Vissersvloot al 'Voorgoed uit Veere verdwenen Landbouwgronden Noord- Sloe van goede kwaliteit Verzoek voor bouw van 300 woningen in zuid Recreatiemogelijkheden in Breskens worden uitgebreid Zeeland op postzegels „Directeur gemeentewerken is geen profeet" Rotterdamse jachtenbouwer wil stuk van haven pachten Meer activiteit nodig van V.V.V. en middenstand Verbetering zomerhuisjes Brutale inbraak te Tholen Woensdag 1 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Waarschuwing Schouwburg Schepen liggen nu in Scheveningen Agatha voerde voor de tiende maal uit Maand uitstel? Axel aantrekkelijk als woongemeente Vertrouwen toekomst van Westkapelle Verfilmd Burgemeester Schoondijke Tuinder mag kas niet opbouwen Elders een bedrijf Industrie toont veel animo WETHOUDER VISSCHER VAN GOES: Districtsbijeenkomst van het waterschap De originele pepermuntplant! De originele KING pepermunt! Raadsvergadering Breskens Handenvol werk voor Terneuzense politie Sportvelden De neerslag in het afgelopen weekeinde Protestants-Christelijk £>IJNA gelijktijdig hebben minister Rooy van Sociale Zaken en staatssecretaris Roolvink gewaar schuwd tegen een al te grote voort varendheid bij het invoeren van de vijfdaagse arbeidsweek. Hun uitgangs punten waren vrijwel gelijk: een te grote druk op de arbeidsmarkt, een verlaging van de produktie en een opwaartse beweging van de prijzen. Beiden waarschuwden tegen even tuele gevolgen, met name in dezelf de sfeer als de repressie in 1957. Het is goed van deze waarschuwing kennis te nemen, maar zich tegelij kertijd af te vragen waarom die waarschuwing zo laat komt. Immers, het is een vaststaand feit, dat de vijfdaagse arbeidsweek niet meer te stuiten is. In talrijke bedrijfstakken is ze reeds ingevoerd, veelal uit con- currentie-overwegingen. Op plaatsen, waar men nog niet zover is, zal er onophoudelijk druk worden uitgeoe fend om het eveneens zover te bren gen en wij vragen ons dan ook af welk nuttig effect een dergelijke waarschuwing op dit ogenblik heeft. Wij vrezen geen enkel. Die waarschuwing is veel te laat' gekomen en het lijkt erop alsof beide bewindslieden er mee willen zeggen: als er iets mis loopt, dan weet ge het, wij hebben gewaarschuwd. Dat moge politiek gezien wellicht aanvaardbaar zijn, in de praktijk lijkt het erop of men iets aan het rollen heeft gebracht, waarvan men zelf de reikwijdte niet heeft overzien. Intussen en dat willen wij toch wel nadrukkelijk vaststellen, zien wij het probleem niet zo tragisch in. In talrijke gevallen, waarin de vijfdaag se werkweek is ingevoerd, is van een reële arbeidstijdverkorting maar in zeer beperkte mate sprake. Eerder moet men constateren, dat gegre pen is naar het middel van de ar beidstijdverschuiving. De steeds be tere technische uitrusting van bedrij ven leidt ook naar methoden van pro- duktievermeerdering, zodat het alle maal wel mee zal vallen. De wagen van de vijfdaagse ar beidsweek is vorig jaar op gang ge bracht en zal steeds harder gaan rij den. Een simpele waarschuwing de remmen wat aan te zetten, zal slechts tot gevolg kunnen hebben, dat er hier en daar wat onderhandelings- rook te voorschijn komt. Te stoppen is die wagen echter niet meer. LIET gemeentebestuur van de Zeeuw se hoofdstad heeft met vrijwel algemene stemmen besloten medewer king te verlenen aan het plan tot ver bouwing van de schouwburg. In Middelburg bestaat 'dringend be hoefte aan een schouwburg, die aan moderne eisen voldoet. Het vereni gingsleven heeft goede vergaderloka liteiten nodig en het culturele leven in ons gewest moet voor een verdere ontplooiing de beschikking hebben over een goed geoutilleerde sctyjuw- burg in de hoofdstad van onze'pro vincie. Het is daarom verheugend dat de Middelburgse raad zich vrijwel una niem achter het voorstel van het col lege van B. en W. heeft geplaatst en dat bovendien het rijk en het provin ciaal bestuur zeer welwillend staan tegenover het plan. Het tijdstip, waarop B. en W. van Middelburg met hun voorstel zijn ge komen, achten wij bovendien zeer gunstig. Over een aantal jaren zal de industriële bedrijvigheid in de omge ving van Middelburg toenemen en het is