Vlissingen heeft behoefte industriewoningen aan QverbeKKiM Saneringscommissie heeft niet aan doel beantwoord De heer M. A. van Popering nam afscheid van de raad raé tl él WOLPHAARTSDIJK STEMPELT IDEAAL tNEDERlAIp 1*0° F H FR 780? se Zeeuwseh Dagblad Sociale afkomst Zwembad DE bevolking van Terneuzen krijgt een zwembad. Gedeputeerde Sta ten hebben hun goedkeuring verleend aan de plannen van het gemeentebe stuur en verwacht mag worden dat ook de Haagse instanties, die in de ze aangelegenheid een woordje ple gen mee te spreken, weldra hun fiat zullen geven. Het is wel zeer verheu gend dat de grootste gemeente van Zeeuwsch-Vlaanderen een zwembad zal krijgen, dat aan de moderne eisen voldoet. Burgemeester Kolff in nieuwjaarsrede Waar blijft rijksgoedkeuring voor bouw nieuwe stadhuis Havensleepboot (derde) besteld Bouwcapaciteit Extra volume Bunkerolie Rij ksgoedkeuring stadhuis in herfst 1961 Baldadigheid hlijft ons zorg baren Saneringsplan aanvaard Grondnotenmeel stoof over de Wester schelde Koop gelooi Veel rumoer had voorkomen kunnen worden Ridder in de Orde van Oranje-Nassau De heer F. G. Smit wethouder Bouw hotelgedeelte „Britannia" was verstandig Zaterdag 28 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. i Protestants-Christelijk JN het studiejaar 19581959 was 49 procent van de studenten afkom stig uit het zogenaamde hogere mi lieu, 23 procent uit de kringen van de middelbaar gesalarieerden, 20 procent uit de kringen van de mid delbaar zelfstandigen en acht procent uit het zogenaamde lagere milieu. In de provincies Drente en Noord-Bra bant, die een sterke economische ont wikkeling doormaken, is de belang stelling voor het hoger onderwijs sinds 1954-1955 relatief het sterkst ge groeid. Dat zijn cijfers, die te denken ge ven, omdat men eenvoudig kan stel len, dat de acht procent studerenden komt uit de arbeiderskringen. In ver gelijking met de overige aantallen een zeer gering percentage. Er blijkt uit, dat nog een groot ge deelte van het aanwezig intellect ver loren gaat, omdat, zo komt het ons voor, het standpunt, dat er alleen in tellect voorkomt bij de zogenaamde hogere milieus wel als overwonnen beschouwd kan worden. Men kan dus constateren, dat het geringe aantal studenten, afkomstig uit arbeiders kringen, een sociaal probleem is. Een probleem, waarmee op het ogenblik elke stad en elk dorp te maken heeft. Dat geldt dan in het bijzonder voor het onderwijzend personeel in de zo genaamde volksbuurten, die in dit opzicht ook wel eens al te gemakke lijk vaststellen, dat een kind uit een arbeidersgezin niet geschikt is om te studeren. Maar, dat is op zichzelf al een moeilijkheid, waarmee wij ons in dit artikel niet willen bezighouden. Het gaat er ons in eerste instantie om, dat zich een sociaal probleem aandient, dat er overigens altijd al is geweest, maar waaraan nog te weinig aandacht wordt geschonken. In de meeste gevallen speelt het stu diegeld de belangrijkste rol. Men kan het niet opbrengen en de vele studie beurzen en renteloze voorschotten blijken ten enenmale ontoereikend te zijn om het arbeidersgezin over de drempel van de financiële vrees heen te helpen. Het is een nationaal belang, dat dit vraagstuk nu eens behoorlijk wordt aangepakt. Een verruiming van mo gelijkheden voor het arbeiderskind is niet een kwestie van neerbuigende vriendelijkheid, maar het trekken van een wissel op de toekomst, in die zin, dat men dan de zekerheid krijgt, dat al het aanwezige intellect in ons volk ten volle wordt benut. Enkele jaren geleden heeft Zierikzee een voortreffelijk bad gekregen. Het Middelburgse bad voldoet weliswaar niet aan de eisen, die men aan een dergelijke inrichting meent te moe ten stellen, maar men heeft in de Zeeuwse hoofdstad tenminste een ge legenheid waarin het mogelijk is on der deskundige leiding te leren zwem men. Het is wel zeer te betreuren dat de gemeente Goes, die een