GEEN SPREIDING HOGER ONDERWIJS Enschede t.h. krijgt nieuwe D' Breder vlak voor hogeschool Santa Maria POLITIEKE MOORD IN ALGIERS DUIZEND AUSTRALIËRS VAN VUURDOOD GERED Vader en zoon overleden Bestaande instellingen uitbreiden CENTRALISATIE NODIG Voor Enschede T.H. met inwonende studenten programma's Korting op pensioenen van ambtenaren van 2 op 1,4 Donderdag 26 januari 1961 7EEUWSCH DAGBLAD Pae. 7 GEEN UNIVERSITEIT VOOR ROTTERDAM - TOCH Voor Leiden en Delft te veel concurrentie Breder draagvlak Vervolg van pag. 1 Delgado REGEN BRACHT UITKOMST: WETSONTWERP INGEDIEND BRAND IN PAKHUIS TE MUSSELKANAAL NIEUWE WEGEN 150 MILJOEN TWINTIG GULDEN VOOR DEFENSIE „Recht op doel af" Indonesië trekt zich terug Toekomst voor YN leger in Congo niet rooskleurig IN HET KORT Van onze Haagse redactie EN HAAG In de naaste toekomst zullen twee nieuwe technische hogescholen worden gesticht, één te Enschede en één in de buurt van Amsterdam. Nederland zal er geen nieuwe universiteit bij krijgen. De groei van het wetenschap pelijk onderwijs in ons land dient te worden opgevangen door uitbreiding van de bestaande instellingen met daarbij een ver dieping van het onderwijs. Deze plannen maakt de regering hekend in een zeer uitvoerige nota aan de Tweede Kamer. De voornaamste punten uit deze nota, ingediend en ondertekend door minister mr. J. M. L. Th. Cals, zijn: 1 Vestiging op korte termijn van een nieuwe technische hogeschool iïi Enschede. Minister Cals hoopt dat deze reeds in 1962 de eerste studenten kan ontvangen. De nieuwe t.h. de derde na Delft en Eindhoven zal in eerste aanleg bestemd zijn voor de opleiding van werktuigbouwkundige, elektrotechnische en scheikundige in genieurs. 2 Vestiging van een vierde technische hogeschool, die omstreeks 1967-1968 in de buurt van Amsterdam moet wor den geopend. Deze t.h. ziet de bewinds man bij voorkeur tot stand gebracht in samenwerking tussen de Vrije en de Gemeentelijke universiteit te Amster dam. Zij zou voorlopig beperkt moeten blijven tot de studie werktuigbouw, elektrotechniek en scheikundige tech nologie. De plaats van de nieuwe t.h. zal nader moeten worden bepaald: Haarlem. Beverwijk en Zaandam heb ben zich hiervoor aangemeld, met Haarlem voorlopig als favoriet. 3 Geen nieuwe universiteit in Neder land, maar uitbreiding van de ge vestigde universiteiten en hogescholen. Deze beslissing betekent een teleurstel ling voor Deventer, in welke stad de Commissie spreiding hoger onderwijs een universiteit met een technische fa culteit had voorgesteld. Uitbreidingen Instelling van een juridische facul- a teit en invoering van de sociologi sche studie aan de Nederlandsche Eco nomische Hoogeschool te Rotterdam. De minister ziet deze uitbreiding op grond van de samenhang tussen de ju ridische, economische en sociale we tenschappen. l Instelling van een juridische facul- teit aan de Katholieke economische hogeschool te Tilburg. Zowel in Rotter dam als in Tilburg zou nog in het stu diejaar 1961/1962 met de nieuwe op leiding kunnen worden begonnen, maar dat hangt af van nader overleg met minister Cals. Twee nieuwe tandheelkundige oplei- dingen en wel aan de Rooms-katho- lieke universiteit te Nijmegen en te Amsterdam. De laatste opleiding zou tot stand kunnen komen in samenwer king tussen de Vrije en de Gemeente lijke universiteit, die het overleg hier over reeds hebben geopend. i Vestiging van een medisch-klinische opleiding in Zuid-Limburg, organi satorisch verbonden aan de medische faculteit van de r.k. universiteit te Nij megen. Experimenten Voorts deelt minister Cals mee dat hij steun zal geven aan proefnemingen met nieuwe opleidingen aan universi teiten en hogescholen. De bewindsman vermeldt hier: Instelling van een algemeen bacca laureaat aan de Leidse universiteit. Invoering van zuiver wetenschappe lijke studierichtingen in de wiskunde, de natuurkunde en de scheikunde aan de t.h. te Eindhoven, alsook een ge meenschappelijke prekandidaten oplei ding voor de zuiver wetenschappelijke en de toegepast wetenschappelijke stu die aan deze t.h. Instelling van een baccalaureaats- studie aan de t.h. te Eindhoven. Anderhalf miljard Met inbegrip