In Scherpenisse komt een groentevakschool Financieringsregeling Arnemuidense vissers Mededeling van ir. Van Hennik GROENTETEELTMIDDAG IN SINT-ANNALA Fruitkweker uit Borssele kon niet stilzitten B. en W. spreken zich uit over adres van middenstand Ontwikkelingsdag in Kapelle Om consequenties overplaatsing te verlichten WISSENKERKE HELPT CONGO Zeeuwsch Dagblad r V erwarring Bedrijfsvoering Witlof Samenvatting Uitbreiding teelt glasaardbeien Raad Wemeldinge KANTONGERECHT MIDDELBURG Aafje Top droeg werk van Paul Gallico voor Jaarvergadering N.C.B. in Terneuzen Jaarvergadering N.C.B.W. Sint-Annaland Schoorsteenbrand in Goes Dineetje buiten de deur J aar vergadering VBNA te Goes B. EN W. STELLEN VOOR Smokkelaars gebruikten nieuw wapen Het Vlissingse saneringsplan Uitvoering in Anna-Jacobapolder Scholieren haalden ruim 2500 gulden op voor de Kongo Botsing in Middelburg Bouw aanbesteed van opzichterswoning Raad Zierikzee Donderdag 26 januari 1961 Z1EUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk de vergaderingen van Provincia le Staten van Zeeland is men zeer hoffelijk. Wie zou overigens ook iets anders durven verwachten? Die hoffelijkheid kan wel eens heel ver gaan. Dat is dinsdag in de sta tenvergadering gebleken. Het college van Gedeputeerde Staten had een voorstel ingediend om een subsidie te verlenen aan het comité, dat een Zeeuwse tentoonstelling organiseert in Antwerpen. Deze in juni te houden expositie zou aanvankelijk op zondag geopend zijn. In de afdelingsvergade ringen van Provinciale Staten rezen ernstige bezwaren tegen openstelling op zondag en enkele dagen geleden ontvingen de statenleden de medede ling, dat de expositie op 4 juni ge sloten zou zijn. De bezwaren tegen het verlenen van subsidie waren toen bij vrijwel alle fracties weggenomen. De S.G.P. was nog tegen het voor stel, maar om andere redenen. Tijdens het debat in de statenver gadering ontstond echter een vreem de en verwarde situatie. De socialis tische fractievoorzitter, de heer L. P. van Oorschot, deelde mede dat het tentoonstellingscomité niet op de hoog te was van het genomen besluit om de expositie op zondag te sluiten, waarop statenlid ir. Horstmann, te vens lid van het comité, verklaarde dat hij samen met nog een ander lid, zeer persoonlijk het besluit had ge nomen. Zeer persoonlijk, omdat bij open stelling op zondag de Z.L.M. en de C.B.T.B. niet zouden medewerken en men wilde graag de financiële bijdra ge van deze beide landbouworganisa ties ontvangen. Het was echter een zeer per soonlijke beslissing, accentu eerde de heer Horstmann. Onmiddel lijk daarop rees statenlid J. van den Bos, tevens voorzitter van de Zeeuw se C.B.T.B. op en liet een brief zien, waarin aan de georganiseerde land bouw in Zeeland namens het comité werd geschreven dat de tentoonstelling op zondag gesloten zou zijn. Nou ja, zei de heer Horstmann, maar nu blijkt dat er voldoende inte resse is, hebben we het geld van de Zeeuwse boeren niet meer nodig en kunnen dus de expositie wel geopend houden op zondag. Het was met name de heer C. F. van der Peijl, die wegens ziekte van de heer Stemerding de leiding had van de c.h.-fractie, die aandrong op het schenken van klare wijn. Hij had reeds laten weten bij openstelling op zondag tegen het verlenen van subsi die te zullen stemmen en wilde bo vendien nog een korte en duidelijke uitspraak van de statenleden over de vraag of men bereid was de Zeeuw se landbouw te laten vallen. Toen gedeputeerde Mes probeerde tussen de klippen door te glibberen wierp de heer Van der Peijl zijn er varing als volksvertegenwoordiger in het strijdtoneel en vroeg op de man af: ,,Hoe denkt gedeputeerde Mes over het meedoen van de Zeeuwse boeren aan de tentoonstelling?". De gedeputeerde bevond zich in de posi tie van een gladde aal, die op de oever is geworpen, toen hij zei zijn standpunt te zullen verzwijgen tot hij zijn stem moest uitbrengen. Dat ogen blik kwam echter enkele minuten la ter, toen bovendien nog namens de N.C.B. (r.k.