Prijswinnaars van Oudejaarspuzzel i Mi Ontwikkelingsdag van Zeeuwse boeren over oogst en opslag Acht woordvoerders gaven deskundige voorlichting FILMS FAJA LOBB1 EN PRIJS DE ZEE IN PREMIÈRE De heer L. de Jager (84 jaar) schaatste nog zes kilometer Gisteren ook in Zeeland Cineast Herman van der Horst: De mens OPLOSSING Nieuwe regeling voor Arnemuidens vissers w&nöeLinqen öoor öe zeeuwse histORie „De manteling" De stamvader van vele hardrijders Kasteel Tempeliers Zaterdag 28 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 GOES. Onder het motto „Oogst en opslag" hebben gisteren de samenwerkende verenigingen voor bedrijfsvoorlichting een goed geslaagde ontwikkelingsdag gehouden. Kennelijk aangelokt door dit motto zijn ruim 350 Zeeuwse agrariërs naar de Prins van Oranje getogen, maar toch ook wel, omdat de oogst en de opslag voor de Zeeuwse boer een uitermate belangrijke materie betekenen. Hij is gisteren ruimschoots aan zijn trekken gekomen. Tussen het inlei dende praatje van de rijkslandbouwconsulent, dr. ir. C. W. C. van Beekom, en de samenvatting van ir. W. Kakebeeke uit Rilland heeft een keur van niet minder dan zeven deskundigen de talrijke moge lijkheden en moeilijkheden belicht van oogst en opslag. Een „zwaar' programma, waaruit tal van aangrijpingspunten vloeiden voor een nadere discussie in kleinere kring. En dat is immers de opzet van een ontwikkelingsdag. Massa's problemen kregen de Zeeuwse land bouwers mee naar huis voor bezinning. Voor de vierde maal werd gisteren een ontwikkel ir.gsd a g gehouden. De on derwerpen bieden ook nu voor elk wat wils, zoals de voorzitter, de heer F. de Groene in zijn openingswoord zei. Waar het om gaat Bij zijn inleidende bespreking week dr. Van Beekom van de plat getreden Sad en af. Via de service van de Ne- erlandse Spoorwegen en via een goed voetballend team, dat evenwel weinig doelpunten maakt, kwam de rijksland bouwconsulent tot de doelstelling van de ontwikkelingsdagen: Het gaat om een gezamenlijk bezinnen op de ontwik kelingen in de landbouw en om met col lega's van gedachten te wisselen. Want, zo vroeg hij, is de boer nog op de goede weg? Is hij bij de tijd? En ziet hij de ontwikkeling van zijn bedrijf in de nabije toekomst op de juiste wijze? De heer Van Beekom concludeerde, dat er een belangrijk faseverschil be staat tussen het rendement van ingevoer de verbeteringen door de boer en aan passing van de produktenprijs. Anders gesteld: Zolang de bedrijfsverbetering geen gemeengoed van de bedrijfsgeno- ten is geworden, profiteert de boer er van. Daarom gaat het er om bij te blij ven, ja zelfs voor te bljjven. Maar er is meer. De kositen van een uur ahbeid waren in 1930 2 kg graan of 2 kg melk en in 1960 6 kg graan of 6 kg melk. ,,U bereikt thans het drievoud van uw produkt". Daar bij komt, dat de landbouwlonen jaar lijks stijgen. Steeds meer arbeid zal daarom door kapitaal vervangen, moe ten worden. Het middel daartoe is mechanisatie. Na herinnerd te hebben aan enkele uitspraken van voormannen der Z.L.M. en C.B.T.B. concludeerde dr. Van Bee kom, dat ook in de arbeidsorganisatie nog grote mogelijkheden schuilen bij dezelfde aantallen arbeidskrachten en werktuigenpark. „Wanneer wij stellen, dat de E.E.G. voor de industrie een. succes wordt (waarmee niet gezegd is, dat hij dit niet voor de landbouw wordt) betekent dit enorme expansie mogelijkheden voor