van de nieuw te stich ten instellingen staan de Nederlandse hogescholen en universiteiten voor een investering van anderhalf miljard gul den, dat is in tien jaar tijds (de nota bestrijkt ongeveer deze periode) 150 miljoen gulden per jaar. Rond een mil jard hiervan is bestemd voor nieuw bouw. Het aantal studenten in ons land is de laatste jaren zeer snel toegenomen. In 1938 waren het er twaalfduizend, in 1958 35.000 en de raming voor 1970 schommelt tussen 59.000 en 64.000 stu denten. De grote belangstelling voor het hoger onderwijs blijkt ook uit het aantal studenten per duizend inwoners. Bedroeg dat in 1935 anderhalf per dui zend, in 1959 was het verdubbeld tot drie per duizend. De raming voor 1970 ligt tegen de vijf per duizend. Het Nederlandse wetenschappelijke onderwijs wordt derhalve voor een zware taak geplaatst. Minister Cals heeft gezocht naar een aantal maat regelen om aan deze problemen het hoofd te bieden. De bewindsman heeft de universitei ten en hogescholen gevraagd hem ad vies te geven over het invoeren van een propaedeutisch proefjaar in die studierichtingen, waar dat nog niet is ingevoerd. Zowel voor de student zelf als voor de maatschappij is het van groot belang dat zo vroeg mogelijk kan worden vastgesteld of hij voor de ge kozen richting geschikt is. Dat kan mis lukking of vertraging van de studie voorkomen. Subsidies Aan doctorandi, die een bijzondere aanleg hebben voor zelfstandig weten schappelijk werk, zou de minister een behoorlijke toelage willen toekennen om hun gelegenheid te geven hun studies voort te zetten. Mogelijk komt daaruit een vaste verbintenis voort met de uni versiteit of hogeschool en kan langs deze weg het groeiende tekort in de wetenschappelijke staf worden aange vuld. Ook daarover wacht de minister advies van de universiteiten en hoge scholen af. Plannen Een aantal onderwerpen, zo ver meldt de nota, is nog in studie. Deze onderwerpen betreffen de instelling van universitaire bestuurswetenschappen, de mogelijkheid van het inpassen van maatschappijwetenschappen in de stu die der technische vakken, het onder zoek naar de stand van de beoefening der geesteswetenschappen en de orga nisatie van het technisch wetenschap pelijk onderwijs. De minister overweegt de Rijksuni versiteit In Groningen de bevoegdheid te geven de ingenieurstitel toe te ken nen aan afstuderenden in de toegepas te wiskunde, natuurkunde of scheikun de. Dat zal mogelijk worden zodra het technische deel van deze studies gelijk waardig is aan de ingenieursopleidin gen aan de technische hogescholen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Voor Rotterdam komt de afwijzing van zijn ver langens naar een universiteit niet onverwacht: de commissies spreiding hoger onderwijs hadden dit niet aanbevolen. Mi nister Cals heeft het advies van deze commissies op dit punt geheel overgenomen en er mee volstaan aan de economische hoge school uitbreiding te geven met een juridische faculteit en de sociolo gische studie. len te Rotterdam en Tilburg het over leg zal openen over de uitwerking van de plannen. Hij geeft als zijn mening dat voorlopig „zekere grenzen" gesteld moeten worden en het zijns inziens voor barig zou zijn indien beide hogescholen zouden willen overgaan tot instelling van een volledige faculteit voor sociale wetenschappen. De minister wijst instelling van een economische faculteit, verbonden aan de universiteit te Leiden (zoals de com missie spreiding hoger onderwijs had voorgesteld) van de hand. Naast Rotter dam en Tilburg en de economische fa culteiten aan de universiteiten te Gro ningen en Amsterdam acht hij het niet juist een nieuwe te stichten. In zijn nota gaat de bewindsman uit voerig in op de Rotterdamse wensen, waarvoor hij schrijft volledig begrip te hebben. De situatie is evenwel zo, dat op betrekkelijk korte afstand van Rot terdam een t.h. (Delft) en twee univer siteiten (Leiden en Utrecht) zijn geves tigd, die samen met de economische ho geschool alle studiemogelijkheden aan westelijk Nederland bieden. Stichting van een universiteit in Rotterdam zou in de eerste plaats Leiden treffen en geen verlichting betekenen voor