Weinig verrassingen bij start tweede helft Goese familie De K. nog steeds „wormstekig" Conflict in vereniging Middelburgse 'ynamo Causerie over „opvoeding in een chaotische wereld AANN.BEDRIJF L. DEKKER Jubileum in Stavenisse 3^rió kraó door eeland Zeeuivse tafeltenniscompetitie Big-Shash begon goed Wijziging minimumprijs appels West-Duitsland Causerie over vijf daagse werkweek Lekkages in Abdijtoren Lectuurinzaineling Roode Kruis Opwekkingssamenkomsten KANTONEGRECHT MIDDELBURG Eis: onvoorwaardelijke hechtenisstraffen Raad St. Philipsland Verenigingsgebouw officieel geopend KNAU-speldje voor Hein Cuje en Hans Bostelaar Voorlichtingsavond voor moeders Jeugdconcert Z.V.U. Voorzitter Rodts na felle discussies herkozen ..D De ELECTRISCHE INSTALLATIE Fa. S. W. GABRIELSE Fa. D. LANKESTER Schoolstr. 28, Kloetinge en D. MINNAARD J. BEEKMAN Microtornooi Z.K.B. Beslissende strijd in klasse 1B Drie maanden cel voor „terlenka" verkopende vertegenwoordiger Raad Wolphaartsdijk P.Z.E.M. sluit de Laatste onrendabele gebieden aan Afmijnzaal veiling Goes in gebruik Scheepvaart Vlissingen Vergadering N.C.L.B. Donderdag 26 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 VLISSINGEN. De eerste week van'sius, die nu de tweede plaats in de al- de tweede helft in de Zeeuwse tafei- teniMscompetitie heeft weinig schokken de uitslagen opgeleverd. Will van Zoe ten I won op gemakkelijke vij^e van haar clubgenote Will van Zoelen Piet van Gilst was bij dit tweede team ongetwijfeld de sterkste man. Broer Bram kon op het nippertje in de der de game met de cijfers 24-22 winnen. Bij Sla Raak I tegen haar reserve- team was de nederlaag van Wonder- gem tegen La.bm.yere met 21-19, 20- 22 en 19—21 een grote verrassing. Wondergem verloor hiermee zijn tweede wedstrijd. Wilno 1 rekende met 8—2 met Pzem 1 af waarbij het Kees de Vos was die de eer voor de elek- triekers redde. Het dubbelspel leverde het tweede punt op. Sorry 2Sorry 3 werd 73. Ce stand in de eerste klasse: Will van Zoelen 1 Sla Raak 1 Wilno Sorry 2 Will van Zoelen 2 Pzem Sla Raak 2 Sorry 3 8 8 0 0 16 75 5 8 7 0 1 14 58 22 8 6 0 2 12 48 32 8 4 13 9 40 40 8 3 14 7 27 53 8 116 3 20 60 8 10 7 2 26 54 8 0 17 1 22 58 In de tweede klasse waren, de uit slagen: P.T.T.—St. Aloysius 37, Spi rit—Wilno 3 8—2, Luctor—Will van Zoe len 3 7—3, Wilno 2—St. Aloysius 2—8. St. Aloysius, nieuwkomer in het Zeeuwse tafeltennis, zet haar zegetocht onverminderd voort. Het was nu de beurt aan P.T.T. dat met 73 sneu velde tegen de Graauwenaren. Opval lend wa.s ook de haast totale overwin ning op het Vlissingse Wilno dat nau welijks de eer kon redden. W. Sehroe- vers die tot nu toe slechts één, wed strijd verloor moest tegen St. Aloysi us tweemaal de hand van zijn overwin naar drukken. Wel zorgde hij voor de enige enkelspel-overwinning nl. tegen Van Damme. Spirit 1 blijft evenwel de leiding behouden en het zal St. Aloy- „emene stand bezet niet geanak.keli.ik vallen deze concurrent onschadelijk te maken. In de derde klasse waren, de uitsla gen: SSWWill van Zoelen 4 46, Spi rit 3—P.T.T. 2 4—6, Spirit 2—St. Aloy sius 2 28, P.T.T. 2St. Aloysius 2 2—8. Ook in deze klasse was het dus St. Aloysius die de maximale winst bin nen haalde en hierdoor belangrijk op de ranglijst kon stijgen. Pzem blijft, met matig verschil doch één minder gespeelde wedstrijd, de lei ding behouden. Vierde klasse: Big Smash 2Sipirit 4 82, Sorry 4Will van Zoelen 6 46, Will van Zoelen 5SSW 3 10—0. In de algemene stand leidt hier Will van Zoelen 6 met SSW 2 op de twee de plaats. BIGGEKERKE. Big-Smash 1 is de tweede helft van de competitie goed be gonnen. Zij versloegen het bezoekende Spirit 3 met 73. Het was een spannende wedstrijd waarin de spelers elkaar weinig toega ven. Opmerkelijk was, dat dezelfde Spiritspelers als bij de eerste ontmoe ting. hun ploeg aan de punten hielpen. W. Brink, die zijn eerste wedstrijd voor Big-Sma9h speelde, won van Hos. C. Stroo moest alleen in Nieuwenhuizen zijn meerdere erkennen. F. van der Heijde won alle drie de partijen. In het dwblbelspel zegevierden Stroo en Van der Heijden over Sarink en Nieuiwenhuizen. GOES. Bij export van appels naar West Duitsland geldt voor ons land reeds sedert vele jaren een minimum exportprijs. Van Nederlandse zijde wordt deze steeds nauwlettend in het oog gehouden en dank zij deze regeling wordt voorkomen dat fruit van minde re kwaliteit dat beneden een bepaalde prijs wordt verkocht, naar West Duits land wordt geëxporteerd. Vanaf het be gin van het seizoen was dit jaar deze minimumprijs 18 cent per kg. Enkel appels welke op de veiling minstens lo cent per kg. opbrachten mochten