Verzet revolutionaire elementen Accijnswetten vernieuwd Prins Philip schiet, na twee dagen, grote tijger SURINAAMSE JONGEREN OVER „AMSTERDAMSE" MENINGEN r> EN SAMEN WINKELEN DE AANHOUDER WINT V KAPPIE EN DE LUCHTSTRIJD LANGZAAMAAN GELEGENHEID VOOR: Slop ers ontkomen uit instortend huis Woensdag 25 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Bioscopen Voetbal Reclame Toerisme Scholen Televisie Spoorwegen Radio Goedkeuring Eerste Kamer GOEDKEURING Groter Weer op pad Nederlander was beste immigrant Overheid mag geen speelbal worden Steekspel Tegenvaller voor Utrecht VERSCHIL IN TOON GEEN GEVOELSMOTIEF CONSEQUENT Uit de kerken Meer plezier op vrije zaterdagen Van een onzer verslaggevers MOG maar een kleine acht procent van de Nederlandse werkne- m mers geniet van een vrije zater- dagochtend. Dat getal zal echter in korte tijd snel oplopen. De be hoefte aan mogelijkheden voor vri jetijdsbesteding zal evenredig toe nemen. De mensen mogen dan des zaterdagochtends wat langer in bed blijven liggen, zij zullen toch vroeger klaar staan om zich te ont spannen dan vroeger. Zij zullen iets willen doen, want zomaar voor zich heen suffen houden de mees- ten niet lang vol. Schuchtertjes wordt hier en daar al wat gedaan om de vrijezaterdagsvier- ders meer gelegenheid tot vermaak te bieden. In Eindhoven zijn twee bioscopen. Cinema Parisien en Rembrandt, be gonnen met filmvoorstellingen op za terdagochtend. aanvang elf uur. Dan wordt hetzelfde programma ver toond als van de zondagochtend. De belangstelling is nog niet over weldigend, maar de exploitatieleider, de heer D. Monnickendam, gelooft dat dit wel zal veranderen. „De eerste vrije zaterdagochtenden slapen de mensen natuurlijk graag uit, maar ik denk niet dat zij dat 52 keer in het jaar blijven doen." Voor de bioscopen Select en Chica ren, is de heer Monnickendam iets aparts voor de zaterdagochtend aan het verzinnen. „Het is echt niet in de eerste plaats onze bedoeling zoveel mogelijk te verdienen aan de nieuwe situatie; wij willen meehelpen de mo gelijkheden te scheppen voor een ver antwoorde vrijetijdsbesteding." In de grote steden zijn er al lang bioscopen die 's ochtends voorstellin gen geven. In Rotterdam komt er bin nenkort zo'n theater bij: Corso. De K.N.V.B. heeft een commissie ingesteld die moet onderzoeken in hoeverre de vijfdaagse werkweek ver schuivingen in de wedstrijdprogram ma's mogelijk maakt. De voorzitter van de voetbalbond, tevens voorzitter van de commissie, de heer A. L. M. Schroder te Breda, vertelde ons dat er zal worden beke ken of wedstrijden van amateurclubs van de zondagmiddag naar de zater dagmiddag kunnen worden gebracht. Zulke clubs zouden meer publiek trek ken, omdat zij dan geen concurrentie van het bétaalde voetbal ondervinden. Juniorenwedstrijden zouden van de zondagoohtend naar de zaterdag kun nen Wöfden verplaatst, het liefst naar de zaterdagochtend gezien het aantal velden, maar dan zou er zeker ook een vijfdaagse schoolweek moeten zijn. „De zondagsheiliging zou daarmee be ter tot haar recht komen", aldus de heer Schroder. „Als een jongen moet kiezen, tussen de kerk en het voetbal veld, kiest hij het voetbalveld; wordt er op zaterdag gespeeld, dan kan hij naar de kerk." trekken. Daar bestaat de vijfdaagse werkweek nog te kort voor en is zij nog te weinig verbreid." Bij ons weten is er nog maar één onderneming geweest die in haar re clame heeft aangehaakt op de vrije zaterdagochtend. Dat is de Bijenkorf. In de kranten van vrijdag 13 en za terdag 14 januari adverteerde het wa renhuis met „Inventarisopruiming voor echtparen". Er stond een foto bij van een met pakjes beladen man, die een kusje van zijn echtgenote verwerft. De Algemene Nederlandse vereni ging voor vreemdelingenverkeer heeft er nog n.iet bij stil gestaan dat de vrije zaterdagochtend de mogelijkhe den voor dag- en weekendtochten wel eens zou kunnen vergroten. ,,Maar", zo verzekerde de A.N.V.V. ons, „'bin nenkort zullen wij er zéker wel een bespreking aan wijden." Weer samen winkelen zet voor komende besprekingen over de programma-indeling. Omlijnde ge dachten over deze kwestie heeft deze omroep nog