ZONSVERDUISTERING EEN DUISTERE ZAAK Heerlijk gemeente besluit in Gorkum Kniertje "opnieuw in belangstelling Worms mag gratis proces voeren NADRUK OP VERHOUDING ZESENZEVEN Neutrale landen roepen Veiligheidsraad bijeen Bronchiletten Lage zonnestand verhindert hij ons scherpe waarneming ieuu) INFRAROL PILOTEN ZULLEN NIET SPREKEN ledereen mag over de nieuwe brug Toneelstuk over van Meegeren in Londen slecht ontvangen Dames! Vooral na Macmillan bij de Gaulle reis om de wereld met de keukenpan U Na 27 jaar weer normale roulatie Recordprijs voor stuk van Utrillo „LOEMOEMBA EERST VRIJ" altijd loelkom I steeds meer Raadslid Bakker weer ten strijde Solistenconcours van Euterpe Kasporgo brengt bezoek aan Frankrijk en Spanje Geen samenspreking Scholieren zamelden geld in voor Kongo Zaterdag 28 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 1 De zone in Europa waar de zonsverduistering totaal zal zijn. Van een bijzondere medewerker T~\EN HAAG. Binnenkort is er weer een zonsverduistering, die ditmaal niet eens zo ver van Nederland volledig zal zijn. Deson danks gaat er geen grote groep amateursterrenkundigen op pad. Na dat de vorige twee expedities in Zweden en op de Canariscbe eilan den triestig naar een bewolkte hemel hebben zitten kijken, is het de ze keer de lage zonnestand die bij voorbaat al roet in het eten gooit. Op woensdag 15 februari zal de maan van rechts naar links voor de zon schuivend het zon licht geheel onderscheppen. Dit is mogelijk omdat de zonne- en maan schijf, zoals wij ze zien vanaf ons aardse standpunt, ongeveer even groot zijn. In werkelijkheid is de schijf van de zon ongeveer 400 maal zo groot als die van de maan, maar..de zon staat ook ongeveer 400 maal zo ver van ons weg, dus klopt het zaakje weer. Zo'n zonsverduistering heeft gro te invloed: het wordt vrij donker en de natuur past zich daarbij ge heel aan, de dieren zoeken hun nachtverblijf op (zo gaan b.v. de kippen op stok) en de bloemen slui ten hun kelken. Deze keer is dit natuurgebeuren zichtbaar in een strook over de aardbol, die loopt over Zuid-Frank rijk, Noord-Italië, Zuid-Slavië, Noord- Bulgarije en Rusland. NIET GUNSTIG De totaliteitszone een goede tweehonderd kilometer breed be strijkt deze keer meer land dan wa ter en nog wel land met dicht be volkte gebieden, waardoor zeer ve len de gelegenheid hebben de tota le verduistering waar te nemen. Als de weersomstandigheden willen me dewerken. Anderzijds is het niet zo'n gun stige verduistering, want de zon, die in februari toch al laag staat, wordt reeds bij opkomst verduisterd en die lage stand kan aan de hel derheid en dus aan de waarnemin gen veel afbreuk doen. Een zons verduistering rondom het middag uur, dus bij hoge zonnestand, is veel gunstiger. NAAR ZUIDSLAVlE Desondanks trekken vele sterre- kundigen het is per slot van re kening hun beroep naar de to taliteitszone. De omstandigheden zijn gunstiger naarmate de plaats van waarneming oostelijker ligt: de zon staat hoger en de totaliteit duurt wat langer. De Utrechtse sterrenwacht heeft een expeditie uitgerust naar Bol op het eiland Brac ten zuiden van Split in Zuid-Slavië. De expeditie staat onder leiding van dr. J. Houtgast. In verband a. Bij opkomst van de zon is de verduistering al begonnen. b. Het maximum van de zon, 91 procent, is bedekt. c. De maan laat de zon weer geheel vrij. Het einde van de gedeelte lijke verduistering. met de omstandigheden wordt slechts een beperkt programma uit gevoerd, zodat ook minder materi aal is meegenomen. Ook andere landen rusten expedities uit naar Noord-Italië en Zuid-Slavië. Terwijl de Nederlandse amateur- sterrenkundigen thuisblijven, gaat wel een