naar Duitsland worden geëxporteerd en daar bij werd dan nog terdege in het oog gehouden dat de werkelijke marktwaar de van de betreffende appels op dat moment 18 cent moest zijn want wan neer een individuele exporteur voor een bepaalde partij 18 cent per kg. wou be talen maar de andere gelijkwaardige kwaliteiten brachten deze prijs met op, dan kon geen export plaats vinden. Deze regeling heeft tot op heden zeer goed voldaan en het gevolg er van is geweest dat Nederland appels na^ Duitsland kon uitvoeren wanneer dit voor anderen landen niet mogelijk was. Met Ingang van 25 januari wordt de minimumprijs voor appels bestemd voor West Duitsland belangrijk verhoogd en wel van 18 cent per kg. op 24 cent. Deze verhoging duurt tot 13 febr. a.s. en dan komt er nog wat bij want dan wordt de minimumprijs 28 cent per kg. Op 16 mrt zal de minimumprijs dan weer worden teruggebracht tot 22 cent Per kS- j. Deze regeling is het resultaat van het overleg tussen Nederland en Duitsland over deze aangelegenheid. Ze is geno men op aandrang van de West Duitse Organisaties welke de grote invoer van fruit willen beteugelen om de eigen af zet veilig te stellen. Het gevolg van deze verhoging zal zijn dat bepaalde kwaliteiten appels welke thans nog voor prijzen van 18 tot 20 cent per kg. naar West Duitsland uitgevoerd konden worden, in het ver volg niet meer naar dit land geëxpor teerd zullen kunnen worden, of het prijs peil moest belangrijk aantrekken. Voor de export van het goede fruit waarvan ook op de Zeeuwse veilingen steeds een groot aanbod is, zal deze minimumprijs verhoging weinig gevol gen hebben want hiervoor wordt toch steeds belangrijk meer dan 24 cent per kg. betaald. Op het ogenblik bedraagt de wekelijk se uitvoer van Nederlandse appels tus sen 2 en 2Vz miljoen kg. per week en ongeveer 90 pet. hiervan gaat naar West Duitsland. MIDDELBURG. De Middelburgse Middenstandscentrale houdt om acht uur hedenavond een ooenibare vergade ring in de sociëteit De vergenoeging voor de handeldrijvende middenstand. De bijeenkomst staat in het teken van de vijfdaagse werkweek en de daarmee verband houdende problematiek. ,,De werkweekverkorting in het winkelbe drijf" is het onderwerp waarover de heer W. H. Kruiderink, algemeen hoofd redacteur van De Gelderlander Vak pers te Nijmegen een causerie zal hou den. MIDDELBURG. Reeds geruime tijd konstateert gemeentewerken lekka ges in de ruimte die zich bevindt onder de betonnen met natuurtegels afgedekte vloer onder de klokkestoel in de Abdij toren. Blijkens een rapport van de dienst zal om deze ongemakken uit de weg te ruimen de gehele tegelvloer van een loodafdekking moeten worden voor zien en dienen de stijlen van de klokke stoel waterdicht te worden afgewerkt. De kosten van deze aanvullende werk zaamheden worden begroot op 14.700. B. en W. stellen de raad voor een kre diet te verlenen. Gemeente koopt huis VLISSINGEN. Voor de uitvoering van het saneringsplan willen B. en W. het pand Lange Zelke 10 aankopen voor eert bedrag van 1000 gulden. Aan de eigenaar zou verder een be drag van 2655 gulden voor vermogens schade en 1000 gulden voor vergoeding van inkomensschade uitgekeerd moeten worden. Verder wil het college een terrein met een oppervlakte van 2315 vierkante me ter overdragen aan het R.K. Kerk- en schoolbestuur voor de bouw van een school. Het terrein is gelegen achter het R.K. ULO gebouw. O De leerlingen van de tweede en der de klas van de openbare school te Schoondijke hebben 46 gulden bijeenge bracht door een inzameling voor de hon gerende kinderen in Congo. Freddy Es. seling bleek het grootste bedrag te heb ben opgehaald n.l. ruim 14 gulden. KRUININGEN. Het Lectuurdepot van het Nederlandsche Roode Kruis heeft in 1960 weer veel werk verricht ten bate van de vele zieken in ons land. Er werden dit jaar 216.598 kg tijdschrif ten en 78.781 boeken verzonden. Ook het lectuurhuisje aan de Burgemeester Elen- baasstraat maast de Brandweerkazerne in Kruimingen heeft er niet voor niets gestaan. Aan tijdschriften kwamen er 1.811 kg tijdschriften binnen en 201 boe ken. Dat is een vooruitgang ten opzichte van 1959 toen er 1.497 kg tijdschriften en 44 boeken ter beschikking gesteld werden. De afdeling Kruiningen is allen die er aan medewerkten dit resultaat te berei ken uitermate dankbaar en verzoekt de genen die tijdschriften en andere lec tuur over hebben het in het lectuurhuis je te deponeren. GOES. De Vrije Evangelische Ge meente heeft deze week opwekkingssa- menkomsten gehouden in het kerkge bouw van de gemeente. De bijeenkom sten die opengesteld zijn voor elke kerkelijke gezindte stonden in