inwonertal van ruim vijftienduizend heeft en een verzorgingsgebied bestrijkt waarin zestigduizend mensen wonen, tot op heden verstoken is gebleven van een zwembad. Er bestaan al ge ruime tijd plannen, die echter niet gerealiseerd kunnen worden, omdat men de vergunning, die van rijkswe ge moet worden verstrekt, niet heeft ontvangen. Dat zwemverenigingen aandringen op het stichten van een bad, omdat men dan in Goes wedstrijden kan houden, is te begrijpen, maar nog veel begrijpelijker is het dat er in de gemeente Goes honderden ouders zijn die elk jaar met angst de zo mer tegemoet zien, omdat hun kin deren dan het water willen opzoeken. Er is echter geen badgelegenheid met deskundig toezicht, waardoor er bovendien geen mogelijkheid is om de jeugd te leren zwemmen. Een bijkomende aangelegenheid is nog dat een zwembad in de zomer maanden een bij uitstek geschikte gelegenheid voor recreatie is. Ook dat mist men in Goes en het gevolg is dat in de vakantiemaanden een deel van de jeugd vertier zoekt op de straat, terwijl een ander deel de sportvelden opzoekt, die door het veel te intensieve gebruik gevolg van een tekort aan sportaccommodatie enorm inboeten aan kwaliteit. Verleden jaar is in een vergadering van de gemeenteraad van Goes me degedeeld dat Goes de hoogste plaats bezette op de urgentielijst voor de aanleg van zwembaden. De praktijk heeft geleerd dat Goes niet boven aan stond of nadien naar beneden is geschoven. In verschillende gemeenten buiten Zeeland legt men zwembaden aan in twee etappes. Men begint met de aanleg van een instructiebad. Is het mogelijk dat ook in Goes te doen? De uiteindelijke kosten van het com plete zwembadprojekt zullen er wel licht door stijgen, maar men verlost dan tenminste op vrij korte termijn veel ouders van een elke dag terug kerende angst. Dr. J. W. W. Hunter, een ruim hon derd jaar oude methodistenpredikant, heeft op de eerste zondag van zijn hon derd en eerste jaar gewoon gepreekt. Dr. Hunter zag men vijftig jaar gele den niet aan. dat hij zo oud zou wor den. Voor zijn gezondheid moest hij naar het droge klimaat van Texas ver huizen. Het is hem boven verwachting goed bekomen: de ruim honderdjarige preek nog geregeld, heeft een goede eetlust, doet iedere morgen ochtend gymnastiek en onderhoudt zijn eigen tuin. VLISSINGEN Ofschoon de gemeente Vlissingen ook in het afgelopen jaar weer een vertrekoverschot te zien heeft gegeven, mag echter met voldoening worden vastgesteld dat 1959 een kentering ten goede vertoonde. Door een kleine aanwas van de bevolking van 39 personen kwam het inwonertal op 29394. Eén van de oorzaken van deze nog niet bevredigende gang van zaken vindt men in de beper kingen, welke de scheepsbouwindustrie zich heeft opgelegd bij het werven van personeel, terwijl er anderzijds de volslagen ongenoeg zaamheid is van het aantal woningen, dat jaarlijks gereedkomt. Dit verklaarde de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, in zijn gisteren in Britannia uitgesproken nieuwjaarsrede. Verwacht mag worden aan de hand van de orderportefeuille van de Kon. Mij. „De Schelde", waar nog dezer dagen een belangrijke order aan is toegevoegd, dat alleen al daarom de maatschappij nieuw personeel zal moeten aannemen. Los daarvan mag worden tegemoetgezien, dat de uitbreiding van haar bedrijf in het Sloe tot een verdere belangrijke toeneming van het personeel der onderneming zal leiden. Welke een funeste ontwikkeling: zich voordoet bij het aantal gereedkomen de woningen tonen wel, aldus de bur gemeester, de onophoudelijk dalende cijfers, te beginnen met 1956. Zij ga ven het volgende beeld: 606, 315, 277, 196 en in het afgelopen jaar 163. Naar mate deze cijfers verder teruglopen gaat des te zwaarder wegen het aan tal woningen, dat ieder jaar aan de woongelegenheid wordt onttrokken of wordt gesloopt. Trekt men deze af, dan is ten slotte de woningvoorraad in 1960 