Man - verdacht van doodslag - beschuldigt zijn vrouw Santa Maria Snel §m*totéhaï*Mm u m Sensatie voor gerechtshof AMERIKA WIL HANDEN GEHEEL VRIJ HOUDEN Koopje voor het rijk Zelf aii de slag ET HARDE GESLACHT 1 pua^asf11' KAPPIE EN DE LUCHTSTRIJD PASTERNAKS GEDICHTEN OP MUZIEK Uit de kerken KIND IN WAK VERDRONKEN Hoge Raad vernietigt arrest weekblad T.V.- omroepverenigingen Duitser zag winst in Oostduitse marken DOOR DIGNATE ROBBERTZ FLITS GORDON in het heelal Zaterdag 28 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Van onze correspondent DEN HAAG Niet ik heb die man gedood, maar mijn vrouw. Met deze opzienbarende ver klaring kwam gisteren de 31- jarige uitbeender G. N. G. uit Den Haag aan bij het Haagse gerechtshof, waarvoor hij in ho ger beroep moest terechtstaan wegens het doodsteken van de 67-jarige boekbinder P. C. M. Voor dit feit was G. door de rechtbank tot vijf jaar met af trek en terbeschikkingstelling van de regering veroordeeld. Weliswaar had hij daar ook niet bekend, maar hij had het toen doen voorkomen, alsof hij niet wist wie de dood van de man in feite op zijn geweten had. Vorig jaar had de achttienjarige Vera K., echtgenote van G., de boek binder op de avond van 5 juni mee gelokt naar haar huis aan de Jac. Catsstraat. Sinds enige tijd had zij de gewoonte mannen te lokken, maar hen na het vragen van een voorschot, „om de kamerhuur te betalen", in de steek te laten of door haar man te laten wegjagen. Nadat de boekbinder in de keuken slaapkamer was gelaten, vroeg de vrouw hem eerst vijf gulden te betalen. Hij weigerde en er ontstond enig rumoer, waarop G. toeschoot, die de man de trap afjoeg. Buiten gekomen zakte de boek binder in elkaar; kort daarop overleed hij aan diepe steekwonden, toegebracht met een vlijmscherp uitbeendersmes. G. en zijn vrouw verdwenen samen op een fiets. Na enige omzwervingen werden zij in Amsterdam aangehouden. Belofte gebroken Op die tocht naar Amsterdam heeft mijn vrouw mij bekend, dat niet ik, maar zij de man had gestoken, zo betoogde G. gisteren voor het hof. Hij had echter beloofd de schuld op zich te zullen Eigen nieuwsdienst RIJPERKERK De vierjarige Joke Kooistra uit Rijperkerk is op de vaart in haar woonplaats door het ijs gezakt en verdronken. Het kind schoof achter een stoel over het ijs en verdween in het wak zonder dat iemand het zag. nemen, in de hoop, dat zijn vrouw het slechte pad na dit vreselijke voorval zou verlaten. Direct nadat zij echter bij de behan deling van haar zaak door de Haagse rechtbank op vrije voeten was gesteld, was zij weer met deze oplichtingen be gonnen en nu schijnt zij zich zelfs aan ware prostitutie te hebben overgegeven. Voor G. was dit aanleiding om zich niet langer aan zijn belofte aan haar te hou den, zo zei hij. Hog ere eis De procureur-generaal geloofde niets van deze onverwachte „onthulling". Wel iswaar beschouwde hij de vrouw als de morele schuldige in deze zaak, maar als feitelijke dader zag hij G. Nergens in de stukken is een aanwij zing te vinden voor de veronderstelling, dat zij de man zou hebben gestoken. Integendeel. Tegen een Haagse kelner en een Amsterdamse schilder heeft' G. tijdens zijn omzwerving met nadruk en volkomen onbewogen, omkleed met vele details, verklaard een man te hebben neergestoken. G. was degene, die achter de boek binder aanliep, niet zijn vrouw. Boven dien had G. een motief. Hij was bijna ziekelijk jaloers en voor zijn familie die toevallig op bezoek was, moest hij op die avond een show opvoeren van gepaste verontwaardiging. Daarin is hij