de industrie. Dit betekent tevens, dat de landbouw het nog met minder mensen moet doen. Het zal er om gaan, dat de boer dank zij een ver doorgevoerde mechanisatie met een daarbij aangepaste arbeidsor ganisatie, ook in het vervolg zijn be drijf kan blijven voeren, zonder daar van echter slaaf te worden". Na deze duidelijke en fundamentele aanwijzingen van de rijkslandbouwcon sulent kwam de heer De Ronde achter de katheder om te praten over de nieu we methoden bij de hooiwinning. Met name besprak hij de hooiventilatie in de schuren. De heer De Ronde wees erop, dat het hooi, dat ingesehuurd wordt, egaal moet zijn van vochtgehal te (30 a 35 pet.) en vooraf intensief ge schud moet worden. Nadat hij had uit- gewijd over de kosten van de ventilatie kwam de heer De Ronde tot de con clusie diat het voor de gemengde be drijven met een behoorlijk kwantum hooi zeker aanbeveling verdient te ven tileren. Het is immers zo: beter hard geblazen dan het hooi verbrand' In een uitvoerig en gedetailleerd be toog schetste ir. J. Minderhoud, direc teur van de Kon. Mij. „De Wilhelmina- polder" de diverse opslagmogelijkheden van de graanoogst. „Wil men een vol ledige mechanisatie van de graanoogst doorvoeren", zo stelde ir. Minderhoud voorop, „dan zal men moeten zorgen dat de organisatie of de inrichitin'g van de ontvangst van het graan in orde is." Het goed bewaren van graan vraagt veel voorbereiding, zorg en vakkennis. Dit gaat nog boven de investeringen. Hij verklaarde verder met nadruk, dat graan bewaren zonder goede droog- en ventilatie-inrichtingen niet mogelijk is. Spreker bleek voorts een groot voor stander van het bewaren van graan in grote kisten. En tot slot gaf hij zijn toehoorders enkele waardevolle tips: „Stel u eerst op de hoogte van de voorwaarden, die nodig zijn om graan te bewaren. Maak dan plannen en reken het uit en dan het belangrijkste: Bespreek uw plan met ieder, die er verstand van heeft. Voor mijn part met uw kap per." „De mechanisatie van de graan- en erwtenoogst", nam ir. H. J. Burema, verbonden aan het instituut voor land- bouwrationialisatie te Wageningen, die de plaats innam van ir. P. W. Bakker Arkema, voor zijn rekening. In een groot deel van zijn betoog releveerde hij de stand van zaken in Groningen, welk verhaal de Zeeuwse boeren met interesse volgden. Hij merkte op, dat het bij mechanisatie het eerste streven is om de werkzaamheden met minder mensen uit te voeren. Voorts besprak ir. Bermuda op duidelijke wijze de ver schillende methoden bij de oogst. De bindermethode zal zich op den duur niet kunnen handhaven. Voor de maai dorser zag de sprekeT meer mogelijk heden. Op het bedrijf Hoe het nu met de oogst en opslag op het bedrijf gesteld is vormde ook een belangrijk onderwerp op deze ont wikkelingsdag. Het was de heer A. Schoonderwoerd, verbonden aan de rijkslandibouwvoorlichtingsdienst te Goes, die aan de hand van zijn erva ringen op het bedrijf van wijlen de heer A. J. Groenewege te St. Maartensdijk de Zeeuwse boeren interessante mede delingen deed. Met de vertoning van dia's kon hij dit zijn toehoorders ook la ten zien. Het bleek wel, dat met een een voudig en toch praktisch systeem veel bereikt kan worden, zonder te 'hoge kos ten. Aardappelen aardappelropimachine het eindstadium nog niet heeft bereikt. Hij zag een ont wikkeling, die wijist naar volautomati sche machines, waarbij de aardappelen