goedkeuring aan van Schouwburg Raad gaf verbouw Tussentijdse regeling gedupeerde vissers? Aandacht van de centrale overheid verlangd voor Yersekse haven B. EN W. VAN GOES ONTSLAAN AMBTENAAR Dubbelstad-gedachte nog lang geen gemeengoed Zorgwekkende van bevolking teruggang Kortgene Middelburg krijgt waardig cultureel centrum Hulde aan kollege Particulieren Over vismijn nog geen uitsluitsel Zevibel-commissie van acht sprak in Den Haag met ir. Maris Chr. ULO-school officieel geopend Belg trok spoor van vernieling Bressiaanse vloot reeds voor 15 pet. gesaneerd CJV ORGANISEERT BASISCURSUS VOOR JUNIOREN Nieuw bestuur bij scheidsrechters Intuïtie van de concierge redde ULO-school Autobotsing Na een maand van spanning Bond wil procedure voor het gerecht Burgemeester mr. Joh. de Widt Provinciaal bestuur moet een duidelijke uitspraak doen Meer woningzoekenden Te veel golfslag in haven van Colij nsplaat Burgemeester A. A. Schuit Inrichting vismijn te Colijnsplaat Melkactie Jeugd Rode Kruis groot Televisietoestel voor „Zorgvliet" Vanavond spoedeisende raadsvergadering Goes De lieer Koole over: Om de toekomst van ons volk Oliebollenactie t.b.v. jeugd in Kongo Dinsdag 31 januari 1961 ZiiJtU v/ 3*,rJ UagdlAÜ - 3 nen van het college te hebben kennis zichtig deed hij in het algemeen een MIDDELBURG Beheerst geestdriftigalleen de SGP-er Schot was tegen het voorstel heeft de Middelburgse raad zich gistermiddag geschaard achter de plannen van B. en W. de Zeeuwse hoofdstad een waardige schouwburg te geven. De vroede vaderen gingen er dan ook volle dig mee akkoord een krediet van a 40.000 beschikbaar te stellen voor het uitwerken van een schetsplan ten behoeve van de verbouwing en uitbreiding van de schouwburg aan het Molenwater en van het besteksklaar maken van dit plan. Alom werd het colle ge lof toegezwaaid voor het ini tiatief, dat het in dezen had ge nomen en voor de wijze, waarop het erin geslaagd was de „schouwburgkwestie" op te los sen. De socialistische afgevaardigde jhr. mr. T. A. J. W. Schorer belichtte in het kort nog de aohtergronden die ongetwijfeld tot deze stap van het college hebben ge leid. Hij noemde de „dubbelstad-gedach te", die een spoedige oplossing noodza kelijk maakte. De heer Schorer sprak er zijn voldoening over uit, dat op een be trekkelijk goedkope manier tot verbouw kan worden overgegaan, al maakte hij de restrictie dat de opzet van de nieuwe schouwburg toch nog sober genoeimd kan worden, al is zij voldoende. De samen stelling van het stichtingsbestuur had hij liever nog wat meer uitgebalanceerd ge zien wat betreft een zo groot mogelijke differentiatie van levensbeschouwelijke groeperingen. Zijn vraag was nog of ook de belanghebbenden in de een of andere vorm bij het bestuursbeleid konden wor den ingeschakeld. Mr. P. van Empel (C.H.U.) bracht even eens hulde aan het adres van B. en VV. HU vond het niet zo erg dat de bestuurs samenstelling van de stichting misschien niet helemaal alle levensbeschouwelijke vlakken dekte. De heer A. J. Schot (S.G.P.l liet een geheel ander geluid ho ren. Hij zei met verbazing van de plan genomen. Voor woningen is men in „Den Haag" niet thuis, zei hü, maar voor dit soort dingen wel. Op principiële en fi nanciële gronden kon hij zijn stem niet aan het voorstel geven. De heer C. A. Kammeraad (V.V.D.) daarentegen onder streepte nog eens de woorden van de heren Schorer en Van Empel. Wethouder drs. Th. J. Westerhout ver klaarde dat B. en W. nader zullen bezien of belanghebbenden bijvoorbeeld in een raad van advies dichter bij het bestuurs beleid kunnen worden betrokken. Hij achtte de financiële medewerking van particulieren zeer belangrijk. Heel voor- beroep op het bedrijfsleven om steun te verlenen, waarbij hij uitging van de in middels op touw gezette actie van de N.V. De Middelburgse Schouwburg. Dat de nieuwe schouwburg een con current zou betekenen voor bestaande zalencomplexen in Middelburg wees hij van de hand, omdat een groeiend Mid delburg steeds meer behoefte zal krijgen aan vergadergelegenheid. Behalve met de kredietverlening ging de raad ook akkoord met het afzonderen van 10o en een stichting in het leven te roepen, alsook met het aanwijzen van de stichtingsbestuursleden. Namens de gemeente zal de heer P. H. M. Adriaan- sens zitting nemen in het stichtingsbe