van belang dat daaraan een verbe tering van de „leefbaarheid" vooraf gaat. Middelburg zal er als woonstad voor industriëlen, die in het Sloe een bedrijf willen vestigen, aantrekke lijker door worden. AAGTEKERKE. De fanfare Aga tha gaf in gebouw Amicitia haar tiende jaarlijkse uitvoering, die ditmaal een feestelijk karakter had. Nadat enkele muzieknummers, onder leiding van dirigent Wijckhu'is, op ver dienstelijke wijze ten gehore waren ge bracht betrad burgemeester Geuze het podium. In zijn toespraak bracht hij dank aên de oprichters en medewerkers van Aga tha, die door hun ijver tien jaar lang deze kleine gemeenschap op aangena me wijize hadden gedierd. Namens de burgerij bood hij als blij'k van waarde ring een dieptrom en twintig nieuwe les senaars aan. Voorts bracht hij de ge lukwensen van de ingezetenen over, en sprak daarbij de hoop uit, dat de ver eniging nog vele lustrums zou mogen vieren. De voorzitter de heer Moens bracht de burgemeester dank voor zijn vrien delijke woorden, en de burgerij voor de mooie cadeaux. Tenslotte bood de -eer Moens de burgemeester het ere lidmaatschap aan vergezeld van een mooie oorkonde als dank voor morele en financiële steun. De voorzitter van de Oranjevereniging liet zijn felicitatiewoorden vergezeld gaan van een bon voor een muziekstuk. Ook de muziekvereniging van Biggeker- ke bood een muzieknummer naar ver kiezing aan. De zangvereniging Nut en Genoegen en de Hervormde Jeugdclubs te Aag- tekerke boden bloemen aan. Daarna werd door de toneelgroep ..Biggekehke" op verdienstelijke wijze de komische klucht ..Zijne Excellentie Gijn" in twee bedrijven opgevoerd. Dat dit stuk in de smaak viel bleek uit het luide applaus. Voor uw advertentiepdrachten en tekstverzorging kunt u ook overleg plegen met onze verte genwoordigers: J. Huisman, Naeh- tegaallaan 106, Goes, telefoon 01100—6176, en W. J. de Hoop, Westerscheldestraat 15. Middel burg, tlefoon 011804676. VEERE. In dte haven van Veere zwemmen drie zwanen. In een roeibootje aan de kant zit een man de dieren te lokken met brood. Snerpend betwisten de zwanen elkaar de toegeworpen brokken. Er zit een symboliek in dit dierlijk tafereel. Want het Veere van de visserij zingt al zijn zwanenzang. O.p de ARM 24 na is de gehele vissersvloot uit het stad je vertrokken. De schepen zijn Scheveningen en IJmuiden binnen gelopen, omdat de vangst op de Noordzee ter hoogte van de Zeeuw se wateren niet lonend meer is. Terwijl de jukebox brult in het café „Het Veerse Meer" zegt kapitein Minne- boo van de reddingsboot: „Ze komen nooit meer terug, 't Is afgelopen met Veere als vissershaven. „Ja maar", werp ik tegen, „pas in maart is de Colijnsplaatse havoii klaar!" „Let op mijn woorden", zegt Min- neboo, „ze komen niet meer terug. Ten minste negentig van de honderd niet. 't Is uit. Afgelopen uit!" Minneboo kan het weten. Hij kent de visserij van schol tot kabeljauw. Van stuur- tot bakboord. Ik loop weer naar de haven. Uitgestorven. Alleen de ARM 24, het rijksbetonningsvaartuig en wat kleine scheepjes. Dat is alles. De vis. mijn potdicht. Stilte -rondom. Dat ös Vee re in deze eerste februaridagen. Het Veere van de toekomst? Dat niet, want als de vissers zijn vertrokken en dat zijn ze nu dus al komt er wat anders kijken in het kleine mar- kiezenstadje. Er Is immers al van al les bekokstoofd, Jachten zullen komen, toeristen strijken neer. Veere komt in trek bij hen die van het water houden. En dan is Veere gered. AXEL. Burgemeester M. K. van Dijke heeft in zijn nieuwjaarsrede aan het begin van de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering gewezen op de aantrekkelijkheid van Axel als woon gemeente. De burgemeester kwam tot deze uitspraak gezien het feit, dat vele aanvragen van elders op de lijst van woningzoekenden staan. Hij pleitte daar om ook om de gemeente een zo aan trekkelijk mogelijk beeld te geven. Het gemeentebestuur zal in deze richting diligent zijn. Wat het jongste succes inzake indus trie-vestiging betreft (de chemische fa briek van Montecanini) kwam de bur gemeester tot de conclusie, dat dit bui tenlandse concern het volste vertrouwen heeft in het gunstige