los gestort worden op zelflossende wa gens. Voor de tweerijige machines zag de heer Kalverkamp een beperkte kans in de landibouw. Koelruimten Als laatste spreker had de heer M. Murre, verbonden aan de rijksland- bouwvoorlichtingsdienst te Goes een lan ge titel aan zijn onderwerp gegeven: „Intensiever gebruik van koelruimten en betere aanpassing van de bedrijfs gebouwen aan de veranderde omstan digheden; Bij de aanvang van zijn be toog kwam hij tot een kortere formu lering: De mogelijkheden van de venti lator. Aan de hand van fraaie dia's liet hij de verschillende mogelijkheden zien. De heer Murre constateerde, dat de bedrijfsgebouwen voor steeds meer doeleinden worden gebruikt, hetgeen ook noodzakelijk is. Vervolgens besprak hij de vraag wat de boer met de aan gepaste bedrijfsgebouwen kan doen. In 1950 kwamen in Zeeland de eerste coöperatieve bewaarplaatsen tot stand. In 1960 werd een totale op slagcapaciteit van 80.000 ton bereikt, verdeeld over 300 bewaarplaatsen. Met klem bestreed hij de gedachte als zou de kuilbewaring niet nodig zijn. Met enkele cijfers toonde de heer Murre aan, dat deze vorm van bewaring echt nog niet gemist kan worden. Voorts zag hij mogelijkheden in de opslag van graan in de bedrijfs gebouwen. Sprekend over de mogelijk heden van de ventilator zei de spreker dat in deze richting de kansen zeker nog niet uitgeput zijn. Op alle inleidingen volgde een geani meerde discussie. De voorzitter van de commissie rationalisatie en mechanisa tie van het provinciaal onderzoekcen trum, ir. W. Kakebeeke, gaf een korte en bondige samenvatting van het ge sprokene. En het laatste woord van voorzitter De Groene was: „Ik kan niet anders zeggen mijne heren, dan dat het een geslaagde dag is geweest." Ja, ook de oogst en opslag van aard appelen ontbrak niet op het program ma. Dr. ir. D. E. v. d. Zaag, deskun dige op het gebied van de aardappel teelt bij het proefstation voor de akker en weidebouw te Wageningen gaf daar over interessante bijzonderheden. Hij wees erop, dat de boeren zich goed moeten realiseren, welke kant het opgaat met de aardappelen wat de kwa liteit betreft. Hij vertelde, dat in Zwe den uiterst hoge eisen aan de kwaliteit worden gesteld. „Grote partijen aard appelen uit Zeeland konden vorig jaar beslist niet aan deze eisen voldoen"* Ook in Engeland is een tendens naar hogere kwaliteitseisen aanwezig. Daar om wordt meer en meer naar een kwa- liteitsprodukt gevraagd. Ook in ons land. In dit verband noemde dr. Van de Zaag de verwerking tot veredelde pro- dukten (chips). „Daarin liggen grote mogelijkheden". De heer v. d. Zaag vond het jammer voor de Zeeuwse boer, die wat huiverig staat tegenover het bintje, maar hij vond dit ras toch een beste kwaliteits aardappel. Hij wekte ten slotte zijn toe hoorders op de rassenkeuze zodanig te wijzigen, dat de kwaliteit er niet onder lijdt. De heer U. D. Kalverkamp, hoofdas sistent van ir. Bakker Arkema, ging na der in op de organisatie en verdere me chanisatie bij de aardappeloogst en -op slag. Deze spreker verklaarde, dat de door L van Wallenburg GOES. „Deze film heeft uitein delijk een boodschap, de boodschap dat ondanks verschillen van ras, volk, levensstijl en zelfs een eeuwenlange afstand in beschavingsniveau het men selijk leven overal hetzelfde is". Met deze woorden besloot de Nederland se cineast Herman van der Horst gis termiddag