groep leden van de Neder landse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde de zonsverduistering zien. Zij gaan zonder instrumenten, doch uiteraard gewapend met foto toestellen eveneens naar Bol op het eiland Brag. De Belgische amateurs gaan naar een plaats tussen Nice en Genua. Zowel de Nederlandse beroepsas tronomen als de toeristische groep gaan naar het eiland Brac, omdat de meteorologische omstandigheden daar volgens de weerkundigen vrij gunstig zijn. Aangenomen wordt, dat men daar vijftig procent kans heeft op helder weer. IN NEDERLAND Nederland ligt buiten de totali teitszone. Indien de weersomstandig heden meewerken, zal de verduiste ring hier als een gedeeltelijke te zien zijn. Aarde, maan en zon staan wel in een rechte lijn, maar toch zodanig, dat we nog ietwat over de maan heen kijken. Toch is het deze keer voor Ne derland een flinke gedeeltelijke ver duistering, want bij een maximum is nog slechts een tiende van de zon zichtbaar. Bij opkomst om 7.55 uur is de verduistering reeds begonnen; er is aan de rechter bovenkant reeds .een hap uit de zon. De maan, die als zodanig niet zichtbaar is, schuift steeds verder van rechts naar links voor de zon langs, waarbij om 8.45 uur de grootste bedekking (91 pet.) tot stand komt. Aan de bovenkant van de zon is alleen nog maar een sikkeltje te zien. Steeds verder ver plaatst de maan zich naar links en om 9.52 uur laat de maan de zon weer vrij en in volle glorie schij nen. Bij de verduisterde zon worden liefst vier heldere planeten zicht baar: links van de zon Venus en Mercurius en rechts zeer dicht bij elkaar Saturnus en Jupiter, een samenstand, die elke twintig jaar voorkomt. VOORZICHTIG Ongetwijfeld'zullen velen voor de ze gedeeltelijke verduistering be langstelling hebben en zullen zij, in- dien.mogelijk, het verloop willen ga deslaan. Ga daarbij voorzichtig te werk en bezie het niet met het blo te oog, doch neem een stukje over belichte film of een beroet stukje glas. Advertentie - 'de ideale biiverwarming v' f. 107.25 V „BENEGAS" N V "Vf ^RedenjstYaai 3, Rotterdam; Tel. 010-11*62,40 - v .-. ,'Jt- V- 'J 2400 Depothouders'in Nedètla'nd WASHINGTON (Reuter, AP) In het belang van handhaving van het huidige peil in de betrekkingen tussen de Sowjetunie en de Verenigde Staten is besloten dat de twee vrijgelaten Amerikaanse vliegers geen verklarin gen in het openbaar zullen afleggen over het incident met het verkennings vliegtuig. een RB-47, boven de Barents- zee in juli van het vorige jaar. President Kennedy verwelkomde de twee kapiteins van de luchtmacht, John McKone en Freeman Olmstead, gisteren op de basis Edward's bij Was hington hartelijk en maakte daarna plaats voor hun vrouwen, Gail Olm stead en Connie McKone, die eerder op de dag op theevisite waren geweest in het Witte Huis bij mevrouw Ken nedy. Ook de minister voor de luchtmacht, Eugene Zuckert, en de chef-staf van de luchtmacht, Generaal Thomas White, waren ter begroeting op de luchtbasis Edwards aanwezig. Van een onzer verslaggevers GORINCHEM. Het gemeentebe stuur van Gorinchem heeft er geen be zwaar tegen dat het verkeer binnenkort over de nieuwe brug de Merwede zal oversteken. Deze coulante houding is donderdagavond in een raadsbesluit vastgelegd. Bij de opening van de brug zal de burgemeester de minister van verkeer en waterstaat namens de stad minzaam een oorkonde ter hand stel len, waarin dat wordt bevestigd. In 1329 of 1330, dat is niet te achter halen, kreeg de stad namelijk het recht om, met uitsluiting van ieder ander, mensen en goederen over de Merwede te zetten. Dat recht blijft bestaan, zelfs als de rivier is dichtgevroren. De ge meente zorgt