Middelburg beschikt thans over fraai bejaardencentrum HH HH HH HH nm HH HH HH HH ifïTT ELECTRISCHE INSTALLATIE BEJAARDENSOCIËTEIT WESTENDE o-uvt* CfreJhoxML6*1 s. 3 9 ."■lil DE KLERKeZN iggekerke zit met groot aantal krotwoningen Unie baptistengemeenten bestaat tachtig jaar FILMS Fa. M. WALRAVEN Zn. Schildersbedrijf Joh. B. Huysse Loodgietersbedrijf Fa. A. Jobse Bert Haanstra maakt film van sluiting Veersegat 4. Landbouwers op Hedenesse Subliem concert in Middelburg In opdracht van het rijk Op bezoek in Arnemuiden Pag. S GEEN KLAGEN OVER OUDERDOM EN... JEUGD Burgemeester verrichtte opening door spelenkast te ontsluiten Mooie opbrengst collecte Spoedig sportvelden in Nw.- en St. Joosland De van de te MIDDELBURG Filmavond Roode Kruis NU VÈR BENEDEN DE PRIJS t NARNOLEUN LINOFELT-MOIRE 90 LINOFELT-HOUTNERF 90 INLAiD-LINOLEUM PARKET-INLAID Vlijt en Volharding voerde uit Burgemeester Dregmans in nieuwjaarsrede Bijdrage gemeente restauratie geref. lagere school In vuns lokaaltje te Foxhol opgericht De BEJAARDENSOCIËTEIT te Middelburg werd gebouwd door Brabants Orkest gaf jeugdconcert NCRV-ontspannings- avond Ensemble in Terneuzen Chr. kleuterschool in Goes 3 mei open In negen weken rond de wereld Ds. Slik sprak over „Christendom en handel" Accelerando vergaderde Woensdag 25 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD MIDDELBURG. Mevrouw Okker- Vrolijk, plaatselijk presidente van de UW, haalde gistermiddag in het prachtig gerestaureerde pand Nieuw- straat 36b een citaat van Gheorghiu aan om aan te tonen, dat bejaarden allerminst buiten de aktieve samenle ving behoeven te staan. Dit citaat luidde: „Ik heb geen reden om mij te beklagen over de ouderdom". Omge keerd zullen de ouden van dagen niet voornemens zijn zich over de jeugd te beklagen, want wie de voortreffe lijk ingerichte zalen van het nieuwe Middelburgse bejaardencentrum be kijkt, komt tot de slotsom dat er voor de mensen boven de 65 jaar piekfijn is gezorgd. De verschillende sprekers lieten dan ook niet na woorden van hulde en dank te brengen aan de dames van UW, het gemeentebestuur, de Bond van Ouden van Dagen en de Stichting Bejaarden centrum en niet te vergeten architect H. Mooybroek en de aannemer. De leiding van de openingsbijeen komst berustte bij de directeur van de gemeentelijke maatschappelijke zorg, de heer J. C. F. van Kamer, die in zijn kwaliteit als voorzitter van de Stichting Bejaardencentrum aan bur gemeester mr. Joh. de Widt verzocht op symbolische wijze het gebouw te openen. De heer De Widt deed dit door het ontsluiten van de spelenkast, welke kast al enkele weken officieus was open gemaakt. Hoog percentage Voordat de burgemeester de bejaar densociëteit van het gemeentebestuur overdroeg aan het stichtingsbestuur deel de hij mee, dat de bejaardenzorg steeds meer de aandacht vraagt en ook heeft met name van de overheden. De nood zaak van verzorging dringt zich al meer op. De heer De Widt was er zich van bewust, dat in Middelburg nog veel voor gepensioneerden onder ons dient te wor den gedaan, vooral in de huisvestings- sektor. Voor de Zeeuwse hoofdstad knelt dit probleem nog meer dan voor vele ande re steden van gelijke grootte, omdat Middelburg een hoog percentage bejaar den telt, mede tengevolge van het weg trekken van de jongeren. Bovendien heeft Middelburg een grote aantrek kingskracht op AOW-'ers, die binnen haar „muren" hun laatste levensjaren willen slijten. Wij stellen dat op prijs, aldus de bur gemeester, maar het geeft ons verplich tingen. Een van de morele verpliehtin- gen hebben wij vandaag vervuld, waar- r. Jjij wij eigenlijk twee vliegen in één