het te ken van de wederkomst van Christus en de toekomst van de wereld. Na dins dag en woensdag dergelijke samenkom sten te hebben georganiseerd zal de Evangelische Gemeente hedenmiddag om halfdrie en hedenavond om half- acht voor het laatst deze diensten hou den." Sprekers zullen weer zijn ds. A. J. Buurman uit Den Haag en ds. P. J. Mietes uit Amsterdam. Zangkoor en mannenkoor van de gemeente verlenen medewerking. Het onderwerp van de toespraken is de eindoverwinning van Jezus Christus. Er is grote belangstel ling en vooral de samenkomst van gis teravond was druk 'bezocht. MIDDELBURG. „U schijnt het niet op te willen geven", zei de kantonrech ter, mr. J. Moolenburgh, tegen enige leden van de Goese wormstekersfamilie De K. „Deze strijd van u met de auto riteiten duurt nu al jaren lang en tel kens begint u er weer mee." Dit keer stonden de dames W. de K.- W„ F. de K.-P. en C. T. de K.-M. te recht. In hun gezelschap was de schilder J. C., eveneens uit Goes, verzeild ge raakt. Op 21 oktober van het vorige jaar werden acht personen aangetroffen, die op enkele mosselpercelen in Kats naar wormen staken. Vergunningen voor deze bezigheid hadden zij niet, toen men hen betrapte. De dames en C. moesten hier voor zich bij de kantonrechter verant woorden. De drie heren De K. staan vanmiddag wegens vernieling van oes terpercelen voor de politierechter te recht. De visserijpolitie, die het bericht door kreeg, dat acht personen op verboden terrein aan het spitten waren, betrapte hen op heterdaad. Zes leden van het ge zelschap staken wormen, de rest raapte deze op. Toen men hen ter verantwoor ding riep, werd er gezegd: „Geen namen zeggen, wij hebben toch geen vergun ning!" Toen bleek, dat de groep bestond uit de drie echtparen De K„ C. en een twaalfjarig meisje. De officier van justitie, mr. T. Lebret, slaakte de verzuchting: „De strijd^ is weer volop aan de gang. Deze familie, die reeds vele keren voor het wormen- steken op verboden grond terechtstond, schijnt het niet te willen leren. Zij be seffen blijkbaar niet, dat door het spit ten schade wordt aangebracht en dat de oesterpercelen daardoor in waarde da len". Preventieve hechtenis Hij voegde daaraan toe: .Wanneer deze familie niet op de dwalingen haars weegs terugkeert, hangt een preventie ve hechtenis boven haar hoofd". Drs. Elshout met lezing in Ter Poorte KOUDEKERKE. Het Zeeuws Op leidingsinstituut voor heilgymnastiek, massage en physiotectaiek, dat zijn werkzaamheden begon op 1 september van het vorig jaar en, is gevestigd in het rusthuis Der Boede zal op zaterdag 28 januari een eerste wetenschappelijke bijeenkomst beleggen. Deze wordt ge- houden in de aula van ,,Ter Poorte Drs. A. Elshout, gereformeerd predi kant in Koudekerke, zal spreken over het onderwerp „Enige aspecten, van de psychische ontwikkeling van de mens AANBESTEDING WISSEKERKE. Te Wissekerke vond dinsdagmiddag de aanbesteding plaats in hotel De Kroon van de aanleg van de haven te Kamperland met loswal, stei ger en remmingswerken. Ingeschreven werd als volgt: Sander's Aannemingsbe drijf te Rijswijk 778.000; firma J- D. Jan sen te Middelburg 831.000; C. W. Gebr. van 't Verlaat en Co. te Hardinxveld- Giessendam 832.000; N.V. J. Prins van Wijngaarden te Hattum 833.000; J. en K de Oude te Biervliet 849.000; N.V. v'h firma G. van Dijk te Hardinxveld- Giessendam 902.000) Gebr. Geldof te Se- rooskerke (W.) 916.000; v. Dongen en v. Hoeven te Dordrecht 919.000; N.V. Aan nemers v. Noord te Werkendam 938.000; G Schermer's en Zoon te Nieuwendijk 948.000; N.V. Baggermij. Holland te Har- dinxveld 949.000; Aannemers Mij. Dik- kerboom Sybrandy N.V. te Oudegas- ke 950.000; N.V. Aannemingsbedrijf v.h. firma Noordenne en Zn. te Hardinxveld- Giessendam 957,000; N.V. t.h. Smeulers te Utrecht 955.000; N.V. Strijlande te Uithoorn 964.000; C. v. d. Klippe te Vlis- singen 968.860; firma N.V. Aannemers Hille en Rosse te Amsterdam 985.000; N.V. Visser en Smits Aannemingsmij. te Papendrecht 995.000; N.V. Aannemings bedrijf Klerk te Werkendam 1.025.000: N.V. W. Wabo te Veere 1.030.000; West- Nederland te Papendrecht 1.058.000; G. Blom v. d. Vlies te Sliedrecht 1.060.000; Baggermij. Noordenne te Sliedrecht 1.096.000; Steensma's aannemingsbedrijf te Utrecht 1.125.000 gulden. De gunning is aangehouden. ST. PHILIPSLAND. De raad zal maandag 30 januari a.s! om halfacht 's avonds bijeenkomen. Op de agenda staat o.m. een voorstel van B. en W. om verandering aan te brengen in de verwarmingsinstallatie van de bijzonde re en de openbare lagere school, vast stelling uitbreidingsplan St. Philipsland in hoofdzaak en in onderdelen en vast