HOETOE'S ROEPEN REPUBLIEK UIT Prinses Beatrix Lmorgen 23 jaar- Nieuw beest in onze .fauna; grijze zeehond. KAPERS VOOR DE KUST Nieuwe moeilijkheden in Congo „VerraadF' Schepen varen weer naar de Waddeneilanden STRIJD 011 KRANTEN IN LONDEN ALARMEERT BRITSE REGERING Kennedy tot generaals Overmaken .Eerlijke vinder in arrest Waarnemer naar Nieuw-Guinea Victorious zonder kleurlingen naar Zuid-Afrika JAPANS" SCHIP AANGEHOUDEN BIJ AMBON ZO MAAR BIJ DE WADDEN lekker en gezond Dove man doodgereden Bejaarde antisemiet in Zweden veroordeeld Met- plezier Tellen Slecht jaar Vervolg van pag. 1 RUST HEERST IN PORTUGAL Geen akkoord tussen Italië en Oostenrijk over Zuid-Tirool Maandag 30 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD VROOMSHOOP (ANP). De heer R. Haverkort uit Vroomshoop is zaterdag door een. bestelauto aangereden en om het leven gekomen. Het slachtoffer was doof en heeft vermoedelijk onvoldoende op het verkeer gelet. WASHINGTON (Reuter) Alle drie chefs van staven van de Amerikaanse strijdkrachten hebben al kennis gemaakt met president Kennedy's straffe hand: hun redevoeringen zijn op het Witte Huis aan censuur onderworpen en voor herziening teruggestuurd. Kennedy is niet van zins de Amerikaans-Russi sche betrekkingen door onge wenste uitspraken van militaire leiders te laten verslechteren, zoals in het verleden meer dan eens is geschied. De maatregel werd bekend toen vrijdag een op papier ge stelde redevoering van admiraal Burke hoofd van de vloot- operaties door het Witte Huis werd teruggestuurd; de toe spraak moest herschreven wor den omdat Burke zich over de Amerikaanse buitenlandse poli tiek had willen uitlaten. Ook de stafchef van het leger, generaal Decker, kreeg de vorige week een speech teruggestuurd en generaal White, stafchef van de luchtmacht, moest zijn rede eveneens aan de goedkeuring van het Witte Huis onderwer pen. President Kennedy heeft in middels de benoeming bekend gemaakt van Thomas Finletter, van 1950 tot 1953 minister van luchtmacht, tot Amerikaans am bassadeur bij de Navo. Finletter is 67 jaar. Voorts is Edward R. Murrow, een bekend radio- en televisiecommentator, aangesteld als directeur van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst. Als commentator verdiende Murrow naar verluidt ruim 200.000 dollar per jaar; voor zijn nieuwe func tie krügt hij een jaarsalaris van 21.000 dollar. Tenslotte zijn nog de benoe mingen bekend gemaakt van Henry Labouisse tot directeur van de Dienst voor internatio nale samenwerking (die de Amerikaanse economische hulp aan het buitenland behandelt), m van Abram Chayes tot juri disch adviseur aan het ministe rie van buitenlandse zaken. Morgen bereikt prinses Beatrix, ons oudste koningskind, de 23-jarige leeftijd. Die verjaardag zal prinses Margriet weer in de huiselijke kring kunnen meevieren, wat zij op haar eigen verjaardag niet heeft kunnen doen omdat zij in Zwitserland was voor een verder herstel van de ziekte van Pfeiffer, Gisteravond kwam prinses Margriet met een vliegtuig uit Genève terug. Strie mende regen en zwiepende storm konden koningin Juliana en prinses Marijke niet weerhouden haar op Schiphol af te halen. (Foto Max Koot) AMSTERDAM. Het raadsel rond de kostbare accordeon van Harry Moo- ten is opgelost. Zaterdag heeft de poli tie drie jeugdige Amsterdammers gear resteerd, die hebben bekend het instru ment enige tijd geleden uit de auto van de musicus te hebben gestolen. Behalve de fotograaf zijn een vijftien jarige scholier en een twintigjarige kantoorbediende gearresteerd De politie kwam hen op het spoor, doordat de taxi, waarmee de fotograaf de accordeon naar