Europa's belangen het spel" staan op THORNEYCROFTDIT JAAR OF NOOIT KASAVOEBOE DREIGT VN MET MILITAIRE ACTIE KWATTA 99 INDONESIË Vijf jongens pleegden VFRSTFRKT ITI'^S diefstallen DEFENSIE COMMANDOGEBIEDEN BB WORDEN VERGROOT Deventer geeft moed niet op Vele door daklozen branden TREIN GRIJPT DRAGLINE Sensationeel begin van proces tegen de zes Parij se advocaten Zo'n heerlijke reep cadeau voor 10 Kwatta-soldaatjes ISRAËL NIET BEVOEGD TE BERECHTEN LANDBOUWERS ONGERUST Hongersnood neemt af CONGRES OVER RUIMTEVAART IN STRAATSBURG 700 miljoen Spoedig beslissen Delen Frater bij ongeluk omgekomen „VLIEGTUIG IN NOOD" WAS LESTOESTEL INDONESIË LAAT JAPANS SCHIP WEER LOS Winstgevend „DEBRÉ IS MEDEPLICHTIG AAN MOORD" GEN. SCHAPER NIET NAAR NW-GUINEA Met reumatiek kan niemand werken Esso heeft gebrek aan stoom Drie doden in het verkeer in Limburg Brief met postzegels voor 16.500 gulden Bejaarde zusters door gas gestikt Gusto bouwt veerboot Circus in strijd met goede zeden Dinsdag 31 januari 1961 Z1ELWSCH DAGBLAD Pag. 5 Van een onzer redacteuren STRAATSBURG Het gaat niet om een avontuurlijke onder neming, waarvoor de belangstelling spoedig zal gaan tanen, maar om een besluit nieuwe wegen in te slaan die leiden naar revolutionaire technische ontwikkelingen. Zo schetste Peter Thorneycroft, de Engelse minister van luchtvaart, het doel van de Europese ruimtevaartconferentie, die hier gisteren in het ge bouw van de Raad van Europa is begonnen. Hij maakte tevens duidelijk dat het niet de bedoeling van de confe rentie is nu al een beslissing te ne men, al herhaalde hij zijn waarschu wing dat het voor Europa gaat om deze vraag: dit jaar of nooit. Mocht Europa dit jaar niet besluiten een derde ruimtevaartmacht te gaan vormen naast de Verenigde Staten en de Sowjetunie, dan zou ons werelddeel volgens Thorneycroft vermoedelijk de achterstand zowel wetenschappelijk als technisch nimmer meer in kun nen halen. Thorneycroft, die het doel van de conferentie schetste nadat hij als voor zitter was gekozen, wees op het grote economische belang dat voor veel Eu ropese industriën moet zijn gelegen in de vorming van een Europees orgaan voor de produktie van grote kunst maanraketten. voor technische aangelegenheden van de Britse PTT, legde uit dat in weinige jaren een stelsel van communicatie kunstmanen zo winstgevend zou kun nen worden, dat de eerste kosten van het project, de 700 miljoen gulden die nu op tafel moeten komen, er spoedig geheel uit zullen komen. Het was in dit verband opmerkelijk dat in de delegaties van twee landen met grote telegraafkabelmaatschap pijen, Engeland en Denemarken, de PTT vertegenwoordigd was. Als de voortekenen niet bedriegen zal ter conferentie ook enige aandacht worden geschonken aan de vraag waar op of vlak bij de evenaar in de naaste toekomst de lanceerbasis voor tele visiekunstmanen of andere communi catiekunstmanen zal worden gebouwd. Maar weinig plaatsen op aarde komen daarvoor in aanmerking. Een daarvan is Nieuw-Guinea. De andere zijn: So malia (Oost-Afrika), het eiland Manus ten noorden van Australisch Nieuw- Guinea, het eiland Christmas in de Stille Oceaan en het koraaleilandje Gan, in het hart van de Indische Oceaan. Het doel van de conferentie, zei mi nister Thorneycroft, is de regeringen van de Europese landen in staat te stellen spoedig een beslissing te nemen aan de hand van de rapporten, die de delegaties zullen opstellen. Aangezien de financiële deskundigen verre in de minderheid en de tech- nisch-politieke