Gezellige toogdag Zeelands christelijke boerenjeugd Steeds minder grote „jobs" bij het bergingswerk Will en Marianka de Nijs over hun wereldreis Afscheid voorzitter Dekker en penningmeester Leendertse VERNIEUWING HUIS VAN BEWARING ZET DOOR KarelI Ruim 120.000 overnachtingen in gemeente Westlcapelle 's Winters voordeliger! Laai nü de schilder Komen! Dit keer was Middelburg het verzamelpunt Twintig jaar mandoline in Kruiningen CPB-dames maakten kennis met het meisje in Amerika Werkende jeugd sprak over gesprekstechniek Ondanks hijzonder druk jaar Ds. P. F. Th. Aalders te Middelburg Vooral wat geestelijke verzorging betreft Burg. Van Leeuwen maakte kennis met raad Oostburg „Gulden jaren" voorbij Echtpaar binnenkort naar Amerika Begin onteigenings procedure Sluiskil „Van ander ras" te Terneuzen Burgemeester Axel: oproep tot netheid Bondsdag C.J.V. te Terneuzen CHARMANT, Jaarvergadering SCV „Zuidwesters" In het afgelopen zomerseizoen Goese Operette Ver. bracht Duizend en één nacht Jaar vergadering afd. Zeeland V.B.N.A. Aanbesteding k- Maandag 30 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 MIDDELBURG. Het fraaie City-theater was zaterdag de gehele dag het domein van de christelijke boerenjeugd uit Zeeland. Nadat in de morgenuren de leden van de C.J.B.T.B. en C.P.B. afzonderlijk de jaarvergaderingen hielden kwamen zij des middags in grote ge tale bijeen om samen de toogdag te houden. En, zoals vanouds, werd het weer een geanimeerde bijeenkomst. Ook het enthousiasme bij de jongelui was weer in ruime mate aanwezig. Dat maakte het geheel uitermate gezellig. Jongelui, waar pit in zit en die met elan voor de belangen van hun organisatie opkomen; hun organisatie, die met grote dikke letters Gods woord in de vaandels heeft geschreven. Het programma toonde een gevarieerd beeld: De Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, stak de jongeren een riem onder het hart, de NCRV-voorzitter, mr. A. B. Roosjen hield een be langwekkende causerie over de invloed van radio en televisie en ten slotte kregen de C.J.B.T.B.-voorzitter en penningmeester een groots afscheid, het geheel afgewisseld met veel zang en voordracht van ernst en humor. Mr. Roosjen had als motto van zijn duidelijke rede gekozen „Het zit in de lucht". Hij begon met de vraag of wij ons wel goed realiseren welke enorme invloed er van de communicatiemidde len uitgaat. Een invloed ten goede, maar ook dikwijls ten kwade. Hij hield de jongelui enkele inte ressante cijfers voor. Zo vertelde hij, dat er per 1 januari 1961 ruim drie miljoen luisterpunten in ons land zijn. Dit betekent, dat in vrijwel elk Ne derlands gezin een radio-toestel staat. Het aantel televisie-toestellen stijgt enorm. In 1960 was er een toename van 217.000 televisie's in ons land (een investering van 217 miljoen gul den). Er zijn nu in Nederland 816.000 televisie-toestellen. MACHT Mr. Roosjen kon niet anders, dan tot de conclusie komen, dat de massa-me dia zich hebben ontwikkeld tot een macht, een angstaanjagende macht. „Als christenen hebben wij daarom de opdracht het evangelie te laten spre ken. Een uitermate zware taak, die wij slechts biddend kunnen aanvangen. Het is onze taak om de radio en tele visie te gebruiken als een instrument in dienst van de Hemelse Vader. Als u ziet hoe de jeugd op woensdag en zaterdag rond het televisietoestel is samengeklonterd dan is het van enorm belang welke programma's er worden geboden", aldus mr. Roosjen. INSPANNING En, zo vroeg hij, moeten wij nu vluch ten in gemakkelijke eenzijdigheid? Wij krijgen nu de rekening gepresenteerd van de gedachtengang. dat God de kunst en cultuur sedert Tubal-Kain aan de wereld heeft gelaten. Maar de we reld is töclfhet domein waar God Zijn grote daden wil doen laten zien. En wij «moeten werkzaam zijn als instru ment in Gods Hand. Het moest mr. Roosjen van het hart, dat de kerken in Nederland in den be ginne geen oog hadden voor de beteke nis van deze uitvindingen. Datzelfde geldt voor de Nederlandse regering, die er zich nu vandaag aan de dag, soms teveel mee bemoeit. Met de meeste klem zei mr. Roosjen dan ook, dat het de omroeporganisaties zelf zijn geweest, die de radio en later de televisie hebben