de heer Mooten had overgebracht, kon worden achter haald. Van onze correspondent RUSSEL. België is in Roeanda, het noordelijk deel van het voogdijgebied Roeanda-Oeroendi in ern stige moeilijkheden geraakt, door dat het geprobeerd heeft tegelij kertijd de Verenigde Naties tevre den te stellen en de stam der Hoe- toe's te vriend te houden. De Hoe- toepartij duldt echter niet langer uitstel van de door de Belgen be loofde onafhankelijkheid en heeft zondag verklaard dat aan de re gering van koning Kigeri een eind is gekomen en dat Roeanda voort aan een republiek is onder presi dent Mbonjoemoetwa, een Hoetoe- politicus. Na de ernstige troebelen, die Roe anda in november 1959 hebben geteis terd, toen de Hoetoe's tegen de heer sende kaste der Watoesi's in verzet kwamen en na de gebeurtenissen in de aangrenzende Congo, heeft de Hoetoebevolking gepoogd zich te or ganiseren. De Belgische regering heeft dit streven gesteund, omdat het profiteren van de feodale macht der Watoesi's, die overigens nog geen vijftien procent van de bevolking uit maken, moeilijk meer te rechtvaar digen viel. Daar bovendien beide delen van het voogdijgebied België nooit anders dan geld hebben gekost en Brussel nu be paald niet gebrand is op handhaving van de Belgische verantwoordelijkheid voor Roeanda-Oeroendi, werd een sche ma opgesteld, volgens hetwelk deze maand verkiezingen zouden worden ge houden. Daarna zou Roeanda ongeveer een jaar autonoom zijn en vervolgens geheel onafhankelijk. Vorig jaar heeft een commissie van de Verenigde Na ties een bezoek gebracht aan het voor- dijgebied en deze missie is nogal onder de indruk geraakt van het standpunt van de Mwami (koning) van Roeanda en zijn omgeving. Zij adviseerde der halve met de verkiezingen nog even te wachten totdat de Algemene vergade ring van de Verenigde Naties in maart uitspraak zal hebben gedaan over de aanbevelingen van de commissie. De Belgische regering heeft zich twee weken geleden hiernaar geschikt en de aan de leiders der Hoetoe's voor deze maand beloofde verkiezingen uitgesteld. Vandaar dat de Hoetoeleiders van „ver raad"- spreken. Brussel heeft zich, om de commissie der Verenigde Naties nog verder tege moet te komen, bovendien uitgespro ken voor een referendum over de Mwa mi, Kigeri. Het heeft zich verzet te gen zijn terugkeer naar Roeanda, wat voor de hand ligt, want Kigeri moet in hoge mate verantwoordelijk worden ge acht voor de troebelen van november en voor moorden, die in zijn pa leis zijn gepleegd. De Hoetoeleiders willen echter geen referendum over de monarchie. Zij zijn republikeinen, doch weten -heel goed dat de morele maeht van de Mwami en van de Watoesi's over de achterlijke Hoetoebevolking nog zo groot is, dat zich best een meerder heid voor het behoud van de monarchie zou kunnen uitspreken. Niet voor niets is een referendum over de monarchie voor de aanhang van de Mwami een middel om de Hoetoe's te verdelen. Het ongeluk is echter dat de leiders van de Hoetoe's in hun verontwaardi ging over het besluit van Brussel zich uitspreken voor hetgeen de Watoesipar- tij steeds gewild heeft, namelijk onmid dellijke opheffing van de voogdij en on afhankelijkheid. De Watoesi's weten dat zij dan nog een kans hebben om hun macht te handhaven en wanneer de voorlopige regering van Roeanda, die in handen is van de Hoetoeleiders be weert, dat zij de onmiddellijke onaf hankelijkheid aan kan, omdat zij in staat is het land te besturen en de or de te handhaven, dan is dat vermoede lijk niet meer dan een illusie, die wel licht met een bloedbad betaald moet worden. Veiligheidsraad Op verzoek van zes Afrikaans-Aziati