Parkeergelegenheid aan rand van stad voldoende aanwezig Heren maken van E.M.M. aanspraak en Hellas op titel van Uitbreiding gevraagd aantal r.k. strandkerken Togo wees Tjoba II onverbiddelijk terug over Geen pessimisme tekort op begroting Gymnastieklokaal in Nieuwvliet Marktcommissie Spoedig herstel van kademuren zeer gewenst Ds. Melse nam afscheid van Zonnemaire ZEEUWSE ZAALHANDBALCOMPETITIE HELLASDAMES BOEKTEN GROTE OVERWINNING OP E.M.M. Juniorenavond van Excelsior P.J.G.N. bijeen CJ.V.-werk in Walcheren boekte ledenwinst Begin van brand tijdig ontdekt Gevonden voorwerpen Cross-country in Biervliet Raad Serooskerke bijeen Aanbesteding Drieduizend kilo smokkelboter in beslag genomen Microtoernooi van Z.K.B. Diverse kampioenen Afscheid ULO-hoofden Vergadering N.C.V.B. Afscheid leidster SARCO GLOBINE GEMEENTERAAD TERNEUZEN Middag-saneringsdebatten Vlissingen Spuiboezem kan voorlopig niet worden gedempt A.R.-kiesvereniging Drs. Elshout over het psychische in de mens Offerbloklichters gegrepen Uitvoering E.M.M. Maandag 30 januari 1961 ^ïi DAGBLAD Pag. 4 MIDDELBURG. Lijstaanvoerder Tonido kreeg vrijdagavond een nederlaag te incasseren en moest de bovenste plaats afstaan aan stad genoot Hellas. Van die nederlaag profiteerde E.M.M. ook en staat nu nog twee punten achter op Hellas, maar de Middelburgers hebben een wedstrijd minder gespeeld. Wat het spelpeil aangaat, spelen de Middelburgers uitgesproken beter zaalhandbal dan Hellas. De Goese- naren moeten het bijna allemaal hebben van verre schoten, maar E.M.M. voert het spel meer door tot op de cirkel en zo moet zaal handbal ook gespeeld worden. Bij de dames eerste klas is Hellas haast wel zeker van de titel. Walcheren, dat in het begin van de competitie er nog niet zo goed in was, raakt nu weer beter op dreef. Zaterdag avond nam het de volle winst mee naar Vlissingen na een grote over winning op E.M.M. spel niet meer zo ver door en dat had betere resultaten. Als de Middelbur gers zo konstant blijven spelen, worden ze ongetwijfeld kampioen. E.M.M. deed het in het begin rustig aan en gooide niet voordat er een gat in de verdediging was gekomen. H. Seybel scoorde de openingstreffer, daarna was het J. de Looff, die de stand na goed penetreren op 20 bracht. T. Jansen verkleinde de ach terstand tot 2—1, maar daarna was het alles E.M.M. wat de klok sloeg. Door A. Wisse en L. Polvliet werd de ruststand op 41 gebracht. Na de rust was het weer hetzelfde spelbeeld en de Middelburgers waren voortdurend in de aanval. K. Sanderse stak in uitste kende vorm en met zijn opspringbal- len maakte hij het de doelverdediger van Marathon vaak lastig. De stand werd opgevoerd tot 91 door doel punten van K. Sanderse (twee maal), J. de Looff, C. van de Berge en L. Polvliet. Helders wist de stand op 92 te bren- ;en met een mooie opspringbal, maar le eindstand werd tot 12—2 in het voor- Spannende strijd De wedstrijd tussen de zeventallen van Hellas en Tonido, die vrijdag avond in de Veilinghal te Goes werd ge speeld, was wel spannend, maar had niet veel van zaalhandbal weg. Beide ploegen waren zeer nerveus en dat was goed te zien aan hun spel. Scheidsrech ter Borgman hield de teugels goed strak en nam goede beslissingen. Van weers kanten maakten de doelverdedigers een goede indruk en vooral na de rust was de Tonido keeper P. van Hese een hech te vesting. Direkt na het fluitsignaal van de goed leidende scheidsrechter Borgman gingen de Hellenen in de aanval. T. Jac- kobs scoorde de openingstreffer voor Hellas met een opspringbal. G. Luiden bracht de stand na goed samenspel op 20. Daarna nam Tonido de aanval over en voor de rust wist de Tonido keeper geen fouten meer te maken, maar de Hellas keeper kreeg veel werk te verzetten. A. van Hese bracht de stand met een diagonaal schot op 21. A. Corstanje maakte gelijk. Nog voor de rust was het weer aanvalsleider A. van Hese, die met een prachtig doel punt de stand op 23 bracht. Na de rust gingen de Hellenen weer in de aan val en na tackelen van de verdedigers van Tonido kreeg Hellas een zevenme- terworp te nemen. Deze werd echter op prachtige wijze door de Tonido keeper gestopt. Toch kwam Hellas gelijk door J. van de Weele. Aan de andere kant van het veld be gingen de verdedigers van Hellas ook een overtreding en scheidsrechter Borg man wees naar de witte streep. Deze werd echter wel benut door A. van He se en de stand werd 3t. De Tonido- ers wilden het daarna een beetje lang zamer aan gaan doen, maar dat werd hun noodlottig. Hans Jackobs bracht met twee doelpunten de stand op 5—4 en door G. Luiden werd het halve do zijn volgegooid. Doch J. Steenhart maakte de eindstand toch nog iets dra gelijker voor zijn zevental (65). Groot overwicht In de Middelburgse veilinghal kwa men de reventallen van