opgebouwd. En moe ten zij dan nu verdwijnen? De omroep organisaties hebben in het verleden de betekenis van hun bestaan dubbel en dwars bewezen. Wij mogen blij zijn met de omroep met de Bijbel. Nu komt Gods woord binnen daar waar het nooit werd gehoord. Met aller inspanning moeten wij trachten onze invloed, in positieve, bijbelse zin, te behouden of zo mogelijk te vergroten. AFSCHEID Een telkenjare weerkerend program mapunt is de toespraak van de Com- KRUININGEN. De mandolinevereni ging „Excelsior" vierde zaterdagavond het 20-jarig bestaan met een uitgebreid jubileumprogramma. Sinds enige tijd treedt de vereniging op met een a- en een b-orkest Deze avond kwam het b-orkest (junioren) het eerst voor het voetlicht met nummers van het klassieke genre. Ook het a-orkest vertolkte daarna klas sieke muziek, waaronder het concours nummer voor dit jaar. Dit gedeelte moge voor de ingewijden het meest aantrekke lijkst zijn, het tweede gedeelte van het programma, was voor het merendeel der bezoekers van de tot de laatste bezette plaats van het dorpshuis toch wei het boeiendste. Het geheel stond als vanouds onder leiding van de heer B. Leys. Het tweede gedeelte was wel zo rijk aan af wisseling en het geheel werd zo vlot af gewerkt, dat ook ditmaal onze verwach tingen werden overtroffen. Er waren en kele soli, een kostelijk toneelstukje en de prachtige muziek en zang van de operette „lm weissen Rössl". Tussen de bedrijven door had de heer S. Rosendaal met di recteur Leys een interview, waarbij het publiek leuke dingen aan de weet kwam over de oprichting in 1941 van de ver eniging, eerst als onderdeel van de CJMV, over de eerste moeilijke jaren, en de tijd na de bevrijding naar een gestadige op gang, met daar tussen een dieptepunt in het rampjaar 1953. De gelukwensen kwamen van alle kan ten Er werd gesproken namens de plaat selijke muziekvereniging, de orkestver enigingen en de zangvereniging. Daarvoor had burgemeester A. Schipper reeds in zeer waarderende woorden de jubileren de vereniging toegesproken. Ten slotte sprak de voorzitter van het Nederlands Verbond van mandoline-orkesten, die met verschillende bestuursleden de verre reis naar Kruiningen had gemaakt. Met name de heer Leys kreeg veel lof toegezwaaid. Na al de complimenten en geschenken ontving de heer Leys ten slotte bij monde van de heer J. Visscher van zijn vereniging een projectiescherm. Na deze jubileumavond kan ongetwijfeld de conclusie worden getrokken, dat „Ex celsior' een hoogtepunt heeft bereikt, dat voor een plattelandsgemeente uniek is te noemen Te Hoek haalden de collectantjes over 1960 442 gulden op voor Kinderzorg. missaris der Koningin, jhr mr. A. F. C. de Casembroot, die een groot deel van de toogdag bijwoonde. Met verlan gen zagen de jongeren weer uit naar zijn bezielende woorden tot de christe lijke boerenjeugd van zijn provincie. Hij memoreerde dat de landbouw geen gemakkelijke periode achter de rug heeft en prees het doorzettingsvermo gen van de Zeeuwse boer en de boe renjeugd. Zich richtend tot de scheiden de voorzitter van de Zeeuwse C.J.B.T.B. de heer P. S. Dekker zei de Commis saris: „Velen in Zeeland hebben uw werk zeer gewaardeerd". Het afscheid van de heer Dekker, evenals dat van de penningmeester van de C.J.B.T.B. de heer H. Leen dertse, vormde het laatste onderdeel van de gevarieerde agenda van de toogdag. Het werd een groots af scheid. Naast de waarderende woor den van de Commissaris was het de tweede voorzitter van de C.J.B.T.B. de heer W. den Boer uit Zierikzee, die de scheidende bestuursleden har telijk toesprak. Hij vertelde, dat de heer Dekker vanaf 1956 een belang rijke functie heeft vervuld in de C.J.B.T.B. eerst als secretaris en van af 1957 als voorzitter. De heer Leen dertse heeft met grote nauwgezetheid de financiën van de vereniging be heerd en waarvoor hij eveneens veel lof kreeg te horen. Ten afscheid kreeg de heer Dekker een schaakspel en een boek mee naar huis en de heer Leendertse een atlas met een platenbon. Ook de C.P.B. liet zich niet onbetuigd. Bij monde van de presidente, mej. J. de Jager werd het werk van beide heren ten hoogste ge prezen. Zij had voor de echtgenoten van de scheidende bestuursleden een aardige attentie meegebracht. VOORDRACHT Al deze programmapunten werden afgewisseld met zang van het C.P.B.