klimaat van Zeeuwsch Vlaanderen voor vestiging van industrie. „Taaie volharding en een doortastend optreden heeft tot dit suc ces geleid" aldus de burgemeester, die voorts opmerkte da.t men toch heus geen kerngemeente behoeft te zijn, om tot industrievestiging te komen. De heer Van Dijke was voorts dank baar, maar verre van voldaan over de bouw van 18 woningwetwoningen in de gemeente in het afgelopen jaar. Zestien zijn er thans in aanbouw. Ten slotte merkte hij op, dat de raad dit jaar vermoedelijk medewerking zal verlenen aan de bouw van een nieuwe christelij ke lagere school. De heer P. van- Bende- gem beantwoordde de toespraak van de burgemeester. De agenda werd vlot afge-werkt. De heer A. H. van. de Lee had de gemeen te een oude kaart van Zeeuwsch Vlaan deren geschonken als dank voor de pret tige samenwerking met het college van B. en W. toen hij tijdelijk wethouder was. De nieuwe openbare kleuterschool aan de Evertsenstraat kreeg de naam Roodkapje. De burgemeester werd be noemd tot ambtenaar van de burgerlij ke stand en werd voorts in enkele com missies benoemd. In de rondvraag kwam de heer D. J. Oggel (g.p.v.) met het voorstel een mo tie in te dienen inzake de vaste oeverver binding over de Wèsterschelde. In de motie wordt gewezen op het grote ge brek van een dergelijke verbinding, waardoor soms uniek ekansen voor in dustrievestiging teloor gaan. In de mo tie wordt de andere Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten gevraagd adhesie te betui gen met deze motie. In de volgende raadsvergadering zal dit voorstel aan de orde gesteld worden. Maar het is een hard gelag voor de vissersbevolking om Veere te moeten verlaten. Colijnsplaat wacht. In maart. Ach ja, er gaan hardnekkige geruchten dat de vissers wellicht een maand uit stel zullen krijgen van Rijkswaterstaat, maar uitstel is geen afstel. En de vis sers spreken in dit verband van „uit stel van executie!" Executie ja, omdat ze de hele gang van zaken zien als een aanslag op hun bestaan, al mogen ze dan naar Colijns plaat. Overigens blijft dat uitstelgerucht een gerucht, want nergens is de bewe ring bevestigd te krijgen. In café „Het Veerse Meer", waar naast de heer P, J. Maljers een han del drijft in staaldraad, touwwerk en scheepsvictualiën, wordt de jukebox even afgezet. Er komen heren binnen. Heren uit Rotterdam, die interesse zeggen te hebben in de haven van Veere. „Interesse? Hoezo?" vraagt een bedrijfje willen beginnen. Burg, De Meester: WESTKAPELLE In een uitvoerige nieuwjaarsrede heeft de burgemeester de heer Th. de Meester, tijdens de gisteren gehouden gemeenteraadsvergadering ver trouwen uitgesproken in de toekomst van de gemeente Westkapelle. De financiële positie van de gemeente baart geen bijzondere zorg. Weliswaar is door het vertrek van de Ambonezen de uitkering uit het gemeentefonds ongunstig beïnvloed, maar de positie van de kas is toch zeer ruim te noemen. De misère rond de noodwoningen maakte eveneens deel uit van des bur gemeesters rede. Hij vertelde dat in het afgelopen jaar 19 noodwoningen zijn ge sloopt. Er staan er nu nog tien. De bur gemeester deed een hartstochtelijk be roep op het provinciaal bestuur om voor het opruimen van deze woningen een extra toewijzing aan de gemeente te verschaffen. Uit toeristisch oogpunt is het de ge meente ook zeer goed gegaan. Het plan Joossesweg voor do bouw van 200 bungalows is gereed. Volgende maand zal de riolering aangelegd worden en tegelijkertijd begint de Ned. Heide Mij. dan met de beplanting. De burgemeester toonde zich verheugd over het feit dat voor het voormalige Ambonezenkamp een goede bestemming is gevonden: Een pluimveebedrijf heeft zich daar gevestigd. Het verzorgingspeil van de gemeente is wederom omhoog gegaan, aldus de burgemeester, door een nieuwe organisatie van de huisvuilop haaldienst en verbetering van de verlich ting. Tot slot zei de burgemeester: „Wij kunnen niet anders dan het komende jaar met vertrouwen tegemoet zien. De agenda werd vlot afgewerkt. Wij komen daarop nader terug. De C.J.C. „Samuel" te Wemeldinge vergaderde. Na het openingswoord door de heer J. A. de Schipper, leider der club volg.d'e