-landbouworganisatie) was medegedeeld dat deze bond niet zou meewerken zonder de twee an dere standsorganisaties en de heer Mes stemde voor het voorstel om, onafhankelijk van openstelling of slui ting op zondag, de subsidie te verle nen, waardoor de Zeeuwse landbouw organisaties dus niet zullen medewer ken aan de Zeeuwse week in Antwer pen. Tot verrassing der statenleden deed het comité, dat reeds veel verwar ring had gesticht, de mededeling dat binnenkort definitief zal worden beke ken of de expositie op zondag geopend of gesloten zal zijn. De georganiseer de landbouw heeft echter de toezeg ging zwart op wit over sluiting op zondag en daaraan willen wij nog toevoegen dat de redactie van dit dag blad enkele dagen na het verschijnen van het verslag over de kritiek in de afdelingsvergaderingen der staten de eer genoot er telefonisch van op de hoogte te worden gesteld dat het comité had besloten de tentoon stelling op zondag te sluiten, nadat met de Antwerpse comitéleden over deze zaak was gesproken. In de vergaderingen van Provincia le Staten van Zeeland is men zeer hoffelijk. Men heeft het voorstel van Gedeputeerde Staten behandeld en men heeft er veel tijd aan besteed. Toen bleek dat na de informatie, die over de expositie aan Ged. Staten was gegeven, het comité verwarren de uitspraken ging doen, zonderling ging corresponderen en zelfs bleek besluiten te hebben genomen, die men nog wilde nemen, toen was het nog slechts een blijk van vergaande hoffelijkheid en grote lankmoedigheid dat men niet besloot de stukken zon der meer van de tafel te vegen, om dat ze nog slechts waard waren be waard te worden in een aan te leg gen comité-dossier, dat het opschrift „flaters" draagt. SINT ANNALAND. De rijks- tuinbouwconsulent voor Zeeland, ir. J. J. van Hennik heeft op de gisteren in het dorpshuis gehouden groenteteeltmiddag meegedeeld, dat nog dit jaar in Scherpenisse een groentevakschool gesticht zal worden. Deze school zal gehuisvest worden in de reeds bestaande lage re landbouwschool. De tuinbouw op het eiland Tholen breidt zich steeds meer uit en daarom werd het noodzakelijk geacht ook met het onderwijs in deze sector te be ginnen. Voor de aanwezigen bete kende de groenteteeltmiddag een leerzame bijeenkomst. De heer M. Wattel, hoofdassistent a van de rij kstuinbouwvoorlichtingsdienst in Zeeland sprak over het onderwerp: „Met tuinbouw rationeler bedrijfs voering" en de heer C. J. van der Ven, hoofdassistent a van de rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst te Ba- rendrecht hield een verhandeling over de teelt van witlof. Deze groenteteeltmiddag werd geor ganiseerd door de streekverbeterings- commissie Tholen, de gezamenlijke standsorganisaties, de tuinbouwcommis- sie van de Z.L.M. en de Thoolse vei lingen. In zijn openingswoord prees de voorzitter, de heer C. J. J. Kooyman, de voortvarendheid, waarmee ir. Van Hennik en zijn medewerkers de uitbrei ding van de tuinbouw op het eiland sti muleren. „Want na een fruitteeltmiddag in Tholen en een bloembollenmiddag in Stavenisse zijn we nu bijeen om over de groenteteelt te praten". De heer Kooyman meende, dat het steeds meer gezocht zal moeten worden in de rich ting van de tuinbouw. En hoe met tuinbouw een rationeler bedrijfsvoering kan worden verkregen deed de heer Wattel uit de doeken. Hoewel het hem dan niet mogelijk was om het meest ideale teeltplan op een presenteerblaadje aan te bieden, de heer Wattel slaagde er wel in om de aanwe zigen wijze raadgevingen te geven. Hij gaf enkele richtlijnen aan. Zijn bedoe ling was om de aanwezigen aan het denken te zetten. „Het gaat goed", zo zei hij, „maar we moeten verder. Er is een grote ontwikkeling aan de gang. U moet met meer intensieve teelten gaan werken." De vraag waarmee met name de klei ne landbouwbedrijven worstelen is nl. deze: Hoe maken wij de arbeidstijd zo intensief mogelijk. De praktijk is nu zo, dat er in de zomermaanden een tekort is aan arbeidsuren, terwijl in de win termaanden de moeilijkheid zich voor doet dat de arbeidsuren niet intensief gemaakt kunnen worden. Aan de hand van de cijfers van de kernbedrijven kwam de heer Wattel me,t een teeltplan voor de dag, dat voor dé kleine landbouwers op het eiland ideaal lijkt. De aanwezigen kregen een stencil mee, waarop dit plan keurig staat ge noteerd en waarmee zij ongetwijfeld hun winst kunnen doen. KAPELLE. Op 24 februari a.s. zal in de veilinggebouwen een ontwikke lingsdag worden gehouden. De organi satie hiervan berust bij de organisaties van fruitkwekers in Kapelle-Biezelinge en omgeving in samenwerking met de veiling in Kapelle. 