Jammerklacht hij radio-opera van Berns Nieuwe gegadigde voor reclame TV Britse regering blijft buiten krantenoorlog VAN NELLE'S KOFFIE PREMIÈRE VAN DE KRO GEES DIRECT GEVAAR VOOR MONOPOLIEVORMING Ja hoor, is pas heerlijke koffie! maar het viel allemaal mee Wié goed kijkt, kiest VéGé! ZEEUWSCH DAGBLAD M. R. H. Calmeyer en ir.B. Wilton voor tv Meisje imiteerde Hugo de Groot Winkelier licht grossier op voor 70.000 WELDRA VISIE OP GRENSWIJZIGING ROTTERDAM Woensdag 1 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. ZEER SPECIAAL 1 grote VéGé-ontbijtkoek 70 ct 28 geldzegels 64 Ct 26 geldzegels deze week 1 li blik erwten mei wortelen 49 c* i 8 9ro'e rePen 98c* vandaag m m In hel kort RADIO ("televisie 1 Verkorting diensttijd vandaag PAUL VLAAISDEREN KOMT TERUG DAKEN VAN AUTO'S OPENGESNEDEN EN INHOUD GESTOLEN Twintig miljoen COLLEGE VAN B. EN W. PLEEGDE FRAUDE kwaliteit! Vol geur en kracht, èltijd in de winkelI van 54 ct voor 39 ct 8 geldzegels bij 3 pakjes VéGé-margarine 1 grote fles VéGé-koffiemellc Extra romig! 31% 92 Ct 36 geldzegels 2 blikjes VéGé-tomatenpuree 1 beker VéGé-appelstroop 250 gram heerlijke Melange-koekjes per zak 59 ct 12 geldzegels zwart/wit toffees (drop) 200 gram 59 Ct 12 geldzegels ,,de zomer in blik" en extra voordelig I televisie fadio Adverteren doet U pas goed, als U het vaak en regelmatig in het doet. HILVERSUM. De zwaargebouwde gedrongen figuur voor het orkest smijt zijn stokje neer en een stroom luidkeels geuite jammer klachten klinkt door de studio. De orkestmusici kijken enigszins geschrokken. Iemand probeert iets als een excuus te mompelen. Zittende op zijn kruk draait de dirigent Albert Catell zich om naar de zaal waarin slechts enkele mensen, onder wie zijn vrouw, zitten en zijn groot bleek gelaat vertoont ergernis en verdriet. Na een korte pauze gaat het werk weer door alsof er niets aan de hand is geweest. In de NCRV-studio worden opnamen gemaakt van Leonard Bernsteins ope ra Trouble in Tahiti en onder een hoog spanning, die zich soms even moet ont laden, werken dirigent, solisten en or kest het Promenade Orkest aan de totstandkoming hiervan. Kleine oorzaken kunnen tamelijk) grote gevolgen hebben en als blijkt dat de orkestpartijen een andere numme ring hebben dan de partituur die de Russiseh-Amerikaanse dirigent voor zich heeft dan lijkt dit even de sfeer waaronder gewerkt wordt, te bederven. Even, want als na enige tijd Ihet orkest gewend is aan de werkwijze van Catell komt alles vlot op de band. Geweldig theater „Als theater vind ik het een schot in de roos", zegt de bas Rom Kalma. die de partij van echtgenoot zingt. „Het is typisch Amerikaans en wat men in Duitsland noemt „Kapellmeisfcermii- sik", dat wil zeggen een muziek ge componeerd door een dirigent die door zijn beroep ontzettend veel muziek in zijn hoofd heeft en die daard'oor een veelheid van stijlen vertoont". Als hij aan het praten is blijkt de jo viale zanger bereid' meer over het werk te vertellen. „Het gaat eigenlijk over een kibbe lend echtpaar die een jaar of tien ge trouwd zijn, een zoontje van negen jaar hebben en die zich een beetje bij el kaar vervelen. Behalve twee hoofdper sonen is er ook nog een zogenaamd Trio, een Grieks koor, dat net als bij het klassieke treurspel commentaar le vert. Dit Trio zingt in een soort close- harm ony-stijl ja schrikt u niet het werk is overwegend „jazzy" en duide lijk geënt op Gershwin. Maar toch ook weer heel anders. Het zal een groot publiek sterk aanspreken." Grieks masker De pauze breekt aan en <ie hevig transpirerendé dirigent krijgt van zijn vrouw een winterjas om zijn schouders geslagen. Hij maakt hoewel hij hele- rh'aarniet groot is een gigantische en .massieve indruk. Een zwaar hoofd, een bleek gezicht waarin een bijna smar telijke mond. Ineens weet men het. Deze man lijkt sprekend op een van die Griekse d'ansmaskers. „Bernstein is my best friend"', zegt hij. Hij heeft