en Zonneschijn ontwikkeling schaduw Zeeland in Principieel debat over zondagsrust GEDEPUTEERDE STATEN ANTWOORDEN Wanhoop over geringe toewijzing woningen Spreiding van de industrie Aandacht voor de vissers Cultuur vertroebeld door Gedeputeerde Staten? Koe Ella kreeg drieling PLAN VOOR EEN BRUG OVER WESTERSCHELDE VOORZICHTIGHEID BIJ TOENEMING WELVAART Negèn wensen van V.V.D. Woensdag 25 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Spoedig beslissing over oesterproef Visserij Statencommissie VOORZITTER A.R.-FRACTIE FRACTIE S.G.P. VOLLEDIG VOOR Korte opmerkingen van drie gedupeerden Adjunct-directeur bij VPRO benoemd Publieke zaak in het openbaar behandelen Motie Prov. Staten Geen overspanning bouwcapaciteit Tussen Terneuzen en Ellewoutsdijk S.G.P. vergaderde Aanbesteding Zware industrie bij Terneuzen V erwarring door correspondentie Mist De heer C. F. van der Peijl waarschuwt: Sprookje van vuur en staal Kleuterleidster neemt afscheid Verg. Plattelandsvrouwen Gymnastieklokalen voor vier gemeenten MIDDELBURG. Zeeland is een provincie met enorme mogelijk heden en uitstekende perspectieven, maar het is ook een gebied met zeer zware problemen. Het Sloe staat in de belangstelling en wij mogen daar een gunstige ontwikkeling verwachten evenals in de industriekernen, doch daarnaast is er grote bezorgdheid over de ontvolking van het platteland en het verouderen van de bevolking Er is zonneschijn, maar er zijn ook donkere plekken. Met deze woorden karakteriseerde gedeputeerde Van der Weel gisteren in de vergadering van Provinciale Staten de positie, waarin de provincie Zeeland zich thans bevindt. houdt, tussen Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten. Hij memoreerde dat in de commissie belangrijke zaken zijn besproken. Het instellen van een com missie van deskundigen meende hij sterk te moeten ontraden. Deze zaak moet in de bestuurlijke sfeer blijven. In deze Statenvergadering vond weer een bespreking plaats van de tarieven van de P.Z.E.M. Diverse Statenleden vonden de tarieven hoog. De heer Van der Weel wees op de geografische si tuatie in Zeeland, die de exploitatie on gunstig beïnvloedt en gaf toe dat het tarief voor middelgrote industrieën mis schien aan de hoge kant is. Voor grote industrieën echter niet. Gestreefd wordt naar verlaging, zowel voor industrieel als huishoudelijk gebruik. De aansluit kosten bij vestiging van nieuwe indus trieën zijn niet bijzonder hoog, meende de gedeputeerde. Gedeputeerde Van Poelje: MIDDELBURG. Het nieuwe schip, dat het provinciaal bestuur van Zeeland wil laten bouwen voor de veerdienst Kruiningen-Perkpolder zal tevens ge schikt moeten zijn voor de dienst Bres- kens-Vlissingen, zei gedeputeerde M. J. van Poelje gisteren in antwoord op vra gen van Zeeuwse Statenleden. De heer Van Poelje verklaarde dat Gedeputeer de Staten bereid zijn het veertariel voor autobussen met de minister van Ver keer en Waterstaat te bespreken. De tarieven voor de Oosterseheldeve- ren zullen opniemv worden bekeken, zo dra van Kats naar de val wordt geva ren. Naar aanleiding van een opm'erking van de heer Kodde zegde de heer Van Poelje toe dat feitenmateriaal zal wor den verzameld over de veerdiensten o.a. betreffende de wachttijden. De gede puteerde zei dat de minister zich heeft verzet tegen verlaging van de veerkos- ten voor vrachtvervoer. De heer Van Poelje ging uitvoerig in op de moeilijkheden van de visserij en deelde mede dat Ged. Staten drie com missies hebben ingesteld, die adviezen hebben uitgebracht. Hij las een lange reeks data voor, waarop Ged. Staten brieven over deze materie aan diverse ministers hebben verzonden. De commis sie ex. art. 8 der Deltawet heeft veel materiaal van Ged. Staten ontvangen, doch helaas nog steeds geen regeling voorgesteld. Ged. Staten zijn van mening dat de oesterproef in het Veerse Gat moet worden genomen. Ik ben niet zonder hoop, zei spr.dat de minister van Landbouw en Visserij spoedig een gun stige beslissing zal nemen. Ten sloite zei de heer Van. Poelje nog dat het verwateren van mosselen in Zeeland goedkoper