met slechts 55 huizen toegenomen te gen een nettowinst in 1959 nog van 162. Burgemeester Kolff meende, dat een nieuw tijdperk voor Vlissingen nu de Sloeplannen gestalte gaan krijgen! is ingeluid. Helaas blijft de rijks goedkeuring voor het nieuwe stadhuis nog steeds uit. Men moet toch konsta teren dat voor overspanning van de arbeidsmarkt geen vrees behoeft te be staan. Telkens zijn er weer aanwijzin gen dat de aannemersbedrijven in Mid den-Zeeland onderbezet zijn en de ca paciteit van de daar gevestigde bouw nijverheid door het toekennen van on voldoende woninigcapaciteit aan Zeeland en het met grote vertraging afgeven van rijksgoedkeuringen steeds 'kleiner wordt. Bewijzen zijn er echter niet, al dus mr. Kolff. De Sloeplannen eisen een belangrij ke uitbreiding van de woningbouw. Naast het Vlissingse aandeel uit het veel te kleine Zeeuwse contingent zal de bouw van een groot aantal wonin gen uit extra-industrievolume nodig zijn, evenzeer is dit het geval met uit extra-volume toe te kennen contingen ten ter vervanging van noodwoningen, waarvan Vlissingen er nog altijd 446 rijk is. Met blijdschap 'gewaagde burgemees ter Kolff van de plannen tot de bouw van een brug over de Oosterschelde, waardoor de voor Vlissingen zo be langrijke zgn. middenweg door het Del tagebied verwezemüljkit kan wordien, De Vlissingse burgemeester maakte ook melding van een aanzienlijk hoge re omzet van bunkerolie voor zeesche pen. De Steenkolen Handels Vereniging wist deze ondanks grote concurrentie te bereiken. Waar het aantal olieibun- kerschepen niet belangrijk afweek van dat van 1959 betekent dit een aanmer kelijk hogere hoeveelheid gehunkerde olie per schip. Dit is het gevolg van het binnenlopen van steeds grotere schepen om te bunkeren. Een derde, bijzonder krachtige havensleepboot, is besteld, zei burgemeester Kolff. De huisvesting van leerlingen van de ho gere technische school blijft volgens de raadsvoorzitter zorgen baren, ofschoon alle leerlingen konden worden onder gebracht. Zij het voor een groot aan tal lesuren in gehuurde leslokalen van andere scholen. Voor het komende cur susjaar zal naar een derde hulpge bouw moeten worden omgezien. Het schemaplan van het nieuwe gebouw werd door de minister van onderwijs VLISSINGEN. De burgemees ter van Vlissingen, mr. B. Kolff, heeft in de gisteravond in Britan nia gehouden raadsvergadering meegedeeld, van de commissaris der Koningin bericht te hebben ontvangen dat de rijksgoedkeuring voor de bouw van het nieuwe stad huis in het begin van het derde kwartaal van dit jaar zal worden afgegeven. De commissaris kreeg voor deze mededeling machtiging van de directeur-generaal van de Volkshuisvesting en Bouwnijver heid. BURGEMEESTER KOLFF Industriewoning goedgekeurd. Aan de verdere uitwer king van dit plan wordt thans door de architect gewerkt, deelde de heer Kolff mee. Het terrein waarop het definitie ve gebouw te zijner tijd zal worden gebouwd werd inmiddels voor het grootste deel in eigendom verkregen. Burgemeester Vlissingen VLISSINGEN. Burgemeester mr. Kolff heeft in zijn gisteren uitgespro ken nieuwjaarsrede aandacht besteed aan de algemene criminaliteit in zijn gemeente. Hij deelde mee, dat het aan tal gepleegde misdrijven 173 bedroeg te gen 178 in 1959. Het aantal wegens mis drijf aangehouden personen liep op tot 142 in 1960 tegen 119 in 1959. De heer Kolff was tevreden over de dalende lij-n van het aantal gepleegde misdrijven in de laatste jaren. Ook het aantal sexuele misdragingen liep in 1959 belangrijk terug. Wat de jeugd aangaat: in 1960 werden 39 personen aan gehouden tegen 17 in 1959. Deze flink- ke stijging wordt veroorzaakt door de arrestatie van vijftien jongens, die in groepsverband uit zucht naar avontuur enige diefstalletjes hadden gepleegd. De baldadigheid blijft naar de me ning van de burgemeester veel zorg ba ren. VLISSINGEN. Na lange en moeizame beraadslagingen