelijk zijn te bewijzen dat hij in Bandoeng was op de dagen waarop hij volgens zijn aanklagers bij de benden van de Darul Islam in de bergen zou zijn geweest. Tientallen kennissen, collega's en vrien den zouden dait bovendien kunnen be vestigen. LATER zou blijken dat de dagrappor ten waren verdwenen: de politie had ze in beslag genomen. Toen ze tijdens het proces op herhaaldelijk ver zoek van de verdediging weer te voor schijn kwamen waren er bladzijden uit gescheurd. Ook bleek later dat in de weken na zijn aanhouding meer dan driehonderd Chinezen, Nederlanders en Indonesiërs uit Schmidts omgeving waren gearresteerd. „Dit alles had ten doel", zo schrijft Schmidt, „rondom mij een soort van vacuum te doen ontstaan. De indruk moest gevestigd worden dat ik een uiterst gevaarlijk sujet was en mij schuldig had gemaakt aan de gruwe lijkste misdaden, zodat het maar beter was zich verder niet met miy te be moeien en niet te trachten mij op de een of andere manier te helpen. Deze tactiek had aanvankelijk succes, voor al omdat vele mensen toen nog geloof den dat Indonesië een rechtsstaat was." Ook Schmidt geloofde dat aanvanke lijk nog maar het werd hem al spoedig duidelijk dat zijn arrestatie niet het gevolg was van een misverstand, doch dat ergens achter de schermen een complot werd uitgebroed. Met die ze kerheid vierde Schmidt, w-ienis arres tatie angstvallig geheim werd gehou den, zijn eerste Kerstmis achter In donesische tralies. ,,Ik was van plan geweest voor het eerst sinds veertien jaren met de kerst dagen verlof te nemen. Samen met mijn zoon zou ik naar de Minangka- bause bovenlanden zijn gegaan. We hadden afgesproken elkaar op 24 de cember in Surabaja te ontmoeten. Hij zou nu wel niet begrijpen waarom ik BRUSSEL (Reuter). Paul Henri Spaak is voordat hij in 1957 secretaris generaal werd van de Navo, drie maal minister-president en vier maal minis ter yan buitenlandse zaken van Bel gië geweest. Daarnaast was hij eerste voorzitter van de algemene vergade ring van de Verenigde Naties. Boven dien heeft hij tal van belangrijke „Europese" functies bekleed. Spaak is nu 62 jaar oud. Zijn va der was de schrijver Paul Spaak. De jonge Spaak studeerde rechten aan de universiteit van Brussel. Na zijn stu die ging hij in de politiek. In 1935 werd hij benoemd tot minister van transport. Drie jaar later volgde hij een oom van moederszijde op als eer ste minister. Hij was de eerste socia list die deze post in België bekleed de. Ook was h,ij een van de jongste eerste ministers die Europa ooit heeft gekend. Bij het uitbreken van de oorlog werd hij minister van buitenlandse zaken. Hij bleef dat gedurende de jaren dat de Belgische regering in Londen ze telde. Na de oorlog werd hij een aan tal jaren weer eerste minister. In 1949 werd hij minister van staat. Als zodanig deed hij een jaar later een beroep op koning Leopold om af stand te doen ten gunste van zijn oud- PARIJS (Reuter) Paul-Henry Spaak heeft gisteren zijn ont slag ingediend als secretaris generaal van de Navo. De leiders van de socialistische partij van België hebben hem ertoe weten te bewegen de leiding van de partij op zich te nemen voor de komende ste zoon. Spaak noemde koning Leo pold bij die gelegenheid ..een arrogan. te gek". Later beheerde Spaak op nieuw de portefeuille van buitenland se zaken. In 1949 werd hij benoemd tot voor zitter van de eerste raadgevende ver gadering van de Raad van Europa. Twee jaar later veroorzaakte hij veel tumult door zich als zodanig terug te trekken. Hij beschuldigde Engeland er toen van niet daadwerkelijk achter de Europese eenheid te staan en verweet de Raad zelf te timide en al te be hoedzaam te zijn. In de jaren 1952-'53 was Spaak daar op voorzitter van de gemeenschappe lijke vergadering van de E.G.K.S. In 1957 volgde de benoeming bij de Navo. algemene verkiezingen. Spaak zal de Navo begin maart ver laten. Hij heeft zijn heengaan