de ge meentelijke universiteit te Amsterdam. Een technische hogeschool te Rotterdam zou vrijwel uitsluitend leiden tot over heveling van studenten van Delft naar deze stad. Met deze redenering wil de minister aantonen dat de Rotterdamse stelling (instelling van wetenschappelijk onder wijs daar waar er door de aanwezig heid van een groot aantal studenten be hoefte aan bestaat) in feite al verwe zenlijkt is. Ook verwijst hij naar de noodzaak de vergroting van de oplei dingsmogelijkheden in de eerste plaats te zoeken in verbetering en uitbreiding van de bestaande universiteiten en ho gescholen. De juridische en sociologische oplei ding aan de economische hogescholen betekent een breder draagvlak van die instellingen. Zij is tevens een middel om te ontkomen aan het gevaar van een zekere verschraling van het weten schappelijk onderwijs, dat uitsluitend op economen is gericht. Bovendien gaan in vele opzichten deze drie maatschappij wetenschappen hand in hand, zowel tij dens de studie als later in de maat schappij. Minister Cals deelt voorts mee, dat hij met de beide economische hogescho- Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De nota van minister mr. J. Af. L. Th. Cals draagt tot titel Uitbreiding van het wetenschappelijk onderwijs. In deze titel ligt al de aandui ding dat van de enkele jaren ge leden zo sterk levende gedach te, als zou het hoger onderwijs meer „gespreid" moeten wor den, niet veel meer over is. De spreiding is, zo blijkt uit de no ta, geworden tot een uitbrei ding van de bestaande uttiuer- siteiten en hogescholen, een uit breiding d!ie vergezeld gaat met een verdieping. De minister legt in zijn nota dan ook zware ac centen op de noodzaak tot struc tuurverbetering van het weten schappelijk onderwijs. Uitzondering Tegenover de tendens tot de centralisatie (zo kenmerkend voor het Nederlandse onderwijs) zal in de toekomst op het ge bied van het wetenschappelijk onderzoek althans op som mige gebieden centralisatie nodig zijn, aldus de minister. Hij stelt zich voor interuniversi taire samenwerking krachtig te stimuleren, waarvoor een wette lijke grondslag is gelegd in de nieuwe wet op het wetenschap pelijk onderwijs. Voorbeelden van deze samenwerking zijn te zien in het reactorinstituut te Delft en het instituut voor ra- diopathologie en stralenbescher- ming te Leiden. Spreiding is alleen dringend nodig voor de ingenieursoplei ding. De t.h. in Eindhoven heeft aan Delft geen merkbare verlichting gebracht. Indien geen nieuwe technische hoge school zou worden opgericht, zou Delft binnen twintig jaar 13.500 studenten tellen (waar bij het een vraag is of zij die zou kunnen plaatsen). Onder zoekingen hebben aangetoond dat een aantal van vier tot vijf duizend studenten aan een t.h. het meest gunstig is, met als maximum 7500. Tot voorzitter van een conferentie van de Verenigde Naties die een internatio nale conventie voor verdovende midde len moet voorbereiden is de Neder landse permanente vertegenwoordiger bij de V.N. C. W. A Schurmann geko zen. op voorstel van Japan PARIJS De activiteit van de Alge rijnse vrijheidsstrijders heeft gisteren een politiek hoogtepunt bereikt in de moord op de Algerijnse afgevaardigde van de M.R.P., Pierre Popy. Deze rechts geleerde, die bekend stond om zijn libe rale denkbeelden, had de gehele ochtend cliënten ontvangen op zijn kantoor in Algiers en was nog aan het werk, toen zijn secretaresse hem om half één 's mid dags verliet. Om drie uur kwam zij te rug en vond hem dood achter zijn bu reau met zeven messteken, waarvan de eerste, in de hartstreek toegebracht, ver moedelijk de dood heeft veroorzaakt. De opschudding over deze moord is in heel Algerije zeer groot. Het tijdstip van de moord viel vermoedelijk samen met het einde van een vergadering van het opperbevel van het Franse leger in Al gerije, met alle bevelvoerende generaals van de verschillende sectoren, over maat regelen tegen de groeiende agitatie en activiteit van de Algerijnse nationalisten. Een communiqué erover is niet verstrekt. In de middaguitzending van radio-Tu- nesië is een communiqué voorgelezen, dat afkomstig was van een Tunesisch