is de raad van Vlissingen gisteravond in Britannia gezwicht voor de argu menten van B. en W. met betrek king tot het veelomstreden sane ringsplan oude stad. Wat aanvan kelijk niet direkt mogelijk leek is gebeurd: Het plan werd met algemene stemmen aanvaard. Hieraan moet echter onmiddellijk worden toegevoegd dat B. en W. bepaalde toezeggingen hebben moeten doen. Toezeggingen, die een aantal leden als voorwaarde stelden voo'r aanneming van het voorstel van het kollege. Zij hiel den in, dat B. en W. met alle be schikbare macht zullen streven nog voor het einde van het jaar het ontwerp tweede fase ter be spreking in de raadsvergadering te brengen. De heer E. T. Ooster huis (VVD) had hiertoe nog een motie willen indienen maar door interventie van ir. J. H. Kriete- meijer (AR) die eerst nog wilde horen of B. en W. inderdaad bereid waren om spoed te zetten achter de tweede fase, Werd de motie in getrokken. Ter toelichting zei bur gemeester mr. B. Kolff dat de eer ste en tweede fase gedeeltelijk ge lijktijdig zullen worden uitgevoerd: Met de aanneming van het sanerings plan schonk de raad de scheidende wet houder M. A. V. Popering een mooi af scheidsgeschenk. De wethouder heeft overigens „te vuur en te zwaard" het plan moeten verdedigen. Nog in de avonduren moest hij ernstige kritiek aanhoren van het raadslid ir. Krietemey- er die het college nogmaals verweet na genoeg geen overleg te hebben gepleegd met de Kon. Mij. „De Schelde" en de middenstand. Zover in zijn vermogen lag, weerlegde de heer Van Popering deze kritiek. Hij benadrukte dat het ge meentebestuur steeds getracht heeft ver paupering van de oude stad te voorko men. Burgemeester Kolff ging nog in op en kele opmerkingen van de raadsleden, met name op die van ir. Krietemeyer met betrekking tot „De Schelde", welke maatschappij haar bezwaarschrift te laat heeft inggdieni. terwijl zij op de hoogte was van de plannen. HOEDEKENSKERKE. Het 9707 bruto-registerton metende Noorse vracht schip „Hosanger" dat donderdagavond in de Biezelingseham een aanvaring ge had heeft met het Franse schip „Ville de Strasbourg" en daarna voor anker is gegaan, heeft men gisteren gepoogd leeg te halen. Het bleek een bijzonder zwaar kwarwei. Uit Terneuzen en uit Vlissingen waren drijvende kranen naar het Noorse schip gevaren, doch het bleek dat men met deze kranen het schip moeilijk kon lossen. De lading ge malen grondnoten was namelijk los ge stort in de ruimen van het schip, waar van er twee reeds vol water stonden. D,e mannen, die met het werk in de ruimen waren belast en volgestoven wer den met het aardnotenmeel zagen er uit als grimmige spoken. Gisteravond kwam men tot de over tuiging dat het onmogelijk is op deze wijze de inhoud van het schip over te brengen in kleinere vaartuigen en in de loop van vandaag zal het werk dan ook worden voortgezet met elevators, die te hulp zijn geroepen. Vandaag zal men tevens proberen het gedeelte van het schip, dat averij heeft opgelopen boven de waterspiegel te takelen. De Hosanger is omringd door sleepboten en bergingsvaartuigen, die assistentie hebben aangeboden. Het Franse schip kreeg een gat boven de waterlijn en heeft de reis voortgezet. De gereformeerde mannenvereni- ging Onderzoekt de Schriften" te Ril- land-Bath hield jaar jaarvergadering o.l.v. de heer J. Elenbaas. De heer J. Jille uit Kruiningen hield een lezing over ,,Kerk en gezin". Voor de schieting van de winter- schutters op de overdekte baan te Ter neuzen bestond grote belangselling. 