Voorzieningen voor platteland spreiden over aantal dorpen De schuttershoven in Middelburg Grijpskerkenaar schept op eigen houtje kunst Binnenkort een nota over industriële ontwikkeling Z.L.M.-NOTA OVER PLATTELANDSBELEID Geen voorstander plattelandskernen Kernen Algemeen Feiten Nota Ged. Staten aangeboden Spreiding Concreet V oorzieingen Asbak voor H.M. de Koningin Nieuwjaarstoespraak van burgemeester Rechtvaardig Kamer v. Koophandel donderdag bijeen N.C.L.B. bijeen Zaterdag 21 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Het standpunt van de rijksoverheid ten aanzien van de oprichting van een woningbouwcorporatie ten plattelande, waardoor een bijdrage tot oplossing van het probleem der krotwoningen mogelijk leek, acht de Z.L.M. bijzonder teleurstellend. In de nota wordt dan ook een dringend beroep op de overheid gedaan tot wijziging van haar stand punt. E VERBETERING van de materiële omstandigheden op het platteland moet primair worden geacht, zowel nit het oogpunt van de rechtvaardigheid ten aanzien van de plattelandsbewoners als met het oog op de verster king van de migratoire tendenzen, die van een te gering voorzienin genniveau zijn te verwachten". Dat is één van de stellingen, die staat te lezen in een uitvoerige en gedegen nota over het plattelands beleid, samengesteld door de werkgroep van agrarische-sociale voor lichting van de Z.L.M. Het bestuur van de Z.L.M. heeft deze nota gisteren aangeboden aan het college van Ged. Staten. Deze nota met het standpunt van de Zeeuws» Landibouwimaatschappij over de wensleijke voorzieningen voor het platteland en het 'verlangen van meer systematische aandacht voor de platte- landsprotolamen zal. tevens ter kennisne ming 'worden toegezonden aan de le- deiï van Prov. Staten, het ETI voor Zee land en de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel werk. T\E Z L.M. is in het huidige stadium geen voorstander van het bevorde ren van zogenaamde ^plattelandsker nen". Dit zijn grotere dorpen of stadjes, die door overheidsmaatregelen als subsi diëring enz. een goed voorzieningenni veau moeten krijgen voor een groter ge bied dan nu het geval is met de dorpen, meestal zelfs voor een gehele streek. Het Z.L M.-bestuur meent, dat de be staande streekcentra Middelburg, Goes, Zierikzee, Oostburg, Terneuzen, Axel, Hulst, en Bergen op Zoom reeds in een dergelijke behoefte kunnen voorzien, waartoe uitbreiding van het voorzienin genniveau in deze plaatsen evenwel noodzakelijk is. In de nota wordt de kwestie van de plattelandskernen nader onder de loep genomen. De vrees wordt uitgesproken, dat de activiteiten ter stimulering van bepaalde dorpen tot deze kernen in dit stadium door latere sociaal-economische ontwikkelingen zullen worden doorkruist, terwijl het Z.L.M.-toestuur het gevaar aanwezig acht, dat door een imin of meer gedwongen oriëntering cp bepaalde plaatsen aan de noodzakelijke bevorde ring van de streekeenheid afbreuk zal worden gedaan. In de vestiging van kleine industrie- en -ziet de Z.L.M. weinig heil. Veel nleer bete'knis moet worden toegekend /aan de uitbouw van reeds bestaande bedrijven, waarvoor door de ontwik keling van de industriekernen meer mogelijkheden aanwezig zijn. Centraliseren van vervangende wo ningbouw zou inderdaad een bijdrage tot ontwikkeling van bepaalde kernen kunnen leveren, al'ziet het bestuur voor hands voor verwezenlijking van een der gelijk -programma geen mogelijkheden. Wel vestigt de Z.L.M. de aandacht op het grote belang van vervangende wo- mrugbouiw vcor~het platteland in het al gemeen. aangezien hierdoor een weg- lhekken "naar naburige industriekernen kan worden voorkomen. Verbetering van het openbaar ver voer, met name in de avonduren van zowei de veerdiensten als het busver voer wordt eveneens bepleit in de uit voerige nota. Voor zover een meer fre quente dienstver binding op het platte land de