- koor uit Biggekerke en samenzang on der leiding van de heer J. Feij. Het gezelschap Peter Ruijf uit Dedems- P. S. DEKKER afscheid vaart bracht voorts een op hoog peil staand voordrachtprogramma onder de titel Feest in een glazen huis". Het eerste deel had meer een ernstig ka rakter, dat onder ademloze stilte werd aangehoord, het tweede gedeelte was meer vrolijker getint. Het gezelschap, bracht kostelijke, maar geen goedkope humor, waarom de jeugd smakelijk heeft gelachen. Ook dit optreden was een der hoogtepunten op deze toogdag. Bij de uitgang werd nog een collecte gehouden voor de nood in Congo. MIDDELBURG Terwijl de jongens zich verdiepten in de ontwikkeling van onze provincie werden de dames van de Zeeuwse C.P.B., zaterdagmorgen eveneens in jaarvergadering bijeen in het City-theater, meegevoerd naar A- merika, waar zij kennis maakten met het leven van het jonge meisje, welk werk ze doet en welke scholen ze be zoekt. Het was de landelijke presiden te van de bond, mevr. Vermet—de Ruij- ter, die aan de hand van schitterende dia's de meisjes korter bij Amerika bracht. De provinciaal presidente, mej. J. de Jager uit Middelburg kon een flink aan tal meisjes begroeten. Ook zij verwel komde enkele gasten: ondermeer mevr. P. C. op 't HofFrederikse uit Bieze- linge en mevr. de JagerAarnoutse uit Anna Jacobapolder die de chr. platte landsvrouwenbond in Zeeland vertegen woordigden. Mej. Mol van de Zeeuwse Plattelandsmeisjesbond en mej. Weste ra, van de stichting voor maatschappe lijk werk, in Zeeland. Na de liturgische opening bracht de secretaresse mej. A. de Bruijne uit Schoondijke in dichtvorm haar jaarver slag uit, waarin zij de activiteiten van het afgelopen jaar de revue liet passe ren. Het ledental vertoont een da-lende tendens. De penningmeesteresse Bets Si mons uit Biggekerke maakte melding van een batig saldo in de kas. Een be spreking werd nog gewijd aan de aan vrage om rechtspersoonlijkheid en Nel Wisse uit Domburg zorgde op ver dienstelijke wijze voor een voordracht. GOES. De jongerenorganisatie van Werkende Jeugd hield zaterdag in De Opril een bijeenkomst voor leidinggeven de functionarissen, waar de verschillende problemen die betrekking hebben op het leiden van een jeugdgroep werden be sproken en tegelijk in praktijk gebracht. Een van de onderwerpen die aan de orde kwamen was de gesprekstechniek. Door middel van discussiegroepen werd het opzetten van een gesprek, het zelf denken en vorm geven van eigen ge dachten geoefend. Het doel van de Wer kende Jeugd is jonge mensen van deze tijd in de huidige gecompliceerde maat schappij een stevige geestelijke onder grond te verschaffen. Op deze bijeen komst werd eveneens gesproken over een goed gebruik van hulpmiddelen en ver schillende methoden van werken bij het jeugdwerk, waaronder het flanelbord, de filmstrook, dia's, rollenspel, forum-wed- strijden enz. Botsing in Middelburg MIDDELBURG. Een nat wegdek speelde zaterdagmiddag, rond half drie, op de Oude Vlissingseweg een automobi list parten. Uit de richting Souburg na derde een personenauto, bestuurd door P. de V. uit Souburg. Aan de linkerkant van de weg stond een vrachtauto geparkeerd toebehorend aan P. C. L. uit Seroosker- ke, toen de chauffeur van de personen wagen afremde voor tegenliggers. Zijn wagen slipte echter, botste tegen de vrachtauto en liep zware schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. MIDDELBURG. Het gevangenis wezen in Nederland heeft na de Tweede Wereldoorlog een grote ver andering ondergaan. Het nieuwe in zicht dat het strafbeleid tegenwoor dig bepaalt luidt: de gevangenhou ding dient van meet af aan bij te dragen tot de aanpassing aan de maatschappij. In tal van opzichten streeft men naar een grotere mate van menselijkheid in de bejegening. Men wil de gedetineerde vóór alles blijven zien als mens die niet mag ondergaan in een onpersoonlijk stel sel. Aldus ds. P. F. Th. Aalders te Middelburg, aanstaand hervormd pre dikant te Amsterdam en thans nog protestants geestelijk verzorger in het Huis van Bewaring te Middel burg, in het Christelijk-Historisch