kan dan elders. Fractievoorzitter K.V.P. MIDDELBURG. De fractie van de K.V.P. is van mening dat spreiding van tU"> industrie van belang is voor ons ge west, zei gisteren de heer P. V. M. Ver- cauteren in ziin algemene beschouwing ter gelegenheid van de behandeling der begroting in de vergadering van Provin ciale Staten. De heer Vercauteren stelde voor te overwegen de netten der waterleiding bedrijven in Zeeland met elkaar te ver binden. Hij betreurde het dat de pro vincie Zeeland een geringe woningtoewij zing heeft ontvangen en merkte op dat de voorbereiding voor de bouw van wo ningen te veel tijd in beslag neemt. Vooral voor het Zeeuwse platteland achtte de heer Vercauteren de bouw van premiewoningen van belang, omdat het bezit van een eigen woning de bevolking bindt aan de streek. De heer Vercauteren vroeg of het mo gelijk is een hogere bijdrage te geven voor elektrificatie van onrendabele ge bieden. Ten slotte trok de heer Vercau teren de betekenis van de commissie van bijstand uit Prov. Staten in twijfel. MIDDELBURG De voorzitter van de socialistische fractie, de heer L. P. van Oorschot heeft In zijn algemene beschouwing, die hij gisteren in de ver gadering van Provinciale Staten heeft gehouden, het betreurd dat aan de provin cie Zeeland slechts elfhonderd woningen zijn toegewezen. Hij spoorde Gedepu teerde Staten aan te pogen uit het wo ningcontingent, dat extra beschikbaar is gekomen na dc kabinetscrisis een aan tal voor Zeeland beschikbaar te krijgen. De heer Van Oorschot noemde het verontrustend dat op het ogenblik 2600 mensen uit Zeeland pendelen, waarbij naar hij veronderstelde, tweeduizend ge zinnen zijn betrokken. De fractie-voor zitter bepleitte een spoedige totstandko ming van een beheersvorm van het Sloe. Met grote klem drong de heer Van Oorschot aan op een spoedige beslissing over het lot der vissers. Deze mensen zijn schandalig behandeld, aldus spr., die voorts wilde wilde weten of iets bekend is over het wel of niet realise ren van het bassin voor de oesterproe- ven in het Veerse Gat. Hij meende dat Zeeland een historisch recht heeft op het behoud der mosselvervyaterplaatsen. Bijzondere aandacht vroeg de heer Van Oorschot voor de belangen van de ge meente Yerseke. Deze gemeente heeft, meende hij, faciliteiten nodig voor in dustrievestiging en hij laakte het dat van regeringswege nog geen medewer king is toegezegd voor de uitvoering van het plan tot uitbreiding van de haven. Ton slotte vroeg de heer Van Oorschot aandacht voor het verbeteren der ver voersmogelijkheden en hij verzocht Ged. Staten te overwegen of het moge lijk is de electriciteitstarieven voor industrieel en voor huishoudelijk ge bruik te verlagen. De geringe woningtoewijzing heeft Ged. Staten in een wanhopige positie gebracht, verklaarde de heer Van der Weel, die voorts mededeelde dat In Ged. Staten nader zal worden bekeken of de aanstelling van een sportadviseur wen selijk is. Het college zal de nota van de Z.L.M. over het plattelandsbeleid be spreken. Een der Statenleden had de vraag gesteld of instelling van een grond bedrijf der provincie wenselijk is. ,,Nu nog niet, maar in de toekomst mis schien wel", antwoordde gedeputeerde Van der Weel. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Kodde, dat de veertarieven niet door Ged. Staten moeten worden vastgesteld, zoals is gebeurd, doch door Prov. Staten, zei de heer Van der Weel, dat het een gewoonterecht is geworden dat Ged. Staten, na Prov. Staten te heb ben geboord, deze tarieven vaststellen. Met hart en ziel moeten wij streven naar betere bestaansmogelijkheden, merkte de heer Van der Weel op en hij zei voorts dat de financiële middelen van de provincie beperkt zijn. Grote voorzichtigheid is geboden. De gedeputeerde meende dat het col lege de betekenis van het culturele le ven niet overschat en dat er in geen geval achterstelling van bijv. het maat schappelijke leven plaatsvindt in ver gelijking met de cultuur. Er is, zei spr. een groot verschil tus sen cultuur en vermaak. Het eerste willen Ged. Staten subsidiëren. Sprekend