Marathon en E.M.M. tegen elkaar in, het veld. E.M.M., dat de grootste kandidaat is voor de titel wist zaterdagavond van Ma rathon te winnen. De Middelburgers ga ven als het ware een handbaldemonstra tie weg. Zij speelden goed samen en gooiden niet voordat er een speler op de cirkel vrij stond. H. Seybel dreef het deel van E.M.M. De laatste doelpunten werden gemaakt door K. Sanderse (twee maal) en H. Seybel. De Goese derby Hellas—Volharding werd gewonnen door Hellas. Beide zeventallen zijn aan elkaar gewaagd en het team dat het meeste geluk had, won. Hellas had veel succes met afstandsschoten en de kee per was ook weer goed. Hellas nam al spoedig een 41 voorsprong, maar de ze werd teruggebracht tot 43 en zo ging de rust xn. Na de pauze was Hel las productiever en H. Jackobs wist het doel goed te vinden. De Hellenen liepen uit tot 84, maar daarna leek het of Volharding het heft in handen ging nemen. Dit was echter niet het ge val, want de verdediging was potdicht. De achterstand werd nog verkleind tot 85, maar verder kwam het niet meer. Hellas bracht de eindstand op 95. Krachtsverschil Bij de dames eerste klas ging het tus sen de zeventallen van E.M.M. en Wal cheren. Dit was een ontmoeting met veel krachtverschil. De Waloherse meis jes speelden veel beter samen en sne den door de verdediging van de Mid delburgers. De ruststand was 50 in het voordeel van Walcheren en de eind stand werd XI0. Bij de Heren tweede klas ging het tussen koploper Olympus uit Vlissingen en E.M.M. uit Middelburg. De Middel burgers waren niet volledig, want de bijna twee meter lange A. Smeerdijk kon wegens ziekte niet meespeolen. E.M.M. nam kort na het fluitsignaal een 2—0 voorsprong, daarna was het Olym pus, dat het heft in handen nam. De eindstand werd echter 11—5 in het voor deel van de Vlissingers. Bij de Heren junioren streden Hellas en E.M.M. Dit was een belangrijke ont moeting, want beide zeventallen maak ten aanspraak op de titel. Hellas won deze ontmoeting en staat nu op de twee de plaats. De Middelburgers komen nu niet meer in aanspraak voor het kam pioenschap, maar er kan nog veel ge beuren. GOES. Onder de bezoekers in de Zeeuwse badplaatsen bevinden zich veel rooms-katholieken, wordt opge merkt in een gisteren verschenen nota van de Katholieke Raad voor Maatschap pelijk Werk in Zeeland. Dat de Zeeuw se stranden door veel rooms-katholieken worden bezocht wordt geconcludeerd uit het bezoek aan de huidige strandkerken. In dit licht beschouwd rijst de vraag, al dus de nota, of voor verschillende Zeeuw se badplaatsen een r.k. toeristenkerk niet tot de accommodatie van die badplaatsen behoort. Mocht dat inderdaad het geval zijn, dan lijkt het redelijk, meent de Katholieke Raad voor Maatschappelijk Werk in Zeeland, om bij de burgerlijke Werken uitbreidingsplan St. Laurens aanbesteed SINT-LAURENS. Vrijdag wer- den in het gemeentehuis enige aanbe stedingen gehouden. De uitslag wat be treft de aanleg van bestratingen met no- leringen en bijkomende werken, vallen de in het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor de gemeente Sint-Laurens, was als volgt: 1. Fa. De Bourgraaf, Wilhelmina- dorp met 59.000,-, 2. Fa. Gebr. Geldof, Serooskerke (W) met 60.900,-, 3. Fa. G. J. Eland, Vlissingen met 61.600,-, 4. Aannemingsbedrijf „Zeeland" N.V., Middelburg met 63.900,-, 5. Fa. Lie- vense en Huibregtse, Westkapelle met f 66.850,-, 6. Fa. J. Lagasse, Koudeker- ke met 68.467,-, 7. C. van der Klippe, Vlissingen met 68.972,-, 8. C. van Wal lenburg, Middelburg met 72.600,-, 9. Gebr. C. en J. Otte, Nieuwdorp met 74.400,-, 10. Fa. F. Duynhouwer Sr., Goes met 76.000,-. Wat het aparte plan voor herbestrating van de Noordweg be treft, was de uitslag: 1. Fa. De Bour graaf met 56.500,-, 2. C. van der Klip pe met 58.700,-, 3. J. Lagasse met 59.332,-, 4. P. Huibregtse, Westkapelle met 61.589,-, 5. C. van Wallenburg met 65.500,-, 6. G. J. Eland met 69.000,-, 7. Aannemingsbedrijf „Zeeland" N.V, met 69.900,-, 8. Fa. Gebr. Geldof met 69.900,-, 9. Fa. F. Duynhouwer Sr. met 78.000,-. K.V. „Swift" vergaderde MIDDELBURG. „Geen onverdeeld gunstig jaar," noemde voorzitter L. de Vries, tijdens de jaarvergadering van de Korfbalvereniging „Swift", op weinig optimistische wijze 1960. „In vele op zichten heeft het verenigingsapparaat stroef gedraaid." Toch zag hij ondanks het grote ledenverlies de toekomst niet somber in. „De vereniging is, ook uit financieel oogpunt, kerngezond." Hij deelde mee, dat op tweede Paas dag enkele senioren- en adspiranten- twaalftallen aan het jaarlijkse tornooi, georganiseerd door Alliance in Roosen daal, zullen deelnemen. De vergadering herkoos de bestuursle den T. Lavooi, J. Maljers en L. Beun. In de plaats van mevrouw M. Maljers- De Voogd, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd de heer J. Poortvliet als nieuw bestuurslid benoemd. De vereniging telt nu 26 damesleden en 38 heren alsmede honderd adspiran- ten en pupillen. GOES. Het Tamboer- en Pijper- corps Excelsior hield één dezer dagen zijn jaarlijkse juniorenavond in de Opril. De voorzitter, de heer J. W. de Kok kon ongeveer een zestigtal leden in leef tijd variërend van tien tot vijftien jaar, welkom heten. In zijn openingswoord verzocht hij de leden wat meer orde te betrachten tijdens de repetities, daar het voor de leider anders ondoenlijk is om iets te presteren. Na het officiële gedeelte kwam een vrolijke ontspan ningsavond, met o.a. de Blue Stars, een bandje, samengesteld uit een negen tal leden van Jong Excelsior, onder lei ding van de heer I. Mondeel. Verder werden enkele cowboy- en tekenfilms vertoond, zodat de jeugd goed aan haar trekken kwam. RAAN VAN YERSEKE YERSEKE. De gemeenteraad ver gadert vandaag en zal een agenda van negentien punten behandelen. De begro ting voor 1961 zal worden aangeboden en B. en W. hebben diverse voorstellen in gediend, betrekking hebbend op aan- en verkopen van grond. Sloop panden Nieuwstraat Middelburg aanbesteed MIDDELBURG. In het kader van de saneringsplannen is het slopen van een aantal panden ten bate van de verleg ging van de Nieuwstraat aanbesteed. De ze verlegging heeft als oogmerk de ont manteling van de Gasthuiskerk. De uit slag was: 1. Gebr. De Witte, Westkapel le met 3180,-, 2. Sturm en Dekker, Oostkapelle met 3500,-, 3. H. Friege, Amsterdam met 5605,-, 4. Fa. West- dorp. Goes met 8.000,-, 5. A. Huibregt se, Westkapelle met 9500,-, 6. Kohn- horst, Amsterdam met 11.495,-, 7. F. H. Schreyer, Rotterdam met f 11.700,-. Een uitbreiding van de rijkswerk- plaats werd eveneens aanbesteed. Hier van was de uitslag: 1. D. van der Poel, Oudelande met 36.199,-, 2. C. Priem, Lewedorp met 36.980,-, 3. J. Hopman, Goes, met 37.633,-, 4. A. Blankenburgh, Nieuwdorp met f 39.000,- 5. K. de Jong, Vlissingen met 39.700,-, 6. J. Hui bregtse, Middelburg met 48.800,-, 7. W. M. Goedemondt, Vlissingen met 41.860,-, 8. P. de Visser, Vrouwenpol der met 42.500,-, 9. W. F. Christiaanse, Vlissingen met 43,757,-. UTRECHT. De Plattelandsjonge- rengemeenschap zal op 18 februari in Utrecht bijeenkomen in Algemene Ver gadering in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen. Op deze vergadering zal onder meer het woord voeren, drs. M. C. Verburg, directeur van het Econo misch Technologisch Instituut voor Zee land, die zal spreken over „De toekomst van het Platteland". Verder zullen di verse facetten van het vormingswerk besproken worden. Z.L.M. vergaderde BRUINISSE. In de jaarvergadering van de afdeling Bruinisse van de Z.L.M. heeft de secretaris, de heer J. F. P. Schlingeman gesproken over de ontwik keling van de landbouw, zowel in Neder land als in het buitenland. Uit het jaar verslag bleek dat de vereniging 75 leden telt. De heren F. van den Berg en Joh. de Jonge werden herkozen als bestuurs leden. NIEUWVLIET De dorpsgemeen schap heeft de beschikking gekregen over een fraaie gymnastiekzaal. Het is weliswaar geen nieuw gebouw, maar voor deze kleine gemeente van nauwe lijks 800 inwoners is het toch een voor recht een gymnastiekzaal te bezitten. Burgemeester J. C. Everaars schetste in een kort welkomstwoord de totstand koming van het gebouw. Na de bouw van een nieuwe o.l. school rees de vraag: wat doen we met het oude ge bouw. Het resultaat was dat met be trekkelijk geringe kosten een prachtig gymnastielokaal werd verkregen. En reeds op de eerste avond kregen de aan wezigen gymnastiekoefeningen van hoog gehalte te zien. Een groep van Zeeuw se keurturners toonde enkele prachtige staaltjes tumen. De mogelijkheden van het gebouw kwamen met deze demon stratie voldoende tot uitdrukking. La ter op de avond stond er een ontvangst van het gemeentebestuur op het pro gramma. De burgemeester sprak de hoop uit, dat de jeugd, waarvoor de zaal bestemd is, m de toekomst daar van veel gebruik zal maken. Een vol leybalclub is reeds opgericht en plan nen zijn er om een turnvereniging op te richten. Ook dokter Beek, de school arts van Nieuwvliet, sprak zijn grote vreugde uit over de totstandkoming van dit gebouw. Voorts spraken gelukwensen uit de heren I. van Overbeeke, gemeen te-opzichter, de heer T. van de Sande, namens de kring Zeeland van de K.N. G.V. de heer J. J. de Reus aannemer en ds. Joh. Brezet. De turners ontvin gen een aardige herinnering. overheid belangstelling te vragen voor het stienten van strandkerken. In de no ta, die talrijke facetten van de strand- zielzorg behandelt, wordt opgemerkt dat de bouw van een aantal strandkerken op het programma staat. Het bouwpro gramma komt op het volgende neer: voor West Zeeuwsch-Vlaanderen