Weekblad voor Nederland. Het gaat tegenwoordig om de herop voeding, aldus ds. Aalders. Deze brengt mee een vermindering van de gestreng heid van het regiem op tal van punten. Het schept ook ruimte voor positieve beïnvloeding in sociaal en geestelijk op zicht. Een te grote mate van vrijheid brengt volgens de Middelburgse predi kant de veiligheid in gevaar. Het de partement heeft dus maatregelen geno men om de ontsnappingskansen tot een minimum te beperken. Het wil echter de verworvenheid van de positieve be ïnvloeding, die nu eenmaal een zekere ruimte en vrijheid vergt, niet prijsge ven. Natuurlijk is, zegt ds. Aalders, de vernieuwing van het gevangeniswe zen niet uit de lucht komen vallen. Er viel reeds voor de oorlog een dui delijke groei in deze richting waar te nemen. Maar juist in de bezetting, toen vele leidinggevende figuren in het justitiële apparaat tengevolge van maatregelen van de bezetter aan den lijve met de gevangenhouding werden geconfronteerd, werd de grote stoot gegeven. Volledig erkend In het gehele krachtveld van ver nieuwingen heeft ook de geestelijke ver zorging haar belangrijke en integreren de plaats verkregen. Zij is volledig er kend als deel uitmakend van het straf beleid. Men wil ervan uitgaan, deelt ds. Aalders mee, dat de geestelijke verzor ging primair behoort tot de taak van de erkende kerkgenootschappen. Bij de urotestantse kerken fungeert een inter kerkelijke commissie, die de hoofdge- vangenispredikant tot haar sekretaris heeft en die leiding geeft aan het lan delijke gestichtspastoraat. Ds. Aalders somt nog enkele erva ringen op, opgedaan in het Huis van Bewaring in Middelburg. Daar was toen hij er in 1953 kwam „een hoi lo kaal met afschuwelijk meubilair". AI enkele jaren is er nu een keurige zaal met banken, kansel, avondmaalstafel, doopvont, dit alles vervaardigd door de gedetineerden zelf. Er zijn ook een zeer bruikbare spreekkamer, goede kasten, bijbels, kerkboeken, filmstroken en grammofoonplaten. Voor de geeste lijk verzorger is een studiebibliotheek „in aanleg". En de perfectionering gaat nog voort. Groot voorrecht De Middelburgse predikant is van mening, dat de nieuwe inzichten goed deels aanvaardbaar zijn. Zij sluiten aan bij het bijbelse begrip van gerech tigheid, dat wil zeggen het recht, dat aan armen en zwakken wordt gedaan. Beide kategorieën vindt men in onze huizen. Het is nog altijd waar, aldus ds. Aalders, dat „de groten er dóór gaan en de kleintjes blijven hangen". Ethi sche verontwaardiging over gestichts boeven dient dan ook een toontje lager te zingen. Eerder moet men zijn toorn- fiolen uitgieten over het feit, dat velen, die ofschoon schuldig, door handigheid ontkwamen, in aanzien niet worden ge krenkt door diezelfde maatschappij die menige sukkelaar in het diepst verne dert. Deze mensen bij te staan en aan allen het Evangelie der vrijspraak te verkondigen is een groot voorrecht. Vergadering NCVB Souburg SOUBURG. De afdeling SouJburg van de Nederlands Christelijke Vrour wen Bond hield een dezer avonden een ledenvergadering onder leiding van me vrouw J. Polderman-Leijnse. Wika's De Haan en Ten Have hielden een praatje over „Hedenesse". Mevrauiw Tanige-Willemse werd als bestuurslid ge kozen in de plaats van mevrouw S. Leijnise-de Wolff. De afdeling houdt 17 februari een bijeenkomst in het kader van de „Wereïdivrouwengebedsdag" en 23 februari spreekt de heer Augustijn over „Zelfbescherming." OOSTBURG. Nadat de heer J. van Leeuwen zaterdagmorgen beëdigd was als burgemeester van de gemeente Oost burg door de commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, maakte hij zaterdagmiddag kennis met de ge meenteraad. De burgemeester, die ver gezeld was van zijn echtgenote (ook de dames van de raadsleden waren present) zeide een dergelijke kennismaking zeer op prijs te stellen, omdat hij wenste te voorkomen, dat hij bij zijn installatie op vrijdag aanstaande uit de vele gasten zijn eigen raadsleden niet zou herkennen. De raad stelde dit kennismakingsbezoek op hoge prijs. De loco-burgemeester de heer A. P. Modde deed enkele mededelingen over de gang van zaken bij de installatie. Een comité van ontvangst zal de burgemees ter aan de