stuur. ZIERIKZEE. In één der lokalen van de nieuwe Christelijke ULO-school werd een bijzondere vergadering ge houden van de Vereniging tot bevor dering van het Christelijk Onderwijs, in verband met de opening van deze nieuwe school, onder leiding van de heer J. W. v. d. Doel. De secretaris, de heer T. C. Hekman, gaf een overzicht van de vele moeilijk heden die bij het bouwen van de school overwonnen moesten worden. De totale bouwkosten hebben 321.159,57 bedragen. Mr. Wolff, die eveneens het woord voerde, prees in zijn toespraak de goe de verstandhouding en de teamgeest, die in het lerarencorps van de school heerst. Een nieuw schoolgebouw kan sti mulerend werken op de prestaties van leerlingen en onderwijzers, maar wan neer bij de laatsten de onderlinge goe de verstandhouding ontbreekt, komt dit de prestaties zeker niet ten goede. De heer C. Spaans, hoofd der school, haalde herinneringen op uit de geschie denis van de school, vooral uit de be zettingstijd en sprak, mede namens het personeel zijn grote blijdschap en dank uit dat thans dit nieuwe gebouw be trokken mocht worden. Namens het personeel, bood mej. M. C. Borgdorff met een geestig speechje een bloemen- bak voor de nieuwe school aan. Na de pauze werd nog het woord gevoerd door de heer C. A. van Oord, uit Haamstede, die het bestuur namens de ouders, gelukwenste met dit nieu we gebouw. Ds. M. v. d. Klis, die sprak namens de Chr. Ger. Kerk, brak in zijn toe spraak een lans voor het vestigen van een Christelijke Middelbare School op Schouwen-Duiveland. Ds. Y. J. Tiemers- ma sprak nog namens de Ger. Kerk, terwijl ds. C. Bezemer, de Ned. Herv. predikant, die op de officiële opening namens alle kerken had gesproken een improvisatie gaf op het nieuwe orgel, dat door de leerlingen werd geschonken. Na afloop van de vergadering maak ten velen van de gelegenheid gebruik om het nieuwe gebouw te bezichtigen. In enkele seconden heeft gistermid dag een Belgische auto, met aan het stuur J. G. B. uit Antwerpen een spoor van vernieling getrokken over de rijks weg ter hoogte van het Vinkenissegat. Met een enorme snelheid ramde de Belg drie auto's, die vrijwel alle ver nield werden. Wonder boven wonder liepen twee personen slechts lichte ver wondingen op. De Belg kwam uit de richting Bergen op Zoom en reed, even voorbij Rilland, met een zeer grote snelheid door de flauwe bocht op de rijksweg. In de bocht verloor hij de macht over zijn stuur en kwam op het linkerweggedeel te terecht. Op dat moment naderden uit de richting Goes drie personenauto's die vlak achter elkaar reden. De be stuurder van de eerste wagen, J. A. C. uit Woensdrecht zag het „onheil" na deren en gaf met grote tegenwoordig heid van geest een ruk aan zijn stuur waardoor een frontale botsing werd voorkomen. Nu werd zijn wagen aan de linkerzijkant geraakt. De daarach- terrijdende auto, bestuurd door A. H. B. uit Dordrecht, werd eveneens ge ramd en de derde auto, een splinter nieuw voertuig, dat nog slechts 2.000 km had gelopen en bestuurd werd door D. V. uit Weert werd vrijwel ge heel vernield. De Belg schoot met zijn auto naar de overkant van de weg en kwam op het rijwielpad tct stilstand. Heelhuids kroop hij uit zijn zwaar be schadigde auto. Ook de andere chauf feurs bleven nagenoeg ongedeerd. A. H. B. en D. V. werden licht gewond. De vier auto's moesten weggesleept wor den. Botsing met veel schade Op precies dezelfde plaats vond gis termorgen eveneens een botsing plaats Twee vrachtauto's reden richting Ber gen op Zoem met daarachter een per sonenauto. bestuurd door C. J. van A. uit St. Jarsteen. Deze bestuurder wilde in de flauwe bocht inhalen, wat hem maar gedeeltelijk lukte. Hij zag twee tegenliggers komen, maar kon niet meer ,,uit de voeten" met zijn auto. Een botsing was onvermijdelijk. Drie auto's werd'daarbij beschadigd, maar er dede- socnüjke ongeluk ken ARNEMUIDEN De onlangs gevormde commissie van acht uit de Zevibel onder voorzitterschap van burgemeester A. L. S. Locke- fe-er van Hulst heeft zaterdag in Den Haag een gesprek gehad met ir. A. G. Maris, directeur-gene raal van de Rijkswaterstaat en voorzitter van de commissie ex artikel 8 van de Deltawet. Ir. Ma- ris liet zich bijstaan door inge nieurs van de Deltawerken. Het belangrijkste vraagstuk dat aan de orde kwam was dat van de haven van Colijnsplaat, voorna