experts verre in de, meerderheid waren onder de gedele geerden, schijnt de indruk gewettigd dat het financiële probleem niet langer de hoofdzaak is. De beslissing over de toekomst van Europa als derde ruimtevaartmacht is nu vermoedelijk in het politiek-econo- mische vlak komen te liggen. Aanvaarding van het Engels-Franse plan, waarmee in vijf of zes jaar in totaal 700 miljoen gulden zal zijn ge moeid, zou ook een samensmelting van de twee Europa's, het Europa van de Zes en het Europa van de Zeven, in de hand kunnen werken, meende Thor neycroft. De Engelse minister sprak tot de de legaties van zestien landen, waaron der Nederland en Canada. Bij de tien door Engeland en Frankrijk voor de conferentie uitgenodigde Euro pese landen hadden zich voor de aan vang van de conferentie waarnemers van Turkije, Ierland, Griekenland en IJsland gevoegd. Zowel Thorneycroft als de leider van de Franse delegatie. Francois de Rose, legde de nadruk op: Ihet vreedzaam karakter van het plan voor lanceringen van Euro pese kunstmanen; 2 de waarborg dat alle deelnemende landen volledig zouden delen in de wetenschappelijke en technische kennis, die is belichaamd in de Blue Streak, de grote Engelse raket die zou moeten dienen als de eerste trap van een Europese lanceerraket; 3 de grote industriële, technische, economische en wetenschappelijke belangen die voor Europa op het spel staan. De Franse delegatieleider wees ver der op de enorme politieke winst die Europa zou kunnen behalen indien ons werelddeel zelf kunstmanen ging lan ceren. Hij doelde kennelijk op de winst aan prestige, die Europa in staat zou kunnen stellen in een groot deel van de wereld afzetgebieden te heroveren, die na de lancering van de eerste Spoetnik ten dele in Russische handen zijn gevallen. De conferentie luisterde na de open bare openingsbijeenkomst achter ge sloten deuren naar een reeks technische uiteenzettingen over het Engels-Franse plan. TILBURG (ANP) Vlak voor de oversteekplaats voor wielrijders op het Moleneind in Tilburg is gisteren de 72- jarige frater Sebaldius uit Loon op Zand door een hem achterop komende auto bus aangereden. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Drie uur lang heb ben piloten van de K.L.M. in opleiding gistermiddag les gehad in het besturen van eeni Viscount. Met dat toestel ste gen zij op van de Luchthaven Rotter dam en na een paar rondjes boven de stad zetten zij de Viscount weer netjes aan de grond. Het starten, rondjes draaien en landen herhaalde zich vele malen. Dat kon omdat deze tussen Rot terdam en Londen vliegende Viscount tussen twee diensten in al die tijd voor het maken van les- ot oefen/vluchten be schikbaar was. Van het starten en landen heeft de Rotterdamse 'burgerij niets gemerkt; zij zag alleen telkens de Viscount bo ven de stad cirkelen en die waarnemin gen gaven voedsel aan het gerucht dat het vliegtuig in nood zou verkeren. Er waren mensen die met stelligheid ver klaarden dat zij duidelijk een gebroken neusiwiel konden zien. Anderen en dat waren er velen! belden de Lucht haven Rotterdam op om te informeren wat er met het vliegtuig aan de hand was. Zij kregen een afdoend antiwoord, maar desondanks ging het gerucht over het „vliegtuig in nood" nog tot des avonds laat van mond tot mond. DJAKARTA (Reuter). Indonesië zal dit jaar 23.5 miljard roepiah besteden aan de versterking van zijn strijdkrachten. Dat is ongeveer 28,5 procent van de 82 miljard Roe piah die het land in 1961 denkt uit te geven. In een toelichting