grens der gemeente (pm kwart voor twee) begroeten, waarna direct naar het gemeentehuis wordt gereden, waar om twee uur de installatieplechtigheid zal beginnen. Des avonds om zeven uur houdt de nieuwe burgemeester een re ceptie voor de bevolking en de muziek vereniging uit Oostburg zal het burge meestersechtpaar een serenade brengen. Uitbundige feestelijkheden staan er niet op het programma. Het ligt wel in de bedoeling de kinderen te tracteren. Vrouwelijke vrijwilligers deden nuttig werk MIDDELBURG. De Plaatselijke Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening te Middelburg heeft het afgelopen jaar veel nuttige dingen ge daan. Uit haar jaarverslag bleek dat naast de Zeeuwse kollekte, welke een opbrengst van 831,28 tegen in 1959 646,71 toonde, ook andere kollektes werden gehouden. Andere bijzondere akties waren de kursus „Veilig Ver keer", het Welfare werk, de Sinter- klaas-aktie en de aktie door vrouwen aan vrouwen. Het ledental steeg van 1429 naar 1532. VLISSINGEN. Het Zeeuw se bergingsbedrijf, sleepboten en bergingsvaartuigen in Vlis- singen, sleepboten in Terneuzen en, in zekere zin de Breskense reddingsboot, kunnen op een bij zonder druk jaar terugzien. Haast met de regelmaat van de klok deden zich incidenten voor waarbij onverwijlde hulp nodig was. Steeds duidelijker wordt het echter dat de „gulden" ja ren, waarin Nederland bijvoor beeld haar internationaal be faamde slepersvloot opbouwde, definitief tot het verleden beho ren. De steeds groter en sterker wordende zeeschepen zijn tegen vrijwel alle weersomstandighe den bestand terwijl de zich nog voordoende strandingen en aan varingen overwegend van lichte aard zijn. Ten onrechte worden de bergers dikwijls de „doodgravers van de zee" genoemd, in tegenstelling tot de red ders, omdat zij hun broodwinning in het ongeluk van de zeeman vinden. In werkelijkheid zijn ze echter veel al de redders van schip en beman ning. Dat zij liever een groot dan een klein karwei op te knappen krijgen is hun moeilijk kwalijk te nemen. De garagehouder prefereert de reparatie van een zwaar beschadigde auto bo ven het uitdeuken van een spatbord. Bovendien heeft de berger een even hard als gevaarlijk beroep. Etmalen in touw zijn onder barre weersom standigheden behoren tot zijn profes sie. Het jaar zette in met een weinig plezierige grap waarvan de uitvinder tot op heden niet werd gevonden. Zondag 17 januari meldde een onbe kende, dat een schip was gestrand na bij Zoutelande. Het pronkstuk van de vloot, de fraaie zeesleper „Scaldis", en een bergingsvaartuig liepen uit doch moesten onverrichter zake terug keren. Twee dagen later deed zich op de rede van Vlissingen een dubbele aan- varig voor waarbij de K.M.S. proef- vaarder ,,297", de Nederlandse kust vaarder „Ritornel" en de Russische zeelichter „Tharussa" betrokken wa ren, hetgeen de bergingsvaartuigen handen vol werk gaf. Een ander merkwaardig incident vond plaats op februari toen het Bel gische kustvaartuig „Santiago" in aan varing kwam met de Engelse coas ter „Filleigh". Beide kapiteins waren verplicht hun zinkende schepen aan de grond te zetten en hun bemannin gen order te geven het schip te ver laten. Een succes voor de sleepboot „Scal dis" was het vlotbrengen van het En gelse vrachtschip „African Prince" te zamen met vier andere slepers op 17 maart. De reddingsboot „President Wier- sma", op station in Breskens, kwam eveneens herhaaldelijk in aktie. Zo haalde zij in de nacht van 25 op 26 juni de bemanning van het jacht „Do- rus" dat op de Hoge Springe was vastgelopen. Door de lage waterstand moest dit via een lijn gebeuren. Jacht en bemanning werden behouden in Breskens binnengebracht. Tot spectaculaire reddingen heeft de „Wierdsma" gelukkig niet hoeven te komen aangezien op de plaats waar een reddingsboot nodig is ook veelal mensenlevens verloren gaan. DE „PAX" Een gelukkige afloop had het dra matische gebeuren met de kustvaar der „Pax" die in vliegend weer wil loos door de Scheldemonding werd ge sleurd om later op het Westkapelse strand te worden geworpen. De moei zame, weken vergende, berging vorm de een unieke attractie voor de vele vreemdelingen die de vorige zomer dit strand bevolkten. Ook in het najaar zijn de schepen regelmatig in bedrijf geweest. Aange zien van grote bergingen vrijwel geen sprake is geweest moet 1960 toch als bepaald matig jaar worden gezien terwijl ook de verwachtingen voor de toekomst niet hoog gespannen zijn. Een geldverslindende stationssleepboot die soms weken lang werkeloos tegen de steiger ligt te wachten is zonder nu en dan fortuinlijke bergingen moei lijk in exploitatie te houden. VLISSINGEN. Als iemand verre reizen doet dan kan hij veel verhalen. Hieraan moesten we denken toen we zaterdagavond op de propagandabij- eenkomst van het Vlissings N.A.S.S.I.