in Cad- zand (nu al urgent), voor Walcheren in Vrouwenpolder, Dishoek en Westkapelle, voor Noord-Beveland in Kamerland en voor Schouwen-Duiveland een tweede strandkerk. Bouwkosten De bouwkosten van een eenvoudige strandkerk worden geraamd op tenmin ste 50.000 gulden. Hoewel de collecteop brengsten in de huidige strandkerken niet gering zijn, zijn ze, aldus de nota, niet toereikend om de jaarlijkse lasten te dekken, waardoor een financieel pro bleem ontstaat en daarom wordt in de nota de suggestie gedaan na te gaan uit welke parochies de meeste toerxsten komen en deze parochies te vragen een bijdrage te verlenen. In Cadzand komen jaarlijks veel Tllburgers, op Walcheren veel Bredanaars en op Schouwen-Duive land veel mensen uit Bergen op Zoom. In de slotbeschouwing van de nota wordt opgemerkt dat het gewenst is zich in breder verband te beraden over de moeilijkheden en mogelijkheden van de r.k. strandzielzorg in Zeeland. AXEL. Tot leden van de marktcom missie zijn benoemd de heren: wethou der A. J. M. Kesbeke, voorzitter, M. A. Donker, lid van het hoofdbestuur van de centrale vereniging voor de markt-, straat- en rivierhandel, te Bergen op Zoom, G. J. Scheele, secretaris van de afd. Zeeuwsch Vlaanderen van de ge noemde vereniging te Terneuzen, Chr. Koldewijn, sectie standwerkers, te Am sterdam, G. Herrebout, vice-voorzitter van de „Stichting streekcentrum Axel" te Axel, G. de Jonge, secretaris Streekcentrum, te Axel, A. Lion, pen ningmeester streekcentrum, te Axel. Raadslid Van Sabben: VLISSINGEN. - Hoewel de totale tonnage in de Vlissingse haven is toe genomen liep het aantal schepen dat binnenvoer terug. Dit betreuren wij, al dus de heer F. van Sabben, oudste raadslid, bij de beantwoording van de nieuwjaarsrede van burgemeester Kolff. Nog meer betreurde het CHU-raadslid, dat zoveel jaren na de oorlog de kade muren niet zijn hersteld. Daarbij dacht de heer Van Sabben aan het gedeelte waaraan vroeger de schepen van de maatschappij „Zeeland" meerden. Bij de bevoegde instanties zou hij toch wil len aandringen op spoedig herstel. Wij allen zijn, aldus de heer Van Sab ben, de mening toegedaan dat het daar geen plaats is om tot het slopen van schepen over te gaan. MIDDELBURG. De ring Walche ren van het C.J.V. kwaim bijeen in het C.J.V.-gebouw. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer S. J. Wisse bleek dat het aantal leden iets is toegenomen. Het gemengde werk wint steeds meer veld, want verleden jaar kwam er een gemengde groep bij. De verschillende activiteiten werden echter maar matig bezocht. Bij de bestuursverkiezing stelde de heer Wisse zich niet meer beschikbaar als secretaris, in zijn plaats werd de heer Th. Bill gekozen. De heer S. J. Wisse werd gekozen als algemeen ad junct. Mevrouw K. N. Weerheym werd herkozen. Als tweede secretaris kozen de leden de heer W. I. Huijssoon. Op 8 maart zal in „Het Anker" te Vlissingen de film „Heuvel 24 antwoordt niet" worden vertoond. In het Vereni gingsgebouw te Serooskerke wordt op 19 april een volksdansavond georgani seerd. De jaarlijkse kn-obelrit zal op 14 mei worden gehouden. De ring zal bus. sen huren voor de provinciale Bondsdag die tweede Paasdag in Terneuzen wordt gehouden. TERNEUZEN. In zijn woonhuis bo ven de garage aan de Grenulaan ont dekte de eigenaar, de heer R. Visser, na dat de familie de woning had verlaten vlammen achter de ramen van een zijkamer de heer De Visser, die toevallig even terugkeerde naar zijn huis, waarschuwde de politie. Zijn schoonvader, de heer Van Leeuwen, die in de nabijheid woont snelde te hulp en beiden begonnen de beginnende brand te blussen. Met emmers water slaagden zij er in het vuur in de overgordijnen, die op onverklaarbare wijze bleken te hebben vlam gevat, te blussen. De brandweer die na te zijn gealarmeerd was uitgerukt kon onverrichter zake te rugkeren. TERNEUZEN. Aan het politiebureau zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen: briefopener, jongens^ polshorloge (Anker), poesje, grijs met wit, blauwe sjaal, bankbiljet, paar zwarte glacé's, knot grijze wol, zwarte rechter damesglacé, slagersmes, twee dassen, damespolshorloge met blauw bandje, lederen herenhandschoen, beige herenportemonnaie met inhoud, brui' ne kinderschoen, paar grijze vingerwanten, goudkleurige ballpoint, zwarte damesporte. monnaie, manchetknoop, passer, doublé da meshorloge, roodkleurige want (binnenzijde leder), kinderjasje, gebreide wanten, glacé's, sleutels, nikkelen hand-fietspompje, herenjas, inhoud spaarkaart ten name van Theo Voet, tabaksdoos met inhoud, actetas, rozenkrans in étui, busabonnement ten name van Le- Grand te Driewegen, ceintuur, bruine jon- genspet. BIERVLIET. De Middelburgse atle tiekvereniging* Dynamo organiseerde zaterdagmiddag een cross-country, waar