melijk wat betreft het bouwen van een strekdam en het aanleggen van verscheidene meerpalen. Van de zijde van ir. Maris werd mee gedeeld, dat deze zaak in studie is bij Rijkswaterstaat. Toegezegd werd dat in overleg met Zevibel een bevredigende oplossing voor de Arnemuidse en Veerse vissers zal worden gevonden. Ook werd gesproken over de vismijn in Colijnsplaat. Er kon nog geen uitsluit sel worden verkregen over de vraag hoe deze mijn zal „draaien". Vrijstelling van mijrechten of vrijstelling van huurprijs in geval van eigen exploitatie der mijn door de vissers. De commissie van acht heeft tegenover ir. Maris verder duide lijk laten uitkomen dat het noodzakelijk is deze commissie veel meer in te scha kelen bij het werk van de commissie ëx artikel 8 van de Deltawet. Benadrukt werd ook, dat er een grote onrust heerst onder de Arnemuidse en Veerse vissers over het uitblijven van bepalingen betreffende een tegemoetko ming en schadeloosstelling. De regering streeft er naar, werd van Waterstaatszij de geantwoord, een tussentijdse regeling te ontwerpen voor de Arnemuidse vis- BRESKENS Ook de burgemeester van Breskens ,de heer J. A. Eekhout heeft aan het begin van de gehouden gemeenteraadsvergadering een nieuw jaarsrede uitgesproken. Als een van de belangrijkste raadsbe sluiten uit het afgelopen jaar noemde hij het verlenen van financiële faciliteiten ter sanering van de vissersvloot. Reeds 15 pet. van de vloot is gesa neerd. De gunstige bedrijfsifitkomsten, als mede de verbeterde akkomodatie aan boord doet verwachten, dat meerdere vissers hun vaartuigen zullen vernieu wen. Aan de aan- en afvoer van de ge vangen vis kleven nog heel wat proble men. De burgemeester hoopte met voor stellen dienaangaande in de raad te kun nen komen dit jaar. Het verlenen van financiële garanties voor uitbreiding van bestaande bedrij ven heeft eveneens goed gewerkt. Een bedrijf kreeg de faciliteiten en met twee bedrijven (gebr. Cruson en de fa. Ver- duyn) is overleg gaande. Na de teleurstellingen met het bun galowpark kon de burgemeester toch vertellen, dat de helft van de grond reeds in optie of in eigendom is uitgegeven. Hij zeide voorts dat de kustgemeen- ten, met het oog op de reactie, moeten streven naar een publiekrechtelijk or gaan met bestuurlijke bevoegdheid. Dit jaar zal voorts de verbouwing van het gemeentehuis aangepakt worden, alsmede de aanleg van twee sportvelden. Nu Breskens niet is aangewezen als kerngemeente heeft de burgemeester zich afgevraagd of het niet mogelijk is een industrieschap te stichtep. voor geheel Zeeusch-Vlaanderen. Op het verdere verloop van de raads vergadering komen wij nader terug. MIDDELBURG. Voor de leiders en leidsters van het CJV juniorenwerk op Walcheren zal dit jaar een basiscursus worden georganiseerd. Op een drietal avonden zal worden gesprokffen over de achtergrond van het werk, geestelijke beïnvloeding van het jeugdwerk en het werken in de praktijk. Op 25 maart zal in het verenigingsgebouw te Oostkapel- le een jongensbinnendag worden gehou den. Nadat in de middag een groot aantal kinderden enige films van de Henri Du- nant hadden bekeken werd in de avond uren in hotel Bom te Haamstede de hoofdschotel van het jaarlijkse filmpro gramma gepresenteerd d'oor het Ned. Rode Kruis. Jhr. Roëll vertelde in zijn begroetingstoespraak, dat de afdeling in de Westhoek momenteel 1280 leden zijn. In de toekomst zal een transportcolonne worde opgericht. In de vacature L. de Koeyer is be noemd tot notabel van de Herv. Ge meente van Biezelinge de 'heer B. v d. Vrie. Deze heeft zijn benoeming aange- sers, die door de gevolgen van het Delta plan worden gedupeerd. De commissie van acht, die dus zater dag met ir. Maris heeft gesproken, is be last met het onderzoek van de proble men rondom de uitvoering van het Del taplan en de daaraan verbonden konse- kwenties voor de Zeeuwse visserij. Zij zal kontakten onderhouden met de com missie ex artikel 8 van de Deltawet. De groep bestaat uit vier burgemeesters en vier vertegenwoordigers uit het bedrijfs leven. Haar eerste werk zal bestaan uit het opstellen van een rapport over de visserij uit Veere in verband met de aan staande sluiting van het Veerse Gat. Zoals reeds eerder gemeld bestaan er plannen voor geheel Zeeland een vis serijcoöperatie op te richten. Daartoe