's Morgens zal er in de veilingihallen een grootse expositie zijn van machines voor het tuinbouw- en speciaal voor het kleinfruitbedrijf en ook zullen er stands zijn van vertegenwoordigers in bestrij dingsmiddelen en meststoffen. De middagvergadering begint om half twee en staat onder leiding van de vice- voorzitter van de veiling Kapelle, de heer J. Burger Fzn. te Wemeldinge. Deze is tevens voorzitter van de klein- fruitcommissie van deze veiling. De eerste spreker is de heer L. Goe- degebure, chef van de proeftuin voor de kleinfruitteelt in Kapelle over ,,Een be schouwing over het kleinfruitrassenas- sortiment" en de „Snoeimetbode van bessen aan draad". Hierna spreekt de heer P. Goddrie, deskundige voor onkruidbestrijding van het proefstation voor de fruitteelt te Wihelminadorp over „Onkruidbestrijding in de kleinfruitteelt". Na de pauze is er een inleiding van ir. J. D. Gerritse, rijkstuinbouwconsu- lent te Geldermalsen over ,,De ontwik keling van de teelt van glasaardbeien in de Bommelerwaard en mogelijke perspectieven voor Zeeland". Hierna zal de Zeeuwse rijkstuinbouw- consulent, ir. J. J. van Hennik een na beschouwing houden. De heer v. d. Ven hield een interes sant praatje over de teelt van witlof. Hij vertelde, dat deze teelt steeds meer in betekenis toeneemt. Momenteel wordt 2500 ha in ons land met witlofwortel be zaaid, terwijl een produktie wordt be reikt van 23 miljoen kg. Ook is er enige export van witlof. De teelt van witlof is uitstekend geschikt om de onproduktie- ve uren in de winter rendabel te ma ken. Over de teelt zelf gaf de heer v. d. Ven waardevolle adviezen: De grond mag niet te zwaar zijn, maar wel goed ontwaterd, aan de voor vrucht stelt de witlof niet veel eisen, evenmin aan de bemesting, stikstof mag voor witlof be slist niet gebruikt worden. Voor witlof is er voorts een keuze uit niet minder dan 90 rassen. Hij kon ze uiteraard niet allemaal opnoemen, daarom maakte de heer v. d. Ven een indeling: De extra- vroege, de vroege, de midden-vroege en de groep van de late rassen. Over het zaaien zei de spreker, dat kilo zaad op een hectare voldoende is, de rijafstand kan variëren van 25 tot 140 cm. Beslist mogen niet meer dan 200.000 planten op een hectare aanwe zig zijn. Voor eind november moet het witlof gerooid zijn. En ten slotte besprak hij de techniek van het trekken en de ver schillende verwarmingssystemen. Ir. Van Hennik, die een samenvat ting van het besprokene gaf, had in een van de toespraken beluisterd, dat Zwit serland nog 7000 ton witlof had kunnen gebruiken. „Terwijl met andere produk- ten moeilijkheden overwonnen moeten worden inzake de afzet, zijn voor de wit lof de afzetmogelijkheden ruimschoots aanwezig. Daarom ligt het voor de hand, dat deze mogelijkheden afgetast worden." Ir. Van Hennik concludeerde, dat er bij de opstelling van het teelt plan te weinig overlegd en te weinig overdacht wordt. De vraag naar luxe tuinbouwproduk- ten (zogenaamde zondagsgroenten) neemt in de toekomst toe, aldus de rijkstuinbouwconsulent, „en deze ont wikkeling moet de beweging in het be drijf brengen". Hij pleitte voor doorvoe ring van de teelt van intensieve produk- ten. „Met elkaar werken wy aan de plan nen tot overschakeling op de tuinbouw Dat zal in de toekomst ongetwijfeld zijn vruchten afwerpen. De grond, het kli maat en de mensen hier zijn daarvoor geschikt", zei ir. Van Hennik tot slot. KAPELLE. De laatste jaren is vooral in het Zeeuwse kieinfruitcentrum Kapelle-Biezelinge de teelt van aardbei en onder glas sterk toegenomen. Dit sei zoen heeft deze uitbreiding van de teelt van glasaardbeien zich verder uitge breid. Volgens gegevens van het rijkstuin- bouwconsulentschap te Goes bedroeg de totale oppervlakte