dan dat er een pad komt, waarlangs iedereen de rivier mag over steken, als hij tenminste een kaartje heeft. Goede vrienden Het geldt ook voor het rijk, dat de sierlijke brug over de rivier heeft laten bouwen. Maar het gemeentebestuur is niet kleinzielig. B. en W. deelden de raad op 13 december jongstleden mee ,,het niet opportuun te achten een rechtsstrijd te entameren", want de ge meente is altijd goede vrienden met rijkswaterstaat geweest. Laten we dat zo houden, adviseerde het college dat sluit voor ons" een be vredigende afwikkeling van de kwestie via een compensatie niet uit". Bij die zinsnede gingen de gedachten uit naai de mensen van de veerboten, die op wachtgeld komen. Dat kost natuurlijk geld en met de winsten uit de veer dienst zal het ook gedaan zijn. Wij zijn echter aan de historie van het zes eeuwen oude heerlijke veerrecht verplicht ir een officieel besluit het rijk de onvervreemdbare en onherroepelijke vergunning te geven om met een brug een verbinding tussen Ie oevers van de Merwede te onderhouden aldus B. en W. Eeuwige strijd Dat respect voor de geschiedenis van het veerrecht is begrijpelijk. Zes eeuwen lang heeft de stad voortdurend op haar hoede moeten zijn Een landsheer, die eigenaar was van beide oevers had het veerrecht. Bij Go- rinchem zat er op elke oever één. Die heren hadden constant ruzie, zodat de één de ander het veerrecht niet gunde. Jan IV, Heer van Arkel (waarin de stad lag) en Willem IV van Horne, Heer van Altena, waren de eersten die goed met elkaar konden opschieten. Willem gaf Jan het veerrecht. Korte tijd later nam zijn zoon dochter Mechteld van de heer Van Arkel tot vrouw. Zo kwam het recht in Gorkum. Later heeft een kwaadaardige graaf de burcht van de Arkels verwoest. Toen was de stad de rechten weer kwijt. Poorters, die door andere poorters verachtelijke verraders werden genoemd, speelden de stad in handen van die graaf Deze was zo blij dat hij de rechten teruggaf. Zo is dat nog wat eeuwen doorgegaan. In de zeventiende eeuw kreeg Gorkum het heerlijke recht in erfpacht en in de negentiende eeuw kocht het die pacht af, zodat het sindsdien eigenaar is. Van onze correspondent LONDEN. Masterpiece (Meester werk) is de titel van een toneelstuk over Han van Meegeren, dat in Londen zijn première heeft beleefd. Zelden zijn er de laatste tijd zulke slechte kritieken over een stuk verschenen als na de eer ste voorstelling. Het gegeven is boeiend genoeg, daar zijn alle critici het wel over eens: de Nederlandse kunstschilder, die een aan tal Vermeers vervalste en een van zijn doeken aan Goering verkocht. In het stuk wordt dit alles uitgebeeld, ook het vermaarde proces dat tegen de schil der is gevoerd. De indruk van Masterpiece is pover: oppervlakkig is het woord dat de mees te recensenten gebruikten. Bijna nergens bereiken de twee schrijvers van het stuk enig niveau. De dialoog voltrekt zich met horten en stoten. Van het pu bliek wordt het uiterste aan uithoudings vermogen geëist. Melodramatische scè nes en cliché's wisselen elkaar af. De schrijvers Larry Ward en Gordon Russell hebben met Masterpiece ken nelijk een uitnemende kans gemist. Zelfs een geroutineerde toneelspeler als An ton Wallbrook, die de rol van Var Meegeren speelt hij heet in het stuk Van Maasdijk kon van de schilder geen aannemelijke figuur maken. Margaret Johnston speelt de rol van Van Meegerens vrouw. Veel verder dan haar handen wringen en zuchten komt zij niet. De verschillende en ongetwijfeld boei ende aspecten van Van Meegerens geest komen in dit stuk zeker niet tot uiting. Van Meegeren mag de kunstcritici dan danig bij de neus genomen hebben, in Masterpiece komen zij er