j,^klap hebben geslagen. De oude mensen ,,..gaan ons aan het hart, maar ook de oude huizen. Opnieuw is een oud pand gerestaureerd kunnen worden. De bur gemeester hoopte dat er een goede vorm van samenwerking zou worden gevonden tussen de dames van de UW, die het initiatief namen tot de oprich ting van de sociëteit, en de bond van ouden van dagen, in welke bond een grote groep belanghebbenden is verte genwoordigd. Deze samenwerking weer spiegelt zich ook in de samenstelling van het stichtingsbestuur. Eén gulden Mevrouw Okker bood na haar toe spraak aan het stichtingsbestuur een zelfgebakken cake aan. De heer J. Goe man, voorzitter van de afdeling Middel burg van de Bond van Ouden van Da gen, schetste de voorgeschiedenis van de totstandkoming van het centrum. Hij CADZAND. Een zestiental jónge boeren uit zuidwest Nederland is onder auspiciën van het Landbouw Coöperatief Centrum te Goes enkele dagen op het vormingscentrum Hedenesse geweest om zich te bezinnen op de agrarische pro blemen. Drs. J. Dijkgraaf, secretaris van het L.C.C., hield een lezing over het onderwerp „Wat hebben wij", hij be sprak de moeilijkheden en mogelijkhe den in de landbouw. De directeur van het ETI in Zeeland, drs. M. C. Verburg, hield een causerie over de toekomst van zuidwest Nederland. De heer G. Mor- sink, directeur van het Centraal Bu reau te Rotterdam, vertelde iets over de aankoop en afzet van landbouwpro ducten. Over de verwerking van bieten werden de landbouwers voorgelicht door ir. R. van Krevelen directeur van de Coöperatieve Suikerfabriek in Sas van Gent. Dijkgraaf M. Geluk uit Schouwen sprak over het onderwerp „Wat staat ons te doen". Dit was de eerste maal in het bestaan van het vormingscentrum dat contact werd gelegd met de land bouw. Van 9 tot 11 februari zal een groep L. J. G.-ers op Hedenesse vertoe ven. WESTKAPELLE De leerlingen van de school met de Bijbel hebben in to taal voor de Congo een bedrag opge haald van 375 gulden. Eerder noemden we reeds een eindbedrag van 225, maar door de actie van de kinderen in het afgelopen weekend is dat nog aanzien lijk gestegen. zei versteld te staan van het omvormen van een voormalig kolenpakhuis tot zulk een fraai gebouw. Daarna bood hij na mens zijn bond een klok aan. De heer Sulkers verraste het bestuur met een biljartklok. Ten slotte voerde nog het woord de heer Leenhouts, provinciaal voorzitter en hoofdbestuurslid van de Bond van Ouden van Dagen, waarna de heer Van Kramer het officiële gedeelte sloot met de mededeling, dat de huur van het pand één gulden per jaar bedraagt. Het nieuwe bejaardencentrum bestaat uit een hal, twee zalen, een keuken, een trappenhuis, twee toiletten en (boven) een woonhuis. MIDDELBURG. Met werken, van Mozart Mendelssphn, Debussy en De Falla heeft het Brabants Orkest dinsdag avond voor de Z.V.U. een alleszins ge slaagd concert gegeven. Het pleit voor directie en leden dat men een dergelijk optreden in de provincie niet als een bijkomstigheid opvat. De.volle concert en gehoorzaal zag zich namelijk tegen over een orkest geplaatst dat bruiste van energie en een dergelijke musiceer- vreugde ten toon spreidde dat het ge- bodene uitermate boeide. Zo vormde de Symphonie nr. 33 in bes van Mozart reeds een waarderende ouverture, waar in men geconfronteerd werd met een robuuste en tevens gespannen musi- ceertrant van een instrumentaal zeer evenwichtig gezelschap. De verwant schap van Hein Jordans markant en rondborstig met zijn orkest was als het ware zichtbaar en hoorbaar in elke gespeelde maat die recht uit het hart scheen te komen. Misschien had men in dit openings- werk nog wat meer