persbureau, dat kennelijk geïnspireerd was door de voorlopige Algerijnse na tionalistische regering en dat commen taar gaf op de jongste aanslag in Alge rije. Het eindigde met de opmerking, dat een bestand mogelijk was zodra de on derhandelingen begonnen zouden zijn, maar dat er niet op een bestand be hoefde te worden gerekend bij een be lofte tot onderhandelingen alleen. PARIJS (Reuter) In Frankrijk is een particuliere maatschappij opge- richt, die de mogelijkheden wil onder zoeken van de invoering van muntme ter-televisie ontvangers. In deze maat schappij zijn de pers en het Franse bioscoopwezen sterk vertegenwoor digd. De oprichting is een eerste stap in de richting van een tweede Franse te levisieprogramma. Op het ogenblik is de televisie in Frankrijk een staatsmo nopolie. Het is langzamerhand duidelijk ge worden uit de radioboodschappen die de Santa Maria geregeld wisselt met generaal Delgado, dat deze generaal, de tegenkandidaat van Salazar bij de laatste Portugese presidentsverkiezin gen, zich beschouwt als hoofd van een Portugese regering-in-ballingschap. Hij heeft destijds, na zijn nederlaag, overal in West-Europa ook in Am sterdam beweerd dat hij in werke lijkheid 75 pet. van de stemmen had verkregen, maar dat de uitslag vervol gens door Salazar was vervalst. Delgado beschikt buiten Portugal, met name in Brazilië, over een zeer grote aanhang en ook in de Portugese overzeese gebieden is men hem welge zind. Dat geldt dus automatisch ook voor de persoon van Galvao, die op orders van Delgado handelt. Uit de radioboodschappen, die in hoogdravende taal zijn gesteld en waarin woorden als heldendood en eer opvallend veel voorkomen, blijkt ook dat er reeds twee maal eerder is ge probeerd een aanslag op de Santa Maria te doen. Dat is toen niet door gegaan omdat het schip te laat arri veerde. Het begon gisteravond duidelijk te worden dat het de bedoeling is dat de aanslag op de Santa Maria het sein is voor een revolutie in de Portugese overzeese gebieden. Morgen begint in Montevideo een conferentie van bal lingen uit Spanje en Portugal en het is best mogelijk dat er een samenhang is tussen het tijdstip van de actie van Galvao en het begin van die conferen tie. Er heerst toch al af en toe onrust in het overzeese Portugal. Zo is het nog maar kort geleden nodig gebleken in Mozambique een grote reorganisatie door te voeren in de militaire leiding, waarbij alle on betrouwbare elementen -werden ver wijderd. Juist de toen „weggezuiverde" officieren zijn nu op de hand van Delgado en Galvao. PERTH (Reuter) Hevige stort buien en het draaien van de wind hebben het dorpje Dwelling Up in westelijk Australië voor de onder gang door het vuur gespaard. Het dorp, een houtzagerscentrum in een bosrijk gebied, is een dag lang inge- Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Enschede kan de vlag uitsteken: het heeft in de race om de derde t.h. van Nederland te mogen herbergen gewonnen van zijn mededin gers Arnhem, Zwolle en Deventer. Mi nister Cals komt zeer binnenkort met een wijziging van de wet wetenschap pelijk onderwijs, waarin Enschede als plaats van vestiging wordt voorgesteld. Het parlement zal dan zijn woordje hierin meespreken. Enschede heeft het ruim 94 ha gro te landgoed Drienerlo ter beschikking gesteld als plaats van vestiging, met de mogelijkheid het terrein nog eens 36 ha uit te breiden. Minister Cals noemt dit landgoed een .welhaast ideale vestigingsplaats". Het biedt de mogelijkheid voor een nieuwe wijze van huisvesting van studenten, die de bewindsman in Enschede zou willen in- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Als eerste stap op de weg naar afschaffing van de korting op de ambtenarenpensioenen wil de rege ring de korting terugbrengen van twee procent op 1,4 procent. Deze vermindering geldt bij genot van pensioen volgens de a.o!w. en a.w.w. Het langverwachte wetsont werp waarin de vermindering wordt geregeld, is gisteren door de ministers Toxopeus, Visser en Zijlstra ingediend. Over de volle diensttijd berekend wordt de korting teruggebracht tot 56 procent. Thans bedraagt deze tachtig procent, zijnde het maximum over