gisteren in Parijs aangekondigd. Hij had daar voor de afgevaardigden naar de Atlan tische raad bijeen geroepen. Als mogelijke opvolgers worden ge noemd de Canadese minister van bui tenlandse zaken Lester B. Pearson, de Noorse minister van buitenlandse zaken Halvard Lange en Nederlands perma nente afgevaardigde bij de Navo, dr. D. U. Stikker. Pearson en Lange heb ben evenwel al verklaard dat zij niet voor de functie in aanmerking willen komen. Het zal niet gemakkelijk zijn een opvolger te vinden van het gehalte van Spaak. Hij werd als een ideaal man voor deze post beschouwd. Het was echter bekend dat hij niet tevreden was over enkele recente ontwikkelingen binnen de Navo. Met name vond hij dat deze België niet naar behoren heeft ge steund tijdens de crisis in Congo. Het bestuur van de afdeling Brusse! van de socialistische partij heeft al be sloten, de afdeling voor te stellen Spaak zonder stemming als nummer één op de socialistische lijst voor de Kamer in het arrondissement Brussel te zetten. EN HAAG. De zeven gemeenten van de Haagse agglomeratie, Den Haag, Voorburg, Rijswijk. Wassenaar, Leidschendam, Zoetermeer en Nootdorp, hebben thans alle hun mening gegeven over het voorontwerp van de ministers Toxopeus en Van avond als laatste uit de bus. /^ISTERMIDDAG is deze foto van H. J. G. Schmidt gemaakt. Hy heeft zijn plaats in het gewone leven hernomen. De heer Schmidt is thans hoofd van de B.B. te Rjjswyk. A ANVANKELIJK waren zijn ervaringen in Nederland niet bijster bemoedigend. „Voor zijn vertrek uit Indonesië zei mr. Lips (Schmidts laatste verdediger red.) mij dat hij de vaste overtuiging had dat ik, zodra ik in vrijheid zou zyn gesteld, in Nederland zou kunnen rekenen op een behoorlijke compensatie voor de ellendige jaren, die ik in gevangenschap had moeten doormaken", zo schrijft Schmidt. „Men zou ongetwijfeld van overheidswege blijk geven mijn standvastigheid te waarderen, door mij een behoorlijke betrekking of een verhoogd pensioen aan te bieden. Ook ik leefde in die waan. Later zou ik in dit opzicht bitter teleurgesteld worden!" IVIAANDENLANG heeft de heer Schmidt in Den Haag in stille afwachting geleefd. Hem is evenwel geen enkel aanbod gedaan. Het is tenslotte de burgemeester van Rijswijk, drs. A. Th. Bogaardt, geweest door wiens bemidde ling hij zich zijn huidige positie kon verwerven. Eigen nieuwsdienst ASHINGTON. - President Kennedy heeft Llewellyn Thompson, de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, naar Washington ontboden om overleg te plegen over alle as pecten van de Amerikaans-Russische betrekkingen. Thompson wordt op 8 februari te Washington verwacht. De president en de minister van buiten landse zaken, zo zegt een officiële mededeling van het Witte Huis, stel- Advertentie DANK ZIJ R.E.S.A toch nog het PRAKTIJKDIPL. BOEKHOUDEN (Examen juni of dec. 1961) Vraag p.o. ons prospectus. Het kan U een jaar studie schelen. En tijd is geld! R.E.S.A. - HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) Ook opleidingen voor M.B.A. en S.P.D. Handelscorr. Frans, D. en Eng., V.T.H.-dipl. Hoofdcorr. en Tolk-Vertaler F., D. en Eng len er prijs op, uit de eerste hand te vernemen welke indruk de ambassa deur heeft van de betrekkingen tussen Moskou en Washington. Meestal reizen Amerikaanse ambas sadeurs slechts twee maal per jaar naar Washington om rapport uit te brengen. Het feit dat Thompson nu plotseling is ontboden had meteen tot gevolg dat geruchten over zijn vervanging de ronde gingen doen. President Kennedy liet daarom bekend maken dat Thomp son na de besprekingen naar Moskou zal terugkeren en ambassadeur zal blijven. Het ontbieden van Thompson hangt nauw samen met de aankondiging die Kennedy een etmaal tevoren in zijn boodschap State of the Union had ge daan. Hij is van plan, de gehele buiten landse politiek aan een onderzoek te onderwerpen. Thompsons reis naar Washington bewijst dat