werd ingesteld een coöperatiecommis sie. Begonnen zal worden met de in ventarisatie van reeds bestaande plaat selijke coöperaties. In deze commissie hebben zitting genomen de heren A. Hack, burgemeester van Arnemuiden, die thans ook adviserend bestuurslid van Zevibel is, A. L. S. Lockefeer, bur gemeester van Hulst en voorzitter van Zevibel, J, H. Bal te Tholen als lid en B. W. Schot en C. Kosten als plaats vervangende leden. MOSSELKOR Naar men ons van ZeviWI-zijtle voorts meedeelde is men in Zeeland reeds enige tijd bezig met proeven met een nieuw soort mosselkor. De voorlopige resulta ten zUn aan het produktivlteftscentrum in Den Haag doorgegeven. Een kleine commissie wordt ingesteld voor nadere uitwerking. Ten slotte kan worden gemeld, dat be gin maart de inventaris van de vismijn In Veere naar de in aanleg zijnde haven van Colijnsplaat verhuist. Mijnmeester A. v. d. Hooft blijft voorlopig in Veere wonen, wel reist hij op en neer om zijn functie te blijven uitoefenen. Mettertijd zal hij ook naar Colijnsplaat gaan. Het gebouw waarin tot nu toe de mijn in Veere was ondergebracht komt uiter aard leeg te staan. Een nieuwe bestem ming heeft het nóg niet, ofschoon zich wel verscheidene gegadigden hebben aan gemeld. De kansen dat het gebouw een restaurant of eethuisje of een opslag plaats voor kleine boten zal worden zijn alle even groot. MIDDELBURG. In een druk be zochte vergadering van de Scheidsrech- tersvereniging „Walcheren" werd na ze ven maanden, het bestuur weer gecom pleteerd. In zijn openingswoord gaf vor- zitter Den Boer een uitvoerig overzicht van de gang van zaken in de vereniging en de werkzaamheden van het bestuur in de laatste maanden. Hieruit bleek, dat het ledental was vermeerderd en dat van de zijde van de leden een gro te belangstelling bestond voor de spel regelbespreking welke regelmatig op de bijeenkomsten wordt gehouden door de heer J. Verkerk. De agenda werd op vlotte wijze af gewerkt en de hoofdpunten waren de be stuursverkiezing en een'reglementswij ziging. Hoewel de vereniging slechts in direct bij de moeilijkheden betrokken was, waren drie vergaderingen nodig om een voltallig bestuur te benoemen. Nadat tijdens de jaarlijkse algemene vergadering in juni van het vorig jaar reeds was besloten tot een bestuursuit- breiding tot vijf personen, werd dit be sluit eerst thans uitgevoerd. De samen stelling is als volgt: voorzitter; J. J. den Boer, vice-voorzitter; J. Verkerk; le se cretaris: A. le Due; 2e secretaris: F, v. d. Zee en penningmeester: C. J. de Groot. Als gevolg van de bestuursuit- breiding was een reglementswijziging noodzakelijk, hetgeen geen moeilijkhe den opleverde en nadat enkele personen gebruik hadden gemaakt van de rond vraag, kwam de heer Verkerk aan het woord voor de spelregelbespreking. Op zeer geanimeerde wijze behandelde hij de taak van de scheidsrechter en de grensrechters, waarna een levendige dis cussie zich ontwikkelde. Met een verzoek tot de leden ook in de toekomst deze belangstelling voor de vereniging te blijven tonen, sloot de voorzitter de vergadering. De afdeling Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond kwam bijeen o.l.v. mevr. Petter in het Ned. Herv. vereni gingsgebouw. De heer J. C. Spaans, hoofd' van de chr. ulo-school in Zierikzee sprak over het onderwerp: „Beschaving en milieu". Negen nieuwe leden konden ingeschreven worden. ZIERIKZEE. Tijdens de bijzondere vergadering van de vereniging ter bevordering van het Christelijk onderwijs, deel de de voorzitter, de heer J. W. v. d. Doel mee, dat de school, de afgelopen nacht maar juist voor een ramp was gespaard gebleven. Dg nieuwe concierge, de heer De Oude, die momenteel nog in Kerkwerve woontkon die nacht niet slapen. Hij had het gevoel, dat er met de school iets niet in orde was. Tenslotte werd dit gevoel zo sterk, dat hij een taxi bestelde en naar Zie rikzee reed. In de school aan gekomen, bleek dat er met één van de stookketels iets niet in orde was. De olie spoot eruit en het had niet lang meer moeten duren, of deze zou door het vuur onder de andere ketel zijn ontbrand. De heer De Oude heeft toen de olietoevoer on middellijk afgesloten, waardoor erger werd voorkomen. Indien de heer De Oude, zijn voorgevoelens had onderdrukt, zou er nu van de prachtige ULO-scholen niet veel anders meer