wel heel erg onvoordelig af. Als men niet beter weet zou men denken dat kunstcritici nim mer anders verrichten dan de ergste schanddaden. Masterpiece is allesbehalve als een meesterwerk ontvangen in Londen. Het wordt gespeeld in het Royalty Theatre. Advertentie Hamea-Gelei voor Uw handen Van onze correspondent PARIJS. Gisteravond om kwart over zes is op het Parijse vliegveld le Bourget de Engelse eerste-minister Mac millan aangekomen in gezelschap van zijn vrouw Lady Dorothy en zijn parti culier secretaris. Na de nacht op de Engelse ambassade te hebben doorge bracht, zullen de heer en mevrouw Macmillan vandaag naar Rambouillet vertrekken, waar zij twee dagen de gas ten zullen zijn van de Gaulle. Daar zul len de beide staatslieden een aantal ver trouwelijke gesprekken hebben. Daar er geen directe geschilpunten zijn tussen Londen en Parijn zullen de staatslieden van zondagmiddag af in gezelschap van premier Debré, die voor de lunch is uitgenodigd volstaan met een uitwisseling van gedachten over de belangrijkste internationale kwesties: het eerste optreden van pre sident Kennedy en diens houding jegens Kroesjtsjef, de verhouding Oost-West, de Navo, Congo, Laos, de ontwapening, Al gerije en vermoedelijk ook de Franse kernwapenproeven in de Sahara. MOEILIJK PUNT Er is echter één punt, waarop de Engelse premier in het bijzonder de na druk zal willen leggen. Dat is de toe komstige verhouding tussen de Zes van de Euromarkt en de Zeven van de vrij handelszone. In zijn verlangen om een nauwere sa menwerking tussen deze twee economi sche blokken te bevorderen zou Macmil lan opnieuw een poging willen wagen om bij de Gaulle gehoor te vinden voor een samengaan van beide partijen op basis van een vrijhandelsstelsel. De Gaulle gevoelt daar heel weinig voor. Daar de besprekingen niet verder gaan dan een gedachtenwisseling en er geen agenda is, zal er na afloop geen com muniqué worden uitgegeven. ziet het: ik vraag u al direct bij proberen. Weet u waarom: omdat het eerste recept mij ook onbekend was. Ik genoot er zo van dat mij ineens het gezegde van een smulpaap te binnen schoot: ..Je zou je er dom van kunnen eten!1.!" Het is nog waar ook: als een mens eens zo echt on behoorlijk (zeg maar gerust grenze loos) van iets lekkers smult begint hij uiteindelijk een suf oververzadigd gevoel te krijgen. Pas op hiervoor, het is slecht voor uw lijn! Maar we gaan beginnen, we hebben weinig tijd vandaag. Allereerst dan het Mosselenslaatje: Neem een gro te hoeveelheid gekookte mosselen en meng deze door een dikke saus ge maakt van mayonaise met mosterd en zure room waardorheen u 1/3 aan hoeveelheid ongezoete appelmoes roert. Zeg nu niet ,,au, dat is lelijk van smaak" tenslotte eten we ook weieens een sla van ananas, krab of shrimps en mayonaise. Waarom dan niet deze combinatie proberen? En nu de Vis-Matelote: geschikt voor paling, dikke stukken kabeljauw, tarbot, griet of heilbot. Verder voor knorhaantjes en grote garnalen. Deze vissen kan men apart stoven maar ook met el kaar combineren. Maak de matelote als volgt: (we rekenen voor 1—1>/2 kilo vis) 2 gestampte teentjes knof look, 2 grote in dunne plakken ge sneden ui, 80 g boter of margarine maar nog liever 2 eetlepels olie om te beginnen en dan later 50 g boter erbij doen. Verder 1 scheutje cognac. 