een harde stem en vrien delijke ogen. „Het werk is in een ver taling bij de Keulse opera gegaan en dit is de eerste radio-uitvoering er-van. Ik dirigeer veel, maar ben van huis uit cellist en heb nog bij Klengel in Leip zig gestudeerd'. In zowat alle grote Duitse orkesten ben ik soloeellist ge weest. Voor de tweede wereldoorlog ging ik naar Amerika. Ik heb voor de radio ook een opname gemaakt als cel list." Applaus De pauze is afgelopen en in vlot tem po staan een drie kwartier later de an dere scènes op de band. Als de lamp in d'e studio weer, en voor de laatste maal, op groen staat klinkt er uit het orkest een spontaan applaus op. Wij herinneren ons wat de jonge musicus uit het orkest zei: „Die man is een ge weldige cellist! Hij heeft even op mijn' DONDERDAG 2 FEBRUARI HILVERSUM I - 402 m. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: S.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym.v.d.vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram. 10.50 V.d. kleuters. 11.00 V.d.vrouw. 11.15 Bas en pia no 11.35 Gram. 12.00 Promenade ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Pianoduo. 14.30 V.d.vrouw. 15.05 'n Odvssee met z'n twee, hoorsp. (3 - herh.). 15.'45 Gram. 10.00 Gevar.progr. 17.00 V.d.jeugd. 17.30 Dansmuz. 18.00 Nws. 18.15 V.d.jeugd. 18.30 Lichte muz 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V.d kind. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Brabants ork. en solist. I.d.pauze: 20.55-21.15 Voordr. 22.00 Latijns-Ameri kaanse muz. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Sport- act. 23.10 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II - 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V.d.jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Nws. 8.00 Kaarsenwijding en Lichtprocessie. Daarna: Plechtige Hoog mis 9.30 Gram. 9.40 Schoolradio, NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO- 11.00 V.d.zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Piano spel. 12.25 Land- en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Volksliedjes m. gitaarbegeleiding. NCRV: 14.00 Gevar. progr. 14.30 Omr. ork. en solist. 15.15 Gram. 15.30 Koorzang. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Pianorecital. 16.45 Gram. 17.00 V.d.jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Politiekapel. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Gram 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws en weerber 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Vocaal-ensemble. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. lezing. 20.00 Gevar.progr. 21.30 Gram 21.50 Periodieken Parade. 22.00 Or- geiconc. 22.30 Nws. en S.O.S.-ber. 22.40 Avondoverdenking, 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.30 Van Speeldoos tot pierement, muzikale lezing. 23.55-24.00 Nws. NTS 20.00 Journ. en vveeroverz. NCRV: 20 20 Act. 20.30 Die Entfuhrung aus dem Serail, opera. 22.30 Dagsluiting. DUITSLAND 17.00-18.00 V.d.kind. (Regionaal progr.: 18.25 NDR: Progr.-overz. 18.30 NDR: Die Nordschau. 18.45 WDR: Hier und Heute. 19.25 NDR: Madonna der Zigeuner. WDR: Wens iets). 20.00 Journ. 20.20 Documentair progr. 20.05 Toneelstuk en laatste nws. BELGIE VLAAMS 19.00 V.d.jeugd. 19.30 Sportprogr. 20.00 Nws. 20.03 Levende kunst. 21.00 Amus.progr. 22.00 Wetensch. progr. 22.30 Nws. BELGIE FRANS 19.30 De Socialistische gedachte. 20.00 Nws. 20.30 Quiz. 21.30 Speelfilm. 