rentabiliteit van een dergelijke verbinding in gevaar zou brengen, wordt zelfs subsidiëring hiervan wense lijk geacht. Ook dient het op particulier initiatief laten rijden van bussen voor het bezoek aan culturele evenementen voor subsi diëring in aanmerking te komen. Grote aandacht en mogelijkheden moet het kleine industriële bedrijf op het platteland worden geboden. Stimu lering door vergroting van de subsidie mogelijkheden wordt van grote beteke nis geacht, gezien het effect dat derge lijke vestigingen op de leefbaarheid van het platteland kunnen hebben. Voor de .middenstand wordt grote soe pelheid bepleit bij de toepassing van vestigingseisen. De aandacht wordt te vens gevestigd op de mogelijkheden, die de branchevervanging voor de midden stand op het platteland kan betekenen. A LS DERDE punt wordt in de nota de •-*- aandacht gevraagd voor enkele al gemene problemen, die nauw met de plattelandsontwikkeling samenhangen, zoals het woningcontingent voor de pro vincie, waar ook van de zijde der ZLM vergroting van dit aantal als dringend noodzakelijk wordt aangemerkt. De tegenstrijdige belangen van land bouw en recreatie ten aanzien van het grondgebruik geven in de nota aanlei ding te pleiten voor strenge eisen voor tenten- en bungalowkampen, teneinde een effectief gebruik van de grond te waarborgen. Met grofe nadruk wordt afschaffing van de gemeenteclassificatie bepleit. Deze classificatie betekent alleen een psychologische achterstelling van het platteland, aldus de nota. Tenslotte wijst de ZLM op de grote be tekenis van de eigen activiteiten der plattelandsbewoners. Van groot belang wordt de voortzetting van het agrari sche streekvehbeteringswerk genoem Stimulering en steun van een dergelijke voortzetting van dit werk wordt dan ook met klem aanbevolen. AAN HET begin wordt in de nota uit gebreid aandacht besteed aan de fei telijke ontwikkeling in onze provincie. Geen rooskleurig beeld. Allereerst wordt opgemerkt, dat de gegevens van de bevolkingsontwikkeling laten zien, dat over de afgelopen tien jaar van de 101 Zeeuwse gemeenten er 63 een absolute teruggang in inwoner tal hebben gehad- Dat zijn met name de gemeenten met een gering aantal in woners (tot 2000 inwoners, 32 pet. van de gemeenten heeft een inwonertal klei ner dan 1000). De onderwijsvoorzieningen vertonen nagenoeg een soortgelijk beeld. Voor al in de kleinere gemeenten komen voor het merendeel een- en twee- manscholen voor. Over de gehele pro vincie blijkt dit 27 pet. van de instel lingen voor het gewoon lager onder wijs te zijn. De situatie ten aanzien van het voort gezet onderwijs in Zeeland is gunstig, al vormt de Mammoetwet dan een erns tige bedreiging. Voor een inzicht in de ontwikkeling van de middenstand had den de samenstellers alleen de beschik king over gegevens van de Bevelanden. Uit deze gegevens bleek, dat de detail list op het platteland in een ongunstige situatie verkeert. Het aantal verkoop plaatsen daalt en desondanks zijn de consumptiegemiddelden lager dan het Nederlandse gemiddelde. In de roota wordt, naar aanlei ding van ide gegevens, gesteld, dat een ontwikkeling zoals die in het noorden va,n 'het land veelvuldig is gesignaleerd met 'betrekking tot de ontvolking van het platteland, ook aan Zeeland niet voorbijgaat. De gevolgen van deeze ontwikkeling, dienen, aldus het bestuur van de Z.L.M. de voortdurende aandacht van de overheid te hebben. Het platteland ontvolkt. Het is een niet te miskennen feit. De dorpen krijgen daardoor o.m. een verlaten beeld, zoals ook op de foto te zien is. Een lege straat in een dorp ergens op Zuid-Beveland. IN het begeleidend schrijven van de nota van de Z.L.M. aan Ged. Staten wordt o.m. het volgende opgemerkt: „Het wel zijn van de plattelandsbevolking dreigt door de huidige snelle ontwikkelingen op economisch en maatschappelijk gebied ernstig in gevaar te komen. Tot nu toe is er