1—1% groot glas rode of witte wijn, naar gelang uw smaak is en 1 bouquet garni. Laat de margarine of de olie zeer heet worden en fruit hierin de uiensnippers met de knof look goudgeel, strooi erop een mes punt tijm, marjolein en dille, alles vers of gedroogd. Doe er alle stuk ken vis (geen kleine stukjes vooral, die zijn te gauw gaar) bij en laat deze ook heel even kleur krijgen. Giet er de cognac of de Armagnac op DEN HAAG. Op een Neder landse speelfilm van meer dan een kwart eeuw geleden kan men op verschillende manieren reageren. Men kan er minachtend over spre ken, hetgeen verscheidene keren gebeurd is als in een recent verleden de geschiedenis van onze vaderlandse speelfilmpogingen aan de orde kwam. Men kan er nog steeds bijzonder door geboeid worden. Dat is doorgaans het geval, wanneer men in zijn ontwik keling als filmkijker nog niet veel verder is gekomen dan het aap, noot, Mies van het witte doek. Men kan er smakelijk om lachen, ook al zijn de scènes, waarbij dat lachen het luidst opklinkt, destijds beslist niet als zodanig bedoeld. Dat laatste kan men in zekere zin sinds gisteren in het Haagse Capitol- theater doen, waar de in 1934 gemaakte Nederlandse film Op hoop van zegen na enkele succesvolle weken in de Amsterdamse volksbioscoop Edison opnieuw is gaan draaien. Het publiek heeft dat ook gedaan. Maar het was geen lachen zonder meer. Het was glimlachen om verouderde situaties, die nu eenmaal altijd vrolijk heid teweegbrengen en het was scha teren om de ietwat stuntelige twee gesprekken tussen de diakenhuisman netjes Daantje en Kobus In een stijl, die het nu alleen nog maar op de revueplanken doet. Lachen Maar hel was alles bijeen toch lachen dat doortrokken was van een zekere weemoed. Want Heijermans' dramatiek moge al lang niet meer aanslaan en wij mogen al lang geleerd hebben althans technisch een veel beter en ook veel geloofwaardiger produkt af te leveren, meer dan een kwart eeuw is lang ge noeg om iets verder te kijken. Die 27 jaren omvatten in de nauwelijks zestig jaar oude filmhistorie namelijk zo'n enorme periode, dat men verder den kend wel vanzelf bewondering voelt opkomen voor de pogingen van regis seur A. Benno die Louis Saalborn als artistiek leider naast zich had en voor hetgeen met de gebrekkige middelen verricht. van toen toch maar werd Bewondering ook voor de onbevan genheid, waarmee mensen als Esther de Boer-van Rijk in de rol van Kniertje, Frits van Dongen als de opstandige Geert, Willem van der Veer als de boze reder Bos en Annie Verhulst als Geerts meisje Jo de camera's in die dagen tegemoet zijn getreden en de temidden van veel routine opeens verrassende scènes, die door cameralieden W. R. Lach en Henk Alsem bijeen zijn ge draaid. Verrassend Verrassend is verder de sfeer, die in die jaren dertig toch maar met betrek kelijk simpele middelen in dit. op zich zelf natuurlijk stuntelige, filmbeeld kon worden gelegd door regisseur Benno. Het zijn waarschijnlijk voor namelijk die sfeer en de romantisch- weemoedige bijgedachten er omheen, die de door de televisie weer onder de aandacht van het publiek gebrachte film Op hoop van zegen zo te zien een nieuwe zegetocht door vele Nederlandse bioscooptheaters verzekeren. NEW YORK (AP). Op een New- yorkse veiling is voor een schilderij van Maurice Utrillo 52.000 dollar betaald, de hoogste prijs die ooit op een veiling voor een doek van deze Franse schilder is neergeteld. Het schilderij stelt een gezicht voor op de rue de Crimmée in Parijs. Het is gekocht door Alexander Iolas, een kunst handelaar in New York. Advertentie Van onze speciale verslaggever LUXEMBURG. Het hof van justitie bij de Europese gemeenschappen heeft beslist, dat de Nederlandse schroothan- delaar L. Worms op kosten van het hof kan procederen tegen de Hoge autori teit van de E.G.ti.S .41 eerder had de heer Worms ver zocht kosteloos te mogen procederen te gen de Hoge autoriteit. Dat verzoek kon het hof indertijd niet in behandeling ne men, orndat net niet voldeed aan de ju ridische regels die