over de wensen van een aan tal statenleden om meer industriekernen aangewezen te krijgen, zei de heer Van der Weel dat deze aangelegenheid be hoort tot de competentie van het rijk evenals de gemeente-classificatie. Op de duur zal een vaste verbinding over de Westerschelde beslist noodzakelijk zijn. Enkele statenleden hadden zich afge vraagd of de cömmissie van bijstand uit Provinciale Staten wel werkelijk bete kenis heeft. De heer Van der Weel be antwoordde deze vraag bevestigend en verklaarde dat de commissie contact MIDDELBURG. De leden van Pro vinciale Staten, van Zeeland hebben gis teren de begrotingen van de provincie en van de provinciale bedrijven aange nomen zonder hoofdelijke, stemming. Deze gang van zaken is de normale. Er was echter gisteren bij dit accep teren van het door Ged. Staten aangebo den ontwerp ook een niet normaal ver schijnsel. namelijk dat de fractie van de Staatkundig Gereformeerde Partij bij monde van de heer D. Kodde niet liet weten dat de fractie wenste geacht tegen een aantal posten te hebben ge stemd. In voorgaande jaren betrof dat steeds de posten, waarin verzekeringen en subsidies voor bevordering van het culturele leven werden genoemd. Gister avond echter geen woord over deze za ken, hoewel de voorzitter met nadruk vroeg of iemand der Statenleden geacht wenste te worden tegen een of meer posten te hebben gestemd. Is er sprake van koerswijziging bij de S.G.P., vroegen enkelen in de Staten zaal zich af. Het ligt echter meer voor de hand dat de heer Kodde het op het ogenblik, waarop de begroting zou worden aange nomen, te druk hadmet allerlei andere zaken, waardoor hem het moment, waar op hij de gebruikelijke opmerking moest maken, ontging. Het was niettemin gisteren een histo rische dag, want het is sinds mensen heugenis niet voorgekomen dat een be groting zonder één stem tegen een en kel onderdeel is-vastgesteld. MIDDELBURG De gedeputeerden Philips?, Schout, Mes en Dlkötter had den gisteren een gemakkelijke dag in de vergadering van Provinciale Staten. Over de facetten van het beleid, die door deze gedeputeerden in bijzondere mate worden behartigd, werden name lijk slechts weinig vragen gesteld.* De heer Philipse verklaarde dat ver betering van wegen steeds de aandacht van het college heeft, doch hij vreesde dat het nog wel enige tijd zal duren voor de door de heer Hommes gevraag de verbinding in de Zak van Zuid-Be veland zal zijn gerealiseerd, omdat daarvoor van tal van eigenaren grond moet zijn verworven. In verband met de werkloosheid hebben vooral objec ten in Zeeuwsch-Vlaanderen en Midden- Zeeland de aandacht. De heer Philipse deelde mede dat voor de uitvoering van een vrij groot aantal werken goedkeuring is verleend. Van het aantal pendelaars zijn er 1600, die op verre afstand pendelen, de ande ren wonen in Tholen en reizen dagelijks naar het Brabantse grensgebied. Gede puteerde Dikötter merkte op dat de ge meentebesturen meer aandacht gaan besteden aan de recreatie. Op de agen da van de provinciale recreatiecommis- ste staat een uitvoerige studie over de recreatie in dit gewest. Hij deelde voorts mede dat de statu ten van de N.V. Haven Terneuzen nog geen koninklijke goedkeuring hebben ontvangen. Studie van de mogelijkheid tot normalisatie van de Westerschelde ligt, zei de gedeputeerde, niet óp de weg der provincie. Gedeputeerde Mes deelde mede dat aan de directeur Van het Gelders Or kest een verzoek is gedaan om af te tasten of de stichting van een Zeeuws Orkest mogelijk is. Mocht er iets in zitten, dan zal het advies worden door gegeven aan de culturele adviesraad. De wijze, waarop de heer Mes een en ander mededeelde wekte niet de ver wachting, dat de gedeputeerde gelooft aan de mogelijkheid van een Zeeuws Orkest, althans op het ogenblik niet. Gedeputeerde Schout zei dat stichting van gymnastieklokalen de aandacht van Gedeputeerde Staten heeft. HILVERSUM. Het bestuur van de VPRO heeft met ingang van 1 sep tember benoemd tot adjunct-directeur voor de geluidsomroep drs. I. J. van Houte, hervormd predikant te Middel burg. Het ligt, in