dynamiek en een grotere subtiliteit mogen verwachten, maar deze facetten hadden de Braban ders blijkbaar voor na de pauze be waard. In de Prelude a l'aprês midi d'un faun van Debussy bereikte men namelijk een grote mate van lichtvoe tigheid en een gevoelige interpretatie zoals men in deze concertzaal maar zel den hoort. Mede door de frappant ge speelde fluitsolo werkte men hier naar een climax toe die zijn hoogtepunt be reikte in de scènes en dansen uit het ballet El sombrero de tres picos van De Falla. Onze grootse waardering gaat echter uit naar de Hongaarse violist Georgi Pauk, die voor de oauze ontrad in Mendelssohns vioolconcert. Goed ge steund door zijn eigen orkest speelde hij dit ganse concert zeer boeiend en vaak lyrisch-romantjsch, zoals de zeer groten dit kunnen. Een grote prestatie voor een 25-jarige violist. Evenals de di rigent ontving hij fraaie bloemen en met het orkest een ovatie. De b. NIEUW- en ST. JOOSLAND. In de raadsvergadering van maandag avond is uitvoerig van gedachte ge wisseld over de aanleg van sportvel den in de gemeente. De heer Van Nimwegen hield een pleidooi om B. en W. te machtigen stappen te onder nemen ter ingebruikneming van de toekomstige gemeentelijke sportterrei nen. De raad machtigde het college ten slotte voor dit project subsidie aan te vragen. Besloten werd ook tot de aanschaf van een motormaaimachine over te gaan. B. en W. zullen over de aankoop van grond besprekingen gaan voeren met eigenares en pachter van de gron den. In deze raadsvergadering werd toegelaten en beëdigd het nieuwe raads lid de heer C. van Nimwegen die in de plaats is gekomen van de heer S. Janse Jz. aan wie ontslag werd verleend. De gemeenterekening 1959 werd voor lopig vastgesteld met de volgende cij fers: Gewone dienst: ontvangsten ƒ213.629,23; uitgaven 203.815,54 met een batig slot van 9.813.69. Kapitaal- dienst: ontvangsten ƒ397.897,14; uitga ven 475.513,26 en een nadelig saldo van 77.516,12. Het voorlopig saldo van de gewone dienst 1959 was berekend al-s volgt: batig saldo volgens de rekening 9.313,69 met storting in reserves 600, zodat het voorlopig batig saldo gewone dienst 1959 bedroeg 10.413,69. Een verzoek van het bestuur der Ver. v. Chr. Lager onderwijs om beschik baarstelling van gelden voor het natuur kundeonderwijs ad. 600 werd ingewil ligd. Tot leden der commissie tot we ring van schoolverzuim werden be noemd de heren H. van Bruggen, S. Baas, P. C. Dieleman, P. A. Kodde en J. A. Weerheijm. Omtrent een beslis sing inzake de stroken tuingrond aan de Rijksweg werd uitvoerig gediscussieerd. De bewoners aan deze weg waren niet bereid de tuingrond voor hun woningen te huren. De heer Polderdijk wilde de bewoners nu in de gelegenheid stellen om de stroken grond te kopen. De he ren Knuijt en v. Nimwegen waren wel voor om de stroken grond voor de Boerenleenbank en de garage Joosse aan betrokkenen tege-n een nader over een te komen koopsom over te doen, maar de overige tuingrond in beheer te houden door de gemeente. De heer Dingemanse stelde voor om het ontwerp van B. en W. in te trekken tot nader tijdstip, als bekend zal zijn welke kos ten met eigen beheer gemoeid zullen zijn. Wethouder De Jager meende dat een bedrag van 1500 wel voldoende hier voor zal zijn. Ten slotte werd het voor stel van B. en W. in stemming ge bracht om de bedoelde stroken grond van een passende beplanting te doen voorzien met 4 tegen twee stemmen aan genomen, die van de heren Dingeman se en Polderdijk. Ook met een beplan ting van de doodlopende gedeelten van de oude Rijksweg ging de raad accoord. .j-.t f.:. -ff, f.r -,f,l 's,. If" Advertentiën a'k*. werd geleverd en aangelegd door MARKT MIDDELBURG WALSTRA AT VLISSINGEN TERNEUZEN. In een uitverkochte Gemeentelijke Gehoorzaal te Hoek werd een filmavond ten bate van het Neder landse Roode Kruis gegeven. Burge meester A. F. Hanssens sprak een ope ningswoord waarin hij het menslievende werk van het Roode Kruis prees en de jongeren opwekte deel te nemen aan de E.H.B.O.