Veertien doden door reeks bomaanslagen Kennedy zoekt tastend zijn politieke weg Ernstige kritiek op Russische boeren .,801 idari teitsraad wil hulp voor Loemoemba TRAGISCHE BOTSING ALGERIJNEN HEBBEN NIEUWE ZORGEN Oostenrijkers verontrust na arrestatie Novak ONTWAPENINGSTACTIEK OP DE HELLING MET GEPASTE MIDDELEN Man door messteek ernstig gewond Recht op vakantie niet af te kopen VROUWEN ONDER SLACHTOFFERS Fout bleef 43 jaar onopgemerkt FOTOJOURNALIST KRÜGER KREEG EERSTE PRIJS JACQUES LARUE OVERLEDEN KarelI CHARMANT WEER AANVARINL IN AMSTERDAM-RIJN- KANAAL Vervolg van pag. 1 HEL pleit natuurlijk voor de werkelijkheidszin van de Russische leider, dat hij van tijd tot tijd de bakens verzet, maar het is de vraag of zijn maatregelen het gewenste effect zullen hebben. Het centrale comité heeft voor 1961 een produktieplan voorgeschreven voor alle republieken. Dat geldt voor graan, vlees en melk. De Oekraïne en de Russische federatie hebben zich verplicht resp. 7.5 en 12.5 miljoen ton graan extra te produceren, voor het grootste deel door aanplant van mais (3 en 2 miljoen ha resp.) met een gemiddelde opbrengst van 5 ton per ha. Maandag 23 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Advertentie Van onze correspondent "DARIJS Juist op het ogenblik dat er sprake is van duidelijke ontspanning in de betrekkingen tus sen de regering van Frankrijk en de voorlopige Algerijnse regering van Ferbat Abbas, heeft een reeks bom aanslagen, gepleegd door Algerijnse nationalisten, nieuwe zorgen ge bracht. De indruk heerst namelijk dat de aanslagen ten doel hebben een even tuele verdere toenadering tussen Fransen en Algerijnse nationalisten te saboteren. De daders zouden in dat geval Algerijnen zijn, die men dient te beschouwen als de tegen hangers van de Franse ultra's, men sen dus die elk akkoord van de hand wijzen. Het begon al voor het weekeinde met een overval op een kleine colonne van ongewapende sociale werksters. Zeven mensen, onder wie vier vrou wen, kwamen daardoor om het leven. Vervolgens is er een reeks bomaan slagen gepleegd. Zeven mensen verlo ren het leven en 23 werden zwaar ge wond. Dan is er nog een bom in een postkantoor gevonden, die niet was ontploft. GESPAARD Al is het wellicht nog wat te vroeg om als vaststaand aan te nemen, dat de „Algerijnse ultra's" proberen te voorkomen, dat Fransen en Algerijnen tot onderhandelingen geraken, toch springen twee dingen duidelijk in het oog: I in het laatste jaar hadden de Al- gerij nse nationalisten steeds de sociale hulpcolonnes en de gees telijken gespaard of ongemoeid gelaten. w) sinds er sprake is van Frans Algerijnse toenadering is het aan tal aanslagen gestegen en de mili taire activiteit aan de Marokkaanse en Tunesische grens toegenomen. Het is duidelijk, dat de nationalis tische leiders met deze gebeurtenissen in Algerije erg verlegen zitten. Terwijl zij niet ophóuden de woorden van Ferhat Abbas. eerst te Kairo uitgespro ken en later te Bandoeng herhaald, te dementeren, reppen zij met geen woord over deze moordpartijen in. Algerije. Het enige wat zij aan dege nen, die hen hierover ondervragen, te zeggen hebben is: „Wij weten niet, wie de schuldigen zijn; wij willen slechts herinneren aan het feit, dat tijdens de dagen van de onderhande lingen te Melun geen enkele aanslag in Algerije is gepleegd". Bij de gewone man in Frankrijk hebben de aanslagen een gevoel van wrevel gewekt. Hij gevoelt zich wat betreft de komende onderhandelingen over de toekomst van Algerije niet meer op zijn gemak. „Wanneer dit het antwoord van de nationalisten is op de uitdrukking van onze goede wil, wat zal er dan wel niet in Algerije gebeu ren, wanneer