de bedoeling dat dr. E. D. Spelberg bij het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, op 1 juni 1963, door drs. van Houten zal worden opgevolgd. MIDDELBURG. De heer J. Hom mes heeft in de algemene beschouwing, die hij dinsdag in de vergadering van Provinciale Staten van Zeeland heeft gehouden namens de anti-revolutionaire fractie hulde gebracht aan het colle ge van Gedeputeerde Staten voor de velerlei activiteiten, die het college in de laatste maanden heeft ontwikkeld. De heer Hommes verklaarde dat zijn fractie zich nimmer heeft verzet tegen bijdragen voor cultureel werk, maar toch rijst bij ons telkens de vraag, al dus spr. of we langzamerhand niet aan de maxima toe zijin. De gevraagde be dragen worden steeds hoger en het valt ons op dat door het college van Ged. Staten practisch nimmer een, waarschu wende vinger wordt opgeheven of ge maand wordt met het oog op de fi nanciële positie der provincie tot be zinning. Van enige terughoudendheid of beknibbeling op de gevraagde bedragen is bij Ged. Staten geen sprake, terwijl wij deze argumenten wel tegenkomen bij subsidieaanvragen vcor andere doel einden. Wordt, vroeg de heer Hommes, de sociale en maatschappelijke zorg door het college soms van minder be lang geacht dan het bieden van steun aan de culturele ontwikkeling? Spr. zei dat zijn fractie bijzondere be langstelling heeft voor de ontwikkeling in het Sloe en Jaij vroeg speciaal de aandacht voor een goede en tevens spoe dige aansluiting met de hoofdverbin dingsweg door Zuid-Beveland. Goede ver bindingen met de Zak van Zuid-Beve land hebben toch eveneens de volle aandacht van Ged. Staten? vroeg de •beer Hommes. De voorzitter van de a.r.-fractie be treurde het zeer ernstig dat Zeeland een gering woningcontingent heeft ge kregen en voorts vroeg hij aandacht voor de problemen van de visserij en D. KODDE niet geheimzinnig doen de pendel. Met teleurstelling gewaag de de heer Hommes van het uitblij- ven der z.g.n. bijdragewet. Met betrekking tot de P.Z.E.M. zei spr. dat zijn fractie akkoord kan gaan met verhoogde afschrijvingen op grond van het feit dat daarbij rekening wordt gehouden met de levensduurder bedrijfs middelen. In het afdelingsonderzoek is gesproken over het invoeren van een rondvraag in de Statenvergaderingen. De heer Hommes zei daar een tegen stander van te zijn en ten slotte vroeg hij of het college nog lang wenst te wachten met een herziening van het Reglement van orde voor de vergade ringen der Staten. BORSSELE In de nachft van zondag op maandag is boer D. Geschiere uit Borssele verrast met- de geboorte van drie welgeschapen kalfjes. De moeder van de drieling is koe Ella die zich mo menteel in een uitstekende gezondheid verheugt. In een telefoongesprek dat we gisteravond met de heer Geschiere had den vertelde deze buitengewoon in zijn nopjes te zijn met dit wel zeer zeldzame gebeuren op zijn boerderij. De drie vaars- kalveren kwamen binnen het kwartier vlot op de wereld. Ze zijn alle drie zwartbont, en zei de heer Geschiere: ,,Ze lijken te veel op elkaar om ze al namen te kunnen geven". De heer Geschiere was enige tijd geleden van plan geweest Ella te verkopen maar vertelde nu heel blij te zijn met het niet gedaan te hebben want: „Zoiets maak je bijna nooit mee". Dat een koe een drieling krijgt is inderdaad een grote zeldzaamheid en dat de beest jes in leven blijven is een kans van een op de miljoen. In Borssele is ongeveer drie jaar geleden ook een kalverdrieling geboren zodat de Borsselaren op dit ge bied wel enigszins verwend te noemen zijn. De heer Geschiere zei nog dat de kalfjes bij de moeder blijven en door haar worden gevoed. MIDDELBURG. De commissaris der Koningin za.l vandaag een gesprek over de woningtoewijzing, die Zeeland heeft ontvangen, hebben met de minis ter van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid: De Zeeuwsche Staten, die gisteren vergaderden, spraken de wens uit, dat het onderhoud tot positieve resultaten zal leiden en in een motie stelden Pro vinciale Staten vast dat door de geringe toewijzing van woningen de