Een chemische fabriek in de Axelse Vlakte IN DOMBURG WORDT WEER OMGEROEPEN Versiering op stadhuis AARDGAS AANGEBOORD BIJ JONG-BRESKENS Groot bedrijfbiedt plaats aan 1500 man Overdenking De heer J. A. van Bennekom benoemd in Tweede Kamer Boer Cappon: FILMS Altijd al gedacht!" Ankers slipten se Zaterdag 21 januari 1961 Zeeuwsch Dagblad ZEEUWSCH DAGBLAD Oorzaak DE MONTECATINI-C OISCERN STICHT Akte gisteren gepasseerd xu%de Steun aan Zeeuws balletonderwijs Nog dit jaar Zielen in conflict Dankt God in alles Sanapirin oaa Op een diepte van Economische ontwikkeling van Zeeland Comm. der Koningin bezocht expositie Officiële opening van Amicitia twintig meter KOSTBAAR OPTIMIST Ontstemde vissers houden vandaag spoedvergadering Zeeuwse jeugd wil Congo helpen Uiël ProtestanU'Christelijk Pag. 3 voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer C. J. van Mastrigt heeft tijdens een te Utrecht gehouden studieconferen tie van het verbond opgemerkt dat er een tekort aan samenwerking is tus sen de regering en het bedrijfsleven en dat het C.N.V. zich zorgen maakt om het sociale beleid van de huidige regering, waarvan krachtige ministers van financiën en economische zaken déél uitmaken. Deze opmerkingen van de heer Mastrigt werpen tevens belangrijk licht op de recente kabinetscrisis gn de moeilijkheden in de Anti-Revo-1 lutionaire Partij. De heer Van Mastrigt die lid is van de C.H.U. heeft in zijn toespraak tot de bestuurders van hes C.N.V. geen direct verband gelegd met de kabinetscrisis, doch dat wil nog niet zeggen dat dit verband er dan ook niet is. AXEL. In de Axelse vljkte zal een chemische fabriek verrijzen waarin 1500 werknemers op den duur een plaats zullen vinden. Dit is het grote nieuws dat gistermorgen loskwam, toen op het ge meentehuis een belangrijk deel van de sluier werd opgeheven, die reeds geruime tijd over de verschillende beraadslagingen en bespre kingen heeft gehangen. Ten overstaan van notaris B. H. de Graaf, passeerde gistermorgen, Het is er inderdaad. Er is over de tijdens een officiële bijeenkomst op het gemeentehuis, de akte, waar- recente crisis veel geschreven en ge- bij door de N.V. Schelde-ehemische maatschappij 38 ha grond in erf- sproken en met name in de anti-revo- pacht wordt genomen in de Axelse Vlakte. lutionaire en christelijk-historische Het doek ging omhoog voor het eerste bedrijf. Vijftienhonderd ar- kiesverenigingen zal er in dit vergader- beidsplaatsen onder de rook van Axel, zullen voor deze plaats verstrek- seizoen over worden nagekaart. Er is kencje gevolgen hebben, in eerste instantie speciaal voor zover het beweerd dat er persoonlijke kwesties wonfbcfuw betreft waren tussen kamerleden en minis- r. i i- ters Dat is niet het geval geweest. Er De heer R. baron De Grenet Ricciardi, de directeur-generaal van was' echter wel verschil van mening het Brussels hoofdkantoor van het Montecatini-concern, onthulde over onderdelen van het beleid. Het gistermorgen dat nog wel even geduld zal moeten worden betracht is van belang, daar nog eens op te j omdat nog „enkele dingen" in onderzoek zijn, maar hij gaf de verze- wijzen, omdat enkele dagen geleden kering dat de afwikkeling erg vlug zal moeten geschieden, in de socialistische pers ook weer een beschouwing is gewijd aan de me ningsverschillen, die in de A.R.P. zou den bestaan. Het heeft naar onze mening geen «in deze verschillen te verbloemen; het is zelfs beter er rustig over te spreken, dan te proberen iets te ver doezelen. Over de hoofdlijnen van het be leid, met name in de economische en de financiële sector is men het in de prot. chr. politieke kringen wel eens. Ook over de hoofdlijn van het sociale beleid bestaat geen verschil van mening. I