wij dat land zijn onaf hankelijkheid hebben gegeven?" Neen, het vertrouwen in de Algerij nen is op het ogenblik in Frankrijk bijzonder gering. De Gaulle en zijn regering gaan onbewogen op de ingeslagen weg voort. Vijf decreten, die in de Franse staats courant van zaterdag gepubliceerd zijn, hebben een wettelijke basis gegeven aan de instelling van de lagere be stuursorganen van het door de Gaulle gewenste „Algerijnse Algerije". ZEGGENSCHAP Het eerste decreet regelt de instel ling van regionale raden, die aan de ene kant zeggenschap zullen krijgen over regionale aangelegenheden, die tot nu toe tot de competentie van de Franse regeringsdelegatie behoorden, en aan de andere kant een nauwere samenwerking tot stand moeten bren gen tussen het algemeen bestuur en de afgevaardigden. Het tweede decreet verruimt de bevoegdheden van de provinciale sta ten, vooral op het gebied van de ver deling en toekenning van kredieten. Zij beschikken over een eigen budget. Het derde decreet regelt de instel ling van de arrondissementsraden die gevormd worden door de burgemees ters van alle gemeenten in een arron dissement en alle afgevaardigden naai de provinciale staten van dat arron dissement. In het vierde decreet worden de bevoegdheden van de prefecten, die de Franse regeringsdelegatie vertegen woordigen, uitgebreid. Zij krijgen het recht, voorstellen in te dienen bij de nieuw gestichte raden en beslissingen te nemen op het gebied van hulp bij industrialisatie, woningbouw, steden bouw enz. In het vijfde decreet worden de bevoegdheden van alle prefecten uitgebreid, zodat zij alle juridische obstakels zullen kunnen overwinnen, die de decentralisatie van het bestuur in de weg gelegd zouden kunnen worden. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Burgemeester Kolfscho ten van 's-Gravenhage heeft zaterdag middag de ereprijs voor de beste pers foto van 1960 uitgereikt aan de heer D. Krüger voor een reportage in de Bori- nage. Voorts werden in verscheidene cate gorieën prijzen uitgereikt. De bekroonde foto's waren met een groot aantal andere gisteren tentoongesteld in het Haagse Gemeentemuseum. Van onze correspondent T ONDEN Het Oostenrijkse open- bare geweten is ernstig ge schokt. De talrijke processen in West-Duitsland tegen pas opge spoorde oorlogsmisdadigers hadden de gemoederen al danig beroerd, maar na de arrestatie in Wenen van Eichmanns trouwe rechterhand Franz Novak is men zich met onge rustheid gaan afvragen hoeveel an dere nazi-misdadigers in Oostenrijk een toevluchtsoord hebben gevon den. Verscheidene kranten dringen aan op een officiële verklaring over het gêval-Novak, met name over de moge lijkheid in hoeverre hier en in andere gevallen sprake is van dekking door autoriteiten die zelf niet van nazisti sche smetten vrij zijn. De gedachten gaan dan naar de Oostenrijkse Vrij heidspartij, die nationaal-socialistische neigingen zou koesteren, en waarbij Novak goede vrienden had. Rustig De algemene verwondering geldt vooral het feit dat de vroegere SS- Hauptssturmführer na eerst onder een valse naam geleefd te hebben in 1957 opnieuw tot Oostenrijker genaturali seerd kon worden en sinsdien onder zijn ware naam rustig in Wenen heeft kunnen wonen. Novak was geboortig uit het Oostenrijkse Karinthië, maar had zijn Oostenrijkse staatsburgerschap verloren als gevolg van zijn vlucht naar Hitiers Oostenrijkse, legioen na de mislukte putsch in het Lavantdal. De Oostenrijkse politie heeft hij tot nogtoe niets anders bekend dan dat hij deel uitmaakte van de administra tieve organisatie voor het transport van joden naar de vernietigingskam pen. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de man echter zelf daadwerkelijk aan de massamoorden deelgenomen. Vandaag Intussen verwacht men in Israël dat de acte van beschuldiging tegen Eich- mann nog vandaag zal worden gepu bliceerd. Zijn Westduitse verdediger, de Keulse jurist dr. Servatius, is za terdag voor een derde bezoek in Israël aangekomen, waar hij tot het einde van het proces zal blijven. Het proces zal waarschijnlijk op 15 maart begin nen en naar de verwachting van Ser vatius een week of acht duren. WASHINGTON (Reuter, A.P.) President Kennedy gaat van daag met de ministers van buitenlandse zaken en defensie, Dean Rusk en Robert McNamara, de belangrijkste internationale vraagstukken onder de loep nemen. Een van de voornaamste onderwer- Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD Negen en twintig Afrikaanse en Aziatische landen, onder de naam „Solidari- teitsraad" in Kaïro bijeen, willen „de wettige regering van Congo in haar strijd tegen het kolonialisme" met alle gepaste middelen steunen en hebben daartoe Marokko, Indo nesië, de Verenigde Arabische Re publiek en Ghana verzocht hun aan de Verenigde Naties onttrokken troepen voor hulp aan Loemoemba naar Stanleystad te zenden. Bovendien hebben zij de regeringen die diplomatieke betrekkingen met Congo onderhouden gevraagd hun ver tegenwoordigers te verplaatsen naar Stanleystad als „voorlopige hoofdstad van Congo in de plaats van Leopold- stad". Onder „gepaste middelen" ver staat de Raad „het zenden van vrij willigers, wapens en andere middelen voor de verdediging van de grenzen der republiek Congo in Oostprovincie en Kivoe." Protest Intussen heeft de premier van de Congolese interimregering in Leopold- stad Bomboko, aangekondigd dat hij bij de Veiligheidsraad zal protesteren tegen schendingen van het luchtruim door vliegtuigen van de Verenigde Arabische republiek en de steunverle ning door de VAR en andere landen aan de opstandelingen in Stanleystad. Hij kondigde voorts aan dat Loe moemba „volgens de wet en met alle wettelijke waarborgen zal worden be recht". maar verweet de Verenigde Na ties nog steeds niet voor nieuwe rechts colleges te hebben gezorgd. Loemoem- ba's voorarrest zal dus nog geruime tijd moeten worden verlengd. „De VN verzetten zich ertegen dat wij Belgen in dienst nemen. Hoewel zij ons toezegden voor rechters te zul len zorgen, wachten wij er nog steeds op, net als op de onderwijskrachten die door de Unesco zijn beloofd''. Represailes In Stanleystad, waar een tiental ge arresteerde Belgen na het storten van een flinke waarborgsom op vrije voe ten is gesteld, zijn prompt weer nieuwe arrestaties van blanken verricht. Ook deze arrestaties waren represailles voor de overbrenging van Loemoemba naar Elisabetbstad. Zestig blanken hebben al een toevlucht gezocht bij de internationale troepen in Stanley stad; vele anderen gaven de voorkeur aan de vlucht. Ondanks zijn recente verzekeringen niets met de internationale verzoe ningscommissie van doen te willen hebben, heeft president Tsjombe van Katanga gisteren toch een onderhoud met de voorzitter van de commissie gehad. Over resultaten is echter niets bekend. Van onze correspondent PARIJS. Een van de bekendste tekstschrijvers van Franse chansons, Jacques Larue, is gisteren in de leef tijd van 55 jaar te Parijs overleden. Tot de chansons die mede door zijn teksten bekend werden behoorden: April in Portugal, Les enfants de Pi- rée, Moulin Rouge en Kapel in het maanlicht. Dit bleef er over van de auto's van een bejaarde vader en zijn zoon, die elkaar zaterdagavond tussen Nieuw- Weerdinge en Weerdinge in Drente tegenkwamen en met een klap op elkaar botsten. De vader, de 85-ja- rige H. Stuulen uit