van een „plat telandsbeleid" te weinig sprake geweest. De vele problemen, die zich op hét platteland voordoen vragen om voortdurende aan dacht van de overheid". De nota vermeldt onder „aan bevelingen" dan ook een groot aantalpunten, waarin voorzie ningen dringend 7ioodzakelijk wordt geacht terwijl tevens de aandacht en steun wordt ge vraagd voor de activiteiten, die van het platteland zelf uitgaan en waardoor de „leefbaarheid" kan worden vergroot. Ook de voetboogschutters hadden een schuttershof op de Balans te Middelburg: de sociëteit St. Joris. Bij de brand van 17 mei 1940 werd het prachtige gebouw een prooi der vlammen. w&nöeLinqen öoor öe zeeuwse histoRie door L. van Wallanburf IN ons blad van 15 oktober stond een triest verhaal over het zo genaamde Militair Hospitaal te Middelburg, de vroegere klove niersdoelen. Totaal verwaarloosd, zowel van buiten als van binnen, het gebouw evengoed als de tuin. Het is de bedoeling hierin het Delta-museum te vestigen, maar dan mag het eerst wel een grondig opknappertje krijgen. Dit gebouw was vroeger het schut tershof van de calveniers of kloveniers, ook wel de schutterij van de Edele Busse genoemd. Men oefende er met vuurwapens. Aan de voorzijde is in de topgevel een grote gevelsteen te zien, waarop twee gekruiste haakbussen (ge weren) en kogels zijn afgebeeld. In 1509 werd deze schietvereniging opgericht, T"VE wenselijke voorzieningen voor het platteland te spreiden Over een be perkt aantal dorpen wordt een betere bijdrage tot oplossing van het probleem van de leefbaarheid van het platteland geacht en zal volgens het bestuur van de Z.L.M. naar alle waarschijnlijkheid een -werkwijze zijn, waarnaar in de toekomst gestreefd moet worden. De mjedewerking van de streekbewoners zejlf wordt voor een verwezenlijking van een dergelijke samenwerking tus sen dorpen en gemeenten primair ge steld. Een beslissing zal anders een te gengestelde invloed kunnen hebben op dë 'samenleving ten plattelande. Ken- van de huidige ontwikkeling en de toekomstverwachtingen wordt voor de plattelandsbevolking dan ook onont beerlijk geacht. Zcrwel voor onderzoek als voor voorlichting wordt daarom de grootst mogelijke aandacht gevraagd in de nota. DE samenstellers van de nota willen ook 'een concrete bijdrage leveren tenaanzien van het wenselijke platte landsbeleid. Het Z.L.M.-bestuur heeft daar con een aantal aanbevelingen op gesteld, 'waarvan realisering van es sentiële- betekenis voor het platteland nrioet worden geacht. Voorts' wordt gesteld, dat een afwach- ténde houding tegenover verwezenlij king van voorzieningen ten plattelande (waartoe het feit, dat de huidige ont- wjkkeling het eindpunt nog niet heeft bereikt, aanleiding zou kunnen geven) rampzalig wordt geroemd. Van groot belgng voor de plattelandsbevolking Wordt in de nota de ontwikkeling van d-e 'genoemde streekcentra aangegeven. Wel wordt opgemerkt: „Toepassing y*u de mogelijkheden, die in het ka der van de industrialisatiepolltiek de Industriekernen worden geboden voor het verbeteren van de infrastructuur en voor de maatschappelijke begelei ding wordt voor alle streekcentra dan ook ais een eerste vereiste aange merkt". Met andere woorden: ook de centra, die geen kerngemeenten zijn, moeten kunnen profiteren van de faci liteiten, die aan deze kernen worden verstrekt. Speciaal wordt in de nota de aan dacht gevestigd op de bijzonder slechte Sociaal-culturele outillage in onze pro vincie. Ook wordt de betekenis van de streekcentra voor de onderwijsmogelijk heden der Zeeuwse bevolking bena drukt. Het Z.L.M. verzet zich met alle kracht tegen toepassing van de bepa lingen in de Mammoetwet in de huidi ge vorm, aangezien hiermee ernstige schade zal worden toegebracht aan de Onderwijsmogelijkheden van niet alleen de plattelandsbevolking, maar van de gehele Zeeuwse bevolking. IN de nota wordt ook gesproken over de materiële