sche landen en Zuidslavië (alle op de hand van Loemoemba) zal de Veilig heidsraad woensdag opnieuw bijeenko men om te beraadslagen over een actie die tot vrijlating van de ex-premier zou kunnen leiden. Tevens zal er overleg gepleegd worden over de benarde toe stand die voor de Verenigde Naties is ontstaan nadat vier landen hun troepen uit Congo hebben terug-getrokken. Hammai'skjoeld overweegt NEW YORK (Reuter-AFP) - Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de V.N., bestudeert thans de mo- gelijkheden om de spanning rondom de kwestie Nieuw-Guinea te verminderen. Men meent dat in New York te mo gen, afleiden uit het feit dat hij de af gelopen week gesprekken heeft gehad met de Nederlandse en de Maleise ver tegenwoordigers bij de V.N. De naaste medewerkers van Ham marskjoeld weigerden evenwel hierom trent enige mededeling te doen. Ook de Nederlandse en Maleise diplomaten zwegen. Hamimarskjoeld zou in het bij zonder het Nederlandse aanbod overwe gen om een vertegenwoordiger naar Ne derlands Nieuw-Guinea te sturen. Minister Luns heeft in de Algemene Vergadering van het afgelopen najaar voor het eerst de bereidheid uitgespro ken het beleid in Nieuw-Guinea te on derwerpen aan het voortdurende onder zoek en oordeel van de V.N. Premier Rahman van Malakka heeft later bij zijn bemiddelingspoging op die bereid heid voortgewerkt en de uitzending van een commissie van drie man naar Nieuw-Guinea gesuggereerd. Zware wapens Ham-marsikjoelds reactie op dergelij ke voorstellen is aanvankelijk geweest dat hij de uitzending van waarnemers niet nodig oordeelde. Thans zou hij evenwel die gedachte weer in overwe ging hebben genomen. In Den Haag achtte men dat gister avond in het geheel niet uitgesloten. Er werd op ge-wezen dat de Nederlandse regering nog geen antwoord heelt ge kregen op haar nadere en recht streekser gestelde uitnodiging aan Ham marskjoeld om een waarnemer af te vaardigen. Die uitnodiging werd op 4 januari door de Nederlandse vertegen woordiger Schürmann aan Hammars kjoeld overhandigd. Intussen wordt uit Londen gemeld dat de Indonesische regering bij de Brit se regering zou hebben aangedrongen op de levering van zware wapens. Dat zou gebeurd zijn tijdens het on derhoud dat de Indonesische ambassa deur Sunarjo vrijdag op zijn verzoek met de Britse minister van buitenland se zaken, lord Home, heeft gehad. De ambassadeur zou de Britse minis ter hebben laten weten d-at Indonesië ontevreden is over de houding van En geland, die er op zou zijn gericht te voorkomen dat het evenwicht op bewa- peningsgefoied ten nadele van zijn bond genoot in de Navo, Nederland, wordt verstoord. Indonesië zou volgens de am bassadeur geen andere keus hebben dan zich tot Rusland te wenden teneinde „de laatste resten van het Nederlandse ko lonialisme op Nieuw-Guinea te elimi neren indien Engeland zijn houding niet zou wijzigen". Lord Home zou van het Indonesische standpunt hebben kennis genomen en geen enikele belofte of toezegging heb ben gedaan. Van onze correspondent LONDEN. Zes opvarenden van het Britse vliegde'ksehip Victorious, allen kleurlingen, worden tijdelijk uit de bemanning verwijderd om hen niet aan vernederingen bloot te stellen als gevolg van de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. De Victorious doet bin nenkort twee Zuidafrikaanse havens aan als het schip onderweg is naar het Verre Oosten. Het bekend worden van deze maatre gel heeft in Engeland, vooral in socia listische kringen een storm van pro testen doen opgaan. Hoewel de Admi raliteit zegt, dat de maatregel op aanraden van Zuid-Afrika wordt ge nomen in het belang van de kleurlin gen