voor veel belangstelling bestond. Nadat burgemeester A. P. Kostense het start schot had gelost, vei'trokken 50 atleten om het parcours, vol hindernissen, af te leggen. De burgemeester reikte na afloop ook de prijzen uit. De wisselbeker ging naar Hans Bostelaar in Middelburg, De voor naamste uitslagen waren: c-junioren: 1. Simpelaar, Oostburg; 2. P. Sturm, uit Goes; b-jurioren: 1. W. Engels, Terneuzen 2. A. van Ceulenaere, Oostburg; a-junio ren: 1. L. de Bruin te Goes; 2. W. Back uit Middelburg. Senioren: Hans Boste laar. 2. C. Allonsius, Westdoi-pe. SEROOSKERKE (W.) De gemeen teraad komt vrijdag 3 februari in open bare vergadering bijeen. Op de agenda staan voorstellen tot een kredietverho- ging voor de bouw- en grondkosten van de kleuterschool, een vaststelling van een kampeerverordening en het verlenen van een subsidie aan de V.V.V. in Serooskerke. Aanvang vier uur 's middags. TERNEUZEN. Het bestuur van de waterkering van de calamiteuze polder Nieuw Neuzen heeft vrijdagmiddag in hotel Centraal inschrijving gehouden tot aanbesteding van het onderhoud van de waterkering. In totaal waren dertien in schrijvers. Laagste was G. A. S. Sponselee te Kloosterzande voor 37.950 gulden. Hoog ste de fa. P. de Regt te Terneuzen voor 40.400 gulden. TERNEUZEN. Tijdens een pa- trouilletocht langs de grens der Oost- vlaamse gemeente Moerbeke-Waas heeft de vliegende brigade van de Bel gische douane een grote vrachtwagen tot stoppen weten te brengen. Aan het stopbevel van de tolbeambten had de chauffeur geen gevolg gegeven, maar deze wisten de auto in te halen. Met revolverschoten werd de radiator van de smokkelauto doorboord, wat het ein de betekende van de rit. De inzittenden wisten te ontkomen. De vrachtwagen en de 3000 kg Nederlandse roomboter, die in het ruim was geborgen, werden in beslag genomen. MIDDELBURG. In verband met het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd van de heren R. A. Swan- born, en C. Kranendonk, respectievelijk hoofd van de scholen voor U.L.O. en L.O. en van de heer J. G. van Moo- sel, onderwijzer aan de U.L.O., neemt het bestuur van de vereniging „De Chr. Burgerschool" maandag 6 februari of ficieel afscheid van hen. Deze bijeen komst vangt 's middags om vier uur aan en vindt plaats in de aula van de U.L.O.-school in de Olmenlaan. KAPELLE. - - Onder leiding van me vrouw Sandee-Staal hield de afdeling van de NCVB haar maandelijkse verga dering. Spreker was deze keer da. A. J. Mooy, Ned. Herv. predikant te Schore over de reis die hij naar Israël heeft gemaakt. Toegelicht met fraaie dia's gaf hij een beeld van het tegenwoordige Israël en van de mensen die daar le ven en werken. Meegedeeld werd dat op 7 febr. de volgende vergadering ge houden zal worden. ZIERIKZEE. Onder grote belang stelling heeft in het Hervormd Vereni gingsgebouw mevr. J. de Jonge-van 't Hof afscheid genomen als hoofdleidster van de chr. kleuterschool. Zeven jaar was zij aan deze school verbonden. Het schoolbestuur bood haar een zilveren schaal aan en de kinderen, die een toe passelijk afscheidslied zongen, verrasten hun leidster met een prachtige tinnen koffiepot. Deze afscheidsmiddag ken merkte zich door een gezellige sfeer en bij de jeugd vielen de vertoonde films bijzonder in de smaak. De leiding be rustte bij de voorzitter van het school bestuur, de heer A. M. de Boer. GOES. Onder het toeziend oog van vele toeschouwers, waaronder twee hoofdbestuursleden van de Kon. Nederlandse Korf halbond t.w. de Heer J. van Driel uit Rot terdam en Ir. Delcourt uit Eindho ven, heeft het eerste achttal van de Goese korfbalclub Togo in het microtournooi van de Z.K.B. er za terdagmiddag in de Goese veiling hal voor kunnen zorgen, dat de finale van het tournooi op 10 febr a.s. in ieder geval niet zal gaan tussen Tjoba l,en 2. In de beslissende wedstrijd in afd. lb tussen Togo 1 en Tjoba 2 waren de Goesenaars in alle opzichten de meer dere. Bij de rust had men door doel punten van D. Pietersz en Teun van Da len reeds een veilige 2-0 voorsprong op gebouwd. Na de hervatting voerde de rood-witten deze voorsprong op tot 5-0 vooraleer Tjoba 2 er nog in slaagde de eer te redden (5-1). Animo 1 zorgde, gesteund door een enthousiaste suppor- tersschare, voor een 4-1 zege op Olym- pia 1 en liet hierdoor Olympia 1 alleen op de laatste plaats. De stand in lb; Togo 1 2-4; Tjoba 2 3-4;. Animo 1 3-2 en Olympia 1 2-0; In 2b heeft Ondo uit St. Laurens er ook tegen WKV geen twijfel over laten bestaan, dat de titel in deze afd. hen alleen toekomt. Met 0-4 ging WKV ten onder. WKV was wat veldspel betrof beslist niet de mindere maar van doelpunten maken hebben de Wemeldingers nog geen kaas gegeten. In haar tweede wedstrijd verloor WKV ook nog met 6-1 van Animo 2 waarbij echter dient te worden