de president zal beginnen de verhouding tussen Rus land en Amerika te bestuderen. Het is daarom van belang dat zijn „troonrede" in de Sowjetunie gunstig is ontvangen. De eerste Russische reactie kwam vlug en was beleefd en bemoedigend De PraWda deed iets wat zeer zelden voorkomt. Zij drukte de rede in haar geheel af, zonder een woord van commentaar. De eerste reactie kwam van de Isvestia, die wel commentaar had. Het blad van de Russische regering, waarvan een schoonzoon van Kroesj- tsjef hoofdredacteur is, concludeerde uit de tekst van Kennedy's boodschap dat Amerika het beu is, steeds op de rand van een oorlog te balanceren. „De toekomst zal aantonen of het nieuwe regeringsprogramma verminde ring van de spanning kan bewerkstel ligen. De brokstukken van de vroegere betrekkingen kunnen niet in een enkel ogenblik worden opgeruimd, maar de toekomst is veelbelovend", zo besloot de Isvestia. ROTTERDAM. Met de doop van de Sitala in Saint-Nazaire heeft de Konink lijke/Shell Groep haar grootste tank schip tot haar beschikking gekregen. De Sitala is het eerste van twee tanksche pen die bij de Chantiers de l'Atlantique besteld zijn. Het schip heeft een draag vermogen van 74.000 ton. Het vaart on der Franse vlag. niet gekomen was. Ik kon die kerst nacht niet slapen." EVEN verder schrijft Schmidt: „Ge durende de ruim vijf jaren die ik in de gevangenis heb doorgebracht, heb ik vrijwel geen enkele nacht goed kun nen slapen. Als niet muskieten en wandluizen mij wakker hielden, waren er steeds geluiden, die mij opschrik ten. Het was mij al. die jaren onmo gelijk al was het maar voor enkele uren psychisch tot rust te komen. De spanning waarin ik vanaf de dag van mijn arrestatie verkeerde, week nooit. Dag en nacht verkeerde ik in een kwellende onzekerheid, nooit, wist ik precies wat er tegen mij werd uit gebroed, hoe ik mij het beste zou kun nen verdedigen en wanneer het einde van deze zenuwslopende periode zou komen. Dit altijd in het ongewisse ver keren, deze soms ondraaglijke spanning dat was het ergste." Op 11 februari 1954, bijna twee maan den na zijn arrestatie, werd Schmidt, voor het eerst officieel verhoord. Toen hoorde hij ook voor het eerst de fan tastische beschuldigingen aan, die on gure getuigen tegen hem hadden inge bracht. Nog had Schmidt zijn hoop ge vestigd op de rechter. Toen de eerste rechter in zijn proces, nadat, was ge bleken dat deze inderdaad recht dreig de te willen gaan doen, met ziektever lof werd gezonden, heeft hij begrepen dat hij een verloren strijd voerde ik nog emoties als medelijden, vriend schap, haat, afkeer. Tot zulke gevoelens ben ik nu niet meer in staat. Er komen nog steeds mensen bij mij, die mij hun moeilijkheden vertellen en om raad vragen. Ik geef hun die raad omdat ik nu eenmaal gewend ben dat te doen. Maar hun problemen laten mij geheel onberoerd en kunnen mij niet meer werkelijk interesseren. Ik dreig een ro bot te worden en ik geloof dat ik nu in staat zou zijn om volkomen onbewogen te doden. Ik word ijskoud, meedogen loos, gevoelloos. Het maakt me bang. Als ik hier nog langer zit raak ik deze gevoelloosheid misschien nooit meer kwijt. En hoe moet ik dian verder le ven?" SCHMIDT voegt daar in zijn memoi res aan toe: „Deze kille onver schilligheid bleef ook na mijn aan komst in Nederland nog lang bestaan. Ik kende geen werkelijke vreugde over de herwonnen vrijheid; niets en nie mand kon mij echt blij maken. Nu pas, na ruim een jaar, begin ik een weinig te ontdooien en word ik weer ^mij zelf. Maar ik heb nog niet één keer spon taan kunnen lachen HET gelieg en gedraai van de getui gen in het proces dat daarop volg de, de machinaties van de officier van justitie, de duidelijke partijdigheid va.n de rechter, de hitserij en beïnvloe ding van buiten de rechtszaal op enkele van deze verschijnselen komen wij nader terug worden in Schmidts memoires met bitterheid beschreven. Het onrecht