62 schutters namen er aan deel. De hoog vogel werd afgeschoten door Ch. de Boey, de zij vogels door Alex Apers, M. Matheews en R. I. Laheijne. De Koopman aan de deur is een bekende figuur. In Laodicia ook. Die stand stond vol met textielfabrieken; en de koopman aan de deur was een dagelijkse verschijning. En als Jezus naar zijn gemeente in die stad een brief schrijft vergelijkt Hij zich met de Koopman, die zijn waar aan komt bie den. Hij komt op dit moment bij u thuis. Hebt U iets nodig? Hij bezorgt het U. Ge makkelijker kunt U het niet krijgen. Het gaat bij Jezus gemakkelijker dan wij dik wijls denken. Wat heeft Jezus te koop? Goud, dat in het vuur gelouterd is. Daarmee wordt be doeld: Geloof! Jezus biedt geloof aan. En dit hebben wij toch juist nodig? Geloof. Meer geloof? Daar hebben we dikwijls be hoefte aan. En Jezus biedt liet ons aan. En wat voor geloof: goud, dat in het vuur gelouterd is. Dat wil zeggen: geloof dat stand houdt dat het uithoudt dat je draagt door elke twijfel en door de bitter ste omstandigheden heen. Dit geloof biedt Jezus aan. Nu bij ops thuis. Maar de prijs zuchten wij. De prijs. Nu die valt mee zegt Jezus. Je krijgt het voor niets omdat je zo arm bent. Want ik heb het betaald aan het Kruis. Er is maar èèn betaalmiddel: Bloed van Jezus. Willen wij dat Jezus voor ons betaalt? Nu dan kunnen wij geloof kopen. Jezus betaalt. Wie zo bidt: Geef me geloof want ik ben niets en Jezus is alles zal geloof ontvangen. Ik raad het U aan zegt Jezus. Zonnemaire J\ Melse. Ir. J. H. Krietemeijer (Vlissingeii) VLISSINGEN. Een groot aantal raadsleden heeft gistermiddag in Britan nia zijn visie gegeven op het sanerings plan. De beide liberale afgevaardigden, die het woord vroegen, waren sterk ge porteerd voor het standpunt van de Vlissingse middenstandscentrale, met name waar gesproken wordt over het scheppen van parkeergelegenheid ach ter de St.-Jacobskerk. De heer E. T. Oosterhuis (VVD) noemde de toestand waarin de bebouwing rond het Groene- woud zich bevindt deplorabel. Hij ver wachtte dat het parkeerterrein een In jectie zou zijn voor zelfsanering van het gebied. De financiële bezwaren van het gemeentebestuur achtte hij niet door slaggevend. Hij drong er evenals zijn fraktiege- noot H. B. J. Knoop op aan tegelijk met de aanpak van ae eerste fase een begin te maken met dit projekt. De heer F. G. Smit (Arbeid) voelde weinig voor het scheppen van parkeer ruimte. De middenstand vergist zich in de afstanden van de stad. Er is nog ruimte genoeg elders in de oude kern. Ir. J. H. Krietmeijer (AR) betreur de het dat zestien jaar na de bevrij ding de binnenstad nog hier en daar niet om aan te zien is. In 1956 werd met het plan een aanvang gemaakt, maar sindsdien is hoegenaamd geen overleg geweest met de Kon. Mij. ,,De Schelde" en de middenstand. Naar de mening van het AR-raadslid heeft de saneringscommissie niet aan haar doel beantwoord., mede doordat het gemeentebestuur een te starre geheimhoudingpolitiek volgde. De ge volgen zijn niet uitgebleven. Veel ru moer had voorkomen kunnen worden. De heer H. v. Rooijen (CHU) meende dat de middenstand in haar uitlatingen te ver was gegaan. Zich tot het zuivere plan bepalend zei hij een doorbraak van het Betje Wolffplein naar de Oude Markt te moeten afwijzen. In de eerste fase zal alle aandacht aan de Lange Zelke moeten worden besteed, maar zo spoedig mogelijk is een oplossing wen selijk voor Branderijstraat en omgeving (tweede fase). Zijn fraktiègenoot de heer P. Bikker zou graag zien dat het gedeelte tussen Coosje Buskenstraat en Kolvenierstraat in de tweede fase werd gebracht en de eerste fase werd „verschoven" tot aan het Groenewoud. Dit Groenewoud acht te hij nog urgenter dan de Lange Zelke. Ook de heer Bikker zag weinig heil in een doorbraak. Evenals de heer Van Rooijen vond ook de heer J. J. Kempe (Arbeid), dat de middenstand zich niet waardig had gedragen. De injectie van het parkeerplein was voor hem niet no dig, omdat er genoeg ruimte omheen was. De heer F. v. SabbenTCHU) sprak in dezelfde geest als de heer Van Rooij en. Burgemeester Kolff had nog meege deeld, dat er expansie moet komen voor de middenstand om zich op mo derner leest te schoeien. Anders ver liest de oude stad haar aantrekkelijk heid als koopcentrum. En met het