22.30 Nws. cello gespeeld en wij stonden allemaal paf". Als een dirigent blijkt een voortref felijk muzikant te zijn vergeeft ieder orkestlid hem gaarne dat hij veelei send is. Op zondag, twaalf februari zendt de KRO deze moderne opera uit. Solisten zijn, behalve Rom Kalma, de sopranen Laura Cormonte en Yvonne Oostveen, de bas Gerard Vos en de ba riton Henk Dorel. Eigen nieuwsdienst BUSSUM Staatssecretaris M. R. H. Calmeyer en ir. B. Wilton, directeur van de Wilton-Fijenoord, zullen vrij dagavond in de televisierubriek Atten tie spreken over de verkorting van de diensttijd. De staatssecretaris heeft een plan om door het werven van vrij willigers die langer willen dienen, de diensttijd voor de overige dienstplich tigen te verkorten. Tijdens deze ver lengde diensttijd zullen de vrijwilligers een op de burgermaatschappij gerichte aanvullende opleiding krijgen. De staatssecretaris zal voor de tele visie dit plan uiteenzetten. Ir. Wilton zal daarna zijn visie op het plan geven. WOENSDAG. De maandelijkse aflevering van Music Box brengt van avond meteen na het nieuws een groot man in de wereld van de lichte mu ziek voor het voetlicht: Melle Weers- ma. Als vrouwelijke gast is er de Franse zangeres Carole Vernay. De filmcriticus A van Domburg besteedt om 21.20 aandacht aan de Engelse vliegersfilm „De kegel der stilte". België Vlaams: Een populaire tv- strip wordt vanavond vervolgd: „Schipper naast Mathilde", nieuwe avonturen van kapitein Mathias. In de hoofdrollen Nand Buyl en Henriette Cabanier (20.30). België Frans vertoont als hoofdscho tel van de avond een film van Alan Dwan ,,Iwo Jima". In de hoofdrol John Wayne (20.30). Duitsland laat in een filmreportage „Ophelia en de witte zwaan" zien hoe vele schouwburgen buiten de grote ste den een noodlijdend bestaan leiden. U ziet vanuit „De Witte Zwaan" enkele fragmenten uit o.a. „Kapitein van Kö- penick", „Hamlet" en „Nathan der Weise" (20.20). Om 21.00 is de popu laire Heinz Maegerlein er weer met zijn quiz „Zou u het geweten heb ben?" WOENSDAG. De liefhebbers van klassieke muziek hebben een ruime keus vanavond, maar de luisteraar die wat lichtere kost zoekt, heeft het niet zo makkelijk. Het lijkt erop dat alle landen hebben afgesproken om het degelijk te houden vandaag. De klassieke muziekminnaars wij zen wij vooreerst op het prachtige concert door het Concertgebouwor kest onder Rosbaud, dat in Amster dam veel bijval heeft uitgelokt. Het Concerto grosso opus 3 nr. 1 van Han del en het vijfde pianoconcert van Beethoven (Casadesus) om sluiten twee moderne werken: de drie or keststukken van Alban Berg en de eerste symfonie van Otto Ketting. (20.15 uur Hilv. 2). Om vijf voor tien een recital door Paul Makonowitzky en Noël Lee met een Beethovensona- te (Hilv. 1). Om vijf voor elf de ru briek Platennieuws, die vaak heel aantrekkelijke programma's heeft en om kwart over elf de befaamde Spon tane reacties. Van de vele concerten op buitenlandse zenders deze tip: om vijf over half elf spelen Jean Four- nier en Ginette Doyen sonates van Mozart en Roussel. Verder denkt u wel aan ons aller Paulus de Boska bouter. Eigen nieuwsdienst HILVERSUM Goed nieuws voor de bewonderaars van Paul Vlaanderen en zijn vrouw Ina. De Avro gaat in het volgende winterseizoen weer een serie hoorspel van de schepper van Vlaan deren, Francis Durbridge, uitzenden. Zij is al in contact met deze auteur. Vermoedelijk draagt het hoorspel de titel Paul Vlaanderen en het Margo- mysterie. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. In Tilburg is de 46-jarige A. G. J. O. aangehouden, die tegenover de Rotterdamse politie enke le diefstallen uit auto's heeft bekend. De diefstallen zijn eind vorig jaar ge pleegd. In het centrum van Rotterdam en in Kralingen zocht hij auto's uit met een linnen dak, dat hij open kon snijden. Daarop nam hij uit de auto alles wat van zijn gading was mee. Hij wordt nog van veel meer van dit soort diefstallen verdacht. De Tilburgse politie had hem bij een inbraak betrapt. Van onze correspondent UTRECHT. Het 25-jarige Duitse meisje H. H. S. uit Paderborn, dat ken nelijk een sterke vaderbinding bezit en dat zich in een kist als ijlgoed wilde laten verzenden naar haar vader in de Verenigde Staten is gisteren aange houden in Hilversum. Zij zat al in een kist, maar kon er nog vóór de verzending worden uit gehaald. Het was niet de eerste keer dat de jongedame haar