KENNEDY MOEST DE BEZEMS OPBERGEN AIR-iMBiA Laatste dag als biirger (FOTOWNIEUWS) toont het begin van een nieuwe periode Nog veel onderscheidingen Op vissersschepen een minimum aan comfort nteuiü |atty&iuellcom steeds tceer Ontnuchterde president ziet vernieu win gsdroom vervliegen in rook der politieke gematigdheid HKNMUJK Een halve ton aan onderscheidingen Moeder PROC.-GENERAAL TE HOLLANDIA NEEMT ONTSLAG Puis hes-Pukkels Renard staat alleen Frontale botsing: een dode DERMASEPT-ZE1 SCHERPE AANVAL VAN VOORZITTER C.K.V. Prijsuitreiking Floriade ♦TABYDERMïK' Erfpacht en eigendom mogelijk in nieuwe Zuiderzeepolders GEN.-MAJOOR SITSEN: Geen mandaat Koele raad Camouflage Gehandhaafd Kalm aan Kennedy: I960-? Sneeuwvrij Zaterdag 21 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 Van onze scheepvaartredacteur UTRECHT. Het visserijbe drijf heeft gisteren te Utreaht een scherpe aanval te verduren gekre gen van de heer C. W. van Driel, voorzitter van de Centrale van zeevarenden ter koopvaardij en visserij (C.K.V.). Noch de oude, noch de nieuwe vissersschepen vol doen aan minimale eisen van com fort, zei hij in zijn openingsrede tot de derde algemene vergadering van deze organisatie. Onze zeevissersvloot bestaat uit schepen, waarvan de meeste sterk verouderd zijn. De heer Van Driel typeerde ze als „drijvende voorwer pen, voorzien van een voortstuwings installatie, met vistuig aan boord en met hier en daar een hoekje waar de bemanning, als ze al te moe gewor den is, een ogenblikje haar ogen kan verschieten". Ook over enkele nieuwe aanwinsten van onze vissersvloot was hij aller minst te spreken. Van de vriestreiler Egmont zei hij: „Dat de accommoda tie geen ruimte laat voor de beman ning om zich te ontkleden voordat zij zich ter ruste begeeft, getuigt van de algemene geestesgesteldheid in ons visserijbedrijf. Men is er zo aan gewend geraakt, dat de visserman maar neerploft, zoals hij is, gekleed, en wel, dat men dit over het hoofd heeft gezien". Van de hektreilers, waarvan in richting en bouw het mogelijk maken dat het vangen en verwerken van de vis geen moment behoeft te worden onderbroken, zei de voorzitter van de C.K.V.: „Toch is er op deze hektrei lers slechts accommodatie voor een zelfde aantal bemanningsleden als op de traditionele treilers. Men rekent er dus ook hier blijkbaar op, dat de hele bemanning zal werken zolang er gewerfkt kan worden". Valse vlag De heer Van Driel had nog meer grieven jegens de visserij. Hij ge waagde van de „valse vlag" in de visserij. Daarmee bedoelde hij het zg. maatschapscontract, waaronder bemanningen op schepen van som mige schippers-eigenaars varen. Men bedient zich van zulk een maatschapscontract om zich te ont trekken aan de wettelijke regelingen, waaraan het arbeidscontract is on derworpen, en aan de sociale voor zieningen, die gelden voor iedere ar beider hl loondienst, aldus de voorzit ter van de C.K.V. Opleiding Bijzondere aandacht schonk hij ook aan de herziening van de opleiding van officieren ter koopvaardij. Die is nog niet in kannen en kruiken. Een staatscommissie is daarmee nu vijf Advertentie jaar bezig. De gedachten gaan uit naar een basisopleiding van drie jaar. Daarbij is de vraag gerezen, of in die drie jaren niet tevens de prak tische scholing moet worden betrok ken. Daarmee zou de leerlingentijd aan boord overbodig worden Tegen die gedachtengang heeft de Nederlandse redersgemeenschap zich hardnekkig verzet, aldus deelde de heer Van Driel mee. Hij repte er verder over, dat het leerlingenstelsel op de Nederlandse koopvaardijvloot is gaan ontaarden in een stelsel van goedkope arbeidskrachten. De C.K.V. gaat daarmee niet akkoord. Scherpe meningsverschillen aan de onderhan delingstafel waren er het gevolg van. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De bogen in de wan delgang rondom de grote hal van het Rotterdamse stadhuis waren met be hulp van bamboestaken getransfor meerd in pergola's en van die pergo la's straalde de kleurenpracht van tuil tjes gemengde tulpen. Ook in de Burger zaal was er met bloemen gewerkt om iets van de Floriade-sfeer te doen her leven. Even uit de toon vielen alleen die twee roerloze heren die met spie dende ogen een tafel bewaakten waar op voor een waarde van een halve ton aan prijzen en onderscheidingen in edel metaal lag uitgestald. Deelnemers aan de Floriade, de in ternationale tuinbouwtentoonstelling te Rotterdam die verleden jaar in een half jaar tijds vier miljoen bezoekers trok, vulden gistermiddag de Burger zaal waar de op de Floriade behaalde prijzen werden uitgereikt. De ere-prij- zen wel te verstaan want de in contant geld toegekende prijzen tot een to taal van veertigduizend gulden zijn ai eerder overgemaakt. Burgemeester Van Walsum hield een toespraak waarbij hij gewaagde van het grote succes dat met de Floriade werd behaald. Het gemeentebestuur heeft alle reden met grote erkentelijk heid jegens het stichtingsbestuur aan deze manifestatie terug te denken. Wij zijn er trots op dat wij deze Floriade in onze stad mochten ontvangen. Niet alleen onze stad, doch alle groepen deelnemers zijn met deze tentoonstel ling gediend geweest. Dr. A. J. Verhage, de voorzitter van het stichtingsbestuur, reikte vervolgens de eerste tien onderscheidingen uit. De ere-prijs, een gouden medaille van Koningin Juliana, werd met nog andere onderscheidingen toegekend aan M. C. van Staveren N.V. te Aalsmeer, die op verscheidene binnententoonstellingen uit muntte met inzendingen freesia's, an jers. ornithogalum. gloriosa en ger bera's. Advertentie Voor het ter* Baby-huidje DEN HAAG. De procureur-gene raal bij het hof te Hollandia. mr. G. W. von Meyenfeldt, zal op eigen ver zoek 'met eervol ontslag gaan. Zoals men zich zal herinneren is tussen mr. von Meyenfeldt en gou verneur Platteel een conflict over competenties ontstaan naar aanlei ding van het onderzoek dat de procu reur-generaal persoonlijk is gaan in stellen naar het beleid van controleur Gonsalves. Deze bestuursambtenaar is belast geweest met de pacificatie van de Baliemvallei. Na zijn onderzoek, dat hem tenslot te naar Nederland voerde, bracht mr. von Meyenfeldt vorige maand rap port uit aan minister Toxopeus. Hij stelde daarin de superieuren van Gon salves verantwoordelijk voor de do den, die bij de pacificatie zijn geval len. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De agrarische grond in de nieuwe Zuiderzeepolders zal be halve in pacht, ook in erfpacht en in eigendom kunnen worden uitgegeven. De regering heeft dit besluit thans in beginsel genomen, hetgeen aansluit bij haar oeslissing van vorig jaar decem ber. Toen stelde zij dat het verwerven of aannouden van deelnemingen in be drijven afhankelijk is van de vraag of het algemeen belang dit verlangt. Zo niet, dan zal worden overgegaan tot verkoop van staatsbezit. Deze zelfde houding neemt de rege ring nu ook in tegenover landbouwgrond in staatsbezit, zo deelt minister Zijl stra de Tweede Kamer mee. Dit betekent overigens nog niet, dat op korte termijr met de uitgifte in eigendom een aanvang wordt gemaakt. Hier speelt een aantal factoren mee, zo- 1. De onzekerheden over het toekom stige prijspeil van de grond. 