bouwcapa citeit in Zeeland slechts voor een deel wordt' gebruikt. Er is, aldus de motie, geèn sprake van overspanning op de bouwmarkt en met kracht wordt door Prov. Staten aangedrongen op het be nutten van de aanwezige bouwcapaci teit in dit gewest. TERNEUZEN. Rijkswater staat heeft een plan ontworpen en bestudeert daarvan al geruime tijd de details voor de bouw van een brug over de Westerschelde. Deze brug zal de Westerschelde ter hoogte van Terneuzen en Elle woutsdijk overspannen. De heer ir. C. A. L. Horstmann heeft in de gisteren gehouden vergadering van Provinciale Staten daarover een sum miere mededeling gedaan en uit de dis cussie met het college van Gedeputeer de Staten bleek dat van de zijde van Rijkswaterstaat over dit plan medede lingen zijn gedaan in een der vergade ringen van een Statencommissie. Gedeputeerde mr. A. J. van der Weel wekte de indruk dat hij het niet juist vond. dat over het plan mededelingen werden gedaan, doch de heer Horst mann suggereerde dat het volkomen overbodig was hierover geheimzinnig te doen. Het plan is op het ogenblik in studie en het ziet er overigens niet naar uit, dat het op korte termijn zal worden ver wezenlijkt. Dat bleek wel uit, hetgeen mr. A. J. van der Weel gisteren in de Statenvergadering mededeelde. Behalve dat het plan op technische onderdelen nader moet worden bekeken zijn er van de zijde van de regering op dit ogenblik bezwaren van financiële aard tegen de realisering. Alle fracties van Provinciale Staten gaven overigens gisteren te kennen dat een vaste verbinding van Zeeuwsch Vlaanderen met overig Zeeland drin gend gewenst is. Het verkeer neemt mede als gevolg van de vrije zater dag toe. De heer Horstmann deelde voorts me de dat de stad Antwerpen plannen maakt voor de bouw van een tunnel ón der de Westerschelde in de buurt van Callot. Deze tunnel kan voor de bevol king van Zeeuwsch-Vlaanderen van gro te betekenis zijn, merkte de heer Horst mann op en hij deed de suggestie te overwegen of de aanleg van een weg van Hulst naar de Beneluxweg wense lijk is. MIDDELBURG. De voorzitter van de fractie der S.G.P., de heer D. Kodde heeft gisteren in de vergadering van Prov. Staten er met klem op aangedron gen dat allerlei zaken betreffende het beleid niet te lang in de ambtelijke sfeer blijven, noch in die der deskundi gen, maar zo spoedig mogelijk op be stuurlijk niveau worden gebracht. De heer Kodde zei vertrouwen te heb ben in de industrie-adviseur, de heer Den Hollander. Hij wraakte het houden van geheime vergaderingen, indien daar geen besliste noodzaak voor is. De pu blieke zaak moet publiek worden be handeld, aldus de heer Kodde. Hij pleit te voor herziening van de tarieven voor het vrachtvervoer - over de veren en sprak zijn ongerustheid uit over het uit stel van een beslissing over de oester proef. Aan het slot van zijn beschouwing zei de heer Kodde dat het menselijk kunnen niet onbeperkt is. Wij zullen nooit meer kunnen dan Gods hand ons toelaat te doen. Hij riep op tot een handelen naar Gods geboden. ST. PHILIPSLAND. In de Chris, telijke School hield de S.G.P. kiesvere niging haar jaarvergadering onder lei ding van ds. L. Gebraad. Uit het jaar verslag van de secretaris bleek dat het aantal leden momenteel 78 is, en het rapport van de penningmeester liet een bat;- saldo zien. De bestuursleden M. Noordhoek en M. C. van Dyke werden herkozen. Tot lid van de kascontrolecom missie werd benoemd de heer M. Ver wijs. Door de secretaris werd een stuk behandeld, getiteld „De taak van de overheid naar de opvatting van Cal- vijn". SINT ANNALAND. Het bestuur van de waterkering van de calamiteuze Suzannapolder besteedde het dijkherstel aldaar aan. Er waren vijf inschrijvin gen. Hoogste inschrijver was A. J. Her wig uit Willemstad met 18.400 gulden en laagste K. J. Moerland uit Sint An- naland met 17.348 gulden. GRONDBORINGEN MIDDELBURG. In de gisteren ge houden vergadering van Provinciale Staten van Zeeland heeft gedeputeerde Dikötter medegedeeld dat de provincie, in samenwerking met het rijk, op het ogenblik grondboringen laat