zelf, betoogt de oppositie dat de Victorious Zuidafrikaanse havens niet moet aandoen indien men daar onder scheid maakt tussen blanke en niet- •blanke opvarenden van een buiten lands schip. De zes mannen, om wie het hier gaat, zullen in Gibraltar van boord gaan en later per vliegtuig naar Aden of Co lombo worden overgebracht, waar zij weer aan boord van hun schip komen. Van onze correspondent LEEUWARDEN. Nadat zaterdag de eilanden Vlieland, Terschelling en Ameland de hele dag geïsoleerd waren geweest, omdat de veerboten door de zware ijsgang niet kon-den varen en het weer te slecht was voor een luchtbrug, is het gisteren gelukt de drie eilan den met de veerboot te bereiken. Het meeste ijs is door de storm uit de Wad denzee verdreven. Het drijfijs dat nog over is levert geen hinder op. Ook de veerboot van Oostmahorn kon gister Schiermonnikoog bereiken en er zelfs aan de aanlegsteiger komen. De komend - dagen zal bij donker nog niet worden gevaren, want het ijs heeft bijna de hele bebakening van de vaar geulen meegenomen. Schepen vlot De sleepboot Geertruid uit Amster dam. die een baggermolen uit Zoutkamp op sleeptouw had en daarmee enkele malen vast heeft gezeten is gisteren vlotgekomen en naar Harlingen geva ren. De negen opvarenden hadden en kele dagen in het ijs gezeten; een vis sersboot uit Harlingen had hen voedsel gebracht. Ook een scheepje van het zoölogisch instituut te Den Helder, de Den Hel- der 19, dat zaterdagavond bij Terschel ling in moeilijkheden was geraakt, is veilig binnen. Het scheepje had nood seinen uitgezonden toen het 37 graden slagz'i maak'" Daarop was een sleep boot van de rederij Doeksen te Wes terschelling uitgevaren, die het gisteren in de haven van Terschelling bracht. Nog veel ijs De scheepvaart in het noorden en oos ten van ons land heeft nog veel last van het ijs. De volgende routes waren gisteren voor het grootste deel nog dichtgevroren: Hoogezand-Klazienaveen, Terhorne-Staveren, de Houkesloot, het Noordwillemskanaal, de Drentse hoofd vaart, de Hoogeveense vaart, Beuker- schut-Steenwijk (F), de Dedemsvaart, de Overijselse kanalen, het Apeldoorns kanaal, het Balgzandkanaal, de West- friese vaart en de vaarten in de Noord- oostpolder. Op het IJselmeer en het Veluwemeer is gisteren geen scheep vaart geweest. Daar komt over het al gemeen middelzwaar vast ijs en drijf ijs voor. Van onze correspondent STOCKHOLM. Een Zweedse an tisemiet, wiens specialiteit het is, oprui ende geschriften over de gehele weste lijke wereld te verspreiden ook in Nederland is zijn „werk" gesignaleerd is door de Stockholmse rechtbank veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf. Het is de 70-jarige uitgever Einar Aberg. Hij is met deze actie, ontsproten aan een ziekelijk brein, in 1946 begonnen. Hij ging antisemitische geschriften druk ken, niet alleen in het Zweeds, maar ook in de Duitse, Engelse en Franse taal. Aberg zelf heeft geen vermogen. Hij leeft van ouderdomspensioen, doch beschikt over legaten van sympathise- renden, vooral in de Verenigde Staten. De Stockholmse jury wees eenstem mig het argument van de verdediger van de hand, dat het bij deze literatuur slechts ging om een bijdrage tot een discussie en niet om antisemitisch ge stook. Aberg werd veroordeeld op grond van een wet, die speciaal van wege zijn activiteiten werd ingevoerd. TOKIO (AP). Een patrouille vaartuig van de Indonesische marine heeft gisteren in de buurt van Ceram het Japanse schip Banshu Maru aan gehouden. De bevelhebber kreeg op dracht naar Amibon te varen. Het schip was met bijna anderhalve ton bevroren walvisvlees onderweg van het zuidpoolgebied