glas waaronder aard beien werden geteeld het vorig jaar 4000 vierkante meter. Dit jaar is deze oppervlakte uitgebreid tot niet minder dan 6600 vierkante meter. Onder normale omstandigheden kan er het komende seizoen dus reeds een be hoorlijk aanbod van glasaardbeien ko men in Zeeland. Dit is ook in het be lang van de afzet want voor de expor teurs was het kwantum dat tot op he den werd aangevoerd over het algemeen nog wat te klein. Glasaardbeien worden over het algemeen veel geëxporteerd, speciaal naar België en Engeland. Advertentie WEMELDINGE. De raad komt morgenavond om acht uur in vergade ring bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten: Voorstel tot aan vulling algemeen ambtenaren regle ment, voorstel tot goedkeuring van een speciaal zakelijk recht tot het hebben van een openbare riolering in enkele particuliere percelen, voorstel tot voor lopige vaststelling van de gemeentere kening 1959, voorstel tot uitbreiding van de nachtverlichting en een mededeling van B. en W. over de restauratie van de gemeentetoren. MIDDELBURG. Voor de kanton rechter werd de aangehouden zaak te gen C. J. P., fruitkweker uit Borssele, opnieuw behandeld. Hij had met een vriend op de avond van zondag 24 juli op een bromfiets de lange weg van zijn woonplaats naar Middelburg afgelegd. Beiden hadden in een café in Borssele wat meer bier gebruikt dan in het ver keer is verantwoord en veroorzaakten tussen Nieuw- en Sint-Joosland en Mid delburg een aanrijding. De W. was de bestuurder van de bromfiets, P. de duopassagier. Volgens verklaringen van vijf getuigen hadden beiden zich niet als heren in het ver keer gedragen. P. kreeg last van zijn maag of van de dranik of beide en zwaaide, achter op de duo zittend, zwaar overhangend, van links naar rechts. Bestuurder De W. kon zijn voer tuig niet goed besturen en dit vehikel zette slingeren zijn weg naar de Zeeuw se hoofdstad voort. Zoutzak Tot een dame, ook op de bromfiets, werd ingehaald en de als een zoutzak naar rechts overhellende P. haar een Mutaties in Vlissingen VLISSINGEN. In plaats van de af getreden ir. C. J. Bac als lid van de commissie van toezicht op het nijver heidsonderwijs zijn door deze commissie de volgende candidaten voorgesteld: 1. M. C. C. de Keeper, hoofd personeelsop- leiding Kon. Mij ,,De Schelde". 2. P. A. J. Kok. bedrijfsleider bij „De Schelde". Het is de mening van B. en W. dat op nieuw een personeelslid in deze commis sie zitting heeft. Eervol ontslag wordt verleend aan mevrouw A. van Boven Bosdijk als onderwijzeres aan de Bone- Idijk school. r Het torenuurwerk op de Hervorm de kerk van St. Philipsland is thans voorzien van verlichte wijzerplaten uit gevoerd door een firma uit Aarle-Box- tel. GOES. Met een wat hese stem en expressieve gebaren droeg de voor drachtskunstenares Aafje Top dinsdag avond in de Prins van Oranje voor de vereniging van Wetenschappelijke Be langen een fijn werkje voor van Paul Gallico, getiteld „Bloemen voor Ada Harris". Goedmoedig en nergens kwet send steekt Gallico op typisch Engelse wijze de gek met de moderne levens wijze en het materialisme dat zo ken merkend is voor deze tijd. Een modern sprookje noemde de declamatrice het verhaal in haar inleiding, een sprookje voor volwassenen waarvan we het alleen maar kunnen betreuren dat het niet echt kan gebeuren. Levendig stelt Aafje Top de Londense werkster Ada Harris die zo van mooie dingen houdt aan het publiek voor en voert het mee in de dappere strijd van het werkvrouwtje om de „Ja pon van Dior". De japon die ze tenslot te na veel moeite krijgt, maar daarna weer zo vlug verliest dat ze er eigenlijk niets aan gehad heeft. Daarvoor in de plaats heeft ze echter zoveel geluk kun nen aanbrengen en vriendschap gewon nen dat ze gelukkiger is dan ooit, hoe wel ze de Dior japon voor altijd verloren heeft. TERNEUZEN. De tuinlbouwbond van de N.C.B. hield haar jaarverga dering in „Des Pays Bas" te Ter neu zen. Voorzitter W. Vermue verklaarde in zijn openingsrede dat 1960 een be wogen jaar was geweest. Gezien de grote belangstelling der studiegroe pen, avondexcursies, demonstraties