Echter wel over het tijdstip, waarop "bepaalde beslissingen, die een gevolg zijn van uit de hoofdlijnen te trekken consequenties moeten worden geno men. Het debat over de woningbouw heeft dat laten zien. Er was over de hoofdlijn het doen verdwijnen van ■overheidssubsidies wel overeen stemming, doch over het tijdstip waarop dat zou moeten gebeuren of in sterke mate daarop zou moeten worden aangestuurd, was geen een stemmigheid. De kamerleden meenden dat, met het oog op de belangen der sociaal zwakkeren, op dit ogenblik en bij het huidige woningtekort, het sub sist,e.bedrag niet aanzienlijk mocht worden verlaagd. Als getuigen bij het passeren van de akte traden gisteren op de heer A. J. M. Kesfoeke, wethouder van Axel, die tij dens de periode waarin hij waarnam als burgemeester vele onderhandelingen heeft gevoerd ter voorbereiding van de transactie, en de gemeentesecretaris, de heer Van den Bosse. Onder de aanwe- In de raadszaal van het gemeente- bevond zich eveneens de directeur volgen zal hebben. l Azote, ïr. V. vuia. Bij het passeren van de akte waren Wnrt „«IrtomrtnL-f o.m. aanwezig de bover/genoemde direc- ff L/riltItltlti t teur generaal van het Brussels hoofdkan- toor van het Montecatini concern, die De burgemeester van Axel, de heer tevens commissaris is van de nieuwe M. K. van Dijke, sprak een welkomst- N.V. Schelde chemische maatschappij, woord in de Franse taal. De burgemees- verder ir. C. F. J. M. Wats, consul van ter noemde het passeren van de akte België en de inspecteur van de domei- van zeer grote betekenis, omdat hier- nen te Goes, mr. J. Thielen. door de weg wordt vrijgemaakt voor de E. Crommelin liet in de gehouden raadsvergadering de belangrijkste gebeurtenissen in zijn gemeente de revue passeren. Hij vond dat 1960 een vruchtbaar jaar was geweest, JEen beleid moet uitgestippeld wor- waarin veel tot stand Was geko- den in hoofdlijnen. Het zijn naar ons men. Wegens het groeien van gevoel vooral de heren Zijlstra en De Qomburg als badplaats waren de Pous, die grote aandacht hebben voor j bouwaktiviteiten niet gering. Ook "ST 2«T-£XfTSSK herindelingsplannen waren be- langrijk te noemen om de gemeen te de armslag te verlenen meer zomerwoningen te bouwen. DOMBURG. Voorzitter W. J. heer J. Kleinepier was bereid gevonden dit de stembanden niet sparende ambt, zij het slechts voor halve dagen, uit te oefenen. De raadsleden vonden una niem dat de bezoldiging voor deze funktie iets gunstiger moest worden, omdat anders de gemeente de kans liep weer zonder omroeper te komen. I vestiging van belangrijke industrieën, j Bovendien wordt hierdoor voor de streek een verrassend perspectief zicht- oaai De spreker bracht vooral dank aan wethouder Kesbeke, voor de wijze waar op hij het voorbereidende werk heeft verricht, waardoor hij in de transactie een groot aandeel heeft gehad. Hij deel de voorts mee dat de gemeente reeds een herziening van het uitbreidingsplan in voorbereiding heeft. Deze herziening voorziet o.m. in de mogelijkheid tot het bouwen van bungalows, villa's en woon wijken. Namens het gemeentebestuur sprak de heer Van Dijtke de hoop uit dat de ge legde contacten zullen uitgroeien tot een hartelijk en veelvuldig overleg in een sfeer van wederzijds vertrouwen. Met de wens dat het passeren van de akte. zou leiden tot de bouw van een fabriek waarin zeer veel werknemers een plaats zullen vinden, en dat de resultaten voor de directie aanleiding zullen geven tot volle tevredenheid, besloot de burge meester zijn toespraak. Na de ondertekening, die hierop volg de, werd het woord gevoerd door baron De Grenet, die de hoop uitsprak dat bin nen niet al te lange tijd met de bouw kan worden begonnen. Hij merkte hier bij