naar Japan. Het Japanse ministerie van buiten landse zaken heeft onmiddellijk tegen de aanhouding geprotesteerd. De am bassadeur in Djakarta, Takio Oda, heeft opdracht gekregen de Indonesi sche regering om onmiddellijke vrij lating van het schip te vragen. Volgens de kapitein, Takeshiro Na- rita, is de eerste stuurman gegijzeld. Van onze correspondent SCHIERMONNIKOOG. In de winter van 1955 stichtte de grijze zeehond verwarring in de gelederen van Nederlandse natuurvorsers. Voor de ogen van argeloze onderzoekers lag hij zo maar op het strand van een Wad deneiland. Dat kon volgens de handboeken niet: wie de grijze zee hond wilde zien moest naar de En gelse Farne eilanden. De volgende winter was hij er weer. Het bleef zo. Ook deze win ter luiert de reus het dier wordt drie meter lang in het vage winterzonnetje op de stranden van de Waddenzee en op de zandplaten daarin. Al twaalf keer is hij gezien. Ook op de Deense en Noorse kusten is de grijze zeehond waargenomen.. Men houdt het erop, dat de dieren het zijn alleen jonge mannetjes op zoek zijn naar nieuwe vestiging-soor- de-n. De Farne eilanden zijn namelijk overbevolkt. Natuurliefhebbers zien de grijze zee hond altijd zwart, behalve als hij droog is met plezier komen; hij is groter dan alle dieren van de Neder landse fauna. Hij zou een kostbare aanwinst zijn, ook al omdat het aan tal robben, zienderogen vermindert. Ook de bruine zeehond is de komst van het familielid niet onwelkom. De grijze oom moge een rare kwibus zijn in plaats van te robben, lóópt hij hij vreet tenminste niet mee. Hij houdt het op rondvis en de bruine rob verkiest platvis. De grijze rob loopt op zijn zeer sterke voorwinnen. Daarmee tilt hij zijn logge lichaam van de grond en loopt het water uit of in. Hij kan met die winnen zelfs rotsen beklimmen. Elk jaar wordt het aantal robben in Nederland geteld. In de Zeeuwse wa teren werden er vorig jaar nog maar honderdvijftig gezien. De tellers mensen van de nata-uibescherming gaan er van uit dat ze er heel wat over het hoofd hebben gezien, maar meer dan enkele honderden zijn er ■zeker niet'. Dat wil zeggen dat honder den zeehonden zijn verdwenen. In 1959 zijn er namelijk zevenhon derd geteld. Men vreest dat de dieren op een rampzalige tocht zijn omgeko men. Waar zouden ze anders zijn ge bleven? Met de robben van de Wad den hebben ze geen contact en verder naar het zuiden komen geen zandpla ten meer boven het water uit. Ze zou den zijn gevlucht "voor de mensen van de Deltawerken, die nu al de rust op de zandplaten verstoren en in de toe komst bij. het afdammen van de zeearmen vele robtoen moeten op sluiten. Die zullen doodgaan. Dat is onvermijdelijk, want de dieren kun nen niet leven op binnendijkse zand platen. Ze kunnen, ook niet wan te vo ren worden verdreven. vele raadsels. Het is voor hen. een sportief genoegen er daarvan steeds meer te ontsluieren. Zij betreuren het daarom dat er steeds meer verdwij nen. Tegelijkertijd vragen ze zich af woor welk nieuw raadsel ze hier staan. Terwijl ze dat probeerden uit te vissen, lag da.ar opeens de grij.ze -g- Zeehonden op een zandplaat In kat Engelsmangat in de Waddenzee. zeehond zo maar in het zonnetje swin gend het werk van vele onderzoeken» tegen te spreken. Op de Wadden staat het er met de zeehonden florissante woor. In de paartijd (augustus, september) leven er ongeveer duizend. Daarna, zijn er minder. Waarschijnlijk is er dan een aantal met de platvis meegetrokken naar andere sitreken. Welke streken weet men niet. De zeehonden van de Wadden heb ben trouwens een slecht jaar achter de rug. Bij een storm is een groot aantal jongen