zijn inleiding tot de door hem vervaardigde documentaires „Faja Lobbi" en „Prijs de zee", die gistermiddag in het Grand theater te Goes, City te Middelburg en Alham- Het lot heeft de acht prijswinnaars van onze Ganzenbordpuzzel moeten aanwijzen. Uit de honderden inzendingen (met en zonder fouten) won J. Fondse, Tellersweg 7, Kerkwerve, de hoofdprijs van vijfentwintig gulden. De tweede prijs (vijftien gulden) ging naar M. Zachariasse, Oostwal 99. Goes. De derde prijs (tien gulden) werd gewonnen door J. de Graaf, Blauwstraat 28, St. Maartensdijk. De vijf troostprijzen van vijf gulden gaan naar: G. Meulbroek, Oosthavendijk 12, Hansweert; Wed. Snoodijk-Rouw, Oude Rijksweg 17, 's Heer Hendrikskinderen; A. Buyse, Wilhelminastraat 5, Goes; W. Izeboud, Seisweg 220, Middelburg; G. P. Allewijn, Hoofdstraat 53, Waarde. En dan nu de oplossingen van de puz zels, die heel wat inzenders toch wel voor probleempjes hebben gesteld. I: De vermenigvuldiging luidt: 434 256 X beroep was: Faja Lobbi en Prijs de zee In het Grand te Goes, het City Thea ter te Middelburg en het Alhambrathea- ter te Vlissingen draaien „Prijs de Zee" en „Faja Lobbi". twee documentaires over Nederland en Suriname. Voor een uitvoerige bespreking zie elders in dit blad. Tussen sex en misdaad Deze nagatieve rolprent vertopnd Lu xor in Vlissingen. In de Barrio" een armoedige volksbuurt van New-York wonen de Portoricaanse emigranten on der ellendigste omstandigheden. Geen wonder dat de misdaad hier welig tiert. Een jongeman wil na een korte gevan genisstraf zijn teven beteren maar wordt in ziio goede voornemens gehin derd door de machtigste bendeleiders van Barrio Dit voert tot een mislukt huwelijksleven, de dood van familiele den en tot de ondergang van de hoofd persoon. Men ziet spel van John Saxon in de hoofdrol van deze goed opgebouw de film die men om zijn speltechnische kwaliteiten wel kan waarderen. Het ont breken van ook maar een lichtpuntje waarbij alles uitloopt op mislukking en ondergang doet ons echter een groot vraagteken plaatsen achter deze film. 2604 2170 111104 n: Naamkaartje. Het vertegenwoordiger III: Magisch vierkant: 1. lager 2. anode 3. godin 4. edikt 5. rente Radpuzzel: 1—9 Ouwel; 29 Uddel; 3—9 dadel; 4—9 engel; 5—9 jofel; 6—9 afval; 7—9 Andel; 8—9 riool. De be ginletters vormen het woord Oudejaar. V: Kryptogram Horizontaal: 1. Aarde; 6. mee; 8. 11 gedegen; 12. e.k.; ges; 16. wonde. Verticaal: 2. A.M.: 3. regelen; IV: al; 13. 4. 10. t.t.; de; 5. 10. zet; wagen; 7. lente; 9. lek; 14. go; 15. s.d. VI: Rebus Wij wensen de lezer een voor spoedige jaarwisseling. VII: Kruiswoordraadsel met getallen. Horizontaal: 1. Zon; 3. vis; 5. nel; 6. karaf; 10. tot; 12. mal; 13. lak. Verticaal; 1. Zaan; 2. non; 3. vol; 4. stam; 7. rio; 8. norm; 9. stuk; 10. til; 11. tol. VIII: Slangenraadsel: 1. Leven (of geren); 2. enige; 3. gevel; 4. velen; 5. enkel; 6. kelen 7. Engeland; 8. elanden; 9. Dene kamp; 10. kampen; 11. penning; 12. ingenieur; 13. Europa; 14. pa paver; 15. verbaal; 16. Alva; 17. vader; 18. ergernis. IX: Cijferpuzzel (één van de oplossin gen. Andere, die ook aan de gestelde voorwaarden voldeden, werden eveneens goedgekeurd) X: Het kippenhok (één van de op lossingen. Andere werden ook goedgekeurd) bra te Vlissingen, in première gin gen. Met „Prijs 4e zee" een film die een wereldvermaardheid geniet en de hoogste onderscheidingen kreeg