veertig dienst jaren. De vermindering van de korting, die zoals reeds werd meegedeeld terug zal werken tot 1 april 1960, verhoogt de uit gaven van het rijk in het dienstjaar 1960 met bijna zestig miljoen gulden. Op jaar basis berekend bedraagt de vermeerde ring van uitgaven 75 tot tachtig miljoen gulden. Het wetsontwerp regelt voorts de ver werking van de verschillende huurcom- pensaties in de ambtelijke pensioenen. Over de wijze waarop de verdere af schaffing van de korting zich zal moeten voltrekken kan de regering haar oordeel nog niet uitspreken. Zij wil deze zaak opnieuw in overwe ging nemen bij nieuwe salariswijzigin gen, overeenkomend met die van 1 janu ari 1961. Zoals bekend trad' de korting alleen in werking voor het oorspronke lijke pensioen volgens a.o.w. en a.w.w. Latere verhogingen van deze pensioenen leidden niet tot verhoging van het ge korte bedrag. Deze omstandigheid heeft tot een in gewikkelde verrekening geleid, die een van de oorzaken was voor de late indie ning van het wetsontwerp. Reeds medio 1960 beloofde de regering de indiening op korte termijn. Toen dit niet mogelijk bleek, besloot de regering eind vorig jaar tot spoedige uitkering van voor schotten, in afwachting van de defini tieve wettelijke regeling. B. en W. van Rotterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld om een be°rag van tachtigduizend gulden be schikbaar te stellen voor deelneming aan het Holland Festival. Daarvan dient dertigduizend gulden als bijdra ge in de algemene kosten en vijftig duizend gulden voor garanties voor, of het uitkopen van voorstellingen van het Holland Festival 1961 in Rotter dam. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Vrijwel gelijktij dig zijn dinsdag in Rotterdam een vader en zijn zoon onwel geworden en overleden. De vader was 83, de zoon 53 jaar oud. De heer W. H. van Ommeren de vader van de Bergse Rechter Rottekade kreeg een hartaanval in een autobus die op de Goudsesingel reed. Hij werd naar het ziekenhuis Bergweg gebracht. Nog voor hij werd vervoerd, werd zijn zoon, een administratieve ambte naar van politie, gewaarschuwd. De ze ging meteen op weg naar de Goud sesingel. Onderweg voelde hij zich ook niet goed worden. Hij liep een kledingmagazijn binnen en overleed. In het ziekenhuis overleed even la ter ook zijn vader. MUSSELKANAAL (ANP) Om streeks het middaguur is brand uit gebroken in een graanpakhuis in Mus- selkanaal. De vlammen sloegen uit het dak. De brandweren van Musselkanaal en twee andere gemeenten rukten uit. Vol gens de eerste berichten zou de schade zeker een miljoen gulden bedragen. voeren: het systeem van inwonende studenten naar het voorbeeld van de Amerikaanse „campus" of het Engelse „college". Hij ontkent niet dat in het algemeen de Nederlandse student tegen dit sys teem bezwaren heeft uit vrees voor be perking van zijn vrijheid in deze meer gebonden samenleving. Voor een nieuw op te richten instituut acht de minis ter het toch verantwoord naar nieuwe wegen voor de huisvesting te zoeken, want, zo schrijft hij, ondanks hun be zwaren hebben studentenverenigingen ook veel belangstelling voor deze vorm. Het voorkomt het ontstaan van het ver schijnsel van zg. spoorstudenten, biedt meer mogelijkheid tot leiding bij de studie, vooral in de eerste jaren, en geeft een gebondenheid, die van veel waarde is voor het algemeen vormend karakter van het wetenschappelijk on derwijs. Voor de stichting van de t.h. in En schede heeft de minister een commis sie benoemd, die de oprichting van de hogeschool met alle daaraan verbonden vraagstukken moet voorbereiden. Wordt de wet aangenomen, dan kan meteen met de uitvoering van de plannen wor den begonnen. De kosten voor de nieu we t.h. raamt minister Cals op 150 mil joen gulden aan investering. In 1980 zullen naar schatting twee duizend studenten in Enschede stude ren. Vermoedelijk zal de t.h. ook wat Duitse studenten trekken (zoals er ook Nederlanders uit zuid-Limburg aan de t.h. te Aken studeren). Dat acht de minister eerder een voordeel dan een nadeel. Bijzondere maatregelen om Duitse studenten te trekken, liggen ech ter niet in zijn voornemen. Van oisze