oog op het struktuurplan zal dit centrum er een van hogere orde (meer winkels met duurzame gebruiksartikelen) moeten worden. Sinds 1818 heeft de Vlissingse raad niet buiten het stadhuis vergaderd. Gisteren tverd echter i.v.m. de behandeling van het saneringsplan van de traditie afgeweken. Men kwam nu in Britannia bijeen waar de publieke tribune bevolkt tverd door een groot aantal middetistanders. VLISSINGEN. Zeer groot was de belangstelling, die de heer M. A. van Popering gisteren in Brittannia ten deel viel bij zijn afscheid als wethouder. „In de zestien jaar van zijn bewind heeft hij enorm veel tot stand ge bracht", aldus burgemeester Kolff. „Ook buiten Zeeland is dit bekend". Het verheugde de burgemeester de heer Van Popering mee te delen dat het H. M. de Koningin had behaagd hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Kolff herinnerde er aan dat de heer Van Popering bij zijn entree in de raad direct als wethouder in een zo goed als geruïneerd Vlissin gen geen gemakkelijke taak kreeg. Te meer niet omdat hij de portefeuille van volkshuisvesting en later ook die van openbare werken beheerde. „Twee plan nen hebg u in het bijzonder voorbe reid, het plan Paauwenburg en het sa neringsplan. Wij hebben altijd zeer veel bewondering gehad voor uw grote ijver en plichtsbetrachting en uw strikt recht vaardigheidsbesef. f Advertentie) Een voor Zeeland unieke collectie Perzische tapijten vindt u in onze vestiging te Goes. VLISSINGEN. Met negentien stem men voor en een blanco heeft de Vlis singse raad gisteravond in Britannia de heer F. G. Smit (arbeid) benoemd tot wethouder der gemeente Vlissingen als opvolger van de heer M. A. van Pope ring. die dezelfde avond afscheid van b. en w. en de raad nam. De heer Smit was het enige raadslid dat kandidaat werd gesteld, al drong de heer H. B. J. Knoop (WD) nog aan op uitbreiding van het aantal wethouders tot vier. Burgemeester Kolff wenste de nieuw benoemde wethouder van harte geluk. Hij memoreerde dat de heer Smit, in de zes en een half jaar van zijn raads lidmaatschap een vooraanstaande plaats in de raad heeft bereikt. Burgemeester Kolff: VLISSINGEN. In zijn gisteren in Britannia uitgesproken nieuwjaarsrede heeft burgemeester mr. B. Kolff het jaar 1960 als een goed jaar vftor het toeristenverkeer in zijn gemeente ge noemd. Hij releveerde dat het besluit tot de bouw van het hotelgedeelte van Britannia gelet op de voorlopige uit komsten, verstandig is geweest. Voor het hebben van een optimistische kijk is volgens de heer Kolff echter nog geen aanleiding. De met ingang van september 1958 geopende visserij school voorziet in een behoefte, doch bleef in haar ontwikke ling wat ten achter, mede als gevolg van het uitblijven van wettelijke eisen inzake de bevoegdheid voor het uitoe fenen van het beroep. De belangstelling van het publiek voor het stedelijk museum was weer groter dan in het voorgaande jaar. Het aantal bezoekers bedroeg dit jaar 2699 middelburg-goes gratis advies van onze binnenhuisarchitecten franco levering door heel nederland "tl itëmmmm m s s®™ r-,* JKÊjI "spis&dQkS' I:A tegen 2191 in 1959. Het gemeentelijk vis mijn-bedrijf had in 1960 een omzet van 398.468, 30 legen 369.297.08 in 1959. een vermeerdering van 29.171.22. Bij het badbedrijf kan het aantal geno men baden worden geschat op 43.500 te gen 67.000 in 1959. De slechte weersom standigheden zijn hieraan niet vreemd. Voor 1960 moet op een exploitatietekort van 5.400 worden gerekend. Verwacht wordt, zei burgemeester Kolff, dat men in 1961 een derde nieuwe dubbelsehroef-redemotorboot aan het vlottend materiaal van het Belgisch Loodswezen voor de rededienst zal toe voegen. Dit met het doel overdag twee en 's-nachts drie boten in de vaart te hebben, teneinde voor de loodsverwis- seling ter rede een zo efficiënt moge lijk verloop te bevorderen. In Wolphaartsdijk wordt aan de toekomst gedacht. Toen