-cursus. De heer Mee's, als pro pagandist, sprak over de vele taken welke het Roode Kruis op zich heeft genomen en daarom recht heeft op de steun van allen. Nadat een tekenfilm was vertoond, volgde „De Citadel" naar het bekende boek van de schrijver A. J. Cronin. In de pauze werd er een ver loting gehouden welke 61,75 opbracht. Ook voor de filmmiddag, welke voor*de schoolkinderen werd gegeven, bestond grote belangstelling. (Advertentie) Linoleum van het beste fabrikaat In de nieuwste dessins, passend in elk interieur* Onverwoestbaar sterk linoleum, dat practisch een mensenleeftijd meegaat. 200 cm. breed 4% QQ NU per meter voor 200 cm. breed, NU per meier 200 cm. breed, NU belangrijk goedkoper, per meier leuke dessins In frisse kleuren. Bijzonder geschikt voor badkamer, keuken, hal en gangen. 200 cm. breed, IO 80 v. 16.90 p. mlr NU voor 183 cm. breed, vastgestelde verkoop prijs 15.50 per meter NU voor 200 cm. breed, van 16.90 per meter, NU voor aan de voet van de St. Jacob OUDE MARKT - VLISSINGEN ROTTERDAM - DEN HAAG UTRECHT VLISSINGEN SOUBURG Het muziekcorps „Vlijt etn Volharding" gaf zijn eerste uitvoe ring van het seizoen onder leiding van de heer A. L. van Wallenburg. De voor zitter, de heer A. de Pagter beloofde vast een feest voor deze zomer, want dan wordt het veertigjarig bestaan ge vierd. De uitvoering stond op hoog peil. Er waren veel jeugdige muzikanten, zodat deze vereniging ook voor de toe- komst veelbelovend is. De toneelgroep „Contact" speelde de klucht ,,Cel der tien is vrij" van Jac. Braun. Het stuk werd goed gespeeld en kreeg bij elke komische scène een luid applaus. De avond viel zeer in de smaak en zal her haald warden op 28 januari en lil febru ari. 0 De heer M. C. Bloois, hoofdassis tent titulair ter inspectie invoerrech ten en accijnsen te Terneuzen is van 1 oktober j.l- af bevorderd tot hoofdassis tent van 's rijksbelastingen. BIGGEKERKE. „We hebben weinig resultaten gezien van het door de regering gevoerde woning- beleid. Woningwetwoningen heb ben we in geen jaren gekregen, terwijl we met een groot aantal krotwoningen zitten", aldus bur gemeester J. L. Dregmans in zijn nieuwjaarstoespraak in de gisteren gehouden raadsvergadering. Met de particuliere bouw is het treurig gesteld. Er zullen nu twee huizen worden gebouwd, terwijl voor Dertien mannen, ouderlingen van SEGEERSINGEL 62 TELEF. 2056 MIDDELBURG Het SCHILDERWERK van de BEJAARDENSOCIËTEIT te Middelburg werd uitgevoerd door NIEUWSTRAAT 18—20 MIDDELBURG TELEFOON 2675 Het LOODGIETERS WERK aan de BEJAARDENSOCIËTEIT te Middelburg werd uitgevoerd door BREESTRAAT 15 TELEFOON 2455 MIDDELBURG voorgangers en gemeenten van gedoopte christenen" kwamen op 26 ja nuari 1881 bijeen in een vunzig en bouw vallig lokaaltje te Foxhol, een buurt schap van stropers en fabrieksarbei ders onder de rook van Groningen. Ze besloten tot oprichting van de Unie van baptistengemeenten, die donderdag dus tachtig jaar bestaat. Zoals de oprich ting zelf weinig opzien baarde, zo zal ook de herdenking geen officiële plech tigheden met zich brengen. Intussen is het opmerkelijk dat een groep autono me gemeenten de losse Unieband tach tig jaar heeft vastgehouden en verste vigd, zonder een andere basis dan het algemeen priesterschap