correspondent PARIJS. De begroting voor mili taire zaken van Andorra, zo heeft de voorzitter van de raadgevende vergade ring van dit republiekje meegedeeld, is vastgesteld op 25 nieuwe francs (onge veer twintig gulden). Er werd niet bij verteld waaraan dit geld zal worden uit gegeven. De totale begroting bedraagt vier miljoen nieuwe franks (ongeveer drie miljoen gulden). Een Haagse tramwagen heeft gisteren brokken ge maakt. De wagen liep uit de rails bij de remise aan de Parallelweg en barstte door de muur daaromheen. De om heining tuimelde in elkaar, alsof het een muurtje uit een blokkendoos was. De zware brokken namen een lantaarn paal mee. televisie vandaag 1 DONDERDAG Hoofdschotel is vanavond het bekende toneelstuk van Jan de Hartog: Schipper naast God, dat door leden van de toneelgroep Theater wordt uitgevoerd. Rob de Vries speelt de hoofdrol van de schip per Joris Kuiper, die verantwoorde lijk is voor de Joodse vluchtelingen die hij aan boord heeft (20.45) Aan sluitend, van 22.2023.00, een verslag van de Europese kampioenschappen kunstrijden in Berlijn. Het program ma begint om 20.20 met prof. van Holles Gesprek aan de schrijftafel. België Vlaams: Nora Steyaert pre senteert vanmiddag weer de weke lijkse Kijk uit. het programma voor de jongeren. Vandaag is er ruimte gemaakt voor een aantal meningen en voor jazz (19.00). Hierna kunnen zij die al vakantieplannen aan het maken zijn in een filmreportage het wel en wee zien over „Jeugdherbergen" (1915). Natuurlijk verzuimt België Vlaams niet onmiddellijk om 21.15 over te schakelen naar het sportpa leis in Berlijn waar de Europese kam pioenschappen kunstschaatsen worden gehouden. Meer over ijzers, geen schaatsijzers, maar strijkijzers kunt u zien in Aangename kennismaking met..(20.30). België Frans: is een trouwe afneem- ster van de Franse programma's en zeker als de populaire Pierre Belle- mare voor de camera's komt. Van avond kunt u hem weer zien in zijn quizprogramma Télé-Matc'h (20.30). Duitsland: Een nieuwe rubriek gaat in première: „Anno 1961", een pro gramma dat het karakter zal krijgen van een kroniek met filmflitsen bij het nieuws Van gisteren en morgen. Helmut Hammerschmidt is de leider van het groepje nieuwsjagende kroniek schrijvers (20.20). Verder kunt u de hele avond kijken naar de Europese kampioenschappen kunstschaatsen in Berlijn (21.15). Door een brand in een landbouwschuur m Doetinchem zijn gisterochtend drie duizend kuikens omgekomen. Een defect aan de oliekachel is de vermoedelijke oorzaak van de brand. sloten geweest door een reeks bos- en veldbranden, veroorzaakt door blik seminslag en grote droogte. De dui zend inwoners waren onbereikbaar voor de hulpploegen uit het naburige Perth en men vreesde het ergste. Gisteren slaagden brandweerlieden en politie erin om met auto's over een plat gebrand gebied het dorp te bereiken, waaruit enige uren eerder al drie inwo ners per vrachtwagen waren ontsnapt. Tot ieders opluchting bleek de bevolking van het plaatsje de ramp levend door staan te hebben. Bijna iedereen had ech ter wel brandwonden opgelopen of leed aan uitputting door hitte of verblinding door het felle licht. Het was een toneel van troosteloze ver woesting: slechts drie huizen met een stenen onderbouw hadden de brand overleefd en overal stonden door de vlammen aangetaste auto's. De bewoners zaten met door de rook ontstoken ogen bijeen gegroept voor de stenen muur van het plaatselijk hotelletje, waarbin nen noodbedden waren gemaakt voor tientallen kinderen die brandwonden hadden opgelopen. „Huilend, uitgeput en op elkaar steunend zaten ze daar op de grond. Allemaal waren ze hun bezittin gen kwijt. Het is een wonder dat er geen slachtoffers zijn gevallen", zei een politieman die tot de reddingsploegen behoorde. Een andere groep inwoners had zijn heil gezocht onder de sproeier van een tankauto vol water die hen voortdurend nat hield, terwijl elders dertig man zich in een greppel hadden gerold en zich met natte dekens hadden afgedekt. Onmiddellijk werden EHBO-posten in gericht en zoekeentra voor vermiste per sonen. Na enkele uren bleek er echter niemand meer vermist te worden, en