Weerdinge, en z\jn 68-jarige huishoudster, mevrouw R. Meindering, kwamen daarbij om het leven. De bejaarde automobilist remde af toen hij de auto van zijn zoon uit tegenovergestelde richting zag na deren. Zijn auto slipte op het be sneeuwde wegdek en botste tegen de andere wagen. De oude man en de huishoudster waren meteen dood. De zoon, H. Stuulen jr., en diens passagier R. Groenewold werden licht gewond. Eigen nieuwsdienst DELFT. Een fout die een land meter in 1918 maakte, is er oorzaak van geweest, dat de rooms-katholie- ke bouwvereniging St. Hippolytus de tuinen van de woningen aan de Dr. Schaepmanstraat in Delft voor een deel heeft aangelegd op grond van de gemeente. In 1953 kwam de fout pas aan het licht, toen de gemeente begon met het bouwrijp maken van terreinen voor haar plannen. Daarbij bleek, dat een deel ervan uitgevoerd zou moeten worden op een strook grond die be hoort bij de woningen aan de Dr. Schaepmanstraat. Met hantering van het verjaringsrecht was echter de bouwvereniging in feite eigenaresse van de grond geworden. B. en W. van Delft hebben zich op het standpunt gesteld, dat de gemeen te de grond officieel nog in eigendom heeft. Zij stellen de gemeenteraad dragen aan St. Hippolytus. daarom voor de strook om niet over te NA FEESTJE: Van onze correspondent REGELEN Een jongeman uit Te- gelen heeft zaterdag in alle vroeg te een door hem niet gewenste gast in de kamer van een van zijn zusters met een broodmes bijna doodgestoken. Het slachtoffer, de dertigjarige stoker W. Vinken, is opgenomen in het zieken huis van Tegelen. Zijn toestand is zeer ernstig. De 21-jarige werkman W. S. die hem heeft gestoken, is gearresteerd. Het drama heeft zich afgespeeld in een noodwoninkje aan de rand van het woon wagenkamp te Tegelen. Nadat de café's in Tegelen zaterdagnacht waren geslo ten, besloten zes mannen en vrouwen bij hun vrienden S. nog even wat na te praten. Onderweg naar het huis van de familie S. werd een krat bier ge kocht, opdat mennog wat zou hebben te drinken. Naar huis Tegen vier uur in de nacht had Vin ken genoeg van het feest Hij zei dat hij naar huis ging, naar zijn vrouw en zijn twee kinderen, en verdween. Een van de dochters van de familie S. schijnt Vinken daarna weer binnen te hebben gelaten. Haar 21-jarige broer die dat ontdekte, had daar kennelijk be- pen zal ongetwijfeld zijn de verhouding tussen de Verenigde Staten en de Sow- jetunie. Daarbij komen dan aan de orde de telegramwisseling tussen het Kremlin en het Witte Huis na de in stallatie van Kennedy, en het verslag van de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Llewellyn Thompson, over diens onderhoud van het afgelopen weekeinde met premier Kroesjtsjef. Aan de bespreking neemt ook George Bundy, de speciale assistent van presi dent Kennedy voor de nationale vei ligheid, deel. De aanwezigheid van Bundy en van de minister van defensie duidt erop dat ook militaire vraagstuk ken aan de orde komen. Voorzichtig voedsel wordt geput uit de geweldige overschotvoorraden van de regering. Oude stempel Met de eerste officiële documenten die van het Witte Huis uitgingen was iets niet in orde. Dat waren de officiële benoemingen van de nieuwe ministers. Toen deze documenten de senaat be reikt hadden, kwam uit wat er aan haperde: de handtekening van president Kennedy. In plaats daarvan droegen zij de gestempelde handtekening van de af getreden president, Eisenhower. Een klerk in het Witte Huis had per abuis de oude stempel gebruikt in plaats van de nieuwe. De vergissing werd snel ongedaan gemaakt. In weerwil van het vriendelijke ant woord van Kennedy op Kroesjtsjefs zinspeling op de wenselijkheid van het spoedig