en praatavonden, mag evenwel de toe komst met vertrouwen tegemoet wor den gezien. De afgelopen zeer natte zomer heeft miljoenen gefcost en de prijzen waren niet zo best en hoewel de militaire hulp, bij het aardappelen- rooien zeer werd gewaardeerd, waren de financiële consequenties over het algemeen te groot. In begin februari zal waarschijnlijk gestart kunnen worden met een groenteteeltvakschool (lagere landbouw school te Koewacht, waar in tegenstel ling met andere jaren goede belang stelling voor bestaat. Om een goede vakman te worden is een opleiding ver eist, een diploma van deze groenteteelt vakschool is, aldus de heer Vermue, geen overbodige luxe. Plannen worden voorbereid om dit jaar een twee-daagse excursie naar de Noord-Oostpolder te houden en waar schijnlijk zal er ook weer met een wagen worden deelgenomen aan het fruitcorso te Goes. De heer Volleman waarschuwde tij dens de rondvraag voor het gevaar, dat de studieclubs de organisatie afbreken door alleen lid te zijn van deze clubs. In Hulst moet men nu lid zijn van een standsorganisatie om lid van een stu dieclub te kunnen zijn. Gewezen werd op de juiste functie van de studieclub. Na een gezamenlijke maaltijd gaf ir. J. J. van Hennik indrukken over zijn stu die van de fruitteelt in Italië. De heer P. Bakker van het rijkstuinbouweonsu- lentschap in 's-Hertogenbosch, sprak over „Wijzigingen in sortiment en plantsysteem". ST. ANNALAND De Nederlandse Christelijke Bond van Werknemers, af deling St. Annaland, hield haar algeme ne jaarvergadering in het Groene Kruisgebouw. De voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer K. J. Stols, heette de aanwezigen, onder wie wethouder G. Goedegebuure welkom. Een bijzonder woord van welkom richt te hij tot de districtsbestuurder, de heer H. Klompemaker uit Bergen op Zoom. De voorzitter spoorde de aanwezigen aan, om nieuwe leden te winnen. Hij sprak er verder zijn blijdschap over uit, dat men in 1960 een drietal nieuwe le den kon inschrijven, waartegenover staat dat er tengevolge van verhuizing vier leden het lidmaatschap opzegden. Het bestuur van de afdeling Sint-Annaland van de N.C.B.W. bestaat momenteel uit de heren L. J. Stols, Jb. Gunst en J. M. Vroegop. Uit de rekening en verant woording van de penningmeester bleek, dat er in 1960 een bedrag van 110,52 gulden was ontvangen en dat er in dat zelfde jaar 60,29 gulden was uitgegeven, zodat er een batig saldo in kas was van 50,23 gulden. De ontvangsten voor de bondskas door vacantiebonnen e.d. be droeg een bedrag van niet minder dan 29.029.04 gulden terwijl de uitgaven voor uitkering van vacantiegelden en W.W. e.d. bedroegen 27.605,89 gulden, zodat het kassaldo 31 december 1960 bedroeg 142.15 gulden. Nadat de huishoudelijke zaken waren afgewikkeld, hield de districtsbestuurder, de heer H. Klompemaker uit Bergen op Zoom een causerie over de sociale voorzieningen in de bouwvakwereld. Advertentie GOES. In de J. J. van Mellestraat 2 te Goes, bij de familie J. Pieters heeft gisteren een schoorsteen!" andje gewoed. De brandweer had het vuur spoedig gedoofd door roetaanslag uit de kachelpijp te verwijderen. VELDLOOP IN BIERVLIET BIERVLIET. A. V. Dynamo uit Middelburg zal zaterdag a.s. op het ge meentelijk sportterrein in Biervliet een veldloop organiseren waarvoor de burge meester het startschot zal geven. Er be staat voor deze „cross" bij de jeugd van Biervliet veel belangstelling. De dorps- omroeper van Biervliet zal de bevolking opwekken om aan de wedstrijd deel te nemen. duw tegen de linkerarm gaf. Zij ver loor het evenwicht en viel. De twee jeugdige inwoners van Bors sele hadden niets van de aanrijding ge merkt, althans deden alsof, en reden door. De dame liep letsel op. Op de vorige zitting gaf De W. zijn fouten eerlijk toe en werd veroordeeld. P. bleef ontkennen en beweren: „Ik weet van niets. Daarom vond de of ficier dat de laatste een ernstige waarschuwing moest hebben en eiste veertien dagen voorwaardelijke ge vangenisstraf met twee jaar proeftijd en 100.- boete of twintig dagen. Het vonnis was 125.