staan dan een puinhoop. TERNEUZEN. In de Piersenpol- derstraat te Sluiskil kwamen een vrachtauto en een personenauto met el kaar in botsing. Door de bestuurder van de personenauto, A. van E. werd waarschijnlijk geen voorrang gegeven aan de vrachtauto, bestuurd door J. v. d. G. De personenauto werd bij de aanrijding zwaar beschadigd. BURGEMEESTER IN NIEUWJAARSREDE YERSEKE Burgemeester A. C. Willemsen heeft zich gister avond in zijn nieuwjaarsrede in felle bewoordingen uitgesproken over de ontmoedigende gang van zaken met betrekking tot de ha ven. „Is het teveel gevraagd", zo zei de spreker, „als ik in 1961 van de centrale overheid verlang dat er nu eindelijk eens begrip wordt getoond voor de ondragelijke toe stand waarin onze haven en haar accommodatie zich bevindt." Tevoren had de heer Willemsen er op gewezen dat er reeds'vele Jaren gestreefd is naar de realisering van een nieuwe haven. Helaas moest men tot de con clusie komen dat een dergelijk project eenvoudig niet haalbaar is. Intussen leert een overzicht van de laatste zes jaren dat in deze periode 26 schepen werden aangekocht en zes verlengd. Tezamen 32 sdsjepen waar voor ruimte gecreëerd moet worden, een ruimte die de tegenwoordige haven niet biedt. Schepen van rond een ton steken bul ten de palen en lijden regelmatig schade. Met de toestand van havenmuren en glooiingen is het droevig gesteld, maar GOES. Het gemeentebestuur van Goes zal zeer waarschijnlijk, samen met een thans nog in dienst der gemeente zijnde ambtenaar, betrokken worden in een naar het zich laat aanzien geruchtmakende procedure, die over enige tijd via het ambtenarengerecht aan het rollen zal komen. Eigenlijk is er reeds geruime tijd deining over deze aangelegenheid, maar in de afgelopen maand is er een soort status-quo geweest, die echter on geveer tien dagen geleden is op geheven, toen de gemeente-ambte naar D. Huysse van het college van B. en W. schriftelijk bericht ontving, dat hij met ingang van 1 juli a.s. eervol is ontslagen uit de dienst van de gemeente Goes. De heer Huysse werd anderhalf jaar geleden door het toenmalige college van b. en w. van Goes aangesteld, aange zien dit college meende dat er in Goes dringend behoefte was aan een ambte naar voor sportzaken en industrievesti ging. Daarna onstond in Goes tussen het college van b. en w. en de raad een vertrouwenscrisis. Een raadscommissie maakte een rapport op en in dat rap port werd o.a. scherpe kritiek geleverd op het benoemingsbeleid van b. en w. De benoeming van de heer Huysse werd onjuist geacht, omdat vooraf geen overleg met de raad was gepleegd, om dat het salaris te hoog zou zijn en om dat er voor deize man geen volledige dagtaak zou zijn. Dit rapport heeft verleden jaar no vember geleid tot een raadsvergadering, waarvan het slot was dat de drie wet houders aftraden. De heer Michaëlis (burgemeester van Goes) was voordien reeds ontheven uit de uitoefening van zijn functie. Na deze vergadering werd een nieuw college van b. en w. gekozen en dit col lege kwam met het voorstel de heer Huysse eervol ontslag te verlenen. „Er De Ned. Herv. Mannenvereniging van Heinkenszand kwam in de consistorie van de kerk bijeen onder leiding van ds. C. J. Amesz. die een bespreking hield n.a.v. Handelingen 18. vers 18-28. het heeft er alle schijn van dat we steeds voor dovemans oren roepen. Een tweede punt waarover de heer Willemsen zijn ernstige bezorgdheid uit sprak was het verzorgingspeil van de gemeente. Straten en rioleringen ver keren in een toestand die dringend om verbetering vragen, maar de nodige middelen ontbreken. De burgemeester hoopte op een welwillend gehoor met betrekking tot de aanvraag voor sub jectieve verhoging, zodat het mogelijk zal worden de gchterstand in te halen. Sprekende over de oesterproeven in het Veerse Gat zei de heer Willemsen dat er tekenen ztfn die er op wüzen dat het bassin er zal komen, ofschoon uiter aard niet vooruit gelopen kan worden op de beslissing van de minister. MIDDELBURG. Ik betreur dat de „Dubbelstad-gedachte" nog lang geen gemeengoed is geworden. Inzonderheid zal door het provin ciaal bestuur een duidelijke uitspraak moeten worden gedaan. Hier kan iedere weifeling, iedere neiging of gelegenheid geven tot versnip pering fatale gevolgen hebben, aldus burgemeester mr. Joh. de Widt van Middelburg