een afwisselend programma, dat bestond uit diverse schetsjes en spelen ;die door de jongens zelf en deels door de aanwezige donateurs werden opgevoerd. Ouderling J. Veerhoek sprak een slotd- woord. klant. „Wij zijn bouwers van jachten' luidt het antwoord. „We komen eens kijken hoe de situatie hier is". Het blijkt dan dat men plannen heeft om een stuk van de haven in bezit te krijgen. Men zou in Veere graag een Er is dus al belangstelling van ondernemerszijde. En dat terwijl de vissersvloot officieel nog niet uit Veere is verdwenen. Officieus wel, maar de vissers komen nog een keer terug om verfilmd te worden. Op een afstandje zal het dan een feërieke apotheose zijn. Maar van dichtbij een brok tra giek. SCHOONDIJKE. In zijn nieuwjaars rede bij het begin van de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering heeft de burgemeester, de heer J. C. Hoftijzer als zijn mening uigesproken dat de middenstand in Schoondijke en de plaatselijke V.V.V. veel meer activiteiten kunnen ontwikkelen. Samen moeten beide organisaties him acties voor 1961 vroeg tijdig op papier zetten. Het gaat om de stimulering van het toerisme. Burgemeester Hoftijzer merkte voorts op, dat het bestuursapparaat onder de energieke leiding van wethouder De Feyter vorig jaar uitstekend heeft ge functioneerd. Voorts noemde de burge meester een groot aantal zaken die vorig jaar tot stand waren gekomen. En verder herinnerde hij aan de stij ging van het inwonertal met elf; het bedraagt thans 1986. Voor het uitspreken van zijn nieuw jaarsrede werd de heer J. Vercruysse als nieuw raadslid beëdigd. In zijn korte toespraak tot de heer Vercruysse zei de heer Hoftijzer, dat de raad aan het hoofd van de gemeente staat en niet de burge meester, zoals vaak gedacht wordt. (Advertentie) MIDDELBURG. Op het tuin- dersbedrijf van de heer P. van de Putte aan de Oude-Vlissingseweg ligt een gloednieuwe kas te wach ten om te worden opgebouwd. De fundamenten waarop de kas moet komen zijn al gelegd, maar de ge meente geeft in verband met haar uitbreidingsplannen in dit deel van de stad voor de bouw geen vergunning. De heer Van de Putte, die al zeven tien jaar hier zijn bedrijf uitoefent, heeft zeven hectare grond; hiervan val len er zes ten offer aan de gemeente lijke uitbreiding. In de laatste raads vergadering is nu de mogelijkheid ge opperd om de gedupeerden over te plaatsen naar de vrijkomende land bouwgronden in het Sloegebied. De heer Van de Putte is echter van mening dat nog niet alle grond geschikt is voor een tuinderij. „Waar nog bij komt dat ik mijn materiaal wel kan overplaatsen, maar de vruchtbomen niet". Een tuin derij overplaatsen kost veel werk. „Ook de kwaliteit van de grond zal dan" nog een belangrijke rol spelen." De heer L. Maas, een buurman van de heer Van de Putte, heeft een landbouwbedrijf van 16 hektare dat in 1946 nieuw is gebouwd en door de uitbreiding nu gedoemd is te ver dwijnen. „Het liefst zou ik natuurlijk hier blijven maar als het niet anders kan dan zullen we moeten verhuizen. Overigens is dat voor mij niet be langrijk, want ik heb toch mijn tijd gehad. Maar voor mijn zoon de opvolger in het bedrijf is het wel gewenst dat ik ergens anders verder kan boeren", zo luidt de mening van de heer Maas. „Iedere boer die wil blijven werken zal het toejuichen als hij bij onteige ning van zijn grond elders verder INFORMELE BESPREKING RAAD GOES GOES. In een informele bespreking: die ook voor de pers toegankelijk was, hebben de gemeenteraadsleden van Goes dinsdagavond van gedachten ge wisseld over de uitbreidingsplannen, zuid en zuidwest. Het reeds eerder door de raad vastgestelde uitbreidings plan zuid zal worden gewijzigd. De be langrijkste wijziging is dat het project ietwat wordt verschoven, omdat is ge bleken dat er een waterleidingbuis door het plan, zoals het was geprojecteerd, loopt. Door het plan ietwat te ver schuiven, kan men deze leiding en bui zen er buiten houden. Burgemeester dr. J. W. Noteboom GOES- Aan het slot van de dinsdag avond gehouden informele bespreking van de gemeenteraad van Goes heeft de heer M. Loeve (A.R.) geconstateerd het prettig te hebben gevonden