2. De voorwaarden waaronder ver kocht zal moeten worden. 3. Het opstellen van richtlijnen voor de keuze van gegadigden. Daarbij komt de vraag of uitgifte al dan niet beperkt dient te worden tot landgebrulkers. De vraagstukken rondom deze pun ten worden thans door de regering on derzocht, zodat zij goed beslagen ten ijs kan komen wanneer de tijd voor verkoop zal zijn aangebroken, aldus mi nister Zijlstra. HET GEVAL Oirschot waar vorige week tien jaar te laat de eretekenen voor orde en vrede werden uitgereikt staat niet al leen. Enkele dagen geleden bleek dat ook in Giethoorn nog vergeten onderscheidingen op het gemeente huis lagen. „Zo zijn er nog veel meer," zegt generaal-majoor b. d. J. A. A. Sitsen. Generaal Sitsen (69) is de voor zitter van de Bond van oud-strij ders en dragers van het mobilisa- tiekruis. De bond heeft er sinds kort een taak bij gekregen: Het speuren naar „vergeten onderschei dingen" en het zoeken naar de oor zaak van affaires als die in Oir schot. ..Elke dag", zegt de grijze gene raal, „brengt de post stapels brie ven van oud-militairen die de on derscheiding niet hebben gekregen waarop zij recht hebben. De fout hoeft niet altijd bij de burgemees ter te liggen; de commandant kan zich hebben vergist, al neem ik dat niet aan. Ook kan het de eigen schuld van de militair zijn, die bij voorbeeld zijn nieuwe adres niet heeft opgegeven bij een verhui zing." In grote doos De ietwat gemakkelijke weg die het ministerie van oorlog indertijd heeft gekozen om de onderschei dingen te versturen, bevalt gene raal Sitsen allerminst: „In een gro te doos gingen de eretekenen naar het gemeentehuis met het verzoek aan de burgemeester om ze uit te reiken. Lang niet alle burgemees ters waren echter doordrongen van de waarde van de onderscheidin gen. Ik weet van een geval waar de burgemeester de bode met de onderscheidingen de adressen van de oud-militairen liet af gaan; de jongens moesten even tekenen voor ontvangst en de „plechtigheid" was voorbij. Onze bond heeft direct ingegre pen. We hebben aan alle burge meesters een brief gestuurd en ge vraagd de uitreiking aan ons over te laten. Ja, ook de burgemeester van Oirschot heeft zo'n brief ge kregen, maar hij schreef terug dat hij het zelf wel kon..." Generaal Sitsen die ook na zijn pensionering veel heeft gedaan om de band tussen het leger en de burgerij nauwer aan te halen wat hem vooral in het zuiden is ge lukt heeft alleen in Breda al achthonderd eretekenen uitgereikt. „Dat gebeurde op waardige wijze, met het besef van de offers die de militairen hadden gebracht." De generaal heeft de zaak Oir schot ook zo veel mogelijk „gered" door zelf de eretekenen uit te rei ken. Daarover zegt hij: „Er wa ren jongens, die de onderscheiding niet meer wilden hebben, zeker niet uit handen van de burgemeester. Het heeft mij veel overredings kracht gekost om de plechtigheid toch te laten doorgaan. Ik heb ver teld, dat het geen onderscheiding van de burgemeester was. maar van de toenmalige koningin, prin ses Wilhelmina." GENERAAL-MAJOOR J. J. A. SITSEN Van een onzer redacteuren Na een springvloed is de zee nog dagen in beroering zonder echter nog verder ge vaar voor de geteisterde kusten op te leveren. Zo spoelen nn, na de springvloed van drieste verklaringen over ingrijpende verande ringen in het beleid van de Verenigde Staten, de door John F. Kennedy en de zijnen C'egnho r 1952—1960 gewekte