te ver gegaan, aldus de procureur-generaal. Hij was van mening, dat de opgelegde vijf jaar uit het oogpunt van rechtsbe scherming onvoldoende waren. Zijn eis luidde acht jaar met aftrek en terbeschik kingstelling. De raadsman weerlegde, dat nergens in het dossier aanwijzingen voor de feitelijke schuld van de vrouw te vinden zijn. Het onderzoek is echter te veel geconcentreerd geweest op de man, zo meende hij. Hij concludeerde tot vrij spraak, subsidiair een nieuw onderzoek door de rechter-commissaris. Vervolg van pag. 1 Terwijl Rusk in het State Depart ment op deze wijze blijk gaf van de wil van de regering-Kennedy, de han den in de internationale politiek volle dig vrij te houden lied Adlai Steven son, de nieuwe leider van de Ameri kaanse vertegenwoordiging bij de Ver enigde Naties, in New York uitkomen dat volgens de Amerikaanse regering veel zal afhangen van de houding van de Sowjetunie, vooral in de volkeren organisatie. Geen propaganda Het beleid omlijnend dat de Ver enigde Staten in de volkerenorganisatie willen gaan voeren zei Stevenson in een persconferentie dat de Amerikaan se delegatie geen gelegenheid voorbij zal laten gaan om in de Verenigde Na ties te streven naar een beëindiging van de koude oorlog. Stevenson veroordeelde het streven, de volkerenorganisatie voor propagan- dadoelen te misbruiken. Hij zei; Wij zouden ten zeerste gebaat zijn met een algemene afspraak tot wering van pro pagandistische verklaringen en beledi gingen. De volkerenorganisatie zou dan weer een belangrijk instrument in een rustig diplomatiek verkeer kunnen worden, meende hij. Hij legde er de nadruk op dat Ame rika de bondgenootschappen trouw zal blijven en zich zal blijven keren tegen elk streven naar verdere expansie van het communisme in Azië. Handvest Stevenson veroordeelde de aanvallen op de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjoeld. Die aanvallen komen volgens hem neer op aanvallen op het handvest van de Verenigde Naties. Hij wees er op dat juist dat handvest de beste bescher ming is voor de kleine landen. Vervolg van pag. I Geen antwoord Veel was er niet te zien uit een der Amerikaanse marinevliegtuigen die in de nacht van donderdag op vrijdag boven de Santa Maria vlogen. Het schip voer toen zeker duizend mijl van Trini dad midden op de Atlantische oceaan. De piloot had opdracht het schip niet te dicht te naderen. Men was kennelijk bevreesd dat er van de Santa Maria af geschoten zou worden. Door krachtige verrekijkers kon men de omtrekken van het prachtige Portugese schip duidelijk waarnemen, ondanks de duisternis. Drie uur lang cirkelde het Amerikaanse toe stel boven het schip. Al die tijd zond het via de radio boodschappen naar de Santa Maria. Er werd niet geantwoord. De inzittenden zagen enkele keren wat wazige figuren op het dek heen en weer lopen. Waren het rebellen van Galvao of passagiers? Men kon er geen zeker heid over krijgen Maatregelen Hoewel het straatbeeld van Lissabon de gewone rust vertoont, kan het toch niemand ontgaan dat er op vrij grote schaal bijzondere voorzorgsmaatregelen zijn genomen. De nationale garde en het leger hebben opdracht gekregen alle personeel binnen de kazernes te houden. Alie openbare gebouwen worden zwaar bewaakt en de wacht voor het paleis van president Salazar is uitgebreid met ge wapende patrouilles in jeeps. Het Portugese volk hoort ondertussen over de gebeurtenissen met de Santa Maria weinig anders dan dat de natie eensgezind achter Salazar staat. Alle kranten eisen met opmerkelijke eenstem migheid bestraffing