- comité Will en Marianka de Nijs hoor den vertellen over hun 28000 kilome ter lange tocht van Indonesië naar Nederland, die ze maakten in een oude bestelwagen. Het echtpaar De Nijs vertrok direct na de oorlog via Spanje en Egypte naar het voormalig. Nederlands Indië. Ze vestigden zich in Bandoeng, waar de heer De Nijs een instituut voor ver waarloosde jeugd opende. Gemiddeld werden er veertig kinderen per jaar op gevoed. Hier kwam het echtpaar in kon- takt met Amerikaanse missionarissen. TERNEUZEN. Door de centrale commissie voor onteigeningsvergoedin gen te Rotterdam zal nog deze maand worden begonnen met de taxaties voor de onteigeningen in de Zeeuwsch-Vlaam- se kanaalzone. In verband met de ver breding van het kanaal Gent—Terneu zen zullen te Sluiskil circa 140 wonin gen- en bedrijfspanden moeten verdwij nen. De betrokkenen zullen in de gele genheid worden gesteld bij de commis sie kenbaar te maken in hoeveTre hun belangen door de onteigeningen wor den geschaad. Verwacht mag worden dat voor het eind van 1963 de onteige ningsprocedure zal zijn afgehandeld. TERNEUZEN. Drie avonden heeft het Tern-euzense publiek kunnen genie ten van de mooie vertolking van „Van ander ras". V-oor de kunstkring Ter- neuzen speelde de toneelgroep „Mas ker" onder leiding van dr. Louise Ver donk dit actuele toneelspel. De mede werkenden: Leni Beckers, Mien van der Lu-gt-Melsert, Henrie Neyss, Frank Sternberg, J-oop Hart, Bob Löverastein, Dorirae van Owen en Louise Verdonk kregen na afl-oop een ovatie die zij ze ker met hun gevoelig spel hadden ver diend. AXEL. De burgemeester van Axel, de heer M. K. van Dljke, heeft een dringend beroep op de bevolking ge daan er aan mee te werken, dat de straten en pleinen niet onnodig worden verontreinigd. Bepaalde Axelse straten vertonen door de achteloos weggeworpen friteszakjes een verre van zindelijk beeld. Vooral op zaterdagavond doet dit euvel zich voor. Vórig jaar werden op enkele plaatsen reeds afvalbakken aangebracht. Dit blijkt niet voldoende. Het gemeentebe stuur is daaróm voornemens zeer bin nenkort het aantal afvalbakken nog uit te breiden. De burgemeester vraagt in zijn beroep begrip van oud en jong en wekt tevens de ouders en het onderwij zend personeel op bij hun opvoedende taak aan de netheid (nog) eens bijzon dere aandacht te besteden. Bijeenkomst bejaarden sociëteit CADZAND. De bejaardensociëteit te Cadzand hield donderdagmiddag voor de eerste maal dit jaar een bij eenkomst in het verenigingsgebouw ,,'t Zwin". Een muziekcluibje, gevormd uit leerlingen van de openbare lagere school school alhier, brachten voor de bejaar den enige muziekstukjes ten gehore, die door de aanwezigen op hoge prijs wer den gesteld. In aansluiting op het sociale werk volg de hij het seminarium. Begin 1957 zet te het echtpaar De Nijs zijn vijf doch tertjes op het vliegtuig naar Nederland. In november van hetzelfde jaar vertrok ken vader en moeder de Nijs met hun bestelauto richting Nederland. Niemand gaf hun enige kans ooit het doel van de tocht te bereiken, zo ook de benzi- ne-onderneming waarvan ze gratis mochten tanken. Het ging dwars door het oerwoud en de woestijn. Ze trotseerden enkele zand stormen en waren getuige van een aard beving. Ze doorkruisten Malakka, Siam, Birma, India, Afghanistan, en Perzië, over het Turkse hooggebergte, langs de Ararat naar Istanboel. Eenmaal in het vasteland van Euro pa trokken ze door Bulgarije via Joego slavië over de Alpen door Duitsland naar Nederland. Na zes maanden wa ren ze weer herenigd met hun kinderen. Op deze 28000 kilometer werden veertig keer vitale