stelling vergoeding per lokaal en per kleuter t.b.v. het bijzondere kleuteron derwijs. Hij eiste tegen de vier verdachten een onvoorwaardelijke hechtenisstraf van één week. Tegen deze eis kwam er da delijk fel verweer. Een der yrouwen riep: Wij hadden toestemming van de eigenaar van het perceel te spitten." De officier: „U had geen vergun ning. Daar gaat het om." „Het is toch onze broodwinning, die ons schijnbaar niet door het visserij- bestuur wordt gegund", waren de vol gende grieven. „U allen hebt het er overigens, door uw optreden in de loop van de tijd, wel naar gemaakt," zei mr. Moolen burgh. Hij schorste de zaak tegen C., omdat deze bleef volhouden, dat bij hem de zaak anders zat, tot 15 februari. De drie dames De K. legde hij gelijkluidende straffen op: 50 boete of acht dagen hechtenis en, drie dagen voorwaardelijk KLOETINGE. Het aantrekkelijke en goed geoutilleerde verenigingsge bouw Amicitia, dat Kloetinge rijk ge worden is, werd woensdagavond offi cieel geopend door burgemeester H. N. baron Schimmelpenninck van der Óye[ die deze plechtigheid waarnam voor zijn echtgenote die wegens persoonlijke om standigheden verhinderd was. In zijn openingswoord gaf de burgemeester een kort overzicht van de geschiedenis van het gebouw, dat oorspronkelijk een school was en in 1876 werd gebouwd. Het gebouw kwam er in de laatste oor log vrij goed af. maar voldeed toch niet meer aan de eisen, zodat men voorbereidingen voor de bouw van een nieuwe school ging treffen. Deze kwam in 1956 klaar. Men besloot toen het oude gebouw te verbouwen tot vereni gingsgebouw. hetgeen in verschillende etappes voor elkaar gekomen is, met als resultaat een ruim gebouw dat voor verschillende doeleinden te gebruiken is. Er is een grote zaal, met ongeveer tweehonderd zitplaatsen, die tevens als gymnastiekzaal diénst doet, een foyer, een kleedkamer achter het toneel en een cursuslokaal waar land- en tuin- bouwcursussen gegeven worden. Het muziekgezelschap Excelsior van Kloe tinge zorgde voor de muzikale omlijs ting en de cabaretgroep „Klavertje vijf" uit Roosendaal zorgde voor een programma boordevol onvervalste Bra bantse leut, voor een plezierige ontspan ningsavond. MIDDELBURG. Op de gisteravond gehouden jaarvergadering van Dynamo werd aan de heren Hein Cuje en Hans Bostelaar het KNAU- prestaties,peldje uitgereikt. Beide atleten hoorden het afgelopen jaar tot de zes beste in Ne derland. Voorzitter G. C. Rodts, sprak de hoop uit dat in de komende jaren de beide atleten even goede en zo mo gelijk nog betere prestaties zullen leve ren. Ten slotte spelde hij de heren de onderscheidingen op en besloot zijn toe spraak met een gelukwens. SEROOSKERKE. Op de laatste avond van de moedercursus gehouden in het gemeentehuis van Serooskerke heeft mej. Voorberg uit Middelburg ge zorgd voor een film over de medische voorlichting. Zuster Goor, die de cur sus verzorgde, kreeg als iblijk van waar dering een boekenbon aangeboden. Bij voldoende deelneming zal op 2 februari een voorlichtingsavond voor heren wor den gehouden. STAVENISSE. Tijdens de gister avond gehouden ledenvergadering her dacht de vereniging ,,Van der Lek-de Klercq bewaarschool" haar 25-jarig be staan. Tevens jubileerde de secretaris, de heer J. A. Nortier, die 25 jaar lief en leed met de vereniging deelde. Na- mesn het bestuur en leden werd hem een gouden polshorloge aangeboden. De vergadering werd geopend door burge meester A. Sluymers die wees op het belang van de vereniging voor de ge meente en een woord van dank richtte tot de heer Nortier. De jubilaris dankte op zijn beurt voor de geschenken en de vele goede woorden. Velen maakten van de gelegenheid gebruik hun gelukwen sen aan te bieden. MIDDELBURG. Voor de lagere klassen van de Middelburgse middelba re scholen verzorgde de Z.V.U. gister middag in de Concert- en Gehoorzaal een jeugdconcert. De bariton Garfield Swift en de pianist Johan Patist gaven een muzikale lezing, getiteld „Van Pur- ceil tot Por.gy and Bess". Dit concert werd in samenwerking met „Het school- concert" gegeven. MIDDELBURG. Tijdens de gisteravond gehouden algemene le denvergadering van de atletiek- vriendenkring Dynamo zijn harde noten gekraakt. De moeilijkheden ontstonden toen de voorzitter, d— heer G. C. Rodts, bij de bestuurs verkiezing hij was herkiesbaar aan zijn kandidatuur de voor waarde verbond, dat wanneer de heer A. Bouwens die kandidaad was gesteld als wedstrijdsecretaris zou worden gekozen, hij zijn kandi datuur introk en ook wenste te be denken voor de verdere activiteiten in Dynamo. In zijn toelichting verklaarde voorzit- ter Rodts dat hij aan de