niet. De Vara is al een stuk verder. ,,Wij hebben de zaak bekeken en we zullen het programma voor de zaterdagmid dag op zijn kop gooien. We gaan hoor spelen uitzenden op zaterdagmiddag, klassieke concerten en hobbyprogram ma's als bijdrage voor een actieve vrijetijdsbesteding." De afgelopen zaterdagmiddag heeft de Vara de eerste stap gedaan met het programma „Matinee op de vrije zaterdag", waarin het Promenade-or kest en het Radio filharmonisch or kest lichte serieuze miiziek speelden. De geringe zendtijd maakt het voor de televisie onmogelijk het eerstko mende jaar iets meer op de zaterdag ochtend of -middag te doen. Op 1 ok tober komt er vier uur zendtijd bij, maar die zal in de eerste plaats wor den gebruikt op de drukste kijktijden. De avondprogramma's zullen iets lan ger kunnen worden en zondag overdag zal er meer kunnen worden uitgezon den. Bij een volgende uitbreiding van de zendtijd zal de zaterdag beter aan bod kunnen komen. Met de intrede van de vijfdaagse werkweek zijn alleen enkele werktrei- nen vervallen, die alleen voor bepaal de bedrijven waren ingelegd en dan ook niet in de dienstregeling waren te vinden. „We zien de ontwikkeling van het vervoersaanbod met belangstelling aan. De conducteurs houden tellingen bij van het aantal passagiers. Op het ogenblik valt er nog-weinig peil op een verandering van de reisgewoonten te Er zijn al scholen die hun leerlingen op de zaterdagochtend vrijaf geven. Voor er nog sprake was van een vijf daagse werkweek deden enkele scho len op het platteland dat overigens al, opdat de kinderen vader op de boer derij zouden kunnen helpen. Iedere school kan de deuren op za terdagochtend sluiten. Het aangepaste lesrooster moet ter goedkeuring wor den voorgelegd aan de inspectie van het onderwijs. Er kan geen reden zijn de toestemming te weigeren, indien het voorgeschreven leerprogramma wordt uitgevoerd en de schooltijden niet uitzonderlijk lang worden. De heer A. L. M, Schroder zondagsheiliging De K.R.O. heeft de vijfdaagse werk week als onderwerp op de agenda ge- Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Ik zal mijn uiterste best doen om de douanebehandeling van het goederenverkeer zo snel en zo soepel mo gelijk te doen verlopen, aldus staatsse cretaris dr. W. H. van den Berge gister avond in de Eerste Kamer. Maar hij klaagde erover, dat hij niet voldoende personeel voor de havens kon krijgen. Dit is helemaal niet eenvoudig, zo zei hij, men wil alles liever dan van een dorpje waar het allemaal veel eenvoudiger en goedkoper is, te worden overgeplaatst naar de grote stad. De staatssecretaris antwoordde hier de Rotterdamse christe- lijk-historische afgevaardigde mr. W. F. Lichtenauer, die had gevraagd of er bij de toeneming van het verkeer ook meer douanepersoneel^ in de grote ha vens zal komen. Dr. Van den Berge meende het in de eerste plaats te moeten zoeken in vereenvoudiging van de be handeling van de goederen, maar daar mee was mr. Lichtenauer niet helemaal tevreden. De toezegging van de staatsseeretaris vloeide voort uit een debat over het ont werp voor de algemene wet inzake de douane en accijnzen, waarmee de dou anebehandeling zal worden verbeterd, aangepast en vereenvoudigd. De Eerste Kamer gaf er zonder hoofdelijke stem ming haar goedkeuring aan. Op grond van deze wet zullen de onderscheidene accijnswetten worden vernieuwd en bo vendien komen er allerlei uitvoerende maatregelen. In 1962 zal alles gereed zijn, zo beloofde dr. Van den Berge. Inmiddels zijn aan de Belgische grens alle Nederlandse en Belgische dou anekantoren al samengevoegd en is voor veel kantoren de middagpauze vervallen. Met Duitsland is een overeenkomst ge troffen voor samenvoeging van de kan toren te Glanerbrug. Dinxperlo, Elten. Beek, de Keulse barrière, Tegelen en Vaals. Voor het zg. T.I.R.