en „Faja Lobbi" een film van recentere datum, die op een film festival in Berlijn werd bekroond met de „gouden beer", heeft Herman van der Horst andermaal hoogtepunten toegevoegd aan zijn oeuvre, en aan de nog jonge geschiedenis van de Ne derlandse film. Zowel „Faja Lobbi", letterlijk ver taald „Vurige liefde" als „Prijs de zee" zijn films die getuigenis afleg gen, niet alleen van het kunstenaar- schap en het vakmanschap van Her man van der Horst, maar meer nog van zijn liefde tot de mens. Hij is erin geslaagd met een eenvoud aan middelen en compositie, schijnbaar merkwaardige tegenstrijdigheid, fasci nerende effecten te bereiken. „Faja Lobbi" bedoeld als documen taire over land en volk van Suïina- me, is geworden tot een ontroerende symfonie in Meur, Mank en composi tie van dit merkwaardige deel van ons koninkrijk. Suriname, een conglo meraat van rassen, samengesteld uit bosnegers, indianen, Chinezen en Hin- dostanen gaat voor ons leven. We zien de mens in spel en werk, het hartstochtelijke levensritme van dit land, maar.... herkennen ten slotte onszelf. Want „Faja Lobbi", maar ook „Prijis de zee" zijn beide films die doordringen tot het wezen van ons menselijk bestaan. „Ja", vertelde Herman van der Horst, „toen „Prijs de zee" vertoond moest worden voor publiek uit Oost- Berlij-n, mensen die de zee nog nooit 'hadden gezien, die ons land niet ken nen, maar ook in een ander geestelijk klimaat leven, was het opvallend dat zij niet minder ontroerd waren dan de Nederlander zelf." Herman van der Horst was gisteren voor het eerst in Zeeland met als doel de première van zijn films bij te wo nen. De heer C. J. van Liere. directeur van het theater te Goes, overhandigde hem dan ook als herinnering aan Zee land namens de andere bioscoopdirec ties een schilderij van Veere. De heer Van der Horst was, als steeds, verge zeld van zijn echtgenote. „Ik ga overal heen met mijn man, en al zestien jaar lang," vertelde zij. Herman van der Horst vertelde dat hij veel steun heeft aan zijn vrouw als hij aan het filmen slaat. ,,Ik kom altijd handen tekort want ik wil alles zelf doen". Uit een gesprek dat we met hem hadden bleek wel hoe veel ontberingen en geduld er soms no dig zijn om tot goede resultaten te ko men. In Suriname had hij vooral de zorg voor met materiaal door de voch tige tropische warmte. „En het duurt weken voor je eigenlijk kunt gaan wer ken als je in een gemeenschap van in dianen of bosnegers bent gekomen". Ze moeten eerst aan je wennen voordat ze zich weer gaan gedragen zoals ze ge woon zijn te doen. De werkmethode van deze cineast, die steeds rekening houdt met de menselijke waardigheid, is het beste te illustreren met het volgende. Hij arriveerde in een nederzetting van bosnegers. En voordat men daar vrijgelaten wordt in zijn doen en laten, gaan uren heen met de ceremoniële be groeting. Juist toen hij met zijn korja len aankwam en aan land stapte waren vrouwen aan het weeklagen om de dood van een kind: Een unieke gebeurtenis om vast te leggen. Hoewel het hem speet toonde Van der Horst piëteit en onderwierp hij zich aan het begroetings ceremonieel. Toen ze halverwege waren er zou nog uitgebreid vergaderd moe ten worden vertelde zijn tolk hem dat het hoofd van het dorp hem attent wilde maken op het zeldzame gebeuren. Omdat de Nederlandse cineast een pië teitvolle houding had aangenomen mocht hij hoewel de