aangetekend, dat door enkele onbegrijpelijke scheidsrech terlijke beslissingen zeker twee Animo doelpunten niet reglementair tot stand kwamen. De eindstand in 2b: Ondo 3-6; Animo 2 3-4; de Poel 3-1 en WKV 3-1. In 3b is Togo 3 erin geslaagd de titel in de wacht te slepen. Dit kon gebeuren doordat het de naaste concurrent Ani mo 3 met 3-1 wist te kloppen. Dat Ani- mo 3 even tevoren in een enerverende wedstrijd Tjoba 3 met 1-0 had weten te kloppen was hierdoor niet meer be langrijk. De eindstand in 3b Togo 3 3-5; Animo 3 3-4; Vedo 2 3-2 en Tjoba 3 3-1. Ook bij de adsp. in afd. A bleven de papieren voor een kampioenschap voor Togo a bijzonder hoog genoteerd staan, Met flinke cijfers bleven ze de baas over Animo a (3-6) terwijl de uitslag van de voorlaatste wedstrijd op deze middag tussen de twee naaste concur renten Animo a en Tjoba (3-3) precies in hun kaart was. De stand bij de adsp. in afd. A; Toga a 2-4; Tjoba 2-3; Ani mo a 3-3 en Swift 3-0. In de adsp. afd. D bleef leider Elto b ook royaal de baas over Animo b (5-0) waardoor ze ongeslagen op de eerste plaats eindigden. Ook tegen Olympia moest Animo b met een 1-4 nederlaag genoegen nemen. De stand in deze afdelingen: Elto b 3-6; Olympia 2-2; Animo b 3-2 en Dos 33 2-0. In de pupillen afdeling b werd het tournooi besloten met de wedstrijd Ani- mo-Olympia. Het bleef hier zoals het be gonnen was (0-0). In de drie wedstrijden die in deze afdeling gespeeld zijn is slechts één doelpunt gevallen. Dit ene doelpunt is gemaakt door Olympia in de wedstrijd tegen Tjoba b waardoor Olympia ook kampioen werd. De eind stand: Olympia 2-2; Animo 2-2 en Tjo ba b 2-1. Raad Arnemuiden ARNEMUIDEN. In de laatst ge. houden raadsvergadering werd een krediet beschikbaar gesteld voor de bouw van een garage bij de ambtswo. ning van de burgemeester. De nieuws verbindingsstraat tussen de School straat en de Langstraat die moet wor- den aangelegd ter ontsluiting van het terrein voor de nieuwe kleuterschool kreeg de naam Van Vollenhovenstraat. Van Vollenhoven is de ambachtsheer van Kleverskerke. Aan de bijzondere lagere school werd medewerking ver leend voor de aanschaf van instrumen tarium voor het geven van natuurkun de onderwijs. Het krediet voor de aan koop van een trekker-manschappenwa- gen werd verhoogd. Tevens werd een krediet van 1490 uitgetrokken voor de aanschaf van twee rookmaskers. Het voorstel van B. en V/. om de grondprijs in het uitbreidingsplan te verhogen werd na enige diskussie teruggeno men. Dit zal in een volgende vergade ring opnieuw worden behandeld. Advertentie KLEUR OP DE WANGEN MET het bloedvormtnd krachttonicum. Uw kind weer levensblij «n ga- zond omdat Sarco Glo- bine alia stoffen bevat die voor een goede op bouw van het bloed noodzakelijk zijn. Voor kindsree tot 12 |str alleen in vloeibare vorm DUTIM N.V. - OEGSTGEEST TERNEUZEN. De gemeenteraad van Terneuzen heeft, nadat vooraf uit voerige algemene beschouwingen waren gehouden de begroting voor het jaar 1961 vastgesteld. Het geraamde tekort bedraagt 237.350 gulden. In de fracties bestaat over dit tekort geen grote ongerustheid. Dat bleek wel uit de algemene beschouwingen, waar- VLISSINGEN. De sanerings debatten in de Vlissingse raad, vrijdag in Britannia gehouden, gingen in feite om drie criteria: de toegankelijkheid tot de oude stad, de parkeergelegenheid en het winkelcentrum als zodanig. Nadat een groot aantal raadsleden en twee wethouders in de middag bijeenkomst hun visie hadden gegeven op het plan, maakte bur gemeester mr. B. Kolff tegen half zes de balans op. Op dat moment was dus nog niet bekend, dat de raad in meerderheid zich achter het saneringsplan had gesteld. Burgemeester Kolff deelde mee. dat ook b. en w. van mening zijn dat dem ping van de Spuiboezem wenselijk is in verband met de aanleg van een verbin dingsweg van Paul Krugerstraat naar Spuistraat. Wij hebben deze aanleg echter niet in de hand, zei hij, omdat hiermee ten nauwste samenhangt de oeververbetering door Rijkswaterstaat van de Boulevard Banckert. Zo spoedig als mogelijk is zal echter de demping aan de orde worden gesteld. Wat betreft het veranderen van de rij richting in de Walstraat is er een licht punt. Indien de gemeente de beschikking zou krijgen over enige panden bij de Kleine Markt zal wellicht een splitsing van het verkeer kunnen worden bereikt. Het vervoer dat links afslaat vindt dan op de Wilhelminastraat uitstekende par keergelegenheid. En verderop op Zeil- markt, Nieuwendijk en Spuistraat. Op korte termijn is het Walstraat-plan ech ter niet te realiseren in verband met de houding van „De Schelde", die de sme derij nodig heeft voor de kantine. Over het winkelcentrum verklaarde de heer Kolff, dat een veel groter aantal wonin gen zal terugkomen dan er nu staat. NIEUWE