-vervoer zijn de kantoren bij de Keulse barrière en Vaals dag en nacht geopend. Over een dergelijke onbeperkte openstelling van de andere kantoren aan de Duitse grens wordt nog onderhandeld, evenals over het vervallen van de middagpauze. HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben zich gisteren uitgesproken voor het samenvoegen van Beverwijk en Heemskerk. Gedeputeerde Westermann deelde in antwoord op vra gen van mevrouw A. Groensmit-van der Kallen mee dat de twee gemeenten vol gens Gedeputeerde Staten moeten wor den samengevoegd tot één stad. De ge meentebesturen zullen daarvoor binnen kort een voorontwerp van wet krijgen om er advies over uit te brengen. Eigen nieuwsdienst NEW DELHI Bij de derde po ging in twee dagen is het de hertog van Edinburg gelukt een tijger te schieten. De mi nutieuze voorbereidingen van de Indische gastheren van koningin Elizabeth en haar echtgenoot hadden eindelijk succes gehad. Na heel veel moeite was het de drij vers ten slotte gelukt een tijger, een groot exemplaar nog wel, in de richting van het koninklijk gezelschap te jagen. Daar wachtten koningin en prins, ieder op een eigen uitkijktoren in het oerwoud, op wat er zou gebeuren. Van zijn hoge stand plaats af schoot de prins. Het eerste schot was raak. De tijger, een mannetje van twee-en- een-halve meter lengte, viel dodelijk ge troffen neer. Onmiddellijk waren er his torici die zich herinnerden dat de prins van Wales, de latere koning Eduard VII, bij een jachtpartij in Indië een veel gro ter exemplaar had geschoten Zoals men weet had prins Philip de dag tevoren met de koningin vergeefs zitten wachten, vele uren lang, op de komst van een tijger. Het begon voor de maharadja van Jaipur, wiens gasten de koningin en de prins zijn, een pijnlijke zaak te worden. Hij had hun tijgers be loofd en wat er ook gebeurde, de tijgers kwamen niet opdagen. Tweehonderd drijvers togen gisteroch tend dus weer op pad. Overal in het oer woud waar de jachtpartij werd gehou den, werden jonge buffels vastgebonden IN AUSTRALIË CANBERRA. (A.P.) Het Australi sche convent voor burgerschap heeft dr. Cornelius Wouters, geboren in Waspik (Utrecht), benoemd tot de beste Aus tralische immigrant van 1960. Wouters, die in 1948 naar Australië was gekomen, is een vurig voorvechter geweest voor de aanpassing van immigranten. De minister voor immigratie, Alex Downer, verklaarde op een jaarverga dering van het convent dat het aantal Nederlandse immigranten dit jaar ver moedelijk zal teruglopen van tien tot achtduizend, maar dat er meer worden verwacht uit België en Spanje. Volgens de minister zijn de redenen voor emi gratie gewijzigd. Daar de arbeiders in Europa een on gekende levensstandaard en sociale ze kerheid genieten, wordt er niet meer geëmigreerd uit winstbejag, maar om dat Australië een opkomende mogend heid is met betere kansen voor de kin deren, aldus de bewindsman. om tijgers te lokken. Enkele uren later togen koningin en prins weer op pad. In een jeep reden ze met hun gevolg naar de schiettorens. Ditmaal behoefde de maharadja niet beschaamd te zijn: de tijger kwam en liet het leven, zoals van hem werd verwacht. Nadat de lunch was gebruikt liet een tijgerin het leven. Dat was het gevolg van een schot van iemand uit het gevolg van de koningin. Het werd beschouwd als een zeer geslaagde jachtpartij, maar de historici wezen na het tweede geluk kige schot misprijzend op de veertien tijgers die koning George V indertijd neervelde in Indië MR. J. KLAASESZ: Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In zijn gistermorgen uitgesproken nieuwjaarsrede heeft de commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz de nadruk gelegd op het hooghouden van het ge zag, en de verantwoordelijkheid die hier voor in de voornaamste plaats drukt op de schouders van de overheden. Zelfs bracht mr. Klaasesz nog even zij het bedekt de kabinetscrisis ter sprake en de rivaliteit tussen Am sterdam en Rotterdam, toen hij zei: ,,In deze tijd van Olympische Spelen en toto-belangstelling ziet men als pu bliek de overheidsorganen gaarne te gen elkaar in het veld komen. Men roept lang$ de lijn om doelpunten, ap pelleert 'wegens vermeend buitenspel, smeekt om records en wenst de win naars op de schouders te nemen, de verliezers te verguizen. Nu eens is het prof. De Gaay Fort man die als scheidsrechter optreedt, dan weer het college van Gedeputeerde Staten of de Kroon. Soms is het het Nederlandse volk, dat twee burgemees ters in