voorzieningen op het platteland. In Zeeland zijn er nog steeds percelen verstoken van waterleiding en elektriciteit. Met na me op het gebied van de elektrici teitsvoorziening van het platteland ral door een extra offer een radicale oplossing mogelijk zijn. GRIJPSKERKE. Op een van de tafeltjes van H.M. de Koningin in het paleis. Soestdijk staat een asbak. Een sigarettenpeukbe waarder niet vervaardigd in de een of andere meubelfabriek, maar onder de nijvere handen van een Grijpskerkenaar, die het gebruiksvoorwerp destijds aan Koningin Juliana schonk tij dens haar bezoek aan Zeeland. Vol trots laat de heer Joh. Ver- keste (36) ons de dankbetuiging zien die hij korte tijd later van Hare Majesteit kreeg. Het staat er zwart op wit: „De particulier sekretaris van H.M. de Koningin deelde mij mee, dat de vorstin de prachtige notenhouten asbak van de gemeente Grijpskerke in. dankbaarheid heeft aanvaard. Zij heeft mij gevraagd de dank aan u over te brengen". De brief was ondertekend door de burge meester van Grijpskerke, de heer H. U. Bouwman. Sindsdien heeft de heer Verkeste. wiens wieg stond in Zuidzande, maar die nu al veertien jaar in Grijpskerke woont, tal van houten kunstvoorwer pen geschapen. Heel zijn atelier, een klein voorkamertje van zijn gezellige woning, is een waar museum, waar men de meest uiteenlopende kunstwerken aantreft. Zelf is de beeldhouwer-meubel- maker - timmerman - bouwvakarbeider uiterst bescheiden over zijn zelfvervaar digde kollectie: „Misschien is het kunst, maar kunst is zo'n erg duur woord. Ik weet niet of het nu allemaal wel kunst is wat ik gemaakt heb." Uitgaande van het gezegde „In der Beschrankung zelgt sich der Meister" (bescheidenheid tekent de meester) zijn we tot de slotsom gekomen, dat wat uit de vingers van de heer Verkeste kwam, inderdaad kunst is. Kunst met een gro te K. Hoe verklaart men anders de ver erende opdrachten die de Grijpskerke naar in de loop der jaren ontving? Want wat zegt u ervan, dat de Zeeuw werd uitverkoren om in een van de nieuwste Brusselse kerken een doopvont gestalte te geven? Ook België kent tal van fijne-houtbewerkers. Denkt u maar eens aan de Ardennen. Maar Joh. Ver keste werd de man. Het was dan ook volkomen duidelijk, dat de Grijpskerkenaar in zijn eigen dorp de aangewezen figuur was om in de Ned. Herv. kerk ook een doopvont te maken, versierd met fraaie motieven. En in opdracht van het Rampenfonds schiep hij panelen voor de kerk van Serooskerke op Schóuwen. De Grijpskerkse kunstenaar heeft een grote bewondering voor de persoon en het werk van Albert Schweitzer. „Ik heb diep respekt voor wat deze man in de wereld doet. Ik zat dan ook niet stil voordat ik ook van hem een hout snijwerk had gemaakt". We hebben van een van de grootste geleerden van deze tijd het portret gezien. Schweitger is het sprekend. Treffend is ook, dat in het atelier vlak naast het genie een uitbeel ding hangt van „De barmhartige Sama ritaan" met daarnaast „De goede her der". De heer Verkeste zegt bewogen te zijn door gebeurtenissen uit de Bijgel, die de naastenliefde naar voren stuwen. Zijn diep godsgeloof weerspiegelt sug gestief in al zijn werken. De Grijpskerkenaar, die zijn kunst zinnige opleiding feitelijk heeft gehad bij de beeldhouwer Starker in Eibergen (Gelderland) vertrouwt ons toe zo graag een studie te willen volgen aan de kunst academie in Rotterdam. Hij zou dan voorlopig bij een architektenbureau kun nen gaan werken. Maar het gezin stelt andere eisen. Er moet ook geld op tafel komen. En het vak van kunstenaar kent zijn ups en downs. Een vast weekgeld spreekt vooral voor mevrouw Verkeste toch ook bijzonder. Gelukkig heeft de vrouw des huizes een diepe eerbied voor het werk van haar man, verleent zij steun waar mogelijk is en leeft zij net zo mee met de artistieke uitingen van haar man als de heer Verkeste zelf. Hoewel de meubelmaker zo noemt