verrichten in de buurt van Terneuzen teneinde na te gaan of het mogelijk is dat hier zwa re industrie wordt gevestigd. In de vol gende Statenvergadering hoop ik nade re mededelingen te kunnen doen, ver klaarde de gedeputeerde. MIDDELBURG. In de geisteren ge houden vergadering van Provincia le Staten is een principieel debat ge voerd over de zondagsrust en de zon dagsheiliging naar aanleiding van het voorstel van Gedeputeerde Staten om een subsidie van 2500 gulden beschik baar te stellen aan het comité, dat voor nemens is in Antwerpen een tentoonstel ling annex culturele manifestatie, te organiseren in juni van dit jaar. In het voorstel van gedeputeerden was opgemerkt dat op zondag 4 juni geen manifestaties zouden plaatsvin den, doch dat de tentoonstelling op die dag wel geopend zou zijn. Bij het on derzoek in de afdelingen van Provincia le Staten bleek dat bij een aantal le den van de Staten ernstige bezwaren be stónden tegen openstelling van de ten toonstelling op zondag. De leden van Provinciale Staten hebben daarna be richt ontvangen dat nader is besloten de tentoonstelling op zondag te sluiten. De socialistische fractievoorzitter, de heer L. P. van Oorschot, sprak gister morgen bij de behandeling van dit sub- sidievoorstel er zijn bevreemding over uit dat de expositie niet op zondag kan worden bezichtigd. De leden van het or ganiserende comité zijn met het gewij zigde besluit echter niet op de hoogte, zei de heer Van Oorschot en zijn frac tiegenote, mevr. Van de Broecke, sloot zich daarbij aan. De heer D. Kodde (S.G.P.) verklaar de verheugd te zijn over het besluit de tentoonstelling op zondag te sluiten. Hij meende echter dat Zeeland zich niet op de wijze, zoals, het comité zich voor stelt, bekendheid moet verwerven en verklaarde dat zijn fractie daarom be zwaar heeft tegen het voorstel. De heer ir. C. A. L. Horstmann (V.V.D.), lid van het comité, deelde mede dat twee landbouworganisaties uit Zeeland (Z.L.M. en C.B.T.B.) niet zul len medewerken aan een tentoonstel ling, die op zondag is geopend. Dit is een gevolg van bepalingen, die deze or ganisaties in de statuten hebben opge nomen. Zouden, aldus de heer Horst mann, de landbouworganisaties niet meedoen, dan zou te weinig geld wor den ontvangen uit de particuliere sector. Daarom hebben twee leden van het be stuur persoonlijk besloten de tentoon stelling dan op zondag te sluiten. Na derhand is gebleken dat er zoveel be langstelling is, dat ook zonder de finan ciële bijdrage der landbouworganisaties de tentoonstelling doorgang kan vinden. Daarom kan opnieuw worden bekeken of de tentoonstelling toch op zondag opengesteld kan zijn, zei de heer Horst mann. „Nu varen we in de mist", concludeer de de heer J. Hommes (A.R.). Nu eens zegt men dat de expositie op zondag ge sloten zal zijn, dan weer dat deze zal worden opengesteld. Nu weet ik het niet meer, zei de heer Hommes, die aandrong op handhaving van de zon dagsrust. Bij openstelling op zondag zul len velen in Zeeland afzijdig moeten blijven; deelde de heer Hommes mede. Ook de heer C. van der Peijl (C.H) sprak zijn verbazing uit over de tegen strijdige mededelingen over de open stelling of sluiting op zondag. Hij drong met klem aan op een beslist positieve uitspraak en verklaarde dat een Zeeuw se tentoonstelling de landbouw niet mag buitensluiten. De heer mr. J. F. G. Schlingemann (V.V.D.) verklaarde tegen openstelling MIDDELBURG. De heer C. F. van der Peijl hield de algemene beschou wing namens de fractie van de C.ILU. Er heerst, zei deze spreker, over het algemeen welvaart in Zeeland. De eco nomische bedrijvigheid is toegenomen en verheugende activiteiten zijn geconsta teerd. In verband met de sprongsgewij ze ontwikkeling van Zeeland zei de heer Van der Peijl dat het hem gewenst voorkomt voorzichtig te zijn met het aangaan van nieuwe verplichtingen. De ontwikkeling in het Sloe noemde de heer Van der Peijl gunstig. De ur gentie van het Sloe staat in Den Haag op een lijn met de havens van Amster dam en Rotterdam. Spr. stelde de vraag of uitbreiding van het griffie-apparaat