omgekomen. Zulke rampen kunnen de dieren niet worden bespaard. Ze worden zoveel mogelijk beschermd, maar ze blijven wild en sterk afhankelijk van de grillen van de natuur. Er zijn twee reservaten, in Nederland, één bij Schiermonnikoog en één bij de Eieriandse gronden. De robben geven echter d* voorkeur aan de vrijheid. In het reservaat bij Schiermonnikoog iz er niet één. Mensen, die de gewoonten van de zeehonden bestuderen, staan nog v-oor Drie dagen eerder dan vorig jaar is vrijdag het tweeduizendste schip van het jaar de Nieuwe Waterweg binnen gekomen. Het was het Franse m.s. Mauricien. De drie weken geleden bij een ver keersongeluk in Beek zwaar gewonde heer A. Pieter uit Ooi-Erlekoom is za terdag in het St. Canisiusziekenhui» in Nijmegen overleden. De achtjarige Joop Silvrants uit Kes- sel die donderdag tijdens het gooien met sneeuwballen door een auto werd aangereden, is zaterdag in het zieken huis te Venlo aan zijn verwondingen overleden. Van onze correspondent. LONDEN. In en rond Fleetstreet, het krantencentrum van de Britse hoofdstad, woedt een strijd tussen enkele magnaten met als inzet het bezit van enige dagbla den, ruim honderd weekbladen, tientallen andere periodieken en grote belangen bij de Britse commerciële televisie. Al deze bladen hebben een oplage van vele mil joenen exemplaren. Hun gezamenlijk technisch apparaat vertegenwoordigt een waarde van vele miljoenen ponden. De strijd woedde al geruime tijd en is vooral het gevolg van de steeds stijgende kosten, verbonden aan het vervaardigen van dag- en weekbladen. Vorig jaar ver dween de News Chronicle en daarmee werd een periode van onrust ingeluid in Fleetstreet, die nog lang niet ten einde is. Monstergroep Vorige week werd een nieuw hoogte punt bereikt. Toen werden er plannen bekend gemaakt voor een samensmelting van het rijk van Roy Thomson, de 66- jarige Canadese krantenkoning, die een concern heeft opgebouwd waartoe een honderdtal dagbladen en een groot aantal radio- en televisiemaatschappijen aan beide zijden van de Atlantische Oceaan behoren en Odhams Press. Dit laatste concern geeft behalve het socialistische dagblad Daily Herald en da populaire zondagskrant The People een grote reeks tijdschriften uit. Thomson is o.a. eigenaar van de Sunday Times, een concurrent van The People. Odhams is wat week- en maandbladen betreft het grootste concern in Engeland. Het samengaan van deze machtige Advertentie Het schip is nu in elk geval voorgoed buiten het bereik van de Portugese marine. De snelste Portugese jager was gisteren nog maar bij de Kaap Verdische Eilanden aangekomen en zijn actieradius is niet groot genoeg om de oversteek te wagen. De andere jagers zijn op weg naar de koloniën op de Afrikaanse kust. De Portugese marine, die maar moet zien hoe zij haar orders om de Santa Maria weer in handen te krijgen, moet uitvoeren, heeft versterking gekregen van de Spaanse vloot. De Spaanse kruiser Canarias heeft zich bij een van de Portugese jagers gevoegd. Waarschijnlijk valt die onverwachte bondgenootschap pelijke houding samen met een nieuwe verklaring van Galvao, dat hij niet alleen strijdt voor een vrij Portugal, maar ook voor een vrij Spanje. In haar onmacht heeft de Portugese rederij van de Santa Maria een beroep gedaan op Interpol, de internationale politieorganisatie. Zij moet zien het gestolen schip op te sporen en weer aan de eigenaars ter hand te stellen, als ging het om een pakje met ge stolen juwelen. Op de vraag hoe de rederij dacht dat Interpol deze zaak zou aanpakken, luidde het antwoord: „Gewoon, net als anders, bij internationale diefstallen." Het is niet bekend wat Interpol