- of twaalf dagen. De Middelburgse winkelier J. P. reed op 22 september in zijn woonplaats plot seling weg, na stilgestaan te hebben, en hinderde daarbij een achteropkomen de auto. Deze moest remmen, raakte de trottoirband en werd beschadigd. Conform de eis werd de verdachte tot 25.- of vijf dagen veroordeeld. Chauffeur op rijwiel De chauffeur A. V. uit Middelburg wist zich op 7 november op een rijwiel heel wat slechter in het verkeer te ge dragen. Hij veroorzaakte in zijn woon plaats op de kruising Lange Delft-Markt een aanrijding met een wielrijdster. die daarbij ten val kwam en waarbij haar fiets werd beschadigd. De officier eiste 25.- of vijf dagen met toewijzing van een civiele vordering van 13.50. Het vonnis was 10.- of twee dagen met de toewijzing. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE U hebt een dineetje beloofd aan vrienden, en U vindt het nu eens aardig om dat niet thuis, maar in een restaurant te geven Gaat U dan zomaar naar dat restaurant? Mag - of moet - iedereen zelf kiezen? Dat hoeft helemaal niet! Veel handiger - en ook veel charmanter - is het om tevoren een tafeitje te reser veren en het menu vast te stellen. Vanzelfsprekend ver rast U Uw gasten dan niet met gerechten, waarvan U niet zeker weet of zij ze wel appre ciëren, zoals slakken of oesters. Wat altijd door iedereen ge-- waardeerd wordt is een Glad stone, want Gladstone - met of zonder filter - is de sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING A SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F I GOES. De „Vereniging ter behar tiging van den Nedarlandschen Aardap- pelhandel", afdeling Zeeland houdt vrij dag 27 januari a.s. haar jaarvergade ring in „De Korenbeurs". De bijeen komst zal om half elf in de morgen be ginnen. Naast de huishoudelijke zaken zal er gelegenheid zijn een expositie te bezoeken van aardappelrassen en aard appelziekten. De heer J. Leeuwen- burgh van de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen zal deze tentoon stelling toelichten. ARNEMUIDEN. In de raads vergadering van morgenavond zul len B. en W. van Arnemuiden de raad voorstellen een financierings, regeling te aanvaarden ten behoe ve van de vissers van Arnemuiden die zich door de afsluiting van hel Veerse Gat voor het probleem van een verhuizing naar Colijnsplaat zien gesteld. Het college deelt mede dat door de ge meenten Breskens en Vlissingen reeds een bepaalde regeling is getroffen. Ook gemeentebestuur van Arnemuiden heeft nu om de financiële consequenties voor de vissers enigszins te verlichten de TERNEUZEN. De smokkelaars be ginnen zich te bedienen van nieuwe wa pens om hun achtervolger kwijt te ra ken. In het plaatsje Welden, enkele ki lometers ten zuiden van Gent gelegen, zetten twee douanebeambten de achter volging in op een grote smokkelauto. Door pakken boter en spijkers op de weg te gooien trachten de smokkelaars te ontkomen. Ondanks deze obstakels gelukte het de douane de wagen te be naderen en met hun revolvers openden zij het vuur op de smokkelaars, die de richting Turnhout waren ingeslagen. Dat er verschillende voltreffers werden geplaatst bleek wel. Verschillende van hun geblindeerde ruiten versplinterden. Nu werd echter van een nieuw wapen gebruik gemaakt. Vlak voor de douane auto gooiden de achtervolgden een rook bom en daar deze juist voor een bocht ontplofte konden de douanebeambten hun auto niet tijdig tot stilstand bren gen en kwamen tegen een boom tot staan. Beiden werden zij licht gewond. Verschillende automobilisten die deze jacht gadesloegen profiteerden door pak ken boter op te rapen, terwijl anderen door de uitgestrooide spijkers lekke banden opliepen. VERTROETELEN MIDDELBURG. In de kop boven een verslag van de algemene beschou wing, die de voorzitter van de a.r.