uitschrijven van een topcon ferentie, ziet het er niet naar uit dat de nieuwe Amerikaanse regering met voortvarendheid op een dergelijke conferentie zal aansturen. Eerder zal zij geneigd zijn de weg van de voorzichtige benadering te kie zen. Kennedy wil eerst op hoog niveau van gedachten wisselen met premier Harold Macmillan van Engeland en president de Gaulle van Frankrijk, en zeker ook met bondskanselier Konrad Adenauer van West-Duitsland. Een beslissing kan niet lang op zich laten wachten. Dat is de beslissing over de vraag of het zin heeft de Geneefse kernwapenconferentie al op 7 februari te hervatten. Kennedy overweegt het gehele ont- wapeningsvraagstuk opnieuw te bezien, opdat Amerika de Sowjetunie nieuwe voorstellen kan voorleggen. Omdat het kemwapenvraagstuk het belangrijkste is van alle ontwapenings problemen is er de kans dat Kennedy er de voorkeur aan zal geven nog wat met de hervatting van het kernwapen' overleg te wachten. Advertentie Gul gebaar De eerste maatregel die Kennedy als president trof was een gul gebaar. Hij bepaalde bij decreet dat verbetering moet worden gebracht in de kwaliteit van de levensmiddelen die de werklozen krijgen uitgereikt en dat er meer va riatie in de samenstelling van die levensmiddelenpakketten moet komen. Volgens Pierre Salinger, de nieuwe perschef van het Witte Huis, kregen de werklozen tot dusverre maar voor vijf dollarcent (zestien en een halve cent) voedsel per dag uitgereikt. Salinger liet niet blijken of dat be drag de winkelprijs van de verstrekte hoeveelheden meel, rijst, melkpoeder, eieren en reuzel was dan wel de rege ringsprijs. Bij de verstrekking van dat zwaar tegen. Hij haalde tenminste een broodmes uit de keukenkast en stormde daarmee de kamer van zijn zuster in. De niets bemerkende Vinken, stak hij daar met het mes diep in de rug. Met een tweede steek raakte hij de halsslag ader van zijn slachtoffer. Tumult Door het tumult dat daarop ontstond gealarmeerd, heeft een van de omwonen den de politie gewaarschuwd. Die kwam ijlings en liet Vinken meteen naar het ziekenhuis brengen. Een snelle bloed transfusie heeft hem het leven gered. De door al het bloed ontnuchterde jon geman S. werd door de politie gearres teerd. Advertentie 19 cent per rol dé medicihale hoestbonbon TUSSEN NEUS EN LIPPEN 2 O voor een gulden Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De staatssecretaris van algemene zaken, drs. Sohmelzer, heeft bezwaar gemaakt tegen een door de Sociaal-economische raad ontworpen verordening, waarin de vakantie van het personeel van de raad wordt gere geld. In de regeling komt de bepaling voor, dat als om dringende redenen van dienstbelang het vakantieverlof niet ge heel kan. worden gegeven, de werkne mer recht heeft op een schadeloosstel ling van eendriehonderdste deel van zijn jaarsalaris per niet opgenomen va kantiedag. Het recht op vakantie is het recht om niet behoeven te werken, zo meent de staatssecretaris. Hij herinnert de S.E.R. eraan, dat de raad zelf in zijn advies over een wettelijke vakantieregeling het geven van een schadevergoeding voor n.iet verleende vakantie heeft afgewe zen. De bewindsman vindt het niet juist, als de S.E.R. dit dan wel voor zijn ei gen personeel zou invoeren. Het dagelijks bestuur van de S.E.R. stelt nu de raad voor deze bepaling uit de verordening te schrappen. Van onze correspondent UTRECHT. Juist voordat zater dagmiddag het wrak van het donderdag gezonken Belgische motorschip Andre werd gelicht, heeft zich in het Amster dam-Rijnkanaal opnieuw een aanvaring voorgedaan, waardoor het zevenhonderd ton metende vrachtschip Remiula lek werd gestoten. Het schip was geladen met olie. De