begroeting nog niet geheel ten einde was gaan en staan waar hij wilde De N.C.V.B. afdeling Gapinge kwam in vergadering bijeen onder leiding van mevrouw Paauwe-Langebeeke. De heer H. J. Schoenmaker uit Zoutelande sprak over het onderwerp „Het ge loofsleven van de bevolking van Marok ko". De „sportvrienden" te Koewacht hield de jaarlijkse Koningschieting. De heer Prosper de Bock haalde de Ko ningsvogel naar beneden. Eerste minis ter werd Alb. van Hooye, tweede minis ter Alp. de Bock die ook het grootste aantal vogels naar beneden haalde, ,nl. vijf stuks. De C.J.M.V. Ora et Labora uit Nieuw en St. Joosland vierde haar jaarfeest in zaal Pluijmers. Na enige schetsjes, waarvan vooral „De Leeuwen temmer" veel bijval oogstte, werd als voornaamste programmapunt het to neelstuk De dochters van. de baas op gevoerd. Enige tijd geleden stond er in ons blad dat de bossen rond net kasteel Westhove door Staats bosbeheer zijn aangekocht. Een terrein van 43.70 ha werd met gel delijke steun van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen van de Stichting West hove overgenomen. Het kasteel met de tuin werd niet verkocht. Op het ogenblik is Staatsbosbeheer bezig met de aanplant van jonge bomen, waarvoor dood geboomte en laag struikgewas moet verdwij nen. WALCHERENS enige bos tussen Dom burg en Oostkapelle heeft wel een opknappertje nodig. De Duitsers heb ben er 20 jaar geleden gruwelijk huis gehouden. De grote bomen moesten het ontgelden om veranderd te worden in Rommel-asperges: de palen die overal in het land geplant werden om een lan ding van Engelse vliegmachines te be letten. Die op het strand werden neer gepoot moesten de vijandelijke landings- boten tegenhouden. Achteraf bekeken: allemaal vergeefse moeite, die ook heel wat zweetdruppels van met grote tegen zin meehelpende landgenoten heeft ge kost. Om een goed schootsveld te krij gen werd ook het grootste deel van de bomen en struiken aan de binenkant der duinen gerooid. Zo dun werd het bos, dat de westelijke zeewinden er vrij doorheen konden blazen en ze hebben heel wat doodgeblazen. Bovendien werd er dwars door het bos een spoorwegje aangelegd van Vee- re naar Westkapelle, om materiaal te vervoeren voor herstel van de Westkap- pelse dijk. Er was geen andere weg: Walcheren stond onder water. VEEL is er toen verknoeid van dit enige Walcherse bosgebied, „de mante ling" genoemd. Waaraan de in Middel burg geboren dichter P. C. Bouters een gedicht heeft gewijd „In de Manteling bij Domburg"; „In de spannen luwe stilte In de wieg van 't glooiend mos XI: Magisch kryptogram Horizontaal en verticaal: 1. Asia; 2. stap; 3. Iade; 4. apen. Xn: Kruiswoordraadsel Horizontaal: 1. Boezems; 5. vooral; 9. era; 11. ome: 12. ge; 13. vrij; 15. ar; 16 kale; 18. vleze; 19. ader: 21. ons; 22. ode; 23. sla; 24. erf; 25. teert; 27. koe; 28. hoed; 30. stop; 33. trap; 34. raam; 36. paal; 39. plas; 42. lam; 44. sabel; 46. lor; 47. ook; 49. bak; 50. zee; 52. keep; 54. veter; 55. loot; 57. k.o.; 58. t.t.; 60. lol; 61. ga; 62. st.; 63. iep; 65. pin; 66. netelig; 67. ronding. Verticaal: 1. Blokken; 2. zegen; 3. ere; 4. ma; 5. v.o.; 6. oma; 7. oeral; 8. laar zen; 10. vrede; 13. vloed 14. ijzers; 17. lof; 20. dak; 25. te; 26. t.t.; 28. hap; 29. opa; 31. oera; 32. pas; 35. klokken; 37. as; 38. label; 39. pekel; 40. 