der gelovigen. Geen' belijdenis, geen formulier van enigheid hield deze gemeenten bijeen. Dat was voor 1881 wel geprobeerd. Soms schenen de baptistengemeenten inNe derland slechts een schrede verwijderd van aansluiting bij de Duitse baptisten- bond, die een duidelijke calvinistische signatuur had. Maar steeds was dat net niet doorgegaan. De bakermat van het wereldbaptisme staat in Amsterdam. Uitgeweken En gelsen ondergingen hier in het begin van de zeventiende eeuw de invloed van de Waterlandse doopsgezinden en sticht ten in 1612 na hun terugkeer in Enge land de eerste baptistenkerk. Het hegin in Nederland zelf stelt men echter in 1845, toen de hervormde predi kant van Gasselternijveen, ds. J. E. Feisser zich met enkele anderen door onderdompeling liet dopen. Hij werd wegens zijn verzet tegen de kinderdoop afgezet. Vooral in het noordoosten van ons land ontstonden hierop gemeenten van gedoopte christenen. Geen opzien Ze wekten niet zoveel opzien als de afgescheidenen en later de dolerenden. De verliberaliseerde en burgerlijke Her vormde kerk zag nog wel aan de rand van haar belangstelling de „kleine luy- den". Maar in de veenkoloniën bleven hele nederzettingen van veenarbeiders zonder pastorale /bearbeiding. Ruw, drankzuchtig, diefachtig en dom volk was dat; aan hen had de kerk geen boodschap. En als bewijs daarvan kon dan nog dienen, dat de evangelische be wogenheid van zendelingen een toebe reide akker vond voor sektarische op vattingen. Om die paar honderd veenarbeiders, handswerklieden, schippers en een héél enkele boer in Drenthe en Oost-Gronin- gen maakte men zich niet druk in het jaar na de stichting van de Vrije Uni versiteit, in het jaar ook waarin de ker kelijke strijd in de Hervormde kerk woedde en de Sociaal-democratische bond van Domela Nieuwenhuis werd op gericht, om niet meer te noemen. In juli 1881 kwam de Unie voor het eerst in vergadering bijeen. Zij besloot een eigen blad uit te geven, dat in ja nuari 1882 verscheen en nog steeds de naam De Christen draagt. Aan dit blad ontlenen wij enkele van de hier verwerk te gegevens. Vanaf 1883 is er gesproken over de opleiding „van jongelieden tot evangeliepredikers". De Nederlandse baptisten hadden daarvoor tot drie jaar geleden niet zelf een eigen inrichting. Vanaf 1891 werden de voorgangers op geleid in Hamburg. Vanaf het begin was er grote aan dacht voor evangelisatie. In 1885 werd de „unie-cent" ingesteld, een fonds waaruit gelden werden geput voor het onderhoud van reizende predikers en colporteurs-evangelisten. Het vrijwillige samengaan van de baptistengemeenten, zonder juridische basis, betekent niet een vrijblijvend sa mengaan. Vrijblijvend individualisme treft op zijn weg al de eerste doelstel ling van de unie: „om onder hare le den liefde, achting en eendrachtige sa menwerking aan te kweeken". twee andere een premie aanvraag is ingediend. De burgemeestér hoopte dat dit stimulerend zal wer ken. Verder deelde hij mee dat het toeris tenbezoek in het afgelopen jaar met zes percent is toegenomen. Met betrek king tot de herindeling meende hij dat de belangen van de gemeente onver zwakt moeten worden gediend. „Het is misschien het beste te handelen alsof er van opheffing geen sprake is. Maar aan de andere kant geeft de gedachte dat dit het laatste zelfstandige jaar kan zijn een gevoel van weemoed. In deze eerste vergadering in het nieuwe jaar werden enkele belangrijke beslissingen genomen. Zonder discussie ging de raad akkoord met het voorstel van b. en w. om de straatverlichting uit te breiden. Er zullen 29 nieuwe lan taarns worden geplaatst. De negen overblijvende palen