vreemde nei ging botvierde. Al eerder heeft ze getracht zich van Brussel uit per kist naar de nieuwe wereld te laten expe diëren. Ook toen is het niet gelukt. Om aan geld te komen, had zij uit mantels van schoolkinderen te Utrecht de portemonnees meegenomen en aldus circa 25 gulden gestolen. Dat had ze nogal opvallend gedaan, zodat ze een vrij nauwkeurig signalement achter liet. Ze is over de grens gezet, maar niet in een kist. Van onze correspondent ENSCHEDE. De Enschedese poli tie heeft gisteren twee Hengeloërs in de kraag gegrepen en opgesloten. Het zijn de vijftigjarige kruidenier H. C. C. A. en de 45-jarige verpakker F. G. W„ die ervan worden verdacht vier jaar lang creditnota's te hebben vervalst. Weke lijks leverde dat zeshonderd gulden op. Een Enschedese groothandel in kruide nierswaren kostte dat zeventigduizend gulden. A. was door financiële moeilijkhe den verplicht de goederen, die hij van de groothandel betrok contant te beta len. Om aan geld te komen vervalste hij de creditnota's van de emballage. W„ die bij de groothandel werkte, zette er zijn handtekening onder. Hij kreeg daar zesduizend voor van de kruidenier. gulden AMSTERDAM. Een nieuwe groep gegadigden voor een zend machtiging voor commerciële televisie is in de openbaarheid ge treden onder de naam N.V. Nederlandse Televisie Maatschappij. Het betreft hier een groep participanten uit middelgrote handels- en industriebedrijven uit alle delen van ons land, die in oktober 1959 al in alle stilte een concessieaanvraag hebben ingediend, maar tot nu toe hebben gezwegen. De Nederlandse Televisiemaatschap pij stelt zich voor ogen onder leiding van een directie, gecontroleerd door een raad van toezicht en een raad van advies (voor programma-aangelegen heden) programma's te verzorgen op een tweede net, met in de natuurlijke rustpunten reclameboodschappen. Tot en met het eerste jaar van ex ploitatie denkt men een bedrag" van twintig miljoen gulden nodig te hebben, voor het grootste deel te verwerven door middel van de uitgifte van aande len op de beurs, voornamelijk in kleine coupures. 'De oprichters van de N-V.N.T.M., die zich niet bekend wensen te maken, zullen door middel van bepaalde clau- Met deze mededeling reageerde pre mier Macmillan gistermiddag in het Lagerhuis op vragen van de oppositie, of het geen tijd is dat de regering op treedt, nu er een samensmelting dreigt tussen enkele van Engelands grootste sules in de statuten de zeggenschap in de maatschappij behouden. Adverteerders of belanghebbenden in de reclame worden door de oprich ters uitgesloten van deelneming aan de N.V. De Amsterdamse reclame- consulent W. A. Linting heeft op het ogenblik de leiding van de voorberei dingen en stelt zich voor ogen de direc tie t.z.t. ter hand te nemen. De N.T.M. beschouwt als een der eerste vereisten een grondig onderzoek naar de wensen van de kijkers. Het doel van de maatschappij is verzorging van verantwoorde, „fatsoenlijke" pro gramma's, waarover de adverteerder geen zeggenschap zal hebben. Een deel van de winst zal de rege ring mogen bestemmen voor een cul tureel doel. De culturele taak van de televisie omschreef de heer Linting voorname lijk als een zaak van fatsoen. DUINKERKEN. Vrijwel een ge heel college van burgemeester en wethouders is gisteren voor de recht bank van Duinkerken verschenen om zich te verantwoorden wegens fiscale fraude, fraude bij verkiezingen, het schrijven van valse rekeningen, het plegen van oplichting enz. Het waren mevrouw Kermoal, burgemeester van het dorpje Leffrinckouke in de buprt van Duinkerken, haar echtgenoot, die als gemeentesecretaris optrad en de heer Hannon, de enige wethouder. Ondanks vertrek óf dood van zestien Noord-Afrikanen uit hun dorp hadden zij toch de stembiljetten van deze men sen gereed gemaakt en hen zelfs (ver moedelijk met eigen hand) doen stem men, waardoor mevrouw Kermoal bur gemeester bleef. Het totaal