delen uit de auto gesloopt en opnieuw gemonteerd om diepe rivie ren te kunnen passeren. Ze maakten deze tocht die veertien duizend gulden kostte zonder een cent op zak, en ver dienden onderweg met werken. Binnenkort zullen Will en Marianka naar Amerika vertrekken. De heer de Nijs zal een toernee van drie jaar van „coast to coast" maken. Op 11 april stapt de familie in het vlieg tuig. Eenmaal in de nieuwe wereld zul len ook verschillende bezoeken aan Hollywood worden gebracht, Will de Nijs heeft van zijn belevenissen een scenario geschreven dat in Holly wood zal worden verfilmd. Na het uitbrengen van de film zal het ver haal ook in boekvorm verschijnen. Ir. I. J. Gasille sprak namens het Vlissings aktie-comité een propagandis tisch woord. Het doel van de Nationale Actie Steunt Spijtoptanten Indonesië noemde hij het inlossen van een ere schuld tegenover ex-landgenoten. De voorzitter van het Vlissings comité, de heer I. J. de Bert, deelde nog mee dat in Middelburg ook een aktiecomité is geïnstalleerd. TERNEUZEN. Op de vergadering van de Provinciale commissie C.J.V. „Zeeland" werd besloten de provinciale bondsdag op tweede Paasdag te Ter- neuzen te houden. Het concept-pro gramma van de regelings-commissie, zoals dat door de Provinciale commis sie voorlopig werd vastgesteld ziet er als volgt uit: 10 uur: Morgerabijeenkomst in de Nederlands Hervormde Kerk. In deze Wijdingsdienst zullen voorgaan ds Becht uit Zaamslag en ds. Cupédo van Sluiskil. Het Nederlands Hervormde Kerkkoor uit Axel, onder leiding van de heer Smies, zal hieraan medewer ken. Daarna opening Bondsdag door de voorzitter van de P C. en samenzang. Middagbijeenkomst in het Concertge bouw. 13.15: Heropening van de Bondsdag. 13.20 uur: Muziek door de accordeon vereniging „Animato" uit Goes. 14.00 uur: Opvoering van het toneelstuk „Achter de wolken schijnt toch de zon" door de toneelgroep Ko Bakker te Axel. 16.15 uur: Samenzang en sluiting van de Bondsdag. Het Provinciale Kader weekend zal 2526 februari a.s. gehouden worden in het gebouw van de Vrij Evangeli sche Gemeente te Goes. De ontmoetingsdag zal op 29 april te sH-Hendrikskinderen zijn, waar een opdraehtenspel, zomerwerk en speltrai- ning onder leiding zal staan van Sinks en Mathijse. Advertentiën TUSSEN NEUS EN LIPPEN 2 O voor een gulden SOUBURG. De Christelijke Sport vereniging „Zuidwesters" hield een jaarvergadering, welke door de waar nemend voorzitter, de heer P. J. Diele- man, werd geopend. Na een korte uit eenzetting, waarin de heer Dieleman wees op de verscheidenheid van de vereniging, die een gymnastiek-, korf bal, en volleybalafdeling heeft, volgde een bestuursverkiezing. De heer Dieleman werd als voorzitter gekozen. De heren Anth. Buijs en H. Rietman werden herkozen. Nieuwe be stuursleden werden de heer J. S. de Regt en mevrouw A. M. van Loenen- de Wit. Verder werd in deze vergade ring het tienjarig jubileum op 9 juli van de vereniging aan de orde gesteld. Diverse suggesties aangaande de vie ring werden gesteld, waaruit binnen kort konkrete voorstellen zullen worden gemaakt. WESTKAPELLE. In een drukbezochte jaarvergadering der V.V.V. die onder leiding stond var de voorzitter, burgemeester Th de Meester, bleek uit het jaarver slag van de secretaris, de heer A. Huibregtse, dat het jaar 1960 voor de vereniging een bijzonder goed jaar is geweest. Niet minder dan 120.000 overnachtingen werden ge registreerd, een toename van 33 pet ten opzichte van 1959. Westkapelle werd door 11.000 perso nen als vakantie-oord gekozen. De gas ten vertoefden gemiddeld 13 dagen in deze gemeente. Het ledental van de vereniging steeg met 21. Ook het aantal strandtentjes steeg aanzienlijk. Een grote verbete ring bleek de reddingsvlet, die op het strand was gestationeerd. De reclame campagne in binnen- en buitenland werd een groot succes. Kortom: een zeer be vredigend jaar voor de V.V.V. in West kapelle. De boeken van de penningmeester konden afgesloten worden met 1180,20. De begroting werd door de vergade ring goedgekeurd. De heer Chr. Flipse werd tot bestuurslid herkozen, terwijl in de plaats van de heer H. Slabber, die wegens drukke werkzaamheden als bestuurslid bedankte werd gekozen de heer L. Minderhoud