hij zich eigenlijk zelf in Zeeuws- Vlaanderen in zijn jeugd de kneepjes van het vak heeft geleerd, is hij toch in feite een selfmade-man. Langs de wanden van zijn atelier staan vele boe ken, die getuigen van een voortreffelij ke keuze en de wil om theoretisch zo goed mogelijk onderlegd te zijn. Veel meubels in zijn huis heeft hij voorts zelf in elkaar gezet. De gereedschap pen en de draaibank, het is allemaa zijn werk. Verschillende in gips gego ten beeldjes, zij kwamen onder zijn handen tot „leven". Soms werkt de heer Verkeste naa- ontwerpen van anderen, maar zijn kol lektie telt ook vele voorwerpen die hi gestalte gaf naar eigen voorbeeld Prachtig zijn de in hout uitgebeelde die ren, zoals de olifant en de eenhoorn fde heer Verkeste is immers een Zeeuws Vlaming!). Ook de fijn uitgevoerde hou ten bladeren fungeren als stille getu: gen van een werkelijk talent. De eenvoudige Grijpskerkenaar hee' zich ook op ander gebied bewoge Hij heeft enkele jaren geleden tv duizend sierpoten gedraaid voor d ..Kungsholm"wik schip zoals beken door de Zweedse prinses Sibylle t water tverd gelaten. Het „sCheppem ambacht" van de kunstenaar omva ook beeldhouwwerk. Een prachtig: vrouwenkap staat nog niet afge werkt op een hoog smal tafeltje. „Het had mijn vrouw moeten' wor den", bekent de heer Verkeste, „maar ik zie er nu iemand anders in!" Het doet er eigenlijk niet veel toe; de kop is sterk uitgebeeld, op getrokken uit voetseerklei, bijna ge reed om straks in gips te worden ge goten. Vorig jaar is de heer Verkest nog in Zwitserland geweest. Hij keek zijn ogen uit, want het kleine landje temid den van de bergen herbergt een schat van houtsnijwerk. „Ik heb er heel wat opgestoken!" En zo draait, slijpt, schaaft en boet seert de Grijpskerkse artist-in-de-edelste zin-des woords het ene kunstvoorwerp na het andere. Rustig in zijn dorp. In zijn vrije tijd. Tot voldoening van hem zelf, maar ook van vele anderen, die zijn arbeid in hoge mate waarderen. TERNEUZEN. In de nieuwjaars toespraak die de burgemeester, mr. H. Rijpstra in de raadsvergadering heeft gehouden, wordt speciale aandacht ge schonken aan de ontwikkeling van Ter- neuzen als kerngemeente. De burgemeester menjoreerde in dit verband dat belangrijke fondsen voor de verdere ontsluiting van de gemeente opengesteld zijn en dat de stad ook in de toekomst de nodige aandacht zal verkrijgen. De heer Rijpstra herinner de aan de woorden van minister De Pous, die nadrukkelijk de industriële vestigingsmogelijkheden van Terneu zen accentueerde. Op grond van de geldende faciliteiten voor een kerngemeente kon een van de plaatselijke industrieën overgaan tot het betrekken van een geheel nieuw fa briekspand aan de Industrieweg. Daar naast bleek het mogelijk de directie van de Meterfabriek Dordrecht te be wegen Terneuzen als vestigingsplaats uit te kiezen. Tenslotte memoreerde de burgemeester de vestiging van een scheepssloperij, die de N.V. Schelde- veem heeft overgenomen. In een der eerstvolgende vergade ringen van de raad zal i.v.m. de in dustriële ontwikkeling een nota wor den aangeboden, die door bijzondere drukte enige vertraging ondervond. Ten slotte merkte de burgemeester op dat hernieuwde aandacht geboden is voor de zo belangrijke haveninstalla ties. Sprekende over de woningsituatie her innerde de heer Rijpstra aan het feit dat in het afgelopen jaar in totaal 161 woningen gereed kwamen, verdeeld over de vrije sector, de woningwetwo. ningen en de premiewoningen. Spreker achtte het daarbij vanzelf sprekend dat de vervanging van wonin gen, die aan de kanaalverbetering ten offer moeten vallen, buiten beschou wing gelaten kunnen worden. Een extra contingering zo zei hij mag in dit De heer Joh. Verkeste uit Grijps kerke bij zijn collectie zelf vervaar digde houtsnijwerken. verband rechtvaardig genoemd worden. Het plaatselijk woningbezit zal door de ze plannen n.l. een