in zijn gistermiddag uitgesproken nieuwjaarsrede. Een spoedige doorvoering van de wijziging van de gemeentegrenzen op Walcheren is nu meer dan ooit noodzakelijk, meende de burge meester. Hij maakte melding van de vele besprekingen die de dagelijk se besturen van Vlissingen en Middelburg in het afgelopen jaar hebben gehad. Wij kunnen, zei mr. De Widt, echter pas goed aan het werk wanneer één en niet twee gemeentegrenzen ons scheiden. Wat in de „Dubbelstad-gedachte" tot uitdrukking is gebracht, benadrukte mr. De Widt nogmaals, betreft niet uitslui tend de lokale belangen van de betrok ken gemeenten, maar het gaat hier om de meest verantwoorde en naar zijn mening enig mogelijke wijze waarop het Sportprojekt kan slagen. Dit is niet alleen een Zeeuws, maar ook een door de regering erkend nationaal belang. Het aantal ingeschreven woningzoe kenden bedroeg op 31 december 1960 874 tegen 685 in 1959. Een aanzienlijke en verontrustende stijging, betoogde de burgemeester. Het feit dat Middelburg „statistisch" geen woningtekort heeft overigens heel merfowaardig! beïn vloedt de woningtoewijzing aan Zeeland en dus ook aan Middelburg in ongunstige zin. Het aantal woningen dat in 1960 gereed kwam kan als volgt worden gespecifi ceerd: woningwetwoningen 24; premie- COLIJNSPLAAT. Tijdens de rond vraag van de gistermiddag gehouden raadsvergadering stelde de heer F. A. Klaassen (c.h.u.) de vraag aan burge meester Schuit off het juist is dat kri tiek is uitgeoefend van de zijde van de Arnemuidense vissers die binnenkort van deze haven gebruik zullen moeten gaan maken, dat er te veel golfslag in deze haven is. Burgemeester Schuit ant woordde dat vissers die enige tijd gele den de haven van Colijnsplaat hadden bezocht inderdaad klachten daarover hadden geuit. Bij oostenwind zou de mond van de haven te veel open zijn. Vervolgens heeft Rijkswaterstaat een onderzoek ingesteld waaruit is gebleken dat de golfslag 70 centimeter te veel is. Aan het waterloopkundig laboratorium in Delft is toen opdracht gegeven eeri onderzoek in te stellen. De uitslag van dit onderzoek is nog niet bekend. Het wordt echter overwogen de haven een betere bescherming te bieden. is geen werk voor deze man", deelden b. en w. de raad mee. Op grond daarvan besloot de meer derheid van de raad de heer Huyisse eer vol ontslag te verlenen met in'ganig van 1 juli 1961. Bevreemding De ambtenaar Huysse ontving echter van het college geen schrijven, waarin hem mededeling werd gedaan van dit ontslag. Dit heeft niet alleen bij de heer Huysse, doch ook bij anderen, die zich beroepshalve interesseren voor de ze aangelegenheid i.v.m. het eventueel moeten verlenen van juridische bijstand krachtens het georganiseerd zijn van de betrokken ambtenaar, verbazing ge wekt. Men veronderstelde zelfs en de grond daarvoor zal in een zitting van het ambtenarengerecht ongetwijfeld worden medegedeeld dat in het col lege een nadere bezinning met betrek king tot deze ambtenaar plaats vond. Op 18 januari j.l. heeft de heer Huys se een brief van b. en w. ontvangen, waarin hem ontslag is aangezegd. De besturen der sportverenigingen in Goes hebben zich in brieven aan de raad heftig verzet tegen dit ontslag even als de leraren lichamelijke opvoeding aan de te Goes gevestigde middelbare scholen. De ontslagen ambtenaar heeft van de bond, waarin hij is georganiseerd, na melijk de Bond van Nederlandse ge meente-ambtenaren, advies ontvangen m.b.t. een door hem te volgen -gedrags lijn. De bond is van mening dat de heer Huysse zich moet verzetten tegen de beslissing van het gemeentebestuur en b. en w. en de juridische adviseurs van deze bond zijn van mening dat het aanhangig maken van deze zaak bij het ambtenarengerecht tot gevolg kan hebben dat het gemeentebestuur van Goes in het ongelijk wordt ge steld. Dat zou kunnen betekenen dat de gemeente Goes voor aanzienlijke uitgaven komt te staan. De ambtenaar Huysse wilde zich te genover ons niet uitvoerig uitlaten over de ontslagkwestie, waarin hij is betrok ken. Hij wilde echter niet ontkennen op 18 januari j.l. schriftelijk eervol ontslag te hebben gekregen en evenmin ontken de hij over deze aangelegenheid contact te hebben gehad met het bondsbestuur. „Ik vind het allemaal erg verdrietig, ook voor mijn gezin", zei de heer Huys se, die toegaf in grote spanning