zullen in de Tolweg en de Duinweg komen. De raad heeft hiervoor in een vorige vergadering 13.500,uitgetrokken, waarbij is in begrepen het ombouwen van verschil lende lichtpunten. Wandelpad Een krediet van 50.000,werd be schikbaar gesteld voor de aanleg van een wandelpad over de duinen. Er is een klein kansje dat met de uitvoering hiervan nog dit voorjaar zal worden be gonnen. De onderhandse aanbesteding van de verbouw van de brandweerkazerne en de bouw van een wachthuisje voor bus passagiers aan het Kerkplein ontmoet te bij de raad geen bedenkingen. De vergoeding voor het lager onderwijs werd vastgesteld op f 45.per leerling. De leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd. Verder nam de raad het besluit de reinigingsrechten en de straatbelasting te verhogen. In principe werd besloten het verzoek van het bestuur van de school voor ge reformeerd lager onderwijs om gelden beschikbaar te stellen voor de restaura tie van het schoolgebouw ingewilligd. De burgemeester deelde hierover mee dat het hoofdzakelijk herstel van gele den oorlogs- en waterschade betreft, terwijl ook een verbouwing zal plaats vinden. Liefde zonder uitzicht Grand Goes brengt „Liefde zonder uit zicht". Tweeënhalve kilometer celluloid, vol gefotografeerd met domme onzin. De film is nergens spits, nimmer origi neel, zelfs niet geraffineerd, alleen een beetje schaamteloos, maar ook dat is vrij infantiel. De dialogen lijden tot niets. Ze symboliseren geen leegte, ze zijn leeg. Wilt u een voorbeeld? Hier is het. „Ge lukkige liefde bestaat niet", zegt de mannelijke hoofdfiguur. „Ongelukkige evenmin", zegt zijn lieftallige tegenspeel ster. De toeschouwer mag nu raden wat wel bestaat, maar hij krijgt al spoedig het antwoord: „Je moet kiezen tussen verdriet en het niets" zegt zij en hij antwoordt: „Dan kies ik het niets". .Verdriet is een compromis. Het is alles of niets. Dan maar niets", zo dweilt men door, in een quasi-diepzinnig woordenspel, tot het bittere einde op niets uitloopt. Paradis der Matrosen In Rio de Janeiro viert een vrolijk stel matrozen een nog vrolijker carnaval. Dit gebeurt in een exotische omgeving waar bij aan mooie meisjes geen gebrek is. Er worden aardige shows ten beste gegeven en ook de nodige knokpartijtjes onder de matrozen ontbreken niet. Het verhaal heeft natuurlijk weinig om het lijf maar als kijkspel is deze film in Alhambra Vlissingen best te waarderen. i r- f .*-* - f Met de moed der wanhoop r Aap de oostkust, van Amerika moet een groep Fransen Californië zien te be reiken. Moeilijkheden veroorzaakt hun gids die verliefd is op de vrouw van de groepsleider. Ook de gewoonten van deze Franse Basken uit de Pyreneeën die niet stroken met Amerikaanse begrippen geven aanleiding tot vele complicaties. Deze film, die draait in Luxor, Vlissingen, bezit stellig inhoud en is de moeite van het zien wel waard. MIDDELBURG. Een betere keus had Hein Jordans niet kunnen doen dan het, tijdens het jeugdconcert van de Z.V.U. voor de Middelburgse scho lieren, doen opvoeren van Debussy's Prélude a l'après-midi d'un faun en Berlioz' gigantische Symphonie Fan- tastique. Want uit zijn woorden, waar mee hij dit concert van zijn Brabants Orkest inleidde, kon men opmaken, dat het ditmaal ging om het instru mentarium. Hij gaf een kort historisch overzicht van de instrumentatie in de muziek van af circa 1500 en zei dat reeds Bach hiervoor zijn Brandenburgse Concerten nauwkeurige aanwijzingen gaf. Mozart, Haydn en Beethoven brachten de in strumentatiekunst tot ontwikkeling, waarna in de romantische periode een komponist als Berlioz de grote vernieu wer op dit