in verband met de gewijzigde omstandighe den wenselijk is en speciale ambtenaren moeten worden benoemd. De heer Van der Peijl zei te hebben vernomen dat er achterstand is in de administratie van hetprovincia'al bestuur. Werkt, vroeg spr., de griffie wel voldoende efficiënt? De heer Van der Peijl zei ongerust te zijn over de geringe toename van de be volking. Bij het uitbreiden van de indus triële bedrijvigheid kan de ontvolking van het platteland een handicap zijn. De pendel noemde spr. funest voor de lo- MIDDELBURG. De heer mr. J. F. G. Schlingeman, voorzitter van dé frac tie van de V.V.D. heeft in de Staten vergadering een overzichtelijke algemene beschouwing gehouden. Aan het slot daarvan gaf hij in beknopte vorm zijn wensen weer: 1. Aandacht voor de sport. Zijn sport hallen nodig en is de benoeming van een sportadviseur wenselijk? 2. Kunnen Ged. Staten een urgentielijst van Zeeuwse zaken opstellen en wil het college aandacht besteden aan het plattelandsbeleid? 3. Willen Ged. Staten overwegen facili teiten van provinciewege te verlenen aan industrieën, die zich buiten de kernen willen vestigen? 4. Het is gewenst maatregelen te bera men voor groter bloei in Zeeuwsch- Vlaanderen. 5. Overwogen dient te worden of een werkgroep van deskundigen moet wórden ingesteld. 6. Elektrificatie onrendabele gebieden dient, indien enigszins mogelijk, in vijf jaar te geschieden. 7. Het apparaat van de prov. griffie moet worden aangepast aan de eisen van de huidige tijd. 8. Een plan moet worden ontworpen voor het geschikt maken van de kust voor recreatie. 9. Het E.T.I. heeft meer subsidie nodig. De heer ir. C. A. L. Horstmann voerde eveneens het woord namens de fractie van de V.V.D. Hij vroeg grote aandacht voor het veer KruiningenPerkpolder, maande tot voorzichtigheid bij het inves teren in onrendabele gebieden, zei meer verwachtingen te hebben van de haven van Terneuzen dan van de Sloehaven als handelshaven, en meende dat het gebied Mr. JF. G. SCHLINGEMANN negen wensen tussen Terneuzen en Biervliet meer geschikt is voor een hoogovenbedrijf dah de streek bij Zelzate. De veertarie ven voor het vrachtvervoer vond hij te hoog. De heer Schorer (soc.) vroeg Ged. Staten meer aandacht te besteden -aan de publiciteit en de heer G. J. van der Waal pleitte voor zo groot mogelijke veiligheid op de boten van de provincie. F. VAN DER PEIJL positieve uitspraak op zondag te zullen stemmen. Het moet, verklaarde hij, de landbouw mogelijk worden gemaakt, mede te werken, waarop de heer J. van den Bos (A.R.) voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B. een brief toonde, waarin namens het comité is medegedeeld dat de tentoon stelling op zondag zal zijn gesloten. De heer Hommes diende daarop een voorstel in om te bepalen dat subsidie wordt verleend bij sluiting der expositie op zondag. Geroep van de socialistische fractie: Dit is Zeeland op z'n smalst. De heer Schlingemann (V.V.D.): Laten we niet forceren dat een deel van onze bevol king niet mee kan doen. De heer Van der Peijl verweet daarop de heer Horstmann een ver warring wekkende brief aan de land bouworganisaties te hebben gezonden. De heer Horstmann gaf toe dat het verwijt niet misplaatst was en de heer Vercauteren (K.V.P.) verklaarde dat de katholieke landbouworganisatie ook niet zal medewerken aan een op zon dag geopende tentoonstelling. Daarna werd gestemd over het voor stel slechts subsidie te verlenen bij slui ting op zondag. Het voorstel werd ver worpen met zestien stemmen voor en 22 tegen. Voor stemden de fracties van de C.H.U. (uitgezonderd de heer Koster) A.R.P., S.G.P., en de heer Schlinge mann (V.V.D.). Het voorstel van Ged. Staten om sub sidie te verlenen, onafhankelijk van sluiting of openstelling der tentoonstel ling op zondag werd vervolgens aange nomen met de stemmen van de A.R., C.H.U. (uitgezonderd de heer Koster) en S.G.P. tegen. kale gemeenschappen. Hij betreurde het dat bij de woningtoewijzing door de re gering nog steeds wordt uitgegaan van het statistisch woningtekort. De C.H.