- fractie in Prov. Staten van Zeeland, de heer J. Hommes heeft gehouden is gis teren vermeld, dat Ged. Staten de cul tuur zouden vertroebelen. Wij stellen er prijs op dit te corrigeren. Hier was na melijk sprake van een zetfout, zoals uit het bericht overigens ook bleek. De heer Hommes srak niet over vertroe belen, doch over vertroetelen. Ontspanningsavond Z.P.M. en L.J.G. Schoondijke SCHOONDIJKE. In de zaal van de heer Wijffels gaf de Z.P.M. en de L.J.G. afdeling IJzendijke haar jaar lijkse ontspanningsavond. De voorzitter de heer D. Dekker heette allen harte lijk welkom in het bijzonder Burge meester J. C. Hoftijzer en echtgenote en de bestuursleden der Z.L.M. afde ling Schoondijke. Met het zingen van een achttal lied jes wist een zanggroepje er reeds bij het begin de goede sfeer in te bren gen. Voor de pauze werd een kort schetsje en een kluchtspel getiteld „Een huis vol inbrekers" voor het voetlicht gebracht. Het na de pauze opgevoerde toneelspel „Dokter m het Paradijs" door Jan de Beer van Belver werd vloi en goed gespeeld. Na afloop sprak bur gemeester Hoftijzer een kort dank woord uiit. VLISSINGEN. De Vlissingse raad zal morgen in zijn vergadering in Brit- tannia bij de behandeling van het sa neringsplan uitvoerig ingaan op het adres dat de Vlissingse middenstands- centrale aan het gemeentebestuur richt te. In zijn schrijven aan de raadsleden merkt het college van b. en w. tot zijn voldoening op dat het ontwerp-plan be houdens enkele punten in haar alge meenheid door de middenstand wordt aanvaard. B en W merken op dat het plan niet is gebaseerd op een stad van 80.000 inwoners (zoals de middenstand suggereert) maar zo is opgesteld dat bij eventuele uitbreiding Vlissingen de functie van „city" kan blijven behou den. Het ontwerp voor het plan tweede fase is reeds in studie genomen. Aan het verlangen voor een toegang naar de oude stad via de Spuiboezem-Spuistraat Advertentie ANNA-JACOBAPOLDER. Zaterdag 28 januari a.s. komen de accordeon- en amusementsclub „De Mirandelli's" uit Steenbergen naar Anna-Jacobapolder om een uitvoering te geven in „Ons Dorpshuis". Het geschiedt in overleg met de plaatselijke muziekgroep „Om- bona". Vanuit St. Philipsland rijdt een speciale bus naar „Ons Dorpshuis". De bus vertrekt uit de Voorstraat om on geveer zeven uur. GOES De leerlingen van het Chris telijk Lyceum hebben niet minder dan 2509,55 gulden opgehaald voor de Kon go. Ze hebben dit bedrag opgehaald door met een lijst te lopen, en geld op te halen op de school zelf en de avondschool. Een prachtige prestatie. kan voorshands nog geen gevolg wor den gegeven omdat hiervoor uiteraard eerst het Spui moet worden gedempt en dit op haar beurt waterbouwkundi ge problemen opwerpt. Het advies van de middenstandscentrale om een door braak te maken van het Betje Wolff- plein naar de Oude Markt komt het college zeer ongewenst voor door de verkeerstechnische en planologische be< zwaren. Deze straat zal ook een weinig aanlokkelijke kruising vormen met de toekomstige drukke winkelstraat op de plaats van de huidige Lange Zelke. Aan de wensen t.a.v. een groot plein nabij het tegenwoordige Vierwinden- plein en de ontmanteling van de St. Ja- cobskerk door het slopen van de perce len aan de Lepelstraat wordt aandacht geschonken. De voortgaande verpaupe ring wordt zoveel mogelijk tegengegaan. B en W merken op dat ze dit slechts den dele in de hand hebben. MIDDELBURG. Omstreeks acht uur eergisteravond vond op de hoek van de Seisweg en de Seissingel een aanrijding plaats. Een scooter, be stuurd door C. de V. uit Serooskerke, reed de Sandberglaan uit en verleen de geen voorrang aan een van rechts naderende personenauto. Deze wagen, die door L. S. uit Middelburg werd be stuurd, bevond zich te veel links in de bocht. Een botsing volgde, waarbij de duopassagiere van de scooter aan het rechteronderbeen werd gewond. Na be handeling in het Gasthuis mocht zij naar huis gaan. Beide voertuigen wer den licht beschadigd. Uitreiking E.H.B.O.