gebied was. Hij was naast Liszt en Wagner ook een van de eerste programmakomponisten, dat wil zeggen dat hij op zijn sterkst in de verhalende muziek was. Deze manier van kompone- ren vond zijn hoogtepunt in de symfo nische gedichten van Richard Strauss. De omvang van het instrumentarium werd in de romantiek ook tot een maxi mum gebracht (Mahler's achtste sym fonie!). Bij Berlioz kon men naast de vele benodigde instrumenten ook de aparte keus van de komponist bewonde ren. Debussy daarentegen, de eerste Franse impressionistische toondichter, zocht het in sfeer en raffinement. Het Brabants Orkest voerde beide werken op een feilloze wijze uit en on derstreepte de kleinheid en fijnheid van Debussy's zeven minuten durend mees terwerkje naast de grootsheid en gril ligheid van de bijna een uur lange Symphonie Fantastique. Sch. Boris Mitrov, Russisch spion Een knap gemaakte film, die het dode lijke schaakspel van spionage en contra spionage tussen Amerika en Rusland als onderwerp heeft, is in Electro, Middel burg, te zien. Boris Mitrov, een Ameri kaan van Russische afkomst, wordt als een spion door beide machten gebruikt. De film beeldt de meedogenloosheid uit waarop een brave burger in de plannen van de geheime diensten der grote mo gendheden wordt verstrikt en gedwongen medewerking te verlenen. Ernest Borg- nine vertolkt op knappe wijze de titelrol. MIDDELBURG. De N.C.R.V. brengt donderdag 2 februari in het „Schuttershof" een ontspanningsavond, die om acht uur aanvangt. Medewer king verlenen de conferencier en imi tator Jan Oradi, de goochelaars Ni- berco-Brothers, het zangduo Ans en Jaap Daniëls en Diana en Daranti in een muzikale show. Aan de piano zit Harry Broekhuizen. TERNEUZEN. Het toneel- en tele visiegezelschap Ensemble brengt maan. dag 30 januari in het Concertgebouw een komische thriller van Robert Tho mas in een vertaling van Paul Roden- ko: „Valstrik voor een man alleen" (Piège pour un homme seul). Aanvang acht uur. Mededwerking verlenen o.m. Ton van Duinhoven, Guus Verstraete, Wim van den Heuvel en Elisabeth Versluys. De regie heeft Jan Retèl en de decors zijn van Harry Wich. GOES. Naar wij vernemen zal de vierklassige christelijke kleuterschool in Goes-oost, die thans in opdracht van de Vereniging voor christelijk kleuter onderwijs op de hoek Heernisseweg en Verlengde Koninginneweg wordt ge bouwd, op woensdag 3 mei a.s. officieel worden geopend. De plechtigheid zal verricht worden door de oud-inspectrice van het kleuteronderwijs in Zeeland, mej. A. E. G. van Waesberghe, thans te Rotterdam. De school krijgt de naam „Jong Goes", welke naam ook reeds gebruikt werd voor de school in de ba rakken aan de Leliestraat. Het barak- kencomplex komt na 3 mei geheel ter beschikking van het openbaar kleuter onderwijs. Thans is de situatie zo, dat in deze barakken zowel het christelijk als openbaar kleuteronderwijs is gehuis vest. Het ligt in de bedoeling, dat na het vertrek van de chr. kleuterschool van de barakken een school wordt ge maakt. GOES. Voor de dames van de af deling Zuid-Beveland West van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen werd dinsdag in de Prins van Oranje de prachtige film van de Rotterdamse Lloyd „Wie vaart mee over zee" ver toond. De film die een goed beeld geeft van de reizen die het vlaggeschip Wil lem Ruys elke negen weken maakt, werd gedraaid door een oud-zeeman, die zijn verhaal over het leven aan boord, gekruid met zeemanshumor, ten beste gaf. Aan het begin kregen de dames enkele cijfers te verwerken die de gi gantische afmetingen van het schip il lustreren. Om maar enkele cijfers te noemen: de motor