IDEEËN De burgemeester somde ook de nieu we ideeën op, die in de middagbijeen komst en in de dagen daarvóór naar voren waren gekomen. Het plan van de middenstandscentrale om een plein te scheppen ten zuiden van de kerk wilde het kollege spoedig serieus in overwe ging nemen. De tweede fase wordt ver der niet on de lange baan geschoven, want een ontwerp voor deze fase ligt reeds klaar. Het doortrekken van de boulevard via de Oranjedijk, waarover de heer E. T. Oosterhuis (WD) had gesproken, is reeds een onderwerp van gesprek ge weest met Rijkswaterstaat en de Prov. Planologische Dienst. Deze spectaculai re verbinding wilde de voorzitter beslist niet afwijzen, zoals wethouder M. A. v. Popering, die dit plan „ietwat fantas tisch" noemde, in eerste instantie deed. Zij kan een nieuwe injectie betekenen voor het gebied tussen Groenewoud en Nieuwendijk, aldus de heer Kolff. De voorzitter zei in het kollege te zul len bezien om volgens het advies van Heemschut een deel van de bebouwing aan de Spuistraat te handhaven. Dit zal echter een zekere inkrimping van de par keerruimte tot gevolg hebben. Over de juiste plaats van een in het oog lopend gebouw tussen Spuistraat en Bellamy- park zullen b. en w. zich eveneens be raden. NIET ONZE SCHULD In antwoord op een opmerking van de heer S. Joustra (Arbeid) had wethouder Van Popering zich een geanimeerder af scheid gewenst dan het verdedigen van een saneringsplan. Hij bestreed de be wering van verschillende raadsleden, dat de middenstand te weinig tijd had gehad •m het plan te bestuderen. Zij heeft een half jaar de tijd gekregen zich er over uit te spreken. Dat het COM-ad- vies, „dat de Vlissingse middenstand overigens geen cent waard vond, uit bleef, is niet onze schuld", aldus de wethouder. Hij meende dat de oude stad parkeer ruimte te over heeft om nog eens een extra plein te maken achter de St. Ja- cobskerk. Ook wees hij de doorbraak gedachte af. „Men rijdt in Rotterdam toch ook niet door tot de Lijnbaan!" zei de heer Van Popering. De wethouder meende, dat in de eer ste plaats aan het projekt Lange Zelke moet worden gedacht, omdat dit pro jekt een impuls betekent voor een nieuwe „city". Van versclxillende zij den was er al interesse getoond. De heer Van Popering laakte de voorlich ting van de plaatselijke middenstand, die gesproken had van 70 tot 80 win kels ter plaatse. Men moet weten, dat het 70 a 80 winkeleenheden moet zijn. Duidelijk stelde de wethouder dat er reeds aanvragen zijn binnengekomen om 1000 vierkante meter terrein voor een vestiging. Tien tot twaalf winkels zullen wellicht verdwijnen, maar er is een wisseling van bedrijven mogelijk. De heer Van Popering verklaarde, dat het financieel niet mogelijk is de eerste en tweede fase gelijktijdig te doen uit voeren. Geheimhouding van het plan was voorts noodzakelijk om speculaties tegen te gaan, aldus de wethouder. Wethouder W. Poppe zei dat het be slist geen vijftien jaar behoefde te duren voordat aan de tweede fase kan worden begonnen. Mocht blijken dat het parti culier initiatief zich meer op die tweede fase richt dan zullen wij die ontwikke ling volgen. bij de heer R. Hol (soc.) opmerkte dat er geen directe reden voor pessimisme is, de heer W. Weterlngs (k.v.p.) con cludeerde dat het beleid van Terneuzen gericht is op de toekomst en men dien tengevolge thans tekorten moet aan vaarden, en de heer D. M. Ollebek (c.h.u.) de financiële zorgen weliswaar zwaar noemde, doch meende dat men niettemin een in sterke mate op de toe komst gericht beleid moet aandurven. De heer M. van Langeveld (a.r.) sprak er zijn verwondering over uit dat de raad de begroting voor het jaar 1961 gaat behandelen, terwijl de begrotingen voor 1959 en 1960 nog niet zijn goedge keurd. De heer F. Dieleman (s.g.p.) vond de gang van zaken op financieel gebied eigenlijk vrij logisch; de ge meente groeit, zei hij en het tekort groeit ook. Bij de algemene beschouwingen is nog opgemerkt dat het feit dat Terneuzen industriekern is de andere gemeenten geen vrees hoeft te geven. Rondom de industriekern zijn woonkernen nodig. Het wekte bevreemding dat de voor de verbreding van het kanaal af te breken 153 woningen al verdwijnen voor nieu we woningen zijn gebouwd. Voorts werd opgemerkt dat het gewenst is dat Ter neuzen in een hogere loonklasse komt. Het college van B. en W. werd verzocht bijzondere aandacht te besteden aan de ontwikkeling van de haven. De heer Van Langevelde bepleitte de instelling van commissies voor industrievestiging en voor studie over een vaste oeververbin ding. De raad besloot tot verkoop van een perceel grond aan de Nassaustraat en tot aankoop van een pand aan de Dek kerstraat. Opening gascellen fruit KAPELLE. Deze week zal een be gin worden gemaakt met het openen van een gascel