op dat het wel in de bedoeling ligt dat nog dit jaar de eerste palen de grond in gaan. Dank bracht de spreker aan do bur gemeester, aan rijkswaterstaat en aan de domeinen. Hij wees er voorts op dat Montecatini reeds met vriendschappelij ke banden aan Zeeuwsch Vlaanderen is vertoonden en hij prees en bewonderde in dit verband de Zeeuwsch Vlaamse ar beiders, die hij harde werkers noemde. Spreker vroeg nog wel enig geduld om dat enkele dingen nog in onderzoek zijn, maar hij gaf de verzekering dat het een en ander snel zal moeten verlopen. Hij merkte in dit verband op dat hij reeds een gesprek heeft gehad m^ de com missaris van de Koningin. Tot slot werd een kort woord gespro ken door de inspecteur van de domei nen. mr. J. Thielen. die zijn hartelijke gelukwensen aanbood. Aangrijpende film van CFA GOES. De afdeling Goes en om streken van de Chr. Filmactie vertoont hedenavond acht uur in ,.Het Schutters hof" de bijzonder aangrijpende film „Zielen in conflict". Een toneelspeler, een straaljagerpi loot en een fabrieksarbeider in een gro te stad worden voor de belangrijkste beslissing in hun leven geplaatst. Met Billy Graham's Londense kruistocht als achtergrond, toont de film de eerlijke en oprechte, maar ook de sarcastische reacties van mensen uit allerlei milieu's op de boodschap dat God ingrijpt in het dagelijkse leven van de enkeling. Niet alleen het verhaal is aan de wer kelijkheid ontleend, maar ook de ac teurs en actrices zijn mensen, die door de prediking van Billy Graham Jezus zijn gaan volgen. Het zijn maar drie woorden, maar wat wegen ze zwaar. Ik kan mij voorstel len dat deze waarschuwing (lie Paulus aan de gemeente; van Thessalonica zendt, bij sommigen zelfs enig verzet wakker roept. Dankt onder alles,.. ..ja. maar je moet maar eens drie weken uit je bedrijf uitge schakeld worden, terwijl er juist veel werk ligt, of je moet maar eens zoveei misère ondervinden als de landbouw in het najaar van 1960, of en dan wordt het nog an ders je moet maar eens zo vallen dat je je levenlang ongelukkig bent. En je moet dan ook danken? Misschien zegt u „neen, dat is mij te gek. Dan bijt ik liever mijn tanden op elkaar". Onlangs hoorde ik van een patiënte die al jaren leed aan een slopende ziekte, de medici hadden haar opgegeven. En toch leek er voortdurend een onzichtbare kracht van haar uit te gaan: energie uit een ver borgen bron. Eens kwam één van de an dere patiënten bij haar bed en vroeg: „Ver tel mij toch het geheim van uw leven. Ook ik roep de naam van Jezug aan, maar in mijn leven gaat het bergafwaarts". Het antwoord luidde: „In mijn gebed begin ik altijd met God te danken". Toen ontdekte de andere de kortsluiting in haar gebeds leven: zij dankte God alleen wanneer ze prettige herinneringen had aan de afgelo pen dag. Ja zo zijn we: we danken God alleen, wranneer we ons fit voelen, wanneer we pro motie maken, wanneer de oogst goed is. Maar Paulus zegt: „dankt God in alles, dus in alle omstandigheden. Dus ook. als je mishandeld en gegeseld wordt en schip breuk lijdt zoals hij! Of veel verzet van de zijde der Joden ondervindt, zoals bij hem ten tijde van zijn brief aan Thessalo nica. Hoe kun je in zulke omstandigheden dankbaar zijn? „Dat kan", zegt Paulus, omdat wij te maken hebben met een God die in Chris tus alle verdriet in Zijn arm heeft geno men". In Christus staat God achter alle deuren van mijn leven: ook achter die deur die een pijnlijke verrassing verbergt. Dan worden alle dingen anders: de we ken van gedwongen rust, de eenzaamheid, de zwakke plek in mijn lichaam! Maar dan behoeven ze geen verlies te zijn,dan kun nen ze winst zijn. God hanteert ze ten goe de. Dan kan ik danken in alle omstandig heden want dat is