dreigde hem gaandeweg te maken tot een gevoelloos man. Hij schreef dat zelf, toen hij al jaren in gevangenschap had verkeerd, vanuit de gevangenis eens zó aan een van zijn kennissen: „Ik begin bij mijzelf vreemde symp tomen te ontdekken, die mij een beetje bang maken. Ik weet niet goed hoe ik het onder woorden moet brengen, maar het lijkt of ik inwendig steeds meer bevries. Een jaar geleden kende DJAKARTA (Reuter). President Soekarno heeft opdracht gegeven het Nationale front voor de bevrijding van West-Irian op te heffen. Het werk van deze organisatie zal worden overgeno men door het nieuwe Nationale front, dat onder leiding van president Soekar no staat. In het opheffingsbesluit van de presi dent werd gezegd, dat de minister van defensie en chef-staf van het leger, ge neraal Nasution, de taak heeft gekre gen zich verder bezig te houden met de doelstellingen van het bevrijdingsfront. De leden daarvan zullen overgaan in het Nationale front of naar het ministe rie van het leger. Het ontwerp voorziet in de instelling van een openbaar lichaam voor het district, dat tot eerste en voornaamste taak zal krijgen de plaats en omvang van de satellietstad Wils veen vast te stellen. De mogelijkheid bestaat andere taken (huisvesting, openbaar vervoer, begraafplaatsen etc.) als district ter hand te nemen. Het bestuur van het distriet zou vol gens het voorontwerp bestaan uit een raad, een dagelijks bestuur en een voorzitter. De laatste wordt door de Kroon benoemd, de raad van 45 leden zal worden gekozen. De voorzitter vormt met ten minste drie uit de raad gekozenen het dagelijks bestuur. De burgemeesters van de zeven gemeenten krijgen als adviseurs zitting in de raad. Aan de gemeentebesturen der zeven is gevraagd over dit ontwerp advies uit te brengen aan Gedeputeerde Staten. Hoe zien nu die adviezen, waar uit de regering haar conclusies moet trekken voor een eventueel definitief wetsontwerp, er uit Den Haag heeft zich uitgesproken voor instelling van een districtsbestuur met inbegrip van de bepaling over Wilsveen. In de gemeenteraad bleek alleen de liberale fractie tegen, die het districtsbestuur wil hervormen tot een orgaan van overleg zonder bijzon dere bevoegdheden. De tijd van over leg, zo meende echter de meerderheid is voorbij. De Haagse raad wil 59 leden in de districtsraad in plaats van 45, ge kozen eerst in getrapte verkiezingen (via de gemeenteraden) later in recht streekse. Voorburg volgde het Haagse stand punt vrij nauwkeurig. Wij zijn rijp, zelfs overrijp voor een beslissing, zei de raad; er is al veel te veel gepraat. Voorburg wil liefst zestig leden in de districtsraad, gekozen in gemengd ge trapte en rechtstreekse verkiezing. Uit breiding van de bevoegdheden van het districtsbestuur ontmoette instemming. Rijswijk is al wat gereserveerder. Zij wenst alleen een districtsbestuur voor Wilsveen, anders zou het geen zin hebben. De Rijswijkse raad is met be slistheid tegen uitbreiding van be voegdheden van het districtsbestuur. Alleen Wilsveen of anders niets, zo meent de raad, die zich ook uitsprak tegen de zeven burgemeesters als ad viseurs in de districtsraad. Wassenaar wil met de hele Haagse agglomeratie niets te maken hebben. Wassenaar heeft heel andere behoef ten en dient buiten het district te blij ven. De gemeenteraad was het daar unaniem over eens. Leidschendam voelt wel voor een districtsbestuur, maar dan zonder de plannen voor Wilsveen. Leidschendam meent nog steeds dat aan uitbouw van de bestaande woonkernen de voorkeur moet worden gegeven boven een nieuwe (satelliet) stad. Aartsen. Nootdorp kwam gister- Zoetermeer heeft, zoals welbekend, zijn eigen plan voor uitbreiding tot een nieuwe stad. Hij wijst het dis trictsbestuur en Wilsveen totaal af en zal er ook geen medewerking aan ver lenen omdat het gaat over het zijn of niet-zijn van Zoetermeer. Boven dien ziet Zoetermeer geen voldoende eenheid of