op de begroting heeft president Soekarno verklaard, dat de wens van Indonesië om de kwestie Nieuw-Guinea op vreedzame wijze te regelen door de Nederlanders met vertoon van kracht was beantwoord. Hij voegde daaraan toe dat de Neder landers thans hun gewapende macht in westelijk Nieuw-Guinea demonstre ren en dat deze uitdaging zal worden beantwoord, in de overtuiging dat de uiteindelijke overwinning aan Indone sië zal zijn. Moeilijk Daarom, zo sprak Soekarno, moet van nu af aan ons gezamenlijke nationale potentieel (in het bijzonder de strijd krachten) worden vergroot om aan de Nederlandse bedreiging het hoofd te kunnen bieden. Dat is een moeilijke taak, die we echter op ons moeten ne men in het kader van de voleindiging van onze revolutie, aldus de presi dent. Op de Indonesische begroting is dertig miljard roepiah uitgetrokken voor „algemeen herstel". De overige in vesteringen bestempelde Soekarno als routine-uitgaven. TOKIO (AP). Het Japanse schip dat zondag door de Indonesische ma rine bij Ceram was aangehouden, vrijgelaten. Het zet zijn reis naar Ja pan voort. Het Japanse schip, de Banshu Maru, was met walvisvlees onderweg van de Zuidpool naar zijn thuishaven, toen het door een Indonesisch patrouillevaartuig werd aangehouden. De Banshu Maru kreeg daarvan opdracht naar Ambon te varen. Het Japanse ministerie van buiten landse zaken had terstond tegen de aanhouding geprotesteerd. Voor het aanhouden en het vrijlaten is geen re den opgegeven. Van onze correspondent HILVERSUM. Vijf Hilversumse jon gens van vijftien tot achttien jaar heb ben na hun aanhouding aan de politie bekend eind vorig jaar een reeks dief stallen, inbraken en vernielingen te hebben gepleegd. De vijf jongens gingen er individueel of met zijn tweeën op uit, na als kwin tet te zijn begonnen- met het vernielen van een kauwgumautomaat aan de Naar- derstraat in Hilversum. De automaat ruk ten zij van de muur en gooiden zij in de Kastanjevijver. Dat leverde hun zes gulden en zeventig kauwgumballen op. Later stalen zij kleding en radio's uit geparkeerde auto's en Hilversumse vil la's. Verscheidene jongens van de vijf wa ren echte geveltoeristen. Als het langs en regenpijp klimmen niet met een rij ke buit werd beloond, richtten zij soms in woede allerlei vernielingen aan. Zo werden in de kelder van een villa aan de Utrechtseweg tal van eieren stuk gesmeten. MIJDRECHT. Op weg naar zijn werk i§ de 63-jarige betonarbeider H. Doornekamp op het Hofland in Mij drecht dodelijk gewond toen hij met zijn bromfiets tegen een fietser reed. De heer Doornekamp overleed in een Amsterdams ziekenhuis. De fietser liep l'ichte verwondingen op. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Teneinde de orga nisatie van de Bescherming Bevol king aan te passen aan de nieuwe militaire onderstelling verhoogd gevaar van aanvallen met kernwa pens is bij Koninklijk Besluit van 5 januari een vergroting van de commandogebieden bevolen. Het ge tal van 112 staven wordt daarbij ver minderd tot 48 Bij dez nieuwe indeling wordt Rot terdam het centrale punt in de A-kring Bescherming Bevolking Zuidholland-C, zo vertelde ons het hoofd van de B.B. te Rotterdam, de heer A. L. Nouwens. Dat nieuwe commandogebied omvat thans Barendrecht, Bergschenhoek, Ber- kel en Rodenrijs, Bleiswijk, Capelle aan den IJssel, Heerjansdam, Hendrik Ido Ambacht, Maassluis, Poortugaal, Rhoon Ridderkerk. Rotterdam (met Hoek van Holland), Rozenburg met Europoort- en Botlekgebied, Schiedam, Spijkenisse, Vlaardingei» en