golven van verwachting nog wat na. -X- Het grote ogenblik van de be ëdiging van John F. Kennedy als president van de Verenigde Staten. In handen van Earl Warren, de president van het Opperste Ge rechtshof, legt Kennedy de eed af. Geheel rechts vice-president Lyndon Johnson, die de eed al heeft af gelegd. ENNEDY, vandaag geïnstal leerd als president van de Verenigde Staten, heeft in de weken die volgden op de verkiezingen de ene koude douche na de andere gekre gen en de ene nieuwe bezem na de andere, waarmee hij en zijn jeugdige ploeg hemelbestormers Washington schoon wilden vegen, weer moeten op bergen. Zelden heeft een kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap in de verkiezingsstrijd de soep zo heet opge diend, en zelden is het voorgekomen dat die kandidaat moest ervaren dat er van het eten. van die soep niets zou kunnen komen. In dit opzicht aanvaardt John F. Kennedy het hoogste gezag over het rijkste en machtigste land ter wereld als een ontnuchterd man. De droom van een zuiverend vernieuwingsbeleid in de geest van Franklin D. Roosevelt is vervlogen. Kennedy heeft het Witte Huis gehaald, maar met de hakken over de sloot en in feite zonder man daat. Dat laatste is hem in de vele weken die hij nodig had voor de moeizame vorming van een nieuwe regering ter dege duidelijk gemaakt. Wie bij een totaal aantal van ruim 68 miljoen stemmen zijn rivaal met slechts een tiende procent verschil verslaat en bo vendien rekening moet houden met krachtig verzet in het Congres van een coalitie van Republikeinen en zuide lijke Democraten, moet water bij de wijn doen. Kennedy heeft dat begrepen. Hij is verstandig geweest en heeft eieren voor zijn geld gekozen. Al in het begin van december, een maand na de ver kiezingen, liet hij het voornemen va ren, in de eerste negentig dagen van zijn bewind een indrukwekkende reeks vernieuwingsmaatregelen te treffen. Zijn adviseurs gaven hem dringend de raad, kalm-aan te beginnen en die reeks vernieuwingsmaatregelen rustig uit te smeren over de komende jaren. Eerst de Congresverkiezingen van 1962, en desnoods de presidentsverkiezingen van 1964, afwachten was de koele raad die hij kreeg en zuchtend opvolgde. Deze matigingstaktiek is duidelijk tot uitdrukking gekomen in de samen stelling van de nieuwe regering en in de keuze van de leiders van tal van overheidsdiensten. Zo duidelijk zelfs, dat men eigenlijk niet kan spreken van een zuiver Democratische rege ring. Kennedy zelf heeft dit handig ge camoufleerd door de mededeling dat hij bü de keuze van ministers en an dere hoge regeringsfunctionarissen be kwaamheid voor politieke overtuiging zou laten gaan. Die camouflage had hij wel nodig. Immers, hij zag zich genoodzaakt de departementen waarop zich de kritiek van hem en van de nieuwe vice-presi dent, Lyndon Johnson, de afgelopen jaren het felst had geconcentreerd, in Republikeinse handen te laten. Dat waren defensie en financiën, de de partementen die volgens zijn beroemd geworden rede van 13 november 1959 de hoofdschuldigen waren aan de te rugval van de Verenigde Staten ten opzichte van de Sowjetunie op schier elk gebied. Ruimtevaart, militaire kracht, onder wijs, economische kracht, landbouw- niuktie, export, hulp aan de slechter eelde landen in schier elk op zicht moest Amerika volgens Kennedy bij de Sowjetunie onderdoen. Dat alles was de schuld van de Re publikeinse kortzichtigheid in de afge lopen acht jaren, jaren die, zoals Ken nedy het in genoemde rede uitdrukte, door de sprinkhanen verslonden wa