saamhorigheid in dit gebied om er een „district" op te gronden. Nootdorp. „Wij willen niet wijzer zijn dan onze volksvertegenwoordigers, die al zo sterk twijfelen aan Wilsveen" zegt Nootdorp, doelend op het Tweede- Kamerdebat over de Haagse agglome ratie. Nootdorp is tegen. Het verliest grond ziet zijn bestuursbeleid uitge hold en moet zware financiële offers brengen, zonder dat daar voldoende of voldoening gevende vertegenwoordi ging in het districtsbestuur tegenover staat. Gedeputeerde Staten zullen deze ad viezen verwerken in hun eigen advies, dat aan de regering wordt toegezonden. De vraag wat de regering gaat doen, lijkt niet gemakkelijk te beantwoor den. De afwijzing van de meerderheid der zeven gemeenten, de duidelijke aarzeling van zowel Tweede als Eerste Kamer en de weinige geestdrift bij Gedeputeerde Staten voor Wilsveen, doet veronderstellen dat er nog heel wat voor nodig zal zijn eer de eerste steen van de nieuwe stad kan worden gelegd. Advertentie POINT ARGUELLO (AP) Ame rika heeft gisteren een tweede po ging gewaagd om een verkennings satelliet van het type Samos in een baan om, de aarde te brengen. De Samos, die volgens een mededeling van de Amerikaanse luchtmacht „vol fotografische instrumenten zit", kan eenmaal in een baan gekomen foto's nemen en deze naar elk punt van de aarde zenden met een pre cisie gelijk aan die van het mense lijke visuele waarnemingsvermogen op een afstand van dertig meter. De eerste Samossatelliet, die op 11 ok tober werd gelanceerd, kwam niet in een baan. De Samos bestaat uit een eerste trap van een intercontinentale Atlasraket en de tweede trap van een zeven meter lange Agenaraket. De camera's zitten in de neus van de Agena. De Samos, bijna dertig meter lang, ging om 21.23 uur Nederlandse tijd omhoog. Het weer was bar slecht, zodat de raket zo goed als direct uit het gezicht verdween. Visuele waarneming is voor een dergelijke lancering echter niet noodzakelijk. Als de Samos in zijn baan is gekomen kan hij jaren om de aarde blijven draaien. De instrumenten, gevoed door batte rijen, blijven echter slechts enkele weken functioneren. Waarnemer De Samos is bedoeld als een automa tisch werkende waarnemer achter het ijzeren gordijn. Zijn foto's en televisie beelden kunnen gebruikt worden voor het samenstellen van kaarten, en voor het waarnemen van troepenbewegingen, concentratie van oorlogsmaterieel en de aanleg van allerlei bases. In militaire kringen in de Verenigde Staten heerst enige bezorgdheid over Ruslands reactie op het lanceren van de Samos, maar men is tevens van mening dat de noodzaak het gebruik ervan rechtvaardigt. Eerst komt roosdan volgt haar» uitval... daarna verboomt de hoofdhuid... en kaalheid is het eind. Dit kunt u verwachten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoe* ding" van de hoofdhuid. NEEM NEO-SILVIKR1N! Siivikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook üw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Silvikrinl Kuurflacon Neo-Silvikrin f 7.60 Voor de dagelijkse harverzorging is er Silvikrtn-Lotion (met of zonder vet) f 1.70 of f3.30 de biologische haarvoedingt Van onze correspondent WELLERLOOI. De wachtmeester der eerste klasse van de rijkspolitie P J. M. L., postcommandant te Wellerlooi in Limiburg, is voor onbepaalde tijd ge schorst. Een Duitser heeft de wachtmeester ervan beticht geld te hebben aangeno men, nadat de Duitser bij een zeden delict door L. was betrapt. De man zou als tegenprestatie vrijuit zijn gegaan, maar achteraf, bij een andere post van de rijkspolitie, toch aangifte hebben ge daan. De districtscommandant van de rijkspolitie heeft de wachtmeester han gende een justitieel onderzoek geschorst. en Egmond aan zee is benoemd de heer A. G. Bakker. De benoeming gaat in op 16 februari, tegelijk met zijn eer- (Nh°)ntSlae alS burgemeester van Oudorp

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7