samenwerking met dit lid erg onprettige herinneringen had. De heer Bouwens heeft vorig jaar zonder opgaaf van redenen bedankt als wedstrijdsecretaris. Na deze verkla ring poogden verschillende leden te be middelen in het geschil tussen de voor zitter en de heer Bouwens. Er ontstonden soms felle discussies, waarin het over het algemeen niet aan beschuldigingen ontbrak. Alle pogingen om „de vrede te herstellen" mislukten evenwel. Ten slotte vond de verkiezing tot voorzitter plaats. Van de 22 uitge- brachte stemmen bleken er 15 voor de heer Rodts te zijn, 4 tegen en 3 ont houdingen. Hierop verliet de heer Bouwens met de drie andere tegen stemmers de zaal. men. Animo 1 kan tegen Olympia 1 tot winst komen. In 2b is het WKV dat On- do nog van een titel af kan houden. Wij houden het echter op een Ondo zege. De winnaar van de strijd tussen WKV en Animo 2 komt op de tweede plaats terecht. In klasse 3b zullen Animo 3 en Tjoba 3 elkaar in kracht iet veel ontlo pen. In de adispirantenafdeling a is de strijid nog geheel open. Zowel Animo a als Togo a en Tjoba hebben van Swift gewonnen. Animo a ontmoet zaterdag Togo a en Tjoba en indien het dus bei de ontmoetingen weet te winnen is de eerste plaats voor de Souburgers. Zo wel tegen Tjoba als tegen Togo zal het echter op fel verzet stoten. Bij de ad- spirianten in afd. d ligt er ook voor Ani mo b een titel in het verschiet. Hier voor dient het echter zowel Elto b als Olympia te kloppen. Deze opgave lijkt onis voor de Animoërs beslist niet on overkomelijk. In de pupillenafdeling b gaan Animo en Olympia uitmaken wie op de eerste plaats terecht komt. MR. BURGER: Twijfel over beleid Nw.-Guinea mag niet blijven voortbestaan Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Nederlandse rege ring is er niet in geslaagd aannemelijk te maken dat zij bü bevriende mogend heden steun heeft verworven voor haar beleid inzake Nieuw-Guinea, zo stelt mr. J. A. W. Burger in schriftelijke vragen aan prof. dr. J. E. de Quay. Hij vraagt of de regering zich daarvan be wust is. Hij acht dergelijke steun, ook in geval van een open conflict met Indonesië, nodig. De regering kan twijfel aan het geen zij wil doen om tot het voorkomen van een dergelijk conflict bij te dragen, niet langer laten voortbestaan, aldus mr. Burger. Hij vraagt de regering de aandacht van de Veiligheidsraad te vragen voor de situatie, nu Indonesië de bemidde lingspoging van Abdul Rahman heeft afgewezen. Volgens hem moet de bereid heid het beleid inzake Nieuw-Guinea te onderwerpen aan het onderzoek en het oordeel van de V.N., ook de militaire aspecten van dat beleid omvatten. Tevens moet daarbij zijn inbegrepen de bereid heid om Nieuw-Guinea onder het beheer van de V.N. te plaatsen. DRS. J. W. VAN HULST TE ZIERIKZEE ZIERIKZEE. De vereniging tot be vordering van het Christelijk schoolon derwijs te Zierikzee hield haar jaar lijkse ledenvergadering in het N.H. Verenigingsgebouw. Als spreker was voor deze avond uitgenodigd de heer J. W. van Hulst, lector aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en lid van de Eerste Kamer, die een belangwek kende causerie hield over het onder werp: „Opvoeden in een chaotische we reld". Spreker begon met te stellen, dat de mens van tegenwoordig is bezeten door het welvaartsdenken. Hogere lonen en kortere arbeidstijden is dat, waarvoor men leeft. Ook in de Christelijke volks groepering ziet men helaas dit streven, zodat het verschil tussen hen, die God dienen en hen, die God niet dienen, niet meer is te zien. Moeten wij onze kinderen nu opvoeden in dit welvaarts denken? Wij mogen dan echter nooit vergeten dat er nog zo ontzettend veel groepen zijn, die geen aandeel hebben in deze welvaart, ook in Nederland vindt men nog van deze groepen, ter wijl twee derden van de wereldbevol king honger lijdt. Het is de taak bij het opvoeden, de kinderen daarvoor oog te geven. Tegenwoordig hoort men dikwijls de uitroep, dat wij de kinderen moe ten opvoeden voor de maatschappij. De maatschappij is echter zo dyna misch, dat telkens iets anders onze aandacht vraagt. Daarbij komt nog dat de maatschappij van tegenwoor dig specialisten vraagt, zodat wij de kinderen, wanneer er gevolg wordt gegeven aan deze oproep, slechts kunnen opvoeden in een heel klein facet van de maatschappij en daar door de chaos bevorderen, daarom is opvoeding tot het mens-zijn in al zijn facetten nodig. Uitvoerig ging spreker daarna in op de moeilijkheden, die de opvoeding met zich brengt, waarbij hij erop wees, dat deze problemen reeds zo oud zijn als de wereld. Adam en Eva kwamen al in conflict met Kaïn en deze conflic ten tussen