de wil van God door Jezus Christus onzen Heer. Aardenburg J. A. de Vries. Advertentie opwekkend pijnverdrijvend MIDDELBURG. De heer J. A. van Bennekom te Middelburg is benoemd tot lid van de Tweede Kamer voor de Anti-Revolutionaire Partij als opvolger van de heer drs. C. P. Hazenbosch, die bij een verkeersongeval om het leven kwam. De heer Van Bennekom heeft zijn benoeming in beraad gehouden. Hij Is sedert 1951 direetfeur van de Chr. Kweekschool te Middelburg en dat uiteraard van hun politiek, vooruit, voor zover mensen mogelijk is. Het gevaar is bij dergelijke mensen echter aanwezig, dat zij zo sterk ge ïmponeerd worden door de hoofdlijnen dat zij aan tal van met de grote belangen vergeleken kleine zaken weinig of te weinig aandacht be steden. De hoofdlijnen kunnen op finan cieel en economisch gebied voortref felijk zijn, maar dat sluit niet uit, dat men bij de realisering van de voor nemens niet van ogenblik tot ogenblik moet kijken of in een bepaald tijds bestek de realisering van hetgeen men als hoofdzaak ziet niet in te sterke mate ten koste gaat van de ver waarlozing van belangen van verhou dingsgewijs kleine groepen. Gebeurt dat en komen meermalen belangen van diverse groepen van ons volk in het gedrang, dan moet het tempo van de realisering der hoofdzaak wor den vertraagd. Het sociaal besef vraagt dat. Er is een economisch be leid mogelijk, dat tevens een sociaal beleid is. Een christelijk sociaal be leid zal tevens een goed economisch beleid moeten zijn. Het economische facet mag echter niet heersen over het sociale. Het moet steeds een kwestie van wikken en wegen zijn. Hier lag, menen wij, de eigenlijke oorzaak van de kabinetscrisis en van de moeilijkheden binnen de kring der A.R.P. De heer L. Dourleyn hield een alge mene beschouwing met betrekking tot de goed te keuren gemeentebegroting van dit jaar. Hij zei. dat de gemeente meer grond voor bouwlustigen moest beschikbaar stellen. Ook de uitbreiding van de kampeergelegenheden vond hij noodza kelijk. De heer Joh. de Visser vond dat'er van de groei en bloei, waarover de voorzitter sprak slechts sprake was wat de badplaats betrof. Hij achtte een oplossing van de woningnood een reme die voor de achteruitgang van het in wonertal. De goedgekeurde gemeentebegroting toond als cijfers voor de Inkomsten en uitgaven van de gewone dienst een bedrag van 628.906,50. Een post voor onvoorziene uitgaven bedroeg 2.119.33. Van rijkswege kreeg de gemeente een uitkering van 33.800. De bouw van het scholencomplex was in een reservebe drag van 11.000. verrekend. Daarop aansluitend werd ook een wijziging voor de gemeentebegroting van 1960 vastge legd. Voorzitter Crommelin deed de raad voorts een voorstel naar aanleiding van een schrijven dat hij van de heer H. Stam, direkteur van de Zeeuwse Muziekschool, ontving. Daarin werd om een subsidie verzocht voor het bal letonderwijs in Zeeland, dat sinds kort los van de school staat, tenminste wat de financiën betreft. Dit onderwijs, dat het Zeeuwse ballet op een zeer behoor lijk peil heeft gebracht, geniet geen en kele steun en is zonder de hulp van de Zeeuwse gemeenten gedoemd te ver dwijnen. Met vier tegen drie stemmen werd het voorstel tot het geven van J —vi een uitkering van ƒ100 per jaar goed- En waarom zouden wij verbloemen gekeurd clat er bij de leden van de twee groot- Ste protestants-christelijke partijen Een verbhjdende mededeling ^deed de vrees is dat het economische beleid r -*• wel eens een te sterk accent kan krij gen? Is dat ook niet het geval geweest in de jaren voor de laatste wereldoor log? De protestants-christelijke po litici van nu hebben in eigen bedrijf of door confrontatie met ernstige fi nanciële zorgen in