ik, teneinde mijn botten tegen de snerpende koude te beschermen had verordineerd dat ik heden middag een op een pantser ge lijkende borstrok met dubbel voorstuk zou aantrekken mijn vrouw zou dit deel van ons ma- nufacturenbezit reeds een staan plaats geven in het midden der slaapkamer ontving ik van het gemeentebestuur van Wol phaartsdijk een envelop, waarop het figuur van een charmante dame in badpak was gestempeld. En misschien om de gedachten aan de koude wat te verdrijven was deze dame afgebeeld terwijl ze waterskiede over het bij Wolphaarts dijk gelegen water van het (toekom stige) Veerse Meer. Het is thans tijd om even te rillen en kippevel te krijgen. Het gemeentebestuur van Wol phaartsdijk kijkt vooruit. Het brengt in de wintermaanden de zomer in uw huis. Vroeger had het Wolphaartsdijkse ge meentebestuur weinigzeggende dienst- enveloppen in gebruik. Het plak ken van postzegels op dat soort en veloppen is niet nodig en daarom ge ven overheidsinstanties voorkeur aan deze briefomslagen. Meen echter niet dat de posterijen gratis sjouwen met de dienststukken. Zo is het niet; er wordt een flinke prijs voor berekend, want deze enveloppen worden name lijk geteld en de afzenders krijgen een rekening thuis. Enige tijd geleden meenden de posterijen dat voor het bezorgen van dienstenveloppen wel een paar centjes meer mocht wor den gevraagd en toen heeft een aan tal gemeenten die op de kleintjes moeten letten besloten, het gebruik van dienstenveloppen af te schaffen. Postzegels plakken is voor bedrijven en instellingen, die veel schrijven, een tijdrovend karwei en daarom kan men ook gebruik maken van frankeer machines. die het bedrag dat de post moet hobben voor het op de gewenste plaats afleveren van de brief op de envelop stempelen en het interessante is dat men naast dit stempel nog re clame kan maken. Verschillende ge meenten doen dat, o.a. Terneuzen. Het stempel van Wolphaartsdijk heb ik hierbij voor u laten afdrukken. Opdat u zou weten dat dit gemeente bestuur nu reeds propaganda maakt voor de ontwikkeling, die de gemeen GEMEENTE WOLPHAARTSOt* WOLPHAARTSDIJK, I116. 1 .51 aCENTg MAM. WATEfiSPOffTCCMVtlM HEI VEEftSt MCEB te straks hoopt mee te maken en ■waardoor het denkt te worden,: ideaal watersportcentruim aan het Veerse Meer. Burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny heeft optimistische verwach tingen van de toekomst. De ontwikke ling van Wolphaartsdijk zal niet zijn als die van een wonderboom, maai de kansen, die er voor het grijpen lig gen zal het vooruitstrevende gemeen tebestuur straks weten te benutten. VEERHUIS OVER OPTIMISME GESPROKEN, dat kan men ook vinden bij de ex ploitant van het restaurant „'t Veer huis", dat op het ogenblik terzijde van de niet meer gebruikte heirweg naar de aanlegsteiger van het voorma lige veer ligt. Vroeger trof men hier een wachtlokaal aan., waar een kopje kopje koffie of een glaasje oude kla re viel te drinken, thans is er een ge renommeerd restaurant gevestigd met als specialiteit „Waterzooi", een scho tel van verschillende vissoorten. Dit restaurant moet het nu nog hebben van de mensen, die 'het jachtige le ven willen ontvluchten en in de stil te aan de Zandkreek hun maag ver wennen en een kok willen prijzen, maar straks als de wens van het poststempel in vervulling gaat zal het publiek dat op adem wil komen achter een bord waterzooi worden af gewisseld met de toeristen, die op en rond het Veerse Meer hun vakantie toeslag aanwenden ter verhoging van eigen levensvreugde en anderer wel vaart. 'De gemeente Wolphaartsdijk heeft zich een ideaal gesteld: watersport- centrum worden. En om dat ideaal vlugger bij de verwezenlijking te brengen heeft men zelifs de correspon dentie van het gemeentebestuur benut, opdat de posterijen de brieven tegen betaling, maar de reclame gratis zouden bezorgen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3