daarvoor zijn ge steld. De ïeer V/nms had het verzoek per soonlijk ingedie.nl. Urn voor een gratis proces in aanmerking te komen, dient Genemuiden in 't geweer Eigen nieuwsdienst GIETHOORN. De oude strijd tus sen B. en W. van Genemuiden en de raadsmeerderheid enerzijds en de frac tieleider van de vrije C.H.U. de heer K. B. Bakker anderzijds, is gisteren bij de behandeling van Giethoorns begroting voor 1961 weer fel opgelaaid. Woorden als „gifspuiterij" en aantijgingen als ,,U hebt de kolder in uw hoofd" doorspek ten de debatten en het raadslid de heer Bonthuis kon dus zeer ter snede constateren, dat er iets schortte aan het vertrouwen dat tussen het college van B. en W. en de raad dient te bestaan. De heer Bakker oefende scherpe kri tiek op wat hij noemde het er door bombarderen van het rapport dat een raadscommissie over het beleid van B. en W. heeft uitgebracht. De heer Bak ker vertelde dat hij zijn bezwaren tegen B. en W. op 12 januari op het ministe rie van binnenlandse zaken heeft uiteen gezet. Daarbij zou hem te verstaan ge geven zijn, dat over deze kwestie een rapport aan Gedeputeerde Staten zal worden gevraagd. Advertentie LEOPOLDSTAD. Zeven „neutrale" landen, die echter alle op de hand van ex-premier Loemoemba zijn, hebben gis teren de Veiligheidsraad verzocht bijeen te komen wegens de „alarmerende jong ste gebeurtenissen in Congo". Daarmee hebben de zeven Ceylon, Ghana, Guinee, Mali, Marokko, de Ver enigde Arabische Republiek en Zuid- slavië blijkens een brief aan de Egyptische voorzitter van de Raad „de wrede behandeling van Loemoemba bij zijn overbrenging naar Katanga en diens illegale gevangenschap" op het oog. Zij betogen dat er geen vruchtbare poli tieke onderhandelingen in Congo moge lijk zijn zolang Loemoemba gevangen blijft. Men neemt aan dat de Veiligheids raad nog de komende week bijeen zal komen. In Leopoldstad verluidt dat de Verenig, de Naties Indië, Mexico, Japan, Perzië en Zweden hebben verzocht troepen of troepenaanvullingen te sturen om het ga pende gat te dichten dat de terugtrek king van de Egyptische, Marokkaanse, Ghanese en Indonesische troepen in de internationale strijdmacht heeft gesla gen. Over de resultaten van het ver zoek is echter nog niets bekend. Het Belgische ministerie van buiten landse zaken heeft het gisteren „de plicht van de Verenigde Naties" ge noemd om te zorgen voor de vrijlating van de acht Belgische soldaten die „Der ongeluk" van Roeanda-Oeroendi uit de provincie Kivoe waren binnengekomen. De mannen zitten al een week in Stan- leystad gevangen. Hoestdronk in tabletvorm.95ct HEINKENSZAND. De Fanfarever eniging Euterpe organiseert op 4 febru ari een onderling solistenconcours in de zaal van de wed. Hoondert. Reeds onge veer dertig muzikanten lieten zich in schrijven. De heer J. J. Laroes zal op treden als jury, en de solisten zullen worden begeleid op de piano door W. L. Harthoorn uit Goes. Er zijn ai ver scheidene medailles beschikbaar ge steld, zodat dit een muzikaal evenement voor Heinkenszand belooft te worden. men "-cider eerst een proces te voeren Voor die eerste mislukte poging is de heer Worms mmiddejs de rekening ge presenteerd. Hij moet daarvoor tweedui zend gulden betalen. Hoewel de Hoge autoriteit verzocht had die kosten niet op hem te verhalen, is hem onder dwang van een eventuele gerechtelijke invordering gesommeerd het geld te be talen. Nu de heer Worms door bijstand van mr. J. L. Janssen van Raay uit Rotter dam de toezegging heeft gekregen, dat hij gratis kan procederen tegen de Ho ge autoriteit, komt binnenkort de schroofaffaire in behandeling voor het rechtscollege van de Europese gemeen schappen. Dit