kon men zich beperken tot patrouilleren om plundering van de schamele resten te gen te gaan. Door de nog steeds neergut sende regen schijnt alle gevaar nu wel bezworen. Het Portugese kabinet heeft in de nacht van dinsdag op woensdag on onderbroken vergaderd. Het viel op dat president Salazar, de man tegen wiens bewind de actie van Galvao is gericht, daar niet bij was. Het gerucht deed de ronde dat de 72-jarige dictator ziek was. Galvao heeft opnieuw laten weten dat hij elke actie van oorlogsschepen, van welke nationaliteit ook, zal probe ren af te slaan. Aan de andere kant heeft hij opnieuw de verzekering ge geven dat hij zal proberen alle passa giers die van boord willen te ontsche pen „in een neutrale haven". Daar er nergens „neutrale havens" in de buurt zijn, betekent deze laatste verzekering weinig. Galvao blijft al zijn onvrijwillige reisgenoten in staat stellen, zich via de scheepsradio tot hun verwanten te richten, wat ongetwijfeld op de in span ning toekijkende wereld een goede in druk maakt. Generaal Delgado liet gisteravond blijken dat kapitein Galvao met het bemachtigen van de Santa Maria slechts bedoelingen had aan de oostelijke zijde van de Atlantische Oceaan. Delgado zei in een vraaggesprek met Stuart Underhill van het persbureau Keuter in Sao Paulo, Brazilië: Het is duidelijk dat de Santa Maria niet zou zijn buitgemaakt indien het de bedoeling was er aan deze zijde van de oceaan mee te blijven varen. Delgado zei verder: Onze bedoelin gen kunnen beslist niet geraden wor den. Wel kan ik zeggen dat ik in mijn politiek altijd recht op mijn doel ben afgegaan. a De leider van de Portugese revolu tionaire beweging voerde het gesprek met Underhill in zijn woning. Hij woont in Sao Paulo sedert zijn aan komst in Brazilië als politieke vluch teling in 1959. Delgado vertelde dat hij al in het voorjaar van 1960 was begonnen met het maken van de plannen voor het buitmaken van de Santa Maria. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD. Hoewel het hoofd kwartier van de Verenigde Naties eers meende, dat het allemaal wel niet zo'r vaart zou lopen, ziet de onmiddellijke toekomst voor het internationale leger in Congo er nu toch niet al te rooskleu rig meer uit. Na de eis van de Verenigde Arabische republiek om haar troepen vóór 1 februari op eigen grondgebied terug te hebben, heeft nu ook Marokko meegedeeld zijn troepen vóór die datum te willen terugtrekken. Al eerder hadden verscheidene Afri kaanse en Aziatische landen aangekon digd hun troepen niet langer in Congo te willen handhaven, maar het leek aanvankelijk bij dreigementen te blijven. Als derde staat kondigde nu ook Indo nesië aan zijn contingent in februari te zullen terugtrekken, hetgeen ook- met de 738 man van Guinea zal geschieden. Me1 de vijfhonderd man van de VAR en de drieduizend Marokkanen is de strijd macht van de VN dan met een vijfde deel beknot. In Leopoldstad heeft president Kasa- voeboe gisteren de voorbereidende ver gadering voor de komende ronde-tafel conferentie geopend. Aan dit overleg hecht men in westelijke kringen voor- alsnotg niet te veel waarde, vooral niet omdat er geen vertegenwoordigers van Oostprovincie en de provincie Kivoe aan wezig waren en zelfs de afgevaardigde van president Tsjombe van Katanga verstek heeft laten gaan. Josef Ileo, door Kasavoeboe belast met de organi satie, gaf toe dat het belangrijke werk van het opstellen van een nieuwe fede rale grondwet voor Congo pas zal ge schieden in de tweede fase van de con ferentie op een tijd en plaats waarovei nog beslist moet worden. RADIO VRIJDAG 27 JANUARI 1961 HILVERSUM I. 402 M. Europ kampioenschap 23.15 N-ws. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram en act; 8.00 Nws; 8.18 Gram en act; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram; 9.35 Waterst; BELGIë FRANS 9.40 Schoolradio; VPRO: 10.00 Dit en het kunstschaatsen; andere; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 V d kleuters; 11.15 Viool V d vrouw; 11.00 en piano; 11.40 Orgelspel; lek; 12.20 Rege 12.00 itegeringsuitz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Sport en prog nose; 12.50 Carillon en draaiorgel-muz; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Beursfoer; 14.20 16.00 19.30 Kathol uitz; 20.00 Journ; 20.30 Fron tier; 20.55 Ballet; 21.20 Kron v nieuwe films; 21.50 Er. kamipioensch kunstrijden; 23.15 Journ. en gra 14.00 Gevar progr; 13.30 Zangrecital; 14.