Jz. De heer A. Huibregtse werd voor een periode van vier jaar herkozen als se cretaris-penningmeester. Aanvankelijk was nog al oppositie gerezen tegen het beleid van de heer Huibregtse. Enkele leden hadden zelfs een actie gevoerd om hem uit het bestuur te doen ver dwijnen (de secretaris was eveneens af tredend, maar herkiesbaar). Deze heel. groep stelde mevrouw M. Cijsouw-Ka- land als tegenkandidaat. De voorzitter zeide op de vergade ring, dat het bestuur geheel achter het beleid van de secretaris staat en schets te de houding van de opposanten als unfair. Aan de uitnodiging van de voor zitter om met klachten en feiten voor den dag te komen gaf geen der aau wezigen gehoor... Tot slot van de vergadering vertoon de de voorzitter een fraaie kleurenfilm over Westkapelle. GOES Onder de bezielende leiding van Jan Kousemaker bracht de Goese Operette Vereniging met veel zwier in de Prins van Oranje, de operette Dui zend en één Nacht van Leo Stein en Carl Lindau met muziek van Johann Strauss, voor een geheel uitverkochte zaal. In het begin stonden verschillenden van de optredenden wat onwennig op het toneel, doch naarmate het stuk vor derde kwamen ze beter op dreef. Wat zang en acteertalent betreft stak me vrouw J. Rosse als de Weense Wally ech ter boven alles uit. Vooral ook in het begin was Vorst Suleiman Ben Akbar vertolkt door G. Hopmans te weinig do minerend, doch ook hij werd tegen het einde steeds sterker. Het is ondoenlijk de vele personen die optraden apart te bespreken, doch met de fleurige Oosterse costuums, de gracieuze balletten van de Zeeuwse Balletschool, de onsterfelijke Weense muziek, en de grappige vondsten, vorm de deze parodie op de werkelijke Dui zend en een Nacht, een charmant ge- GOES. De afdeling Zeeland van de V.B.N.A. (Ver. ter behartiging van de Nederlandse aardappelhandel) hield In de Korenbeurs te Goes de jaarver gadering. In zijn jaaroverzicht merkte de secretaris op dat door de onzeker heid van de exportkansen weiniv hoop gevende perspectieven te zien zijn met betrekking tot een gunstige ontwikke ling van het prijspeil. Overigens zouden nog veranderingen knnnen optreden waardoor de situatie zich drastisch wij zigt. De rechtskundig adviseur van de V.B.N.A., mr. J. Graaff gaf een inte ressante uiteenzetting over diverse ju ridische problemen, verband houdende met Arbitrage- en Rechtspraakcom missie-gevallen. Namens de Plantenziektekundige dienst gaf de heer J. Leeuwenburgh een toelichting op bepaalde ziektever schijnselen. Tevens werd de aandacht gevestigd op de expositie in de verga derzaal waar talrijke aardappelrassen en door verschillende ziekten aangetas te knollen werden getoond. De heren J. Bouwman en P. Th. M. Cleophas van het hoofdtoestuur be lichtten de verschillende facetten die zich de laatste tijd voordoen met be trekking tot de kleinverpakking van consumptieaardappelen. De kleinver pakking staat in het brandpunt van de belangstelling en de ontwikkeling hiervan kan niet worden tegengehou den. Tenslotte lichtte de Landelijke Voor zitter dhr. J. Bouwman de taak der V.B.N.A. nader toe aan de hand van de doelstelling der organisatie, zoals deze in de Statuten is vastgelegd nl. het dienen van de commerciële belan gen der leden in de ruimste zin des woords. In talrijke lichamen, organisaties, en commissies hebben leden en functio narissen der V.B.N.A. zitting en bekle den daarin functies. Daarnaast wordt bijzondere aandacht besteed aan de vak-opleiding van onze branche, controle op militaire leveran ties, expertise-rapporten bij geschillen, juridische adviezen alsmede verschil- hed co!lectieve verzekeringsmogelijk- TERNEUZEN. In hotel „De Lin de te Kloosterzande hield het bestuur van de waterkering van het calamiteuze waterschap Walsoorden een openbare aanbesteding van de vernieuwing en het onderhoud tot 31 december 1961 van de aarde, kram- rijs- en glooiings- werken aan de waterkering van het ge noemde calamiteuze waterschap. Laag ste inschrijver was. firma G. A. Spon- selee te Kloosterzande voor 32.200, de hoogste het Aannemersbedrijf N.V „Elk" te Schoondijke voor 39.800. Advertentie VERF GEEFT FLEUR! 1 A

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3