van de zeerovers die zich van het schip hebben meester ge maakt. De weinige bladen van de oppo sitie proberen zo neutraal mogelijk het schaarse nieuws te geven. Over de bewegingen van de Portugese oorlogsschepen die proberen de Santa Maria te onderscheppen zwijgen alle bladen. Het grootste gevaar dat het land op het ogenblik bedreigt, zo meent men in Lissabon, komt uit de koloniën in Afrika. In deze rijke overzeese gebiedsdelen behoort een opstand beslist niet langer tot de onmogelijkheden. De rebellie op de Santa Maria kan een dergelijke ont wikkeling alleen maar in de hand werken. Mocht premier Kroesjtsjef van de Sowjetunie in het voorjaar naar New York komen om de tweede helft van de zitting van de Algemene Vergade ring bij te wonen, dan zou een per soonlijke kennismaking met president Kennedy misschien nuttig kunnen zijn. Stevenson dacht niet dat men zo'n kennismaking een topconferentie zou mogen noemen. In ieder geval hoopte hij dat de Sow jetunie in de Verenigde Naties wat meer inschikkelijkheid en bereid heid tot samenwerking zal tonen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Hoge Raad heeft het arrest van het Arnhemse gerechts hof vernietigd in een geding tussen de omroepverenigingen en het voormalige televisieweekblad T.V. Het geding werd naar dit hof terugverwezen. De omroepverenigingen vorderden het geheel achterwege laten van het publi ceren van radioprogramma's door T.V. Het Arnhemse arrest bevestigde een uitspraak van de rechtbank te Arnhem, dat een commissie van deskundigen moest worden benoemd om na te gaan of deze publicaties van T.V. als eigen, oorspronkelijk werk konden worden be schouwd- Beide partijen gingen tegen deze bepaling in cassatie. De Hoge Raad stelt nu, dat T.V. haar publicaties ontleende aan voor het bui tenland bestemde programma's waarop in het buitenland geen auteursrechten bestaan. Dit had het hof volgens de Hoge Raad niet buiten beschouwing mogen laten. COMMENTAAR Het blijkt een verheugend arrest voor de persvrijheid, zo verklaarde de hoofd redacteur van het vroegere weekblad T.V., de heer P. de Ruwe. Mr. A. G. Maris, die het proces voor T.V. voert, verblijft op het ogenblik in het buiten land, maar andere juridische relaties toonden zich bijzonder ingenomen met deze uitspraak van de Hoge Raad. Het ziet er naar uit dat de drang naar vrijheid zal zegevieren over verkeerd ?ebruikmaken van monopolistische macht, leze procedure blijft, al is het weekblad T.V. opgeheven, van het grootste belang, omdat inmiddels de radio- en televisie programma's met uitvoerige toelichting worden gepubliceerd in het weekblad Televizier, waaraan de redactiestaf van T.V. thans is verbonden. Van onze correspondent VENLO. De 25-jarige Duitser E. C. uit Reydt heeft gisteren in Venlo en omstreken geprobeerd een windhandel- tje te drijven met nagenoeg waardeloze Oostduitse marken door het te doen voorkomen alsof het marken uit West- Duitsland waren. In een sigarettenwin- kel betaalde hij een pakje sigaretten met een biljet van tien mark. De win kelierster kreeg argwaan, omdat zij de kleur wat vreemd vond. Zij waarschuw de de politie, die op de Straelseweg de Duitser aantrof. Hij had nog een groot aantal Oostmarken in zijn bezit en was op zoek naar een volgend slachtoffer. Van onze correspondent ENSCHEDE. De raad van Enschede heeft gisteravond het voorstel aanvaard het landgoed Drienerlo, waar minister Cals de derde technische hogeschool wol vestigen, voor de symbolische som van een gulden aan het rijk over te dragen. Het landgoed, dat de