in het koelhuis van de veiling in Kapelle-Biezelinge welke is gevuld met appels van het ras Golden Delicious. Dit is besloten tijdens een vrijdagavond in de kantine van de vei ling gehouden vergadering van belang hebbende telers. De hoeveelheid die wordt zal afhankelijk zijn van de van het fruit. MELISKERKE Op de vergadering van de A.R., kiesvereniging heeft de heer P. Sinke een causerie gehouden over het gemeentebeleid. Hij memoreer de, dat er veel is tot stand gekomen. De vergadering concludeerde daaruit, dat het beleid van d ze zelfstandige ge meente goed is geweest. Met de samen- voeging kan dit wel eens anders wor den, zo werd opgemerkt. De heer Sinke had ook de leiding van deze bijeenkomst, omdat de voorzitter, de heer W. de Buck wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Op de volgende ver- tadering, 7 februari, zal mr. L. A. van plunder, gemeentesecretaris van Kou- dekerke, voor de kiesvereniging spreken. KOUDEKERKE. Drs. A. Els- hout zei in zijn inleiding tot een voordracht over „Enige aspekten van de psychische ontwikkeling van de mens" niet als dominee te zijn gekomen, maar als oud-assis tent van de prof. Waterink in Am sterdam. Zijn causerie hield hij zaterdagmiddag in de aula van „Ter Poorte" voor de leerlingen van de Stichting Zeeuws Oplei dingsinstituut voor Heilgymnas tiek, Massage en Physiotechniek. Hij vond, dat enige psychologie voor mensen, die later hoofdzakelijk met de physieke mens te maken heb ben, geen kwaad kon. Hij zei, dat ziel en lichaam geen twee afzonderlijke din gen waren maar een onbreekbaar ge heel. Hij illustreerde zijn betoog, dat zo wel de anthropologic als de psychische ontwikkeling omvatte, met het geven van vele voorbeelden. Door de biologi sche geaardheid van de mens heeft de physiek altijd een grote invloed op de psychische ontwikkeling, aldus drs. Els- hout. Hij beantwoordde na een pauze enkele hem gestelde vragen. Ter inleiding had de direkteur van de stichting, de heer P. Pols, enige woorden over het insti tuut, dat 1 september van het afgelopen jaar werd opgericht, gezegd. Hij merk te op, dat de stichting niet alleen de leerlingen voor de staatsexamens zal klaarmaken, maar hen ook op hun be roep voorbereidt. Hij sprak de verwach ting uit dat de stichting tot een weten schappelijk centrum betreffende de heil gymnastiek in Zeeland zou uitgroeien. „De leerlingen worden daarop ook ge traind," zei de heer Pols. De lezing van drs. Elshout betekende de eerste weten schappelijke bijeenkomst van de stich ting. ZONNEMAIRE Met een preek naar aanleiding van Hebreën 13 vers 20 en 21 heeft ds. P. Melse, gereformeerd predi kant, afscheid genomen van zijn gemeen te. D,s, Melse nam een beroep aan naar de Geref. Kerk van Voorthuizen. Xn sep tember 1957 kwam hij naar Zonnemaire. Als thema vooir zijn afscheidspreek had ds. Melse gekozen: „Gods beste wensen voor allen". Aan het eind van de druk bezette kerk dienst sprak de vice-praeses van de ker- feeraad. de heer W. J. Everse, de schei dende predikant hartelijk toe en dankte d'S. Melse voor zijn arbeid in de gemeen te. Ook mevr. Melse werd in de dank betrokken. De gemeente zong ds. Melse staande toe Ps. 121 vers 4. Verder voerden het woord dr. J. H. Becker uit Nieuwerkerk namens de clas sis, ds. W. S. Duvekot namens de Ned. Hervormde Gemeenten van Zonnemaire en Noordgouwe, wethouder J. Dekker na mens de gemeente Brouwershaven. BERGEN OP ZOOM. Dank zij de op lettendheid van de koster van een der ker ken konden drie jeugdige oplichters van offerblokken worden ingerekend, het waren de 14-jarigen W. A. J. en J. F. en de 13-jarige F. van de B„ allen uit Bergen op Zoom. Ondanks hun jeugdige leeftijd zün de knapen reeds goede bekenden van de politie. Bij onderzoek bleek, dat zij in Bergen op Zoom in twee kerken de offerblokken hadden geledigd. Ook kwam vast te staan, dat zij er per fiets op uittrokken en de gehele westhoek van Brabant, alsmede het ei land Tholen tot hun „werkterrein" re kenden. Zelfs enkele kerken in Breda werden met een bezoek vereerd. De jeugdige onverlaten zijn ingesloten en zullen aan de officier van justitie te Breda worden voorgeleid- SEROOSKERKE (W). In het ver enigingsgebouw gal het fanfarekorps E. M. M. de jaarlijkse uitvoering In riii openingswoord memoreerde de voorzit ter, de heer F. de Steur, dat door me dewerking aan verschillende festivitei ten, zoals de opening van de statenzaal en het 121,-4-jarig juileum van de Com missaris der Koningin, de vereniging in staat gesteld was het instrumentarium belangrijk aan te vullen. Onder leiding van de heer A. Joosse werden enke le muzieknummers gespeeld. Na de pauze werd het toneelstuk „Sloofje" on- der regie van de heer F Huibregtse ojn gevoerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4