op het verzoek heeft geantwoord. In Portugal, waar iedereen begrijpt dat de Portugese oorlogsschepen voor niels zijn uitgevaren nu de Santa Maria zich in Braziliaanse wateren blijkt te bevinden, blijft het rustig. De regering kan haar woede jegens haar Britse en Amerikaanse bondgenoten, die niets wensen te ondernemen, tegen de Santa Maria, nauwelijks meer verbergen. Men is in het bijzonder gebelgd over het feit dat de mannen van Delgado en Galvao „door Washington en Londen worden geaccepteerd als politici in plaats van als moordenaars, dieven en zeerovers". Hier en daar hoort men zelfs al mompelen dat Portugal het Noordatlantisehe bondgenootschap moet verlaten wanneer de bondgenoten hulp blijven weigeren bij het terugkrijgen van de Santa Maria. groepen zou een monstergroep creëren met een kapitaal van zeventig miljoen pond. Door een reeks ingewikkelde han delingen met aandelen, oprichting van holding companies e.d. zou de samenstel ling tot stand worden gebracht. Grote verwarring Nauwelijks was men in Fleetstreet v» de schrik bekomen of Cecil Harmawortfc King, eigenaar van de populaire Daily Mirror en het zondagsblad Sunday Pic torial deed een Djjd op Odhams Press. Hij is bereid er 3214 miljoen pond voor op ta fel te leggen. Voor de aandeelhouders W Oldhams is dat een zeer aanlokkelijk bod. De nieuwste ontwikkeling kwam gister avond, toen plannen openbaar werden ge maakt voor het vormen van een consor tium om het bod van de Daily Mirror on gedaan te maken. Verwarring viert hoogtij in Fleetstreet. Niet alleen de journalisten die bij de be trokken bladen werken, maar vooral ook de regering maakt zich zeer bezorgd. Men ziet namelijk aankomen dat het samen brengen in één concern van dikwijls con currerende bladen op den duur moet lel den tot gelijkvormigheid, tot beknotting van de noodzakelijke vrijheid der redac ties en wellicht tot opheffing van som mige bladen, die te zwak zijn om de oor log tegen de groten vol te houden. In dit verband duikt steeds weer de naam op van de Daily Herald, een blad dat juist een periode van herstel en vernieuwing doormaakt na een zeer moeilijke tijd. Macmillan Premier Macmillan zal zich pergoonlök de komende dagen met deze kwestit be zighouden, vooral omdat de monopolie vorming ook bij de commerciële televisie hand over hand dreigt toe te nemen. Bin nen enkele dagen wordt er van regerings zijde een verklaring over de strijd in Fleetstreet verwacht. MILAAN (Reuter). Met het weg lopen van de Oostenrijkse delegatie zijn zaterdag de Italiaans-Oostenrijkse be sprekingen over het omstreden gebied Zuid-Tirool geëindigd. Men heeft geen basis voor onderhandelingen kunnen vin den. Het overleg over deze slepende kwes tie was de vorige week hervat nadat de Verenigde Naties de beide landen hadden verzocht het geschil eindelijk eens in gemeenschappelijk overleg te regelen. Vierhonderd Italiaanse agenten had den het vergadergebouw tegen nationa listische demonstraties beschermd. Italië heeft laten weten dat het nu een beroep op het Internationale ge rechtshof in Den Haag wil doen. D« *»teika»nse geheime agent Mar- tin Hibling, die in Berlijn bij de Inlich tingendienst had gewerkt en sedert 19 januari werd vermist, is terecht, He> blijkt dat Hibling, die ontslag had ge nomen, op eigen houtje naar Amerika teruggereisd en nu in Californlë ver toeft. Zijn auto die leeg in Bremer haven werd aangetroffen, had «na, de Verenigde Staten verscheept moeten worden. De Luitetunl-genereal Th. E E H Mathon is bij bevor ig benoemd tot commandeur in de oiue van Oranie Nassau met de zwaarden.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5