eèn ongewild en onverkwikke lijk steekspel verwikkeld ziet en hen uit nodigt dit voort te zetten voor radio en televisie, hen zo makend tot de speel bal van conferenciers". Van onze correspondent. UTRECHT. Het tekort op de Utrechtse begroting, dat volgens de nota van aanbieding 8,2 miljoen gulden be droeg, is opgelopen tot 9.7 miljoen. Dat is meegedeeld door de wethouder van financiën, dr. J. de Nooy. De oor zaken daarvan zijn de beperking van het verhaalsrecht, waardoor een nade lig saldo ontstond van negen ton, en de verhoging van de pensioenrechten met zes ton. Van een onzer redacteuren A MSTERDAM De publikatie van het gesprek, dat wij hebben gehad met een aantal vooraanstaan de jonge Surinaamse intellectuelen in Amsterdam, en waarin een scherp geformuleerd verlangen naar algehele onafhankelijkheid van Suriname op korte termijn tot uiting kwam, heeft enkele ver meldenswaardige reacties teweeg gebracht. AMSTERDAM. Twee Amsterdamse arbeiders, de heren J. Lasschuit en F van der Veen, zijn gistermiddag aan ver! morzeling ontsnapt, toen achter hun hak ken een onbewoonbaar verklaarde wo ning aan de Staalstraat in Amsterdam instortte. Zij waren het huis aan het slopen. Toen zij een hevig gekraak hoor den, konden zij nog net de straat op rennen. Vier fietsen en de transportband, die de slopers gebruikten voor het puinrui men, raakten onder het puin bedolven. Van de drie stutten die naast het in gestorte huis stonden was er een gebro ken. De arbeidsinspectie en de dienst bouw en woningtoezicht zoeken uit hoe dat mogelijk is geweest. Allereerst heeft de Surinaamse stu dentenvereniging (S.S.V.) in een com muniqué te kennen gegeven dat men op grond van het a-politieke karakter van de vereniging de meningen, die in onze publikatie zijn neergelegd, niet als van haar afkomstig mag beschouwen. Het communiqué gaat niet in op de vraag of de leden van de vereniging zich individueel al dan niet met de strekking van het weergegeven gesprek kunnen verenigen. Het beperkt zich tot het onderstrepen van de stelregel: „Wij doen niet aan politiek". Verder zijn ter gelegenheid van de uitgifte van deze verklaring dezer da gen in Den Haag enkele Surinaamse studenten (een kleine twintig) uit Delft, Leiden en Utrecht bijeengekomen, van wie wij hebben kunnen vernemen hoe zij over de „Amsterdamse" meningen denken. Opvallend is, dat het verschil tussen de twee gfoepen zich voorname lijk manifesteert in de toon, waarop de inzichten worden geformuleerd. De al gemene strekking, zoals wij die zater dag weergaven (algehele onafhankelijk heid van Suriname op zo kort mogelijke termijn geen werkelijke band met Nederland) wordt niet kernachtig aan gevochten. Het bleek, dat degenen die in Den Haag bijeen waren zich voornamelijk tegen de uitlatingen van de Amster damse Surinamers verzetten, omdat die vrij „revolutionaire" elementen behels den. Zo had men zich met name gesto ten aan de welwillende woorden, waar mee in Amsterdam over Fidel Castro was gesproken. Sommigen van de „Ha genaars" hadden zich er ook aan ge ërgerd, dat twijfel had bestaan over de staatsvorm van de parlementaire demo cratie. Maar anderen meenden toch. dat die staatsvorm bij het tot stand komen van een onafhankelijk Suriname niet helemaal als vanzelfsprekend kon worden beschouwd. Het Haagse gezelschap (sommigen gaven er blijk van te leven in de oude universitaire tegenstelling Amsterdam- Leiden) leek in het begin van het ge sprek dat wij ermee hadden, geschokt door de Amsterdamse stelling, dat de Surinamers geen werkelijke hand met Nederland zouden voelen. In de loop van de discussies werd echter opgemerkt, dat er in feite geen gevoelsmotief voor de binding bestaat. Het bestaande sta tuut werd meer beschouwd als een rea liteit, waarmee men nu eenmaal reke ning dient te houden, maar dat zeker geen eeuwig leven mag zijn beschoren. De vraag, of Suriname op het ogenblik onafhankelijk van Nederland zou kun nen zijn, werd in Den Haag verschillend beantwoord. Enerzijds was er de me ning, dat als Suriname Nederland nu zou ioslaten, het reddeloos verloren zou zijn. Anderen zagen wel degelijk moge lijkheden om tot een