te heb ben verkeerd, omdat na het raadsbesluit betreffende zijn ontslag hem dit niet schriftelijk werd bevestigd. Tot op 18 ja nuari een maand later hij de KORTGENE. In de raadsver gadering van gistermiddag heeft de raad op vlotte wijze de agenda af gewerkt. Zonder hoofdelijke stem ming aanvaardde de raad het voor stel van B. en W. 10.000 gulden uit te trekken voor de inrichting van de vismijn te Colijnsplaat. De raad ging er mee akkoord voor 3000 gulden aan nog bruikbaar materi aal over te nemen van de gemeen te Veere, uit de daar thans nog aanwezige vismijn, die binnen af zienbare tijd te Colijnsplaat zal ko men. Het overig gedeelte van het bedrag denkt men nodig te hebben voor de inrichting van kantoor en cantine. In een terugblik, die bur gemeester A. A. Schuit hield, op het jaar 1960 memoreerde hij met dankbaarheid de totstandkoming van de verbinding doorde dam met het vasteland, .maar wees hij ook op de weer groter geworden teruggang van de bevolking. Was de bevolking van de gemeente Kortgene in 1959 met 9 teruggelopen, niriigen 155; vrije sektor 14; bijzonder* gebouwen 6; in totaal 199. In aanbouw waren op 31 december 1960: woningwet woningen 52; 80 premie woningeni; 12 vrije sektor; woningen voor Ambonezen 54; bijzondere wooneenheden (rusthuis „De Griffioen") 20; bijzondere gebou wen 8; in totaal 226. Hoewel, zei de burgemeester de cij fers voor 1959 en 1960 nogal uiteenlopen blijkt er toch ten opzichte van het vo rig jaar weinig verschil in bouwaktivi- teit te bestaan. Verontrustend is, dat ondanks het ge reedkomen van 193 nieuwe wooneenhe den het aantal Ingeschreven woningzoe kenden steeg met 189. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat 18 woningen werden afgebroken, 7 huizen aan de bewoning werden onttrokken en 12 huizen onbewoonbaar werden ver klaard, waarvan er zeven werden ont ruimd. ZIERIKZEE De melkactie van het Jeugd Rode Kruis is een groot succes geworden. Er werden niet minder dan 2900 blikjes melk opgehaald, 99 met makreel en zeven met andere levens middelen. Bovendien werd op de reke ning van het Rode Kruis nog een bedrag van 546.85 gulden 'gestort, en de Kon. Zeelandia heeft toegezegd zorg te dra gen voor -de verzending en de verpak, king. schriftelijke ontslagmededeling ontving, nings. AXEL. Tijdens een officiële bijeen komst is, in tegenwoordigheid van de bewoners en genodigden aan het rust huis „Zorgvliet" van de Diaconie der Herv. Gem. te Axel, een televisietoestel overgedragen, geschonken door de ge meente. Het initiatief hiervoor was uitgegaan van de heer F. Lensen en mevr. T. Wol- fert-Lensen. Mevr. Wolfert heeft het ge presteerd om in ruim één week het hier voor benodigde bedrag in te zamelen. De heer F. Lensen droeg het toestel aan de bewoners over. Als vroegere buurman was het idee van deze schen king in zijn gedachten gebleven, tot de laatste weken het plan gerijpt was om het aan te pakken. Hij prees mevr. Wolfert voor haar flinke aanpak, en hoopte dat de bewoners van het tehuis, na hun werkzaamleven, hierdoor een open venster op de wereld hielden. Door de oudste bewoner, de heer J. Platteeuw (94) werd hierna het toestel in werking gesteld. Het hoofd van het tehuis, de heer Ro bijn, vertolkte de dank van de bewoners, waarna eveneens namens de bewoners, mevr. Wolfert een schitterend bloem stuk werd overhandigd. Hierna werd het woord gevoerd door de heer v. d. Waa namens de Prov. Dia conale Commissie, en door ds. D. J. Pen- in 1960 bedroeg dit aantal 73. De ver oudering van de gemeente blijft een grote zorg, hopelijk zullen echter door de betere verkeersmogelij-kheden, me de ook door de toekomstige afsluiting van het Veerse Gat, er meer moge lijkheden komen voor geheel Noord- Beveland; ook als de brug over de Oosterschelde gerealiseerd is, waar door westelijk Nederland slechts een uur rijden verwijderd zal zijn, zal de leefbaarheid van Noord-Beveland toe nemen. In zijn toespraak stipte de heer Schuit verder verschillende projecten aan die het afgelopen jaar in Kortgene werden verwezenlijkt. Opheffing kleuterschool Illustratief voor zijn zorg over de voortdurende teruggang van het aantal zielen van de gemeente was een voor stel dat tijdens deze raadsvergadering werd behandeld: De opheffing van de kleuterschool te Kats. Krachtens arti kel 129 van de Kleuteronderwijs