-woordvoerder vond de arie- Ged. Staten op aan zo spoedig mogelijk de woningen te verdelen over de ge meenten opdat met de realisering van bouwplannen bijtijds kan worden begon nen. Spr. pleitte voor een vaste verbin ding met Zeeuwsch-Vlaanderen. De vrije zaterdag zal het verkeer belangrijk doen toenemen. P.Z.E.M. De C.H.-woordvoerder vond de tarie ven van de P.Z.E.M. vrij hoog. De aan- legkosten bij de vestiging van nieuwe industrieën zijn hoog. Het is gewenst, aldus de heèr Van der Peijl, dat er spoe dig richtlijnen komen t.a.v. de schade vergoeding aan de door de uitvoering van het Deltaplan gedupeerden. Ook de ze spreker vroeg aandacht voor de be langen van Yerseke. Na gememoreerd te hebben dat de kosten van de Zeeuwse Muziekschool voortdurend stijgen, zei de heer Van der Peijl te hebben vernomen dat Ged. Sta ten de dirigent van het Gelders Orkest hebben gevraagd een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van stich ting van een Zeeuws Orkest. Spr. vond het onbegrijpelijk dat deze opdracht is verleend. Ten slotte vroeg de heer Van der Peijl Ged. Staten meer aandacht te besteden aan de voorlichting. ZIERIKZEE. Vrijdagmiddag a.s. zal officieel afscheid worden genomen van mevrouw De Jonge-van 't Hof, hoofdleidster van de christelijke kleu terschool te Zierikzee. Mevrouw De Jon ge heeft per 1 januari ontslag genomen. In haar plaats is als hoofdleidster be noemd mejuffrouw Breure. Ook mejuf frouw Schoof is vertrokken en wel naar Terneuzen. WEMËLDINGE. Op de bijeen komst van de Afd. Wemeldinge van de Bond van Plattelandsvrouwen, werd door een vertegenwoordiger van de Kon. Zaadhandel Turkenburg N.V. een lezing gehouden over het kweken van bloemen. Bij de sluiting van de avond werd medegedeeld dat op 13 febr. a.s., de bekende voordracht-kunstenares mej. Aafje Top voor de Afdeling Wemeldinge zal optreden. Deze avond zal dan ook voor niet leden toegankelijk zijn. MIDDELBURG. Gedeputeerde Schout heeft in de vergadering van Prov. Staten medegedeeld dat gymnas tieklokalen zijn toegewezen aan Middel burg, Vlissingen en Terneuzen en dat, zodra daartoe de mogelijkheid aanwe zig is, Zierikzee een gymnastieklokaal zal krijgen. DE HEER J. HOMMES verschil in waardering tussen cultureel en sociaal werk? Er was eens. Met deze woorden, die het be gin vormen van talrijke span nende sprookjes, begon de heer J. Hommes, voorzitter van de fractie van de A.R.P. gisteren zijn algemene beschouwing in de vergadering van Provinciale staten van Zeeland. De heer Hommes merkte op dat er eens een tijd was, waar in Gedeputeerde Staten in bloemrijke taal hun visie op de ontwikkeling van het gewest ga ven. Dat is nu anders, zei de A.R. woordvoerder. Thans spre ken Ged. Staten zakelijke nuch tere taal. De heer Hommes had veel waardering voor Ged. Sta ten en hij wenste gedachtig aan een oud vaderlands lied de leden van het college toe, dat zij zich zouden gedragen als mannen van vuur en staal en niet een in Zeeland in vroe ger jaren bekend gezegde me morerend zacht zouden zijn als appelmoes. Voor uw advertentiepdrachten en tekstverzorging kunt u ook overleg plegen met onze verte genwoordigers: J. Huisman, Nach tegaallaan 106, Goes, telefoon 01100—6176, en W. J. de Hoop, Westerscheldestraat 15. Middel burg. tlefoon 01180—4676. De collecte voor Sonnevanck gehou den door leerlingen van de christelijke Lagere school te Zierikzee heeft opge bracht een bedrag van 405 gulden. Dezer dagen hield de N.C.V.B. in Biggekerke haar maandelijkse bijeen komst. Ds. J. Vlaardingerbroek uit Grijpskerke sprak over het onderwerp „Christendom en cultuur". De volgen de bijeenkomst is vastgeisteld op don derdag 16 februari. Op de ouderavond van de open bare school te Waarde hebben de leer lingen van de zesde klas het toneelstuk je „In het historisch museum" opge voerd. Vervolgens speelden de jongens en meisjes van de vierde en vijfde klas het stuk „Appelsnoetje". Het christelijk kinderkoor de „Duin zangertjes" uit Zoutelande hoopt op 11 februari een uitvoering te geven. Opge voerd zal worden „Doornroosje

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3