1.1.; 41. prettig; 43. moe: 45. baton; 46. leo; 48. optie; 51. eland; 53. e.o.; 56. os; 59. tel; 61. gin; 64. pi; 65. po. VITALE PRESTATIE VAN RENTENIER WOLPHAARTSDIJK. Dat de familie De Jager in Zeeland op het gebied van de schaatsprestaties altijd in de hoogste regionen heeft geleefd, mag bekend verondersteld worden, maar dat de stamvader, de 84-jarige heer L. de Jager nog steeds geen afstand kan doen van zijn geliefde sport is toch wel het toppunt van vitaliteit. De oude sehaatspromotor zo mogen we hem toch wel noemen, want hij heeft zijn hele familie „geïnfecteerd" heeft dezer da gen de ijzers onder z'n arm ge nomen, en is met zonen en klein zonen naar de grote meren in Brabant getogen om daar nog een pittig'baantje te trekken. „Het be viel me best hoor, en het ging ook Kasteel Westhove naar een onde gravure. Op de voorgrond drie Tem peliers naar de poort galoperend. Lig ik: boven vaart de zilte Zeewind over 't neigend bos. Al de toppen wuiveblinken In der zonne gouden lust. Wijl de dorre bladers zinken Om mij heen tot rosse rust. IJle vogelvluchten rissen Achter Weemland twijgenweb: 't Zijn de meeuwen die gaan vissen Met de wederkeer der eb Door de nieuwe eigenaar van de bos sen, het Staatsbosbeheer, wordt er veel bijgeplant. Naar men mij vertelde wel 10.000 boompjes per ha. Maar er zal wel een generatie overheen gaan, eer de oude vooroorlogse glorie weer terug is. Dan heeft Walcheren echter weer een prachtig recreatiegebied. TE MIDDEN van deze bossen staat een van de weinige kastelen, die Zee land nog bezit. Oompleet met binnen gracht tegen de muren en een gedeelte van de buitengracht. Ook wel gehavend tijdens de jongste oorlog, maar toch geen ruïne geworden. De oorsprong van het kasteel ligt in het duister. De Veerse geschiedschrij ver Ermerius zegt dat het van onbeken de ouderdom is. Een ander beweert dat het in het jaar 836 gebouwd is door de Noormannen. Die woeste zeerovers hebben hier inderdaad omstreeks die tijd op Walcheren gewoond. Hier had den ze dan een versterkt punt, een ves ting, om zich te kunnen verschansen tegen de aanvallen der eilandbewoners. Het kan ook precies omgekeerd zijn: gebouwd door de eilanders om zich te beschermen tegen de Noormannen. Wel licht bestond het al jaren vóór deze zeeschuimers zich aan onze kusten lie ten zien. Nog wel niet het tegenwoordige kasteel, maar het begin ervan, een voorburcht misschien. Waarom dit niet onmogelijk is? Omdat in deze omgeving verschillende voorwerpen en munten uit de Romeinse tijd, het begin van onze jaartelling, gevonden zijn. Toen was Domburg een zeehaven op Engeland, waar de godin Nehalennia werd ver eerd. LAAT U niet in de war brengen door de zogenaamde Romeinse brug die hier voor de oorlog lag. Deze is omstreeks 1800 gebouwd door Slicher, de heer van Westhove. De Duitsers hebben de brug laten springen zoals ze met zoveel an dere gedaan hebben. Toch had deze brug niet de minste strategische beteke nis. Het was een onnozel bruggetje van oude zandsteen over een even onbete kenend beekje, zonder water soms. Of Westhove aan de Tempeliers heeft behoord is niet zeker. In sommige boe ken staat het te lezen. Dit was een orde, die zich vooral bezig hield met de ver pleging van gewonden en zieken in oor logstijd. De ridders in hun witte mantels met zwart kruis hebben hun ont staan te danken aan de kruistoch ten. Wolfert van Borsselen, in 1118 kruisvaarder, gaf al zijn bezittin gen op Walcheren aan de orde der