wet moet het aantal kleuters dat een school bezoekt minstens 20 zijn. Gedurende de achtereenvolgende drie jaren werd de kleuterschool te Kats evenwel door res pectievelijk 15, 13 en 1-1 kleuters be zocht. Het voorstel van B. en W. om de school per 1 februari 1961 op te hef fen werd dan ook met algemene stem men aanvaard. Burgemeester Schuit deelde mede dat hij door middel van inschakeling van een vereniging of stich ting nog zou trachten een oplossing te vinden. De gemeente zal overigens haar handen van de school af moeten houden. Het cursusjaar van de kleuterschool loopt af met ingang van 31 augustus aanstaande. In deze vergadering gingen verder al- le stukken zonder hoofdelijke stemiming onder de hamer door. Besloten werd een krediet toe te staan van 2750 gul den voor het vervangen van het toren uurwerk van de n.h.-kerk te Kortgene. i r zal nu een elektrisch torenuurwerk komen met automatische luidinrichting. Hierdoor zal er geen behoefte meer be staan aan de klokluider. Er werd be s-loten eervol ontslag te verlenen aan de rU Ae heer Kesteloo. Gunstig werd beschikt op een verzoek om subsi- t -Y.ai2. v)er cent. Per inwoner door het „initiatief comité De Bevelanden". Er zal een krediet van 2600 gulden worden toegestaan voor de aanschaf van nieu we schrijfmachines voor de secretarie. Tijdens de rondvraag vroeg de heer A. Welleman (p.v.d.a.) aan de burge meester of er nog overwogen wordt bushaltehuisjes te plaatsen. Er ont stond een uitgebreide discussie waar in vele raadsleden er op aandrongen vijf huisjes te plaatsen. Het college van B. en W. stored wat aarzelend te genover de bouw van dergelijke schuil- huisjes i.v.b. met de kosten. Ten slot te zegde de burgemeester toe deze zaak op korte termijn te bekijken. De raad verklaarde zich na enige dis cussie ook akkoord met een voorstel de Algemene Politieverordening te wijzigen !en behoeve van d" v""-v"--iV.'Tmst. GOES. De gemeenteraad komt vanavond om acht uur in spoedeisende vergadering bijeen om te beslissen over een voorstel van b en w tot het doen van uitgaven ten laste van het dienst jaar 1961. Het zal nog wel enige tijd duren voor de gemeentebegroting voor het jaar 1961 met de daarbij behoren de bedrijfsvergrotingen ter vaststelling de raad zal kunnen worden aangebo den. Het gevolg daarvan is, dat voor 1961 nog geen kredieten zijn toege staan en geen betalingen kunnen wor den verricht, strikt genomen geen be stellingen kunnen worden gedaan. Hier door wordt het onmogelijk, dat het ge meentebestuur zijn normale taak kan verrichten. Het behoeft geen betoog, al dus b en w aan de raad, dat dit on overkomelijke moeilijkheden geeft. De ze moeilijkheden kunnen worden voor komen, indien voor dit jaar de helft van de kredieten worden beschikbaar gesteld, die op de begroting 1960 zijn toegestaan. Een uitzondering willen b en w maken voor de daarop voortko mende eenmalige uitgaven. OOSTKAPELLE De A. R. Kies vereniging Nederland en Oranje verga derde onder voorzitterschap van de heer J. Jobse. De heer B. Koole sprak over „Om de toekomst van ons volk", waarbij hij in het bizonder de toekomst van Zeeland besprak. Uitvoerig ging de heer Koole in op industrialisatie en recreatie. Hoe staat de Zeeuw in het algemeen tegenover deze nieuwe din gen? In Zeeland is vaak een tendens te bespeuren tot het stellen van eigen en groepsbelang boven het algemeen belang. Met een zekere gelatenheid laat hij verder alle ontwikkeling over zich heengaan. De A.R. partij zal alles moeten doen wat in haar vermogen ligt om te streven naar een algemene vooruitgang en een beter inzicht, door middel van een waarlijk Christelijke politiek. Het streven naar eenheid on der de Zeeuwen is hier van groot be lang, aldus de heer Koole. Een leven dige discussie, over recreatie, zondags rust, intensivering van land- en tuin bouw volgde hierop. TERNEUZEN. Onder het motto „Van de jeugd voor de jeugd!" zal de Hervormde Jeugdraad te Hoek een oliebollen actie organiseren, ten bate van de hongerlijdende jeugd van Kon go. In de instuifavond, die tegen een kleine vergoeding kan worden bezocht, zullen de oliebollen worden verkocht en tevens zal een verloting voor dit doel worden gehouden. De gehele opbrengst zal worden, overgedragen aan het Jeued Rode Kruis.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3