Zwijndrecht. De kring is uitgebreid met gedeelten van de B- kringen Naaldwijk, Alphen aan den Rijn, Gouda, IJsselmonde en Voorne en Putten. Staven behoefden daartoe niet te worden saamgevoegd; slechts zijn de taken van enige leidinggevende functio narissen herzien. De vergroting van het commandoge bied maakt uitbreiding van de com- Van onze correspondent p ARIJ S. Zes Parij se advoca- ten, die in de loop der laatste jaren enige bekendheid gekregen hadden doordat zij vaak optraden als verdedigers van de Algerijnse vrijheidsstrijders, zaten gisteren zelf in de beklaagdenbank van een Parijse rechtbank. De rechtsgeleer den Vergès, Oussedik, Ben Abdal- lah, Courrègé, Zavrian en Beauvil- lard allen van Algerijnse af komst worden ervan beschul- Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Luitenant-generaal B. Schaper, chef van de luchtmachtstaf, zou volgende maand naar Nieuw-Gui nea gaan, maar dat gaat niet door. De minister van defensie is bang, dat de officieren op Nieuw-Guinea worden over belast. De officiële bezoeken eisen na melijk veel van hun tijd. Het is duidelijk, zei de woordvoerder van de minister, dat de generaal gezien het stationeren van twaalf straaljagers op Nieuw-Guinea, op een later tijdstip zal gaan. Een van de deskundigen, kapitein C. F. Booth, de plaatsvervangend directeur Advertentie De zorg voor Uw gezin vereist de inzet van al Uw kracht en energie. Alleen soepele spieren en lenige gewrichten zijn geschikt voor grote lichamelijke prestaties. Wrijf ze weg. Uw reumatiek. Uw spit. Uw lenden pijn; wrijf ze weg met Kloosterbalsem (Ak ker-Balsem). die diep in de weefsels door dringt en door de warmte die ze daar op wekt. Uw pijn verdrijft. Ook U zult zeggen: ..Kloosterbalsem - geen goud zo goed." Eigen nieuwsdienst DEVENTER. De argumenten die minister Cals heeft aangevoerd voor vestiging van een technische hogeschool in Enschede zijn vol gens Deventers burgemeester, mr. dr. N. Bolkestein, of heel zwak of bepaald onjuist. In zijn nieuwjaarsrede kondigde dr. Bolkestein gisteravond aan, dat De venter geenszins van plan is het hoofd in de schoot te leggen. „Wij zullen onze actie in het belang van het oos ten des lands voortzetten", aldus de burgemeester, „en de Staten-Generaal voor de vraag moeten stellen of zij per se de minister willen volgen, of dat zij aan sterke argumenten meer waarde hechten". t reemdelingen Uit de cijfers van minister Cals blijkt volgens dr. Bolkestein duide lijk dat Deventer meer studenten zal trekken dan Enschede. Onder de studenten in Enschede zijn nogal wat Duitsers en hoewel de burgemeester er geen bezwaren tegen heeft dat vreemdelingen in ons land studeren, behoort een dure, met Nederlands geld betaalde onderwijsinstelling toch in de eerste plaats voor Nederlanders te zijn bestemd. ..Duitsland is geen achtergebleven gebied. Wij hebben geen mdrele ver plichting om dit land te he'p n cn wij behoeve de Duitse jeugd toch boven de Nederlandse te stenen", Op een overweg te Nootdorp is gistermorgen een trein gebotst tegen een vrachtwagen met op legger, waarop een dragline stond. Hij smeet de auto en de dragline de berm in. De botsing richtte een ravage aan. Beide sporen werden versperd. De chauffeur van de vrachtwa gen, die midden op de overweg was blijven steken, had zich in veiligheid weten te brengen. Van een onzer verslaggever, ROTTERDAM. Sinds vannacht staan er op het terrein van de Esso- raffinaderij in het Rotterdamse Botlek- gebied vier locomotieven van de Bun- desbahn stoom