ren. Verloren jaren dus. Kennedy zou nu het liefst die rede en alle 'andere redevoeringen over dat zelfde onderwerp die zijn gebundeld in het boek „The Strategy of Peace", op eten. Zelfs de mannen die het bij hem het meest hadden verbruid heeft hij moeten handhaven: dr. Herbert York, die als directeur van het bureau voor wetenschappelijk en technisch onder zoek van het Pentagon het tempo van de stormachtige ontwikkeling van de ruimtevaart bepaalde, en Allan W. Dulles, die als hoofd van de Ameri kaanse inlichtingendienst verantwoor delijk was voor de uitvoering van ver kenningsvluchten boven de Sowjet- Unie met vliegtuigen van het type U-2. Aan het hoofd van de voornaamste departementen heeft Kennedy gema tigde mannen geplaatst. Dat geldt ook voor Dean Rusk, de nieuwe minister van buitenlandse zaken, die veel ge reserveerder staat tegenover de zin van topconferenties met premier Kroesj- tsjef en andere regeringsleiders dan Kennedy. Het naar Europese maatstaven zeer conservatieve Amerikaanse weekblad U.S. News and World Report schreef op 16 januari dat Kennedy de taak van de president van de Verenigde Staten wel wat scheen te hebben onderschat en dat men hem had gedwongen af te zien van het voornemen alles zelf te doen. In dit opzicht is veelbetekenend de suggestie van president Eisenhower dat Kennedy er. verstandig aan zou 'doen aan het hoofd .van zijn regering een premier t§. plaatsen. Eisenhower gaf die raad, waarin een waarschuwing verborgen lag, in zijn laatste begro- tingsboodschap aan het Congres. Een veel ernstiger waarschuwing nam Eisenhower op in zijn afscheidstoe spraak tot het Amerikaanse volk. Hij deed dat toen hij wees op de „telkens weer opduikende neiging te menen dat spectaculaire en kostbare maatregelen de wonderbaarlijke oplossing van alle moeilijkheden van het ogenblik zouden kunnen brengen." Die waarschuwing heeft Kennedy in de afgelopen maanden leren begrijpen. Men heeft hem en zijn groep jonge hemelbestormers aan het verstand ge bracht dat zij het kalm-aan moeten doen. Aan deze kant van dè Atlantische Oceaan, waar de golven van de ver wachting steeds blijven aanrollen na de Kennediaanse springvloed van won- dermaatregelen, wordt deze "grote ken tering anders dan in Amerika nog nauwelijks gezien. Het is een goed teken dat Kennedy zich in de banen van de gematigdheid heeft laten leiden en niet in jeugdige overmoed zijn zin heeft willen door drijven. Dat laatste zou, zoals de Wall Street Journal onlangs opmerkte, Amerika het beangstigende 'vooruitzicht hebben ge geven op -een bewind van een 'al te overmoedige jonge president die nog moet leren wat het presidentschap inhoudt. De mannen die Kennedy sedert de verkiezingen een reeks koude douches hebben gegeven hebben de Verenigde Staten, en de gehele wereld, dat be angstigende vooruitzicht bespaard. Een ding is zeker: er zullen onder Kennedy's leiding vele veranderingen komen in de Amerikaanse politiek, maar dat zal geschieden langs de ge matigde banen der geleidelijkheid. Advertentte Advertentiën INDIA - U.S.A. per Boeing 707 JAPAN - INDONESIË - VERRE OOSTEN AUSTRALIË - U.S.S.R. - AFRIKA 56, Ravenstein, Brussel, tel. 02/12.87.85 - 12.75.15 of uw Reisbureau Gedeputeerde Staten van Groningen hebben de culturele prijs van 1960 niet toegekend. -X- Galant leidde Frank Sinatra (links) mevrouw Jacqueline Kennedy naar de zaal waar aan de vooravond van de plechtige installatie van Kennedy ais president de Democraten uit bundig feest vierden - en de zware schulden van hun partij te niet