dat het ge sprek, vooral m het begin van de bijeen komst, op behoorlijke wijze is gevoerd. De heer Loeve merkte daarna op dat er naar zijn mening geen gerechtvaar- 50-000 gulden. Nu blijkt dat er een tekort is van 67.000 gulden. Daar stelde de heer Oranje tegenover dat er een tegenvaller is geweest wat betreft de benodigde grond. Er was meer zand en minder riolering nodig, zoals uiteindelijk bleek en het gevolg was dat de kosten stegen met ruim 21.000 gulden. De resterende stijging van kosten (plm. digde grond is voor wantrouwen in de 45.000 gulden) is, volgens de heer Oranje, dienst van gemeentewerken van Goes. De heer J. H. Roose (KVP) die tal van assisteerd door de stedebouwkundige ir. Bos, een gesprek ontspon over diep gaande technische problemen, verband houdend met de kosten van aanleg der terreinen, merkte aan het slot van de bespreking op, dat hij gaarne zou hebben gezien, dat de heer Oranje zou hebben toegegeven zich te hebben vergist. Wethouder J. S. Visscher constateerde echter, dat de heer Oranje wel degelijk had toegegeven bij het industrieplan zuid-west tegenvallers te hebben gehad en de heer Visscher voegde daaraan toe, dat, zolang er directeuren van gemeen tewerken zijn, deze mannen wel met tegenvallers te kampen zullen hebben. Wij moeten echter deze tegenvallers niet op de persoon gaan uitspelen, meende de heer Visscher. Niemand heeft een pro fetische blik en een begroting zal zelden of nooit precies overeenstemmen met de werkelijkheid. Het was een vrij ingewikkelde dis cussie, die zich ontspon tussen de heren Roose en Oranje. De heer Roose zei vroeger al te hebben voorspeld dat op het industrieterrein zuid-west eerste fase een verlies zou kunnen komen van een gevolg van extra voorzieningen, die moesten worden aangebracht in gevolge beslissingen, die in de beleidssector wer den genomen, o.a. aanbrengen opsluit- banden, bermvoorzieningen, meer trot- toirkoiken, extra herbestrating e.d. De heer Oranje meende dat het vroe gere college van b. en w. nooit ernstige kritiek over het plan te zijner kennis had gebracht, maar de heer Roose beweerde het tegendeel. Hij zei voorts bevreesd te zijn dat Economische Zaken hogere eisen aan het terrein zal stellen. Burgemeester Noteboom zei het niet tragisch te vinden dat cijfers herzien moeten worden. Stelt Economische Zaken bepaalde eisen, dan zullen we, aldus de voorzitter, opnieuw moeten zien. De heer C. W. Vervest merkte ten slotte op vertrouwen te hebben in de cijfers, die door de dienst gemeente werken worden verstrekt, technische details van de uitbreidings plannen zuid en zuid-west eerste fase uitvoerig besprak en waarbij er tussen hem en de directeur van gemeente, werken, de heer Oranje af en toe ge- Te Terneuzen zal op 4 februari de Cefafilm „Stille Helden" vertoond wor den. deelde gisteravond mee dat een beleg gingsmaatschappij het gemeentebestuur van Goes heeft benaderd met het ver zoek in het uitbreidingsplan zuid drie honderd woningen te mogen bouwen. Het verschuiven van het uitbreidings plan is voordeliger dan, het verleggen van de waterleidingbuizen, werd- dins dagavond in de raadsvergadering, waar bij de stedebouwkundige, de directeur van gemeentewerken en de chef van de afdeling financiën inlichtingen en toe lichtingen gaven, medegedeeld. Rond bet plan komt een grote vijver, die te vens kan dienen om bij overvloedige regenval, het water op te vangen, dat de riolering -niet zo snel kan verwer ken. Het ligt in de bedoeling in dit plan, waarin plaats is voor ongeveer duizend woningen, vier flatgebouwen met liften e.d. te bouwen. Deze gebouwen zu-llen tenminste acht woonlagen hebben en van het plan. Uit de bespreking bleek zijn geprojecteerd op de vier hoeken dat de grondprijs in het uitbreidingsplan hoog zal zijn, namelijk ongeveer 20 tot 23 gulden per vierkante meter. INDUSTRIE De voorzitter deelde nog mede dat er voor industrdgvestievestiging in dit gebied tal van aanvragen zijn ont vangen. Er is meer vraag dan er grond beschikbaar is, aldus dr. Note boom. Terloops werd nog meegedeeld dat het in de bedoeling ligt in het uitbrei dingsplan Valckeslot een wijziging te