te maken. Eén van de beide ketels, die de raf finaderij van stoom moeten voorzien, is een paar dagen geleden bezweken, zo dat ae bedrijfsleiding naar een proviso rische stoombron moest omzien. Er wer den in allerijl vier oude sleepbootjes ge huurd, die ademloos aan de pier van het complex kwamen te liggen. Ze le verden wel stoom, maar moesten na een paar dagen weer weg. Als opvolgers arriveerden vannacht de vier Duitse locomotieven met elk tien wagens vetkolen achter zich aan. Van onze correspondent KERKRADE. Binnen een kwar tier zijn gistermiddag in Kerkrade twee mensen door verkeersongeluk ken om het leven gekomen. Om half vijf werd de veertigjarige mevrouw A. Stroy-de Pyper uit Kerkrade bij het oversteken van een kruispunt in Spekholzerheide door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. Tien minuten later verongelukte op de Hambosweg de 45-jarige heer P. Loe- berg, eveneens uit Kerkrade. De heer Loesberg reed met zijn bromfiets de Hambosweg af en heeft vermoedelijk met een pedaal de trot toirband geraakt. Hij kwam zo onge lukkig te vallen, dat hij ter plaatse overleed. Ook elders in Limburg heeft het ver keer maandag slachtoffers geëist. In Heerlen kwam de dertigjarige heer B. om het leven doordat hij tegen een stil staande vrachtauto botste. Vermoede lijk heeft hij vanwege het slechte weer de wagen1 niet gezien. Drie Engelse militairen en hun echt genoten werden gisternacht op de rijks weg in Sittard gewond, toen zij met hun auto in botsjng kwamen met een bestelwagen. Het ongeluk gebeurde, doordat de chauffeur van de bestelauto geen voor rang verleende. De inzittenden van de ze wagen, een 25-jarige jongeman uit niet j Geleen en zijn verloofde, werden even eens gewond. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD De internati onale hulp voor de slachtoffers van de hongersnood in de Con golese provincie Kasai heeft een opmerkelijk succes geoogst: het aantal slachtoffers is met 75 procent teruggelopen. Van half december tot een week geleden is er zo blijkt uit een officiële mededeling van de Verenigde Naties 700 ton levens middelen, voornamelijk mais, ge droogde vis, palmolie en melk, naar Kasai gevlogen. Een tekort aan transportmiddelen bemoeilijkt de distributie ter plaatse echter nog aanzienlijk. In de aan Congo grenzende landen liggen grote hoeveelheden levensmid delen opgeslagen: mais en meel in Rhodesië, gedroogde vis en meel in Oeganda, tentenmateriaal in Kenia en sojabonen in Angola. Men hoopt dank zij het vele zaad na de eerstvolgende oogst de hongersnood bedwongen te hebben. Binnenlands Uit Roeanda-Oeroendi, het aan Con go grenzende Belgische beheerschaps- gebied waar de inheemse bevolking zaterdag de koning der Watoetsistam afzette en de republiek Roeanda pro clameerde, is vernomen dat tot voor lopig premier Grégoir Kaibanda is be noemd. In de grondwet van de nieuwe „republiek" staat dat men voorlopig het beheerschap van de Verenigde Na ties. uitgeoefend door Belgie, zal blij ven erkennen. Het blijkt dus een zui ver binnenlandse omwenteling, die alleen het feodale regiem van de Wa toetsistam heeft aangetast. Vandaag komt de Veiligheidsraad in New York bijeen om over de kwestie Congo te beraadslagen. Zonder twijfel zal hierbij ook de situatie in Roeanda- Oeroendi worden aangesneden. De vas te Russische vertegenwoordiger bij de V.N. Zorin, schreef Hammarskjoeld in een inleidende brief voor de vergade ring van vandaag een „resoluut optre den van de V.N. tegen de Belgische agressors in