de oudere en opgroeiende generatie hebben zich alle eeuwen door doorgezet, hoewel in de tegenwoordige tijd de problemen wel veel ingewikkel der zijn geworden. Als oorzaak wees spreker hiervoor o.a. aan de lange wachttijd, die het kind moet doorma ken, voor het de maatschappij intreedt, doordat de leerplichtige leeftijd nu reeds op zestien jaar is gesteld. Houden wij daarmede echter vol doende rekening bij de opvoeding? La ten wij onze kinderen maar niet al te vaak merken, dat ze nog niets pres teren en dat ze nog altijd hun hand moeten ophouden? Wij moeten daar- Advertentiën van het gemeentelijk verenigingsgebouw „AMICITIA" te Kloetinge werd geleverd en verzorgd door VOORSTAD 11 GOES TEL. 5460 De stoffering van „AMICITIA" werd geleverd en verzorgd door Lewestraat 84, Kloetinge Het loodgieterswerk aan het verenigingsgebouw ..AMICITIA" werd verzorgd door B. Ballotstraat 39 Tel. 7064 - Kloetinge Het gemeentelijk verenigingsgebouw „AMICITIA" te Kloetinge werd herbouwd door Nieuwstraat 34 Telefoon 7727 Kloetinge 9 De fanfare ADVENDO te Wol- phaartsdijk is nog steeds niet in het be zit van uniformen voor zijn werkende leden. Teneinde hierin te voorzien heeft het bestuur enige tijd geleden een uni formencomité benoemd, dat zich reeds zeer actief heeft getoond. Door de leden werden reeds aardappels gerooid en een oliebollenverkoop gehouden. Een oud- papierinzameling is gaande; een verlo ting en bazar staan nog op het program ma, terwijl zaterdag a.s. een dans avond in het dorpshuis gegeven wordt. Maandagavond hield de afd. Wol- pliaartsdijk van de Ned. Bond vari' plattelandsvrouwen haar eerste bijeen komst in 1961, onder leiding van de presidente mevr. A. C. Noteboom- Blok. Mej. A. A. Ossewaarde uit Goes, hield een lezing over het onderwerp „Hoe ben ik een goede gast en hoe een goede gastvrouw". In onze beschouwing over prof. dr. P. Smits' zaak en, de leertucht in de Hervormde kerk is zaterdag een storen de fout geslopen. De tucht zou zich vol gens de afgedrukte tekst gaan richten tegen leerlingen en leraars. Dat dient gelezen te worden als: niet alleen tegen leringen, maar ook tegen leraars. 9 Gedeputeerde staten van Zeeland hebben besloten de bode-schrijver ter provinciale griffie te Middelburg J. I. van Dis met ingang van 1 februari 1961 te bevorderen tot hoofdschrijver op de afdeling expeditie. 9 Tot typiste ter gemeentesecretarie van 's Heer Arendskerke is benoemd mej. M. M. Deurwaarder te 's Heer Arendskerke. De assistenten van 's Rijksbelastin gen de heren H. Verhoeven, te Axel en C. de Bie, te St. Jansteen zijn met in gang van 1 maart a.s overgeplaatst naar Rotterdam. Met ingang van die zelfde data zijn beiden bevorderd tot hoofdassistent titulair. De heer A. Q. W. Gudde te Zierik zee is in Den Haag geslaagd voor het examen parfumerie. Aan het Ned. Taleninstituut te Rot terdam is geslaagd voor het examen autotechniek de heer J. H. de Vlieger te Zierikzee. In het Hervormd Verenigingsge bouw te Sint-Annaland is een nieuwe geluidsinstallatie aangebracht. Hiervoor is ter financiering een fonds in het le ven geroepen, dat tot heden een bedrag vertoont' van niet minder dan 468 gulden. GOES. In het microkorfbaltornooi van de Z.K.B. in de Goese veilinghal gaat zaterdagmiddag zonder twijfel de meeste belangstelling uit naar de be slissende wedstrijd in klasse lb tussen Tjdba 3 elkaar in kracht niet veel ontlo- nu toe twee wedstrijden en won beide. Togo 1 heeft een gewonnen wedstrijd gespeeld. Wint Tjoba 2 dus dan is de ti tel voor hen en krijgen we een finale om het kampioenschap van de ZKB tus sen Tjoba 1 en 2, aangenomen althans dat Tjoba 1 Vios 1 nog weet te klop pen. Overigens is het zaterdagmiddag weer een echte „Animo" dag omdat deze club met zes achttallen zal uitko- met een proeftijd van twee jaar. MIDDELBURG. Gistermorgen deed de meervoudige kamer voor strafzaken van de Middelburgse rechtbank enige uitspraken. Wegens oplichting werd B. A. S., die geen nadere verblijfplaats heeft, bij verstek tot drie maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf veroor deeld. Hij had in Oostburg een grens- kommies slechte kwaliteit textiel voor „terlenka" verkocht. De Middelburger C. S- kreeg voor belastingontduiking één maand onvoorwaardelijk met daarnaast een geldboete van 5000.