sterke teruggang vertonen en dat bij een groeiende be volking. Overigens zijn momenteel in Terneu zen 144 woningen in aanbouw. Tenslot te merkte de spreker op dat naast een woningvermeerdermg, ook de verbete ring niet uit het oog mag worden ver loren. Hij vroeg daarvoor dan ook alle aandacht. Ook de personeelsbezetting bij de po litie had de aandacht van de burge meester. Geconcludeerd mag worden zo zei hij dat de bezetting nog niet toereikend is. Het aparte karakter van de gemeente, die als havenstad bijzon dere diensten vraagt, zou dit overigens kunnen verklaren. Jaarvergadering M.A.C. ST. PHILIPSLAND Tijdens de jaar vergadering van de M.A.C. werd de mo gelijkheid besproken van een keur korps. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek, dat er nog een bedrag van 629 in kas was. De heer R. de Raat werd tot bestuurslid herkozen. Dit jaar zullen vier oriënteringsritten gehouden worden en wel op 1 mei, S juni, 29 juni en 16 september, waarna op 25 november nog een andere rit ver reden zal worden. Als leden van de ka scont role comm is sie werden gekozen de heren A. M. van Dijke en A. Verwaal. In principe werd besloten deel te nemen aan de provin ciale kampioenschappen, die verzorgd zullen worden door „De Zingende Bou gie" te Driewegen. Voor 1960 werd als clubkampioen aangewezen de heer W. C. Neele. Mooi succes voor damclub 's-GRAVENPOLDER. De 's-Graven- polderse dammers waren deze week uit' stekend op dreef. In de competitiewed strijd voor de hoofdklasse van de Z.D.B. versloeg het eerste tiental met 13—7 het eerste tiental van de Goese damclub, waarin een aantal prominente dammers zijn opgesteld. ze had eerst haar oefenterrein (hof. doe len) aan de zuidzijde van de Dam. Toen dit terrein meer en meer werd volgebouwd, werden de oefeningen daar te gevaarlijk. Kloveniers-doelen Toen verhuisde men naar een ter rein buiten de Langevielepoort. Daar werd tussen 1607 en 1611 het doelen huis gebouwd, het nog bestaande ge bouw. Van de vroegere vijver en schiet banen is nu echter niets meer over. In 1787 werd dit schuttersgilde opge heven, de schutters „keesden" te sterk, d.w.z. het waren vurige patriotten, vij anden van de Prins en zijn huis. In dit jaar werd de Prins (Willem V) met hulp van de Pruisische koning in zijn waardigheden hersteld, nadat de patri otten hem hadden vernederd. Toen werd deze schutterij ontbonden en hun ge bouw bij de woelingen in dat jaar zelfs geplunderd. Het schuttersliuis werd verkocht aan de O.I. Compagnie. Toen in 1795 de Fransen hier kwamen, richtten ze het in als militair hospitaal, zoals het in de wandeling nog vaak wordt genoemd. In de rpiddelste topgevel bevinden zich twee stenen met de wapens van Zeeland en Middelburg, bovenop staat een vergulde adelaar. De leeuwen van het bordes met balu strade zijn er momenteel van verwij derd en liggen in de kelder. Handboogschutters Vóór men met vuurwapens schoot, ge bruikte men pijl en boog. De handboog schutters zijn dus ouder dan de kolve- niers. Reeds in de 14e eeuw hadden ze een schuttershof tussen de St. Jansstraat en de Varkensmarkt. Toen de handel van Middelburg toenam en ook de ha ven moest worden uitgebreid (de „Nieu we Haven" heet dit nog steeds) moest men dit terrein ontruimen. De schutterij vestigde zich nu (1541) in een gebouw buiten de Seispoort ge legen, wat nu de Seisdam heet. Daar legde men een goede schietplaats aan, een mooi beplante hof met bomen, prieel en struiken. De ligging buiten de poort was echter allesbehalve vei lig. Enkele jaren later tijdens de oor log met Spanje had men vaak over last van stropende Spaanse soldaten, de dingen van waarde werden dan ook binnen de stad gebracht. Daarom ging men opnieuw verhui zen, nu binnen de poort op de plaats van het lege Augustijnenklooster, dat werd afgebroken (1594). Tot het ophef fen van het schuttersgilde op het eind der vorige eeuw heeft