Ï0 Gitaarmuz; Voordr; 14.40 C radio d teenagers; lezing; 16.30 V d zieken; 17.00 V rs; 17.53 Act; 18.00 Nws; 18.15 Po- lit lezing; 18.25 Lichte rnuz; 18.50 De punt jes op de i; 19.00 V d kleuters; 19.10 Kin derkoor; VPRO: 19.30 De stad nu; 19.45 VPRO-nws; 20.00 Nws; 20.05 Kernvragen van ons geloof, lezing; 20.20 Spirituals en studentenliedjes; 20.35 Hoe zien zij ons? 20.50 Het geloof v. Menno Simonsz; VARA: 21.00 Quiz; 21.45 Droom van huid en hart; 22.10 Europ. kampioensch. kunstrijden in West-B erlijn; 22.15 Buitenl weekoverz; 22.30 Nws; VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek; VARA: 23.00 Soc nws in Esperan to; 23.10 Muzik gesprek; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M. NCRV: 7.00 Nws; 7.10 Gram; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gram; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram; 9.00 V d zie ken; 9.35 Gram; 9.40 V d vrouw; 10.10 Gram; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram; 11.15 V oudere luisteraars; 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Orgel spel; 12.48 Gram of act; 13.00 Nws; 13.15 Gitaarensemble; 13.35 Gram; 14.05 School radio; 14.25 Radiophiliharm ork; 15.35 Lich te muz; 16.00 Vraaggespr over bloemen en planten; 16.15 Strijktrio; 17.00 Voordr; 17.20 Koperensemble; 17.40 Beursber; 17.45 Gram; 18.00 Fanfare-ork; 18.20 De hang mat; 18.50 Regeringsuitz; 19.00 Nws en 19.30 Radiokrant; 19.50 Gram; 19.55 Volks liederen; 20.15 Gevar progr; 21.30 Geeste lijke liederen; 22.00 Gram; 22.30 Nws; 22.40 Vraaggespr; 23.00 Promenade-ork; 23.45 Gram; 23.55-24.00 Nws. krant; 19.50 Gram; 19.55 Volksliederen; 20.15 Gevar progr; 21.30 Geestelijke liede ren; 22.00 Gram; 22.30 Nws; 22.40 Vraag gespr; 23.00 Promenade-ork; 23.45 Gram- 23.55-24.00 Nws. vandaag DONDERDAG Volksmuziek uit Tsjeeho-Slowaklje, Bulgarije en Hon garije is te horen in het middagpro gramma van de NCRV (Hilversum 2, twee uur). De AVRO geeft vanavond een hoor spel, Mevrouw Graham van Wildwell Hall, naar het boek van Anne Brontë. Weinigen zal het bekend zijn, dat de Franse romantische componist Saint-Saëns voor de combinatie fluit, hobo, klarinet en piano een Capric cio over Deense en Russische volks liederen heeft geschreven. Het Ra dio Filharmonisch Sextet begint vanmiddag om tien voor half drie (Hilversum 2) zijn uitzending met deze compositie. Tot besluit hoort u dan nog het Blaaskwintet opus 43 van de Deense componist Carl Niel sen. Het fameuze Chopinspel van1 de jonge pianist Adam Haraslewicz is op de grammofoonplaat vastgelegd. Vanavond om elf uur (Hilversum 2) begint de NCRV een serie uit zendingen, hieraan gewijd. U hoort een Mazurka en de grote Sonate opus 35 met de treurmars. Uit de buitenlandse programma's: Sir Ralph Richardson leest voor uit zijn memoires in het programma On looking back (BBC Home Service, tien over half drie). In de eerste van een serie van twaalf uitzendingen leest Robert Har- ris voor de sonnetten I tot XVII van William Shakespeare (BBC Third Pro- «-njsum weastr v iiim-enuiousiaste -m scholieren; 18.00-18.05 Progr.over (Region. Sramme, tien voor eli). progr: 18.85 NDR: Progr overz; 18.30 NDR- Die Nordschau; 18.45 WDR: Hier und Heu- te;z 19.35 NDR: Avont. onder water: WDR- Het hart van de manager); 20.00 Journ- nw?Pi" «ELGIë VLAAMS van 4.40.3 gemaakt, op de 3000 meter 19.00 Lekenmoraal en filosofie; 19.30 V d Dlt is 0.1 sec. boven het wereldrecord' vrouw; 20.00 Nws; 20.30 TV-spel; 22.00 dat nog steeds op naam van onze land' Filmnws en fragm v nieuwe «i™— V vdu onze lanci- TELEVISIE j NTS; 20.00 Weekjourn; AVRO: 20.30 De toestand in de wereld; 20.45 TV-kron; 21.15 Gevar progr; 22.00 Met het oog opNTS: plm. 22.05-23.00 Eur kampieonsch kunstrij den te Berlijn. DUITSLAND 17.00 Prijsuitr wedstr v film-enthousiaste films; 22.45 genoot Huiskes staat.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7