gemeente indertijd van het Nederlands beheerinstituut had gekocht, was aanvankelijk gereserveerd geweest voor het Nederlands opleidings instituut voor de buitenlandse dienst. Dat had zich echter in Breukelen gevestigd. De raad keurde ook een krediet van tienduizend gulden goed voor plannen die verband houden met de nieuwe tech nische hogeschool. Advertentie MOLENAARS kindermeel in 4 variaties: Rijstebloem Bordklaar Tarwebloem Tarwegries DE NATUUR IN EN OM UW HUIS Het is nu de goede tijd voor het snoei en van uw grote vruchtbomen, de zo genaamde kroonbomen. Dat zijn bomen op een grote stam. De kroon zal men zo veel mogelijk moeten uitdunnen; de zon moet er bi) kunnen komen en het is dus niet goed als er te veel hout in het hart van de boom zit De takken die naar de buitenkant van de boom gaan. iaat men rustig zitten; na het snoeien moet er eigenlijk een soort komvorm ontstaan. Het lijkt erg moei lijk, maar dat is het toch heus niet. Morellen kan men ook in eigen tuin kweken; ze kunnen nog voor een muur of schutting op het westen of noorden gepoot worden in ieder geval op een plek waar andere vruchtbomen het niet meer noen Tegen een muur of schutting worden de bekende leibomen gepoot; te genwoordig kweekt men echter ook wel struikvormen in eigen tuin en die vol doen ook prima; ze moeten echter wel voldoende ruimte hebben. Een onderlin ge afstand van een paar meter hebben ze heus wel nodig. De winterprovisie op zolder of in de schuur zal men regelmatig moeten con troleren. Uien kunnen wel een paar gra den vorst hebben, maar als men merkt dat het op zolder of in de schuur bene den het vriespunt is gedaald moet men de uien met rust laten. Het is verkeerd er dan in te gaan roeren. Laat ze rus tig liggen en als het doorgaat met vrie zen, kan men er kranten overheen leg gen. Het is natuurlijk beter dat te doen voordat het zo ver is gekomen. Van onze correspondent PARIJS. Zondag zal Parijs de we reldpremière beleven van vier liederen van Boris Pasternak, de Russische schrijver, die onder dwang van de Rus sische regering de Nobelprijs voor lite ratuur weigerde. Deze liederen zijn in werkelijkheid gedichten uit het boek Dr. Zhivago: Hamlet, De scheiding, "Wil de wijn en Bruiloft, waarvoor de Rus sische componist Nabokov, die sedert vele jaren in Frankrijk woont, de mu ziek heeft geschreven. Deze liederen zullen in het Russisch worden gezongen door de jonge Duitse bariton Hermann Prey, die hiermee zijn debuut in Parijs maakt. Hij wordt be geleid door het orkest Lamoureux onder leiding van de Russische dirigent Igor Markevitch. 108 Het hout was vochtig en wilde niet branden, zodat er een prikkelende rook onder het schuine dak hing. Eerst had hij aan Voorhoute en aan Dirxland zitten denken. Een ook aan Bergen. Nergens had hij zich kunnen thuisvoelen, zó, dat hij er een nieuw bestaan zou willen begin nen. Zijn gedachten waren afge dwaald om naar het zeurderige hui len van Nicolaes te luisteren. De ge zondheid van het kind begon weer achteruit te gaan. Berta meende dat Nicolaes in Brabant beter zou gedij en dan hier in de vochtige en altijd kille lucht van Tholen. Maar Claes wilde niet naar Brabant en nog min der zou hij het kunnen verdragen om iedere dag zijn vader te moeten zien. Als Adriaen sterk en gezond was ge bleven, zouden ze waardige tegen standers geweest zijn. Nu stond hij tegenover een ziekelijke man, die te vroeg oud geworden was. Claes was wel in zijn hart bereid om zich ge heel met zijn vader te verzoenen, maar Adriaen was helemaal in zich zelf verzonken. Hij luisterde