hielpen doen. Vervolg van pag. 1 De rookspiraaltjes die tweemaal van de vloer van het officiële podium opkrin- gelden tijdens de plechtigheid maakten alleen maar de mannen van de geheime dienst een beetje zenuwachtig. De oor zaak was onschuldig een doorgebrande electrische kabel. Na de plechtigheid vertrokken Dwight Eisenhower en zijn echtgenote, die al eerder het Witte Huis aan de nieuwe bewoners hadden overgedragen, der traditie getrouw in alle stilte. Voor de Kennedy's was de hoogtijdag, na een nachtrust van maar enkele uren, al vroeg begonnen. Om negen uur in de morgen gingen zij naar de mis. Zij zagen toen dat de afgelopen nacht twintig centimeter sneeuw was ge vallen. Na de mis gingen zij naar het Witte Huis. Het was voor Kennedy zijn laatste autorit als gewoon burger. Korte tijd later begon de rit van Eisenhower en Kennedy van het Witte Huis naar het Capitool, Beiden hadden het hoofd gedekt met een hoge hoed. Het was een lange stoet glanzende auto's. In de tweede auto zaten de aftredende en de nieuwe vice-president, Richard Nixon en Lyndon Johnson. Daarachter DEN HAAG Van 25 tot 30 januari zullen de Zweedse onderzeeboten Hajen en Bavern een niet-officieel bezoek aan Rotterdam brengen. Op elk der sche pen dienen zes officieren, negen onder officieren en 22 manschappen. De Zweedse onderzeeboten meten ongeveer achthonderd ton. volgden, getweeën, mevrouw Eisen hower en mevrouw Kennedy, en me vrouw Nixon en mevrouw Johnson. Duizenden werklieden hadden de gehele nacht hard geploeterd om de weg sneeuwvrij te houden. Dat was won derwel gelukt, zodat de route als een koolzwarte streep door de overigens witte wereld van Washington liep. Ondanks de scherpe koude was de be langstelling langs de route bijzonder groot. Dat was ook het geval met de geestdrift onder de duizenden dik in gepakte nieuwsgierigen, die diep waren weggedoken in opgezette overjaskragen en wollen dassen. Na de plechtige installatie van Kennedy BRUSSEL Niet alleen de zg. Alge mene Centrale van socialistische vak bonden heeft zich na raadpleging van zijn Vlaamse en Waalse afdelingen tegen het streven van Renard gekeerd om het beginsel van federalisme ook toe te pas sen op de vakbewegingen. De metaalbewerkers van Charleroi, die vandaag bij geheime stemming uit zullen maken of de staking wordt voortgezet, hebben namelijk ook hun „verlangen naar eenheid" uitgesproken „zonder onderscheid te maken tussen gebieden of taalgebruik". Het begint er dus naar uit te zien dat Renard, wanneer zaterdag zijn coördi natiecomité van Waalse afdelingen van het socialistisch vakverbond bijeenkomt, zal blijken alleen te staan. waren hij en zijn vrouw de eregasten aan een lunch die het Congres aanbood. In het vooruitzicht lagen toen nog de autorit over Pennsylvania Avenue naar het Witte Huis, het gadeslaan van een massaal défilé van ongeveer 32.000 men sen, enige welverdiende uren rust en ten slotte, acte de présence op de vijf grote bals waar een ieder die in Washington meetelt de dag feestvierend zou beëindigen. Advertentie Eigen nieuwsdienst WAGENBERG. Op de weg Zeven- bergsehoekBreda zijn gisteravond twee personenauto's op elkaar ingereden. De 51-jarige G. M. Goverde uit Zevenber gen werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij 'tijdens het vervoer naar het zieken huis overleed. De chauffeur van de wa gen waarin het slachtoffer zat, werd zwaar gewond. Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor protektie tegen infektie

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 6