brandweer kon die echter tijdig uit het ruim pompen. Door daarna snel de ga ten te dichten kon worden voorkomen dat de boot zonk. Kort na de aanvaring lichtten twee drijvende bokken de André. Poliepgrij pers hadden tevoren de met kalksteen gevulde ruimen leeggeschept. Even na Vijf uur werd het kanaal weer voor de vaart vrijgegeven. Dit klinkt rijkelijk optimistisch als men bedenkt, dat vorige jaren de op brengst droge mais 1,5 tot 2 ton gemid deld was. Kroesjtsjef toonde echter tij dens de discussies aan, dat de boeren er maar wat van maakten en, door de be bouwde grond groter voor te stellen dan in werkelijkheid het geval was, het ge middelde drukten. Aannemelijk is, dat de boeren zo een deel van de oogst heb ben gebruikt om hun vee van de honger dood te redden, een praktijk die Kroesj tsjef misdadig vond, maar die men nau welijks kwalijk kan nemen, gezien de be droevende stand van de voederproduktie. Ondervoed In de Oekraïne was slechts 40 tot 50 pet. van het nodige vaste voer ter be schikking en alleen al in de Russische federatie kwamen vjjf miljoen schapen om. In deze laatste republiek nam de veestapel slechts met 1 pet. toe, terwijl een derde van het slachtvee ondervoed was. Geen wonder dus dat zoals uit de gepubliceerde cijfers met moeite is op te maken in 1960 niet meer melk en vlees geconsumeerd konden worden dan in voorafgaande jaren. De grootste verbeteringen verwacht men van, de ir rigatie van miljoenen hectaren langs de Wolga, in de Oekraïne en in andere ge bieden. Ook aan de ontwikkeling van de kunstmestfabricage zal meer aandacht worden besteed. Anti-bureaucratie Betere voorziening met machines, onder delen en wat dies meer zij, moet nu uitkomst geven, maar, afgaande op het geen bekend is geworden, zou men niet zeggen, dat de steen der wijzen is ge vonden. Kroesjtsjef zal landbouwaankoop- commissies creëren, die „vrij van bureau cratie" tussen de boerenbedrijven en hun industriële leveranciers moeten bemid delen. De afzet van de agrarische pro- dukten komt in handen van een andere, eveneens nieuwe, instantie, „opdat de koper meer rekening zal houden met de verlangens van de verkoper". (De premier doelt hierbij o.a. op de slechte behande ling van het slachtvee, dat zo lang moet wachten of door het land trekken, dat het nauwelijks de moeite loont het af te slachten.) Beide zaken klinken nogal irreëel en in plaats van een vereenvou diging van de institutionele opzet blijkt het platteland een nieuwe papierverslin- dende organisatie te krijgen. Nog niet. Deze regelmatig terugkerende her zieningen in de Russische landbouw doen denken aan de pogingen van de man, die een huis bouwde zonder ramen; toen hij merkte dat het binnen nogal donker was, schepte hij water uit een door de zon beschenen sloot voor zijn deur en droeg het naar binnen, in de verwachting zo het probleem te hebben opgelost. Tegen een aan Jandbouw-technische eisen aangepaste produktie, waarbij vooral in de veeteelt de individuele boer een belangrijk man zou zijn, zijn echter nog te veel bezwaren van ideologische aard. Terwijl in de Russische industrie dit soort scrupules overboord is gezet en materiele prikkels tot het uiterste ge bruikt worden om de produktie te ver groten, wordt de boeren nog steeds niet de mogelijkheid gegund hun eigen belang te verbinden met dat van de staat. Maar misschien zal eens „de toestand geheel anders zijn" zodat het niet langer nodig is, dat de eerste secretaris Kroesjtsjef zich zijn uitspraak uit het jaar 1948 her innert, dat „de werkelijke vorm van de pnve-eigendom nog steeds de ziel van de kolchoze-boer beheerst".

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5