zelfstandigheid op zeer korte termijn te geraken. Met de concrete bezwaren tegen het statuut, zoals die in Amsterdam waren geformuleerd, kon men het over het algemeen wel eens zijn. Er werden enige nuances aangebracht, met name wat beteft de rechterlijke organisatie. Dat de positie van de procureur-gene raal (benoemd en ontslagen door Ne derland) in feite een vorm van be voogding was, daarmee kon men het De regeringen van Jordanië en Neder land zijn overeengekomen hun diploma tieke vertegenwoordigingen tt verhef fen tot ambassade. In Valthermond is gistermiddag de vijftigjarige mevrouw A. Lanting, die een emmer water wilde scheppen, in het Zuiderdiep gevallen en verdronken. eens zijn. Maar daarbij werd aangete kend dat men de Hoge Raad voorlopig zeker als hoogste rechtscollege voor het gehele koninkrijk zou willen blijven zien. Achter vrijwel alle uitlatingen, die in Den Haag werden gedaan, kon men de wens naar een definitieve onafhan kelijkheid bespeuren. Daarbij werd on der meer het ongenoegen over de hou ding van Nederland tegenover sommige internationale vraagstukken (Algerije en Zuid-Afrika) als argument gebruikt. Ten slotte zij vermeld, dat de Suri naamse studentenvereniging, zoals dit op het ogenblik bestaat, er geen offi ciële Amsterdamse afdeling op na houdt. Enkele jaren geleden is een scheiding tot stand gekomen, omdat de Amsterdamse groep zich tegen de zin van de rest met politiek bezig hield. Dat wil zeggen, dat de Amsterdamse ideeën zondier meer verworpen werden, maar de S.S.V. wilde in meerderheid vasthouden aan een a-pol'itiek karakter en geen uitspraken doen. Op de bijeen komst. die wij in Den Haag bijwoonden, werd echter geponeerd dat mogelijk de tijd is gekomen om dit standpunt te herzien. .T"* iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiitiHiiiiiMiniiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiunr. 47. Terwijl het sloepje van de admi raal re'chtsomkeert maakte, hielden Fi- dëlio Bombastos en El Catról op de kruiser elkaar geroerd omklemd. ..De vloot is mij tenminste trouw ge bleven zei de ex-dictator bewogen. „En de vloot zal uw regiem herstel len en El Ballon verjagen!" verzeker de El Catról plechtig. ,Dan zullen jullie de vloot toch eerst op zijn normale grootte moeten brén gen", zei Kappie,zijrn vinger in dé we ke scheepswand prikkend. „Met die bekrompen kruiser bereiken we nooit de wal!" „Jullie zijn schurken!" brulde Bom bastos. „Zo gaat het nu al de hele tijd! Eerst zetten jullie een tijdbom met spel den in het ruim, die onze oorlogsbo dem leegprikt! Dan sluiten jullie mij op in een kast en nu is het schip weer te slap op te varen!" Hij stampvoette van drift. „Pas op1" waarschuwde Ofcki. „Dadelijk trapt u door uw oorlogsbo dem!" De generaal werd paars en hapte naar adem. El Catról echter haastte zich om hem te kalmeren. „Die tijdbom werd door El Ballon zelf geplaatst", legde hij uit. „Daar is hij reuze trots op. En wat de slapte van ons oorlogsmaterieel betreft ik geloof dat ik daar wel wat op weet". Dit zeggend tastte hij in zijn borstzak en haalde een aantal sigaar-achtige pa tronen te voorschijn. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vriezenveen, vac. W. Bieshaar: J. iP. van Roon te Ermelo. Bedankt voor Nieuw-Lekkerland toezC. Vos te Bennekom; voor St. Pancras: A. v. d. Bovenkamp te Eng- wierum. Gereformeerde kerken Beroepen te Nieuwer-Amstel, 3de pred. plaats: J. Goumare te Hilversum. Aangenomen naar Baarland: M. V. J. de Craene, kand. te Oosterbeek, die be dankte voor Wissenkerke. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Werkendam, H. v. Leeu wen te Arnhem. Unie van Baptisten Gem. Beroepen te Stadskanaal. tweede maal: J. Broertjes te Utrecht. -j.nln i "X v :r*tïï. De N.C.V.B. Zoutelande vergader de o.l.v. de presidente mevrouw P. de Kok-Verhage. De heer Nonnekes uit Middelburg sprak over het b.l.o. De jaarvergadering zal worden gehouden op 24 februari a.s. De verkoop van kinderpostzegels heeft op het eiland Tholen 295,64 gulden opgebracht. In dit bedrag is niet begre pen het deel dat door de schoolkinde ren verkocht werd.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2