Congo" te zullen eisen. Hij richtte zich ook tegen „de oprichting van een Belgisch vreemdelingenlegioen in Elisabethstad voor het uitvoeren van strafexpedities tegen de Baloeba- stam" en gewaagde van bomaanvallen door Belgische kolonisten op Congolese steden. Bommen Boven de Noordkatangaanse stad Ma- nono heeft een ongeïdentificeerd vlieg tuig volgens een bericht van de Ver enigde Naties gisteren zes bommen la ten vallen, die echter weinig schade aanrichtten. De stad is in handen van opstandige Baloebakrijgers, tegen wie president Tsjombe van Katanga al maandenlang strijd voert. Aan de vooravond van de nieuwe bijeenkomst van de Veiligheidsraad heeft president Kasavoeboe secretaris generaal Hammarskjoeld gewaarschuwd dat hij militaire hulp van buiten af zal proberen te krijgen indien de V.N. geen maatregelen tegen de aanhangers van Loemoemba nemen, die naar zijn zeggen overal in het land terreur uit oefenen. België kondigde aan de V.N. te zul len verzoeken om zo nodig geweld te gebruiken om de invrijheidsstelling van de acht in Stanleystad gevangen gehouden Belgische soldaten te be werkstelligen. Een woordvoerder van de V.N. in Elisabethstad heeft meegedeeld dat de gendarmerie (rijkswacht) van Katanga een grote aanval is begonnen op de Baloeba-rebellen in noordelijk Katan ga. President Tsjombe heeft tegelijker tijd „een plechtige en laatste waarschu wing" tot de Baloeba gericht. Van Kongolo uit zijn sterke eenhe den van de Katangaanse gendarmerie in opmars. Zij trekken in zuidoostelijke richting op naar Njoenzoe, dat aan de weg naar Manono ligt en waar grote aantallen Baloeba zijn gemeld. Advertentie digd, zidh voor de verdediging van hun Algerijnse cliënten te hebben laten betalen door het Algerijnse bevrijdingsfront (F.L.N.). Zij zouden dus in dienst staan van deze organisatie, die in Frankrijk wordt beschouwd als terroristisch. Door deze manier van doen zouden zij een aanslag hebben gepleegd op de veiligheid van de staat. Documenten Deze aanslag op de veiligheid van de staat zou tevens gebleken zijn en hierop berust de tweede beschul diging uit documenten, die in Ne derland zijn gevonden tijdens het vooronderzoek in de zaak tegen de Amstelveense drukker Joop Z. De Pa rijse advocaten beweren dat deze do cumenten vals zijn. Het proces, dat ongetwijfeld vele weken in beslag zal nemen omdat de verdediging niet minder dan 150 ge tuigen heeft gedagvaard, begon met een sensatie. Nadat de eerste van de drie verde digers, mr. Chaker (Tunis), de recht bank had verzocht, om uitstel van de zaak, vroeg een van de beschuldig den, mr. Vergès, het woord. „Ik ben blij", zo zei hij, „dat ik na zes jaar oorlog in Algerije eindelijk eens in het openbaar mijn hart kan uitstor ten". „Ik verzoek u om matiging", on derbrak de president hem. ,Ik ben blij „Ik ben hier geen advocaat", repli ceerde mr. Vergès, „ik ben een be- fc-klaagde. Ik herhaal: ik ben blij dat ik eindelijk eens tegen de heer Debré, die wij van medeplichtigheid aan moord m de Algerijnse oorlog be schuldigen, kan zeggen waarop het staat." Meteen titie op: deze woorden door de griffier te doen noteren. Gij hebt dus gezegd: Wij be schuldigen de heer Debré van mede plichtigheid aan moord?" „Zeer juist", antwoordde mr. Ver gès. Daarop trok de rechtbank zich terug om te beslissen over het ge vraagde uitstel. a sprong de officier van jus- „Ik vraag de rechtbank om Kies bij Uw winkelier uit: melk, puur, hazelnoot, pinda, mokka en Biskie (20 ct) Eigen nieuwsdienst OP verscheidene