brengen, waardoor hier nog 101 wonin gen kunnen worden gebouwd. WINKELCENTRUM In het plan zuid is een winkelcen trum geprojecteerd. De gedachten gaan ira de richting van het realiseren van dit centrum, door een bedrijf, omdat men meent dat op die wijize een archi tectonisch verantwoorde eenheid kan worden bereikt. Tijdens de bespreking van dinsdag avond werd over tal van details van de beide uitbreidingsplannen van gedach ten gewisseld. Beslissingen werden er uiteraard tijdens deze informele ge- da chtenwisseling niet genomen. In de raadszaal waren tekeningen, van beide plannen opgehangen. De afd. Wemeldinge van de N.C.V.B. hield een vergadering o.l.v. de presiden te mevr. De Ruyterv. d. Bos. Na het huishoudelijk gedeelte hield' mevr. Strub- bevan Veen, uit Middelburg een lezing over het onderwerp: „De waakzaamheid der vrouw in het hedendaags wereldge beuren". Besloten werd de eerstvolgende vergadering te houden op 23 februari, drieelinge Het comité van de Ouden van Da gen in Hoedekenskerke organiseerde evenals vorige jaren een gezellige avond om geld bijeen te krijgen voor het jaar lijkse reisje. kan", zo meent de heer W. J. Janse die veeteelt bedrijft. Ook bij hem is het een kwestie van opvolging in het be drijf, want de heer Janse zelf is zestig jaar en zou rustig gaan leven als hij geen kinderen had die het bedrijf voort willen zetten. Vn de zijde van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst verklaarde men ons desgevraagd dat van de gronden in het Sloe waarvan nog steeds niet precies bekend is welke particulier eigendom zijn en welke moeten worden gerekend tot nieuw aangewonnen grond en dus staatseigendom zijn, de kwaliteit over het algemeen goed is. Eerste van de zestien OUDELANDE. In het dorpshuis werd, onder voorzitterschap van de ge zworene van het 6e district van het Waterschap De brede watering van Zuid-Beveland, de heer D. J. Dees, een districtsvergadering gehouden ter be spreking van de voorlopige begroting voor 1961, Deze districtsvergadering was de eerste in de reeks van vergaderin gen, die in alle 16 districten van het waterschap in de maanden februari en maart nog zullen worden belegd, In zijn openingswoord wierp de voor zitter een terugblik op het afgelopen jaar, gaf in grote trekken een exposé van de problemen, die in 1960 de aan dacht hebben gevraagd en belichtte de maatregelen die zijn en zullen worden getroffen om de wateroverlast in ver schillende gebieden te kunnen beper ken. Gewezen wend op de brede taak, die het waterschap heeft en de eisen, die daarbij worden gesteld, terwijl te vens cte oorzaken werden genoemd die er toe leiden, dat niet aan alle wensen en verlangens tegemoet kan worden ge komen. De dijkgraaf, de heer P. J. J. Dek ker, die eveneens de vergadering bij woonde, gaf een nadere toelichting op de hoofdlijnen van het algemene be leid, waarbij hij bijzondere aandacht wijdde aan de financiën. Uitvoerig ging hij in op de hoogte van het dijkgeschot, de geschotsverevening en de verreke ning, d'ie moeten worden getroffen om het definitieve geschot te kunnen vast stellen. Tevens gaf hij een uiteenzetting van de ongunstige factoren, die hun in vloed hebben doen gelden op de voor lopige begroting voor het dienstjaar 1961, en de motieven die ertoe hebben geleid om het geschot voor 1961 te handhaven op hetzelfde niveau als voor 1960. De voorzitter behandelde vervol gens aan die hand van het aan de stem bevoegde ingelanden toegezonden uit treksel uit de begroting de onderhouds werken, welke in 1961 in het district zullen worden uitgevoerd, waarna een toelichting werd verstrekt op alle ka- pitaalwerken die op het programma staan. Door de aanwezigen werden verschil lende actuele Onderwerpen, speciaal het 6e district betreffende, ter sprake gebracht. O.m. werd uitvoerig van ge dachten gewisseld over het onderhoud van de wegsloten in d.e herverkavelings- geibieden. Ook het aandeel van het wa terschap in de kosten van de verhoging en verzwaring van de zeedijken en van de aanpassingsiwerken, gezien tegen de achtergrond van de financiële draag kracht van het waterschap, had aller belangstelling. Aan het slot van de