- of vijftig dagen. P. J. C. uit Vlissingen werd we gens verschillende feiten, zoals vals heid in geschrifte en mishandeling, tot zes weken onvoorwaardelijk veroordeeld. De proef met de ophanging van de lectuufbox van het Roode Kruis aan het gemeentehuis te 's-Gravenp«Ider is uit stekend geslaagd. In de periode van 1 april tot en met 31 december 1960 werd een totaal gewicht van 643 kg. tijdschrif. ten en boeken ingezameld. In Amsterdam is mejuffrouw J. J. Schipper uit 's-Gravenpolder geslaagd voor het examen Maatschappelijk Werk ster. In het verenigingsgebouw te Bors- sele werd met een dertigtal cursistes een moeder- en kleutercursus begonnen. Déze cursus die ongeveer drie maanden zal duren, -staat onder leiding van zus ter Vuykschot uit Goes. 9 De afdeling Aagtekerke van de N.C.V.B. heeft haar maandelijkse ver gadering gehouden onder leiding van haar presidente, mevrouw Vos-Schout. Als spreekster voor deze avond trad op mejuffrouw A. M. Lako. Het onderwerp luidde: „Het werk in het vormingscen trum „Heden esse". Door de leerlingen van de lagere- en kleuterscholen te St. Philipsland en Anna-Jacobapolder is een actie gevoerd ten bate van de hongerende kinderen in Congo. Er werden 432 busjes melk in gezameld, 9 Door de plaatselijke afdeling van het Ned. Roode Kruis zal er zaterdag avond in hotel De Zwaan te Kapelle een filmavond worden gehouden. Ver toond zal worden de film „De Citadel". Voor de kinderen zal er 's middags een speciale voorstelling zijn. WOLPHAARTSDIJK Tijdens de gemeenteraadsvergadering die woensdagmiddag gehouden werd, ging de raad accoord met het voor stel tot het aansluiten van de laat ste onrendabele gebieden op het electrische net door de PZEM. Hieronder vallen de Heerenpol der en de Nieuw-Sabbingepolder. De aansluiting zal de gemeente ge durende vijftien jaar jaarlijks 2168 gulden kosten. Burgemeester B. H. G. ter Haar Ro- meny toonde zich in zijn nieuiwjaarsre de verheugd over (het feit dat er in het afgelopen jaar een grote activiteit ont plooid werd, zowel door de overheid als in de particuliere sfeer. Voor het komende j&ar staan o.a. op het pro gramma de restauratie van het Hoge Huis, de bouw van een muziektent, een kleuterschool, de ingebruikneming van een gemaal en een nieuwe land'bouwha- ven. De heer J. W. Prins uit Goes is be noemd tot typist ter secretarie. Er is contact opgenomen met de ad viescommissie voor zwembaden om trent de eisen die aan een zwembad worden gesteld. Deze plannen voor een zwembad hangen nauw samen met het recreatieplan voor Wolphaartsdijk. Een verzoek van de A.N.W.B. om een bijdrage van 577,43 gulden voor een nieuwe bewegwijzering in verband met de aanleg van de Zandkreekdam werd ingewilligd. Ook werd het voorstel tot instandhouding van de o.l.school te Oud- Saibbinge, ondanks het feit dat deze school het minimum aantal leerlingen niet haalt, aangenomen. Tot lid van de commissie tot wering van schoolver zuim werden gekozen de heren: J. Gi- deonse, L. Riemens, C. Bosschaart, Js. Katsfhan Jaczn. en J. G. Koolstra. Daar er nog overleg tussen de pro vincie en het waterschap gaande is, werd het voorstel tot overneming van de provinciale veevdam en steiger te ruggenomendaar dit onderwerp nog niet rijp voor behandeling geacht werd. om onze kinderen reeds jong verant woordelijkheid leren aanvaarden, want dat vergemakkelijkt het opvoe dingsprobleem. Wanneer het kind vraagt: „Hoe laat moet ik thuis zijn?", moeten wij daartegenover de vraag stellen: „Hoe laat denk je zelf, dat het beste voor je is?" Wij moe ten leren dat goed opvoeden betekent zich zelf als opvoeder overbodig te maken. Tegenover de problemen van de te genwoordige jeugd zal men niet alleen maar negatief mogen staan, want op voeden is een dialoog en geen alleen spraak. Daarbij zullen wij weer tijd moeten vinden voor onze kinderen, want zij hebben daar recht op. Eén van de oorzaken van de chaos van nu is, dat de ouders zo druk bezet zijn, dat zij menen tussen twee druktes in hun kinderen nog kunnen opvoeden. Aan het eind van zjjn betoog, dat met grote aandacht werd gevolgd, zei de spreker dat het onderwerp eigen lijk een foutieve titel had, want wan neer wij erkennen dat er een chaos bestaat, zou dat betekenen dat het we reldgebeuren God eigenlijk uit de hand is gelopen. Chaos is uit de duivel. Het einddoel van deze wereld ligt vast in Gods hand. Daarom krijgen wij ook kracht tot opvoeden, omdat het Gods wereld is en omdat wij weten dat wij met onze kinderen geborgen zijn in het liefdehart van God. Vóór de spreker het woord kreeg, was eerst het huishoudelijk gedeelte afge werkt. Het jaarverslag van de secreta ris over 1960 en de rekening over 1959 van de penningmeester werden met al gemene stemmen goedgekeurd. Het be stuur werd gemachtigd een lening te sluiten van 48.173,94, bestemd als waarborgsom voor de nieuwe TJLO- school. Dit bedrag moet bij de gemeen te Zierikzee worden gestort en wordt later als de school in eigendom wordt