gezinnen van ouders en familieleden de gevolgen van een te sterk op het economische facet afgestemde politiek in de crisis jaren ervaren. Het is te hegrijpen, dat voorzitter de raadsleden tenslotte; in de vakature van het eeuwenoude beroep van omroeper was weer voorzien. De KRUJNINGEN. Voor de A.R. kies vereniging hield drs. J. van den Bos, burgemeester van St. Annaland donder dagavond een referaat over enige aspec ten van de ontwikkeling van Zeeland, zij op hun hoede zijn als zij vrezen Spreker belichtte in hoofdzaak de eco- dat er in het huidige beleid een ten dens is in die vooroorlogse richting. De regering is duidelijk te verstaan gegeven dat de protestants-christelijke kamerfracties onmiddellijk op de alarmschei zullen drukken als zij menen dat het beleid een richting uitgaat, waarin het sociale element niet voldoende in het oog wordt ge houden. MIDDELBURG. De commissaris der Koningin heeft vrijdag de Middelburgse expositie van de Ned. Ver. van Tekenon derwijs in het kunstmuseum bezocht. Jhr. De Casembroot, die vergezeld was van wethouder Westerhout werd rondgeleid door bestuursleden van de afd. Zeeland van de vereniging. nomische kant waarbij ter sprake kwa men onderwerpen als de achteruigang van de werkgelegenheid in de landbouw en daarmee samenhangend het streven naar industrialisatie en het pendelen van talrijke Zeeuwen naar de grote steden. Ook het plan voor de brug over de Oos- ter-Schelde, het Sloeplan en de aanwij zing van de industriekernen passeerden de revue in de loop van deze interes sante lezing. KLOETINGE. Het gemeentelijk verenigingsgebouw Amicitia zal op woensdag 25 januari officieel worden geopend door de echtgenote van de bur gemeester, -mevr. J. M. baronesse Schimmelpenninck van de Oye-Bee- laerts van Blokland. Hierna zal een ca baretvoorstelling worden gegeven door het gezelschap ..Klavertje vijf" uit Roo sendaal. BRESKENS Technici van de Deltawerken hebben kortgeleden op het land van boer Abraham Cappon in Jong-Breskens, een buurtschap tussen Groede en Breskens, aardgas aangeboord. Toen de instrumenten een diepte van twintig meter hadden be reikt, werd men de aanwezigheid van dit gas gewaar. Volgens de onderzoekers was dit de eerste keer, dat in het kustgebied van West-Zeeuws-Vlaanderen aardgas of een gas dat er zeer sterk op lijkt, aan het licht kwam. De plaats waar de boring werd ver richt ligt iets achter de grote glooiing, waaronder zich het voor malige fort Napoleon bevindt en naar welk fort ook de hoeve van boer Cappon is genoemd. Sinds lang is de Jong Bressiaanse land bouwer de mening toegedaan dat zijn land vloeistoffen bevat, die men In dit gedeelte van Zeeland en trouwens nergens in ons gewest niet direkt ver wacht. Vorig jaar nog meldde het Zeeuwsch Dagblad, dat boer Cappon op een goede dag had uitgeroepen; „Er zit olie in mijn grond!" Of hij gelijk had? Wie het niet geloofde moest maar komen kijken. Verscheidene nieuwsgierigen zijn inderdaad op de Napoleonhoeve op bezoek geweest. Zij konden hun ogen niet geloven, want in de sloten, die Cappons land begrensden, borrelde een vloeistof op, die verdacht veel leek op olie. Het is toen niks geworden, omdat niemand er warm voor was te krijgen de exploratie ter hand te nemen. De kans van een kat in de zak was immers lang niet uitgesloten. Maar nu dat aardgas weer! Boer Cap pon is zich overigens bewust, dat Jong- Breskens geen „Slochteren" is, doch hij kan de gedachte allerminst van zich af zetten, dat „het spul in de bodem" niet bruikbaar zou zijn. ,,'t Is dat het een kostbaar zaakje wordt, anders legde ik een eigen installatie aan. Op mijn bedrijf kan ik best nog wat gebruiken. In Hol land wordt dat wei meer gedaan!" Cappon zit echter nog