vergadering ga ven de heren P. Rijk, W. N. van Liere en I. A. van Roijen blijk van waarde ring voor de uitvoerige toelichting en de openhartige wijze, waarop van ge dachten kon worden gewisseld over de waterschapsbelangen en de waterschaps vraagstukken. BRESKENS. De kwestie van de nieuwe verordening voor de bouw en het onderhoud van de zomerwoningen vergde tijdens de gemeenteraadsvergadering van maandagavond een uitgebreide be spreking. Daar de reeds bestaande huisjes zelfs niet beantwoorden aan de geringste eisen van hygiëne of comfort, werd een verordening voorgesteld waardoor deze toe stand binnen drie jaar verbeterd moet zijn en de nieuw te bouwen huisjes aan bepaalde eisen moeten beantwoorden. Mevrouw M. Mierman-Gossije was het in het geheel niet eens met deze verordening omdat zij de periode van drie jaar te kort achtte voor de aanpas sing van de reeds bestaande huisjes aan de nieuwe regeling. Zij meende dat de mensen die de recreatiemogelijkheden in Breskens geschapen hebben, nu op deze wijze geschrapt worden. Zij meen de dat deze toestand zichzelf zou verbe teren wanneer er betere huisjes te hiuur TERNEUZEN. De Terneuzense po litie kreeg maandagavond laat nog handen vol werk, omdat een groep zeelieden, afkomstig van het Zweedse schip „Alisko", dat kolen lost in de Put, aan het passagieren was. De dronken matrozen vermaakten zich door op deuren en ramen te slaan en in de Nieuwstraat werden zelfs en kele lichtmasten uitgetrapt. Een van hen kwam op de Dijkstraat zodanig te vallen, dat dokter Hoving er aan te pas moest komen. Een Terneuzenaar, die dit spelletje helemaal niet kon waarderen ging de zeelui achterna. Op de Ax-elsebrug kwam 'het tot een vecht partij. Inmiddels was de politie ten to nele verschenen en sloot enkele Zweed se zeelieden op in de cel. Dinsdag werd de twijfelachtige pret nog even voort gezet en ook gisteren kregen enkelen gastvrijheid op het politiebureau. Er zijn tal van postze gels verschenen, die be trekking hadden op Zee land. De zegels van 1907 nr. 87 t.m. 89 tonen ons Zee- lands Admiraal M. A. de Ruijter. De Ruijter heeft een belangrijke rol in onze zeegeschiedenis gespeeld. Op de zeeheldenserie van 1943 ziet men de Ruijter op het zegel van 7 li ct. tor. 412). Het 10 ets. ze gel van 1957 (nr. 690) toont ons De Ruijter ter wijl het 30 ets. zegel (nr. 691) zijn schip laat zien. Zegels van 1924 (nrs. 139140) tonen ons sche pen in de storm op zee en een gereedliggende red dingsboot, een beeld dat ook in Zeeland een nor maal verschijnsel is, al leen zijn de moderne red dingsboten wel wat an ders dan het hier afge beelde. Een zegel uit de kinder serie van 1926 (nr. 200) laat het wapen van Zee land zien; een leeuw, zwemmend in het water. Bij dit wapen hoort nog de spreuk „Luctor et Emergo" dit is „Ik wor stel en ontzwem", O p een van de propa- gandazegels voor dt A.N.V.V. van 1932 tor. 245) ziet men het raad huis van Zierikzee. Ook het zegel met de af beelding van Willibrord (nr. 323) doet ons aan Zeeland denken. Bekend is zijn landing op Wal cheren, waar hij een af godsbeeld der Germanen van zijn voetstuk duwde. Ook de zomerzegels van 1949 (nr. 513 t..m. 517) doen ons aan het Zeeuw se land denken, zoals een terras aan het strand en de korenvelden. Een zomerzegel van 1950 (nr. 551) toont een dijkwerker, in Zeeland met zijn vele dijken is de dijkwerker een veel voorkomende figuur. Het 20 ets. zegel uit de serie van 1951 (nr. 572) laat het slot Moermond, bij Renesse (Schouwen en Duiveland) zien. De vissersjongen op het 6 ets. zegel van 1951 (nr. 575) is ook in Zeeland geen on bekende o.a. in Breskens, Arnemuiden en Bruinis- se. Het watersnoodzegel van 1953 (nr. 601) brengt ons de le februari 1953 in herinnering die aan zo veel mensen het leven heeft gekost. Ook het Rode Kruis-ze- gel van 7 ct. (nr. 609) laat de watersnood zien. Het 6 ets. zegel (nr. 686) toont een kustvaar tuig, zoals die o.a. op de scheepswerf te Terneu zen worden gebouwd. Op de zegel van 4 ct. tor. 704) ziet men een meisje in Zeeuwse kleder dracht, dit is echter één dracht. Dit is echter één van de klederdrachten, die vrijwel niet meer ge dragen wordt. In 