plaatsen in ons land hebben gisternacht branden gewoed, die aangewakkerd door de harde wind grote schade hebben aangericht. Een dubbele woning aan de Zuider straat te Bruinerveen, bewoond door de gezinnen H. Papken en T. Martens, brandde omstreeks drie uur uit. Elf mensen werden er dakloos door. In het woonwagenkamp in Wierden waaide omstreeks half twee de wagen van het gezin A. Finke om. De bran dende kachel zette daarop de boel in lichterlaaie. Man. vrouw en vijf kinde ren konden zich ternauwernood redden. De wagen en de inboedel, die niet wa ren verzekerd, gingen verloren. Het aardappelsectiebedrijf van de heer J. Lettinga in Berlicum ging om streeks half een in vlammen op. Het echtpaar Lettinga en de beide kinderen konden vluchten. Zij waren gewaar schuwd door een militair die in het voorbijgaan vlammen in de schuur had gezien. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Op 21 september 1859 verzond de firma J. H. van Loon en Zoon, houthandelaars en cargadoors te Har- lingen, een brief aan een heer te Nar va in Rusland. Deze brief, gefrankeerd met tien postzegels van vijf cent, is nu in handen van jhr. C. C. Hora Siccama in Wassenaar, die het door filatelisten fel begeerde stuk gistermiddag kocht voor de prijs van 16.500 gulden. Deze brief met tien zegels maakte deel uit van een unieke verzameling zegels van ae in Kaapstad overleden ir. D. J. Klink. Die verzameling is gisteren voor een deel geveild door de firma J. L. van Dieten in Den Haag. De collectie bestond uit 1491 zegels en blokken zegels, gestempeld en ongestempeld, alle van de eerste Neder landse uitgifte. De eerste 112 nummers van de cata logus, die in twee uur werden geveild, brachten reeds het bedrag van 94.000 op. In totaal werden gisteren 923 kavels geveild tot een bedrag van rond 146.000, Van de rest van de collectie, die van daag onder de hamer komt, is het zeld zaamste stuk een zogenaamde eerste- dag-brief, die is verzonden op 1 januari 1852, de dag dat de postzegels uitkwa men. mandopost te Rotterdam-Overschie noodzakelijk. Daar moet slaapgelegen heid voor 38 mensen worden gemaakt alsmede een ontsmettingsinrichting en een extra-beveiliging voor langdurig ver blijf. Ook het getal der bedieningstafels dient groter te worden. De nieuwe kring krijgt de beschik king over een varende colonne brand weer, bestaande uit een staforgaan en zes maal drie échelons van twee spuiten, oftewel 36 eenheden van groot vermo gen. Het gebied van de nieuwe A-kring om vat 1.010.000 inwoners en vijftien tot twintig duizend man personeel. Voor de nieuwe gemeenten zal de invoering van noodwachtplicht van geval tot geval af zonderlijk worden bezien. Verdediger Eiehmann: Van onze correspondent LONDEN. „De leiders van do joodse gemeenschappen in de voor malige door Duitsland bezette ge bieden en Groot-Britannië dragen een deel van de verantwoordelijk heid voor het uitroeien der joden". Dit thema zal als een rode draad door de verdediging lopen die de Keulse advocaat dr. Robert Servati- us tijdens het proces tegen Adolf Eiehmann zal voeren. Voor Servatius aan zijn eigenlijke pleidooi begint, zo verluidt in Israël, zal hij enige technische bezwaren te berde brengen. Hij zal stellen dat de Israëlische justitie niet de bevoegd heid bezit om Eiehmann te berechten; dat de wetten van Israël niet van toepassing zijn op Duitse oorlogsmis dadigers; dat de rechters in Israël niet objectief zijn en dat Eiehmann in Argentinië op illegale wijze is ge vangen genomen. „Onbetekenend" Eichmanns