met Iets anders. Er bestaat een flinke kans, dat hij met zijn Napoleonhoeve zal moeten verdwij nen. Wellicht een honderd meter land inwaarts. En dan ga je geen investeringen doen in een kostbare installatie, die zijn nut eigenlijk nog zal -moeten bewijzen. De verplaatsing van de boerderij is nodig, omdat de zeedijk ter plaatse opgehoogd moet worden. Daarvoor dienen ook de boringen die Deltawerken hier en daar uitvoert. Men wil weten hoe de draag kracht en de weerstand van de bodem is. Deltawerken heeft voorlopig het aardgas het aardgas gelaten. Het is niet zijn taak om hier dieper op in te gaan. Boer Cappon hoopt echter dat er andere instanties zijn, die een nader onderzoek aan durven. Zelf blijft hij optimist. Met aardgas valt immers heel veel te bereiken. Om eventuele „onge lovigen" nog eens met de neus op de feiten te drukken, vertelt Cap pon, dat „er in de bogerd een plekke is, waar absoluut niets wil groeien, geen boom, geen struik, niets, daar zit wat, wat ik je brom!" Boer Cappon uit jong Breskens op wiens land technici van de Delta werken kortgeleden aardgas aanboorden. geniet in Zeeland grote bekendheid. Op tal van vergaderingen, zowel van de A.R.-Partij als van onderwijsorganisa ties, is hij in de loop der jaren als des kundig spreker opgetreden. Na aanvan kelijk werkzaam te zijn geweest bij het iager, het uitgebreid lager en het mid-' delbaar onderwijs werd de heer Van Bennekom in 1946 benoemd tot adjunct directeur van de Chr. kweekschool te Den Haag. In 1951 werd hij benoemd tot directeur van de Chr. kweekschool te Middelburg. Hij heeft tal van neven functies bekleed en is thans nog op ve lerlei terrein werkzaam. Hij is o.a. in specteur van Christelijk Nationaal Schoolonderwijs en voorzitter van de Vereniging van leraren aan prot. chr. kweekscholen en lid van het College van advies van de Anti-Revolutionaire Partij. In de bezettingsjaren verliet de heer Van Bennekom het onderwijs. Hij nam toen actief deel aan het verzet, VLISSINGEN. De bemanning van de Noorse tanker Julian" beleefde een bijzonder hachelijk moment in de nacht van donderdag op vrijdag toen de an kers van haar ruim 8000 ton metende schip het niet hielden en de kolos weer loos in de richting van de Vlaamse kust afdreef. De sleepboot „Scaldis" voer, in gezelschap van het bergings vaartuig naar de plaats des onheil?. De kapitein van de Julian" achtte de si tuatie nog niet kritiek genoeg om de hulp van de sleepboot in te roepen. Na geruime tijd wist de f,Julian" te rug op de rede te geraken en ten an ker te komen. Het andere anker was mèt de ketting verloren geraakt. Ber gingsvaartuigen. trokken er bij daglicht t>p uit om het anker te „vissen", daar het een waarde van vele duizenden gul dens vertegenwoordigt. ARNEMUIDEN. De Zeeuwse vis sers zijn ongerust en wrevelig naar aanleiding van het H.f. weinig positie, ve dat bij de behandeling van de be groting van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer nit de bus is geko men. Bovendien heeft de mededeling, dat het Veerse Gat binnenkort reeds definitief gesloten zal worden, hen on aangenaam getroffen. In verband met deze recente ontwik keling wordt hedenmiddag om twee uur in het verenigingsgebouw in Arnemui- den een bespreking gehouden, waaraan deelnemen het bestuur van de vereni ging ter behartiging van de Zeeuwse visserijbelangen „Zevibel" en de afde lingen Vlissingen, Veere en Arnemui- den van de vissersvereniging „Draagt Elkanders Lasten", Deze vergadering zal een openbaar karakter dragen en onder leiding staan van de voorzitter van „Zevibel" de heer A. L. S. Locke- feer. Spontane activiteit GORS Op tal van Zeeuwse scholen is in de afgelopen dagen spontaan het initiatief genomen tot