- diploma's te Kapelle KAPELLE. Tijdens een bijeen komst dinsdagavond in hotel „De Zwaan" hebben 18 personen het EHBO diploma ontvangen. Het werd hun uitge reikt door burgemeester H. G. van Suy- lekom die vooraf had gewezen op de belangrijke taak van de ehbo-er in deze tijd. De leiding op deze bijeenkomst be rustte bij de heer C. Traas sr. te Bie- zelinge, voorzitter van de afdeling Ka pelle, Biezelinge en Schore van het Ne- derlandsche Roode Kruis. Namens het bedrijfsleven in Kapelle werden de geslaagden toegesproken door ir. D. J. van der Have. Namens de cursisten sprak de heer J. Bek en hij bood de instructeur de heer J. A. Viergever een geschenk aan. Mevr. Viergever kreeg uit handen van mevr. De Waard-v. d. Weele een bloem stuk. Hierna werden door mevr. Ris- seeuw enkele films vertoond waaronder een film van een boottocht met het Rode Kruisschip, de Henry Dunant. volgende maatregel getroffen. Contact opgenomen met de Amsterdamse Bank N.V. te Middelburg die zich be reid heeft verklaard, in de vorm van een lening met een looptijd van maxi maal 15 jaar, gelden te verstrekken te gen een vaste rente van 4 procent. Het college is van mening dat dit aanbod voor belanghebbenden zeker accepta bel zal zijn. Voorgesteld wordt de ren te en aflossing van bij de Amsterdamse Bank door vissers op te nemen gelden te garanderen onder de volgende alge mene voorwaarden. a. de rente mag niet meer bedragen dan 4 pet. en kan gedurende de looptijd der le ning niet gewijzigd worden; b. de garantie van de gemeente wordt en kel gegeven indien de gemeente het recht van eerste hypotheek krijgt op het casco en de vaste inventaris, inclusief motor, van het schip tot het bedrag der door de gemeente gegarandeerde lening; c. de gemeente stelt zich garant voor de betaling van rente en aflossing van maxi maal 70 pet. van het bedrag der totale bouw kosten van het vaartuig; d. de looptijd der lening kan ten hoogste 15 jaar bedragen; e. de aflossing der lening dient in gelijke jaarlijkse bedragen te geschieden. Tussentijd se verstrekte aflossing is te allen tijde mo gelijk; f. de vissers moeten tegelijkertijd met het opnemen der gelden de vismijnbedrijven in Nederland machtigen wekelijks, ter verzeke ring van betaling van rente en aflossing, op hun bruto-besomming 12 pet. in te houden en deze ingehouden bedragen te storten op een te hunnen name staande geblokkeerde reke ning bij de Amsterdamse Bank N.V. te Mid delburg. Op de agenda staan o.m. nog de vol gende punten: bouw garage bij ambts woning burgemeester en vaststelling wijziging begroting 1961, besluit tot in standhouding van de openbare lagere school te Kleverskerke, vaststelling grondprijzen voor het uitbreidingsplan en verhoging crediet aanschaffing brand» weermateriaal en wijziging begroting 1960. Actie Jeugd Rode Kruis WISSENKERKE. De actie voor de Congo, die het Jeugd Rode Kruis in de gemeente Wissenkerke (Geersdijk, Kam perland en Wissenkerke) heeft georgani seerd en die vier dagen heeft geduurd, heeft een grote weerklank gevonden bij de bevolking. Alle scholen in de gemeen te hebben medewerking verleend en het resultaat was dat men gisteravond aan het slot van de actie, een bedrag van 1735 gulden bijeen had en 222 blikjes melk gereed had staan voor verzending. MIDDELBURG. Gistermorgen werd in het Polderhuis van de Polder Walcheren het bouwen van een opzich- terswoning met bijkomende werken bij het gemaal Boreel in Middelburg aanbesteed. De uitslag luidt: 1. J. F. Hopmans, Goes met 42.839: 2. C. van der Klippe, Vlissingen met 43.000; 3. J. M. Goedemond, Vlissingen met 43.435; 4. J. La Gasse, Koudekerke met 43.600; 5. Fa. A. Poelman en Zo nen, Ritthem met 43.695; 6. Fa. M. Walraven en Zonen, Middelburg met 43.800 7. D. van der Poel, Oudelan. de met 43.990; 8. L. de Jong, Vlis singen met 45.257; 9. J. de Buck en M. Schout, Middelburg met 47.514: 10. Fa. De Voogd en Van Rooyen, Westkapelle met 48.850: 11. J. Vre- ke. Domburg met 49.200; 12. K. de Vries, Middelburg met 49.435. ZIERIKZEE. De raad komt dins dag a.s. bijeen. Op de agenda staan o.m. een voorstel krediet te verlenen voor de aankoop van industrieterrein langs de Oosthavendijk en een voorstel tot kredietverlening voor het aanbrengen van een signaleersysteem voor het uit vallen van de electrische stroom bij de Keersluis. In deze vergadering zal de directeur van de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht in Zeeland, de heer A. J. Argelo, een nadere toelichting geven op het door hem opgestelde rapport over een eventuele reorganisatie van de dienst.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3