Tempeliers. Daar behoorde ook Westhove bij. Daarom vermoedt men dat de tempeliers op het kasteel gewoond hebben. ARNEMUIDEN. „Wij kunnen niet volstaan met het geven van morele steun aan de vissers maar we moeten hier daadwerkelijk helpen door het ver strekken van een rentegarantie." Met de ze woorden verdedigde burgemeester A. Hack in de gisteren gehouden raads vergadering het voorstel van b. en w. inzake de financieringsregeling voor de vissers. Deze regeling die zonder stem ming werd aangenomen houdt in dat de gemeente zich garant stelt voor 70 pet. van het krediet. „Voor de ontbrekende 30 pet. zal worden aangedrongen op me dewerking van het rijk", zo vertelde de burgemeester. Mocht het rijk deze medewerking niet geven dan gaan onze gedachten uit naar een regeling waarbij het mogelijk zon zijn de vissers een renteloos krediet te geven met bijv. een looptijd van vijf jaar, die echter bij een slechte besom ming zou moeten kunnen worden ver lengd. Deze gegevens verstrekte de bur gemeester geheel vrijblijvend. Het is na melijk niet zeker of bovenstaande rea liseerbaar is. Schaatsen hebben een deel van zijn leven uitgemaakt. De heer L. de Jager bezig met hel slijpen van een paar schaatsen, die hij geklemd heeft in een eigen- gebouwd apparaat. nog goed", zei de heer De Jager, toen we hem in zijn renteniers woning te Wolphaartsdijk troffen. „Het is daar op de grote meren kwa liteitsijs", zei de heer De Jager. „Glas helder water, dus het beste ijslaagje dat je je wensen kunt". Maar het risico voor een man van 84 ontging ons niet. „Was u niet een beetje benauwd toen u uw vader zo met z'n schaatsen zag vertrekken?", vroegen we aan zijn doch ter. „Oh nee hoor", zei ze, „dat is hier zo gewoon dat het niet eens tot me door is gedrongen" Min of meer logisch was dat antwoord wel, want de familie De Jager is van jong tot oud met het ijs even vertrouwd als met de vette Zeeuwse klei waaraan ze hun boterham ontworstelen. Het schaatsen heeft de heer De Jager van jongsaf in het bloed gezeten, en hij is blijkbaar zo enthousiast geweest dat hij zijn zonen de drang om prestaties te leveren als het ware in de ziel heeft ge stempeld. Neem b.v. Jaap, die op het ogenblik in Biezelinge woont. Die heeft in de na oorlogse jaren al vier keer het Zeeuwse kampioenschap behaald. En als het vandaag (zaterdag) nog helder vries weer was geweest, dan zou hij een Zeeuws uurrecord hebben gevestigd. Maar goed, de oude heer De Jager, de sterke en vitale stamvader van al die schaatsende kerels, is nog met ve le banden aan zijn oude sport verbon den. In Wolphaartsdijk geldt hij voor een gerenonceerd schaatsenslijper, die vele liefhebbers van deze sport gehol pen heeft om de ijzers weer berijd baar te maken. Bovendien heeft hij bij vele wedstrijden de banen uitgezet, hetgeen eenvak apart is. Stevig op je benen Hij vertelt er graag van, en eerlijk gezegd hij heeft ook wat te vertel len. Want de lange rij van toppresta ties die door hem. en door zijn zonen in de loop van de tijd geleverd zijn, met ere vermeld worden. mag De heer De Jager heeft zich op zijn 84ste jaar niet ontzien, en heeft alsof het de gewoonste zaak van de wereld was de ijzers weer ondergebonden. Was n niet bang om te vallen?, wil den we weten. Non ja", zei hij, „kijk es. je moet na- tuiirlijk stevig op je benen staan he".

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5