1933 werden er in Duitsland zegels uitgege ven gewijd aan de wer ken van Richard Wag ner. Op het zegel van 4 Rpf. ziet men de „Vlie gende Hollander" een le gende, ontstaan rond de Terneuzense scheepskapi tein Willem van der Dec- ken. Op een zegel van 20 Plg. uitgegeven in 1949 te Berlijn ter gelegenheid van de 200e geboortedag van J. W. von Goethe, ziet men op de achter grond de afbeelding van Reintje de Vos. Deze die renfabel heeft zich afge speeld in het vroegere Hulsterloobos gelegen in de buurt waar nu het stadje Hulst ligt in Zeeuws-Vla anderen. F. D. HAMELINK komen. Wethouder Zegers (Prot. Chr.) meende dat drie jaar lang genoeg was en dat de huisjes in de toestand waarin ze op het ogenblik verkeren voor krot nog niet goed genoeg zijn. Tenslotte werd het voorstel in stemming gebracht en met zeven tegen vier stemmen aan genomen. In het nieuwe uitbreidingsplan zal nog dit jaar begonnen worden met de aan leg van twee sportvelden, waarvan de kosten 101.522 gulden zullen bedragen en de aankoop van grond 90.000 gulden. Daar 115.000 gulden voor gemeentereke ning zal komen, zullen B. en W. zich hierover nader beraden, maar volgens burgemeester J. A. Eekhout zal het volgend najaar het eerste veld reeds gereed zijn voor bespeling. De heer J. Vergouwe (P.v.d.A.) drong aan op een spoedig begin met deze werkzaam heden in verband met de toenemende werkloosheid. Het ministerie van Economische za ken en. Sociale zaken zulHen een geza menlijke subsidie verlenen van 135.520 gulden voor de aanleg van een strand- boulevard boven op het kunstdiuin, deel de de voorzitter mee. De begroting voor dit werk is echter 158.627 gulden. Hier over zullen B. en W. zich nader bera den. De verbetering van de afwatering achter de Philips van Cleefstraat zal een bedrag van 4000 gulden vergen, welk bedrag door de Raad ter beschikking gesteld werd. Voor de financiering van het vis sersvaartuig van de heer P. F. Ritico stelde de Raad een garantie van 60.000 gulden ter beschikking, doch protesteerde tegen het feit dat in het nieuwe schip de oude motor van de Breskens 49 komt. Voorgesteld werd desnoods een nog hogere garantie te verlenen wanneer een nieuwe motor in het schip geplaatst wordt. Aan de firma göbr. De Visser werd bij de bestaande bedrijfsgebouwen een perceel grond van 700 vierkante meter verkocht voor drie gulden per meter. De grondprijzen in uitbreidingsplan-West werden verhoogd met 82 cent per vier kante meter. Naar aanleiding van een schrijven van de gemeente Hulst over de regeling van. de begroting en de benoeming van de le den van de Raad van Commissarissen van de N.V. Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch Vlaanderen, diende de heer J. de Nooijer (P.v.d.A.) een motie in waarin hij voorstelde slechts leden die binding hebben met de gemeenteraden, als commissaris te benoemen om het se- mi-overheidskarakter van de maatschap pij niet te laten verdwijnen. Bij stem ming werd echter het voorstel van B. en W. om geen bindend mandaat te ver lenen inzake de benoeming van. de com missarissen, aangenomen. THOLEN. In de nacht van maan dag op dinsdag is een brutale inbraak gepleegd in de woning van de heer v. d. Hoven op de markt. Omstreeks twee uur 's nachts hoorde de heer v.d. Hoven gestommel beneden in zijn woon huis en toen hij zijn kleren had aange schoten en naar beneden kwam zag hij dat onbekenden via de smederij zijn woonhuis waren binnen gedrongen en een bureau in de kamer hadden open gebroken. De daders zag hij echter niet meer. Zij waren verdwenen. Toch werd nog voor een bedrag van 4 a 500 gulden ontvreemd. De rijkspo litie werd direct des morgens van de inbraak in kennis gesteld, die met be hulp van een speurhond van de rijks politie uit Zaamslag een uitgebreid on derzoek heeft ingesteld. BRUINISSE. Hoe groot de hoe veelheid neerslag was, die de laatste dagen, na de dooi in oostelijk Duiveland viel bleek weer uit de regenmeter van het Proefbedrijf Scheldeanonden, waar van zaterdagmorgen acht uur tot zon dagmorgen acht uur acht mm werd ge registreerd en in de gehele week acht i en twintig mim.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3