overgedragen, weer gerestitueerd. De heren A. Jonker en M. v. d. Sluis werden als bestuurslid herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer F. Hansma, werd voorzien door de verkiezing van de heer P. G. Rotte. De vergadering stond onder leiding van de heer J. W. v. d. Doel. GOES, 25 januari. Groenten: Per kg: Spruiten A 52—61, B II 30—38, afw. 26— 31. Witlof A H 7291. B II 50—71, afw. 33. Groene sav. kool I 2328, II 14. Rode koo] n 6—9. Boerenkool II 14—31. Witte kool 1 6—3, H 5.50, Uien 5—9. Peen 7. Prei I 4)1— 42, II 3740. Andijvie I 85—91. Aardappelen bonken 7, grote 7. Per stuk: Knolselderij 1 20—22, II 14—19. TERNEUZEN, 25 jan. Glassla c 10.80— 13.20, knolselderij 920, selderij 2550, glas* andijvie 84, rode kool 68, savoye kool 24 33, afwijkend 1618, witte kool 13, waspeen 1523, prei a 2 2534, b 2025, knolselderij 1320, spruiten a 2 5270, uien 210, witlof b 1 85—89, b 1 55—88, afwijkend 30—64, breekpeen 510, boerenkool 2332, veldsla 70139, appelen golden delicious II 75 50 65, 70 41—55, 65 33—40. 60 19—25, II d 11, III grof 2432, fijn 1217, kroet 820, jo nathan II 75 27, 70 27, 65 21—24, 60 14—17, II d 11, III grof 15—18, III fijn 9—11, kroet 8. lombards calville II 80 22—30, 70 22—32, 60 20, goudreinetten II 85-95 27, 75-85 27, 65* 75 20, II d 9, III grof 16—20, III fijn 11, kroet 9; peren conference II d2026, III grof 2745, II fijn 22, kroet 25, saint remy III 17—20. BERGEN OP ZOOM, 25- januari. Eierno- teringen van de Coop. Wouwse melkinrichting. Ingaande donderdag 26 januari, prijsklasse 0 19 ct, 1 18 ct, 2 17, 3 16, 4 15, 5 14^ ce$. GOES. Het ligt in de bedoeling op 20 febr. a.s. de nieuwe afmijnzaal van de veilingsvereniging „Zuid Beveland" te Goes, in gebruik te nemen. Deze afmijnzaal is een onderdeel van het nieuwe veilinggebouw dat is gebouwd ten zuiden van het spoorwegemplace ment te Goes. In de komende weken zullen de plaatsen in deze afmijnzaal aan de kopers worden toegewezen. De ze week is er gelegenheid voor de han delaren om ze ter plaatse te bezichti- Aangekomen 25 jan. Dee. Skeltvik, Ned. Sonja-D, Pan. Arena, Ned. Eestroom. Ge- pass. naar Antwerpen (Ned. schepen) 24-1 geen, 25-1 Favoriet, Titan, Humber, Donau, (Terneuzen), gepass. naar zee (Ned. schepen) 24-1 Thalassa, Pygmalion, Robox, Sommels- dijk, Amerskerk, Hoogkerk, Cornelia, B 2, Frans-W, Albert Willem, 25-1 Bonanza, Mi- tropa, Tuko, Meidoorn, Tjoba, Zuidpool, Haar lem, Avanti, Tjerk Hiddes, Aletta, Johanna. BERGEN OP ZOOM, 25 januari. boeren kool 1824, witte kool 675, savoye kool 10 24, rode kool 69, witlof 4293, kroten 67, spruiten 20101, waspeen 1130, prei 29—54, sla: glas 67. giezer wildeman 2729, saint remy 1213, jonathan 735, goudreinette 20 29, golden delicious 1942. In Souburg: Plaatselijke afdeling van Nationaal Rheumafonds SOUBURG. In Souburg zal evenals in Middelburg een plaatselijke afdeling van het Nationaal Rheumafonds worden opgericht. Installatie van het bestuur zal vrijdag a.s. om acht uur plaats vin den in de grote zaal van het gebouw Rehoboth. Zitting in dit bestuur hebben de heer C- M. v. d. Werf, voorzitter secretaris, L. de Bruyn, penningmees ter, mevrouw Van Duyne-Heymans, me vrouw C. M. v. d. Putte-Poldenman, mevrouw M. K. v. d. Broecke-Holl, me vrouw J. Polderman-Lijnse, mevrouw H. v. Dijk-Snijders, mevrouw Duyven- voorde-Passenier en de heer J. v. Hulst. Op de avond van installatie zal een me dische causerie worden gehouden door dr. G. J. Smeets, arts te Den Haa'g. Er zal voorts een film worden vertoond ge titeld „Wdl om te winnen". GEERSDIJK. Het district Nrd. Bev. van de N.C.L.B. vergaderde in het „Drente Huis". De voorzitter kon in het bijzonder verwelkomen de heer K. van der Vegt van de B.V.A.B. Deze behandelde voor een aandachtig gehoor de ziekte en ongevallenwet, en tevens de op handen zijnde nieuwe ar beidsongeschiktheidswet. Besloten werd de toogavond op 9 fe bruari te houden in Kortgene. Een to neelclub uit Biezelinge zal het stuk „Schip op het strand" opvoeren. Jaarvergadering „Swift" MIDDELBURG. De Korfbalvereni ging „Swift" houdt vanavond in haar clubhuis op het Zusterplein een jaarlijk se algemene ledenvergadering, die om half acht aanvangt. Op de agenda staan mededelingen en worden plannen, be sproken inzake het programma voor 1961. Uitvoering te Borssele BORSSELE. Zaterdag a.s. geeft de muziekvereniging „O.K.K." te Borssele in het verenigingsgebouw een uitvoering Er zullen enige muzieknummers ten ge hore worden gebracht, waarna de Bors- selse toneelvereniging „De Zeesterren" zal opvoeren het toneelspel „Schip op Strand",

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5