alleen nog naar Joanna, als ze bij hem kwam zitten en haar hand op de zij ne legde. Claes lichtte zijn hoofd op om naar een lichte hoefklop te luisteren. Langs de zandweg naderde een rui ter. Het gebeurde zo zelden dat er bezoek kwam op het Huis Vermui- den, dat hij opstond en in het deur gat ging staan. De avond was al gevallen. Uit de donkere schaduwen van de abelen kwam een paard tevoorschijn. Aan zijn houding van het hoofd en aan de lange lichtblonde manen herkende Claes de merrie van Arjen. Verrast over diens onverwacht bezoek liep hij hem tegemoet. Arjen was door nat. Het water leekte uit zijn man tel en van zijn muts. Het viel Claes op hoe zorgelijk hij er uitzag. Ineens overviel hem de vrees voor nieuw ongeluk. Bijna zonder woorden be groetten ze elkaar. Claes riep zijn knecht om het paard van Arjen te verzorgen. Zelf haalde hij een buis en hozen. Je kunt je bij het vuur verkle den, zei hij. Je zult wel koud zijn na zo'n rit. Ben je van het Botkensveer gekomen? Arjen knikte. Snel trok hij zijn nat te kleren uit en dronk van het war me bier dat in een tinnen kan bij het vuur stond. Misschien is het wel een teken dat ik oud begin te wor den, probeerde Claes te lachen. Maar tot midden in de zomer heb ik nog graag warm bier gereed staan. Arjen zeide niets. Hij streelde een van de honden over zijn kop. Buiten droppelde de regen eentonig. De deur was open blijven staan. Af en toe waaierde een natte vlaag binnen. De wind rumoerde in de boomkruinen. Ik geloof niet dat je gekomen bent om ons goed nieuws te brengen, zei Claes. Nee! Goed nieuws is het niet, broer Toen vertelde hij hoe het met Jo ris was afgelopen. Claes vloekte, maar zijn mond beefde en hij moest naar een hoek van het voorhuis lo pen om zijn ontsteltenis en verdriet te verbergen. Je moet het ook aan Berta ver tellen, zei hij na lange tijd. Arjen had in het vuur zitten kijken. Hij schrok op en kwam overeind. Dat is waar, Berta Waar is ze? Heb je er een gewoonte van gemaakt om al leen in het voorhuis te zitten? Claes bleef in het donker. Het is hier stil, antwoordde hij onwillig. Berta heeft het liefst Neïleke bij zich. Ze zijn altijd met Nicolaes bezig... Ik heb toch niet anders te doen dan met mijn honden te spelen. Het klonk zo verdrietig dat Arjen naar hem toe ging en een arm om zijn schouder legde. Kom broer! We moeten er samen over praten, wat we zullen gaan doen. Toen Berta hoorde hoe haar zwa ger om het leven gekomen was druk te ze het kind vaster tegen zich aan. Het was alsof zij vreesde dat de klei ne ook iets zou kunnen overkomen. Dat is verschrikkelijk, zei ze eindelijk. Arme Joris De hele avond spraken ze alleen over Joris. Hoe hij geweest was en wat hij het liefst gedaan had. Arjen zat voortdurend te denken aan Diete Andriesdochter. Maar hij kon niets over het meisje zeggen. De gedachte kwam bij hem op, of hij naar Agger zou gaan. Zij zouden daar anders te vergeefs op de boerenjonker blijven wachten. Voor Arjen het met zichzelf daar over eens was geworden, inreeg Ni colaes weer stuipen. Hit schuim kwam op zijn lippen en hij rolde met zijn ogen. Berta legde het kleine li chaam languit op de vloer. Voortdu rend zei ze allerlei woordjes tegen het kind, dat helemaal buiten zich zelf was. Dat blijft maar terugkomen. Wij hebben al zoveel middelen gepro beerd. Claes zei het op een verontschul digende toon. Het was vervelend dat Arjen dit nu moest meemaken. Ze waren toch al van streek over Joris. Berta huilde zachtjes. De aanval duurde niet lang. Nico laes was helemaal slap geworden en