dit gebouw met de daarbij behorende tuin dienst gedaan. Het heet nog altijd het Schuttershof en is een veel gebruikte vergaderplaats. De twee zandstenen schuttersfiguren in de voorgevel zijn hier op het eind der vorige eeuw aangebracht. De schutspatroon van de handboog schutters is St. Sebastiaan. Sebastiaan was een Romeins officier van adel. On der de regering van keizer Diocletianus werd hij in 't geheim Christen. Toen hij zijn geloof niet wilde afzweren, werd hij naakt aan een boom gebonden en door zijn eigen schutters met pijlen door schoten. Christenvrouwen haalden het lijk weg en hegroeven het in de Cata comben te Rome (286). Volgens een andere lezing werd hij niet doodgeschoten, maar herstelde van zijn wonden. Toen heeft de keizer hem in de renbaan gedood en zijn lijk in de riolen geworpen, waar het door de Christenen is weggehaald. Verscheidene schietverenigingen in Zeeland hebben zich naar hem ge noemd. Het schild der handboogschutters is een gouden kruis op een rood veld met 4 kleine kruisen in de hoeken. In de grote vergaderzaal van het tegen woordige Schuttershof kunt u deze af beelding zien. In de Roomse tijd viel aan de orde der handboogschutters meermalen de eer te beurt om bij processies een kist je met een stukje van het kruis van Christus door de stad om te dragen. Volgens de overlevering werd dit in de Westmonsterkerk op de Markt bewaard. Voetboogschutters Behalve met de lichtere handboog schoot men vroeger ook met de zwa re voetboog. Ook dit schuttersgilde had in Middelburg een gebouw en oefentuin. Op het terrein van het voormalige kloos ter der Zwarte zusters op de Balans werd het in 1582 gebouwd. Bij het bom bardement van Middelburg op 17 mei 1940 is het fraaie gebouw verbrand. Het heette nu sociëteit St. Joris. De schuts heer van de voetboogschutters was St. Joris, die vecht met de draak (23 april is St. Jorisdag). Verschillende lezers zullen zich dit gebouw en het beeld van St, Joris in de voorgevel nog wel her inneren. TERNEUZEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuws'óh-Vla'anderen kamt donderdag 26 januari a.s. des morgens om tien uur in hotel „Rotterdam" bijeen. De agenda vermeldt o.m. jaarrede van de voorzitter, verkiezing van een voorzit ter, verkiezing ondervoorzitters en be noeming commissie winkelsluitingswet. ST. PHILIPSLAND. Onder voor zitterschap van de heer J. Verwijs hield de plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Landarbeidersbond de jaar vergadering. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat in kas een batig saldo is. Twee bestuursleden wer den bij acclamatie herkozen. De hoofd bestuurder, de heer R. van Wensen, sprak over hetgeen het afgelopen jaar tot stand is gekomen. Nog steeds in behandeling is de werktijdverkorting in de landbouw. Ten bate van de kas werd een verloting gehouden. Auto's hadden aanrijding MIDDELBURG. Omstreeks half vijf eergistermiddag vond op de krui sing Veerseweg-Veersesingel een aan rijding plaats. Een personenauto, be- stuurd door mevrouw J. M. P. uit Vlis- singen, verleende geen voorrang aan een van rechts naderende vrachtwagen, die door J. M. uit Ritthem werd be stuurd. De personenauto liep zware schade op en moest door een kraan wagen worden weggesleept. De vracht auto had lichte schade. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Raad van Sas van Gent SAS VAN GENT. De gemeente raad komt donderdagavond, om zeven uur, in openbare vergadering bijeen Op de agenda prijken o.m. voorstellen tot het rooien van bomen in de Stations straat en te vervangen door nieuwe aanplant, alsmede tot herstel van de bestrating en riolering in die straat en tot uitbreiding van de straatverlich ting van enkele nog slecht verlichte gedeelten langs het kanaal in de ge meente en tot het verteren van het daar- voor benodigde bedrag van 17.500.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5