proces zal gaan om de vraag of en in hoeverre de Hoge auto riteit verantwoordelijk is voor de scha de, die de heer Worms heeft geleden nadat hij aangifte had gedaan van de schrootfraudes. Voorts zal het proces gaan over de vraag of de door de heer Worms gele den schade, die inmiddels het miljoen te boven is gegaan, een direct gevolg is geweest van het feit, dat hij de schroot- Iraude aan het licht heeft gebracht. In een reeds eerder gevoerd proces voor het hof van justitie is al vastge steld, dat de Hoge autoriteit verantwoor delijk was voor de handelingen van het O.C.C.F., de Brusselse instelling die via de verevemngskas ten onrechte grote bedragen heeft uitgekeerd od schroot- transacties, die na de aangifte door de heer Worms, frauduleus bleken te zijn Stichting voor Maatseli. Werk vergaderde KAPELLE. Op de jaarvergadering van de Interkerkelijke Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzor ging die onder voorzitterschap van de heer C, Smallegange gehouden werd. werd een verslag gegeven van de acti viteiten van het afgelopen jaar. Hieruit bleek dat in 1960 weer vele malen een beroep werd gedaan op de gezinshulp, er kon echter aan alle aanvragen vol daan worden. Bij de Stichting zijn aan- gesloten alle Diaconieën van de Ker kelijke gemeenten in Kapelle en Scho- re. een steek dit mengsel aan. Laat alles even flamberen en doe er dan pas de wijn waarin ge het bouquet garni legt bij! Laat deze matelote toegedekt onge veer 1520 minuten stoven. U ziet wel, het is helemaal niet moeilijk, U kunt in deze marinade vele soorten vis toebereiden. Wat hele champignons erbij maken het gerecht nog fijner! Wilt u er geen fles wijn voor open maken hetgeen ik best kan begrijpen, neem dan ofwel een extra scheut cog nac of neem inplaats hiervan sherry of rode port. Alle drie smaken doen het heerlijk.... maar een wijnsmaak je met de cognac is natuurlijk je van het! Gegrilleerde vis: neem hier voor dikke grote stukken kabeljauw, tarbot, griet, heilbot, garnalen (de grote ongeschilde ontdooide diepvries) of tongfilets. Laat deze vis enige uren marineren (toegedekt) in een meng sel van: gehakte uit, een scheutje so jasaus, wat citroensap en 1 kop olie. Peper en zout vergeten we nooit maar met zout zijn we wel zuinig nietwaar. De vis is al zout van zich zelf en veel zout verbetert de smaak niet. Haal de stukken vis uit de ma rinade en doe nu zo: we hebben lange satépennen en een zeer hete grill elektrisch of gas die echt wel hpel heet moet zijn. Welnu dan, onze grillplaat is ook met olie ingesmeerd en is ook gloeiend ziedend heet. Hier op leggen we de aan de pen gesto ken vis. We hebben er een laurier blad tossen gestoken, 1 plak citroen ?n 1 plak ui. Per pen nemen we on geveer 4 stukjes vis. Laat nu maar gaan, waarmede ik bedoel: stel deze satépen aan de felle hitte bloot. De stukken vis moeten onmiddellijk dichtschroeien en zijn in minder dan 68 minuten gaar. kunt echter ook een koekepan nemen en hierin op de met olie ingewreven zeer hete bodem deze stukken vis (ze zijn nog even extra met marinade ingewreven) goudbruin grilleren. U zult verbaasd erover zijn hoe eenvoudig dit alles is. Ik vind het zelf een enig werk. Voor al die enkele stukjes vis in de koeke pan doen het zo goed: de tongfilets moet u met een houten prikker nadat u ze heeft opgerold vaststeken. U moet wel rekening houden dat tong een zachter vlees heeft dan de kabel jauw, griet of tarbot. Het valt vlug ger uit elkaar! U ziet, we grilleren eenvoudig en gemakkelijk. Een gemarineerd stuk vis kunt u ook volgens de regelen der kunst pa neren en dan in een diepe frituur goudbruin bakken. Bij dit soort vis eet u pikant toe bereide