hing futloos over de arm van zijn moeder. Arjen riep de kleine bij zijn naam en nam de ijskoude handjes tussen de zijne. Voordien had hij nooit zo op het kind gelet. Nu kwam hem dat kleine wezen zó hulpeloos voor dat hij week werd van mede lijden Het viel hem ook op hoe Nicolaes hetzelfde ruige rosse haar had als zijn vader. Het was toch een Romers- waler. Leg het kind nu maar in zijn bed, zei Claes tegen Berta. En zich naar Arjen kerend begon hij over Margriet van Schengen te praten. Zijn moeder had gezegd dat de vrou we van Schengen heel veel wist over kinderziekten. Claes wilde naar haar toe gaan om raad te vragen. Weet jij hoe het met haar is, Arjen? Het is al bijna een jaar ge leden sinds ik Sweer heb gesproken. Toen was zij nog niet helemaal ge nezen. Je weet toch dat zij in het verstand geraakt was door de ver liezen die zij geleden hebben tijdens de overstroming? Arjen knikte. Ik weet het. Maar het was niet zo erg, dat zij geen raad meer zou kunnen geven. Je moet al les doen wat je kunt, Claes. Het gaat om je zoon. (Wordt vervolgd) ÜCB6NTHI6R B'NNEN/ BINNEHGEPR0NG6N- KOMMAAR VERDER EN BB/REPIGUe NIEUWS' GIERIG"HEID. „Nog groter moet onze kruiser worden!" schreeuwde Fidelio Bombas- tos helemaal rood van opwinding. Vooruit dan, daar gaat de laatste gaspatroon!" antwoordde El Catról. „Carramba! Zo indrukwekkend is geen kruiser ter wereld!" Inderdaad had het gistproces het in wendige van het schip sterk doen uit dijen. Maar omdat vooral de weke de len waren gegroeid leek het geheel niet erg meer op een oorlogsbodem, maar eerder op een grote, bultige knollen- zwam. „Dat kan straks een indrukwekkende klap geven!" bromde Kappie, die net als de anderen moeite had om zich op het bolle, wiegelende oppervlak staande te houden. Kappie vergiste zich. Het schip plofte niet, al scheelde het niet veel. Het deinde licht en hups op het water en gedroeg zich geheel als een gewone ballon. „En nu op naar Banana!" beval Bombastos. „Best", zei de meester. „Maar waar is de machinekamer? Krakende kruk assen, alles is zo uitgebreid en opge bold, dat het net is, of ik door een kraam met lachspiegels loop!" „En de stuurhut dan riep de maat, op het roer afmarcherend. ,,Ik k-krijg er compleet ruimtevrees vai. 1" „Geen gezever in de ruimte!" zei Kappie. „De zee is even groot geble ven en de afstand tot Kubis is hetzelf de licht dus het anker!" Weinig vermoedde Kappie, dat deze manoeuvre grote gevolgen zou hebben! I NED HERV KERK Beroepen te Giessen-Ouderkerk (toez) J. Mansvelt, vic. te Lisse; te Groote- gast (toez.), W. Ch. Jansen te Warfhui- zen, te Vuren-Dalem (toez.), W. Chr. Klumper, vic. te Rotterdam-Overschie. te Wilnis (toez.) vac. O. A. Zijlstra; M. J. G. v. d. Velden te Nieuwpoort. CHRIST GEREF KERKEN Tweetal te Kerkwerve: H. C. v. d. Ent, te Rotterdam-W. en J. M. Visser te Dokkum. Beroepen te Noordeloos: C. Verhage te Hilversum-C. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Nieuw-Beijerland: Chr. van Dam te Rotterdam-Z. en G. Zwe- rus te Norwich, Ontario, Canada (voor heen te Middelharnis). C De Bond van plattelandsvrouwen af deling Kruiningen kwam bijeen in „Ons Dorpshuis" o.l.v. de presidente me vrouw Sinke-Klos. Mevrouw L. N. Huijs- man-Griep uit Rilland-Bath besprak een boek van mevrouw Eleanor Roosevelt „Alleen verdér". Besloten werd in maart een familieavond te houden. De Unie van vrouwelijke vrijwilligers te Zierikzee heeft tijdens de actie ver koop van kinderpostzegels voor 1488 gul den'aan zegels verkocht.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2