van de valse rekeningen be liep een bedrag van 2.200. waarvoor een camera, een televisietoestel en voet balschoenen voor de club, waarvan de heer Kermoal voorzitter is, werden ver kocht. Deze laatste stonden op rekening van een subsidie aan de schooljeugd, maar omdat de maat van de schoenen 44 was en ze bestemd waren voor jon gens van dertien, jaar, weigerde de rechter geloof aan de juistheid van de ze rekening te hechten. De uitspraak is bepaald op 10 fe bruari. Het is onwaarschijnlijk dat de drie naar het gemeentehuis zullen te rugkeren. Van onze correspondent LONDEN. De Britse regering zal zich niet mengen in de kranten oorlog die op het ogenblik achter de schermen in Fleet Street woedt. Zij heeft geen bevoegdheden om zodanig op te treden dat de onderhandelingen die nu worden gevoerd, niet tot een concreet resultaat -zullen leiden. kranten- en tijdschriftenconcerns. Het ziet er, na Macmillans antwoord, naar uit dat het bod van de Daily Mir ror op de Odhams Press, waar een bedrag van 32 miljoen pond mee ge moeid is. zal worden aanvaard. Od hams zal zijn aandeelhouders van het voor hen bepaald aanlokkelijke aan bod op de hoogte stellen, zonder een enkele aanbeveling aan hen te doen. BEZORGD Macmillan liet doorschemeren dat hij zeer zeker bezorgd is over de ontwik keling in de Britse krantenwereld. Hij vond echter dat een onderzoek daar naar beter kan geschieden door de rechtstreeks bij het probleem betrok kenen. Ook premier Macmillan zou niet graag zien dat bet socialistische blad Daily Herald als gevolg van de sa mensmelting van Odhams en de Daily Mirror zou verdwijnen. „Maar wat kan de regering er tegen doen als een krant in financiële moeilijkheden ge raakt", zo vroeg hij zich al. „Wij kunnen toch geen geld van de be lastingbetalers gebruiken om een dag blad te steunen, dat kennelijk finan cieel niet voldoende door het publiek wordt geschraagd". Overigens was Macmillan niet zo somber gestemd over het gevaar van monopolievorming in de Britse kran tenwereld, dat zou kunnen leiden tot verdwijning van steeds meer dagbla den. Er zijn thans in het land ongeveer honderdvijftig dag- en zondagsbladen, zei de premier, met een aanzienlijk aantal verschillende eigenaars. Er is zelfs een nieuw zondagsblad op komst. Hij doelde op de zondag voor het eerst verschijnende Sunday Telegraph. Overigens zegde premier Macmillan wel toe dat de regering de ontwikke ling nauwlettend zal volgen. Mocht er inderdaad een monopolie komen van een zeer groot aantal tijdschriften en andere periodieken, zodat er kans be staat op prijsverhogingen of het ver dwijnen van bepaalde publikaties, dan kan de kwestie worden voorgelegd aan de commissie, die de vorming van monopolie in de gaten houdt. Voorts toonde Macmillan zich niet afkering van bestudering van de steeds sterker wordende invloed, die groepen dagbladen als gevolg van samensmel tingen krijgen op de verschillende commerciële televisiemaatschappijen in Groot-Britannië- Deze week nog zal de premier de toestand in de krantenwereld bespre ken met de leiders van de oppositie in het Lagerhuis, de socialist Gaits- kell en de liberaal Grimond. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxo- peus, zal binnenkort zijn standpunt bekend maken over de grenswijzi ging van Rotterdam. Gedeputeerde Staten hebben, na kennisneming van de meningen van de andere bij de grenswijzigingen betrokken gemeenten over het Rot terdamse raadsvoorstel, de minister dezer dagen hun advies voorgelegd, PARIJS. De markies de Cuevas, de eigenaar van een van de beroemd ste balletgroepen van de wereld is met een speciale ambulancewagen van Can nes naar Parijs gebracht. Zijn toestand is de laatste dagen slechter geworden en zijn arts raadde hem aan zich in een Parijs ziekenhuis te laten opnemen. jVéél Geldzegels! per 250 gr. Goudmerk f 1*88 Roodmerk 1*56 - -1 f f|1it a

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4