rijst. Met een gebakken to maat, een ui en een teentje knoflook extra erbij met kerrie- of paprikapoe der, ja zelfs ietsje cayennepeper. Viskoekjes: deze viskoekjes maken we natuurlijk van resten gestoofde of gekookte vis. We zoeken alle graat uit de visresten en mengen er doorheen: gekookte rijst of gekookte fijngeprak- te aardappelen. In beide gevallen moeten we deze ingrediënten binden met een gekruide pikante witte saus. Deze roeren we in de ochtenduren er doorheen en laten deze massa koud worden. Die saus kan smaken naar: papri kapoeder, kaas, kerriepoeder of zo maar naar gemengde groene kruiden. U vormt er met 2 eetlepels platte koekjes van! Het visbeslag moet een dikke, smeuïge vaste consistentie hebben: alleen dan zult u deze koek jes straks in hete olie kunnen bak ken zonder dat ze uit elkaar vallen. Ze smaken zo lekker: vooral met rijst en een pittige kerriesaus ver mengd. Eet er alleen een gemengde sla bij. Maar dan moet u wel vol doende viskoekjes hebben! Deze viskoekjes bakt u zo ..bloot" zonder enige bewerking in de koeke pan. Natuurlijk kunt u ze ook pane ren en dan in de frituur bakken. Ook kunt u deze koekjes maken van rauwe vis alleen. Deze stukken vis wentelt u door de bloem en dan door een dik bierbeslag waarin u olie heeft geroerd. In de frituur gebakken zijn deze laatste viskoekjes wel heel erg lekker en zo knappend! Hierbij eet u een gekookte aardappel met sla of een kerrierijst. Ik neem nu afscheid van u en wens u smakelijk eten toe. Micky Woodhouse. Er is geen andere weg om een recept te beoordelen dan het te proberen!!! GOES. De sportvereniging Kasporgo, die grote bekendheid heeft verworven door het toene mende aantal contacten, dat de ze vereniging heeft gelegd met sportverenigingen in het buiten land heeft uitnodigingen ontvan gen om dit jaar bezoeken te brengen aan Oostenrijk, Spanje Engeland, Frankrijk en Zweden Het is niet mogelijk aan al deze verzoeken te voldoen en daar om moest een keus worden ge maakt, heeft ons de voorzitter van Kasporgo, de heer C W Vervest medegedeeld. Dit jaar zal de vereniging uit Goes een reis maken naar Frankrijk en Spanje en m verschillende plaat sen optreden. MIDDELBURG. Het contact tussen de kerkeraden van de (synodale en vrij gemaakte) Geref. Kerken te Middelburg is verbroken. In 1959 is de kerkeraad van de Geref (vnjgem.) kerk door de kerkeraad van de (syn) kerk benaderd met het ver zoek om samenspreking. Een uitvoeri ge correspondentie was het gevolg waarbij bleek, dat men van vriige- maakte zijde alleen tot samenspreking wilde overgaan nadat vooraf door de synodale kerkeraad een vragenlijst zou zijn beantwoord. Daartoe was de kerke raad van de Geref. Kerk (syn.) echter met bereid. Men wilde persoonlijk con tact Deze tweeërlei zienswijze heeft het v°oitduren van het contact en de mo gelijkheid van samenspreking in de weg gestaan. H ^LP'P^'kBURG. De leerlingen van de Christelijke H.B.S. hebben ook hun steentje bijgedragen voor de hulpactie voor Kongo, en het resultaat is van dien aard dat we gerust kunnen spre ken van een forse kei. De opbrengst van de huis aan huiscollecte was nl. met minder dan 1855,49 gulden en van de zakgeldactie 483.20 gulden. Een prachtig resultaat. In Nederlands Nieuw-Guinea zullen in de eerste helft van april Hr. Ms. iaeer Amsterdam en Hr. Ms. fregat Piet Hein de reis naar Nederland aanvaarden vol gens het normale aflossingsschema' Hr Ms. fregat Evertsen zal 15 februari uit Den Helder naar Nieuw-Guinea vertrek ken. Het zal onderweg een driedaags be zoek aan Curagao brengen. De Amster dam wordt afgelost door de iacer i Utrecht. J

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 6