het organiseren van acties ten bate van de hongerende bevolking in de Congo. In Middelburg zijn o.a. op de chr. hjb.s. en de lagere school Stromenwijfc initiatieven ontwikkeld en leerlingen van het chr. lyceum voor Zeeland te Goes hebben op school een collecte ge houden er. zijn van plan ook op de bevolking van Goes een beroep te doen. De rector van het lyceum was verheugd over deze spontane activiteit en dadendrang en heeft het college van B. en W. van Goes gevraagd toestemming ie willen geven voor het op zeer korte ter mijn houden van een collecte, zo dat de bevolking van Goes mis schien reeds vandaag of maandag bezoek van scholieren van het lyceum kan verwachten. Op de voorgevel van het Middel burgse stadhuis en op het linker torentje staat reeds enige weken een stuk versiering. Het is een nabootsing in gips zoals voor de oorlog een ver siering langs de gehele voorgevel stond. Het Middelburgse gemeentebe stuur overweegt deze versiering weer aan te laten brengen. Om zich echter te kunnen overtuigen of dit inderdaad bij het gerestaureerde stadhuis niet misstaat, heeft men voorlopig een stukje van een paar meter geplaatst. Wanneer de autoriteiten er van over tuigd zijn dat het past in het geheel, is er kans dat de uit zandsteen gehak te versieringslijst weer definitief aan de voorgevel van het stadhuis zal komen. Advertentie Artifort bankstellen Epeda matrassen Ploeg stoffen Pastoe meubelen Boverflcemp fauteuils Formule meubelen middeiburg-goes gratis advies van oiwe biiwtenhaieoreHiteete" franco levering door heel nederiand Waarover men niet spreekt Over de Duitse film ..Waarover .men niet spreekt", valt ook weinig te schrij ven, Da rolprent pretendeert voorlich ting te geven op sexueel gebied, maar schiet daarin in vele opzichten tekort. De film in het City theater is niet meer dan een onechte sentimentele geschiede nis over een ongehuwde moeder. Het ingelaste documentaire gedeelte boeit wel. De gebochelde De regering van Lodewijk XIV ken merkte zich niet alleen door een weelde rig hofleven maar ook door felle intriges, die na de dood van de Zonnekoning een hoogtepunt bereiken. De film „De ge bochelde" handelt over deze tijd. Zij is geladen met spanning en staaltjes van vernuft en heldenmoed. Een ridder, die zich tot taak stelt de dochter van een der prinsessen op te voeden, leidt een dubbel leven en weet door de houding van een gebochelde aan te nemen dit meisje te redden uit de handen van haar vijanden Schermliefhebbeirs komen vol op aan hun trekken. Wolven in de schaapskooi In Grand Goes draait de Franse fifen .Wolven in de schaapskooi". Drie mis dadigers die de indruk van toeristen maken, komen in een heropvoeding#- centrum voor verwaarloosde jeugd te recht. En er ontstaat stille terreur en vijandschap, waarbij het tót grote span ningen komt, die in de film goed zijn weergegeven. De jongens van d© in richting winnen de strijd. Een boeiend© film» Ilarmibal In Alhambra te Vlissmgen draait .Hannibal". Deze film is reeds in Gom vertoond en toen door ons besproken. Samson en Delilah Luxor in Vlissingen vertoont deze film. die gunstig afsteekt bij vele andere bijbelse rolprenten van Amerikaans fa brikaat. Men ziet hoe Samson deleeuw doodt, de Filistijnen verslaat en tenslotte bezwijkt voor de vrouw Delilah. De hoofdzaken van het bijbelse verhaal zijn dus niet verdoezeld, maar achter de rol die Delilah van begin tot het einde in deze geschiedenis vervult, zal men toch een groot vraagteken moeten pJaaiaen De bijbel spreekt hier duidelijli ander* en daarom dient men deze film, dia <W kijker enkele spannende uren bfedt. me& de nodige reserves tegemoet te treden.""

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3