heeft een sterkte van 32.000 pk, bij het begin van de reis neemt het schip een hoeveelheid vlees van vijftig koeien mee, 800.000 kg kof fie, 28 hl jenever en 85.000 eieren. De film geeft prachtig de sfeer van het le ven aan boord van een groot schip met meer dan duizend passagiers uit alle windstreken van de aarde weer en deed bij vele dames de reislust opkomen. KAPELLE. De afdelingen Middel burg en Goes hielden in de „Caisson" een gezarnelijke vergadering. De heer M. de Dreu uit 's-Graven-polder sprak een openingswoord. Ds. K. W. Slik, her vormd predikant uit Wemeldinge, sprak deze avond over het onderwerp „Chris tendom en handel". Niet het afwegen van wat mag en niet mag is het belangrijkste maar het licht dat in deze wereld is gekomen door Jezus Christus zo betoogde ds. Slik. Wij moeten vanuit de gemeente hiernieuwd dit leven ingaan, dan mo gen we ook rekenen op de hulp van God. Er volgde op dat onderwerp een le vendige bespreking. De vertegenwoor digers kunnen dan ook terugzien op een geslaagde avon'd. ARNEMUIDEN. Bert Haan stra, de bekende Nederlandse ci neast en maker van de speelfilms Fanfare en De zaak M.P., heeft van het rijk opdracht gekregen een film te vervaardigen over de slui ting van het Veersegat. De heer Haanstra heeft inmiddels de op dracht aanvaard. Medio februari zal hij met de eerste opnamen be ginnen. Naar wij vernemen zal Bert Haanstra zich niet beperken tot een verfilming van de sluitingswerkzaamheden, maar ook zijn aandacht wijden aan allerlei facetten die met de sluiting van de zee arm ten nauwste samenhangen. Daarbij denkt hij aan de verplaatsing van de Arnemuidense en Veerse vissersvloot naar Colijnsplaat, de recreatiemogelijk heden in het Zeeuwse meer en de aan leg van de nieuwe haven in Colijnsplaat. Gisteren was de heer Haanstra op be zoek bij de heer M. Siereveld in Arne muiden, voorzitter van de vissersvereni ging „Draagt elkanders lasten", om van hem waardevolle adviezen te krij gen. Tijdens de plaatsing van het laat ste sluitcaisson, eind april a.s., zal de cineast gebruik maken van een helicop ter, waarin behalve hij zelf ook nog een cameraman zal plaatsnemen. Uiter aard kan de heer Haanstra vanuit het hefschroefvliegtuig spectaculairder op namen maken dan vanaf de caisson, waarop andere filmers elkaar ongetwij feld zullen verdringen. De door Bert Haanstra te maken film zal ongeveer twintig minuten duren, langer is niet mogelijk, omdat het dan moeilijk zou worden haar nog in een voorprogram ma mee te nemen. Met name geldt dit laatste voor de Verenigde Staten, waar men sterk geporteerd is voor korte pun tige filmjournaals. SINT ANNALAND. De muziekver eniging „Accelerando" hield haar 79ste jaarvergadering onder leiding van de president, de heer A. J. Boogaard. Uit het jaarverslag bleek dat het afgelopen jaar een goed jaar geweest was, en het volger.de jaar zal ook goed zijn, want dan viert de vereniging haar tach tigjarig bestaan, aldus de voorzitter. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek dat ook in financieel op zicht het afgelopen jaar voorspoedig was, want de verlies- en winstrekening sloot met een voordelig saldo van niet minder dan 1813,32 gulden. De papier actie bracht 1040 gulden op en de persil- emmertjes 348 gulden. De papieractie zal ook dit jaar voortgezet worden, ge zien de goede opbrengst van dit jaar. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren J. Rodderhof, J. v. Poortvliet en J. Boon. In zijn slot woord legde de voorzitter er de nadruk op dat de leden vooral niet moeten verzuimen de repetities bij te wonen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5