verdediger zal verder aanvoeren dat zijn cliënt eigenlijk maar een onbetekenende figuur in de nazihiërarchie was. Eiehmann had weinig invloed en stippelde geen ge dragslijnen uit. Eiehmann, aldus dr. Servatius, hield ervan, zich als een zeer belangrijke nazi voor te doen, maar dat was hij beslist niet. Er is volgens de Keulse advocaat een groot verschil tussen de eigenlij'- ke moord op de joden en het op transport stellen van deze mensen. Dat laatste behoorde tot het werkter rein van Adolf Eiehmann. Mijn cliënt heeft zelfs nimmer een gaskamer gezien, zo zal Servatius betogen. In de Peelt (ANP). De gemeente raadsleden F. Janssen, J. Berkhout en E. Bertels van Venray hebben B. en W. gevraagd of d berichten juist zijn, vol gens welke de Heijdse Peel voor mili taire doeleinden gebruikt gaat worden. De leden menen, dat de berichten on rust teweeg hebben gebracht onder de landbouwbevolking van de streek, om dat het ruilverkavelingsplan Lollebeek gestagneerd zou worden. Bovendien zou, indien de Heijdse Peel oefenterrein voor tanks zou worden, ongeveer 230 hectare te ontginnen landbouwgrond verloren gaan. Van onze correspondent HAARLEM. In het bejaardencen trum De Blrnkert te Haarlem zijn de zusters C. en T. Mooyman, 76 en 74 jaar oud, door gas ver stikking om het leven gekomen. Er stond een gaskraantje open, dat pas gepoetst was. Vermoedelijk was het opengestoten bij het poetsen. Zaterdagochtend kreeg een buurman die altijd de krant van de dames mocht lezen geen gehoor. Met een andere buur man ging hij naar binnen omdat hij door de brievenbus gas rook. De zus ters lagen binnen dood op de grond. SCHIEDAM. Voor de dienst 'tussen Calais en Dover zal de Slikkerveerse werf van Gusto te Schiedam (een der vennoten van I.H.C. Holland) een grote veerboot bouwen voor Engelse rekening. Op het 95 meter lange schip zullen zeshonderd passagiers en 110 personen- en vrachtauto's kunnen worden ver voerd. De voertuigen rijden via een deur in het achterschip aan boord. Het dubbelsohroefschip zal worden uitgerust met twee dieselmotoren van Smit-M.A.N., elk van 3000 pk. Daarmee zal een dienstsnelheid van achttien mijl kunnen worden gevaren. J. en K. Smit (eveneens medevennoot van I.H.C. Hol land) te Kinderdijk zal de motoren bou wen. Burgemeesters menen: Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De burgemeesters Amersfoort en Zandvoort verlenen geen vergunning voor het geven van circus voorstellingen omdat het vertonen van allerlei tegennatuurlijke kunstjes weer zin wekt. in de beschaafde maatschap pij niet thuis hoort en in strijd is met de goede zeden. Volgens de burgemeester van Zand voort zijn circusvoorstellingen een ern stig gevaar voor de openbare orde en in strijd met de goede zeden, omdat zij op ongezonde sensatielust van het publiek zijn gericht. Dit blijkt uit het antwoord van mi nister Toxopeus op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Meel (K.V.P t. De minister meent dat de bur gemeesters op grond van hun overwe gingen in redelijkheid tot hun stand punt zijn gekomen. De bevoegdheid tot het weigeren van vergunningen steunt op een bepaling in de politieverordeningen van deze gemeenten en op artikel 221 van de gemeentewet. Het Groningse studentencabaret gaat volgende maand met het programma Visa Vers een toernee van tien dagen door België maken. Na deze toernee is de groep aan de honderdste voorstel ling toe. Die wordt in Den Haag of Groningen gegeven.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5